Op Zee Nederland en de Oorlog. In de streek van Acerville (ten zuiden van Blamont) werd een vijandelijke verken- ningsafdeeling, welke onze stellingen trachtte te naderen, door ons geweervuur terugge dreven. Bij Movren is een Duitsch vliegtuig binnen onze linies gevallen. De vliegers zjjn gevangen genomen. PARIJS, 3 April. (Havas.) Zondag zijn verbitterde gevechten geleverd aan het frout Douaumont - Vaux. Na vier stormloopen ver kreeg de vijand voet in »Het Schubbetje*, een boschje ten Zuidoosten van het fort Dou aumont, maar hij werd door krachtdadige tegenaanvallen met zware verliezen in het Noordelijk gedeelte van het hakhout terugge- gedrongen. Een poging van de Duitschers om de Schans van Avocourt te nemen, is door een moorda- dig spervuur verijdeld. De ter linker- en rechterzijde ondernomen aanvallen om ons front door te stooten, vonden daardoor geen enkel zwak punt. Het oogenblik voor een overrompeling was voorbij. Ondanks de offers die zij moesten brengen, hielden de Duitschers zich ter plaatse staande. Na een strijd van zes weken wordt nu nog steeds gevochten op het voorterrein van de vesting, waarvan nog geen enkel belangrijk verdedigingswerk aan het wankelen is gebracht. Jonge Duitschers. Deserteeren in gezel schap. De coinmissie-Fleskens. VAN DE GRENS, 3 April. (Telegraaf.) Aan veel grensplaatsen zijn oudere, nog flinke soldaten verdwenen en vervangen door zeer jonge, in blijkbaar nieuwe uniform. Enkele oudere bleven echter achter, om de recruten op de hoogte van den grensdienst te brengen. Ook verder Vlaanderen in verschenen jonge militairen. Men zag ze in groepen van 300 van Gent in de richting Tbielt vertrekken. Bij IJzendijke kwam weer een Duitsch offi cier in burgerkleeding over de grens. Hij deserteerde in gezelschap van een juffrouw uit een dorp bij Eecloo. Na de beperking van den smokkelhandel wordt de economische toestand in de grens dorpen ook zeer treurig. Te Maldegem, een landbouwgemeente, kost de boter 6 tot 7 fr. per kg. De aanvoer van meel voor brood ge schiedt lang niet altijd geregeld. Nog triestiger is de toestand der zoogenaamde vrijgelatenen*, d. z. de bewoners van de grensstrook, aan de Nederlandsche zijde der draadversperring. Zoo wonen een vjjfh'onderd- tal vrijgelatenen tusschen St. Laurejns-Malde gem en de grens. Waren koopen in Zeeuwsche gemeenten is verboden. De commissie-Fles- kens zorgt voor de bevoorrading dezer gezin nen, die samen een comité hebben benoemd. Dit comité vraagt het noodige aan, doch kan voorloopig niets anders krijgen dan tarwemeel, bloem, boonen en spek. Dus geen koffie, thee, suiker, zout, peper, olie, zeep, enz. 't Is te hopen, dat deze toestand, die het smokkelen uitlokt, spoedig verholpen worde. Deze vrij gelatenen* zijn slechts gedeeltelijk vrij. Zoo kwamen de Duitschers er de eieren opeischen tegen 5 cent per stuk. Ook requireeren ze er boter. Ie St. Laureyns zijn de vensters der wo ningen »naar den binnenkant* (naar België dus) gesloten en verzegeld. Van andere wo ningen aan de grens moeten de ramen weer naar de Hollandsche zijde verzegeld worden dit hangt af van den stand en is een maatregel om te verhinderen, dat er uit België teekens naar Holland gegeven worden. Alles uit vrees voor spionnage. Maldegem krijgt iederen dag 600 witte brooden uit Nederland. Ook St. Laureyns en Middelburg genieten dit voordeel. Brugge wacht nog altijd op de levering van dit zoo welkome voedsel uit Nederland. Men hoopt, dat de Duitsche overheid spoedig de laatste hinderpa len uit den weg ruimen en toelaten zal, dat er van Sluis via Westkappelle brood naar Brug ge gevoerd mag worden. 1 e Knokke aan Zee is er ook schaarschte. O.m. is er gebrek aan aardappelen. Het dorp, t laatste aan de kust, is allerstrengst van de Nederlandsche grens afgesloten. Men ziet de badplaats in de nabijheid maar nooit meer een inwoner. En de kabelballon hangt trouw in de lucht, als observatiepost voor de zee en de grens van Zeeuwsch-Vlaanderen. Nieuwe Zeppelinaanvallen op Engeland. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag hebben een aantal Zeppelins opnieuw een aanval gedaan op Londen en de Engelsche Zuid-Oostkust. De Duitschers berichten dien aangaande het volgende »°p de City, bij de kampementen, evenals op de industrie-ondernemingen bij Enfield en op de fabriek van ontplofbare' stoffen bij Waltham-Abbey, ten Noorden van Londen, zjjn talrijke bommen geworpen. Verder is op Lowestoft nadat te voren een battery bij Stow- market, ten Noord-Westen van Harwich was i aangevallen, een groot aantal brandbommen en ontplofbare bommen geworpen, i »Een batterij bij Cambridge is tot zwijgen gebracht, daar zijn uitgestrekte fabriek empla cementen aangevallen. »Ien slofte hebben wij bommen geworpen op de havenwerken en versterkingen aan de Humber. Drie batterijeu zijn daar tot zwijgen gebracht. De aanvallen hadden in 't algemeen een zeer goed resultaat, zooals door onze lucht schepen is vastgesteld er zijn talrijke branden en instortingen waargenomen. »De zeer hevige beschieting ten spijt, zijn alle luchtschepen, op de L 15 na, teruggekeerd. De L 15 is, volgens een eigen bericht, ge troffen en moest daardoor op de Theems dalen alle nasporingen, die onze strijdkrachten hebben gedaan, zijn tot dusverre vruchteloos gebleken.* Volgens de Engelsche admiraliteit is de bemanning der L 15, die zich aan de patroelje- vaartuigen overgaf, gevangen genomen. Men heeft getracht de beschadigde Zeppelin op sleeptouw te nemen, maar de kabel brak en het luchtschip zonk in de diepte weg. Voorts meldt het Engelsche ministerie nog, dat de Zeppelin door een granaat getroffen werd op den bovenkant van het omhulsel, nabij den achtersteven. De Zeppelin viel snel, met den achtersteven het eerst. Zij kwam in de zee terecht, niet ver van de oostkust van Kent. Een machinegeweer, eenige munitie en een petroleum-reservoir, dat door kartetscher- ven doorboord was, zijn hetzij door de L 15, hetzij door een ander luchtschip overboord gegooid. »Door de storing op de telegraaflijnen, als een gevolg van den recenten storm, is het nog niet mogelijk geweest juiste opgaven te verkrijgen over de slachtoffers en de toege brachte schade. »Tot dusver is bekend geworden, dat er 28 dooden en 44 gewonden zijn.* Van de L 15 zijn twee officieren en 16 man als krijgsgevangenen naar Chattam gebracht. Volgens een bijzonder Reuterbericht waren verscheidene gewonden van den Zeppelinaanval bewusteloos tengevolge van het inademen van verstikkende gassen, die de bommen verspreid den. Het was de eerste maal, dat zooiets waar genomen werd. De breuk in de Duitsche sociaal'democratie. Het centraal bestuur van den bond van sociaal-democratische kiesvereenigingen van Berlijn en omstrekan heeft den 31sten Maart tegen het besluit van den partijraad stelling genomen en een motie aangenomen, waarin het optreden der meerderheid ten sterkste af gekeurd en alle steun aan de fractie-Haase toegezegd wordt. Ook de partij-iunctionarissen te Konings bergen hebben in een vergadering zich met de huidige situatie der partij beziggehouden en een soortgelijke motie als te Berlijn aan genomen. In de »Humauité" uit zich de socialist Renaudel over de scheuring. Hij zet aan de hand van citaten uit vroegere artikelen, die van hem verschenen zijn, uiteen, dat de scheu ring moest komen, doordien de meeningsver- schillen tusschen de meerderheid en de min derheid steeds scherper aan het licht traden. Reeds den 4en Juni 1915 heeft plaatsgehad, was. volgens hem, noodzakelijk in het belang der Internationale, die een oorlog slechts dan vermag te overleven, wanneer de sociaal-de mocraten een overeenstemming over een inter nationale politiek wereldkundig maken, waarin het rechtsgevoel de hoogste moraal is. Met het feit der scheuring zelfs is reeds in het jongste manifest der Fransche partij rekening gehouden. Een soortgelijk geval is echter met deze partij niet te verwachten, aangezien men de Duitsche partij niet met de Fransche kan vergelijken. In Frankrijk zal geen breuk ontstaan, omdat daar eenheid heerscht. Al vindt men ook, dat de oorlog te lang duurt en dat een spoedige vrede gewenscht is, houdt men desniettemin aan de nationale verdediging vast. De voorwaarden, waaronder Frankrijk en de Fransche socialisten in den oorlog zijn geraakt, zijn geheel anders dan die van het aanvallende Duitschland. Duitschland en Zwitserland. BERN, 3 April. (Zwits. Tel. Ag) De Duit sche regeering heeft den Bondsraad door haar gezant te Bern doen meedelen, dat hel gelaste onderzoek heeft uitgemaakt, dat de vliegtuigen, die verleden Vrijdag bommen op Pruntrut heb ben geworpen, verdwaalde Duitsche vliegtuigen waren, die meenden boven Belfort te zijn. De Duitsche regeering betuigt den Bondsraad haar groot leedwezen en deelt mede, dat de schuldige vliegers gestraft en van hun post verwijderd zjjn. Op initiatief van de Duitsche regeering zal de vraag, of door aanduiding van de grens of op andere wijze herhaling van zulke betreu renswaardige incidenten te voorkomen is door de bevoegde overheden nader worden onderzocht. De ontstane stoffelijk schade zal eveneens na der worden geregeld. De duikboot- en mijnoorlog. KEULEN, 3 April (Part) Uit Kopenhagen aan Kölnische Z.tg. De Zondag hier aangekomen bemanning van het door mijnen in de Theemsmonding in de lucht gevlogen Deenscht stoomschip Harriet vertelt, dat er 25 man aan boord was van een Engelsch schip, dat kort te voren in de lucht was gesprongen. Dienzelfden dag en den dag te voren is een groot aantal schepen verloren gegaan. LONDEN, 3 April. (Reuter.) Volgens een Lloyds bericht is het stoomschip Perth van Ulasgow gezonken. Zes man zijn omge komen, 8 zjjn gered. Het schip was onge wapend. Beschieting van de forten van Smyrna. LONDEN, 3 April. (Reuter.) De Ti mes ver- neemt uit Saloniki dat een Engelsch oorlogs schip de forten St. George en Sandjak Kale en de aansluitende verdedigingswerken van Smyrna drie uur achtereen heeft gebombardeerd en alles in puin geschoten. De Turken hebben het vuur niet beantwoord. De toestand. Naar aanleiding van verschillende loopende geruchten, heeft men zich ter bevoegder plaatse om inlichtingen gewend en aldus met stellig heid vernomen, dat de jongste maatregelen in zake militaire verloven geen verband houdt met eenige bestaande diplomatieke verwikkeling tusschen Nederland en eene der oorlogvoerende partijen. De bjjzondere maatregelen verzekert de »Nieuwe Rotterdamsche Courant* zjjn door de militaire autoriteiten uitgelokt en dragen geheel het karakter van voorzorgsmaatregelen, overeenkomende met die, welke getroffen werden, toen de strijd nabjj onze grenzen woedde of althans een treffen en massale troepenver plaatsingen in de nabjjheid dier grenzen in de naaste toekomst niet volstrekt onmogelijk ge acht werden Het eerste communiqué van het Correspondentie-bureau (dat geen regeerings- communiqué, geen uitvloeisel van een geuiten wensch der regeering was en in dit licht be schouwd moet worden) heeft hier en daar eene ongerustheid gewekt, welke verergerd werd door dwaze bulletins van een der Haagsche bladen, maar waarvoor geen grond blijkt te bestaan, als men overweegt, dat een toestand gelijk die, welks mogelijkheid ditmaal voorzien wordt, in het jongste verleden meermalen werkeljjkheid is geweest zonder dat nochtans ons land in den oorlog betrokken werd. Sommige Duitsche ochtendbladen van Zater- dag wjjden korte beschouwingen aan de mili taire maatregelen in ons land. »Der Tag* vraagt in een met zeer groote letters gedrukte kopljjn »Englisch-fransösi- sche Drohungen gegen Holland De corres pondent van dit blad te Rotterdam herhaalt eenige der geruchten die hier te lande de ronde hebben gedaan en kiest daaruit een. dat hij betrouwbaar acht, dat n.l. de Entente Nederland den eisch heeft gesteld, de Duitsche grenzen te sluiten. De redactie maakt hierbij de opmerking, dat zij zich voorloopig van commentaar wil onthouden. »Wjj kunnen echter niet aannemen, dat Nederland uit het verloop van den oorlog niets geleerd zou hebben. In ieder geval zal men in Duitschland de verdere ontwikkeling der gebeurtenissen met rustige zekerheid af wachten. Het »Berliner Tageblatt* gaat nog wat verder. Zijn correspondent te 's-Gravenhage seint nadrukkelijk, dat de Entente-mogend- heden Nederland den eisch zouden hebben ge steld, de Duitsche grens te sluiten en dien eisch den vorm van een ultimatum te hebben gegeven. De redactie echter acht het beter eerst definitieve berichten af te wachten, al vorens hare meening te uiten. De »Vossische Zeitung* acht het eveneens gewenscht haar oordeel op te schorten tot de beteekenis der militaire maatregelen in Neder land volkomen duidelijk zal zjjn geworden. Het blad acht hettameljjkweloninogeljjk.dat Nederland, zoo het zich werkeljjk ten oorlog voorbereidt, tegen Duitschland zou optreden. De meeste overige bladen bepalen zich tot het afdiukken van de verschillende »Wolff«- telegrammen over dit onderwerp en vragen zich af, wat er toch eigenlijk in Nederland gebeurt. Volgens een telegram uit Weenen van het »Korrespondenz Bureau* houden ook de Wee- ner bladen zich met het onderwerp bezig, doch dat de geruchten nog zoo weinig betrouwbaar zijn. Alle bladen zijn van meening, dat eene militaire actie van Nederland niet tegen Duitschland gericht zou kunnen zjjn, omdat dat land Nederland's neutraliteit niet in ge vaar wenscht te brengen en ook het »Tuban- i tia«-vraag8tuk niet verscherpt is. Zjj achten i het daarom mogelijk, dat de Entente-mogend- hed3n inbreuk trachten te maken op Neder lands neutraliteit. Allen verklaren dat Neder land bereid en in staat is om zjjne neutraliteit en onafhankeljjkheid desnoods gewapenderhand te beschermen. Uit Londen d.d. 3 April: „De geruch ten uit Nederland hebben hier groote opge wondenheid veroorzaakt. Zaterdag en Zondag vroegen mij herhaaldelijk Engelschen naar nieuws uit Nederland. De Nederlandsche ko lonie wist echter niets. De meeste Nederlanders waren overtuigd, dat de geruchten zeerover- dreven waren. Niemand geloofde ook slechts een oogenblik, dat Holland ooit in moeilijk heden met de geallieerden zou komen. De »Times en de Daily News* verklaarden op grond van mededeelingen uit bevoegde bron, dat de bewering, dat het zou komen tot een actie tegen Nederland naar aanleiding van ver- toogen als gevolg van de conferentie van Parijs, totaal ongegrond was. Er is naar aanleiding van die conferentie niets gebeurd, dat aan de vriendschappeljjke betrekkingen tusschen Ne derland en Engeland afbreuk kan doen. De fitnes* zegt, dat in den bevredigenden toestand van de diplomatieke betrekkingen tusschen Nederland en Engeland sedert maan den geen wjjziging is gekomen. »De Daily News* verklaart in een hoofd artikel, dat ,de Nederlandsche regeering ver moedelijk kvan meening is, dat er ernstige gebeurtenissen te wachten zjjn, waardoor de toestand van Nederland moeiljjker wordt. Zjj neemt daarom voorzorgsmaatregelen. Alles wjjst erop met groote, haast absolute, stelligheid, dat een verdediging, Jdie tegen niemand direct gericht is, is en zal bljjven het hoofdmotief van de maatregel van Neder land*. Uit Parijs wordt geseind »In hunne be schouwingen over de voorzorgsmaatregelen, genomen door de Nederlandsche regeering, houden de bladeu zich vooral bezig met de verklaringen in de Duitsche pers, die het ge loof trachten te wekken, dat die maatregelen tegen Engeland gericht zjjn, Zjj wijzen erop, dat de betrekkingen tusschen Nederland en Engeland een uitstekenden aard zjjn en dat de onderhandelingen tusschen de N. O. T. en de Engelsche regeering betreffende het (invoer-) verbod van sommige nieuwe artikelen op be vredigende wjjze verloopen. De Petit Parisien* spreskt de meening uit, dat er in Holland geen politiek man is, die gelooven zal, dat Engeland de al-Duitsche methodes zal toepassen en de neutraliteit van Nederland schenden volgens een zoogenaamd offensief plan, dat te Parijs opgemaakt zou zjjn. Duitschland, dat meent zeer handig te zjjn geweest door de uitvinding van dit verhaal, zou wel eer.s spoedig van dien waan verlost kunnen worden en de »Tubantia«-zaak in haar vollen omvang tegen zich gekeerd zien. Herbette schrijft in de »Echo de Parjjs" Wanneer Nederland werkelijk van meening was, dat Engeland de aanvallende bedoelingen heeft, die Duitschland het toeschrjjft, zou het geen publiciteit hebben gegeven aan een maat regel van zoo weinig gewicht als de opheffing der verloven en zou het niet aankondigen, dat het de redenen daarvoor zal mededeelen in een geheime zitting van de Kamer. Het zou zich dan met koortsachtig jjver wapenden en niets zeggen en de Duitshe pers zou evenmin wat zeggen, als het werkeljjk ge loofde, dat Nederland zich wapent tegen de gealliëerden. »ln den loop van den oorlog hebben som mige neutrale staten militaire maatregelen ge nomen, die gunstig waren voor Duitschland maar dan verkondigden de »Frankf. Zeit.« noch de »Berl. Lok. Anz.« dit van daken.* Volgens de algemeene opvatting is de offi- ciëele Nederlandsche verklaring volkomen plau sibel. De oorlog zal zich spoedig uitbreiden en Nederland moet dau gereed zijn voor alle eventualiteiten.» Nog een gerustellende verklaring. Een Londensche correspondent seint d.d. 3 April De Daily News heeft gisteravond in gezag hebbende kringen vernomen, dat de veronder stelling, als zouden do maatregelen van Neder land het uitvloeisel zjjn van vertoogen al# gevolg van de conterencie te Parjjs, van allen grond ontbloot is. Er is ter Parjjsche confe- retie, of gevolg daarvan, niets voorgevallen, dat op eenigerlei wjjze de vriendschappelijke betrekkingen, die tusschen Engeland en Neder land bestaan, zou kunnen aantasten. De Times drukt aldus uit Er bestond en bestaat geen voornemen tot landing van troepen der geallieerden in Neder land en geen enkel bestuit der conferentie te Parjjs houdt verband met de positie van Nederland. Hieraan kan worden toegevoegd, dat in den bevredigenden aard van den Engelsch-Neder- landsche diplomatieke betrekkingen sedert vele maanden geen wjjziging is gekomen,

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1916 | | pagina 2