Od hst Zuidoostelijk oorlogstooneel Op Zee UIT ONZE OMGEVING. De Franschen hebben een honderdtal ge vangenen gemaakt. Ten Oosten van de Maas is vannacht een zeer nevig gevecht in het kleine bosch van Fontaine St. Martin (ten oosten van Vache- rauville) geleverd. De Franschen zijn in de Duitsche verbindingsgangen ten zuiden van het dorp Douaumont doorgedrongen. In Woëvre beschieting van de dorpen aan den voet der Maashoogten. Bevestigd wordt dat in de streek van Ver dun gisteren de eerste poging der Duitschers om een algemeen offensief te ondernemen, dat zich uitstrekt over een front van 20 K.M., begonnen is. De Duitschers, die geen belang rijk succes hebben behaald, vooral niet in verhouding tot de inspanning, die zij zich hebben getroost, hebben verliezen geleden, van welker omvang de voor de Fransche liniën opgestapelde lyken getuigen. LONDEN, 10 April. (Reuter.) Engelsch stafberichtGistaravond hebben wij by St. Eloi den grootsten mijntrechter, die in handen van de Duitschers was gebleven, veroverd. Een andere aanval heeft ons in bet bezit ge steld van de vijandelijke loopgraven, die van dien trechter uit in Z.W. richting loopen. Vandaag zijn gesehut- en mijngevechten ge leverd. De strijd om Verdun. PARIJS, 10 April. (Havas.) Het Duitsche offensief, dat een twaalftal K. M. omvat op het front ten westen van de Maas van Avocourt tot Cumières, en zich zelfs op den oostelijken oever uitstrekt, duurde Zondag den geheelen dag. De Franschen hadden in den loop van den nacht de saillant van Béthincourt ontruimd, welke door het vijandelijk vuur van uit Forges en Cuisy onhoudbaar was geworden. Zij be zetten de lijn reduit van Avocourt het begin van de westelijke helling van hoogte 304 den zuidelijken oever van de Forges- beek tot het kruispunt van de wegen naar Béthincourt, Esnes, Chatcanccurt en ten slotte den weg van Béthincourt naar Cumières aan den voet van den »Mort Homme* Twee ge lijktijdige acties werden met groote kracht inge zet, één uit het Cumièresbosch tegen den «Mort Bomme», de andere op hoogte 304 van uit de lijn AvocourtForgesbeek. Het sper en mitrailleurvuur bracht den vijand zware verliezen toe en brak den eersten aanval. Dank zij den hardnekkigen tegenstand van de Fran sche troepen werd men ook den tweeden aanval meester. Een andere, minder krachtige aanval tegen het front Poire-hoogteRouaumant Vaux werd gemakkelijk afgeslagen. Niettegen staande de groote hevigheid, waarmede zij werden gedaan, leidde geen enkele aanval tot eenig resultaat voor den vijand en leverde slechts nieuwe stapels lijken op. De geheele lijn van weerstand van de Franschen blijft onwrikbaar. De 48ste dag van den slag om Verdun eindigde met een bloedig échec voor de Duitschers. De eerste bom. Een Vlaamsche aalmoezenier, die de in Frank rijk verspreide vluchtelingen bezoekt, heeft eenige uurtjes vertoefd bij eene Antwerpsche familie, uit de Volleksstrot*, thans in het Zuiden gehuisvestde dochter heett hem het volgend kleurrijk verhaal gedaan van den eersten zeppelintocht boven Antwerpen. «Seg, Meneer, waddebbekik verschoten toen d' eerste boem viel in ons Btrotte'k ben nog heeleraaal gerenneweerd in mark en been azzik er om denk 'k Haddal van twelf ure 's nachts zoo'n ördig lawijd goort, iets da floot in de loecht en dan ineens daracher 'ne grooten boet, en moeder die had algezeet »Mor, kind waddis da toch da tor over ons huis vliegt Ze zennet 't kot on 't boemer- deeren »Och moeder*, zee ik al, «zaagt na toch zoo ni en slopt deur !c Mor kat da nog ni gezeet of dor kwamp dor iets af in de loecht rats over ons dak, en dan 'ne slag 'ne slag 1 Roefalle twee te gelijk uit ons bed 'k Liep nor 't ven ster en heel de stamené op 't hoekske, was on 't branden. «Moeder*, riep ik zoe, »no beneeéze boemerdeeren ons strot.* Alleh, 'twas kolossaal! Zoo bang daddik was, Méneer, vloog ik lanksuit de «plancher* oep. «Heiligen Antonius, we zen doraan riep moeder. «Druit de lamp uit, kind, want ze zien ons lichtWees gegroetgeef ons heden!...* En die was ineens in heur japon aan den trap. Ik scharde wat dak pakke kon, 'n sloef van moeder en mijne paraplu, 'k gaf, nen harten blaas in de lamp, 'k stuikte mijnen grooten teen tegen de poot van 'ne stoel en in den donkere goeide ik m'n arme moeder bekanst van den trap. «Lot ons bidde, moeder, want anders vliege we de loecht in, allerbei, of ze schieten ons in stukke!... Julie van beneeé! zedde gij dood? komdi* lichte!...* (Legerbode) WEENEN, 10 April. (W. B.) Officieel. In het gebied van Görz hield de vijandelijke artillerie plaatsen achter ons front onder vuur. Een Caproni-vliegtuig is bij landing nabij Lucinici door ons geschutvuur vernield. Aan het overige front duren de gewone artillerie gevechten voort. In het Suganadal schoten de Italianen Caldonazza in brand. Vijandelijke vliegers wierpen bommen op Riva. Aan den Tonaleweg slaagde de vijand er in zich in eenige vooruitgeschoven loopgraven ten zuiden van Sperone vast te zetten. Verontwaardiging in Spanje. De »Times*-correspondent te Madrid seint, dat de torpedeering van de «Vij|o«, zoo kort volgend op den dood van den Spaanschen componist Granados, die zich aan boord van de getorpedeerde «Sussex* bevond en verdron ken is, in Spanje hevige verontwaardiging ge wekt heeft. De Duitschgezinde bladen zwijgen over deze gebeurtenissen, de andere echter spreken er hunne verbazing over uit, dat de Duitsche vloot, die de Ëngelsche zorgvuldig uit den weg blijft, zich er op toelegt, weerlooze neu trale handelsschepen in den grond te boren. De «Radical* schrijft: In andere tijden, toen de Spanjaarden nog niet waren wat zij nu zijn, zouden zij de Duitschers onmiddellijk ter verantwoording hebben geroepen. De misdaden der Duitschers zijn «vele en onvergeeflijke*. Wij behoeven slechts de zaak van België, het vergaan van de «Isidoro* en de «Pena Castillo*, den dood van Granados en nu de torpedeering van de «Vigo* aan te balen, die niet als een neutraal, maar als een vijandelijkschip is behandeld. Vaak is een oorlog om minder belangrijke redenen verklaard, bijv. onze oorlog met Ma rokko. Die gruweldaden zullen zeker herhaald wor den, want aan deze barbaarsche natie is alle edelmoedigheid en ridderlijk gevoel vreemd. Wij richten deze waarschuwing tot haar: Als deze oorlog voortduren zal, dan zullen de neutralen, ondanks alle uitvluchten hun ner regeeringen Duitschland, dat de vijand van alle vrije volkeren is, den oorlog moeten verklaren*. De duikboot- en mijnoorlog. MALTA, 9 April. (Reuter.) Het ongewa-f pende Britsche ss. Yonne (ex-Fastalia) is zon der voorafgaande waarschuwing getorpedeerd. De bemanning van 40 koppen verwijderde zich in booten, waarin zij zes uur bleef, vóór zij gered werd. Volgens een Lloydsbericht is het ss. Silks- worth Hal in den grond geboord. De kapitein en 30 koppen van de bemanning zijn gered. Het ss. Glenalmond is in den grond geboord. De bemanning is gered. Beide schepen waren onbewapend. LONDEN, 10 April. (Reuter.) Lloyds meldt dat het ongewapende ss. Eastern City is ge zonken. LONDEN, 10 April. (Reuter.) Blijkens een Lloydsbericht uit Cardiff heeft het Zweedsche ss. Libra daar den gezagvoerder en de beman ning van het Noordsche as. Sjolyst, 't welk 25 mijl ten noorden Ouessant door een Duitsche duikboot zonder voorafgaaande waarschuwing is getorpedeerd, aangebracht. LONDEN, 10 April. (Reuter.) Lloyds meldt, dat het Ëngelsche as. Margam Abbey is ge zonken de bemanning is gered. LONDEN, 10 April. (Reuter.) Volgens een mededeeling van Lloyds zou het Spaansche stoomschip Santanderino getorpedeerd en ge zonken zyn. Er is in het geheel geen bericht omtrent de equipage. PARIJS, 10 April (Havas.) Een Engelsch s.s. heeft te Marseille de bemanning van het Deensche s.s. Caledonia aangebracht, dat in de Middellandsche Zee door een Oostenrijksche duikboot is getorpedeerd. De schipbreukelingen vertellen dat de duik boot onverwachts opdaagde en zonder rekening te houden met de Deensche vlag de bemanning beval binnen een half uur het schip te verla ten. De 22 man en de kapitein gingen daarop in de booten, terwijl de duikboot het schip opblies. Den volgenden nacht zijn de schip breukelingen door het Ëngelsche s.s. opgepikt. In de Zwarte Zee. ST. PETERSBURG, 10. April. (P. T. A.) Officieel. In het communiqué van den mari nestaf wordt meegedeeld, dat verleden week aan de kusten van Kaukasië onderzeebooten van den vijand hebben geopereerd. Herhaalde lijk vielen die onderzeebooten onze schepen aan ook schoten zij op een van onze kleine trawlers, die op de rotsen was geloopen. Al die aanvallen waren tevergeefs, behalve de onverdedigbare aanval op het hospitaalschip Portugal, welke een schending was van de internationale verdragen Nietemin had de Turksche regeering in een ambtelijk communiqué officieel het in den grond boren gemeld van twee onzer met troepen gevulde transportschepen. Dit communiqué is een zuiver verzinsel, want in het behandelde tijdsverloop is geen enkel oorlogsschip, noch eenige hulpkruiser of handelsvaartuig van ons, in de Zwarte Zee in den grond geboord, be halve dan de Portugal. Onze torpedobooten hebben met volkomen succes bij herhaling hun taak van wachters vervuld en herhaaldelijk de onderzeebooten van den vijand achtervolgd. De torpedoboot Strogyl heeft niet ver van ie plek waar de Portugal was gezonken, een onderzeeboot van den vijand doorboord. Het einde wan de Koningsberg. De Duitsche marinestaf heeft thans het rapport van den gezagvoerder van den kruiser Koningsberg (die in de Rufiji-rivier in Oost- Afrika was opgesloten) over het laatste ge vecht, waarbij de Koningsberg is gezonken, ontvangen. Het is gedateerd 20 Juli 1915 het gevecht zelfs is den llen Juli geleverd. Aan Britsche zijde hebben er aan deelgenomen de gepantserde kruiser Cumberland, de pant- serdekkruisers Weymouth, Hyacinth, Astraea, Pyramus, twee kanonneerbooten, drie hulp kruisers en zes gewapende patroeljeschepen. Tegen den middag naderde dit eskader en liep de rivier onder hevige beschieting van de beide oevers binnen en begon, nadat twee vliegers de ligplaats van de Koningsberg hadden verkend en aangegeven, zich in te schieten. Al spoedig was dit gelukt en hagelden de granaten cp de Koningsberg, waar ze aan vankelijk vooral in het voorschip groote ver woestingen aanrichten. Alle kanonniers en muuitieaanbrengers sneuvelden daar, de ge zagvoerder werd zwaar gewond. Kort daarop werd ook het achterschip meermalen getroffen er brak brand uit en de ontploffingen van eigen munitie veroorzaakte groote verliezen. Toen alle kanonniers waren gevallen was voortzetting van het artilleriegevecht onmo gelijk en wegens den brand was het noodig de munitiekamers onder water te zetten. Met een laatste granaatskartets werd nog een der Eugelscne vliegers neergeschoten. Om half twee 's middags gaf de gezagvoerder den eerste-officier bevel het schip tot zinken te brengen Onder hevig vuur ging de beman ning n et medeneming van alle gewonden aan land en een half uur later volgde de ont ploffing van een door den eersten officier aan- gebrachten torpedo-kop, die de Koningsberg, ter hoogte van de voorste commando-brug, in tweeën reet. Het schip viel op zijde en zonk tot het bovendek in de rivier. Bij zonsonder gang, om kwart voor zes, werd de aan flarden geschoten vlag met een driewerf hoezee voor den keizer neergehaald. De Ëngelsche schepen waren om half vijf weggestoomd. Alle gewonden werden naar een met hulp van het Roode Kruis ingericht veldhospitaal gebrachthun toestand is uitermate bevre digend De ongewooden zijn ter beschikking gesteld van den gouverneur van Oost-Afrika voor de verdediging der kolonie. De gezagvoerder, Looff, zegt aan 't slot van zijn rapport, dat de geheele bemanning h Id- haftig en met doodsverachting tot het uiterste haar plicht heett gedaan. Een Nederlandsch stoomschip en de Zeppelin-aanvallen Het Nederlandsche stoomschip «Midsland", van de Scheepvaart- en Steenkolen Handels maatschappij te Rotterdam, was in den nacht van 3 op 4 April bijna het slachtoffer ge worden van de «Zeppelin" aanvallen. Het vaartuig was den 3den April, vroeg in den morgen, van Harlingen vertrokken. Te gen donker kwam men in de nabijheid van het lichtschip Newerk, bij Yarmouth. De gezagvoerder besloot daar te ankereD en liet de vuren opsteken. Ook droeg het vaartuig alle kenteeker.en, om het als «neutraal" te doen herkennen. Het deklicht brandde nabij de Nederlandsche vlag. Des morgens te 4 uur 't was nog donker en het zicht was slecht werd de bemanning gewekt door een drietal zware slagen. Het geheele schip dreunde en algemeen vermoedde men, dat het vaartuig getorpedeerd was. De donkeyman M Smit, die onmiddellijk na de slagen aan dek was, deelde ons mede, dat hij, boven komende, duidelijk het snorren van motoren hoorde. Hij begreep toen dat 't een Zeppelin was, die bommen had geworpen. Na één minuut hoorde men wederom zware slagen, thans een negental vlak achter elkaar Groote waterzuilen stegen omhoog het vaartuig werd niet geraakt. Volgens den uitkijk waren de eerste drie bommen op ongeveer 50 meter van bet vaartuig geworpen. Uit de plaats, waar de bommen neerkwamen en uit het feit, dat het snorren der motoren zich van de kust verwijderde. maakt men op, dat de «Zeppelin* zich van de kust verwijderde. Het zal de «Zeppelin* geweest zyn waarvan in een Havas-telegram melding werd gemaakt, dat hij in den nacht van 3 op 4 April door de afweerkanonnen was verjaagd. Ten einde zich te verlichten, schijnt men alle bommen lukraak in zee te hebben uitgeworpen, om vervolgens ijlings de vlucht te nemen. Ter cere van Koning Albert. In verschillende plaatsen van ons land is de jaardag van den Belgischen koning Albert plechtig herdacht. De herdenking te Ter Neuzen werd door vele Belgen uit de omgeving bjjgewoond. Meer dan een inwoner van Ter Neuzen was bij de herdenking in de R -K. kerk tegenwoordig. Eene plechtige H. Mis werd opgedragen en een Te Deum gezongen. Bij het eind werden de Braban- fonne en De Vlaamsche Leeuw ten gehoore gebracht. De plechtigheid, die ook door den Belgischen consul werd bijgewoond, maakte op alle aan wezigen een' diepen indruk. Ieder gevoelde het treffende van een nationale viering in het land der ballingschap. Ook alhier is de 41ste verjaardag van Z. M. Koning Albert, door de hier vertoevende Belgen niet ongemerkt voorbijgegaan. Het Belgisch Comité «Steunt Elkander» had tegen Zaterdagmiddag een muziekfeest georga niseerd, in het Hotel des Pays-Bas, dat uit nemend is geslaagd. De zaal was propvol. Als officieele personen waren tegenwoordig de Belgische consul de heer Van Cantfort en de Ëngelsche consul de heer Jones. Het feest werd geopend, met het zingen van het Belgische olkslied, waarna de Voor zitter van het Comité de heer Remy de Pillecyn de volgende toespraak hield Geachte Heeren Consuls, Geachte Dames en Heeren. In naam van ons Belgisch Comiteit zeg ik U hartelijk dank voor uwe goede opkomst. Uwe tegenwoordigheid alhier bewijst de belangstel ling, die ge aan dit feest hecht, 'ris immers heden een heuglijke stond Hem te mogen herdenken naar wien ons aller blikken gericht zijn: onze beminde Koning Albert! Ja ons aller harten trillen van Vaderlandsche toegenegenheid bij het herdenken der heuglijke verjaring van hem, die de bewondering der gansche wereld afdwingt. Ook vieren we fier en met opgeheven hoofd dezen grooten dag, en onze vurigste wenschen gaan naar dit nog overgebleven hoekje van ons dierbaar Vaderland, om aan onzen Koning de bewijzen van innige verkleefdheid en toegenegene kinderlijkheid aan zijne voeten neêr te leggen. Dat God hem beware in de gevaren die hem omringen en hem steeds aan de spits zijner heldhaftige troepen houde. Ja, 'tis de grootste troost in onze ballingschap onze oogen naar hem te mogen wenden en hem te loven en te danken voor zijne overschrokken dap perheid en zijne eindeïooze verknochtheid aan zyn land, zijn leger en zijn dierbaar volk. Leve de Koning Leve de Koningin Leve onze dappere soldatenLeve ons dierbaar Vaderland! Leve het Belgische Volk Hoerah Ja, hoerah zoo moet het klinken, want onze gevoelens kloppen meer en meer van overtuiging onz^r rechtvaardige zaak meer en meer zien we 't onrecht opduiken dat ons werd aangedaan. Meer en meer stijgt onze genegenheid naar Hem, die als Vorst van een klein maar dapper en onschuldig volk durfde zeggen: «Alvorens mijn Land te vertreden zult ge over mijn lijk heen stappen.* Edele fguur die we begroeten, magnetische veer onzer soldaten, aan U komt de eere vao dezen wreeden strijd, op U ligt al onze hoop, en met U zullen we eens de victorie vieren. Daarom sluiten zich alle Belgen samen in dien zelfden wenschOnzen koning weldra zegevierend aan 't hoold zijner troepen zijne geliefde hoofdstad te zien binnen treden. Dan zullen we jubelen Dan zal de Beiaard spelen Dan zal het feest zijn in de harten aller Belgen. Benevens Hem begroeten we ook onze ge liefde Koningin Elizabeth, de moeder en ver zorgster onzer soldaten. Dat God haar de sterkte verleene om haar liefdewerk te kunnen blijven steunen tot leniging onzer zieke en gewonde soldaten. In dezen stond gedenken we ook onze dier bare broeders, onze Yser-soldaten. Oh wie is er niet fier over de zijnen, die daar met het zwaard in de hand den vijand zijn roof ont rukken wie spreekt er niet graag over zijn zoon, zyn kind, zijn broeder of zijn vriend, die ginder van Nieuwpoort tot Yperen de ijzeren bareel vormen tegen de Pruissische benden. Maar gerust zijn we in hun lot, want een kranig hoofd geleidt hen, een vader, een strijd - broeder gaat hen voor, een Koning leeft met hen. Leve de Soldaat- Koning en zijne strijdmakkers Ook brengen we hier eene openlijke hulde aan onze gereformeerde soldaten. Aan hen

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1916 | | pagina 2