Van het Westelijk oorlogstooneel. Yan het Italiaansch-Oostenrpsche gevechtsterrein. Op Zee Het kabinet moet nu de maatregelen nemen, om te zorgen, dat de beloften, aan de bond- genooten gedaan, kunnen worden nageleefd. Een beslissing is dringend noodig, zegt de »Time8". Er moet nu eens een eind komen aan beraadslagingen. Daden moeten geschie den, om de offers gelijdelijk te verdeelen. Zoo spreken ook andere bladen, in de eerste plaats die der Harmsworth-press, de Daily Mail" voorop. Et» het bleef niet bij deze dagbladenstrijd tegen de regeeringin ver gaderingen en vereenigingen werden soortge lijke eischen gesteld tot uitbreiding van het leger. In het Unionistische oorlogscomité is, zooals wij meededeelden, aan den leider Sir Edward Carson opgedragen, een motie in te dienen, waarin de invoering van algemeeneu dienstplicht voor het Vereenigd Koninkrijk- wordt geëischt. Sir Edward, die niet van overrompeling of intriges tegen de regeering wil verdacht worden, heeft gevraagd, dat men hem het oordeel zou overlaten over het tijd stip, waarop hij deze actie het best zou kun nen indienen. De »Times« hoopt, dat Sir Edward de ge legenheid spoedig zal vinden, omdat er haast bij het werk is. Want de »Times« acht bet duidelijk dat de toestand ongunstiger wordt, naarmate de be slissing over de dienstplicht-questie langer wordt uitgesteld. Voor eenige dagen had de »Westmin. Gazette* geschreven, dat thans het terrein zorgvuldig moet worden verkend, om in den zomer en den hertst een stap vooruit te doen de »Times« zet uiteen, dat men nu reeds vijftien maanden wacht, en dat het nood zakelijk is thans op te treden en niet tot den herfst te wachten. En de »Morning Post* meldt, dat Asquith, Mc Kenna en Chamberlain een commissie uit het kabinet vormen, die b elast is met een voorloopig onderzoek van de legerquastie het blad meent, dat deze commissie wel een rapport kan opmaken, maar geen conclussie daaruit kan trekken. Want Mc Kenna is beslist tegen eiken verderen dwangmaatregel, Cham berlain is een voorstander van de algemeenen dienstplicht, en Asquith, die vroeger verklaarde niet tot de voorstanders van den algemeenen dienstplicht te behooren, is thans wellicht minder vast in zijn zienswjjze, dan in Januari, toen hij het ontwerp op den beperkten dienstplicht indiende. De »Times* hoopt, dat, na alles wat over deze quaestie gezegd en geschreven isjin de laatste maanden, de minister-president geen stoot van buiten noodig zal hebben, om hem den weg op te drjjven, die door zijn eigen argumenten gebleken is den weg der plicht te zijn. De taak die Engeland met zijn bondgenooten te vervullen heeft, zegt het blad, is Duitschlaud een militare nederlaag toe te brengen, die niet kan worden vergeten of weggepraat. Daardoor alleen kan het leeren in, te zien, dat het in Europa een plaats kan innemen als gelijke onder gelijken, met met meer, maar ook niet minder rechten dan deze Die taak, zegt het blad, is niet boven onze kracht, maar vraagt zeker de geheele toepassing, de geheele aan wending van onze kracht. De handelsovereenkomst tusschen Duitsch- land en Roemenië gesloten, wordt in de Duit sche bladen hoogelijk geprezen, niet alleen om de économische, maar ook om de politieke beteekenis. De »Frankf. Ztg.« wijst op de economische gevolgen. Er is veel geschreven en gesproken over de moeilijkheden, die de uitvoeren van Roemenië naar Duitschland in den weg werden gelegd door het thans gesloten verdrag worden die moeilijkheden opgeheven. Doch de over eenkomst is geen eenzijdige. Ook Roemenië heeft groote belangen bij de invoeren uit Duitschland en den vrjjen doorvoer zijner pro ducten door Duitschland. Die beide belangen worden door de overeenkomst geregeld. Het »Berl. Tageblatt* vat na een breed voerige bespreking van den toestand het re sultaat der overeenkomst aldus samen >De geheele indruk der overeenkomst is, dat Roemenië niets tegen de centrale mogend heden en hunne bondgenooten zal ondernemen, zoolang de Duitsche en Oostenrijksch-Hon- gaarsche legers zegevierend blijven, zoolang de Entente geen belangrijke successen in 't oosten, in het westen of aan het front van Saloniki behaalt, of nieuwe staten met beslis send gewicht zich aansluiten bij de geallieerden doch dat Roemenië nog steeds een zwakke hoop heeft, dat de ontwikkeling der gebeur tenissen er toe zal leiden, dat het zich kan aansluiten bij de mogendheden der Entente, ter verwezenlijking zijner nationale wenschen in Transsylvanië en de Boekowina, zonder nog de gedachte aan een samengaan met de Cen- traal-Europeesche mogendheden af te wijzen en dat Roemenië, gedwongen door de omstan digheden de uitbreiding zijner economische betrekkingen met de Centraal Europeesche mogendheden niet meer met zulk een passieven tegenstand belet als tot dusver het geval was*. De strjjd om Verdun heeft volgens de be richten van gisteren, hoewel nog steeds met kracht gevoerd, niet veel wijziging in den toe stand gebracht. Hoofdzakelijk spreken de be richten van artillerie-beschietingen. Het Fran- sche bericht maakt melding van aanvallen, door de Duitschers ondernomen, die daarbij gebruik maakten van brandende vloeistoffen, op de stel lingen tusschen den Mort Homme en het Bois de Cumières. Het Duitsche bericht, dezen mislukten aanval verzwijgend, zegt dat de Franschen een vergeefschen aanval deden op de Duitsche linies bij Avocourt, waarover de Fransche berichten niet reppen. Ook aan den oostelijken Maasoever is he vig gevochten. Het Duitsche bericht zegt dat de Franschen drie krachtige aanvallen deden op de stellingen aan de Cöte de Poivre, die echter werden afgeslagen, doch dat de Duit schers in het Caillette-boscb wat vooruitgingen. Daarentegen melden de Franschen berichten, dat de Duitsche aanvallen van die zijde achter wege bleven, waaruit men opmaakt dat de Duitschers zeer zware verliezen hebben ge leden, die nu moeten worden aangevuld, voordat tot nieuwe aanvallen kan worden overgegaan. Dat die nieuwe aanvallen zullen plaats hebben, acht het Havas-bericht ontwijfelbaar. De Duit schers, zoo zegt het, hebben zich moreel en materieel te zeer gebonden door de actie bij Verdun, dan dat zou kunnen worden aange nomen, dat zij een échec zouden erkennen en de actie niet tot het uiterste zouden voortzetten. Aan het Engelsche front zijn eenige onbe- teekenende gevechten geleverd. Het Duitsche bericht meldt van een actie bij La Boisselle, waarin 29 Engelschen werden gevangen ge nomen het Engelsche bericht spreekt van kleine aanvallen bij Richebourg en Pilken, waarin resp. 10 en 25 man warden gedood en drie man gevangen genomen. Voorts eenig artilleriegevecht »comme de coutume*. PARIJS, 13 April. (Havas.) Het middag communiqué luidt De nacht was rustig bij Verdun. Een Duit sche aanval, die gisteren tegen het einde van den dag was voorbereid tegen de Fransche stellingen op hoogte 304, kwam niet verder dan de Duitsche loopgraven Het spervuur van de Fransche artillerie en de beschieting door de Fransche batterijen in den aangren- zenden sector van Duitsche colonnes in het Malancourtbosch samengetrokken, schjjnendeze operatie verijdeld te hebben. BERLIJN, 13 April. (W. B.) Officieel be richt uit het hoofdkwartier: In het algemeen ontwikkelde zich gisteren ten gevolge slechte waarnemings-gelegenheid geen belangrijke gevechtsactie. Toch was aan beide oevers van de Maas, in de vlakte van Woëvre en op de hellingen ten Z.O. van Ver dun de artillerie-actie zeer levendig. Ten Z.O. van Albert nam een Duitsche patrouille in een Engelsche loopgraaf 17 man gevangen. Een Fransche gas-aanval in de streek van Puisaleine, ten N O. van Campiègne, mislukte. De strijd om Verdun. PARIJS, 13 April. (Havas.) Volgens de Duitsche legerberichten zouden de Duitschers aan het front van Verdun van den 21sten Februari tot den lOden April 35,876 niet- gewonde Franschen krijgsgevangen hebben ge maakt. Dit getal is echter veel hooger dan het totaal van alle Fransche verliezen aan gesneuvelden, gewonden en krijgsgevangenen te zamen. Een berekening daaromtrent kan op zeer eenvoudige wijze worden gemaakt. Het is bekend, dat in iederen oorlog het aantal gewonden (geëvacueerd of in een hospitaal opgenomen) in vaste verhouding staat tot dat der gesneuvelden. Het aantal gewonde Franschen nu is bekend. Men kan dus het vermoedelijke cijfer der gedooden daaruit afleiden. Wanneer men van het geheele aantal der Fransche ver liezen dat der dooden en gewonden aftrekt, dan blijft van de gewonde en niet-gewonde gevangenen over, die door de Duitschers zijn gemaakt. Het aldus gevonden aantal is minder dan 17.000, dus nog niet de helft van het totaal der valide manschappen, die de Duitschers beweren gevangen te hebben genomen. LONDEN, 13 April. (Reuter.) Stafbericht De vijand heeft Dinsdagnacht een overval gedaan op onze loopgraven bij La Boiselle na een zware beschieting, grootendeels met traan- verwekkende bommen. Hij is er echter weer uit verdreven. Wjj verloren enkele gevangenen. De vijand heeft gisternacht tot driemaal toe onze schansen ten Noordoosten van Carnoy aangevallen en bereikt, doch is teruggedreven met achterlating van eenige dooden in onze loopgraven. Eenige mannen, die aan onze voorste prikkeldraadversperring werkten, wor den vermist. Vandaag eenig granaatvuur bij Souchez, Carrency de Hohenzollern-schans en St Eloi. Wij hebben het vuur beantwoord De vijand heeft vandaag een kleine mjjn bjj de Hohenzollern-schans laten springen, doch geen schade aangericht. In dezen sector en bjj Atrecht is vandaag een gevecht met schansmotieren geleverd. Een Engelsche overwinning in de lucht. De vlieger-commandant R. J. Bone heeft de Distinguished Service Order gekregen voor den door hem bij de achtervolging van een vijandelijk watervliegtuig, dat hij 30 Engelsche mijlen ver over zee nazette en tot een gevecht dwong, betoonden moed. Bone bestuurde bij die gelegenheid zelf slechts eene kleine land- vliegmachine. Bone steeg, volgens het verhaal in de Daily Chronicle*, op toen de vijandelijke machine nog in het gezicht was. Bijna dertig mijlen vervolgde hij die en door het grootere stijg- vermogen zijner machine slaagde hij er' in 2000 voet boven zijn tegenstander te komen, die op 5000 voet hoogte vloog. Zoo, van boven af naar zijn vijand neerdalend, haalde hij hem spoedig in en trachtte toen, al vurende, recht standig op diens machine neer te duiken. Deze beantwoordde met kracht het vuur. Bone manoeuvreerde toen om boven en ver volgens voor de vijandelijke machine uit te komen, slaagde daar ook in en dook vervolgens onder zijn tegenstander door. De Duitsche vlieger wendde vóór het treffen een weinig naar links en de waarnemer hing blijkbaar dood of doodelijk gewond tegen deu rand van zijn zitplaats. Steeds den vijand volgend, slaagde de En gelsche vlieger er in, tot op enkele meters afstands van den vijandelijken aviateur te komen en vuurde en twintigtal patronen op hem af. Spoedig daarop dook deze bijna recht standig naar beneden, terwijl zijne machine in rook gehuld was. Toch was de vijandelijke bestuurder zijne machine nog in zooverre meester, dat hij veilig op zee kon dalen. Bone kon hem daar niet aanvallen, omdat zijne ma chine niet voor landing op water gebouwd is en vreezende, dat hij niet lang genoeg zou kunnen blijven vliegen om de opstijging van de Duitsche machine af te wachten, keerde hij naar zijn uitgangspunt terug om verslag uit te brengen. De laatste burgers uit Verdun. Verdun is door alle burgers ontruimd. Za terdag verliet de laatste de stad Eugine Bour, eigenaar van een café. Tot het laatst had hij alle consignes weten te ontduiken. Maar eindelijk moest »le père Pinard*, zooals de poilu's hem noemden, er ook aan gelooven en hij begaf zich naar Malakoff, bij zijn gezin. Wilt u wel gelooven dat het me leed deed te moeten heengaan zoo begon hij een gesprek met een medewerker van de »Petit Parisien*. Ik bad net mijn moestuin in orde. En dan de kippen, die ik heb moeten achterlaten. Hinderde het bombardement u dan niet En of! Het was af en toe een oorverdoo- vend lawaai. Maar, ziet u, men wendt er aan. En dan, daar ginds ademt men een andere lucht dan in Parijs. Hoort men hier geen jammer klachten Vraagt men hier niet of men het uit zal houden Dat behoeft men niet eens te vragen. »Men moet zich niet bezorgd maken, men zal ze wel krijgen*, anders hoort men in Verdun niet. En het zijn stoere jongens, die dat zeggen, op wie men staat kan maken Het zou voor veei Parijzenaars wel got-d zijn om bij hun eens een kuur in »moreel« te doorstaan. Ik had bij Verdun een buurman die tot ver leden week met zijn vrouw en vjjf kinderen gebleven is. Onder het hevigste bombardement bebouwde hij zijn land. waarop zoo nu en dan een granaat neerkwam. Maar hij bleef door werken en lachte tevreden om ieder projectiel. Die moffen toch, zei hij, ze helpen me het land omspitten. Maar later maakte hij zich kwaad, omdat de granaten het gewas bedierven. En waar haalde u het eten vandaan De soldaten gaven me kommiesbrood. Eie ren had ik van mijn kippen Mijn buurman verschafte me melk En dan was er nog visch. U ging toch niet uit visschen, hoop ik Ja en neen. Dat wil zeggentoen Duit sche vliegers verstikkende bommen wierpen en er viel er een in de Maas, hadden wij de visch maar voor het opscheppen. Wij hadden soms vangsten van dertig pond en de snoek nit de Maas is fijn. WEENEN, 13 April. (Wolff.) OfficieelOp talrijke punten van het front blijf de artille rie over en weer in actie; het vuur is van afwisselende kracht. Aan den weg naar Ponale zijn weder gevech ten aan den gang. ROME, 13 April. (Stefani.) OfficieelIn den nacht van 11 op 12 April is de vijand er door een verwoeden mijn-aanval in geslaagd, bres sen te slaan in gedeelten van loopgraven, die wij op de Monte Sperone bezet hadden. Des avonds hebben wjj na een verbitterd gevecht ter herovering van onze stellingen nieuwe vor deringen op de rotsen van de Monte Sperone gemaakt. In het Sugana-dal heeft onze infanterie in kleine schitterende gevechten 22 krijgsgevange nen gemaakt, waaronder twee officieren. In het Plezzo-bekken heeft de vijand gis ternacht met sterke strijdkrachten onze stel lingen bij Ravnilaz aangevallen. Hij is door ons vuur tegengehouden en vervolgens hebben wij hem door een tegenaanval belet, onze stellingen op den Lavorcik aan te vallen. Op den Karst hebben onze afdeelingen de vijandelijke schansen tusschen de Monte San Michele en San Marteno overhoop geworpen. Op verscheidene punten van het front ge- schutgevechten. Ons artillerievuur heeft het fort Luserna opnieuw zwaar beschadigd, bran den gesticht in de streek van Caldonazzo en een vijandelijke kolonne in het Isonzo-dal verstrooid. Servië's nieuwe leger is bijna gereed. Kort voor zijn vertrek uit Engeland heeft de Servische premier Pasjitsj, die den Kroon prins op zijne reis begeleidde, aan een verte genwoordiger van de Daily Telegraph* eene verklaring afgelegd, waarin hij o. a. zeide De reorganisatie en de nieuwe uitrusting van het Servische leger naderen hare voltooing. Binnen zeer korten tijd zal het in staat zijn om weder zijnt plaats in de gevechtslinie in te nemen en aan de zijde der geallieerden te strij den. Wij zijn den geallieerden, die het gered en opnieuw strijdvaardig gemaakt hebben, innig dankbaar. Ofschoon Griekenland er voor het oogenblik de voorkeur aan heeft gegeven een andere gedragslijn te volgen dan wij, hopen wij, dat het toch nog onze zijde zal kiezen. Het zal Griekenland, dat er totdusverre nog niet in ge slaagd is, de verschillende nationaliteiten, °die het Grieksche volk samen stellen, onder ééne wet te vereenigen, niet mogelijk zijn, zijne na tionale idealen te verwezenlijken, tenzij het zich bij de Entente aansluit. Onze relaties met Roemenië zijn zoo goed mogelijk. Dat land heeft gedurende geheele verloop van den oorlog eene weifelende houding aangenomen, maar moet ook nog, evenals Grie kenland, zijn nationale eenheid bevestigen, m. a.w. het zal zich bij de Entente moeten aan sluiten. Het eigen volk zou der regeering ern stige verwijten doen, zoo zij hiertoe niet ge bruik mocht maken van de gunstige gelegen heid, die zich thans voordoet en die misschien nooit zal wederkeeren. Japan en Engeland. lOKIO, 10 April. (Havas.) De eerste minister graaf Okoema, verklaarde in een on derhoud met de redactie van een blad Wij doen al wat in ons vermogen is om Groot- Britanië te helpen bij de bestrijding van zijnen vijand. Ik verklaar formeel, dat Japan ge trouw blijft aan het vriendschapsverbond en aan alle beloften jegens Engeland. Het Engelsch-Japansehe verband is op het oogenblik zoo sterk als ooit. Japan heeft er voordeel van en Engeland eveneens. Wjj, Engeland, Japan, Rusland, Frankrijk, Italië, moeten nauw verbonden blijven, ten einde Duitschland, den gemeenschappelijken vijand, te verpletteren." Onderzeeërs zonder periscope Sedert eenigen tijd loopen er geruchten, dat Duitschland erin geslaagd is een onderzeeër te bouwen zonder periscope. Opgemerkt wordt daarbjj dat bij verschillende torpedeeringen, o a. ook bij die van de »Sussex* men wel de bellen baan van de torpedo gezien heeft, maar niet de periscope van den onderzeeër, die het schip aanviel. (Ook bij de torpedeeringen van I ubantia* en #Palembang« is de periscope niet gezien. Red. H.) De Duitschers zouden erin geslaagd zijn het buiten de periscope te kunnen stellen, waardoor de commandant, naar men weet ziet, wat er op zee gebeurt. Door de periscope werd vaak een onderzeeër verraden. Door een ingenieuse samenstelling van len zen en spiegels in den onderzeeër aan stuur- en bakboord, zou de commandant voldoende kunnen zien, om zijn vaartuig te besturen. Wel moeten de onderzeeërs, die van dit toestel voorzien zijn, meer aan de oppervlakte varen, dan het gewone type, maar dit nadeel wordt voldoende gecompenseerd door het feit, dat het vaartuig, zonder periscope minder de aandacht trekt, aldus lezen wij in de »Temps«. UliNiNEJNLAiND. Opkomst lichting uitgesteld. (Officieel). Door het departement van Oor log wordt medegedeeld, dat in verband met het voorkomen van gevallen van nekkramp in verschillende gemeenten van ons land, de opkomst van de miliciens der lichting 1916 en landstormmannen, die in het tijdvak van 162.0 April e.k. vastgesteld, tot een later te bepalen tijdvak wordt uitgesteld.

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1916 | | pagina 2