Van het Oostelijk oorlogstooaeel. Op Zee BINNENLAND. BERLIJN, 23' Maart. (Wolff.) OfficieelHet succes bij het bosch van Avocourt is door inbezitneming van Fransche steunpunten op den hoogterug ten Z W. van Haucourt aan gevuld. Ongeveer 450 gevangenen zijn bin nengebracht. Voor het overige geen verandering in het algemeene beeld van den toestand. PARIJS, 23 Maart. (Havas.) Officieel bericht van hedennamiddag Ten Westen van de Maas is het bombarde ment in den loop van den nacht verzwakt. De Duitschers hebben hun aanvallen op de kleine hoogte van Haucort, waarvan wjj de schans bezet houden, niet hernienwd. Ten Oosten van de Maas is het bombarde ment op verscheidene punten van het Fransche front verwoed voortgezet. In Woevre is geen enkele gewichtige ge beurtenis voorgevallen behoudens een tus- schenpoozende kanonnade. Ten Westen van Pont-a-Mausson hebben de Franschen bij een overrompeling van vijan delijke loopgraven in de streek van Fey en Haye eenige krijgsgevangenen gemaakt. BERLIJN, 23 Maart. (Wolff.) Over het resultaat van den Duitschen aanval bij Malan- court en Avocourt seint de oorlogscorrespondent van de Lokal-Anzeiger Het groote succes, hetwelk de Beiersche en de Wurtemburgsche troepen den twintigsten Maart in de bosschen van Malancourt en Avocourt hebben verkregen, is een sterke be dreiging voor de Fransche stellingen, die ten noorden van heuvel 304liggen, Dezestellingen zijn thans van drie zijden door de Duitsche troepen omvat. Den 20sten Maart stootten de Duitsche troepen na een zeer krachtige voorbereiding door de artillerie, in gevechton die van 6 uur na den middag tot tien uur 's avonds duurden, door de drie opvolgende vijandelijke verdedi gingslinies en nestelden zich in de derde daarvan. Onder de 58 gevangen genomen officieren is een brigade-commandant met «zijn staf. Behalve veel ander oorlogstuig zijn 50 ma chinegeweren buitgematkt. De 2900 Fransche gevangenen komen voor het grootste deel uit Zuid-Frankrijk. Velen verklaarden dat de vreeseljjke uitwerking van de Duitsche artil lerie hen geheel had verdoofd. De Duitsche verliezen zijn betrekkelijk ge ring; de meeste gewonden zijn lichtgekwetst. De tegenaanvallen, die de Franschen den volgenden dag van het bosch van Esnes uit beproefden, werden door het Duitsche artil lerievuur terstond verstikt. In het geheel zijn sedert 21 Februari bij Verdun 30,950 Franschen gevangen gemaakt. De strijd om Verdun. LONDEN, 23 Maart. (Reuter.) De «West- minster Gazette* van heden schrijft: «Alle voorteekens wijzen erop, dat den Duitschers de aanval op Verdun duur zal komen te staan. Hun bedoeling was te Verdun vlug een var- lammenden slag toe te brengen, waardoor zjj een groote troepenmacht zouden vrij krijgen om ook een slag in de richting van Riga op het Russische front te kunnen slaan. De vlugge slag gelukte echter niet en de Duit schers zrjn nu genoodzaakt meer en meer troepen naar het gebied rondom Verdun te brengen en van de mannen daar kunnen zij geen enkelen naar het oosten overbrengen. En nu de Russen zien welk eer. zwakke strijd macht zij tegenover zich hebben, doen zij een reeks krachtige aanvallen op een dozijn pun ten in de linie en hebben zij het OosteDrjjk- sche front in Galicië reeds doorbroken. De Russen zijn vroeger in beweging ge komen dan hun plan was de winter is nog niet over en vele rivieren zijn nog toegevro- ren. De verzoeking echter om erop los te slaan, voor de Duitschers zich uit de moei lijkheden bij Verdun 1 kunnen vrijmaken, was sterk, en de reeds bereikte resultaten recht vaardigen hetgeen onder gewone omstandig heden een ontijdige beweging zou zijn geweest. Intusschen worden de Duitschers nog vast gehouden in de stelling van Verdun. Zij kunnen niet vooruit, omdat de Franschen dat niet zullen toelaten, zij kunnen zelfs niet rustig blijven waar zij zijn, maar zijn ge noodzaakt hun aanval te herhalen. Gisteren kregen zij door een aanval op Avoncourt Malancourt voet op den heuvel op tweederde mijl afstands van laatstgenoemde plaats ge legen Zulke kleine aanwinsten hebben echter niets te beteekenen De Duitschers trachten hun vroegere ver klaring, dat de Mort Homme in hun bezit is waar te maken en doen herhaaldelijk po gingen om de flank van die stelling in te sluiten. Bij zulk een actie komen schomme lingen voor, maar geen dezer heeft de Fran schen nog geschokt. Zij handhaven zich op den voornaamsten heuvel, tegen welken de Duitschers vergeefs blijven ageeren. Geruchten omtrent een beraamden inval in Engeland. LONDEN, 23 Maart. (Part.) Een goed ingelicht politiek medewerker van de Star schrijft dat te Westminster meer en meer het geloof veld wint, dat een Duitsche inval in het Oosten van Engeland in de eerstvolgende paar weken te wachten is. In East Anglia zijn allerlei aanduidingen, dat de Engelsche militaire autoriteiten die verwachting deelen. De Star voegt daarbij dat bet torpedeeren van de Palembang en de Tubantia blijkbaar niet bedoeld is om den toevoer van levensmiddelen uit Nederland naar Engeland af te snijden, doch om dwarskijkers uit de Noordzee te weren. Het denkbeeld om de Nederlandsche stoomschepen ten Noorden van Schotland om te laten varen, is zegt hij blijkbaar aan de Nederlandsche regeering ingegeven door Duitschland. De onvermijdelijke gevolgtrekking is dat Duitschland de onzjjdigen uit de buurt wenscht te houden, opdat zjj niets zullen ge waar worden en niet de Eugelschen waar schuwen, dat er zich oorlogsschepen, duik- booten, transportschepen en zeppelins ver zamelen langs de Duitsche kust tusschen Helgoland en Borkum. Zoo ergens, dan is daar de plaats waar de invalstroepen kunnen worden verzameld, en hoe langer deze onder neming ongemerkt kan worden opgezet, des te stelliger wordt op een verrassing gerekend. Ter gelegenheid van hun uitvallen tegen Scarborough en Whitby hebben de Duitsche torpedobooten ook tevoren de Engelsche treilers van de Noordzee weggeveegd, onder voorgeven dat deze niet vischten, maar mijnen legden. Indien het gebeuren zal, moet het snel ge beuren. Binnen een maand zal het Russische front gaan opdringen en zullen de gea lieerden den reusachtigen en gelijktijdigen opmarsch voorbereiden, die naar we allen hopen het begin van het eind zal zijn. Als die dag komt zal Duitschland geen 100,000 man over heb ben voor avonturen in East Anglia. Als het wil slaan, moet het dit derhalve dadeljjk doen. De vliegeraanval op Zeebrugge. Ean grensc.vrespondent schrijft Ofschoon de Duitschers een diep stilzwjjgen bewaren over de uitwerking van de laatsten vliegeraanval op Zeebrugge, ben ik niettemin in staat betrouwbare inlichtingen hieromtrent te doen toekomen Groote schade werd door de vliegerbommen order de straudbatterjjen aangericht. Vele stukken daarvan werden ver nield, meer dan 200 artillerie- en marine soldaten moeten gedood zijn. Ook het aantal gewonden moet zeer groot zijn een trein die van Zeebrugge vol gewonden Geut passeerde, bevatte 350 gekwetsten. Ook eenige vliegtuigen werden vernield. Een van de Duitsche vliegtuigen, dat met een Fransche aeroplan in gevecht geraakte, viel naar beneden, de inzittende Duitsche officieren wer den slechts licht gewond. PETROGRAD, 22 Maart. (P. T. A.) Com muniqué. Over het geheele front ontwikkelen zich reeksen gevechten. In de streek vau Riga bij het dorp Plakanen en in de streek ten zuiden van het eiland Dalen hadden onze troepen schermutselingen met belangrijke voorposten van den vijand. In den sector Jacobstadt namen we na strijd een dorp en bosch ten oosten van Augustenhof en even eens het bosch tusschen het wouddistrict Doekerucsk en het dorp Delvineck in de streek van Buschhof Bij Dunaburg weder- zijdsch vuur. Ten zuiden van de streek van Dunaburg duren de levendige gevechten van infanterie en artillerie voort. Onze artillerie beschoot met succes de streek ten noorden van Mintzioeny, waar vliegtuigen een con centratie van vjjanden waarnamen. Nu het vuur der vijandelijke batterijen tot zwijgen te hebben gebracht in de streek vanMtsjkele maakten onze troepen zich meester van een linie vijandelijke loopgraven in den sector Mintzioeny-Schlymeer. Pogingen van den vijand om ten zuiden van de Tveritsj tot het offensief over te gaan, werden door ons vuur afgeslagen. In de streek van Vilesta Mojeska ten noorden van Postava ontwikkelen zich verwoede gevechten. De vijand deed hier heftige tegenaanvallen op onze troepen, die op sommige plaatsen den vijand uit zijn loop graven hadden gedreven en hem mitrailleurs ontnamen. In de streek van Tsjermity Lotva en ten noorden van het meer Miadgiol viel de vijand na krachtige voorbereiding door de artillerie onze stelling aan. Hjj werd door ons vuur afgeslagen. Aan den zuidwestelijken oever van het Narotsjmeer ontwikkelt zich een gevecht gunstig voor onze troepen, die ondanks de verstikkende gassen en het moord dadig vuur van den vijand drie liniën draad versperringen forceerden en drie loopgraafli- niën vermeesterden. Pogingen van den vijand tot tegenaanvallen werden in ons vuur tot staan gebracht, waarbij we gebruik maakten van projectielen met verstikkende gassen. Tot dusver namen we 17 officieren en meer dan 1000 soldaten gevangen en maakten 12 mi trailleurs en ean mjjnenwerper buit. Bij Smorgon hevige artilleriebeschieting de vijand bombardeert krachtig den sector by de rivier en het dorp. Bij Dieliatitchi en Baranovitchi vlogen Duitsche aeroplanes over onze stellingen. Bij den straatweg Moskou - Brest Litowsk en ten noorden van het dorp Telechany leven dige wederzjjdsche artilleriebeschieting. Ten zuidoosten van Kolsky maakten onze verken- uingstroepen zich meester van een vijande lijken post. Volgens nadere berichten maakten wij bij Mykhaltche (aan den Dnjester) behalve twee kanonnen, zes bommenwerpers buit, die vol komen bruikbaar zijn een groote hoeveelheid geweren, kisten gevuld met bommen, projec tielen, kogels en andere munitie. Verder maak ten wij 106 krijgsgevangenen. Nog iets over de INöwe. Graaf Dohna heeft aan de Lokal Anzeiger het een en ander over den tocht van de Möwe verteld; zoo van het nemen van de Appam en het in den grond boren van de Clan Mactavish. De Appam kwam bij Madeira in 't zicht. Op het sein «stop dadelijke werd in 't eerst geen acht geslagen. «Toen de Möwe een schot voor den boeg had afgevuurd en achter de Appam omliep, bemerkten wjj een kanon, dat Engelsche marine-matroztn bezig waren te richten. Zij werden met geweervuur verjaagd en het schip stopte. Aan boord heerschte aanvankelijk een paniek. Wij zagen veel passa giers met zwemgordels aan. Eerst langzamer hand gelukte het de prijsbemanning, die wy aan boord zonden, de passagiers gerust te stellen. Het was een onvergetelijk oogenblik toen wij de Duitsche krijgsgevangenen op de Appam bevrjjdden. Nooit is een «hoch* op den keizer met meer geestdrift uitgebracht als door hen. Op de Appam hebben we 4 Engelsche officieren en 30 matrozen gevangen genomen en naar Duitschland meegevoerd.» Dat de Möwe er een millioen aan goud in baren heeft gevonden, weet men reeds. Graaf Dohna vertelde verder van de jacht op de Clan Mactavish. Om half vjjf's ochtends kwam dat snelle stoomschip in 't zicht en dadeljjk werd het vervolgd, maar de avond was reeds gevallen toen de Möwe het had ingehaald. «Op het sein «What ship«, ant woordde de Engel8chman met de weervraag: lWho are you». Wjj stoomden hem voorden boeg om hem het uitknjjpen te beletten, maar hjj hield af. Wjj seinden toen «Duitsche kruiserStop dadeljjk*. De Engelschman antwoordde: «Ik heb gestopt*, maar voer volle kracht door. Tegeljjkertijd hoorde ik van den marconist datde Engelschman draadloos hulp vroeg. Toen vuurden we een waarschu wingsschot af maar hjj stoorde zich er niet aan. Dan openen we het vuur en het eerste schot treft zjjn brug. De Clan Mactavish be antwoordt dadeljjk ons vuur en op geringen afstand sntllen de bside schepeu naast elkaar voort en beschieten elkaar om 't hardst. Ons snelvuur treft tal van malen en eindeljjk seint de Engelschman: «We stop et al«, d.w z. machines, draadlooze telegraaf en vuur.* De verdere loop van zaken was alsgewoonlijk Op het Engelsche stoomschip waren verschei dene dooden en gewonden. De bemanning, behalve de kapitein en twee matrozen der oorlogsvloot, die als krijgsge vangenen zjjn meegevoerd, werd met de be manningen van de andere genomen schepen, in het geheel een 200 Engelschen en meer dan 100 Indiërs, aan boord van de Appam (die de Möwe tot dusver had vergezeld) gebracht en luitenant Berg kreeg bevel ze naar New port News te brengen, welke opdracht hjj, naar men weet, ten uitvoer heeft gebracht. Het verdwenen Galloper- vuurschip. De kapitein van het Maandagavond te Rot terdam binnengekomen motorschip «Sigrun I* rapporteert, dat het Galloper-vuurschip niet gezonken is, maar de Theems is binnengesleept. Op de plaats is nu een boei gelegd. De twee masten, die aldaar boven water uitsteken, moeten toebehooren aan een gezon ken stoomschip. Ook de kapitein van het in den Nieuwen Waterweg binnengekomen stoomschip «Serula* verklaart, dat het Galloper-vuurschip de Theems is opgesleept. Volgens zjjn verklaringen zou het vuurschip daar reeds eenige dagen liggen. Wel heeft de kapitein een boei op de lig plaats van het vuurschip aangetroffen, doch heeft niets bemerkt van de boven het water uitstekende masten. («Maasbode».) TWEEDE KAMER. Vergoeding wegens kostwinnerschap. Ingediend is een wetsontwerp tot tijdelijke veihooging van het maximum der vergoeding wegens kostwinnerschap van dienstplichtigen. Ter toelichting zegt de regeering o.a. het volgende Ter zake van het verbljjf in werkeljjken dienst van dienstplichtigen bjj de militie en bij de landweer wat die bjj de landweer betreft, voor zoover zjj in normale tjjdsom standigheden den voor hen geldenden land- weerdiensttjjd nog niet zouden hebben ver vuld kan ingevolge de thans van kracht zjjnde wetsbepalingen aan hunne betrekkingen geen hooger bedrag van vergoeding wegens kostwinnerschap worden toegekend dan/1.50 per dag. Ten aanzien van de dienstplichtigen bjj de militie geldt het maximum slechts tot uiterljjk 31 Juli 1916. Eveneens slechts uiterljjk tot dien datum bedraagt het maximum ten aanzien van de dienstplichtigen bjj de landweer, voor zoover zij in normale tjjdsomstandigheden den voor hen geldenden landweerdiensttyd zouden hebben vervuld, f 2 per dag. Bjj den langen duur van den tegenwoordigen buitengewonen toestand doet zich hier en daar de wenscheljjkheid gevoelen, zegt de regeering, ook ter zake van het verbljjf in werkeljjken dienst van de dienstplichtigen, in het eerste lid bedoeld, een hooger vergoedingsbedrag dan 1.50 per dag te kunnen toekennen. Art. 1 van het thans ingediende wetsontwerp heeft mitsdien de strekking, de mogeljjkheid te openen, om, zoolang de huidige bijzondere tjjdsomstandigheden voortduren, met de ver goeding voor de betrekkingen van bedoelde dienstplichtigen vrijstelling van den dienst bjj de mliitie wegens kostwinnerschap te kunnen onthouder, zoo bjj toekenning van ten hoogste 2 vergoeding per dag voor hunne betrek kingen voldoende in de middelen tot levens onderhoud zou worden voorzien. Goedkooper varkensvleesch. De Avp. zegt uit de beste bron te kunnen meedeelen dat van Maandag a.s. af, wederom op de gebruikeljjke wijze voldoende hoeveel heden varkensvleesch ter beschikking .van de spekslagers zullen worden gesteld, onder voor waarden, die den vleesh handel in staat stellen het vleesch tegen 80 cent per pond slecht- gewicht te verkoopen aan het publiek. Ofschoon erkend moet worden, dat deze prjjs nog ste-ds aanzienljjk is, ia zjj, zoo deelt het blad verder mee, het resultaat van be moeiingen, die gebaseerd op de sedert den oorlog opgedane ervaringen, waarborg bevat ten, dat het bezwaarlijk lager kan. Te beginnen met Maandag echter zullen de volgende week successieveljjk weer 10 000 varkens worden gedistribueerd, tegen 0.80 per K G., terwjjl de inkoopsprijs ƒ1.15 be draagt. De prjjs voor den export is vastge steld op ƒ1.60, waarmee aangetoond is, dat althans varkensvleesch in Duitschland niet goedkooper kan worden verkocht dan in Ne derland. Het blad wjjst voorts op de misbruiken van het opkoopen in 't klein van regeerings- spek door speculanten ten behoeve van worsfabri- ken, zoodat bijv. in Den Haag een surplus van regeerinsspek aanwezig was, dat de re geering niet, zelfs niet tegen een prjjs van 80 cent, in handen kon krijgen, ten einde h«t naar het Noorden van het land testuren waar veel meer spek gegeten wordt dan in het Zuiden. Vermoedeljjk staat hiermee in verkand het bericht dat door een der ambtenaren van het openbaar slachthuis in beslag genomen is eene partjj gezouten spek, groot eenige duizenden kilogrammen, afkomstig van regeeringsvarkens, to-behoorende aan den heer F, W. in Den Haag en bestemd voor v. R., te Rotterdam. Duitschland stelt de prijzen vast. Van zeer betrouwbare zjjde verneemt hef. »N. v. d. D.«, dat de uitvoer van paarden naar Duitschland dan eindelijk toch is toege staan, maar niet zóó als de landbouwers en paardenexporteurs zich hadden voorgesteld. De Duitsche regeering heeft aan den heer Leeuwenburg, paardenhandelaar te Rjjswjjk, bjj Den Haag, opdragen, voor haar rekening de paarden, ongeveer een 3500, optekoopen. Door dezen maatregel schakelt de Duitsche regeering de concurrentie uit en kan zich op deze wjjze niet al te duur van paarden voor zien, want de landbouwers moeten een deel hunner paarden wel verkoopen, omdat deze in 't bedrijf niet met voordeel kunnen worden gebruikt. Een vrije handel van onze landbou wers met de binnen- en buitenlandsche hande laars zou heel wat voordeeliger voor ons zjjn geweest. Nu zet Duitschland feiteljjk zelf de markt. Dit geval staat niet alleen. Ook voor kaas, vleesch, boter, en voor wie weet welke artike len nog meer, trachten de Duitschers op de-

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1916 | | pagina 2