Van het Westelijk oorlogstoonee!. Op Zee BINNENLAND. UIT QH2E QMSEVINS. Officieele communiqué's PARIJS, 2 Maart. (Havas.) Officieel bericht van hedenmiddag In de streek van Verdun is de Duitsche artillerie in de weer geweest op den linker Maasoever, waar zij de Morthomme en den heuvel van Oie, tusschen Malancourt en Fusges, beschoot. In Woevre hebben de Duitschers, na een krachtige voorbereiding van de artillerie, gis teren het eind van den dag een levendigen aanval op de Fransche stellingen bij Fresnes gedaan, waarvan de Duitsche draadlooze tele grammen hadden gemeld dat ze den 28sten Februari door de Franscben waren ontruimd. De aanval is door de Franschen afgeslagen. Een krachtige tegenaanval der Franschen heeft de Duitschers gedwongen om eenige stukken loopgraaf te ontruimen, waar zij een oogen- blik vasten voet hadden gekregen. In Lotharingen, ten Westen, van Bezanges, is de beschieting van de boerderij St. Marie, welke verscheidene uren duurde, gevolgd door een aanval der Duitschers, die volkomen mis lukte. In den Elzas zijn eveneens eenige aanvallen, door sterke Duitsche patroeljes op de kleine posten in het Lauch-dal ondernomen, door middel van handgranaten afgeslagen. PARIJS, 2 Maart. (Reuter.) Avondcommu niqué: Ten noorden van Verdun en in Woe vre is het vuur der vijandelijke artillerie, 't welk de vorige dagen eenigszins was ver flauwd, op het geheele front aanmerkelijk heviger geworden, voornamelijk tegen den Peperheuvel en tegen de streek Douaumont. De beschieting van Douaumont werd ge volgd door verscheidene buitengewoon hevige aanvallen der infanterie, die alle werden af geslagen door onze troepen, wier vuur de vijandelijke gelederen decimeerde. Onze batterijen hebben overal krachtig de beschieting beantwoord en de vijandelijke ver bindingswegen beschoten. LONDEN, 2 Maart. (Reuter.) Engelsch stafbericht: Vanochtend hebben wij de loop graven aan het kanaal Yperen Koomen, die wij deu 14en Febr. hadden verloren, aange vallen en hernomen. Verder hebben wij een klein vooruitspringend gedeelte van de oor spronkelijke Duitsche linie genomen en een tegenaanval, dien de vijand enkele uren later deed, afgeslagen. Wij hebben 180 gevange nen gemaakt, o.w. 4 officieren. De mijngan gen der Duitschers in de genomen loopgraven zijn vernield. Vandaag heeft de artillerie over en weer op het front van Vierstraat tot Boesinghe een hevig vuur onderhouden. PARIJS, 2 Maart. (Havas.) De dag van gisteren werd gekenmerkt door een vermin derde hevigheid van het geschutvuur voor Verdun, waar geen enkel infanteriegevecht heeft plaats gevonden. Zonder te willen be weren dat de slag is geëindigd, wijzen de Fransche bladen er op dat de Duitsche aanval is afgebroken op den bewonderenswaardigen weerstand van de Fransche troepen. PARIJS, 2 Maart. (Havas.) De Fransche tweedekker, die volgens het officieele Duitsche stafbericht van 1 dezer ten Oosten van Sois- son zou zijn neergeschoten, is uit eigen be weging binnen de Fransche linies geland. Het toestel en de beide inzittenden zijn er onverlet afgekomen. Poincaré ie Verdun. PARIJS, 2 Maart. (Reuter. President Poincaré heeft het hoofdkwartier te Verdun bezocht en de troepen gelukgewenscht. De strijd in Verdun. PARIJS, 2 Maart. (Havas.) Volgens de laat ste berichten, is de aanval der Duitschers bjj Verdun afgenomen en zjjn er geen nieuwe vorderingen gemaakt. De verovering van Nanheulles door den vjjand vormt geen be langrijk strategisch voordeel. De streek was onder water gezet en wij trokken ons terug naar een krachtige verdedigingslinie, waarbij wjj Manheulles onder vuur hielen. Het bom bardement van den vijand verzwakte merk baar in den loop van den dag en de hevige nachtelijk infanterie aanvallen in de streek van Douamont werden niet herhaald. Wjj belege ren nog steeds de ruïnes van het fort Douau mont, waarbinnen zich eenige bonderden Duitschers moeten bevinden. De defensie-linie DouaumontCótede Poivre is krachtig versterkt en verkeert in een toe stand. dat zjj de krachtigste aanvallen kan doorstaan. De aanval van de Duitschers ;d Champagne bepaalde zich tot een zniver plaatseljjke ope ratie. Het offensief is tot stilstand gekomen, de redenen hiervan op te geven, is te gewaagd, maar voor het einde der week zullen wjj weten, wetke de plannen der Duitschers zjjn. PARIJS, 2 Maart. (Havas.) De Petit Pari- pjene schat de verliep deF Pqitschers voor Verdun op een derde van het effectief, dat er aan deel heeft genomen, d. i. op 125,000 tot 150,000 man. LONDEN, 2 Maart. (Part.) De Daily Chronicle verneemt uit ParjjsMen gelooft, dat het aantal Duitschers, dat in Douaumont in de val zit, ongeveer 2500 bedraagt. Engelsche aanval bij Armen<ièi*es. Omtrent den Engelschen aanval ten Oosten van Armentières meldt de oorlogscorrespondent van de Deutsche Tageszeitung* de volgende bjjzonderheden Sedert den middag van den 24en Februari beschoten de Engelschen onze loopgraven hevig met lichte artillere en projectielen van gemiddeld kaliber, vooral de plaatsen, waar zjj vermoedden dat zich de reserves en d« commando's bevonden. Zjj versterkten de be schieting tot een soort van trommelvuur, dat echter niet vergeleken kon worden bjj het roffelvuur der Franschen van September in Champagne. Tegen vier uur in den middag hield het vuren plotseling op. Het bleef volkomen stil tot kort voor mid dernacht, toen plotseling de Engelschen op nieuw en nu nog heviger, roffelvuur gaven. De jjskoude nacht was stikdonker en de luister posten voor onze linies, verblind door de voortdurende granaat-ontploffingen, onder een hagel van steen, aarde en leem, omhoog ge jaagd door de inslaande projectielen, koDden bjjna niets zien. Toch gelukte het een hunner nog tjjdens het artillerievuur waar te nemen hoe een paar gedaanten nader slopen. Bij het licht van een raket, leken zjj van den aardbodem verdwenen. Onmiddelijk werd alarm geblazen. De handgranaten werden klaar gehouden. De machinegeweren waren gereed om hun werk te doen. Juist op het goede oogenblik, want meteen verplaatste de vjjand zjjn vuur achterwaarts om de reserve den weg af te flnjjden. De Engelsche stormcolonnes verschenen. De handgranaten kraakten, de machinegeweren knetterden. Enkele minuten slechts zetten de Engelschen hun mislukte overrompelingspoging voort. Toen draaiden zjj zich om en zetten het op een loopen, door onze artillerie be schoten. In de draadversperringen moesten zij een aantal dooden en een zwaar gewonde laten liggen. Een groote hoeveelheid wapens, tijdens de vlucht weggeworpen, draadscharen, een drie meter lange stormbrug, matten tot het bedekken van de draadversperringen, enz. die als buit in onze handen vielen, bewjjzeu hoe zorgvuldig deze poging om ons te overrom pelen was voorbereid. Niettegenstaande het roffelvuur hadden wjj niet een enkele gewonde in onze loopgraven. De toestand in België. VAN DE GRENS, 1 Maart. (Telegraaf.) De spionnage-vrees der Duitschers in Vlaan deren wordt weer bedenkeljjk. Vooral in ge weldige dagen als deze, van strijd en troepen beweging, uit zjj zich. Drie celrjjtuigen burgers zjjn naar de gevan genis gevoerd. Een gansch spionnage-com plot, beweren de Duitschers. Te Brussel werden ongeveer 50 burgers ge vangengenomen. Ook de strenge grenssluiting staat gedeeltelijk hiermee in verband. Meer dan een inaand reeds wachten Neder landers te Gent op toestemming, om nakr hun land terug te keeren. Als regel geldt, dat Oost- en West-Vlaanderen afgesloten zjjn. Aan de grenzen worden de maatregelen nog steeds gewjjzigd en meestal verscherpt. Het plan bestaat werkeljjk, om Middelburg, ten Noorden van Brugge, buiten de nieuwe grens- versperring te laten en deze op de Leopolds- vaart terug te brengen. De Duitschers eischen een losprijs van 8000 Mark van de bevolking, die aldus van hun verdrukking bevrjjd zal worden. Men meldt, dat het kerkbestuur van Middel burg overweegt de helft dezer som te storten. Aldus verzinnen de Duitschers steeds nieuwe middelen, om geld te kloppen. Te Maldeghem is weer koperjacht gehouden in verschillende werkhuizen en brouwerijen. Overal is men druk bezig de tweede versper ring aan te leggen. In Vlaanderen zjjn weer convooieu invalide Belgische krjjgsgevangenen uit Duitschland aangekomen. De Duitschers laten deze blijk baar gaarne los om hun voeding op Belgische gemeentebesturen te schuiven. Te Lommei, in de provincie Limburg, wor den vele burgers verplicht in een zinkfabriek te arbeiden met een 70-tal Duitsche land- stormers, die bij de burgers ingekwartierd zjjn. De burgemeester van Herenthals is 24 uren gegjjzeld geweest, tot het gemeentebe stuur de middelen had gevonden voor betaling der inkwartiering van het Duitsche garnizoen. In de bosschen van Putten Capelle halen de Duitschers voortdurend hout voor hun verster kingen, die langs den rechteroever van de Schelde uitgebreid worden. Duitsch ultimatum aan Portugal. De bladen te Madrid melden uit Badajoz dat Duitschland een ultimatum aan Portugal gezonden heeft eischende de teruggave van de inbeslaggenomen schepen en dit wel binnen 48 uur. Vele Duitschers hebben Portugal verlaten en zjjn te Vigo aangekomen. Duitsche duikbooten in actie. BERLIJN, 1 Maart. (Wolff-bureau.) De ad miraliteit deelt mede Door onze duikbooten werden voor Le Havre twee Fransche hulpkruisers met elk vier ka nonnen aan boord en waarschpnljjk een be wapend Engelsch in de monding van de Thames getorpedeerd. In de Middenlandsche Zee werd volgens een officieel bericht uit Parjjs de Fransche hulp kruiser »La Provence*, die met een transport van 1800 soldaten naar Salonikt onder weg was, tot zinken gebracht. Er zouden slechts 696 man gered zijn. Het den 8sten Februari op de Syrische kust tot zinken gebrachte Fransche oorlogsschip was. naar de teruggekeerde duikboot mede deelt, niet het linieschip »Suffren«, maar de pantserkruiser »Amiral Charner*. De verscherpte duikboot-tactiek De »Times« bespreekt de nieuwe duikboot tactiek der Duitschers. Ieder gewapend koop vaardijschip der geallieerden zal op het eerste gezicht tot zinken worden gebracht zonder voorafgaande waarschuwing en wel onder het voorwendsel, dat de Britsche admiraliteit in strjjd met het internationale recht koopvaar- djjschepen van wapenen zou voorzien, die zoo wel voor aanval als verdediging tegen duik booten gebruikt moeten worden. Op deze ma nier meeneu de Duitschers de verantwoorde- Ijjkheid in het geval, dat een Amerikaan of een onderdaan van een anderen neutralen staat om het leven komt, op Engeland te kunnen schuiven. Onze schepen, vervolgt het blad, loopen ten slotte niet meer of minder gevaar dan voor heen. Naar het heet, werd tot nu toe een handelsschip niet getorpedeerd, wanneer de kapitein aan het bevel om te stoppen gehoor zaamde de ondervinding heeft echter wel anders geleerd. Tal van schepen volgden het bevel op, maar de Duitschers kunnen geen enkel opnoemen, dat zjj gespaard hebben. De nieuwe politiek is dus inderdaad niet nieuw. Er wordt alleen mee te kennen gege ven, dat de Duitschers van plan zijn dezelfde praktjjken te blijven volgen, die zjj reeds in toepassing brachten, toen het stoomschip »Amiral Ganteaumec met vluchtelingen aan boord den 26en October 1914 in het Kanaal getorpedeeid werd. Waar bleven de papieren beloften, na den ondergang van de »Arabic« gedaan, toen ze gelegenheid kregen de »Ancona«, »?ersiac, enz. te torpedeeren Indien de actie der duikbooten in kracht toeneemt, moet dit waarschjjnljjk in verband gebracht worden met de geruchten, dat er nieuwe en sterkere duikbooten gereed zjjn Deze zouden 4000 mjjl kunnen afleggen met een snelheid van 12 knoopen aan de opper vlakte booten van 1000 ton en meer, die een groote hoeveelheid brandstof, water, voedsel en munitie kunnen meenemen. De Oorlogswinstbelastiiig. Men meldt uit 's-Gravenhage Ter aanvulling vau het Woensdag meege deelde omtrent de oorlogswinstbelasting, kan nog worden vermeld, dat de belasting niet alleen over de meerdering van inkomen in 1915, maar ook over de vermeerdering in de oorlogsmaanden van 1914 zal worden geheven. De belasting bljjkt van kracht zoolang deze wet niet is ingetrokken, zoodat eventueel later ook belasting zal worden geheven over ver meerdering van inkomen in 1916 enz. De bewjjslast, dat de vermeerdering van inkomen niet een gevolg is van de oorlogsomstandig heden, rust op den belastingschuldige. Wjj vernemen nog, dat in den boezem der staatscommissie verschil van meening bleek te bestaan over de vraag, of alleen de ver meerdering van inkomen dan wel ook de ver meerdering van kapitaal moest worden ge troffen. In het aan den minister van financiën aan geboden verslag is een en ander uitvoerig uiteengezet. Wat het percentage aangaat, kan nog ge meld worden, dat een vermeerdering van inkomen van f 1000 is vrjjgelaten. Daarboven neemt het percentage voor elke 1000 gulden met 1 °/0 toe, te beginnen met 5 °/0 en eindigende met 25 °/0. Dit laatste per een tage is dus verschuldigd voor een vermeer dering van f 20.000. Boven dat bedrag bljjft het percentage geljjk. Verlegging der seheepsroute. Naar wjj vernemen, is bjj de Nederlandsche reeders ernstig de vraag in overweging, of men het oog op het mijnengevaar bij het Galloper vuurschip en omgeving niet zal overgaan tot een verlegging van de route der uitgaande en thuiskomende schepen, benoorden Schotland om. De zooveel langere reisduur met daaraan verbonden kosten, weegt niet op tegen het risico dat tegenwoordig wordt ge- loopen. Tot een beslissing is het tot nu toe niet gekomen, omdat men evenzeer laat gelden de overweging, dat men van den toestand, waarin de andbre route verkeert, ook niets weet. Ook aaar zal, meent men, wel gevaar voor mjjnen aanwezig zjjn. Bovendien is een belangrjjke factor, die pleit tegen de eventueel nieuwe route, dat terwjjl men in het Kanaal, naar de ervaring bewees, dadeljjk hulp bjj de hand heeft, dit in de Noordzee twjjfelachtig is, zoodat wanneer men door een ongeval wordt getroffen, men geheel op zichzelf is aange wezen. Het is dus nog niet zeker, dat de oude route verlaten wordt. Dinsdagavond voer op den berm van de tramhaven aan den Anna Jacoba polder een kast met stsen omhoog, komende van Ter Neuzen en bestemd naar Holland. Na een gedeelte der lading over boord gewor pen te bebben en een deel in het schip van schipper Fluit van St. Maartensdjjk overgelaten te hebben, werd het door twee sleepbooten afgesleept en in Je tramhaven aldaar gebracht. Door een ingezetene der gemeente Hoek is onder de behoeftige bevolking dier gemeente een aantal zakken aardappelen uitgedeeld. Dat dit, vooral onder de tegenwoordige duurtetoe- standen ten zeerste op prjjs werd gesteld is te begrijpen. De koopman P. uit Clinge, die met paard en kar in den Prosperpolder op het buiten de draadversperring gelegen gebied bjj de boeren boter en eieren opkocht, werd door Duitsche militairen aangehouden en voor den commandant te Kieldrecht gebracht. Thans is aan de landbouwers op die strook aangezegd hoegenaamd niets van hun pro ducten naar Holland te verkoopen. Zondagmorgen om tien uur is de eerste locomotief voor de Zeeuwseh-Vlaamsche tram- wegmjj. uit België in Nederland gekomen langs het station Selzaete. Het is een prachtige machine. Geslaagd voor het examen nuttige hand werken mej. J. E. Mannike te Oostburg. Het »Getrouwe Maldeghem* dat uitge geven werd le Aaidenburg en in het begin van den oorlog in België verboden werd, heeft zjjne uitgave gestaakt. Ter vervanging van den beer A. N. Klaassen, onderwjjzer te Aardenburg, die op 9 Maart 1916 bjj den landstorm in dienst zal worden gesteld, is door B. en W. tot tjjdeljjk onderwjjzeres benoemd mejuffrouw J. M. O. Motké, thans volontaire te Vlissingen en zulks met ingang van 9 Maart a. s. Ook te IJzendijke is eene transportcolon ne van het Roode Kruis opgericht, aan welke een cursus voor eerste hulp bjj ongelukken zal Tartonden zjjn. Onder voorzitterschap van den heer P J. Breemes is te IJzendjjke eene afdeeling van St. Raphael, bond van R. K. Spoor- en Tram wegpersoneel opgericht, met 31 leden. Reizen in Vlaanderen. Het Duitsche gezantschap te 's-Gravenhage bericht, in aansluiting aan een dezer dagen gedane mededeeling, dat in uitzonderiogs-ge- vaileri, aanvragen om te mogen reizen in het etappe- en operatiegebied in België (Oost- en West-Vlaanderen) onder nauwkeurige opgave door den aan.rager van naam, woonplaats l6efljjd, nationaliteit en ten BBnzien van de rei- van doel, strekking, weg en duur, bij de con sulaire ambtenaren te Amsterdam, Rotterdam, Maastricht, Vlissingen en Ter Neuzen kunnen worden ingediend. De suikerfabriek te Middelburg. Naar de Nieuwe Zeeuwsche Courant meldt is, behoudens goedkeuring der algemeene ver gadering, door het bestuur der Vereeniging tot stichting van een Coöperatieve Suikerfa briek te Middelburg tot d recteur dier fabriek benoemd de heer dr. van Ginniken, thans onder-directeur der Coöperatieve fabriek te Dinteloord. In de week van 23 tot 29 Februari zjjn uit Zeeland de navolgende besmetteljjke ziek ten ter kennis van den centralen gezondheids raad gekomen diphteritis een geval in elk der navolgende plaatsen Ter Neuzen, Ossenisse, Schoondjjke. Westdorpe, Wissenkerke, Zierikzee roodvonk een geval te Heinkenszand, Oost burg en Scherpenisse, alsmede 4 gevallen te Ter Neuzen.

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1916 | | pagina 2