Gevonden Aanbesteding. UIT QNZE OMGEVING. Gemengde Berichten. Laatste Berichten. Burgerlijken Stand. Hoogwatergetij te Ter Neuzen. Advertentiën. Het bouwenvan een Tuin manswoning met fruitberg- plaats enz. op een perceel in den Pierssenspolder, kadastr, sectie G, No. 872, gemeente Ter Neuzen, Zuchtend beklom de man zijn wagen, »het dievenkarreke*, zegt het volk, om de opge- eischte artikelen te requireeren op de hoeven in 't ronde. En de jonge soldaten trokken heen. Ieper- of IJserwaarts, van waar 't geschut om nieu wen buit huilde. Vanwege de vereeninging van «Volks onderwijs* te Zaamslag is aan de kinderen der openbare scholen in die gemeente een cinema-voorstelling gegeven. De vereeniging werd daardoor in staat gesteld door bijdragen der leden. Dat dit voor de kinderen een aar dige verrassing was is te begrijpen, zoodat de kleinen zich kostelijk amuseerden. Ook voor het publiek werd, echter tegen entree, eene vertooning gegeven. Door den Commissaris der Koningin is in plaats van wijlen den heer J. V. Oole be noemd tot zetier voor 's rijks directe belas tingen de heer E. Geirnaerdt. Bij de te Sas van Gent gehouden ver kiezing voor een lid van den gemeenteraad, in de vacature ontstaan door het overlijden van den heer J. V. Oole, zijn officieel candi- daat gesteld de heeren V. Verschaffel en P. A. Neeteson. Volgens de Belastingambtenaar is voor- loopig aangewezen voor de tijdelijke waar neming van het grenskantoor te Clinge de kommies C. Dorleijn te Hontenisse. Met ingang van 1 April is benoemd tot kommies verificateur te-Sas van Gent de heer S. Visser, thans kommies 2e klasse, te Loos duinen Met gelijken datum is verplaatst van Sas van Gent naar Maassluis de kommies verifica teur H. J. A. Schouten. In een gecombineerde vergadering van de besturen der polders bewesten Eede, be noorden St. Pietersdijk en bewesten Eede be zuiden St. Pietersdijk werd Vrijdag te Sluis aanbesteed de levering van 711.000 K.G. ma cadam. Inschrijvers waren de heeren Cambier te Retranchement voor 6.43 per 1000 K.G. voor benoorden en 6 88 per 1000 K.G. voor bezuiden St. Pietersdijken R. Nolson te Ter Neuzen voor 6.75 per 1000 K.G. voor beide polders. Gegund aan den heer R. Nolson te Ter Neuzen. Spoorweg Breuken*Sluis met zijlijnen. Aan het verslag betreffende het wetsont werp tot toekenning van een renteloos voor schot ten behoeve van den aanleg en het in exploitatie brengen van een spoorweg van Breskens over Cadzand en Retranchement naar Sluis met zijlijnen van Cadzand naar de haven van Cadzand en van Retranchement naar de Belgische grens in de richting van Knocke wordt ontleend, dat dit ontwerp al gemeen instemming vond. Men keurde het goed, dat juist in dezen tijd voor deze streek iets wordt gedaan. Intusschen waren som mige leden van oordeel, dat het niet wen- schelijk is voor de zijlijn van Retranchement naar de Belgische grens een renteloos voor schot te verleenen, zoolang niet vaststaat, dat de verbinding met Knocke tot stand zal ko men. Voorts wenschte men te vernemen welke bedragen door onmiddellijk belangstel lenden worden gegeven. De „Zeeland"booten. De mailboot »Prins Hendrik« van de stoom vaartmaatschappij «Zeeland* is na te Rotter dam te hebben gedokt, te Vlissingen terugge keerd. Deze week zal nu ook de «Koningin Wil- helmina* naar Rotterdam gaan om te dokken. Beide booten zullen bij het hervatten van den dienst op Tilbury Docks op 18 dezer de reizen maken. Vooraf worden beide booten in de rui men gevuld met ieder ongeveer 2500 ledige vaten. Deze maatregel wordt getroffen om bij eventueeele ongelukken het schip drijvende te kunnen houden. De dienst is zoo geregeld, dat de booten van Vlissingen zullen vertrekken des morgens tus- schen 5 en 6 uur en des avonds te 5 uur te Tibury Docks zullen aankomen. In tegenover gestelde richting is het vertrek bepaald op 6 uur en de aankomst te Vlissingen te 5 uur. Een Burgemeester gevraagd. In de Gemeentestem van 11 Maart 1916 komt de volgende advertentie voor «Te Renesse, eiland Schouwen, prov. Zee land. is vacant het ambt van burgemeester. Uit de gemeente geen sollicitanten. Het dorp ruim 600 zielen heeft tramverbinding, is lief gelegen bij bosch, duin, strand en zee.« Zoover wij weten, is het nog niet vertoond, dat sollicitanten voor het ambt van burge meester bij advertentie werden opgeroepen. Een Belgische dame, tijdelijk te Mid delburg woonachtig, die na een verblijf van eenige weken te Brussel thans te Middelburg is teruggekeerd, deelt mede dat de duurte der levensmiddelen aldaar schrikbarend is en daarbij komt nog dat het meeste door de Duitschers wordt opgevorderd. Het leven on der de vreemde overheersching maakt de men- schen zeer neerslachtig, ook al hebben zij geen klagen over het optreden van de bezetting in het algemeen. Het vertrouwen in den goeden uitslag van den oorlog en de terugkeer van Koning Albert in zijn paleis te Brussel, is ongeschokt. De pokken. Te Amsterdam zijn tot nu toe 20 pokken- patiënten in het Wilhelminagasthuis verpleegd. Telkens wanneer een ljjder, komt neemt men in 't Wilhelminagasthuis ook de huisgenooten van den patiënt ter observatie op. Vrienden en kennissen van wie men weet, dat zij in de besmette woning zijn geweest, komen een tijdlang onder controle van den gezondheids dienst, die de menschen af en toe bezoekt en zich van hun toestand op de hoogte blijft houden. Ook te Scheveningen hebben zich een drie tal pokgevallen voorgedaan bij personen, die eerst kort geleden daar zijn aangekomen. Eeu ernstig tramongeluk. Te Schöneberg, een voorstad van Berlijn, heeft Vrijdagnacht om 12 uur een ernstig tramongeluk plaats gehad. Op het kruispunt van de hoofdstraat en de Koburgerstraat be vindt zich een wissel, waarvoor de wagenbe stuurder krachtens ue voorschriften dient te &toppen. De bestuurder reed echter in volle vaart door, en bemerkte niet dat de wissel verkeerd stond, zoodat de wagen de zijstraat insnelde. Uit tegenovergestelde richting kwam op dat oogenblik juist een andere tram, die vol passagiers was. Een botsing was niet meer te vermijden de wagens reden met volle kracht tegen elkaar aan. Tusschen de angst en smartkreten van de inzittenden door hoorde men het kraken en breken van het barstende hout en het geknars van het ijzerwerk. Het platform van beide wa gens was geheel ingedrukt en eveneens een deel van de zijwanden. Onder deze puinhoo- pen lag een groot aantal menschentelkens wisten er zich eenigen los te werken. De brandweer, die intusschen gesignaleerd was, bevond zich weldra met het noodige ma teriaal ter plaatse en slaagde er in allen te bevrijden. Ook waren er reeds zusters van het Roode Kruis toegesneld, die terstond hare zorgen aan de gewonden wijdden vier zwaar gekwetsten moesten per brancard vervoerd worden, terwijl anderen zich per rijtuig naar een kliniek of naar hun woning lieten bren gen. In het geheel werden er 26 personen gewond. De wagenbestuurder was reeds lang als conducteur bij de maatschappij in dienst ge weest, maar door het gebrek aan bestuurders was hij onlangs daarvoor opgeleid en ver vulde dezen post nog maar een drietal maan den hij werd op staanden voet ontslagen. TWEEDE KAMER. 's-Gravenhage. Besloten wordt, Dinsdag a.s. half 12 het afdeehngsonderzoek te houden o.a. van de wetsontwerpen betreffende de oor logswinstbelasting en de tijdelijke suikerbelas ting voor Indië. Heden half 12 openbare ver gadering ter bespreking de maatregelen tegen den verkoop van schepen. Het wetsontwerp tot het aangaan van een oorlogs-leening van 125 milhoen, wordt zonder stemming aangenomen, evenals het wetsont werp tot vrijstelling van succesierecht voor de verkrijging van oud Delftsch aardewerk uit de nalatenschap van jkvr. de Steurs, Douai rière, jhr. mr. Loudon. Het nieuw gekozen Kamerlid voor Apeldoorn, de heer Snoeck Henkemans wordt beëedigd en de vergadering verdaagd tot heden half 12. De Staatscommissie voor het onderwijs deelt officieel mede dat in haar slotvergadering met de grootst mogelijke meerderheid overeenstem ming is verkregen omtrent redactie van het nieuwe artikel 192 der grondwet, met de bijbehoorende toelichting, en omtrent een drie tal wetsontwerpen met bijbehoorende toelichting bevattend lo. de kostenvoorziening van het openbaar bijzonder lager onderwijs, salarisver betering der onderwijzers, de bepalingen om trent ue schoolgeldheffing en reorganisatie van het schooltoezicht. 2o. de regeling van de opleiding der onderwijzers. 3o. de regeling voor het bewaarschool- onderwijs. Vermoedelijk zal het rapport over eenige weken in druk verschijnen. De heet' Schroder «oor de rechtbank. Gisteren werd te Amsterdam voor de recht bank behandeld de zaak-Schröder, waarvoor hij in December eenigen tijd in arrest zat. Het artikel waarvoor hij vervolgd werd stond in de Telegraaf van 27 Nov. 1915. Naar aanleiding van de door de N. Ct uit gesproken meening, dai de Telegraaf de schuld droeg van het wassende wantrouwen in Frank rijk door de wijze waarop zij haar anti-smok- kelcarmpagne voerde, werd in dit artikel ge schreven Waartegenover van onzen kant de ver zekering staat, dat wij niet zullen ophouden een regeering en een medeplichtige pers te be strijden. die onder het mom van een «waar dige neutraliteit" duor een onverantwoorde lijke uitvoerpolitiek Dnitschland voorziet van de meest noodige levensbehoeften, het daarom in staat stelt den strijd vol te houden en ver raad pleegt aan het eigen vaderland niet alleen, maar- ook aan de zaak der menschheid, die door'een krachtige, moreel hoogstaande regee ring op geheel andere wijze gediend zou zijn". De dagvaarding zegt dat dit artikel«onder meer het gevolg zou kunnen hebben, dat re- geeriDgen van oorlogvoerende staten, kennis nemende van den inhoud, in de meening wer den gebracht, dat de Nederlandsche regeering door haar in- en uitvoerpolitiek opzettelijk een of meerdere oorlogvoerende staten begun stigde ten nadeele van een of meer anderen en dus opzettelijk een gedragslijn volgde in strijd met de beginselen en eiscben, die aan de handhaving eener strikte neutraliteit ten grondslag behooren te iiggen en te worden gesteld, welke meening tot stoornis der on zijdigheid van den staat der Nederlanden zon kunnen leiden," Geëiecht werd 1 jaar gevangenisstraf. Als verdedigers van beklaagde traden op mr. J. Kappeijne van de Capello en mr. L. van Gigch. PARIJS, 13 Maart. (Havas.) Communniqué van hedennamiddag Geen infanterie-aetie had plaats in de streek ten N. van Verdun. De beschieting werd voortgezet in den loop van den nacht van Béthincourt en de streek van Dauoumont en in Woevre, in den omtrek van Moulainville en Rouvaux. De Fransche artillerie toonde groote leven digheid over het gebeele front. In het Bois lo Prêtre, bij Croix-des-Carmes, drong een afdeeling Fransche troepen door in de Duitsche loopgraven, over een front van ongeveer 200 meter, en veegde de sappen schoon na eenig nadeel te hebben toegebracht aan de Duitschers, keerden de Franschen met 20 gevangenen naar hunne linies terug. PARIJS, 13 Maart. (Havas.) Clemenceau, de president der legercommissie, zegt in de «Homme Enchainé*, dat de Fransche troepen het Duitsche offensief tegengingen, en wel het ontzectendste en krachtig voorbereide offensiet. Hij acht het een verblijdend verschijnsel, dat de Duitsche verliezen zooveel ernstiger zijn dan de Fransche. Naar het aantal evacuaties te oordeelen, moet ik mij verbazen over het betrekkelijk gering aantal onzer gewonden, na een slag die zoo lang en zoo onbarmhartig was. En het merkwaardigste is, dat in de meeste gevallen de wonden zeer licht zijn.' PARIJS, 13 Maart, (Reuter.) De «Matin" schrijft «Acht dagen geleden werden de veiliezen der Duitschers op 115,000 man geschat, na de slachtingen van de laatste dagen moeten zjj minstens 200,000 man bedragen, d. i. dus vijf legercorpsen. En ondanks dit alles houdt de Keizer vol. Onder den druk van de nood zakelijkheid van een succes, heeft hij zelfs het front niet verlaten ter bijwoning van de huwelijksplechtigheid van zijn zoon Joachim. De slachting die wij in de jongste drie dagen zoowel ten westen als ten oosten van de Maas onder de aanvallers hebben aangericht, gaat alle beschrijving te boven. Officieren, die te Verdun zijn aangekomen, verklaren eenstem ming. dat de aanval van j.l. Vrijdag op het fort Vaux alle voorafgaanden in dit opzicht beeft .overtroffen De Duitschers werden let terlijk weggemaaid door ons vuur, geheele gelederen vielen, lawines dooden en stervenden rolden langs de hellingen en stapelden zich op in grijsachtige hoopen, zoodra de oneffen heid van het terrein hun vaart tegenhield. De aanvallers klauterden ten slotte over de lijken hunner kameraden, en de aanval hield vanzelf op bij den verschrikkelijken aanblik van deze bergen van lijken.* PETROGRAD, 13 Maart. (P. T. A.) (Bericht van den Grooten Generalen Staf.) Aan bet front in de streek van Riga het gewone ge weervuur en verkenners-acties. Een Duitsche geblindeerde automobiel, die de Russische loop graven trachtte te beschieten, werd door artil lerie verdreven. Gedurende een kanonnade in de streek van Ixkul zagen de Russen, dat hunne projectielen ontploffingen veroorzaakten in de batterijen van vijandelijke groepen, die trachtten het dorp Borkowitz te naderen. In den sector Jacobstadt beschoten de Duitschers de toegangen tot het station van Nieuw-Selburg. In de omstreken van Tennenfeldt aan het front van de stellingen van Dunaburg, leven dige beschieting met kanonnen, geweren en bommenwerpers. In Galicië in de streek ten zuidoosten van Kolji en aan de Midden Strypa verscheiden gevechten tusschen Russen en Duitsche pa trouilles, waarin de Russen de overhand be hielden en een veldpost van 30 man krijgs gevangen maakten. Van de Bulgaarsch-Roe- meensche grens. LONDEN, 13 Maart. (Reuter) De Daily Mail verneemt uit OdesaDe Bulgaarsche grenswacht bij Rahovo heeft op een Roè- meensch schip gevuurd dat in het Roemeen- sche gebied bezig was in een lichter over te laden. Een Oostenrijksche kanonneerboot ge last e bet schip naar den Bulgaarschen oever te komen. Toen het dit weigerde, beschoot zij hel schip. De Roemeensche troepen ant woordden. Er zijn aan weerskanten vele verliezen geleden. TER NEUZEN. Huwelijks aangiften. 9 Maart. Jacob de Molenaar, 24 j jm. en Maria Pieternella van Tatenhove, 19 j.. jd. 10 Maart. Martinus Rie- mens 21 jjm. en Helena Koole. 21 jjd. Adriaan Mattheus Moggré, 25 j., jm. en Maria Cornelia van Fraaijenhove, 20 j jd. Geboorten. 7 Maart. Anthonie, z. van Daniel van W;jck en Catharina Cornelia Geelhoedt. Overlijden 6 Maart Maatje Cornelia Dees, 9 j.. d. van Marinus Adrianus en Janna Cornelia Molegraaf. DAGEN. Voorn. Nam. Woensdag 15 Maart 11.21 11.50 Donderdag 16 0.14 Vrjjdag 17 0.34 0.52 Zaterdag 18 1.8 1.24 Zondag 19 1.39 1.54 Maandag 20 2.9 2.24 Dinsdag 21 2.40 2.55 i'fiÜF" w*e n0" vorderen heeft van het Ziekenhuis alhier over 1915, zende daarvan nota in «óór 17 Maart 1916, bij den Heer J. C. 11EIJ- III,(Ml. Heerengracht alhier. Een portemonaie met geld. Rechthebbende kan inlichtingen bekomen bij J. VERHEIJKE, Vlooswijkstraat 39, Ter Neuzen. De Architect Joh. A. Feij te Ter Neuzen, zal op Zaterdag 18 Maart aanbesteden in 4 perceelen, n.m.l. Ie perceelMetselwerken 2e Timmer- en Ijzerwerk 3e Lood- en Zinkwerk 4e Glas- en Verf werk en in massa. Bestek en teekening zijn verkrijgbaar a ƒ1, bij den Architect bovengenoemd. ff If ff ff ff ff

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1916 | | pagina 3