Stijve Nek? Loop der bevolking te Ter Neuzen. KLOOSTERBALSEM Kerknieuws. Rechtszaken. Gemengde Berichten. Laatste Berichten. Hoogwatergetij te Ter Neuzen. Advertentiën. Vrijdag 3 Maart a. s., De ondergang wan de „Flandre". Ge Engelscfae duikboot „H 6". Zaterdag Zondag 26 Februari 6.5 6.33 27 7.7 7.45 Maandag 28 8.33 9.27 Dinsdag 29 10.19 11.6 W oensdag 1 Maart 11.43 Donderdag 2 0.15 0.42 Vrjjdag 3 1.5 1.28 Hebt gij een Laat U wrijven met den Sluiskil. Hulst. Onder de gemeente Retranchement wist een Duitsch soldaat uit het Etappengebied van Brugge in gedeeltelijke burgerkleeding over de Nederlandsche grens te komen. Hij werd naar Sluis gebracht door de militairen. De Belgische grensgemeente Assenede is zwaar gestraft door de Duitsche overheid voor relletjes, die daar de vorige week zijn voorgevallen. Niemand mag de gemeente verlaten. De burgemeester, brouwer Krul, is gegijzeld. In de wekelijksche opgave van het aantal gevallen van besmettelijke ziekten van 16 22 Febr. worden voor Zeeland vermeld roodvonk te Goes 4, Groede 2, Ter Neuzen 6, Poortvliet 1, Stavenisse 4 diphteritis te Groede 1, Kruiningen 2, Ter Neuzen 2, Ylissingen 2 en Zierikzee 1. Zondag 27 Februari 1916. Ned. Hervormde Kerk. Ter Neuzen, Voorm. 9'/a u., Ds. A. TimmermaD. en nam. 2 u., dhr L. Dek. Voorm. 9'/a u., dhr. L. Dek. en nam. 2 u.. Ds. A. Timmerman. Bediening van den H. Doop. Voorm. 9u., Ds. L. M. de Boer Gereformeerde Kerk Ter Neuzen. Voorm. 9 u„ en nam. 2 u., Ds. Bunh- man van Velp. Na den middagdienst bespreking beroepingswerk. Gereformeerde gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u en 5u-, f*8- Overduin. Oud-Gereformeerde gemeente (Vlooswijkstraat) Ter Neuzen. 9 u., 2 u., en 5'/j u., Leeskerk. Lokaal „Eben-Haëzer" (Kerkhoflaan Ter Neuzen. Nam. 5'/„ u., Evangelisatie. In de loop dezer week zijn alhier de vol gende personen gevestigd M. J. de Zeeuw, dienstbode, 7E van Rot terdam J. M. Roozeboom, pater capucyner, Q 183 van Velsen L. van Aerde, land bouwersknecht, Q 240 van Sas van Gent W. C. Hamelink, varensgezel, Walravenstraat 8 van Rotterdam. Vertrokken S. van den Hout, werkman, Kersteeg 2 naar Amsterdam H. Frederiksen, dienstbode, Nieuwediep 65 naar Amsterdam C. van Doeselaar, dienstbode, O 191 naar Axel P. C. J. van Vugt. brugknecht, O 199 naar Rotterdam A. Verpoorte, koewachter, Q 114 naar Hoek L. L. van Hcye, grond werker. de Feyterstraat 13 naar Parijs M. P. F. van der Vliet, zonder beroep, Noordstraat 72 naar den Harg J. A. van Biezen, smid, O 190 naar Overschie L. S. ten Hoeve, dienstbode, aan boord naar Vlissingen. Arrondlssemeiits-Rechtbauk te Middelburg De rechtbank heeft in hare zitting van 25 Febr,, de volgende vonnissen uitgesproken A. J„ oud 18 j., veldarbeider, O. R., oud 23 j., veldarbeider, beiden te Westdoorpe zjjn wegens oplichting veroordeeld ieder tot 1 week gevang. F. M. L. v. d. V., oud 32 j., vetdarbeidsler, A. C. v. P., oud 33 j., veldarbeider, beiden wonende te Zuiddorpe zijn wegens strooperjj veroordeeld ieder tot 5 boete of 5 dagen hecht. J. E. v. D., oud 51 j., landbouwer te Axel, is wegens het niet voldoen aan het bevel van een ambtenaar veroordeeld tot 10 boete ot 10 dagen hecht. De Maasbodes, had een onderhoud met de twee geredden van het op een mijn geloopen tankschip »La -Flandre*. Het zijn de 2de machinist H. Wolkers, uit Amsterdam en de matroos D. den Hejjer. De 2e machinist deed het volgend verhaal van het gebeurde Te half twee Dinsdagmiddag verlieten we Deal om koers te zetten naar Rotterdam. Alles ging goed tot ongeveer 5 minuten voor half zes, toen ik op ongeveer een tnjjl afstand van bet vuurschip Galloper een vreeselijke ontploffing hoorde, die de boot geweldig deed schokken, in een oogwenk was ik beneden om m'n zwemvest te halen en kwam daarmede boven doch tijd om het aaD te doen was er niet. Nauweljjks was ik weer aan dek of de »La Flandre* verzonk in de diepte. In twee minuten was het met petroleum geladen schip, dat geen dryfvermogen had, in de diepte ver zonken. Op het oogenblik, dat het zonk, zoo verhaalde de machinist verder, sprong ik van boord en had het geluk een stuk hout te pakken te krjjgen waaraan een ljjn was ver- bpndenbovendien zag ik op enkele meters afstand een ladder drgven. In een oogenblik had ik de ladder bereikt en de lijn er aan ge bonden. Ongeveer een uur had ik op de lijn tusschen het stuk hout en de ladder rondge dreven in het ijskoude water, toen een boot van de »Ousel«, die in de buurt was en dade lijk na de ontploffing een boot had uitgezet, me oppikte. Door de sterke strooming had deze reddingboot circa 3 kwartier noodig gehad om op de plaats des onheils te komen. Na ongeveer 20 minuten zoeken werd ook de matroos Den Heijer opgepikt. De ongelukkige, die nog maar pas z'n kooi had verlaten, lag in bewusteloozen toestand en geheel verstijfd van de koude op een ladder, die hij gelukkig had weten te bemachtigen. Met beide geredden aan boord werd toen nog eenigen tjjd rondgevaren om te zien of er nog meer schipbreukelingen te redden waren. Doch van de overige le8en der bemanning, die uit 30 koppen bestond, werd niets gezien. De machinist vertelde verder, dat hij 10 minuten, nadat het schip gezonken was, nog rondom zich hoorde roepen en schreeuwen, doch dat daarna alles stil was geworden. Ook had hij geen andere boot gezien dan de »OuseI« en in de verte de lichten van het vuurschip Galloper. Of de overige leden der bemanning verdronken zijn of dat er nog van gered zijn, is nog een onopgeloste kwestie. De Belgische schepen uit Zierikzee. Een bijzondere correspondent te Vlissingen seint De »Z 8«, motor-sloep van Zeebrugge, maar van Vlissingen uitgevaren, is opzettelijk door de Duitschers vernield. Een onderzeeër van Zeebrugge, zonder Dummer, bemerkte Maandag om 12.15 uur de sloep zes mijl ten O. van het lichtschip de Noord-Hinder en naderde tot op 20 meter afstand De commandant van den onderzeeër riep toen, dat de schipper bij hem moest komen met de papieren. Hieruit be merkte hij, dat de bemanning uit Belgen be stond en verklaarde dadelijk de sloep te zul len vernietigen. De schipper smeekte hem naar Zeebrugge gesleept te worden, waar de eige naar van de sloep woont. Verder wees hij er op, dat hij slechts visscherswerk verrichtte, om wat te verdienen voor zijn vrouw en twaalf kinderen en het voor de Duitscher toch geen winst zou opleveren, indien zijn vaartuig werd vernield. »Wij hebben hier niets mede te makenc, antwoordde de commandant, Krieg istKrieg*. Een der leden van de bemanning moest als £rijzelaars op den onderzeeër blijven, terwijl de Duitscher aan bakboordzijde van de sloep 3 M. onder water een bom bevestigden. De drie andere leden van de bemanning moesten toen vlug in de boot overgaan. Vier minuten later klonk een hevige slag De sloep werd ongeveer een meter boven de zee opgetild en er ont wikkelde zich een dikke rookwolk. Toen deze opgetrokken was, was de sloep verdwenen. De gijzelaar werd in de boot gebracht en de vier visschers moesten zicb redden in de half met water gevulde boot die zeer beschadigd was door een ^botsing met de duikboot. Zij vroe gen den commandant naar den Noord Hinder gesleept te worden, doch dit werd geweigerd. Ook wilde men hun geen compas geven. Met de armen over de verschansing geleund sloe gen de Duitschers hun vernielingswerk gade, waarna zij wegvoeren. De visschers worstelden twee uur met de golven, toen gelukkig op het lichtschip be merkt werd in welke positie zij verkeerden. Er weid een boot uit gezonden, die na l1/, uur roeien de schipbreukelingen oppikte. Woensdagavond werden zij dooreen sleepboot van het lichtschip afgehaald. Diefstal van koffie te Botterdam. Ten uadeele van de firma de Erven de wed. J. van N. zijn uit een pakhuis in de Rivier straat alhier 45 balen Santoskoffie gestolen. Nadat op het politiebureau in de Witte de Withstraat van dezen diefstal kennis was ge geven, zijn rechercheurs van dat bureau te weten gekomen, dat een hier gevestigde Duit sche expediteur van uit een pakhuis aan den Goudschenrijweg 80 balen koffie naar Enschede heelt vervoerd Men vermoedde, dat de ge stolen 45 balen zich daaronder bevonden bij telegrafische aanvraag van den commissaris den heer T. Alberda bleek evenwel, dat de wagen met koffie al te Gronau, dus over de grenzen was. Van beslagleggen op de koffie was derhalve geen sprake meer. Intusschen was ook aan het licht gekomen, dat de ge stolen koffie vóór de verzending van hier reeds in handen van ten minste vijf koopers was geweest. Thans zijn als verdacht van medeplichtig heid aan dezen diefstal aangehouden de win kelier A. N. Ruit de Raepborststraat, en de lorrenkoopman S. S. T., uit de Gouverne- straat. Het staat vrijwel vast, dat zij de ge stolen koffie voor ƒ2700 verkocht hebben. Hiervan hbbben zij ƒ1100 als hun winstaan deel behouden en f'1600 is gedeeld door de tot nog toe onbekende medeplichtigen. De koffie is met een sleeperswagen, die voor het pakhuis gereden en volgeladen werd ver voerd. Voor dit vervoer was een sleeper uit de Trouwsteeg aangenomen. De lawine in Beieren. Eerst meende men, dat bij de lawine in het gebied van den Hóchkönig een aantal sport beoefenaars om het leven was gekomen thans blijkt echter, naar Duitsche bladen mededee- len, dat het een afdeeling militaire skiloopers is geweest. Officieel worden nog de volgende bijzonder heden over het ongeval verstrekt: Den 19en Februari gingen van de Kalberrie- del twee lawines over de Schweizerhütte, die gedeeltelijk vernield werd. Militaire skiloopers, die uitgezonden waren om de sneeuwmassa's, die de vorige dagen gevallen waren, op te rui men, werden onder de lawine begraven. Ter stond werd er hulp derwaarts gezonden, o.a. een patrouille van den geneeskundigen dienst. De bij Schiermonnikoog gestrande Engelsche onderzeeboot »H 6* is, na herhaalde mislukte pogingen, Maandag vlot gebracht en gisteren onder geleide van oorlogsschepen naar Ter schelling gesleept, van waar zjj verder naar Nieuwediep zal worden gebracht. (N. R. C.) Een vreemd geval. Van betrouwbare zijde werd aan »De Maas bode* het volgende relaas gedaan Een uhlaan, met de bewaking der Belgisch- Nederlandsche grens belast, had daarbij tegen zijn instructies gehandeld en was deswege door den Duitscheu biijgsraad tot 5 jaar gevangenis straf veroordeeld. De man zag intusschen kans tot ontvluchten en naar Nederland uit te wij ken. Hij vond hier te lande werk en voelde zich reeds geheel op zijn gemak in het vrjje Nederland. Tot hij einde der vorige week een aanbie ding kreeg om op een automobielfabriek te Delft te kooien werken waar daar natuurlijk geeu fabriek te bespeuren was werd hem gead viseerd zich aan een adres in Dordreht te ver voegen. Daar aangekomen wist men hem met een nieuw praatje in een heuscheu auto te krijgen. Wat er verder met den man gebeurd is ver- me dt de geschiedenis nietmaar hij is spoorloos verdwenen. 's tiravenhage. Eerste Kamer. Besloten werd a. s. Donderdagnamiddag het Eedswetje in de afdeelingen te onderzoeken. De sprekers bij de algemeene beschouwingen beantwoordende, verklaarde Minister Cort van der Linden, sterk onder den indruk te zijn van het feit, dat de materieele belangen in de Kamer niet dienstbaar znllen worden ge maakt aan politieke oogmerken. Hij ont kende, dat Treub's val het gevolg was van de hervatting van den politieken arbeid en betoogde dat de regeering het niet in haar hand had de ontketening der politieke harts tocht te doen losbreken. Door herziening van art. 192 der Grond wet (onderwijs), die spr. persoonlijk zeer ter harte gaat, staan wij nu aan den vooravond eener beslissing, waarnaar derechterpartijen zoo lang vurig hebben verlangd. Was de regeering nu teruggetreden, dan zou haar terecht zijn verweten en in sterkere mate dan geschied is in de pers, dat zij wel een commissie benoemde, maar geen revisie van de Grondwet bracht. Het wetsontwerp tot uitstel van de invoe ring van de ziekte- en invaliditeitswet zou spoedig ingediend worden Van de verwerping van het ouderdomswet- ontwerp is geen moeilijkheid of verwarring te vreezen. Oplossing van het Kiesrecht- en Onder- wysvraagstuk is noodig opdat ons politiek leven er niet langer door worde bedorven. De Minister verklaarde, dat zelfs als in deze Kamer de Grondwetsherziening zal worden verworpen, hij in de huidige omstandigheden kracht zal vinden om zijn taak voort te zetten. Minister van Gijn sprak zich uit voor vrjj- handel en voor de tabaksbelasting en tegen de Staasmonopolies. De Pensioenwet zal worden gewijzigd en met de indiening van de be lasting op de oorlogswinsten zal spreker spoed betrachten. Het Tweede Kamerlid voor Oostburg, de civiel-ingenieur jhr. de Muralt beeft een plan opgemaakt voor een tweede brug over het Hollandsch Diep boven en op de peilers van de bestaande brug, om het goederenver voer over de nieuwe brug boven de bestaande brug te doen geschieden. Hij wil zijn ontwerp niet publiceeren vóór bekend zijn de aanlegkosten van een nieuwe brug naast de oude, door anderen voorgesteld. DAGEN. 11 11 11 11 11 Voorm. Nam, TE GEVEN DOOR eenige Dames- en Heeren dillettanten, ten voordeele van den watersnood, op des avond 8 ure, in de bovenzaal van het „HOTEL DES PAYS-BAS". -: Entree f 0,75. Militairen beneden den rang van officier f 0,50. Plaatsbespreking op Vrijdag 3 Maart a s., des middags tusschen 1 en 2 ure h f 0,10 per plaats. KAARTEN te bekomen des avonds aan de zaal en dagelijks bij Mevr. Spruitenbürg. ■.'■'■'■ï.i.-.'v-'v-.'v'-v Veroorzaakt de minste beweging U ondra gelijke pijn, waarop «acht gij Waarom geneest gij u niet welke U de pijn verzachten kao, en bij voortge zet gebruik Uw halsspieren weer lenig zal maken, zoodat Uw stjjve nek in korten tjjd belet zal zijn. De Kloosterbalsem is een bekend en veel gebruikt buismiddel bij rheumatiek, rheu- matisebe zenuwpijnen, spit in den rug, stramheid, spierverrekkingen, en weldadig bij brand-, snij- eu stootwonden, buiduit- slag, aambeien, springende banden, winter handen en -voeten. Prijs per pot van 20 gram 40 cents, van 50 gram f 0.80 van 100 gram f 1,25» van 250 gram f2,50. Eiseht ROODEN BAND met onze handteekening L. I. AKKER, Rotterdam. Alom verkrijgbaar bij alle drogisten, apothekers en te Ter Neuzen bij de Wed. A. VAN OVERBEEKELeünis; Axel, II. J. VAN DIX- HOORNen L. B. A. ROLF F LzHulst, F. L. VER WILGHENv. d. Hooft; te Zaamslag, D. RIEMENS —Janssen. 4, .-Vt'.v-'

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1916 | | pagina 3