Het Provinciaal Watersnood Comité COLLECTES, in ZEELAND Laatste Berichten. Burgerlijken Stand. H'jogwatergetij te Ter Neuzen. Poging tot oplichting, smokkelen, ol' provocatie tot smokkelen Eenige waken geleden vervoegde zich bij een der grootste makelaars in rubber te Am sterdam een koopman om een groote partij rubber aan te koopen. De makelaar kende den adspirant-kooper niet, maar uit alle om standigheden scheen te blijken, dat hij te doen had met een ernstig zakenman. Hjj praatte over rubber en rubberqualiteiten alsof hij zijn geheele leven niets anders had gedaanals financieele referentie werd een bekende Amster- damsche notaris opgegeven, de auto stond buiten te wachten en ten bewijze dat de makelaar te doen had met een gevestigde firma, liet de bezoeker niet na zijn nummer van het plaat selijk telephoonnet op te geven. Er werd onderhandeld en nog eens under- handeld en ten slotte werd de koop gesloten onder N. O. T.-condities ongeveer 150 ton tegen 5 per KG., een affaire dus van 750,000. Een paar dagen later kreeg een bekend koopman te Amsterdam een offerte vaD 150 ton rubber te leveren in vrij pakhuis, dus zonder eenige NOT -verplichting, en wel voor 20.60 per K G De koopman, aan wien deze offerte werd gedaan, een sedert jaren te Amsterdam geves tigde Duitscher, verklaarde daarop wel te willen ingaan, mits de rubber geleverd werd over de Duitsche grens, waarna betaling zou geschieden. De aanbieders wilden op deze conditie niet ingaan, doch wel leveren in een door den veri ficateur van invoerrechten en accijnzen met rijkszegel gesloten rijnaak te Alfen a./d. Rijn. Aanvankelijk kon men het over de condities niet eens worden, zoodat de onderhandelingen afsprongen, Na ongeveer 14 dagen kwamen de aanbieders echter terug en verklaarden, dat de partjj inmiddels tot 113,786 K.G. ver minderd was. Deze partij bleef nog voor den prijs van 20 60 te koop, terwijl aangeboden werd alle noodige papieren te verschaffen om deze over de grens te brengen. Daarvoor zou dan nog 250,000 extra moeten worden be taald, benevens 3.50 per K.G. vracht. De Duitscher had nu wel ooren naar de offerte, doch ten einde verzekerd te zijn van de qualiteit rubber, besloot hij een vertrouwens man te raadplegen, toevallig denzelfden make laar, die 150 ton voor 5 onder N. O. T.- condities had verkocht. Toen deze nu van deze offerte hoorde, kwam bij hem onmiddellijk het vermoeden op, dat dit geen zuivere koffie was. De man, die door zijn bemiddeling gekocht had en de man, die deze offerte maakte, waren een en dezelfde persoon. De rubber moeht het land niet uit en nu zou ze toch over de Duitsche grens geleverd worden. Daar moest bedriegerjj in het spel zijn. Men besloot echter voorloopig nog niets te zeggen en te trachten de papieren, die den uitvoer mogelijk moesten maken, in handen te krijgen Werkelijk waren de verkoopers, hoopvol ge stemd al, onnoozel genoeg de documenten af te geven. Het waren een cognossement van den Kon. Holl. Lloyd, waaruit bleek, dat de partij per s.s. Eemland van Rio de Janeiro aangevoerd zou zijn een inklaringslijst en een doorvoer- lijst, alles van handteekeningen van verificateurs en ambtenaren van de douane voorzien. Zelfs ontbrak niet de handteekening van den pro curatiehouder van den Kon. Holl. Lloyd. Om aan te toonen, dat dergelijke zaken zeer wel uit te voeren waren, liet men papieren zien, welke betrekking hadden op 5000 balen rijst, aangevoerd per s.s. Nias van de Mjj. Nederland met bestemming naar Duitschland, via Lobith. Daarbij was ook een doorvoerljjst en zelfs een schrijven van de Mij. Nederland aan den stellingcommandant van Amsterdam, met verzoek deze rijst te mogen verladen. Dit schrijven was door de Militaire Verplegings- commissie afgestempeld en het vervoer namens den stellingcommandant toegestaan. Hoezeer al deze papieren ook den schijn van echtheid hadden, toch was de makelaar over tuigd, dat er hier valschheid in geschrifte in het spel moest zjjn. H'j ging met de stukken naar het Oost- Indisch Huis en daar bleek om te beginnen, dat de handteekening van den belastingambte naar, die het doorvoerbewijs zou hebben af- geteekend, valsch was. Nn begreep men, dat ook de andere papieren wel niet veel waard zouden zijn. En inderdaad behalve dan een paar formulieren, die blijkbaar in blanco waren geteekend bleek bij onderzoek, dat alle handteekeningen op bedriegelijke wjjze waren nagemaakt. De makelaar en de adspirant-kooper stelden zich nu in verbinding met de politie, onder mededeeling van de feiten. En terwjjl twee rechercheurs zich in een nevenvertrek hadden opgesteld, liet men de verkoopers hun offerte herhalen. Dit geschiedde en het gevolg was, dat de beide mannen werden aangehouden en later nog een derde, die mede in het complot was. Vooral deze laatste liet zich zeer cynisch over de geheele zaak uit. Bij-zijn verhooi door de politie verklaarde hij, dat het inderdaad gelukt zou zijn de rubber in een rijnaak te krijgen en die te verzegelen, waarvoor wel hier of daar een verzegeltang te gappen zou zijn geweeste. Deze man verklaarde ook nog eenigen tijd werkzaam te zijn geweest voor het Anti-Smokkelbureau van den Heer Holdert, maar bekende ronduit, dat hjj zijn uiterste best zou hebben gedaan om de rnbber »er uit* te krijgen. Daar was z. i. heel wat meer aan te ver dienen De mannen zijn eenige dagen aan het hoofd bureau van politie gehouden, doch na hun verhoor voorloopig op vrije voeten gesteld. Onnoodig te zeggen, dat de notaris, die bij aankoop van de rubber als financieele referentie werd opgegeven, van niets atwist (Hdbl.) KerLberoovers gearresteerd. Vrijdagavond heeft de Amsterdamsche politie een buitengewone vangst gedaan Toen eenige rechercheurs langs de kraampjes van de markt op het Waterlooplein liepen, troffen ze bij den opkooper P een stuk zilver aan, dat een man hem als monster gegeven had. Den rechercheurs kwam het in de gedachte, dat dit stukje zilver wel eens afkomstig kon zijn van de kerkberoo- ving in het dorp Angeren (gemeente Bemrael), waar eenige miskelken en andere zilveren kostbaarheden ontvreemd waren. De politiemannen waren op hun hoede en bleven in de nabijheid van het bewuste kraampje surveilleeren. En niet te vergeefs, want na geruimen tijd kwam de man, die het monster achtergelaten had, aanslenteren. Hij werd gearresteerd en voor commissaris Van Asperen, van het politie-bureau Jonas Daniël Meijerplein, geleid. Hij ontkende, iets van den diefstal af te weten. Ook bij het fouilleeren vond men niets, toen eensklaps een klein, een voudig schroefje voor den dag kwam. Precies zoo'n schroefje, als waarmede de versieringen op de miskelken vastgeschroefd worden. De man, een kerel als een boom, werd naar het hoofdbureau gebracht, 't geen met veel moeite geschiedde. Terwijl deze persoon gearresteerd werd, wa ren twee handlangers, die op den hoek stonden te wachten, er in allerijl vandoor gegaan. Zij waren in gezelschap van een man, die een kof fertje droeg en die het drietal den weg in Am sterdam had gewezen. In dit koffertje bevond zich de rest van het gestolene, alles platge trapt en stukgeslagen. Onderweg werd het zil ver nog aan een koetsier te koop aangeboden, die er evenwel niets van moest hebben, niette genstaande den luttelen prijs van één gulden. De koffertjesdrager, die lont rook en zich reeds in moeilijkheden waande, liep onderweg het politie-bureau Warmoesstraat binnen en deed daar aangifte. De commissaris van dat bu reau zond onmiddellijk twee agenten naar een café in de Korte Ljjnbaansteeg, door het groepje als plaats van samenkomst bepaald. De politiemannen troffen het, want het twee tal zat juist de komst van den kofferdrager af te wachten. Gedwee gingen de kerkberoovers mee naar het politiebureau. Zij ontkenden, zwoeren bjj hoog en bij laag, dat ze niets van een diefstal afwisten En toen de koffer werd leeggehaald werd en het vernielde zilver voor het grootste gedeelte gevonden. De rest werd in een der zakken der dieven ontdekt. De drie verdachten die geruimen tijd in Duitschland werkzaam waren geweest, werden naar Arnhem vervoerd, waar ze voor den offi cier van justitie geleid werden. De Engelschc duikboot. De Vrijdag vlot gekomen Engelsche duik boot >H 6«, die gelijk bekend, in het Friesche gat aan den groud geloopen was is bij het verschepen op nieuw gestrand. Volgen» geruchten moet er een man over boord geslagen zijn. Doch dit wordt geheim gehouden. Als de »H. 6* af komt, wordf zij opgesleept naar Nieuwediep. Het vermoeden bestaat echter, dat de »H 6* nu als verloren moet worden beschouwd. Had men eenige dagen geleden, toen de »H 6* iederen dag door het hooge water wat bewoog, er een sterkere sleepboot voor gespannen, dan was zij mee goed weer allicht te redden ge weest. wat nu zeer twijfelachtig wordt. De »H 6* zakt sterk in het zand weg. Een noodlottige lawine. Uit Mifnchen wordt gemeld Een groote lawine-catastrofe heeft in het Hochkönig ge- bied (in de Salzburger Alpen) plaats gehad. De sMüchener Neueste Nachrichten" verneemt, dat door de lawine een vluchthut met de personen, die er zich bevonden, in de diepte geslingerd is. Uit de sneeuwmassa's zijn tot heden 35 lijken te voorschijn gehaald. Over het ongeluk in het Hochkönigburg- gebied wordt gemeld, dat gisteravond 55 dooden en 49 gewonden uit de sneeuw te voorschijn zjjn gebracht, die naar het reserve-hospitaal te Bischoven werden overgebracht. Er worden nog ongeveer 30 personen vermist. Vechtpartij met Cluneczeu. Zaterdagavond is Katendrecht door een vecht partij in rep en roer gebracht. Een onbekend gebleven jongen had bij den Chinees What ah Ling, in de Delistraat alhier, een ruit inge worpen. Dit deed een paar Chineezeu de straat oploopen en den jongen achtervolgen. Eén hunher blies op een signaalfluit, waar op uit de huizen in de omgeving dadelijk een vjjf- tigt&l Chineezen te voorschijn kwam, om hulp te verleenen. Het hulpgeroep vau den in het gedrang onkomen jongen, deed ook een aantal Katendrech- ters voorschijn komen, wier aantal spoedig tot 400 of 500 personen aangroeide. Tusschen hen en de Chineezen is het tot vechten geko men, waarbij van bijlen en stokken is gebruik gvufhakt. Politieagenten, te voet en bereden, werden te hulp geroepen, om de meuigte uit een te drijven. De Chinees Chono Pau, een stoker, blerf op de plaats van het gevecht achter met een ernstige verwonding aan het hoofd, en is naar het politie bureau in de Tolhuisstraat gebracht, waar een geneesheer te hulp geroepen werd. Duitsche maatregelen in de haven te Antwerpen. Men meldt uit Hansweert: Reeds verscheidene malen werd gewezen op de moeilijkheden, welke het tijdelijk Duitsch havenbestuur te Antwerpen de scheepvaart be rokkent bij het in- en uitgaan van schepen met eene lading voor Antwerpen, of verder in België, of omgekeerd met eene lading van België naar Nederland enz. Van goed. ingelichte zijde vernamen wij, dat reeds drie achtereenvolgende dagen de stoom- booten van de Maatschappij Braakman Cie. van Rotterdam, opgehouden werden te Ant werpen in verband met de verscherpte maat regelen van het bovengenoemde havenbestuur. Onnoodig te zeggen, dat die maatschappjj door dien maatregel veel schade lijdt, aangezien de regelmatige dagelijksche dienst tusschen Rot terdam eu Antwerpen en tusschen plaatsen om zoo te zeggen stopgezet werd. Een ander feit, dat echter niet onder toe passing van bovenvermelden maatregel valt, is het volgendeDoor het oponthoud van een visschersvaartuig te Antwerpen, spoedde de eigenaar (na verwittiging) zich over de grens, ten einde over de zaak te onderhandelen, maar werd, zonder veel uitleg. in hechtenis ge nomen. Na lossing werd dezelfde maatregel ook toegepast op den schipper van het vaartuig. Het wordt nijpend. De »Frankfurter Zeitung« verneemt uit Berlijn, dat er, teneinde een beter overzicht te krijgen over den geheelen levensmiddelen- voorraad, beraamd wordt opname te doen van de quanta, die zich in den groot-, den klein handel en in de huishoudingen bevinden. TWEEDE KAMEli. 's (iravenliasc. Minister Ort dient een nieuwe redactie van art. 2 van de Eedswet in om tegemoet te komen aau het bezwaar, dat de oorspronkelijke redactie verbood aan daarin bedoelde personen den eed at te leggen. Personen, die behooren tot een kerkgenoot schap, dat het afleggen van eeden verbiedt, zulleu nu vrijgesteld worden, als zjj zich op het lidmaatschap van dergelijke gezindten be roepen, doch den eed kunnen afleggen, als zij een desbetreffende verklaring, welke niet schrif telijk behoeft te geschieden, niet afleggen. De heer Lobman bestrijdt ook deze lezing van art. 2. Ouder zijn rede worden door eenige Kamerleden gesprekken gevoerd, waarop spre ker stilte verzoekt, wat aanleiding geeft, tot een heftig tweegesprek met den vourzitter, opkomt tegen de aanmerking van den bet Lohman op zjjn beleid. Nadat dit incident is gesloten, vervolge spr. zijn rede. Daarna repliek van de heeren Eerdmans eu Scheuren. De laatste verklaart tegen het wets ontwerp te zullen stemmen, wat ook omtrent de amendementen wordt beslist. PARIJS, 21 Febr. De loopgraven ten N. W. van Givenchy werden door de Duitschers hevig gebombardeerdhun vuur werd door onze batterijen krachtig beantwoord. De vijand trachtte in den sector van Lihons na een krachtige beschieting over een Iront van 7 K.M., uit de loopgraven op te rukken. Zulks werd hem door ons gordjjnvuur belet. Het communiqué maakt vervolgens melding van een krachtige wederzjjdsche vliegersactie en besluit met de mededeeling, dat een Zeppelin bij Brabantle Roy door een bom werd getroffen en brandend omlaag stortte. TER NEUZEN. Huwelijks-aangiften. 18 Febr. Johannes de Wit, 22 jjm. en Aartje Elisabeth de Ridder, 20 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 17 Febr. Antheunis Dekker, 24 j., jm. en Cornelia Maria Dieleman 20 j., jd. Jan Jilles de Koster, 36 j., jm. enFrancina Jacomina Bootsgezel, 22 j., jd Geboorten. 13 Febr. Johannes Cornelis, z. van Johannes Jacobus Meeusen en Neeltje Smit. 18 Febr. Willem Frederik, z. van Jacobus van Dron- gelen en Maria Adriana Donze. Overlijden. 15 Febr. Irene Irma Yvonne Cort- vriendt, oud 4 m d. van Petrus en Philomena Eduarda Martens 18 Febr. Amelia Prudentia Gjjsel, 67 jwed. van Jacobus Geers en echtg. van Joos Wieland. 19 Febr. Jacob Pijpelink, bijna 4 m., z. van Jan en Francoise Riemens. AXEL. Huwefiiks-aangiften. 4 Febr. Gusta- ves Lejjn, 36 j., jm en Irma Maria Goossens, 22 j., jd. 10 Febr. Cerillus vaD Hecke, (van St. Jan steen), 26 j., jm. en Elodia Slabbaert, 23 j., jd. Huwelfjks-voltrekkingen 3 Febr Abraham Die leman, 41 j., wedn en Jacomina Dieleman, 37 j., wed. Jacobus de Zeeuw, 33 jjm en Leuntje Galle, 32 jjd Julius Leonardus Breyaert. 39 j., wedn en Dorothea Mel, 43 jwed. Geboorten. 1 Febr. Jacoba, d. van Jozias Op peneer en Neeltje Dieleman. Catharina Sara, d. van Cornelis Dobbelaar en Sara Verberkmoes. 3 Febr. Barbara Catharina, d. van Arie van de Wege en Maria Defj. 5 Febr. Janna, d van Me- chiel de Visser en Cornelia van de Wege. Fran- gois. z van Jacobus Dirk Hamelink en Debora de Visser. 6 Febr. Pieter, z van Adriaan van Lan- gevelde en Adriana de Kubber. 7 Febr. Maria Christina, d. van Jozias Hamelink en Catharina Johanna Oppeneer. 9 Febr. Gjjsbregt, z. van Pie ter Cornelis van Bendegem en Elizabeth Riemens. 10 Febr Marinus, z. van Willem de Bruine en Pieternella Jansen. 9 Febr. Anna, d. van Cor nelis van den Bos en Anna Catharina van Goet- hem 11 Febr. Jan, z. van Jan Verstraten en Trijntje Boer. ZAAMSLAG. Huwelfjks aangiften. 10 Febr. Adriaan Scheele (van Axel), 34 j., jm. en Licia Dieleman, 22 j., jd. Willem Hendrik van der Hooft, 24 j., jm. en Suzanna Metje Sol, 20 j., jd. Geboorten. 2 Febr. Janna, d van Pieter Jansen en Magdalena Krane. 3 Febr. Aaltje, d. van Jacobus Jansen en Adriana de Jonge 9 Febr. Johanna Elizabeth, d. van Jan Francois Stoffels en Suzanna Maria Stoffels. 11 Febr. Catharina Johanna,d. van Jozias Jacobus Potters en Elizabeth Deij. Overlijden. 9 Febr. Abraham Pieter van der Hooft, 10 m., z. van Marinus en Margaretha Jansen. DAGEN. Voorm. Nam. Woensdag 23 Februari 4.10 4.25 Donderdag 24 4.42 5.1 Vrjjdag 25 5.21 5.42 Zaterdag 26 6.5 6.33 Zondag 27 7.7 7.45 Maandag 28 8.33 9.27 Dinsdag 29 10.19 11.6 A DVERTENTIËN. beveelt met den grootst mogelijken aandrang de welke thans allerwege in Zeeland gehouden worden door de afdeeling van de Zeeuwsche Landbouw Maatschappij, in de belangstelling der ingezetenen aan. Nog slechts een matig bedrag aan giften werd door het Provinciaal Comité ontvangen, een zeer gering percentage van hetgeen van elders aan de Algemeene Vereenigde Commissie werd toegezonden. Door den jongsten storm werd nieuwe schade toegebracht en nog valt niet te overzien welk bedrag noodig zal zijn om de gevolgen der Zuiderzeeramp te lenigen. Moge een ieder dan in den zak tasten, opdat Zealand's bjjdrage tot eer strekke aan de provincie en hare bevolking. Namens het Provinciaal Comité, E. A. O. DE CASEMBROOT, Voorzitter. J. F. VAN DEINSE, Secretaris-Penningmeester. If ff ff ff ff ff

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1916 | | pagina 3