Van het Oostelijk oorlogstooneel. Yan het Italiaansch-Gostenrpsche Op Zee eieren en 531 man aan ongekwetste gevange nen, die tot twee verschillende divisies be hoorden. Op den rechter Maasoever is een nieuwe aanvalspoging van de Franschen tegen de door ons in het Caillette-bosch en ten N.W. daar van op 1 April genomen stellingen snel verstikt. PARIJS, 6 April. (Havas.) Officieel bericht van hedenmiddag Id Argonne zjjn de Fransehen er vanochtend in geslaagd door overrompeling van een Duit- sche loopgraaf bij den weg van St. Hubert den vijand gevoelige verliezen toe te brengen en een twintigtal gevangenen te maken. Bij een aanval op den aangrenzende sector heeft de Fransche artillerie het deel van het bosch van Avocourt, dat door de Duitschers is bezet, hevig beschoten. In de streek van Verdun hebben de Duit schers, nadat de middag betrekkelijk kalm ver- loopen was, gisteren tegen het einde van den dag en gedurende den nacht zeer groote be drijvigheid ontwikkeld. Ten Westen van de Maas in de streek tusschen Avocourt en Béthin- court buitengewoon hevig beschoten, waarna een reeks aanvallen met een zeer groote strijd macht volgde op de beide voornaamste voor uitspringende stellingen van den rechtervleugel der Franschen. Alle aanvallen der Duitschers tegen het dorp Béthincourt werden gebroken door het vuur der Franschen. Tezelfder tijd deden de Duitschers hardnekkige aanvallen op het hart van het dorp Haucort. Na herhaalde mislukkingen en bloedige offers kregen de Duitschers in den loop van den nacht vasten voet in het dorp, dat de Franschen met het vuur hunner hooger gelegen stellingen bestrjjken. Na een korte artillerie-voorbereiding hebben wjj krachtige aanvallen van de schans van Avocourt uit gedaan, teneinde deze te verbin den met het verdedigingswerk bij de zoom van het bosch ten Noord-Oosten van Avocourt. V\ jj veroverden in den loop dezer operatie, die volkomen gelukte, een groote strook ter rein, genaamd het Bois L'arré, en hebben een 50-tal gevangenen gemaakt. Ten Oosten van de Maas hebben twee aan vallen der Duitschers op onze stellingen ten Noorden van het Bois Caillette geen ander resultaat gehad dan dat zjj den Duitschers op ernstige verliezen kwamen te staan. Ween een Zeppelinaanval op Engeland. LONDEN, 5 April. (Reuter.) Officieel. Een Zeppelin heeft Woensdagavond de Noordoost kust van Engeland aangevallen en bommen geworpen. Zij is door ons anti-luchtvaartge- schut verdreven. LONDEN, 6 April. (Reuter, part.) De Eastern Morning News meldt, dat een Zeppelin die boven een stad aan de Noordoostkust van Engeland verscheen, warm ontvangen is Hij werd dadelijk ontdekt en in de stralen van de zoeklichten door de bjjzondere kanonnen hevig beschoten. Het was een nacht met een helderen sterrenhemel, waartegen de Zeppelin, die niet op groote hoogte voer, duidelijk zichtbaar was. Hij bleef eenigen tjjd, als aarzelend, welken koers hij nemen zou om te ontsnappen, op een plaats. Hij trachtte vergeefs het zoeklicht te ontwjjken. Men zag in het rond bommen springen en de Zeppelin verdween daarna in Oostelijke richting. Op de buitenwijken zjjn eenige bommen geworpen. BERLIJN, 6 April. (Wolff.) Officieel. Lucht schepen van de marine hebben in den nacht van 5 op 6 April een groote ijzerfabriek met hoogovens en uitgestrekte inrichtingen bjj Whitby vernield, nadat vooraf een batterij ten N. van Hull met bommen bestookt en buiten gevecht gesteld was. Verder zijn fabrieksge bouwen in Leeds en den omtrek en een aantal stations in het industrie-gebied aangevallen, waarbij vele goede uitwerkingen zijn waarge nomen. De luchtschepen, die hevig beschoten werden, zgn onbeschadigd geland. De tegenstand der Franschen bij Verdun. Karl von Wiegand, de correspondent van de World», heeft uit het hoofdkwartier van den kroonprins aan zijn blad een beschrijving ge zonden over den strijd bij Verdun, waaraan de »Times« het volgende ontleent ln dit wondervolle panorama van een van de grootste veldslagen der wereld, zoo niet de grootste, ziet men weinig of niets van de strijd krachten vermoedelijk niet veel minder dan een millioen man sterk. De geheele wereldge schiedenis heeft nog nooit gewaagd van de concentratie van zulk een geweldige artillerie macht op een punt. Op den 40 mijl langen- halven cirkel van de vuurljjn rondom Verdun hebben de Duitschers misschien 2500 kanonnen in actie of in reserve. Eu hierbij moet dan nog de Fransche artillerie geteld worden, die thans bjjna even groot is als die der Duitschers. Drie weken geleden scheen de Duitsche artil lerie de meerdere van de Fransche, maar thans beantwoorden de Franschen granaat voorgra- paat, De Duitschers geven toe, dat de omsinge ling van Verdun de moeiljjkste taak is, die zij tot nu toe aan het Westeljjk front te vervullen hadden. Dat het moreel en de geest in het Fransche leger zoo bewonderenswaardig zijn, heb ik kunnen merken in gesprekken met krijgsge vangenen. Aan een sergeant vroeg ik »Zullen de Duitschers Verdun winnen Nooit was het antwoord of zij zouden 250.000 man aan dooden voor het front er van moeten achterlaten.» De pro-Duitsche sympathieën van Karl von Wiegand zijn bekend en de bekentenis, dat de Fransche artillerie niet voor de Duitsche be hoeft onder te doen en dat het moreel der Fransche troepen nog ongeschokt is, is wel teekenend. Luchtgevechten. Van Duitsche zijde wordt gemeldt Het resultaat van de luchtgevechten aan het westelijk front in de maand Maart Was: Duitsche verliezen, in de luchtgevechten, 7 vliegtuigen door het neerschieten drie, vermist vier vliegtuigen. Fransch-Engelsche verliezen in de lucht gevechten 38 vliegtuigen door neerschieten vier, door onvrijwillige landing binnen onze linies twee, te zamen dus 44 vliegtuigen. Vjjf-en-twintig dezer vliegtuigen vielen ous in handen. Het verlies der andere negentien is ontwijfelbaar vastgesteld. De duikbootenoorlog en de Rijksdag. Aan de discussie in den Rijksdag over de duikbootenquaestie zal de volgende verklaring van de begrootingscommissie ten grondslag liggen »Nu de duikboot een krachtig wapen is gebleken tegen de Engelsche, de uithongering van Duitschland bedoelende, oorlogvoering, geeft de Rijksdag uiting aan zijn overtuiging, dat het plicht is, gelijk van al onze militaire machtsmiddelen, ook van de duikbooten dat gebruik te maken, dat het verkrijgen van een de toekomst van Duitschland waarborgenden vrede verzekert, en bij onderhandelingen met vreemde staten de voor Duitschland's zeemacht noodige vrijheid bij het gebruik van dit wapen te handhaven met inachtneming van de recht matige belangen der neutrale staten." De rapporteur Bassermann zegt in zijn ver slag van de besprekingen in de commissie, dat deze verklaring noch een uiting van ver trouwen, noch van wantrouwen tegenover de regeering is. Zjj bevat geen critiek over de houding tot dusver door de regeering aange nomen, maar wil slechts de uitdrukking van de opvatting van den Rijksdag zijn. Wat de laatste zinsnede der verklaring be treft, merkt Bassermann op Bij den eisch betreffende de noodige vrij heid bij het gebruik van de duikboot is ge zegd, dat de rechtmatige belangen der neutra len in acht moeteu worden genomen. /Hoewel de eerbiediging van de rechtmatige belangen der neutrale staten voor de Duitsche politiek iets vanzelfsprekends is, hechtte de commissie er toch waarde aan, met het oog op de bestaande, door Engeland aangewakkerde opwinding der neutralen, uitdrukkelijk te ver klaren, dat met hun rechtmatige belangen even natuurlijk rekening zal worden gehou den, als wij onrechtmatige verlangens der neutralen zullen afwijzen." De soc.-dem. Arbeitsgemeinschaft» (de af gescheiden soc.-dem.) heeft het voor het plenum van den Rijksdag het volgende voorstel inge diend De Rijksdag moge besluiten tot den Rijks kanselier de volgende verklaring te richten »Ook voor den duikbootenoorlog moeten de bepalingen van het volkenrecht gelden. In het bijzonder mag de onbeperkte (rück- sichtelose) duikbootenoorlog, dus de torpe deering zonder waarschuwing van handels- en passagiersschepen van vijandige en neutraio staten onder geen voorwaarden in toepassing worden gebracht. De Rijksdag verwacht dat de rijkskanselier ten spoedigste door het aanvatten van vredes onderhandelingen de volken tot overeenstem ming zal trachten te brengen.» Mislukte aanvallen der Duitschers in Galicië. PETEBcSBURG, 5 April. (Telegraaf agent schap.) Het officieele communiqué luidt In de streek van Riga, Jacobstadt en Dwinsk wordt op verschillende plaatsen kanon- en geweervuur gewisseld. In de Dwina is het ijs aan het kruien. In de streek ten Zuiden van Dwinsk vertoonden zich vele vijandeljjke vlie gers, die eenige bommen wierpen of met mi trailleurs schoten. In de streek ten Oosten van Baranovitsji werden in den nacht van den 4den April Zeppelins gesignaleerd. In Galicië, in de streek ten Westen van Tarnopol, ging een sterke vijandelijke troepen macht tot den aanval over, maar werd door ons met de bajonet teruggeworpen. De vijand liet bij de prikkeldraadversperringen dooden en zwaar gewonden achter. In de streek ten Noorden van Latatsje bezetten onze troepen het 8vierkotze en de bosschen in de omgeving daarvan. Actie op den Rauchkoffel. ROME, 5 April. (Stefani-agentschap.) Het officieele communiqué meldtIn de streek van Irentino, aan de Boven-Adige, was de artillerie, zooals gewoonlijk, actief in de streek van de Cristallo. In den nacht van 4 April deed de vjjand, na krachtige artillerie-voorbereidingen, een nieuwen, hevigen aanval op onze nieuwe stel lingen bij Rauchkoffel, doch werd met zware verliezen afgeslagen en liet eenige gevangenen in onze handen. Aan de Iszonzo was het artillerievuur des nachts hevigvijandelijke linies trachtten onze linies ten Oosten van Sabotino te ver nielen, doch werden teruggeslagen en uiteen gejaagd. Vijandelijke vliegers trachtten gisteren een aanval op Verona te doen, maar werden oogen- biikkelijk in Noordelijke richting teruggedre ven anderen aviateurs is het gelukt, om een paar bommen op Bassano te werpen, waar door twee kindereu gedood werden. Ook aan de Beneden Isonzo en bij het moeras van Grado trachtten de vijandelijke vliegers aan vallen te doen en wierpen eenige bommen op de hutten. Onze artillerie en verdedigings eskaders wierpen de vijandelijke vliegers te rug, van wie er twee neerstortten dwars bo ven hun linies. De duikboot- en mijnoorlog. LONDEN, 6 April. (Reuter) De bladen publiceeren een telegram uit Washington, naar luid waarvan het departement van Staat (buit. zaken) bericht heeft ontvangen van den Ame- rikaanschen consul te Cork, behelzende dat zich aan boord van het getorpedeerde Britsche s.s. Berwindale vier Amerikanen hebben be vonden. LONDEN, 6 April. (Reuter) De Times verneemt uit Washington, dat daar groote be langstelling bestaat voor het protest der Rus sische regeering terzake van het torpedeeren 7an het Roode Kruisvaartuig Portugal. De New \ork limes valt het algemeene gevoelen in een hoofdartikel, getiteld »BIood- maniakken», samen. Het blad schrijft: De Amerikanen zijn bereid om de verklaring van Turkije, dat het hieraan onschuldig is, te aan vaarden. Temeer wijl de daad klaarblijkelijk verricht is door een specialiteit op het gebied van verschrikkingen van het tijpe, waarin de Duitschers uitmunten. Nadat de New York limes op hevige wijze de barbaarschheid der Germanen heeft gegee- seld, vraagt het blad: >Wat moet de wereld er van denken Is het groote Duitsche volk krankzinnig of zijn deze uitspattingen de vrucht van de toenemende vertwijfeling over het besef, dat de ondergang nadert.» Ongeval met een Engelsche ftorpedoboot? VLIELAND, 5 April. Een vreemde torpe doboot van het model »Medusa«, vermoedelijk 'n Engelsche, is op 2 mijl afstand ten Noorden van den Vlietoren aan den grond geraakt en vermoedelijk door de bemanning verlaten. IJMUIDEN, 5 April. De verlaten Engel sche torpedojager /Medusa III» is door den IJmuider stoomtrawler /Celestine Juliette» op sleeptouw genomen en werd Donderdagmorgen op 12 mijl N. N. W. van Terschelling op gepikt. TERSCHELLING, 5 April. Een stoom trawler met een torpedojager op sleeptouw, op weg naar Terschelling, is in het Hansegat aan den grond geloopen. UIT QHZE OMGEVING. In de gisteren gehouden vergadering van den gemeenteraad alhier waren afwezig de heeren Donze, Van Borssum Waalkes en Van Hasselt. In besloten vergadering werd behandeld de classificeering van hen, die voor een aanslag in den hoofdelijken omslag in aanmerking komen. Andere zaken werden niet behandeld. N. V. Miridenstands-Credietbaiik voor Ter Neuzen en Omstreken. Op Woensdag 5 April weid in het Hotel der Nederlanden te Ter Neuzen, onder voor zitterschap van den heer J. A. van Rompu, de jaarlijksche algemeene vergadering gehouden van de N. V. Middenstands-Credietbank voor Ter Neuzen en Omstreken, gevestigd te Ter Neuzen. Door den secretaris werd uitgebracht het verslag over het eerste boekjaar, loopende van 1 Mei tot 31 December 1915, waaruit bleek, dat de raad van Commissarissen 7-maal ver gaderde, in welke vergaderingen de Kas en Boeken der Vennootschap werden nagezien en gecontroleerd. De raad van Toezicht verga derde met de directie 26 maal ter behandeling fcan ingekomen aanvragen voor credieten. Be handeld werden 68 aanvragen, tot een geza menlijk bedrag van 191 800,—. Bij de op richting werden geplaatst 100 aandeelen a 250,hetwelk gedurende het afgeloopen jaar is gestegen tot 185, een vermeerdering alzoo van 8o aandeelen. Met voldoening werd geconstataerd, dat de Bank vertrouwen geniet, hetgeen zich weerspiegelt in de gelden, haar in depositorekening toevertrouwd. De crediet- geving ging zeer gestadig haar gang en had een gunstig verloop. De boekhouding en kas werden gecontroleerd 1 maal duor den accoun tant der Algemeene Centrale te Amsterdam en 3 maal door den accountant der Rotter- damsche Centrale, terwijl de balans werd na gezien en gecontroleerd door den heer W. Kosten, leeraar M. O. en accountant te Mid delburg. Het slot eindigde met een woord van dank aan de Directie, die op uitstekende wijze de belangen der Bank behartigde. Uit de door de Directie overgelegde balans bleek, dat aan promessen werden uitgegeven of vernieuwd tot een bedrag van f 305.600, waarop afgelost werd 174.650, zoodat op 31 December promessen liepen tot een bedrag van J 130.950,—. De credieten zijn gedekt door borgstelling, hypotheek en effectenonder pand. In deposito werd genomen ƒ229.914,31 en terugbetaald 112 81:0,23, zoodat op 31 De cember 1915 aan deposanten verschuldigd was 117,104,08. Aan rekening-couranthouders was de bank op 31 December verschuldigd J 418,14%. Overeenkomstig het voorstel van Commis sarissen, werd besloten aan aandeelhouders een dividend uit te keeren van 5°/ Jaardag van KONING ALBERT. Was aanvankelijk besloten den aangekon- digden dienst met »Te Deum", in de R. K. kerk te Ter Neuzen, ter gelegenheid van den jaardag van Koning Albert, uit te stellen, thans kan wonjlen meedegedeeld, dat deze toch op den vastgestelden datum, 8 April, zal plaats hebben. De raad van Hoek houdt vol. Dinsdag waren de leden weer opgeroepen, om kennis te nemen van een schrijven van Ged. Staten, waarin de Raad werd gewezen op zijn plicht, de Koninklijk goedgekeurde, verhoogde jaar wedde van den burgemeester en den secretaris in de begrooting op te nemen, daar hun college dit anders overeenkomstig art. 212 der gemeen tewet zelf zal doen. Niemand vroeg hierover het woord, doch toen de voorzitter het besluit tot wijziging der begrooting in stemming bracht, werd dit weer verworpen, thans met 4 stemmen tegen 1. Van het bestuur der Zeeuwsch-Vlaamsche tramwegmaatschappij was een schrijven inge komen, waarin bericht werd, dat eenige in verband met het aanleggen van den tramweg in de kom der gemeente Hoek toegezegde werken ook zullen worden uitgevoerd. Daar ook aangaande het leggen van wissels in de wegen bevredigingende inlichtingen zijn ge geven, besloot de raad, onder intrekking van zijn eerste besluit, aan Ged. Sfaten te kennen te geven, dat geen bewaren bestaan tegen het verzoek tot het aanleggen van den stoomtram weg in die gemeente. Burg. en Weth. zullen onderzoeken, of ver betering noodig is, aan den weg naar Ter Neuzen, bij de eerste kreek, in verband met den tramaanleg. Enkele leden wijzen er op, dat de weg op den dijk daar smal en de dijk steil is. Als de tram gaat rijden, zouden daar,, door het schrikken van paarden, allicht onge lukken kunnen voorkomen. Te Aardenburg is door de politie, de heer M., Belgisch vluchteling, aldaar woon achtig, in hechtenis genomen verdacht van spionnage. Bedoelde perroon was een der twee personen die zich te Ylissingen uitgegeven hebben voor Duitsche spionnen. De politie uit Vlissingen heeft op de kamer van den heer M. alles on derzocht, doch schijnt geene nadere aanwijzin gen gevonden te hebben. Men schrijft uit Oost Z.-Vlaanderen aan de Midd. Ct. De enorme duurte en schaarscnte van vlas op de handelsmarkt, gevoegd bij de zeer groote winst, welke met dit artikel is gemaakt, is oorzaak, dat in Oostelijk Zeeuwsch Vlaanderen de speculatiegeest zich op heel eigenaardige wijze hierbij komt uiten er wordt en is in deze streek vlas gecontracteerd, op de manier waarop suikerbieten gecontracteerd worden, en er wordt dus ook handgeld gegeven, dooreen genomen ƒ200 per gemet bedragende. Verscheidene personen, die dit jaar veel vlasland hebben, hetzij van zich zelf, hetzij gehuurd, en deze laatsten het meest, omdat

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1916 | | pagina 2