Van het Oostelijk oorlogstooneel. Yan het Italiaansch-Oostenrjjksche gevechtsterrein, Op Zee BIiNiNKJNLaM). UIT ONZE OMSEVING. vallen tegen de stellingen Haucort en Malan- court met nieuwe eenheden hervat. Al zjjn aanvallen werden echter met zware verliezen afgeslagen. Wjj hebben Woensdag op onze beurt het initiatief genomen tot een aanval 's Ochtends hebben wij een uitspringend punt in de vij andelijke linie aan den zoom van het bosch van Avocourt geslecht. Ook hebben wij een noemenswaard plaatselijk voordeel behaald door den Zuidoostelijken uitlooper van het bosch zoomede een versterking, bekend als »de Schans van Avocourtv, die door de Duit schers zeer krachtig was ingericht, te nemen. Wjj bleven meester van het herwonnen terrein, niettegenstaande vier tegenaanvallen, door den vijand met versche troepen ondernomen. In den namiddag richtten de Duitschers een geweldigen aanval op bet dorp Malancourt. Ondanks de moeilijkheden der verdediging van het in puin geschoten dorp, gebouwd in een dalketel, waarvan de omringende hoogten allen in handen van den vijand zyn heeft deze slechts voet kunnen krjjgen in een vooruitge schoven verdedigingswerk ten zuiden van het dorp en in twee huizen. Al zyn pogingen om verder door de te dringen zyn dadelijk gestuit. Zyn kleine vordering is dus van weinig belang, want de pijlers van onzen weerstand zyn veel meer naar achteren gelegen op de linie Avo court hooogte 304 Mort Homme Cu- mières. Indien wjj hetgeen niet waarschjju- lijk is nog enkele stukjes terrein zouden moeten prijsgeven onder nog sterker vijande- lijken druk, zou daaruit onze minderheid volstrekt niet kunnen worden afgeleid, want wisselende bewegingen, voor- en achteruit, zyn onvermijdelijk. Het Fransche legerbevel zal de hoofdverdedigingslinie intact weten te bewaren. Hemelvuur en zoeklichten Jacht op deserteurs. Zes in Holland Een van de acht. Execu ties te Gent. VAN DE GRENS, 27 Maart. (Telegraaf). Zondagavond was ik aan de grens. Den ganschen middag had de zon geschenen. Te gen den avond kwamen donkere wolken op zetten. En om tien uur werden de grensbe woners opgeschrikt door een hevigen slag. Velen snelden naar buiten, in de verwachting weer een schouwspel boven Zeebrugge te zien als 6en week geleden. Och neen, de natuur baarde dat geweld, 't Onweerde en de blik sem flitste langs de lucht. Maar even later gebeurde er toch iets geheimzinnigs aan de grens. Tusschen Sluis en de zee speelden de zoeklichten. Ze waren flauwer dan 't he melvuur, dat ook nog geregeld den hemel in gloed zettetoch beschenen ze de monster achtige versperring en de strook er langs. Want tal van Duitsche soldaten uit de kust zone waren op de vlucht. Terwjjl de bliksem den hemel teekende en de donder over Vlaan deren rolde, slopen zy door de velden, in de richting van het Vrijland, van Holland, dat zoo dikwijls genoemd en op de kaart aange wezen wordt. Hoeveel dier wanbopigen, welke de hel van den oorlog moe zyn, gegrepen werden, weten wijniet. Maar gisterenmorgen verschenen aan de tram toch zes deserteurs in burgerkleeding. Ze waren 't gevaar ont komen en bevonden zich nu veilig in Neder land. Was het waar, wat men in het leger vertelt, dat Nederland de deserteurs uitlevert." Ze wisten het nietZe hoopten, dat ook die »Bekanntmachungf valsch zou zyn, geljjk zoo veel berichten ongegrond bleken. Maar ze wilden toch weg van het leger... En ze gingen en vlodon en ademen nu weer vrij. Verleden week trachtte een groep van acht deserteurs over de grens te vluchten. Ze be hoorden tot een zeer geteisterd regiment, van Verdun overgekomen naar Vlaanderen. Drie werden doodgeschoten, vier gevangengenomen en slechts één ontsnapte over de draad bij Sluis. Verder maakt men in België zelf nog jacht op tal van Fahnenfliichtigen*, waarvan men vermoed, dat ze zich in het land schuil houden. Ook is het uitgelekt, dat in 't Gravenkasteel, 't somber middeleeuwsch slot te Gent, weer tal van Duitsche militairen als wederspannigen en oproerkraaiers gefusilleerd werden. BERLIJN, 30 Maart. (Wolff) Officieel: Ten Z. van het Narocz meer zagen de Russen gisteren van hun aanvalleu af. Hun artillerie bleef hier en ten W. van Jacobstadt en ten N. van Widzy nog levendig werkzaam. By Postawy is het kalm geworden. WEENEN, 30 Maart. (Wolff.) Officieel: In het gebied van Görz is dag en nacht weer hevig gevochten. Bjj het bruggehoofd zyn beiderzijds sterke strijdkrachten slaags geweest. Onze troepen hebben daar 350 Italianen, o. w. 8 officieren, gevangen genomen. In den sector der hoogvlakte van Doberdo is het geschutvuur uiterst hevig geweest. Op de hoogten ten Oosten van Selz wordt de strijd om enkele schansen nog voorgezet. Een eskader cnze watervliegtuigen heeft de vijandelijke batterijen aan den mond van de Sdobba (beneden Isonzo) overvloedig met bom men bestookt. Op de sectoren van Fella en Plöcken, op het Dolomintenfront en by RL a geschutge- vechten. ROME, 30 Maart. (Reuter.) OfficieelVeertig uren achtereen zijn wanhopige gevechten ge leverd op de hoogten ten N. W. van Görz, die ten gunste van de Italianen zijn geëindigd. De vijand heeft aanvankelijk een bataljon in het centrum gedwongen terug te trekken. Daarna deden de Italianen, na een dag lang voorbereiding door de artillerie een verwoeden, bloedigen aanval, waarin zij de verloren loop graven hernamen en 302 gevangenen maakten, waaronder 11 officieren. Voorts veroverden zy 2 machinegeweren een groote hoeveelheid ge weren, munitie en ander oorlogstuig. De duikboot- en mijnoorlog. De forpedeering wan de „Skodsborg", Volgens een Reuter-bericht uit Kopenhagen heeft de Deensche Raad voor de scheepsvaart op 27 dezer de bemanning van het op 19 Maart getorpedeerde Deensche stoomschip »Skods- borg« gehoord. De kapitein verklaarde, dat het schip voor anker lag en dat de Deensche vlag, verlicht door een in den mist gehangen lantaarn, dui delijk zichtbaar was. De wacht aan dek, de Nederlander Otterspor, zeide dat hjj de tor pedo duideljjk op 250 meter afstands had kunnen waarnemen, terwijl ze met groote snelheid op het schip afkwam. Overeenkomstig zijne instructie snelde hij weg om alarm te maken, doch vóór hy de bel kon bereiken, had de ontploffing reeds plaats gehad. Het was op het oogenblik waarop de tor pedeering plaats had zoo licht, dat het onmo gelijk aan te nemen is, dat de Duitschers de nationaliteit van het schip, bljjkende uit de vlag, niet hebben kunnen vaststellen. Basis voor duikboofen Berichten uit Athene in de »Times« maken melding van merkwaardige gebeurtenissen op Kreta. Zij spreken van een ontdekking door een Fransch oorlogsschip gedaan, bij een be zoek aan Kreta. Toen het schip aan de kust kwam, werd een afdeeling aan land gestuurd, die in de nabyheid van Kandia in een parti culieren winkel een hoeveelheid petroleum, een zeekaart en twee kisten ontdekte, met een opschrift in het Duitsch. Bij nader onderzoek bleek, dat een man, die beschreven wordt als waarschijnlijk te behooren tot den Engelschen consulairen dienst, aan den Duitschen consul te Kandia zou hebben aan geboden voorraden te leveren voor Duitsche duikbooten tegen een »voorscbott van 40 De Engelsche agent werd als spion be schouwd en door de Grieksche autoriteiten gearresteerd. Daarop verschenen vijf oorlogsschepen der geallieerden voor Kandia en eischten de in vrijheidstelling van den man en de arrestatie van den Duitsehen consul. Dit werd door den Griekschen prefect, na gedachtenwisseling met de regeering te Athene, geweigerd. De ge allieerden verklaarden daarop de kust van Kandia geblokkeerd en weigerden schepen ver gunning te geven, om de haven te verlaten ol binnen te vallen. De Duitsche consul ver trok nu naar Mesara, aan de andere zijde van het eiland. Later kwamen nog tien andere schepen der geallieerden aan, die gestationneerd werden in de baai van Kanea en in de Soeda-baai. Telegrammen uit Patras meldden, dat een afdeeling matrozen werd aan land gezet, die de bemanning van een Duitsche reddingboot, en van een Oostenrijkschen schoener in de haven van Patras arresteerde. Dit alles staat in verband met de ontdekking van een organisatie op Korfoe voor het leveren van voorraden en mededeelingen aan Duitsche en Oostenrijksche duikbooten in de Middel- landsche Zee. De Staatsleening van 125 millioen. Het juiste cijfer van de inschrijving op de nieuwe Staatsleening zal eerst later kunnen worden bekend gemaakt. Woensdagmiddag tegen 5 uur bleek reeds voor meer dan 183 millioen gulden te zyn ingeschreven, waarvan voor 91 millioen uit Amsterdam, ruim f25.800.000 uit 's-Graven- hajjje en ruim f23.800.000 uit Rotterdam. Donderdag was onze gemeenteraad weer bijeen. De agenda was niet uitgebreid, al was er omvangrijk werk aan den winkel, daar het laatste punt, het classificeeren van hen, die in aanmerking komen om aangeslagen te worden in den hoofdelijken omslag, gewoonlijk een werk van dagen is. We hadden echter goede hoop, dat het nu spoediger vlotten zou, aangezien nevens Burgemeester en Wethouders ook nog eene commissie van 3 personen zijn licht over het concept heeft laten schijnen, en uit enkele discussies in den Raad den loop der tyden reeds gebleken is, dat men nu tamelijk gedocumenteerd was. Aanvankelijk kwamen de leden traag op voor het Prinsenkwartiertje verstreken was waren er toch al 7 en voor de opening 8, nl. de heeren Visser, Dees, De Jager, R. Scheele', De Bruijne, Ejjke, Van Nes en Nolson kort na den aanvang der werkzaamheden kwam dhr. D. Scheele, en we vernamen ook dat dhr. V\ aalkes later zou komen, terwijl wegens werkzaamheden was verhinderd dhr. Lensen en dhr. Van Hasselt wegens dringende familie omstandigheden buitenstad was. Er waren verschillende gewone ingekomen stukken, als terugslag op vroeger genomen besluiten. Als surpise bewaarde de Voorz. echter voor de leden de ontvangst van een Kon. besluit, waarbij is bepaald dat de jaar wedde van den burgemeester en den secretaris voor de gemeente Ter Neuzen wordt bepaald op 2200. Een fortuintje is het voor die titularissen, dat de Raad daarover ten slotte niet veel te zeggen heeftuit de discussie bij de begrooting is voldoende gebleken, dat de Raad hun geen f 300 verhooging zou heb ben toegekend, omdat men de omstandigheden daarvoor niet gunstig achtte. Er was geen der leden, die zich geroepen achtte, er iets van te zeggen trouwens, men heeft wel ver wacht dat er zoo iets volgens zou en dat men, als eens de in verband hiermede noodige wij ziging der begrooting moet worden voorgesteld, is het toch niet te verwachten, dat onze Raad »Hoek-je< zal gaan spelen en een conflict met de Kroon uitlokken. Van Ged. Staten is het plan ontvangen voor den aanleg van een stoomtram van Philippine, via Hoek, naar Ier Neuzen. Gevraagd werd of er tegen het plan, zoover dit onze gemeente betreft, bezwaren bestaan, of er termen zouden zijn om de vergunning in het algemeen belang of in het wegsbelang te weigeren. Uit de mededeeling van den Voorz. hebben nog Burg. en Weth. noch de Comm. van Fabricage er bezwaren tegen ontdekt, waarom voorgesteld werd gunstig te adviseeren. Dhr. Van Nes vroeg nog of er geen gevaarlijke bochten waren, als op Driewegen en of later, als de tram eens te dicht langs de huizen bleek te loopen, wijziging kon verzoeken. De Voorz. moest op dit laatste ontkennend antwoorden, als de lijn er eenmaal ligt, dan ligt die er. Hij verzekerde echter dat zich bij dit plan de bezwaren niet voordoen. Wel deelde hij mede, dat er zich met de maatschappij een kwestie betreffende eigendom zou kunnen voordoen. De zjjljjn naar de aanlegplaats der Prov. boot is op rijksgrond ontworpen, maar inmiddels is een deel daarvan gemeenteeigendom geworden. Dat zal men dus later moeten vinden. Dhr. Nolson stelde in het licht, dat nu vergunning gevraagd wordt voor het maken van die tram en dat men reeds druk bezig, ja bijna gereed is met het maken van uitgebreide werken daarvoor, nl. de bruggen over Je kanaalarmen. De Voorz. wees er op, dat voor het maken van die bruggen vergunning van het Rijk noodig was. Nu, meer dan een formaliteit is dan ook de onderhavige aanvraag, na alles wat reeds over de tramaanleg te doen is geweest, dan ook niet. Met mej. Goosen, telegrambestelster te iSluiskil, werd weer de gewone jaarljjksche afrekening^ goedgekeurd, van het verschil van haar tractement met het bedrag dat het rijk als bestelloon vergoed zij krygt ditmaal een gratificatie van f 32,60. De Raad kan ook goedvinden, dat Burg. en Weth. aan den heer J. P. Vercouteren wat meer uitbetaald voor het door hem voor de gemeente verrichtwordend vrachtrjjderswerk, wat door dezen in verband met de algemeen toegekende toeslag en dure tijden voor het leveren van paard en voerman ten behoeve der gemeente verzocht was. In plaats van J 2.85 per dag of f 1.70 per halve dag voor een paard en voermaD, zal hij nu krijgen J 3 en j 1.75. Een verhooging, die, zooals de Voorz. opmerkte, inderdaad niet groot is. Dhr. Dees gaf te kennen, dat we nog voor een koopje uit zijn. Aan de heeren Gebr. Verstraeten en F. van Osselaer werd vergunning verleend, met een door hen van af hun te stichten fabriek voor vlasbewerking aau den Stationsweg te maken rioleering, aan te sluiten aan het gemeente riool, en aan den heer C. C. Nobels werd vergunning verleend deuren der bovenverdie pingen uvan zyn werkplaats aan de Smidswal boven de straat opendraaiend te hebben. Vei der werd aan de agenda toegevoegd een voorstel van Burg. en Weth. om hun college te machtigen dispensatie te verleenen van de onlangs vastgestelde verordening betreffende het stellen van nadere eischen aan verlofslo kalen, ten behoeve van de bekende Nieuwe zaal aan de Dijkstraat. Dit voorstel werd ge daan naar aanleiding van een adres der echt- genoote van den vroegeren caféhouder aldaar, den heer Wieckhorst, die dit heeft moeten verlaten, nadat Burg. en Weth. in 1914 zich genoodzaakt hadden gezien de aldaar uitge oefende vergunning in te trekken. Adressante geeft te kennen, dat zij verlof wenscht aan te vragen, doch dat dit lokaal, ruim 120 M2 oppervlakte hebbende, eenige centimeters te laag is (er komt 7 cM. aan de hoogte van 3.50 M. tekort) en zich daarom wenscht te ver gewissen of eventueel dispensalie zou worden verleend. De Voorz. gaf te kennen, dat het voornemen bestaat, om na den oorlog, als weer beschikt kan worden over de noodige ijzeren balken, het plafond op voldoende hoogte te br»ngen. Burg. en Weth. aarzelen niet, om hier voor te stellen dispensatie toe te staan. Het is toch niet de bedoeling ge weest, om alle verzoeken af te wijzen. De wind, die vroeger, voor die gelegenheid naar wel eens gezegd werd, gunstig waaide, en daarna in tegenwind veranderde, schijnt dus weder gekeerd te zijn. Dhr. Van Nes voelde niets voor het toestaan der afwijking, die vond dat de verordening, waarbij nadere eischen zjjn gesteld, moet gehandhaafd worden, het :s de bedoeling geweest, de verlofslokalen te beperken, en hier is nu een gelegenheid. Dhr. Nolson was het daarmede niet eens de ver ordening is gemaakt om uitbreiding tegen te gaan, hier betreft het een van ouds bestaande zaak. De Voorz. bleet voor toestaan pleiten. Daarbij bleek, dat toch een dergelijke ver ordening tot willekeur of inconsequentie in de practyk leiden moet. Hij deelde o. m. mede, dat by een ander geval, toen voor een lokaal in de De h ejjterstraat verlof gevraagd werd. B. en W. er niet aan dachten afwijking voor te stellen, omdat ze van meening waren, dat ter plaatse meer dan voldoende dergelijke gelegenheden aanwezig waren. Wanneer we schrijven wat nu volgt, dan willen we volstrekt niet zeggen, dat in het onderhavige geval ten onrechte afwijking is toegestaan, integendeel: het betreft hier een der ruimste café-lokali teiten in de gemeente, doch wel valt in het oogdat daar ter plaatse in de Dijkstraat zeer vele flinke lokaliteiten aanwezig zyn, dat ook by een onlangs voorgestelde dispen- satieverleening, waarna ten slotte een verlof eerst nog werd geweigerd, doch op een tweede verzoek weer toegestaan, toch ook niet kon gezegd worden, dat in die buurt geen cafe's waren. Dat argument, betreffende de weigering in de De Fejjterstraat lijkt daardoor toch erg zwak en doet denken aan willekeurige toe passing. Van bestuursoogpunt is het daarom verstanding gezien geweest, de reden van weigering niet te moeten motiveeren. Natuur lijk danken wij thans de wetenschap omtrent de reden dier weigering aan de openhartigheid, ot misschien loslippigheid, van den Voorz. Het slot dezer zaak was, dat met 6 tegen 3 stemmen besloten werd machtiging tot het toestaan van afwijking te verleenen. Daarvoor stemden dbrn. R. Scheele, De Bruijne, Eijke, Nolson, Visser en Dees er tegen dhrn. D. Scheele, Van Nes en de Jager. Dhr. De Bruijne wilde nog gaarne zijn stem motiveeren, maar daar de stemming reeds begonnen was, wilde de Voorz. daartoe geen gelegenheid meer ver leenen. De alhier Donderdag gehouden veiling door notaris an der Moer ten verzoeke van den heer G. J. Balkenstein Sr. van een woon- en winkelhuis en andere woonhuizen is, we gens gebrek aan belangstelling niet doorge gaan. Naar wij vernemen zal op Zaterdag 8 April a. s., des voormiddags om half elf, ter gelegenheid van den jaardag van Z.M. Koning Albert van België, in de R.-K. kerk, te Ter Neuzen, eene plechtige H. Mis met »Te Deum« worden opgedragen. Te Boschkappelle viel een landbouwers knecht van een slede, doordat het voorgespan nen paard het onverwachts op een loopen zette, en werd een twintigtal meters medege- sleurd, totdat hij de lijn losliet; de man be kwam wonden aan hoofd en beenen. Een kleine jongen, die mede op de slede zat, werd er niet afgeslingerd, maar bracht het er af mek eenige angstige oogenblikken. Een eind verder werd het beest tot stilstaan gebracht. De St. Crt. bevat de statuten der Brood-, Koek- en Banketbakkers patroonsvereeniging Zeeuwsch Vlaanderen, Westelijk deel, afdeeling van den Ned. Bakkersbond, gevestigd te Oost burg, waarvan het doel is de bevordering van het zedelyk en maatschappelijk belang barer leden.

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1916 | | pagina 2