Van het Westelijk oorlogstooneel. Op Zee UIT ONZE OMGEVING. is de juiste, en iedereen begrijpt hoeveel af hangt van het mislukken of slagen van dat plan. Vandaar dan ook, dat de strijd om Verdun overal, in de oorlogvoerende landen en in de neutrale landen, met groote belang stelling wordt gevolgd, dat de kansen worden gewikt en gewogen, dat de uitslag met span ning wordt verwacht. .Natuurlijk is het, dat door de beide strij dende groepen niet alleen vol vertrouwen de uitslag wordt tegemoet gezien, maar in alle berichten voor het eigen land en voor de neu tralen bestemd, gepoogd wordt dat onwankel bare vertrouwen uit te spreken. Reinach in den »Figaro", Clemencau in zijn »Homme Enchaine", noemen den slag reeds verloren voor de Duitschers, en zoo doen ook de be richten, die uit Parijs via Engeland tot ons komen de Duitsche berichten en bladen echter spreken het vaste vertrouwen uit op de Duit sche zegepraal. Wie geljjk heeft is van hier uit moeilijk te zeggen de uitslag van den strjjd, die nog lang niet is geëindigd, die telkens weer met vernieuwde woede wordt hervat, is nog steeds niet zeker. De »Times*-medewerker wjjst er echter op, dat men vooral de kracht van de Duit schers niet moet onderschatten. Thans zjjn er 118 Duitsche divisies aan het westelijk front, en als Falkenhayn er 25 voor Verdun in gevecht brengt, dan blijven er nog genoeg over, om de geheele Duitsche linie krachtig bezet te houden. Ware een snel en niet te kostbaar succes behaald bij Verdun, dan zou een algemeene opmarsch der Duitschers moge lijk zijn geweestthans kan niemand zeggen, wat er gebeuren zal. Maar dit voorziet kolonel Repington wel Het is niet de Duitsche methode aan te vallen met 25 divisies en er 93 werkeloos te laten, en evenmin op een punt aan te val len, en andere gedeelten der vijandelijke linie met rust te laten. Waarschijnlijk zijn 10 a 20 Duitsche divisies als generale reserve op gesteld om op te treden waar de kans zich voordoet, en nog waarschjjnljjker is het, dat onverwacht, in Champagne of elders, een tweede aanval zal plaats hebben. Doch hij verwacht, dat die tweede aanval, een gedeel telijke of algemeene, zal afhangen van de resultaten bij Verdun behaald. En zoo deze niet aan de verwachting beantwoorden, of te veel offers eischen, verwacht kolonel Repington, dat de nadere, bijkomende plannen zullen wor den gewijzigd of uitgesteld. Onder die omstandigheden is het begrijpe lijk, dat van Engelsche zijde aan de Russen de raad wordt geheven, niet te aarzelen, maar de plannen voor den veldtocht in het onsten volgens programma uit te voeren. Wantjuist nu de slag bij Verdun de Duitsche verliezen ontzettend doet toenemen, wordt de kans voor een hervatting van het offensief der Russen in het oosten, goed. Repington zegt, dat de Duitsche veriiezen in het westen 150,000 man bedroegen in drie weken op die wijze voort gaande tot het begin van Mei, zou de Duitsche strijdmacht met een half millioen menschen verminderd worden, en dan zou voor de Rus sen het goede oogenblik zijn aangebroken, om ook van hun zijde den grooten slag te wagen. Dan kan in dezen zomer wellicht de beslis sing vallen. Officieele communiqué's BERLIJN, 16 Maart. (Wolff.) Officieel In Vlaanderen, in het bijzonder nabij de kust zijn de artilleriegevechten aanmerkelijk heviger geworden. Ook de streek van Roye en Ville-au- Bois (ten N.W. van Reims) was dit het geval. In Champagne hebben de Frauschen na een sterke maar vruchtelooze voorbereiding door de artillerie, volslagen vergeefsche aanvallen op onze stellingen ten Zuipen van Soupiet en ten Westen van den weg SommepySouain gedaan. Deze gevechten kostten ons weinig, hun zeer veel mannen. Wij hebben boven dien 8 officieren en 150 man ongewond ge vangen genomen en 2 machinegeweren buit gemaakt. Links van den Maas zijn verdere pogingen van den vijand om ons het bezit van de.hoogte Mort Homme en de bochtstellingen ten N.O. daarvan te betwisten, zijn in de kiem verstikt. Tusschen Maas en Moezel is de toestand onveranderd. Ten Z. van Nieder-Aspach zijn onze pa trouilles na een werkzame beschieting in de vjjandelijke loopgraven doorgedrongen en hebben de verdedigingswerken verwoest. Ee- nige gevangenen en buit werden mee terug gebracht. In een luchtgevecht is een Fransch vliegtuig ten Z.O. van Beine in Champagne neerge schoten. De bemanning was verbrand. Fransche vliegtuigen hebben hun nachteljj- ken aanval op het Duitsche hospitaal Labry (ten O van CoDflans) herhaald. De eerste aanval was in den nacht van 13 Maart. Geen militaire schade is aangericht. Een vrouw is zwaar, een vrouw en twee kinderen zijn min der jswaar gewond. PARIJS, 16 Maart. (Havas.) Officieel bericht van hedenmiddag In België hebben patroeljes de vernietigende uitwerking van het Fransche geschutvuur op de Duitsche kuststellingen in de streek van Nieuwpoort kunnen vaststellen, waardoor de Duitsche loopgraven werden omgewoeld. Ten Noorden van Verdun geen enkel treffen van de infanterie. Gedurende den nacht is de beschieting op den linker Maasoever vrij zwak voortgezet, op den rechteroever krachtiger in de streek van Haudromont en Damloup. De Fransche artil lerie heeft het gebied ten Westen van Douau- mont, waar de Duitschers met den aardwerken bezig waren, hevig onder vuur genomen. In Woevre hebben de Franschen Duitsche convooien beschoten. Ten Zuiden van Thur in de Vogeezen hebben de Duischers aanvallen gericht op de Fransche stellingen bij Burnhaupt, die terstond zijn gestuit. PARIJS, 16 Maart. (Reuter.) Avondcom- munique: Ten Westen van de Maas hebben de Duitschers vanmiddag, na een verwoede beschieting van ons front tusschen Béthincourt en Oumiéres, een krachtigen aanval gedaan op onze stellingen op de Morthomme. De Duitschers vermochten bij hun stormloopen op geen enkel punt voet te krijgen en waren genoodzaakt zich terug te trekken naar het Ravenbasch, waar ons onmiddellijk begonnen geconcentreerd geschutvuur hun zware ver liezen toebracht. Op den recchteroever van de Maas is het artillerievuur ten Oosten en ten Westen van Douaumont en in de nabijheid van het dorp Vaux in hevigheid verdubbeld. Er is geen infanterieaanval geweest doch onze batterijen hebben wel vijandelijke troepen op marsch beschoten. Hevig bombardement in Woevre en ten Noorden van de Aisne. De Duitschers in België. LONDEN, 16 Maart. (Part.) Naar de Times uit Parjjs verneemt, schrijft de Temps, dat uit onderzoekingen van Amerikanen is gebleken, dat Duitsche ambtenaren in België groote hoeveelheden voedingswaren, door com missies van bijstand verstrekt, naar Duitsch- land hebben doorgezonden. De Amerikanen hebben gedreigd den toevoer te verminderen of er zelfs geheel mee op te houden. Achter het front in Vlaanderen. GENT, 14 Maart. (Telegraaf). Achter het Vlaamsche front zijn eenige zeer geteisterde regimenten van Verdun gekomen. Deze troe pen zullen waarschijnlijk bij andere regimen ten worden gevoegd. De meeste manschappen zagen er ellendig uit. Enkelen maakten van de gelegenheid gebruik om te pogen over de Hol - landsche grens te deserteeren, maar voor het meerendeel werden zij onderweg weer gegrepen. Sommige soldaten vertelden van de vreese- lijke tooneelen aan het front in Frankrijk en noemden het een strijd zonder weerga. Bij de bestorming van Douaumont stonden de lijken recht op tusschen de draden der versperringen. De verliezen waren ontzettend en het was on mogelijk de gewonden geregeld te vervoeren. Er heeft een wisseling met troepen uit Vlaan deren plaats gehad. Er zijn uit Vlaanderen versterkingen naar Verdun gezonden. an 2 tot 9 Maart was het dag en nacht druk op de lijn Dixmuiden—Gent. Veel materiaal, dat in de laatste maanden uit Duitschland naar Vlaanderen was gevoerd, werd nu naar Frank rijk gebracht Dat in verband hiermee de Duitschers het personenverkeer zeer streng be perken, laat zich begrijpen. Aan de grensslui- ting werd zeer nauw toegezien, terwijl pa trouilles Donderdag op de markt van Gent van de burgers identiteitskaarten eischten. Een persoon, die een dergelijke kaart niet be zat, trachtts te vluchten. Er werd zoo hevig op hem geschoten, dat de kogels tegen de mu ren kletterden. De man werd gewond en ein delijk in het Patershol gegrepen. Te Gent hangen de Duitschers nog steeds groote plakkaten met overwinpingsberichten van Verdun neer. Te Brussel kan men het ge schut in Frankrijk zeer duidelijk hooren. Het »Flandria«-hotel bij het St. Pieters-station te Gent, ligt vol gewonden die vooral van hel Ypersche front komen, waar de Engelsche ar tillerie groote stukken van de Duitsche van Pelken tot Hooge-en Confines vernield hebben. Te Gent wordt veel gebrek geleden. Het broodrantsoen is verminderd. Men verstrekt een kwart kilogram aardappelen per dag en per persoon, maar deze uitdeelingen zijn verre van regelmatig. De duikboot- en mijnoorlog. De Tubantia verongelukt. Blijkens bij het departement van marine ingekomen bericht is het stoomschip »Tubantia« van den Koninklijken Hollandschen Lloyd in den Donderdagnacht in de nabjjbeid van het lichtschip »Noordhinderc getorpedeerd of op een mi]n geloopen. De opvarenden hebben zich in de sloepen kunnen redden. Het schip was bij ontvangst van dit bericht nog drijvende. Marine vaartuigen zijn uitgezonden ter assis tentie. Een later bericht meldt De »Tubantia« is Donderdagmorgen tegen halfzes gezonken. Het schip lag vermoedelijk geankerd. Het achterschip is hoogstwaarschijn lijk getroffen door een torpedo. Het schip bleef 3 uur drijvende. Alle opvarenden werden in de sloepen gered. Er waren 87 passagiers en ongeveer 350 leden der bemanning aan boord. Twee sloepen met geredden zjjn op den »Noordhinder« aangekomen. De »Kra- katau* en een ander Nederlandsch stoomschip en een Zweedsch schip zijn in de nabijheid. De »Krakatau« heeft een deel van de passa giers aaa boord. De Vlissingsche Courant meldt omtrent het zinken van de Tubantia nadere bizonderheden Donderdagmiddag ruim 2 uur zijn aan de buitenhaven te Vlissingen twee torpedobooten met ongeveer 70 schipbreukelingen van de ^Tubantia* aangekomen. Wij hebben verschillende van deze opvaren den gesproken, die ons het volgende mede deelden De vlubantia was Donderdag van Amster dam vertrokken met bestemming naar Buenos Ayres. Donderdagnacht ongeveer half drie werden alle opvarenden opgeschrikt door een hevige ontploffing, waardoor dadelijk de ge dachte ontstond dat het kolossale schip was getorpedeerd of op een mijn geloopen. De «Jubantia bevond zich toen op ongeveer 6 mijl afstand van het lichtschip Noordhinder. Het schip was getroffen midscheeps aan stuurboordzijde en wel op zoodanige wijze dat het dadeljjk water maakte. Wjj spraken een der machinisten die op het oogenblik dat het schip getroffen wa3 op de vuurplaat stond. Hij deelde mede dat dadeljjk de lichten gedoofd werden. De machinist nam met 9 andere opvarenden plaats in een sloep. Van deze opvarenden waren enkele geheel onbewust van het onge luk wat hen getroffen had, daar deze veel van zeeziekte te Ijjden hadden. De sloepen waarin de opvarenden gered werden roeiden naar het lichtschip Noord- hinler en gedeelteljjk ook naar het in de na byheid zijnde stoomschip »Gorredijk" van de HollandAmerikalijn. Ook andere schepen waren in de nabijheid van het zinkende schip. Wij vernamen nog dat de kapitein voorne mens was nog enkele mijlen te varen en dan ten anker te komen, teneinde den anderen morgen de reis voort te zetten. Verschillende opvarenden gaven als hun meening te kennen dat het schip getorpedeerd is, en sommige meenden zelfs de bellenbaan van den onderzeeër gezien te hebben. Anderen daarentegen waren van meening, dat het schip op een mijn geloopen was. Enkele opvarenden waren vast overtuigd dat het schip getorpedeerd was, omdat anders het schip onmogelijk midscheeps getroffen had kunnen worden. Hoewel de directie van den Kon. Hollandscbe Lloyd heeft medegedeeld dat alle opvarenden gered zijn, wordt door meerderen gevreesd wel slachtoffers bij deze ramp te betreuren zouden zijn. doch zekerheid kan daaromtrent verkregen worden, omdat meerdere schepen in de naby heid van de »Tubantia« waren en het zeer mistig was, zoodat niet bekend is of nog sloepen ronddreven. Een der opvarrenden deelde ons nog mede gezien te hebben dat een sloep gevallen is. Hij wist niet zeker of er zich menschen in deze sloep bevonden en evenmin kon hjj waar nemen wat er van deze sloep terecht gekomeD is. Onder de opvarenden waren meedere stadge- noolen, w.o. ook de steward H. Brasser die drie maal een dergelijke ramp heeft medegemaakt. Eerst op de »Prinses Juliana*, op de »Mecklen- burg* en thans op de »Turbantia.« Nog een andere geredde, de stoker Van de Dood, heeft tweemaal eenzelfde ramp medege maakt, daar hij op de »Mecklenburg« was toen deze op een mijn liep. De geredde schipbreukelingen werden voor zoover noodig hier van kleeren voorzien, terwijl de maatschappij »Zeeland« zorgde voor brood, koffie enz. Om half vjjf is nog een sleepboot binnen gekomen met 22 opvarenden, onder wie enkele vrouwen en kinderen. Onder de geredde Vlissingers behooren ook nog van der Kop en de Veij. De uitwerking van de ontploffing moet ont zettend geweest zijn. Een stuk van de brug werd weggeslagen. Alle lof moet gebracht worden aan de man moedige houding van de leien der bemanning, aan wie het te danken is dat volstrekt geen paniek ontstond. Wjj vernemen nog dat niets van het schip gered is kunnen worden en ook de mail ver loren is gegaan. Uit Amsterdam wordt geseind, dat zich aan boord van het schip onder de le klasse pas sagiers 13 Nederlanders bovenden, 3 Ameri kanen, w.o. een Amerikaansch Consul, 30 Bo- livianen, 10 Duitschers en verder 10 van ver schillende andere nationaliteiten. Onder de 2e en 3e klasse passagiers waren 9 Nederlanders, 9 Duitschers, 5 Belgen en 9 van verschillende andere nationaliteit. Uit Maassluis wordt geseind dat het stoom schip Breda* dat Donderdagavond van Londen vertrok in het zicht van den Waterweg was met 200 opvarenden van de »Tubantia,« w.o. veel passagiers. Ook de kapitein der »Tubantia,« de heer Wjjtsma, bevindt zich aan boord van het stoomschip Breda*. Het stoomschip >Gorredijk« van de Holland Amerika ljjn dat Donderdag naar New-York was vertrokken, is naar den Nieuwen Water weg teruggekeerd met 3 sloepen met geredde schipbreukelingen op sleeptouw. Het stoomschip »Krakatau« heett 87 ge redden aan boord en werd te 5 uur te IJmuiden verwacht. De Vereenigde Staten en Mexico. WASHINGTON, 15 Maart. (Reuter.) Van de Mexicaansche grens worden thans allerlei sensationeele en met elkaar in strijd zijnde telegrammen ontvangen, waar een censorschap is ingesteld, zoodat het op het oogenblik niet mogelijk is, de juistheid of onjuistheid van zulke geruchten vast te stellen. Een van deze geruchten is, dat Ojinaga, de bevelhebber van een troepenmacht van Car- ranza, vermoord is, toen hjj een poging deed om een muiterij onder zijn eigen troepen te onderdrukken. Die troepen hadden gedreigd een inval te doen in de Vereenigde Staten. De Amerikaansche consul te Torreon bereidt zich zoo heet het voor op zijn vertrek met de overige Amerikanen. Hij heeft de zaken van het consulaat overgedragen aan den Brit- schen vice-consul. Aan het departement van Staat te Washing ton is men niet in staat een verklaring te geven van dit laatste bericht. Onze gemeenteraad was tegen Vrijdag avond spoedeischend bijeen geroepen. Hjj heelt het bepaald druk, t was nu reeds de vjjfde maal in dit jaar, dat de heeren bij elkaar kwamen. Met uitzondering van den heer Dees, die wegens werkzaamheden, en de heer Donze, die wegens ziekte afwezig bleef, waren allen present. De agenda was klein. Het bleek, dat de bjjeeu roeping was geschied, naar aan leiding van wenken die door Ged. Staten zjjn gegeven, ten opzichte van de ter goedkeuring ingezonden nieuwe verordening op den hoofde- 1 jjken omslag, die, al staat het er niet met zooveel woorden in, bljjkens de bjj de behande ling gegeven toelichting ten doel heeft, hen die over 1915 oorlogswinsten maakten daarvoor aan te slaan en uit de in verband hiermede tot ƒ75.000 op te voeren heffing (dus ƒ20.000 meer dan in de begrooting voor 1916 is ge raamd) de kosten te bestrjjden van de in verband met den oorlogstoestand met name de leening ten behoeve van het steuncomité. Ged. Staten bljjken dit een mooi beginsel te vindeD, doch gaven in overweging enkele administratieve wijzigingen aan te biengen, waardoor het o.m. mogelyk zou worden, wanneer de toestand nog wat voortduurt, ook een volgend jaar te haudelen, zooals men nu voor 1916 wil_ doen, m. a. w. zij willen er het een tjjdelijk karakter aan ontnemen. B. en W. stelden voor, de verlangde wjjzi- gingen aan te brengen bd, daar het gewenscht is, dat de verordening spoedig de Kon. goed keuring erlangd, was de raad bjj dringendheid bijeengeroepen, om daarover te beslissen. Aan dhr. Lensen verzekerde de Voorz. dat de wijzig'ngeu niets veranderen aan het karak ter der verordeuing en ook niet in den weg staan de bedoeling van den Raad om deze regeling slechts te handhaven, zoolaag de ab normale tjjdsomstandigheden doren. Dhr. D. Scheele bleek van meening te zjjn, dat de Raad met zjjn genomen besluit om op deze wijze zelf de uitgaven voor het steuncomité te dekken, wel wat te vlug en ook te royaal is geweest. Na dat raadsbesluit is verschenen het ontwerp oorlogsbelasting eD daaruit bljjkt, dat de Minister een zesde der opbrengst wil bestemmen voor de door den oorlog tot bui tengewone uitgaven genoopte gemeenten. Hjj acht dat Ter Neuzen daar toch wel ondir be hoort doch voorziet, dat, als we nu zelf de kosten gaan betalen, dat de Minister ons dan ook niets teruggeven zal. Op die wjjze moeten we dan, zeide dhr. Scheele eerst vcor onze eigen gemeente betalen, en door de oorlogs belasting betalen we dan ook nog eens voor andere gemeeuten, in hunne oorlogskosten, al zjjn die misschien niet zoo zwaar getroffen als onze gemeente. De Voorz. meende, dat, nu het beginsel waarmede deze zaak is opgezet eenmaal vast staat, men op dien weg moest voortgaan, daar het

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1916 | | pagina 2