Van het Westelijk oorlogstooneel. Op Zee TUHSIJE. BINNEJNLaNP. JIT ON ZE QMuEVINS. Gemengde Berichten. ti houding der Entente-mogendheden in G ikenland wekt in toenemende mate be- zoigdheid in Griekenland, zelfs in de.kringen, d'ie tot dusver vriendschappelijk gezind waren voor de geallieerde mogendheden. Het schrijven van prins Nikolaas, een broeder van den Griekschen koning, door de »Temps« gepu bliceerd, geeft daarvan blijkt. Behalve dat voortdurend nieuwe gedeelten van Griekenland door de Entente bezet wor den, die zich daar gedraagt alsof zij in een overwonnen, niet in een vriendschappelijk gezind land is, worden eenvoudig weg maat regelen genomen, die de souvereine rechten van Griekenland op geen enkel punt meer onaangetast laten. De jongste berichten melden, dat de gezanten der Entente aan Skoeloedis hebben medegedeeld, dat zij het eiland Kreta zullen inrichten voor een marinebasis der Engelsch-Fransche vloot. Deze zal zich van het eiland verzekeren, door troepen aan land te zetten in de Soedabaai, in Kandia en in Rethymo. Skoeloedis protesteerde. Maar wij weten nu al, wat die protesten waard zijn. Op Mytilene en in Phaleron hebben thans ook troepenlandingen plaatsen op Korfoe zijn behalve de daar aangekomen Servische thans ook Italiaansche troepen geland. Ook het eiland Othonoi bij Korfoe is door de Italianen bezet. Merkwaardig is verder de houding door generaal Sarrail aangenomen tegenover de plannen van Skoeloedis om de spoorwegbrug over de Stroemitza bij Demir Hissar te her stellen. Een daartoe strekkend verzoek aan den Franschen generaal werd eenvoudig af gewezen en toen de regeering maatregelen nam, om het dan zelf te doen dreigde Serrail de brug weer te doen springen, als de Grieken die hersteld hadden. Het vriendschappelijke bezoek van de geal lieerden wordt op die wijze wel een »pijnlijke positie* voor Griekenland. De strijd op de verschillende oorlogstoonee- len heeft, al wordt er op alle punten ook zeer hevig gevochten, tot geen wijziging in den toestand aanleiding gegeven. Officieele communique's PARIJS, 21 Febr. (Havas.) Officieel Zwak optreden der artillerie aan weerszijden over het geheele front, behalve ten Noorduo van Verdun, waar de strjjd eenigszins levendiger was. In Artois, ten Noordwesten van hoogte 140, hebben de Duitschers twee plaatseljjke aan vallen met handgranaten ondernomen, welke echter mislukten. Een eskader van vijf vliegtuigen heeft Duitscbe munitiedepots in de kasteelen van Marticourt en Azondange (ten Zuidwesten en Zuidoosten van Dicu-ie) gebombardeerd. Duitsche vliegers hebben vannacht eenige bommen op Lunéville, Dombasel en Nancy geworpen, welke slechts weiüig schade aangericht hehben. LONDEN, 21 Febr. (Reuter.) Officieel. 26 vliegtuigen hebben bommen geworpen op de opslagplaatsen van Don. De vliegers ge- looven, dat zij groote schade aan de voorraden en spoorwegen hebben toegebrachtalle vlie gers zijn behouden teruggekeerd. Onze artillerie heeft de vijandelijke loop graven bij Hullich en ten noorden van het kanaal YperenKoomen fel beschoten. Een schot uit een zware houwitser heeft een he vige ontploffing in de vijandelijke geschut- stelling bij Radinghem veroorzaakt. Vijandelijke vliegtuigen hebben verscheidene steden in onze zone gebombardeerd. Er is geen militaire schade aangericht, eenige wei nige burgers zjjn gedood. BERLIJN, 21 Febr. (Wolff.) Officieel Ten noorden van Yperen is een aanval met bandgranaten, door de Engelschen tegen onze nieuwe stelling aan het kanaal ondernomen, afgeslagen. Ten zuiden van Loos heeft de vijand zich weer van onze trechterstelling moeten terug trekken. Aan den weg LensAtrecht heeft de vijand een vruchtelooze aanval gedaan. Onze vliegtuigeskaders hebben met zicht baar goed gevolg de militaire inrichtingen achter het vjjandeljjke front aangevallen, o.a. in Veurne, Poperinghe, Lens en Lunéville. Weder een luchtaanval op Engeland. LONDEN, 20 Febr. (Reuter.) Officieel. Twee Duitsche biplanes deden hedenochtend een aanval op Lowestoft. Zjj wierper. uit een groote hoogte 17 bommen en verdwenen daarop. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. Twee uitbouwen van een restaurant en twee woonhuizen werden beschadigd Twee hydroplanes stegen op ter vervolging der aanvallers zij hadden echter geen succes. Een Duitsche hydroplane wierp een bom in de nabyheid ved bet lichtschijp van Ken tish Knock, een andere zes bommen op Wal- mer. Twee bommen vernielden daken van buizen één viel neder dicht bij de kerk en verbrijzelde de ruiten op het oogenblik dat de gemeente het Te Deum zong. Een andere viel bij het strand en doode één burger en één zeeman. Er werden in het geheel twee man en een jongen gedood en één zeeman gewond. Twee Engelsche aëfoplanes stegen te Dover op en vervolgden de aanvallers, maar konden hen niet inhalen. Een onderaardsche ontmoeting. Max Osborn vertelt van het Westelijk front in de »Vossische Zeitung* de volgende ge schiedenis Men vertelde mjj hier van een vreese- lijk tooneel, dat zich in een van de vorige nachten had afgespeeld. Het is een van de toevalligheden die de onderaardsche mijn- oorlog in zijn wreede grilligheid mee kan bren gen. De Duitschers, die aan het giaven en boren waren, kwamen plotseling uit in den mond van een vijandelijke mijngang, die precies in dezelfde richting en in dezelfde diepte liep. Zooals zij zelf, stonden daar aan den anderen kant vijandige pioniers met spaden gebogen in het nauwe aardgat. Nu begon daar beneden onder de aarde in het donker bij het, bleeke schijnsel van een zwakke mijnlamp een handgemeen, waarbij de Franschen ten slotte terugkropen, hun werk achter zich aan vernielend. Burgemeester Max. BRUSSEL, 20 Febr. (Wolff.) In de vijande lijke en onzijdige pers is onlangs bet bericht verspreid, dat burgemeester Max van Brussel uit de hechtenis ontslagen is. Dit bericht is valsch. Er kan aan toegevoegd worden, dat aan een invrijheidstelling van den Brusselsehen burgemeester tijdens den oorlog niet te denken valt. Erzeroem. De Times, vol bewondering voor het Rus sische wapenfeit van Erzeroem, wil toch waar schuwen tegen de overdrijving, waarin sommige Engelsche bladen vervallen. Het gebruikelijke stroopsmeren jegens het Engelsche publiek, zegt het blad, begint weer. Er zijn artikelen geschreven, die argelooze menschen haast zouden doen gelooven dat met den val van Erzeroem de oorlog voorbij is. De overwinning is groot en van verre strekking, maar ze moet in het juiste perspectief worden bezien. Het eerste gevolg is, dat aan alle Turksche verwachtingen omtrent een veldtocht tegen J ranskaukasië de bodem is ingeslagen. Nu Erzeroem in Russische handen verkeert, zijn de Turksche strijdkrachten aan dit front min of meer verlamd. Maar daar zij nooit veel lust aan den dag hebben gelegd om op te rukken sedert de noodlottige nederlaag van Enver pasja aan den grens, een jaar geleden, was de Kaukasus allang vrijwel veilig te noemen. Een tweede gevolg is dat er nu voorloopig een eind is gekomen aan de bedreiging van Egypte. Intusschen was het eenige weken geleden al op goede gronden duidelijk dat de voorgenomen groote opmarsch naar het Suez- kanaal was opgegeven, indien er al ooit ernstig sprake van is geweest. Een derde gevolg is dat de Turken minder dan ooit geneigd zullen zijn om er zich voor te laten vinden aan den aanval op de nieuwe ondoordringbare Franscb-Engelsche linies voor Saloniki mee te doen. Echter is het mogelijk, dat zij geprikkeld zullen worden om, onder Duitsche leiding, hun bedrijvigheid in Mesoptamië te vermeer deren, hoewel zij het waarschijnlijk doen moeten met de troepen en voorraden, die zij daar reeds hebben verzameld, Hiertegenover kan dan het feit worden gesteld dat de macht der Engelschen aan de Tigris gestaag wo^-Jt versterkt, terwijl het vraagstuk van de muni tie en bevoorrading den Engelschen mijnder hoofdbreken kost dan den Turken. Een beschouwing van den heelen toestand leidt tot den slotsom dat de Russen den Turken een grooten en verbasterenden slag hebben toegebracht, dat zij waarschijnlijk de Oostelijke strooming van den oorlog hebben gestuit, doch dat zij hun overwinning zullen hebben te bevestigen alvorens zij er nieuwe onder nemingen op kunnen bouwen. De indruk te Constantinopel. Te Constantinopel zjjn Donderdag ernstige onlusten uitgebroken. Groote volksmenigten hielden betoogingen in de straten tegen den oorlog en de Jong Turken. Het Duitsche garnizoen zou het paleis van den sultan en de ministerieele gebouwen bewaken, terwijl de Duitsche politie een aanval op de mani festanten beeft gedaan. Het oproer moet zich ook tot het leger uitgebreid hebben. De bladen, die door Duit land gesubsidieerd wordeD, trachten de be- teekenis van den val in Erzeroem te verklei nen, maar de bevolking hecht niet veel geloot aan hun uiteenzettingen, omdat de officieele communiqué's tot het laatst toe volhieden, dat deze plaats met haar 1000 kanonnen en 200.000 soldaten onneembaar was, zelfs al werd ze door een leger van een millioen man bedreigd. De troepen, die bevel hadden gekregen naar Armenië te gaan, weigerden te vertrekken. Ook de Smyrna en Beiroeth moeten onge regeldheden plaats hebben gehad. Er doen in Turkije onrustbarende geruch ten de ronde over de positie van Trebizonde, waarheen onmogelijk hulp gezonden kan worden. Van Engelsche zijde. SALONIKI, 21 Febr. (Reuter, part.) Dertien nieuwe Bulgaarsche deserteurs hebben de ver klaringen van vroegere deserteurs bevestigd en daaraan toegevoegd, dat de in het zuiden van Servië samengetrokken Bulgaarsche troepen van honger en koude ontkomen. Hun officieren zijn ontmoedigd en terneergeslagen. Over den aanval der Fransche vliegers zeiden de deserteurs, dat de schade, door de brand bommen aangericht, vreeseljjk is. Er ontstond onder de troepen en de bevolking een paniek. De Bulgaren zijn er eerst na dagen in geslaagd de branden te blusschen. Het aantal dooden en gewonden is aanzienlijk, heele kampen zijn vernield. Vrees en slecht voedsel doen het aantal deserties toenemen en vele soldaten plegen zelfmoord. Te Petrits zijn maar 50 of 60 Duitschers en verscheidene Duitsche officieren. Om den geest der troepen wat de op te fleuren vertellen de officieren, dat de aanval op Saloniki niet langer kan worden uitgesteld, en dat de stad binnen 20 dagen in hun handen zal zijn. Op de vraag of zij tegen Rusland wilden vechten, antwoordden de deserteurs met indruk nooit. Toen men aan Tursche krijgsgevangenen den val van Erzeroem vertelde, betuigden zij daarover hun groote voldoening. Het Duitsche vliegtuig, bij Karasoeli ver- meesterd, blijft zeer de aandacht trekken. Een duikboot in den Bosporus? ATHENE, 21 Febr. (Reuter.) Volgens be richten uit verschillende bronnen is een duikboot van dc geallieerden door de Dar- danellen geglipt en heeft den Bosporus be reikt, waar zij den 15en dezer een sleepboot en zes met munitie geladen transportschepen heeft getorpedeerd. In Konstantinopel heerschte de gebruikelijke paniek. 1»! 'inses Juliana en de vluchtelingen. Het Prinsesje heeft tjjdens haar bezoek aan onze hoofdstad haar tjjd niet uitsluitend met vermaak in »Artis« doorgebracht, maar ook een tweetal tehuizen bezocht waar de van alles beroofde vluchtelingen uit het overstroomde land met hun kinderen een tijdelijk onderko men hehben gevonden. Onder den indruk van hetgeen zij daar gezien en gehoord had heeft haar goede hartje, naar wij vernemen, geen rust gevonden voor zij van haar speelgoed- voorraad een gedeelte had uitgezocht om het aan de kindertjes der vluchtelingen te stu ren. Een geschenk dat zeker de ouders evenzeer als de kleintjes verblijden zal. 'In de op Donderdag a. s. des voor middags 10 ure, te houden openbare verga dering van den gemeenteraad alhier, komen de volgende punten in behandeling: 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken. 3. Vaststelling kohier hondenbelasting. 4. Idem verordening op de heffing van een hoofdei jj ken omslag. 5. Idem verordening op de invordering van een hoofdelijken omslag. Tot onderwijzer aan de openbare school te Ploek is benoemd de heer I. M. Risseeuw te Biervliet, met 4 stemmenop den heer J. P. Rijnberg te Ter Neuzen waren 3 stem men uitgebracht. Aan de Theologische school te Kampen slaagde voor het cand.-examen, 2e gedeelte de heer F. Tollenaar van Zaamslag. Uit Breskens meldt men Zaterdagnamiddag had de provinciale boot »Zeeuwsch Vlaanderen« welke te 4.50 ure van hier moet vertrekken, by het binnen komen der haven het ongeluk tegen de wes telijke glooiing van den Oosthavendam te varen, met zoo veel gang, dat zjj onbewegeljjk bleef zitten. Daar het ebbe was, is zij blijven han gen tot het volgende getij. Bij hoog water is de boot weder vlot gekomen. Reeds terstond echter waren de visschers bereid om met hun hoogaartsen de passagiers, post en vrachtgoederen waa onder zich nog n enktl stuk vee bevond, af te halen. Het was zeker een teleurstelling voor de passa giers die naar Vlissingen en verder moesten; omstreeks half zes is er nog een hoogaarts met passagiers naar Vlissingen gevaren. De zee was bijzonder kalm zoodat geen schade aan de boot te constateeren viel. - Aan de midd. techn. school v. d. bouw kunde te Utrecht is bevorderd van het 4 naar het 5e semester de heer J. H. Haartsen te Oostburg. - Te Oostburg zijn door een paar metse laars een 100-tal oude zilveren munten ge vonden ter grootte van een rijksdaalder, doch zeer dun De meeste zijn uit den Spaanschen tijd. Bij de ter aarde bestelling van den heer Iz. Becu Sr. in 'even wethouder der gemeente Groede en directeur der brandwaarborg Mjj. in Zeeuwsch V laanderen was groote belang stelling. Het hujs der gemeente was ten teeken van rouw gesloten burgemeester, wethouder, raads leden, secretaris, ontvanger de politie sloten zich voor het gemeentehuis bjj den familiestoet aan. De burgemeester, de heer Oostrom Soede, herdacht aan de groeve in zeer gevoelvolle waardeerende woorden de vele verdiensten van den te vroeg heen geganen wethouder en noemde hem ons aller vriend, terwijl hjj hem aan de kinderen als een waardig voorbeeld tot navolging wekkend voorstelde. Een der zoons dankte uit naam der familie voor de eer aan zijn vader bewezen. Tot kantoorklerk op het post en tele graafkantoor te Sluis is benoemd de heer H. Mabelis, aldaar. De rjjkshavenmeester bij het kanaal door Walcheren de heer L. Taat te Vlissingen, heeft tegen 1 Mei 1916 eervol ontslag uit die be trekking gevraagd. I De ponton van den provincialen stoom- bootdienst is bij de jongste stormen gezonken. Noch van de ponton, noch van Je brug is iets meer te zien. De Zuidelijke groote ponton is in zijn normalen stand teruggebracht. De provinciale booten komen nu over dag aan de Noordelijke groote ponton aan. Een stoomboot op hol! Het Hollandsche diep gaf Vrijdag het zeld zame schouwspel te zien van een stoomboot op hol. Het sleepbootje De Kil geraakte met een sleep achter zich onklaar en kapitein en machinist, bevreesd voor hun hachje, spron gen aan wal. Tezelfder tjjd brak de tros, die den sleep aan Je boot verbond, en deze er van doorEerst in de richting van Strjj- ensas, daarna een anderen kant uit om ver volgens op te tornen tegen de Noordkaap II, welke gesleept werd door de Elizabeth. Het hollende sleepbootje bezorgde aan de Noord kaap zoodanige averij, dat deze op een werf moest worden gebracht. Het bootje ramde vervolgens een tweede schip van den sleep van de Elizabeth, waarbij het boegaker van het schip achter de boeiïng van de dolle sleep boot kwam. De schipper kapte den tros en de sleepboot met bet schip er van door in de richting van de Moei dij ksche brug. De schipper stond doodsangsten uit bjj de ge dachte, dat straks zjju schip, waarop de masten recht-overeind stonden, tegen de brug op zou botsen. Hjj liet zijn zwaarden vallen, gooide zjjn roer dwars en daar ging het Schip en sleepboot holden als bezetenen op het breede Hollandsche diep rond. Tot de kapitein van de sleepboot en zijn machinist, die met een roeiboot hun eigendom weer hadden opgezocht, een eind aan het spelletje maakten. Smokkelaar doodgeschoten. Zaterdagmorgen, is de 22-jarige H. Wilde man in de HeUrne, onder Aalten, door de Aaltensche grenswacht doodgeschoten. Op herhaald aanroepen van de grenswacht liep W. toch door. Smokkelen is de oorzaak van het drama. De getroffene leefde nog 10 minuten. Brand in de dokken van Genua. ROME, 19 Febr. (Reuter). Er brak in den afgeloopen nacht een hevige brand uit op de kolenopslagplaatsen en dokken te Genua het vuur breidde zich uit over een Engelsch schip en eenige Italiaansche schepen Men hoopt ,den brand spoedig meester te zjjn. Twee vreemdelingen van verdacht voorkomen werden gearresteerd omdat men hen verdenkt van den brand te hebben veroorzaakt.

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1916 | | pagina 2