Op Zee TURKIJE. Bulgarije. UIT ONZE OMSEVIUG. van Coures slaagden de Duitschers er in, na een reeks bloedige aanvallen in het Wavrille- bosch te dringen. De aanvallen van den vijand ten noorden van Ornes, op d§ Fransche linie bij Herbebois, werden gestuit door tegenaan vallen. Aan den linkeroever van de Maas en tusschen Ornes en Tromezy had geen infanterie-actie plaats. Gisteravond deed de vijand een aanval ten zuidoosten van het Carspach-bosch, ten zuid westen van Altkirch in den Elzas, en kreeg vasten voet in de vooruitgeschoven Fransche loopgraven, waaruit hij onmiddellijk door een tegenaanval werd verdreven. De Fransche artillerie schoot verscheiden bressen in de vijandelijke loopgraven op het front bij Steenstraete in België en vernielde de verdedigingswerken van den vijand op de Vauclerc-hoogvlakte ten noorden van de Aisne. PARIJS, 23 Febr. (Reuter.) Communiqué. De Duitsche aanval ten noorden van Verdun ontwikkelde zich, gelijk voorzien werd, in den machtig ondersteunden slag, die heden voortduurde met toenemende hevigheid. Onze troepen beantwoorden den aanval met kracht en brachten den vijand buitengewoon zware verliezen toe. Een onophoudelijk bombarde ment van zwaar geschut, waarop wij met, even groote kracht antwoordden, had plaats over een front van veertig kilometer, van Malancourt tot Etain. Aanvallen bij Verdun. BERLIJN, 24 Febr. (Korr. Norden). Majoor Morath schrijft in het »Berl. Tageblattc »Het succes, dat onze partieele operaties in den laatsten tijd op het West-front behaalden, wordt overtroffen door het gistereD gemelde succes noordelijk van Verdun. Reeds sedert de ge vechten aan da Marne heeft in Duitschland dikwijls de hoop bestaan, om dit vooruitstekend bolwerk der Fransche versterkingen te schok- keD. Reeds geruimen tjjd is het artillerie-vuur op de Maashoogten tot een groote kracht op gevoerd. Wjj konden te voren aannemen, dat afweer en aanval in dit gebied krachtig zouden zijn. Het succes is geheel aan onze zijde aan gezien bij den laatsten aanval het Duitsche front in Duitsche handen is gebleven heeft de Fransche verdediging wellicht van alle zijden een groot gevaar te duchten voor Verdun. Onze doorbraak, oostelijk van Souzhez blijft een niet te onderschatten voordeel, waar wij op den 21en Februari 800 meter vijandelijke stellingen stormerhand namen. Van groote beteekenis is ook het indrukken van het Engelsche front noordelijk van YpereD, op 19 Februari. Bommen op Duinkerken. DUINKERKEN, 22 Februari. (Telegraaf) In de laatste weken zijn verscheidene malen bommen op Duinkerken geworpen of feitelijk meei; op de voorsteden, want, daar het boven de stad zelt zeer gevaarlijk is voor de vlieg tuigen, hebben Rosendael en Malo-les Bains het meest te lijden. Bij den laatsten aanslag op Malo verschenen 's morgens om half zes »Tauben« en werden er tien bommen gewor pen. Eén verbrijzelde het dak van de gen darmerie, andere ontploften op een onbebouwd terrein en doodden een hond. Twee bommen vielen tegenover de tuuwslagerij aan het Ka naal, slechts driehonderd meter van de stad. In den omtrek waren natuurlijk de meeste ramen verbrijzeld en daar er groot gebrek is aan glas vertoonen veel woningen, in plaats van ruiten, houten planken of lappen zeildoek. Andere belangrijke schade was er echter niet. Te Malo vielen geen slachtoffers. Te Rosen dael, waar ook bommen werden geworpen, zijn wel enkele burgers getroffen. De menschen slapen in de kelders. Velen zijn echter uitgeweken. Men vreest echter, meer een herhaling van het bombardement met het z g. sverre kanon», dan de verschij ning van »Tauben«. Bij de laatste hevige beschieting van Nieuw- poort is alles wat nog overeind stond, tegen den grond gelegd. Men spreekt zelfs van een nieuw auto-kanon, dat de Duitschers zouden bezitten en dat op de wijze van een mitrail leur granaten werpt. Om nuttelooze beschie ting te vermijden heeft de Belgische genie achter het Yser-front sommige brokstukken van torens, die den Duitschers een doelwit boden, neergelegd. Van gebrek aan munitie bjj den vijand merkt men hier althans, nog niet. Veurne is evejeens het doel geweest van aanvallen uit de lucht, waardoor het mooie ranke stadje meer en meer geschonden wordt. Het is nog gedeeltelijk bevolkt. De Belgische artillerie antwoordt even krachtig en bij eiken infanterie-aanval ondervinden de Duitschers, dat de troepen van koning Albert Dog even fiksch zijn als vroeger. De Belgische soldaten houden goeden moed en verlangen naar een offensief, hoewel zjj begrijpen, dat wachten in hun voordeel is. De toestand in België. VAN DE GUENS, 23 Febr. (Telegraaf.) Visschers van Ierseke, die van Antwerpen zijn teruggekeerd, hadden vijf dagen aan de kade moeten b'ijven, alvorens toestemming te krij gen om te vertrekken. Bovendien was het hun verboden, voet aan wal te zetten, wat vroeger onder zekere beperkingen wel mocht. Zij kon den hun ladingen laten lossen en de zaken aan boord behandelen, maar mochten niet meer in de stad komen. De grensversperring ten Noorden van Eecloo is bij Sint Laurens over een gedeelte achter- uitgebracht tot aan de Leopoldsvaart, zoodat een groot «tuk land, met een aantal hoeven en huizen, zooals men hier zegt, »Hollandsch is geworden«. De nieuwe versperring heeft reeds aan een Duitsch soldaat het leven gekost. In België wordt de economische toestand treuriger. Te Gent, in de arbeidersbuurten, wordt honger geleden, 't Gemeentebestuur van Antwerpen heeft getracht orde te krijgen bij den verkoop van aardappelen, maar telkens hebben er wanordelijke tooneelen plaats als een ontzaglijke menigte zich ophoopt voor de gebouwen, waar de verkoop plaats heeft. Te Brussel hebben meermalen opstootjes plaats aan de z g. Amerikaansche winkels». De prijzen stijgen voortdurend, zoodat boter in België van 6 tot 7 frs. per kilo kost en vleesch van 4 tot 6 frs. Carbid wordt schaarsch en daar er geen petroleum is en kaarsen zeer duur zijn, vertoeven veel gezinnen des avonds in het donker. KONSTANTINOPEL, 24 Febr. (W. B.) Het hoofdkwartier meldtAan het Irak-front trachtte een vijandelijke afdeeliug, ter sterkte ongeveer van een bataljon, onze stellingen bij Felahei te naderen Zij werd echter door ons vuur tot den terugtocht gedwongen. Zij liet tal van dooden achter. Onder de in het laatste gevecht bij Felahei gesneuvelden, zijn zeven Engelsche officieren. Onlangs namen wij ze ventien soldaten van de vijandelijke troepen gevangen, die tijdens het gevecht in de om geving waren gevlucht. Aan het Kaukasusfront duren de gevechten onafgebroken voort. Eenige vijandelijke kruisers en torpedoboo ten bombardeerden op de dagen van 18 tot 22 dezer met tusschenpoozen de kust hij Sedd-ul-Bahr en Tekke-Boeroen, maar zonder resultaat. Onze bij Koemkale en Sedd-ul- Bahr opgestelde batterijen noopten de schepen, zonder dat ze hun vuur langen tijd komjen voortzetten, tot den terugtocht. Vijandelijke vliegtuigen vlogen in de laatste dagen over de Dardanellen, werden ecbter verdreven en door onze vechtvliegtuigen vervolgd. Op 20 dezer beschoot een vijandelijke kruiser die onder bescherming van mijnenvegers de Golf van Saros was binnengedrongen, met ondersteuning van drie vijandelijke waarne mingsvliegtuigen, zonder succes de kust bij Galata Galli poliEen van onze vechtvliegtuigen viel de vijandelijke vliegtuigen aan en dreef ze op de vlucht waarop de kruiser het vuur staakte en zich met de mijnenvegers verwijderde. Koper «oor Duitschland. SOFIA, 24 Febr. (W. B.) De minister raad besloot het kopermijnwerk Bor, dat in het door Bulgarije veroverde deel van Servië ligt ea de rijkste kopermijn van den Balkan is, gedurende den duur van den oorlog aan Duitschland ter exploitatie over te laten. De duikboot- en mijnoorlog. De Möwe in actie. MADRID, 23 Febr. (Reuter.) Te Santa Cruz op Teneriffe is het Engelsche schip Westburn met averij binnengeloopen om her stellingen te ondergaan. Het voerde de Duitsche vlag en had een bemanning bestaande uit een officier en 7 man, waarvan er één een pet droeg met »S. M. S. Möwe. De Westburn had 206 gevangenen aan boord, afkomstig van de Engelsche schepen Flamenco, Horace, Clan Mactavish, Edinburg, Cambridge, Beige en Luxemburg. Er waren ook 11 Spaansche matrozen aan boord. (De Flamenco, gebouwd in 1906, mat 4540 ton bruto en behoorde aan de Pacific Steam Nav. Co. te Liverpool. De Horace, gebouwd in 1895, mat 3335 ton bruto, en behoorde aan de Liverpool Brazil R. Plato S. N. Co. Ld. te Liverpool. De Cambridge, gebouwd in 1886 mat 1259 ton bruto en behoorde aan de Anglo Ottoman S S. Go Lid. De Beige is mogelijk de Belgian, ge bouwd in 1900, metende 3657, ton, van F. Leyland Co Ld. te Liverpool. De Luxemburg, gebouwd in 1910, mat 1417 ton en behoorde aan de Leith, Huil Hamburg Strn. Pkt. Co, Ld. te Leith. De gemeenteraad alhier was Donderdag eenigszins spoedeischend bijeengeroepen. In den loop der vergadering bleek, dat er een zaak moest beslist worden, die spoed vereischt. Er waren weer 8 leden bijeen, dhrn. Visser, Dees, De Jager, Lensen, Eijke, D. Scheele, Nolson en Van Hasselt, terwijl later ook dhr. Waalkes ter vergadering verscheen. Na mededeeling van verschillende ingeko men berichten werd nieuwe stemming gehou den over het voorstel van Burg. en Weth. om het tractement van den inspecteur van politie te verhoogen tot f \200, waarover in de vorige vergadering de stemmen staakten, met 4 tegen 4. Het thans aanwezige Stal was den inspecteur gunstiger gezind en met 5 tegen 3 stemmen werd de verhoogieg toe gestaan. Voor stemden dhrn. Nolson, Visser, Dees, Lensen en Eijke, tegen stemden dhrn. Van Hasselt, De Jager en D. Scheele. Het kohier van de hondenbelasting werd vastgesteld en de Voorz. deed hierbjj de aan gename mededeeling, dat dank zij eenige toe name van het hondental, maar zeker ook tengevolge scherper toezicht, waardoor vele baudhonden thans als huishouden staan aan geschreven, de opbrengst een f100 hooger is dan het voorgaand jaar. Maar dat was nog niet alles, er was nog grooter verrassing. Er loopen reeds lang me- dedeelingen, omtrent oorlogswinsten, gemaakt door ingezetenen van Ter Neuzen, gedurende het jaar 1915. Burg. en Weth. en de com missie die hen was toegevoegd om het ko hier van den hoofd, omslag op te maken, hebben daarvan natuurlijk ook gehoord. Zij zijn aan het snuffelen gegaan en schijnen gegevens verkregen te hebben, dat die ge ruchten, ofschoon misschien wel overdreven, toch niet van allen grond ontbloot zijn. Er werd medegedeeld, dat in de vergadering, voor de commissie het opmaken van het kohier begon, het raadzaam oordeelde, om thans voor het vaststellen van de inkomens niet te nemen het gemiddelde der laatste 3 jaren, maar in plaats daarvan het inkomen verkregen in 1915. Men oordeelde het billijk, die in verschillende gevallen verkregen abnormale winsten nu voor een jaar tot maatstaf te nemen en dan uit de te verkrijgen ruimere opbrengst ook te dekken de uitgaven die de gemeente door den oorlogstoestand moet doen. Daarvoor was wijziging der verordening noodig, om daarin dezen maatstaf voor aanslag vast te leggen. Medegedeeld werd, dat de commissie en B. en W. alle reden hebben te veronderstellen dat zij op deze wijze, zonder wijziging van het tarief, en met vervallen van de het verloopen jaar geheven 15 opcenten, tot een totaal op brengst van f 75.000 zullen komen, een groote vooruitgang dus, als men in aanmerking n^emt, dat de opbrengst voor het afgeloopen jaar met de 15 opcenten, blijkens vroegere mededeelingen te nauwernood 44.000 zal halen. Men deed hierbij uitkomen dat alleen be doeld wordt, inkomen verkregen uit bedrijf. Zij die een eigendom verkoopen, met groote winst, zullen dit niet als inkomen zien aan gemerkt, ten zij zij dat verkoopen als bedrijf uitoefenen. Als het zuiver een gewoon ver koopen betreft, wordt de daardoor verkregen grootere opbrengst als toeneming van kapitaal beschouwd De raad vereenigde zich met de voorstellen van B. en W. en de Commissie en keurde de nieuwe verordening goed. Ten spoedigste zal getracht worden de goedkeuring op deze voor het jaar 1916 geldende verordening te krijgen. Bij bet terugkeereu van normalen tijd, zal ook weer de vroegere regeling her steld worden. Thans is ook bepaald, dat de aftrek van kinderen beneden de 14 jaar in plaats van 10 evenals bij het rijk 50 zal bedragen, onder dien verstande, dat, met inbegrip der 400 voor levensonderhoud, niet meer dan 650 aftrek zal worden toegestaan. Ook zullen de niet ip het tarief genoemde inkomens niet meer wdrden aangeslagen volgens afronding naar boven, doch naar het naastbijgelegen tarief. De bedoeling staat voor, om uit de te ver krijgen hoogere opbrengst van den hoofd, omslag af te lossen de leening van 16.000 voor het plaatselijk steun-comité, daar het niet raadzaam geacht wordt, deze leening over een groot aantal jaren af te lossen. Het mag zeker gezegd worden, dat de raad in deze blijk geeft van een practischen blik, door te willen profiteeren van abnormale voor- deeleD, om abnormale nadeelen te bestrijden. Als nu de Kroon den Raad maar wil toestaan, deze regeling in te voeren. Te 's-Gravenhage slaagde voor het machinisten examen de heer A. J. Verlinde van Ter Neuzen. Het vocaal en instrumentaal concert dat Donderdagavond werd gegeven in het R. K. Militair Tehuis alhier is zeldzaam goed geslaagd. Het Ter Neuzensch Gemengd Koor, dat met medewerking van de Orkest-vereeniging »De Volharding» en den heer Louis van de Sande, Helden-baryton aan het Keizerlijk Hoftheater te Berlijn, dezen concertavond had georganiseerd, heeft eer van haar werk. In zeer grooten getale, uit alle rangen en standen, was Neuzen's burgerij opgekomen om dit concert bij te wonen. Het Ter Neuzensch Gemengd Koor zong verschillende liederen die een ruim applaus verwierven terwijl de Orkest-vereeniging op verdienstelijke wjjze met zjjn vrooljjke muziek een aangename afwisseling bracht. Het glanspunt van den avond was het optre den van den heer Louis van de Sande. Wat een prachtige stem heeft dezen zanger tot zijn beschikking en wat weet hij daar schoon mede te werken. De nummers door hem gezongen hadden een ongekend succes en het onbedaar lijk applaus hield na ieder nummer niet op, ^voor de heer Van de Sande een extra-num mer ten beste gaf. De aanwezigen zijn ongetwijfeld zeer voldoen huiswaarts gekeerd. De St. Crt. van Woensdag bevat de statuten der St-Willibrordus-Vereeniging, Pa tronaat voor Jongelieden, gevestigd te Ter Neuzen. Zjj stelt zich ten doel het zedeljjk- godsdiensng leven der leden te bewaren en te bevorderen en de leden op te leiden tot godsdienstige, degelijke lieden voor kerk en maatschappij, ambachtslieden en tot blijvende betrekkingen. Dinsdagavond werd te Hoek opgericht een afdeeling van den Bond van Staatspen- sioneering. Bij deze gelegenheid was door het bestuur der afdeeling Ter Neuzen, met mede werking van het te voren opgericht bestuur der afdeeling Hoek, een corcert georganiseerd met het doel de opkomst voor deze zaak zoo ruim mogelijk te doen zijn. Zij die tegen entreegel van f 0.50 deze uitvoering bezochten, werden tevens als lid van den bond beschouwd en ontvangen daarvoor het vanwege den Bond uitgegeven maandblad. De opkomst was groot, zoodat het bestuur in dezen vrucht van haar werkt heeft. De op het doel van den Bond van toepassing zjjnde voordrachten vielen ten zeerste in den smaak. Tijdens de voorstelling ontstond een klein incident, hetwelk gelukkig goed afliep, daar anders op de goed bezette bovenzaal onge lukken onvermijdelijk waren geweest. Een op het tooneel brandend licht vloog plotseling in brand doch met emmers water werd het vuur spoedig gedoofd, tot geruststelling der aanwezigen. Met een gezellig bal werd deze opkomst besloten. Naar wij verder vernemen zal jhr. De Muralt in Maart a.s. aldaar voor den Bond een lezing houden. Het houten schip, genaamd >Catharina«, groot 70 ton, geladen met aardappelen en gezonken in de Wester-Schelde onder de ge meente Hontenisse op 51 gr. 24 m 2 s N. B. en 0 gr. 51 m. 41 s W. L. zal van Rijks wege worden opgeruimd om het vaarwater veilig te maken. Van den 84 jarigen heer Aug. IJsebaert, gemeente-ontvanger te Koewacht is een ont slag-aanvrage bjj het bestuur der gemeente ingekomen tegen l April e.k. hoopt de heer [J. zijn betrekking, die door hem bijna een halve eeuw is waargenomen, om ouderdoms- redenen neer te leggen. Aau de grens. De tweede versperringsdraad is sinds een paar dagen te Belgisch Koewacht (dorp) op ongeregelde afstanden van 4060 Meter van de reeds bestaanden aangebracht. Buiten het dorp schijnen de Duitschers met den aanleg niet zoo'n haast te maken, daar wonen veel minder menschen en is er dus veel minder ge praat en heen en weer geloop. De Belgische menschen in het dorp kunnen zich haast, bij gebrek aan ruimte, veroorzaakt door den aanleg van dien tweeden draad, niet meer vrjj bewegen overal draden en vlechtwerk. Zij zitten zegt men. hier vrij wel als in een kooi opgesloten. Bij uitzondering ziet men iemand op straat in het dorp, als men een blik door de ver sperring werpt. Een bakker van Koewacht brengt eiken na middag voor de Belgen een wagen brood aan de grens. Tot nog toe kwamen de Belgische broodverkoopers met manden en kruiwagens tot aan den wagen om de vooraf door een Duitscher met een mes gevisiteerde en doorstoken brooden over te nemen. Bij die gelegenheid worden tusschen Nederlandsche en Belgische familieleden en vrienden vaak on schuldige, zeer korte gesprekken gevoerd en groeten gewisseld dit is nu gedaan. De Belgen en geen anderen dan verkoopers big ven aan den tweeden draad staan en een Duitscher komt voor ieder van hen in manden en wagen tjes het brood overladen. Maandagavond bleef aan de electrische grensversperring tusschen Maldeghem en Sint- Laureyns een Duitsch soldaat dood, die daar patrouille liep.

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1916 | | pagina 2