Van het Oostelijk oorlogstooneel. Van het Italiaansch-Oostearjjksciie gevechtsterrein. Het gevechtsterrein op den Balkan. Op Zee .vechtvliegtuig, zjjn door den vroegtijdig ge- waarschuwden verdedigingsdien3t op en ten 0. vaD het eiland Sylt tot landen gedwongen. De inzittenden, 4 Engelsche officieren en 1 onderofficier, werden gevangen genomen. Bommen zijn slechts in den omtrek van de Höyersluis neergeworpen. Schade is niet aan gericht. Twee bewapende treilers. die zich op voor post bevonden, zijn den Engelschen schepen ten offer gevallen Onze watervliegtuigen hebben de Eugelsche zeestrijdkrachten aangevallen, en een aantal malen getroffen. Een torpedojager is zwaar beschadigd. Van onze dadelijk uitgezonden zeestrijdkrachten zijn slechts enkele torpedobooten in den nacht van 25 op 26 dezer op den atdeizenden vijand gestuit. Een van deze torpedobooten is tot- dusver niet teruggekeerd. Van Engelsche zijde wordt omtrent dezen aanval het volgende medegedeeld Engelsche watervliegtuigen hebben Zater dagochtend de Duitsche luchtschiploodsen in Sleeswijk Holstein ten Oosten van het eiland Syllt aangevallen. De vliegtuigen werden naar de afgesproken plaats dicht bij de Duitsche kust gebracht door een eskorte lichte kruisers en torpedojagers. Drie watervliegtuigen worden vermist. De torpedojagers Medusa en Laverock zijn in aanvaring geweest. Men vreest dat de Medusa tengevolge van het stormweder van Zondagavond is verloren gegaan, doch er bestaat geen ongerustheid omtrent de veilig heid der bemanning. Onze torpedojagers hebben tien Duttsche patroeljevaartuigen in den grond geboord. Nadere bizonderheden omtrent den lucht aanval zijn nog niet bekend doch volgens telegrammen aan Deensche bladen schijnt hij doel te hebben getroffen. BERLIJN, 27 Maart. (Wolff.) Officieel. Tegen het front dat onder bevel van Hinden burg staat hebben de Russen gisteren hun aanval met bijzondere heftigheid hernieuwd. Zij trokken b.v. met in het oosten totnogtoe ongehoorde trbepen massa's en hoeveelheden munitie tegen de Duitsche linies ten N.W. van Jacobstadt op. Zij leden dienovereekom- stige verliezen, zonder eenig voordeel te be halen Bij Welikoje Selo ten Z. van Idzy, hebben onze vooruitgeschoven troepen den Russen in een voorspoedig gevecht 57 gevangenen afge nomen en 2 machinegeweren buitgemaakt. Herhaalde pogingen van den vijand tegen onze stellingen ten N.W. van Postawy mis lukten geheel. Nadat ten Z. van het Narocz-meer herhaal delijk krachtige aanvallen van gedeelten van het 3de Russische legercorps afgeslagen waren, ondernamen West-Pruisische regimenten bij Mokzsice een tegenaanval om een waarnemings post van de artillerie, die bij het terugbuigen van ons front op 20 Maart verloren gegaan was, te heroveren. De dappere troepen ver vulden hun taak ten volle. Hierbij en bij het afslaan van aanvallen van den vijand wer den 21 officieren en 2140 man gevangen ge nomen. Een aantal machinegeweren zijn buit gemaakt. Onze vliegers hebben de stations van Du- naburg en Wileika en de emplacementen op de sectie BaranowitsjiMinsk met bommen bestookt. Hevige gevechten bij Dwinsk en in Galicië. PEIERSBURG, 26 Maart. Het officieele communiqué luidt: In de streek van Riga beschoot de Duitsche artillerie Sjlok en het bruggehoofd van Ikskul. In den sector van Jacobstadt gingen de Duitschers tot den aanval over in de streek van den spoorweg naar Mitau. Zjj werden door ons vuur teruggeslagen. Er hadden op eenige andere punten van dezen sector hevige artillerie-gevechten plaats. Ten Westen van Dwinsk veroverden onze troepen een vijandelijke loopgraaf en maak ten gevangenen. In de streek ten Noord- Westen van Postava en tusschen het Naroth- en Wisjnefskije-meer duren de hevige gevech ten voort. Op het overige front tot aan de moerassen van Rikatno wordt plaatselijk hevig geweervuur gewisseld Tea Zuiden van Karpilovka ten Westen van Derajno, poogde de vjjand een aanval te doen, maar werdj door ons geweervuur en door handgranaten teruggeslagen. In Galicië viel de vijand een van onze posities in de streek waar de Strypa zich in de Dnjester stort, aan, maar werd eveneens teruggeslagen door ons vuur. De gevangenneming door onze troepen van 18 Duitsche officieren en 1255 man en de verovering van vjjandeljjke loopgraven in het communiqué van den generaiep staf d d. 24 Maart gemeld, werd door de Duitschers in het communiqué als volgt medegedeeld »In den kleinen gebogen sector van ons front ten Zuiden van het Naroth-meer trokken wij eenige honderden meters in de richting van de hoog ten bij het dorp Blizniki terug, om ons aah het concentrisch vuur van den vijand te ont trekken.* WEENEN, 26 Maart, (Wolff) Officieel: Gisteren is op verscheidene plaatsen van het front hevig gevochten. Bij het bruggehoofd van Görz hebben onze troepen de geheele vijandelijke stelling op het noordelijke gedeelte van de Podgora-hoogte veroverd, en daarbij 525 gevangenen gemaakt, o. w. 3 officieren. In den Plökken-sector heeft de vijand, onder aanvoer van versterkingen, zich vruchteloos ingespannen om ue hem ontnomen schansen te heroveren. De gevechten hebben zich uitge breid en den geheelen nacht geduurd. Op bet Tiroolsche front zijn slechts geschut- gevechten van matige kracht geleverd. De vijandelijke artillerie heeft Caldonazzo (in het Suganadal) beschoten. WEENEN, 27 Maart. (Wolff.) Officieel De toestand is onveranderd. Ten Oosten van Durrazzo zijn twee ltali- aansche veldkanonnen met munitie gevonden. ATHENE, 25 Maart. (Havas.) Grieksche bladen melden dat de Bulgaren zich roeren aan de Grieksche grens. Zij aarzelen niet meer de grens te overschrijden. Met den dag nemen hun strooptochten op Grieksch grondgebied toe. Zjj vorderen er alles op en rooven al wat ze eetbaars vinden weg. Deze feiten verwekken groote opwinding in Athene. Vliegeraanval op Salonïki. SALONIKI, 27 Maart, (Reuter.) Zes Duit sche vliegtuigen hebben vanochtend met het aanbreken van den dag een aanval op Saloniki gedaan. Zij hebben ongeveer 20 bommen ge worpen, waardoor meest Grieken zijn getroffen. De stoffelijke schade is oubeteekend. De aanvallers zijn krachtig beschoten, maar wegens het bedriegeljjke morgenlicht is geen hnnner getroffen, toen zij boven de stad waren. Twee vliegtuigen zijn echter later, toen zij over onze linies terugkeerden, neergeschoten. SALONIKI, 27 Maart. (Reuter part.) De eerste bommen vielen om vijf uur's ochtends en op 't geluid der ontploffingen liep de ge heele bevolking uit, maar ofschoon men het gedruisch der motoren duidelijk kon hooren, was er aanvankelijk niets te zien. Toen be schenen de zoeklichten een Albatros en dade lijk opende het afweergeschut er een hevig vuur op. Telkens als een vliegtuig in het gezicht kwam werd het fel beschoten, men zag de uiteenspringende gaanaten in hun spoor. Ongeveer 20 bommen zijn in de stad neerge komen ofschoon men in sommige gevallen kon nagaan, dat de vliegers een bepaald doel hadden willen treffen (welk doel intusschen in geen enkel geval is geraakt) zijn er ook op goed geluk bommen op gewone woonwijken geworpen, waar Grieken en Joden de slacht offers werden. Nadere berichten bevestigen dat een vlieger binnen de Engelsche linies is neergekomen en een ander in het meer van Amatowo is gevallen. Oe duikboot- en mijnoorlog. De „Sussex" getorpedeerd in het Kanaal. LONDEN, 24 Maart. (Reuter.) Volgens een heden ontvangen bericht is de »Sussex" in het Kanaal getorpedeerd. Het schip had 350 passagiers, meest Franschen, en een be manning van 50 koppen aan boord. Het schijnt, dat het schip nog drijvende is en dat andere schepen hulp verleenen. De »Sussex" voer in geregelden dienst tusschen Dieppe en Folkestone. LONDEN, 25 Maart. (Reuter.) Officieel. Eet s.s. »Sussex« is hedenmorgen te 9.30 te Boulogne binnengesleept. LONDEN, 25 Maart. (Reuter) Twee Ame rikanen, overlevenden van de getorpedeerde kanaalboot »Sussext, zeiden in een interview met »Reuter«, dat er een ontzettende ontplof fing plaats had gehad aan de zjjde van het vaartuig, dicht bij de brug. De »Sussex« werd bijna in tweeën geslagen en het scheen zeker, dat zjj zou zinken. Een groot aantal passagiers ging daarom in de booten, terwjjl de meer opgewondenen met reddinggordels om in zee sprongen het schip bleet echter drijvende. Verscheiden personen werden door de ontploffing gedood, o.a. ook een deel van het machinekamerpersoneel. De overlevenden zagen vjjf dooden aan boord van het schip. Zjj verklaarden, dat zij dicht bjj de brug met een jongen Amerikaan hadden staan praten juist van daar weggegaan waren, toen de ont ploffing plaats greep Zij zjjn ervan overtuigd, dat hij aan stukken geslagen is. De inrichting voor draadlooze telegrafie was beschadigd en het duurde uren alvorens de schade tijdelijk hersteld was en men om hulp kon seinen. Intusschen waren de meeste passagiers in de booten gegaan, maar toen de nacht inviel, keerden zjj aan boord terug. Tegen middernacht kwamen een Fransch patrouillevaartuig en een Engelsche torpe dojager op de plaats des onheils en onder namen krachtig het reddingswerk. Men gelooft, dat een boot omgeslagen en een aahtal der inzittenden verdronken zjjn. LONDEN, 27 Maart. (Reuter.) Blijkens een Lloydsbericht is bet Fransche stoomschip Hébé gezonken. Van de bemanning van acht tien koppen zjjn tien ontscheeptnaar verluidt zijn de overigen opgepikt door een Engelsch stoomschip, dat naar het zuiden voer. LONDEN, 27 Maart, (Reuter.) Het En gelsche s.s. Arno is gezonken de bemanning, bestaande uit zes officieren en 17 man, zjjn ontscheept. LONDEN, 27 Manrt. (Reuter.) Het Engel sche visschersvaartuig Khartoem, van Huil, is gezonken twee leden der bemanning zjjn gered men vreest dat de overige negen ver dronken zjjn. LONDEN, 27 Maart. (Reuter.) Nader blijkt dat de Minneapolis in de Middellandsche Zee is gezonken. Aan boord van de Englishman, den 25sten dezer getorpedeerd, zjjn 10 menschen gedood. I)e Duivel»uil. Het van Londen naar Sunderland op reis zjjnde Nederlandsche stoomschip Duiveland is volgens een Maandag ontvangen telegram ver moedelijk Zaterdag jl. verongelukt. Het telegram behelst alleen, dat de he- manning te Sheerness was geland. Hoe en waardoor het schip is verongelukt en door wie de bemanning te Scheerness werd geland, is niet bekend. __De Duiveland groot bruto 1597 en netto 770 register ton. in 1909 op de werf der firma Rfjkee Co. alhier gebouwd, behoorde aan ide Scheepvaart- en steenkolen maat- schappjj alhier. JBIiNNEiNLaJNI). Lichting 1916. Naar wjj vernemen zullen van de lichting 1916 worden ingeljjfdvan 15 Mei 1916 de helft van de_ getallen der dienstplichtigen, toegewezen hetzij aan de regimenten-veldar tillerie, hetzij aan het korps rjjdende-artillerie en van 16-20 Mei 1816 de dienstplichtigen, toegewezen hetzij aan het korps pantserfort- artillerie, hetzjj aan het korps torpedisten. Alleen om zeer gewichtige redenen in dit geval ook studiebelangen kan aan deze in te 1 jjven dienstplichtigen uitstel van eerste oefening worden verleend, bjj aanvraag aan den minister van Oorlog. Rundvleesch. 's GRAV ENHAGE, ,27 Maart. In de afge- loopen maand is voor niet meer geslacht rundvee een uitvoerconsent verleend, dan in de drie vorige maanden werd geexporteerd. Daar door de tegenwoordige uitvoerregeling de exportprjjzen belangrjjk stegen en de binnenlandsche voorziening dientengevolge moeiljjkheden ondervond, zullen na 1 April geen uitvoerconsenten voor rundvleesch meer beschikbaar worden gesteld, voordat de voor ziening van het binnenland met voldoende rundvleesch tegen behoorljjke prjjzen verze kerd is. Omtrent de ontworpen regeling, die niet geljjk aan die voor varkensvieesch kan zjjn, kan nog niets worden medegedeeld. Varkensvieesch. 's GRAVENHAGE, 27 Maart. Aan 750 gemeenten zullen deze week weder regeerings- varkens worden verzonden, in totaal bijna 10 000. Op dezen voet zal nog geruimen tjjd met leveringen kunnen worden voortgegaan. De leveringen zjjn ongeveer even groot als in het einde van December 1915 en geschieden tegen de toen geldende prjjzen. UIT QflTZE OMGEVING. De afgevaardigde voor ons district Jhr. De Muralt trad Vrjjdagavond te Hoek en Za terdagavond te Ter Neuzen voor de afdeelingen van Staatspensioneering op. De laatste vergadering was eerst te Axel bepaald, maar kon daar wegens omstandig heden niet doorgaan, waarom toen Ter Neuzen werd aangewezen. In Hoek viel de vergadering eene flinke opkomst ten deel en met groote belangstelling werd de rede van den afgevaardigde gevolgd en met applaus begroet. Ook in Ter Neuzen was de bovenzaal van het Hotel de Commerce goed gevuld. Hier verkeerden velen in de meening, dat de ver gadering alleen voor de leden der afdeeling was belegd, terwjjl ieder toegang had. Ook hier had de bekwame spreker als ge woonlijk een groot succes Nadat op verzoek van den voorzitter door allen geestdriftig het bondslied gezongen was, hield de afgevaardigde zijne rede, die onder groote aandacht en blijkbare instemming werd aangehoord. Spreker wees er op, hoe de werkmansafge vaardigde Heldt in 1889 reeds in de Kamer op Staatspensioneering gewezen had en thans, na bjjna 30 jaar, zal Woensdag a s. in de Tweede Kamer het wetsvooistel voor ouder domsrente behandeld worden. Dit noemde hjj een historische dag. Jammer, dat Heldt dien niet meer beleven mocht. In het kort werd de gang van zaken sinds de verkiezingen van 1913 geschetst. Treub, die eerst tegenstander was en Mi nister werd, bleek genegen in onzen geest te werken nu toch reeds door de werking van van art. 396 een stuk staatspensioneering, al was het dan ook tijdelijk, bestond. Treub maakte dus geen draai, zooals sommigen van rechts zoo graag wilden bewer-n. Dit is trouwens door het Chr. Hist. Kamerlid De Geer ronduit erkend. Behandeld werd da val van Minister Treub door aanneming van het amendement - Schaper. Ook spreker achtte zich verplicht hier voor te stemmen, omdat we in de pensioen belasting zouden gekregen hebhen eene verkapte pre miebetaling en vooral omdat Treub de pensi oenbelasting ongewjjzigd wilde vastkoppelen aan de ouderdomsrente. Thans zal het wetsvoorstel op Woensdag in openbare behandeling komen. Zeker is de rente van 2 gulden te klein, de leeftjjdsgrens van 70 jaar te hoog. Spreker geloofde niet, dat op het oogenblik onder de huidige om standigheden hier veel aan te veranderen zou zijn. De Eerste Kamer bleef een leeljjk struikel blok voor de wet, omdat de coalitie daar op permachtig is. Toch koesterde spreker de hoop, dat dit lichaam niet zoo brutaal zou zjjn, om tegen dit groote volksbelang te stemmen. Bjj de verkiezingen dient ecbter rekening gehouden te worden met dit college. Daarom meende bjj, dat een overtuigd voor stander van staatspensioneering, hjj zjj dan anti-rev., Chr.-Hist. of Katholiek, deze maal moest stemmen op een voorstander van staats pensioneering Alzoo alleen helpt hjj de zaak steunen, die hem lief is. De ouderdomsrente aanvaardt men als een recht, niet als een toegeworpen gift van bur- gerljjk armbectuur of diaconie. Hoe opvoedend zoo iets werkt, bewees spreker met pakkende voorbeelden van onge vallenwet enz. Dat staatspensioneeriug tegen de ordonnan tiën Gods zou strijden, is eene bewering, door de practijk schitterend gelogenstraft. Ook de christelijke tegenstanders hebben met graagte hunne ouderdomsrente in ontvangst genomen, zoodra ze in de termen vielen. Daar is niets op tegen, maar laat men dan ook eerljjk zijn en dat argument niet meer gebruiken. Spreker maakte van zjjn optreden nog een oogenblik gebruik, om te motiveeren, waarom hij tegen het wetsvoorstel voor een gezant schap bjj den Paus had gestemd, dit, omdat sommigen van rechts getracht hadden hem verdacht te maken. Onnoodig te zeggen, dat de vergadering onmiddelljjk overtuigd was. Was de rede pakkend, de vergadering werd niet minder geboeid door de mooi gezongen liederen van Mej Truus Nacbtweh, die door beschaafde voordracht een goeden indruk maakte. Den heer J. Bierlé Jr. komt als pianist een woord van lof toe voor zjjn goed accom pagnement. Het was een uitnemend geslaagde avond. Naar we vernemen, hebben zich bereids een aantal nieuwe leden opgegeven voor de greeds sterke afdeeling Ter Neuzen van Staatspen sioneering. Het woord van den Voorzitter op het eind moge met het oog op de a.s. verkiezingen, in ruimen kring weerklank vinden. In de op Donderdag a. s., des voor middags ten 10 ure, te houden openbare ver gadering van den Gemeenteraad alhier, komen de volgende punten in behandeling 1. Notulen, 2. Ingekomen stukken. 3 Behandeling van de aanvraag van de Zeeuwsch Vlaamsche Tramwegmaatschappij aan Gedeputeerde Staten van Zeeland om ver gunning tot aanleg van een stoomtramweg van Philippine over Hoek naar Ter Neuzen. 4. Voorstel tot verhooging van de vergoe- I

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1916 | | pagina 2