VRIENDEN IN DEN NOOD DUIZEND IN EEN LOOD. Loop der bevolking le Ter Neuzen. In de eerste levensjaren: In den woeligen kindertijd: Op den lateren leeftijd: Op den pijnlijken ouden dag UIT QNZE OMGEVING. Kerknieuws. Beciitszaken. Gemengde Berichten. Laatste Berichten. Hoogwatergetij te Ter Neuzen. De afdeeling Middelburg van »Schutte- vaer" heeft een schrijven ontvangen van den Minister van marine als antwoord op een re quest van de afdeeling dd. 7 Febr. 1914, waarbij bjj herhaling werd aangedrongen op verlichting van de Zandkreek. De minister meldt thans besloten te zijn tot algeheele verlichting van de Zandkreek over te gaan en de daarvoor benoodigde gelden aan te vra gen bij de marine-begrootingen voor 1817 en 1918, ieder voor de helft. Voor de scheep vaart zeker een zeer belangrijk bericht. Ongeregeldheden op Java. Blijkens een uit Ned-rlandsch ludië ont vangen telegram zijn op het in het district Meester-Cornelis der residentie Batavia gelegen particuliere land Tandjoeng-Oost onder de opwonende bevolking onlusten uitgebroken, ten gevolge van de tenuitvoerlegging van rechterlijke vonnissen tot voldoening van ach terstallige, wettige heffingen door den land eigenaar. De aanlegger der ongeregeldheden werd gedood, twee inlanders werden gewond, terwijl een zestigtal hunner in verzekerde be waring werd gesteld. De orde is thans teruggekeerd. (St. Ct.) liet land Tandjoeng Oost, waarvan in bo venstaand bericht sprake is, behoort aan de Wed. J. R. C. E. Amecit-Burgemeestre c.s.. terwijl het beheer er van, tegelijk met dat van andere, nabijgelegen particuliere landerijen, wordt gevoerd door den heer E. C. C. Ament. Voor de particuliere landerijen bewesten de Tjimauoek, waartoe Tandjoeng Oost be hoort, is op 1 Maart 1913 een nieuw regle ment in werking getreden, ter vervanging van het oude van 1836, waarbij de rechten en plichten der landeigenaars tegenover de opgezetenen zoowel als de regeling der ver houding van de eigenaars en bet staatsgezag niet altijd even duidelijk en volledig waren omschreven. De wettelijke heffingen van de eigenaars dier landerijen bestaan in de opbrengst door de opgezetenen hunner gronden van een zeker aandeel in den oogst der hun toebehoorende gronden, van tuinhuur van de vruchtboomen en grondhuur van de woningen en erven, be nevens in het vorderen van persoonlijken ar beid, gedurende een dag der week, van de mannelijke opgezetenen, tegen behoorlijke voeding en uitsluitend tot het verrichten van koeliearbeid of wachtdienst. Vermoedelijk staat men hier weder voor een der uitwassen van de Sarikat-lslambewe- ging. Dan zou weer voor de zooveelate maal blijken, hoe noodig het is tegenover deze op zich zelve, als zijnde een teeken van nieuw leven, toe te juichen beweging, het gezag krachtig te handhaven, opdat het onkruid niet den jongen boom verstikke. Op de bovenzaal van Mej. de Wed. Michielsen vergaderde gisteravond de afdeeling Ter Neuzen van Volksonderwijs. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek, dat de tijdsomstandigheden op schoolreis en andere zaken ook hier haarinvloed deden gelden. De rekening van den penningmeester werd accoord bevonden. Als afgevaardigde naar de Algemeene Ver gadering te Amsterdam, waar 27 en 28 Mei het 50 jarig bestaan gevierd wordt der vereeni- ging, werd aangewezen de heer L. J. de Vries, als plaatsvervanger de heer J. v. d. Peijl Een drietal nieuwe leden traden dien avond toe. Enkele zaken, die dit jaar haar beslag kunnen krijgen, werden uitgesteld tot de volgende ver gadering. Voor het onderwijzers-examen slaagden de heeren A Jansen te Ter Neuzen, D. J. Galle te Zaamslag, H. G. Boer te Axel, C. A. Baert te Hontenisse en A. Bruinooge te öchoondijke. Het personeel en de passagiers op de van Philippine in de richting van Biervliet rijdende tram der Zeeuwsch Vlaamsche Tram wegmaatschappij zagen Donderdagmorgen in den Clarapolder zeer snel een luchtballon da len. De tram stopte en de ballon, die aan de kleine gaatjes, die er in waren doorscho ten leek, werd opgevangen en geborgen. Het was blijkbaar een Duitsche proefballon. Men schrijft uit Sas van Gent Het wordt thans lastig en gevaarlijk voor de grensbewoners. De landlieden mogen zon der permissipbiljet geene werkzaamheden meer op hunne landerijen uitoefenen. Op een man, die zijn ploeg van het land haalde, werd ge schoten, wijl hij, zoekende en niet in 't rond ziende, de wenken der ambtenaren niet zag. Ot het schot gelost werd om attentie te trek ken dan wel om den man te treffen, is niet uitgemaakt. Gisteren werden 12 menschen geverbaliseerd, die de grens langs wandelen zonder permissiebiljet. De kommies-deurwaarder der directe belastingen de heer J. Dalmeijer wordt met ingang van 1 Mei a s. verplaats van Oostburg naar Katwijk-Binnen. In de loop dezer week zijn alhier de vol gende personen gevestigd I. Boone, zonder beroep, O 203 van Sas van Gent P. van Es, veldarbeider, Drie wegen van Zaamslag. Vertrokken S A Dieleman, zonder beroep, Nieuwstraat 34 naar Rotterdam - P. C. Borstlap, com mies tit Post en Telegrafie, Grenulaan 27 naar Goes K Buijze, landbouwersknecbt, Baandijk 47 naar Zaamslag J Riemens, zonder beroep, Grenulaan 42 naar Zaamslag. Zondag 16 April 1916. Goede Vrijdag 21 April 1916. ArromiLssemeiits-Reclitbank te Middelburg De Rechtbank heeft in hare zitting van 14 April de volgende vonnissen uitgesproken G. 0., oud 15 j., arbeider te Biervliet, is wegens mishandel ng veroordeeld tot 3 boete of 1 week tuchtschool. A. v, E,, oud 59 j., koopman te Biervliet, is wegens alsvoren veroordeeld tot 3 boete of 3 dagen hecht. G. d oud 19 j., werkman te St Jansteen, gedetineerd, is wegens diefstal veroordeeld tot 3 maanden gevang, met aftrek der preventieve hecht. Vervolgens stonden terecht M. E. S, 18 jaar A. S., 15 jaar, en C. J. M 15 jaar, allen te Neuzen, verdacht van diefstal van zink. Getuige G. G. Andriessen, werkbaas te Neuzen, heeft ontdekt dat de diefstaf gepleegd was, en toen werkte de jongens op het bei rok ken terrein. Beklaagden bekenden. De eiscb luidde voor den eersten bekl. een week gevangenisstraf, voor de beide anderen f 10 of 3 weken tuchtschool. V oortgezet werd vervolgens de verleden week geschorste zaak tegen E. L. v D. uit St. Jansteen, beklaagd van poging tot dood slag. 1 hans was ook verschenen getuige E. de Munek, die bekende dat zij verkeering heeft gehad met bekl.zij heeft dit afgemaakt. Op den bewusten avond is bekl. haar in de keet gevolgd, heeft haar op bed geduwd en met een mes gestoken, loen getuige los was en opstond, heeft hij haar weder beetgegrepen en met het mes bedreigd. Daarop is de veld wachter gekomen en heeft bekl. van haar af getrokken. De officier achtte door de laatste getuige, die verklaarde ook reeds vóór 14 Febr door bekl. bedreigd te zijn, en de overige verklaringen, het feit bewezen en vorderde 1 jaar en zes maanden met aftrek van het voorarrest en di recte gevangenneming. De verdediger, mr. Cleveringa, meende, dat de ten laste gelegde beschuldiging niet bewezen is De rechtbank gelastte de gevangenneming van beklaagde. Heg zijn de prijzen. loen men Woensdag een met landbouwar- tikelen zwaar beladen wagen van het Wolh- faartsdijksehe veer naar Cortgene over wilde brengen, geraakte de wagen te water en ver dween in de diepte. De artikelen waren be stemd voor de landbouwverioting te Cortgene, en geleverd door de firma Massee te Goes de wagen was eigendom van den stalhouder Hommes aldaar. Doodgeschoten. De tweede smokkelaar, de ongeveer 20-ja- rige A., uit Ottersum, die naar men meende bij de aanhouding Maandagmiddag onder het gehucnt Milsbeek slechts in de beenen was geraakt, werd naderhand met een schot in den rug dood achter een struik gevonden. De toestand van P., die een kogel in bet hoofd kreeg is hoogst ernstig Militaire relletjes. Over de in het begin dezer week te Leiden plaats gehad hebbende ongeregeldheden onder de militairen meldt de Avp! nader, dat de oorzaak inderdaad is gelegen in de karig ver leende verloven, in verband met den ver zwaarden dienst. Daarbij komt dat het op treden van sommige officieren ook niet sym pathiek moest zijn. In de pers is daarover al heel wat geschreven. Verder is men niet tevreden over bet brood, sinds bet van uit Rotterdam wordt aangevoerd en oudbakken aankomt. Eindelijk heeft de heerschende nekkramp een nerveuze stemming teweeg gebracht. Dinsdagmorgen te 7 uur, kwamen een 70 tal militairen van de compagnie, staande onder luitenant^ Simon Thomas, in de »Stads-Ge- hoorzaal met de mededeeling dat zij er het. bjjltjfe bij neergelegd hadden. Zij spoorden hun makkers aan hetzelfde te doen. Een 70 tal ghven daaraan gehoor. Vandaar ging het naar andere gebouwen om meerdere kameraden op tè (halen Het gelukte een kapitein, ge assisteerd door anderen, een 20tal in de Maars- mansSteeg in te sluiten en in arrest te stellen op Gravensteijr De anderen, vopr zoover zij niet mee op marscb gingen, namen de wijk naar Den Haag. Ongetwijfeld zullen ze voor hun handelin gen, die door de autoriteiten niet door de vingers kunnen worden gezien, zwaar moeten boeten. Vrij. eel) leis van 17 nachten zrjn te Win terswijk twee Fransche krijgsgevangenen aan gekomen. Ze waren respectievelijk te Vperen en te Guisy gevangen genomen 'en uit Stock- hausen bij Goettingen ontvlucht. Men meldt uit Umuiden De stoomtreiler Johanna Bertha heeft te Umuiden aangebracht de geheele bemanning van het Deensche stoomschip »Dorthea", ka pitein I. Jensen, dat, geladen met steenkolen, van Methil naar Ebsbjerg Maandagmiddag op ongeveer 55 45 Noord en 3.30 Oost op°een mijn is geloopen en gezonken. Nadat de be manning met 2 gewonden, waaronder de ka pitein, 21 uur in de booten had rondgedreven werd ze door den treiler opgepikt. Deulen. Twee knechts van een worstfabrikant te Almelo, stopten een 14jarigen slagersleerling tegen wil en dank in een om een spil draai- enden ijzeren pot. Daarop brachten zij den pot in een sneldraaiende beweging, zoodat de jongeD weldra bewusteloos werd. De daders staakten nu hun gevaarlijk spel en legden den armen jongen in een soort rookkast, om bij te komen, maar na een uur was de jongen nog niet tot bewustzijn teruggekeerd. De patroon werd met bet geval in kennis gesteld. Onmiddellijk ontbood deze geneeskundige hulp en ontsloeg op staanden voet de knechts. De jongen is herstellende, maar 't zal nog' wel eemgen tijd duren vóór hij zjjn bezig- kan hervatten. Een vreemd verschijnsel. Men schrijft uit Durgerdam aan het »N. v. d. D.< Het Kinselmeer bij Durgerdam, de 40 tot 70 voet diepe doorbraak van 1825, vertoonde Dins dagmorgen een vreemden aanblik. Een uitge strekte vlakte van circa 50 H.A. was bedekt met een zwarte, drijvende laag modder, ter dikte van een meter, zooals men die op den bodem der slooten aantreft. De toeschouwers meenden eerst dat er plotseling land was ont staan. De vissehen waren mede naar boven gekomen en kregen het benauwd. Honderden ponden baars, snoek, aal, bliek, spiering, enz. spartelden op de troebele massa en werden in menigte opgeschept. Inbraak. De winkelier in lederfournituren J. L. vond in zijn winkel en magazijn aan de Feyenoord- straat, te Rotterdam, toen hij Woensdagnacht omstreeks half twee thuis kwam, zijn toon banklade en schrijfbureau opengebroken. Er was een bedrag van f 90 gestolen. De dader, vermoedelijk iemand, die in de zaak niet onbekend is, heeft zich laten insluiten ot met een valschen sleutel toegang gekregeD. De waakhond was opgesloten in de gang naar het bovenhuis. Er was in het pand een viij groot bedrag in geld aanwezig geweest, doch dit geld was den vorigen dag reeds naar een bank gebracht. 's Gravenhage, 14 April. Tweede Kamer. Ouderdomswet. Algemeene beschouwingen. Het voorstel-Snoek Henckemans om de be raadslagingen te schorsen, tot de rede van Minister Lely gedrukt in handen der leden zou zijn, werd verworpen met 54 tegen 21 stemmen. Tegen de linkerzijde en de heeren de Geer, de Visser en Bichon. De heer Snoek Henckemans repliceerde. Het bezwaar tegen het verzoeningsdenkbeeld van den Minister is, dat de invaliditeitsverze kering, die de hoofdzaak moet zijn, niet voor opstaat, doch wel de Ouderdomsvoorziening, die slechts aanvulling is. Het comprimis laat de principieele tactische bezwaren van de rechter zijde grootendeels bestaan. Beter zou zijn uitbreiding van de Invalidi teitswet tot een zelfstandig werkende en voor zoover dan nog noodig, een kleine uitbreiding van de Armenwet. DAGEN. Voorm. Nam. Zaterdag 15 April 0.11 Zondag 16 0.29 0.46 Maandag 17 1.3 1.19 Dinsdag 18 1.34 1.52 Woensdag 19 2.9 2.27 Donderdag 20 2.45 3.4 Vrijdag 21 3.23 3.44 A DV ERTENTIËN, IPïlv 'fee-.- Ni .■ijï-'&h '4; "w G/ ;"-v Boor ,t gansche leven, op eiken leeftijd blijft de KLOOSTERBALSEM een waar vriend. Een uitkomst bij open huid van zuigelingen, bij rootjes, kliertjes, uitslag, riDg- en dauwworm, brand ontstoken huid bij voedingsstoornissen. Onontbeerlijk ter onmiddellijke verzachting er. ge nezing bij brand- stoot- of snijwonden, brandblaren, bloedbleinen, kneuzingen, open plekken, schrammen, builen, zweren, ontvellingen, winterhanden en -voeten. Beproefd bij oude en nieuwe wonden, huiduitslag, gebarsten handen, spierverrekkingeD, spit in den rug, lendenpijn, zeere borsten, kloven, aambeien. Veel geprezen wrijfmiddel bij rheumatiek, rhSu- matische zenuwpijnen, jicht, podagra, stramheid in de ledematen, ischias, stijfheid in de ledematen. De Kloosterbalsem is een veelzijdig huismiddel. Altijd tot gebruik gereed. Werkt heerlijk verzachtend en pijnstillend. In elk gezin waar kindereu zijn, moet de Kloosterbalsem op een vaste plaats in de kast te vinden zijn. Prijs per pot van 20 gram 40 cents, van 50 gram f 0.80 van 100 gram fl,25, van 250 gram f2,50. Eischt ROODEN BAND met onze hand tekening L. I. AKKER, Rotterdam. Alom verkrijgbaar bij alle drogisten, apothekers en te Ter Neuzen bij de Wed A VAN OVERBEEKE-Leunis; Axel, H. J. VAN DIXHOORN en L. B. A. aaï VER WILGHEN v. Hoont fa Z-«fa* Ned. Hervormde Kerk. Ter Neuzen. Voorm. 9 u., Ds. G. van Dis er nam. 2 u., Ds. A. TinimermaD. Bevestiging van de N. Lidmaten. Sluiskil. Voorin. 9 u., Ds. E. Raams. Bediening van het H. Avondmaal, en nam. 2 u. dhr. L. Dek. Halst. Voorm. 9'/a u., Ds. L. M. de Boer. Gereformeerde Kerk. Ter Neuzen. Voorm. 9 u., en nam. 2 u., Ds. Rispens van Oude Pekela. Gereformeerde gemeeute (Vlooswijkstraat). fer Neuzen. 9 u., 2 u en 51/, u., leeskerk. Oud Gereformeerde gemeeute (Vlooswijkstraat) 1 er Neuzen, 9 u., 2 u., en 5*/2 u., leeskerk. Lokaal „Ebeu-IIaëzer" (Kerkhoflaan Ter Neuzen. Nam. 51 3 u., Evangelisatie. Ter Neuzen Voorm. 9 u Ds. A. Timmerman. Bediening van het H. Avondmaal. Nam. 2 u., Ds. A. Timmerman. Sluiskil. Nam., 2 u dhr. L. Dek. H 11

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1916 | | pagina 3