Aan de Dardanelles Op Zee ITALIË. Amerika. BINNEjNLAND. maar 'k heb er gezien, die zongen, omdat ze moesten, maar te gelijker tijd weenden, omdat ze aan wijf aan kinders dachten en nu naar de Yser trokken. Dien nacht. «Zou 't nu veranderen peins de we. En ja, er was hard gevochten. En een stroom van gekwetsten zagen we keeren, en hier in Holland hoorde ik, dat er 20,000 granaten op het Yserstreek geschoten waren en 'k kan het goed gelooven, want we lagen te schudden in ons bed maar er is niets ver anderd, hè Och, de Duitschers zeggen het 't zelf, dat ze er niet meer door komen. Al wasser ginder, vertellen ze Ze staan er tot hun midden in. En vecht daar dan 't Is een triestig jaar geweest. Te St. An- dries hebben we weinig geweld geleden. Twee burgers en twee broeders zijn te Brugge ge fusilleerd. Hun schoonvader mocht naar de Kommandatur gaan om hun geld en kleeren maar die heeft de lijken niet gezien. Ze wa ren al begraven. De Duitschers hadden er 6 doodgeschoten. (Dit bericht hebben we destijds gemeld. Twee van de slachtoffers waren maar bekendeen van Gent en een van Aalter. Nu blijkt dus dat er ook twee van St. Andries waren). Een triestig jaar Armoe'vele We hadden gehoord, dat een rijke Ameri kaan zooveel geld gegeven had, dat iedere Belgische familie 20n0 frank moest krijgen, maar we hebben niets gezien. Men had blijkbaar iets vernomen van het gerucht, als zou Rockefeller aan eiken Bel gischen krijgsgevangene een som gelds geschon ken hebben. En ook uit andere onzinnige mededeelingen bleek het me hoe men vporal in 't etappen- gebied op de gekste geruchten teert en hoopt. t Leven was eentonige, vervolgde de vrouw. «Maar als ge uw stille hield, ging het toch. Ruhe. zeiden de Duitschers altijd. Ze zijn wreed benauwd voor een opstand van 't volk. Eenige burgers hadden onlangs te Biugge eens een Duitsch soldaat een tjoefeling (pak slaag) gegeven.en seffens werd de stad gestraft. Er kwamen meer soldaten, er werd een boete opgelegd en de menschen moesten drie dagen om 6 uur binnen zijn. Wij mochten te St. Andries na 8 uur niet meer op straat komen. Men zoon, die in Amerika is, schreef dat ik komen moest.en 'k ga nu naar Detroit, 'k Laat men huis en meubels in België. »Zie ik ze weere 'k Weet 't niet, maar in Amerika heb ik eten en dat is in dezen tijd al veel. Voor verscherping der blokkade. LONDEN, 14 Febr. (Reuter.) Hedenmid dag had te Londen een groote meeting plaats met het doel bij de regeering erop aan te dringen in dezen oorlog meer en krachtiger gebruik te maken van de vloot. Op de tribune hadden verschillende mannen van naam plaats genomen lord Devonport, voorzitter van de «Port of London Authori ty", presideerde. De volgende motie werd aangenomen «Deze vergadering van burgers van de City of Lon don, met ernstige bezorgdheid ziende welke ontzaglijke hoeveelheden goederen den vijand over de Noordzee bereiken, verzoekt de re geering onze vloot vrijheid te geven een vol lediger en krachtdadiger gebruik te maken van onze macht ter zee. Lord Devonport beschreef het optreden van de Duitsche zeemacht en vervolgde toen al dus: Tegen het onderzeeersoffensief der Duitschers is op zeer schitterende wijze op getreden wij kunnen dit ook verder veilig aan de Engelsche vloot overlaten tot aan het einde van den oorlog. De Engelsche vloot heeft absoluut de overmacht ter zee. Dit voorop gesteld, mogen wij dus zeggen, dat wij ten volle gebruik maken van de macht, die de heerschappij ter zee ons verleent of gebruiken wij ze met zwakheid. Als wij ten volle gebruik maken van de vloot kan Duitsch- land den tegenstand niet lang volhouden. Er is echter een reden om te veronderstellen, dat werkeljjk van de zeemacht geen krachtig gebruik wordt gemaakt. Minister Grey ver klaarde onlangs, dat het de taak van het mi nisterie van buitenlandsche zaken is te zorgen, dat de neutralen bij hun welwillende houding blijven. Dit is zeker zijn taak, maar niet om, door zoo te handelen de belangen van de Engelsche natie op te offeren. In het land heerscht de opvatting, dat de blokkade verscherpt dient te worden en dat aan de vloot de macht moet worden gegeven, die zij alleen weet hoe aan te wenden en deze opvatting zal zich ni<»t laten onderdrukken." (Toejuichingen.) Spreker verklaarde, dat meer dan twee millioen tons jjzer sinds Mei naar Duitsche havens zjjn vervoerd en hij vroeg of de re geering stappen zal doen om de aandacht der neutralen te vestigen op het feit, dat de Engelschen evenzeer voor de neutralen strijden als voor zichzelf. Het was tijd, dat aan dezen ongeoorloofden handel een einde kwam. Het eenig noodige was, dat de vloot zou mogen veèhten zonder handschoenen aan. Dan zou de verplettering van de gepantserde vuist een voldongen feit worden. Andere bekende mannen spraken in ge lijken geest. Een executie te Brussel. De Brusselsche correspondent meldt dd. 12 Februari Een bloedrood aanplakbiljet maakt heden de aandacht gaande. Het luidt als volgt: Bij vonnis van 8/9 Februari 1916, door een veld krijgsraad is, onder meer personen, Lodewijk Bril, koffiehuisbediende te Brussel, wegens laffen sluipmoord met een vuurwapen bedreven, ter dood veroordeeld. Het vonnis werd bekrachtigd en is voltrok ken." De executie van den heer Bril heet in ver band te staan met de zaak, waarover ik u destijds een en ander heb medegedeeld, en waarbij zekere Keels, de zoon van een Bel gisch officier, van het leven werd beroofd. Een wit biljet, tegelijkertijd aangeplakt, meldt dat al wie in het bezit zal worden ge vonden van drukwerken, welke niet door den censor zijn goedgekeurd, door den Duitschen militairen rechter zal worden veroordeeld, tenzij uit de omstandigheden zijn onschuld bleek, tot een gevangenisstaaf van ten hoogste 3 jaar en een geldboete van ten hoogste 3000 Mark of tot een van deze straffen. Volkstelling te Gent. Men schrijft uit Brussel aan de N. R. Ct., dat te Gent en voorsteden, op bevel der Duitsche» overheid, op 10, 11 en 12 Februari een alge- heele volkstelling moet plaats hebben. Elke persoon van het mannelijk en het vrouwelijk geslacht, die den nacht van 9 op 10 Februari daar ter stede had doorgebracht, moest worden opgegeven. Alle inwoners waren verplicht op voornoemde drie dagen voortdurend iemand in hun huis aanwezig te hebben, om de tellers met overlegging van identiteitspapieren de gewenschte opgaven te verstrekken. Op het niet nakomen van dit bevel stonden straffen, welke tot 3 maanden gevangenis of 1000 mark konden gaan. Zooals men weet is sedert het eind der vorige week alle verkeer tusschen etappen-ge bied en generaal-gouvernement stopgezet. De nieuwe Duitsche Zeppelins. Het Zwitsersche blad »Bund« bevat inlich tingen over de laatste proefnemingen met nieuwe Zeppelins op het meer van Constanz. De Duitschers beweren thans iedere week een Zeppeiin te voltooien, die dan op het meer te genover Friedrichschafen proefvuehten doet. Het aantal werklieden dat 3000 bedroeg, is be langrijk uitgebreid. Er worden iederen dag proeftochten gedaan en soms ziet men twee nieuwe luchtschepen tegelijk kruisen. De groote motorenfabriek van Maibaeh fa briceert nieuwe motoren, die berekend zijn voor tochten van 24 en 48 uur. Het type van de Zeppelins is sterk gewij- zigd. Zij zijn thans langer en hebben meer den vorm van een visch. De twee gondels schijnen niet meer met elkander in verbin ding te staan, tenzij er een gang binnen in den ballon is. Elke gondel draagt zes ma chinegeweren, twee snelvuurkanonnen en een inrichting voor het afvuren van luchttorpedo's. Een van de laatste vindingen is het ver wekken van gaswolken rondom het luchtschip, waardoor het onzichtbaar wordt. Een aanstaand offensief? De »Gazette del Popoio* van Turijn ver neemt uit Saloniki, dat de loopende geruchten omtrent een aanstaand offensief der geallieerden juist zijn. V olgens inlichtingen, verstrekt door een Fransch stafofficier, bedraagt het aantal der tot op heden te Saloniki gelande manschappen 250.000, waarbij niet inbegrepen zijn de Servische contingenten, die daar nieuw geformeerd zijn en wier aantal nog dagelijks door van Korfoe komende eenheden versterkt wordt. De transporten der landingstroepen worden onafgebroken voortgezet, zoodat men bij het offensief over minstens 500.000 man zal beschikken. De troepen van de tegen partij bedragen op het oogenblik hoogstens 200.000 man, en veel meer kan men er niet heenbrengen. De operaties, die generaal Sarail van Salo niki uit denkt te ondernemen, zijn drieledig de bezetting van het Wardardal, het door breken van het Bulgaarsche front en eindelijk de bedreiging van den grooten weg naar het Oosten. Men heeft groote verwachtingen van deze ondernemingen, daar zij zullen samen vallen, heet het, met een gemeenschappelijk offensief op alle fronten, dat waarschijnlijk begonnen zal worden in de tweede helft van Maart, als de sneeuw zal zijn gesmolten en de voorjaarszon de heirwegen gedroogd zal hebben, Ifaliaansch Begerberichf. De Italiaansche legatie te 's-Gravenhage ontving d.d. 13 Februari het volgende com muniqué van het opperbevel Het gewone dagelijksche optreden van onze artillerie had plaats met nuttige resultaten, met name tegen wagen-colonnes op de oostelijke hellingen van den Bicena (Lagarina-dal), tegen groepen vijanden in de omstreken van Luser- na (Astico-dal) en tegen bet station van Cal- donarzo (Sugama-dal). In het Sextendal troffen onze schoten het Hotel des Dolomites in de Fischlein-vallei hetwelk in brand geraakte. In het Plezzo-bekken (Boven-Isonzo) is de vijand bij het aanbreken van den dag, den 12en dezer, door een bij verrassing uitgevoerden aanval er in geslaagd door te dringen in een van onze loopgraven in de streek van den Monte Rombon. In den sector van Görz beschoten vijandelijke batterijen van Sant' Andrea Rubbia en Savogna onze stellingen op den Podgora. Zij werden door onze artillerie tot zwijgen gebracht. Voorts ontving de legatie het volgende re- geerings-commuuiqué Rome, 13 Febr. In den namiddag van gisteren vlogen vij andelijke vliegmachines over Codigoro, pro vincie Ferrara, over Bottrighe, provincie Ro- vigo, en over Ravenna. Zij wierpen bommen, die verscheidene burgers verwondden, en 15 doodden, onder wie vrouwen en kinderen te Codigoro Bottrighe. Er werd geringe mate- rieele schade aangericht te Ravenna werd het burgerziekenhuis, waarin de zetel van het Roode Kruis is gevestigd, getroffen en beschadigd alsmede de monumentale basiliek van Sint- Apoilinaris, waarvan een gedeelte van het voorportaal werd vernield. Vliegers boven Milaan, MILAAN, 14 Eebr. (Reuter.) Hedenmorgen tegeu 9 uur verschenen eenige vijandelijke vliegtuigen boven de stad zij werden hevig beschoten door onze lucht afweer-artillerie en aangevallen door onze vliegers-eskaders. De vijandelijke vliegtuigen verdwenen na eenige bommen te hebben geworpen. De materieele schade is onbeteekenend. Van de burgerbevolking werden zes menschen gedood en eenige gewond, De Duitsche duikbootenoorlog en de Unie. NEW YORK, 14 Febr. (Reuter) In tele grammen aan de bladen van hun Washing- tonsche correspondenten wordt de meening geuit, dat president Wilson waarschijnlijk in eindelooze moeilijkheden zal geraken ten ge volge van de nieuwe nota omtrent den Duit schen duikbootenoorlog, die juist gevolgd is op de nota van minister Lansing aan de mogendheden betreffende de ontwapening van de handelsschepen. De correspondent van de «New-Y ork Herald* maakt melding van een uiting van een der ambtenaren van het de partement van buitenlandsche zaken, die zich verbaasde over de meening van de Araeri- kaansche pers, dat de regeering der Vereenigde Staten de nieuwe Duitsche voorstellen aan vaardde en niet zal protesteeren tegen de aanvallen op koopvaarders. De correspondent van de «Tribune* meent, dat president Wilson zal trachten aan zijn moeilijke positie te ontkomen door de verantwoordelijkheid voor het onttrekken van de bescherming van Ame- rikaansche passagiers of gewapende mailbooten aan het congres over te laten. Oe duikboot- en mijnoorlog. Op een uiijn ges too ten. LONDEN, 14 Febr. (Reuter.) (Officieel.) De kruiser «Arethusa* is op een mijn gestoo- ten. Men vreest, dat het schip totaal verloren is. Een tiental personen zijn verdronden. (De pantserkruiser «Arethusa*, op stapel gezet in 1913, had een waterverplaatsing van 5530 t., een snelheid van ongeveer 26. Het voerde negen kanonnen van 15,2 c.M. en van 4,7 c.M. Red. H.) De »AmiraI CImriier* getorpedeerd. PARIJS, 14 Febr. (Reuter.) Het staat thans vast, dat de kruiser »Amiral Charner* verlo ren is. Aan de kust van Syrië werd een vlot ge vonden met 15 matrozen, van welken nog slechts één in leven was. Deze verklaarde, dat het schip den 8sten Februari te 7 uur 's ochtends getorpedeerd was. De kruiser was binnen en kele minuten gezonken, zoodat men geen booten had kunnen neerlaten. Een schokkende episode aan boord van de „Inflexible" Thans eerst geeft <fe Parijsche »HIustration* van de hand van Emile Vedel een uitgebreid relaas van de actie der Fransch-Eiigelsche vloot in de Dardar.ellen, op 18 Maart 1915, waarbij de »Bouvet« ten onder ging, en daarbij verhaalt de schrijver als volgt, op welke ont zettende wijze de »lnfiexible« van den alge- heelen ondergang werd gered Op de middenlinie der groote slagschepen werd de »Queen Elisabeth* verscheidene malen getroffen, en de «Agamemnom* genoodzaakt, zich met zeer zware averij terug te trekken. 1 en slotte, om 4 uur en 55 minuten, liep ook de «Inflexible* op een mijn, een van de over winnaars van de Falkland-eilanden, en kon, zich slechts redden ten koste van een afschu welijk wreed offer. Geheel vooraan in het schip was een ontzaglijke scheur ontstaan, waardoor het water zeer snel binnendrong. Óm het te beletten, het naastgelegen schot te bereiken waardoor het schip stellig zou zijn omgesla gen, moest de bevelvoerder last geven, onmid dellijk de deuren te doen sluiten, die zich tusschen deze beide schotten bevonden, en dus den eenigen verbindingsweg te versperren, Maar in het vak, waarin het water steeg, bevonden zich 26 matrozen, die juist de veilig heidsladder wilden opklimmen 26 mannen, die levend in een stalen graf waren opgesloten, en die men begrijpt met welk een doodsangst, het zware knarsen van de stalen deur tegen den muur van hetzelfde metaal hebben moeten hoo- ren, gevolg door het somber, hol getik der beugels over de sluitbouten. Geloofden zij aan een vergissing, en wierpen zij zich op de deur, om er wanhopig op te kloppen en om hulp te schreeuwen? Of begrepen zij dadelijk, dat hier de deksel van een doodkist over hen was dicht gevallen Niemand kan die smartelijke vraag beantwoorden Maar welke ook hun doodsstrijd geweest moge zijn voor de redding van het geheele schip moest alles wijken. Die redding eischte onverbiddelijk het offer van de 26 on- gelukkigen, tn zij, die den ontzettenden plicht hadden, hen te offeren, aarzelden niet. Toen hij eindelijk de brug kon verlaten, ging commandant Phillimore, met ontbloot hoofd naar de wand des doods (die gesloten bleef totdat het lek was gestopt) en zeide slechts deze woorden: Vrede den zielen diergenen, die ik heb moeten offeren om mijn schip te redden Zij hebben Engeland grootelijk ge diend.* Minister van Gijn en de Tariefwet. In verschillende bladen van rechts is dezer dagen het bericht verschenen, dat de nieuwe minister van financiën, de heer mr. dr. Van Gijn, in 1913 voor de portefeuille zou hebben bedankt, omdat hij voorstander was van de Tariefwet en geen kans zag zonder deze het r.oodige geld te vinden. Ook in enkele bladen van links is dit gerucht vermeld. Ten over vloede heeft de heer W. H. Vliegen in een te Tiel gehouden rede eveneens verklaard, dat ook hij had vernomen, dat minister Van Gijn in 1913 heeft bedankt, «omdat hij voorstan der was van de «Tariefwet.* Teneinde daaromtrent zekerheid te krjjgen, heeft de Haagsche redacteur van «de Tel.* zich tot minister Van Gijn gewend met de vraag, of een en ander juist was en met ver wijzing naar de door den heer Vliegen ge houden rede. Ds minister deelde mede da^de heer Vliegen beslist onjuist is ingelicht. De minister is geen voorstander van een Tarief wet. «Ik ben* zoo verklaarde de minister «lid van de vereeniging «Het Vrije Ruil verkeer.* Hiermeee zijn dus al die loopende geruch ten te niet gedaan. De Koningin is weer naar Amsterdam ten einde een bezoek te brengen aan de door de overstrooming geteisterde deelen van N. Hol land. Bij gunstig weer zal H. M. vergezeld zijn van den Prins. \erlol laudweerlirhting 1911. Omtrent het vertrek met voorloopig klein verlof is, volgens de Avp., nader bepaald Op 18 Februari a.s. vertrekken met verlof de dienstplichtige onderofficieren, korporaals en soldaten der landweerhehting 1911, met uitzondering van hen, die behooreu tot de bataljons 1, 6, 8, 10, 11, 12, 13, 21,26,27, 33 37 en met uitzondering van hen, die be hooreu tot de landweer grens- en kustwacht. Dezen zullen eerst op 10 Maart a. s. met ver lof mogen vertrekken. Een noodlottig ongeval. Uit Batavia wordt het volgende bericht ge seind «Luitenant-generaal Michielsen, commandant van het leger in Nederlandsch-Indië, steeg eergisteren in een aeroplane nabjj Krawang, als passagier, op met den luitenant-aviateur Ter Poorten. De machine kwam te vallen, generaal Michielsen werd gedood, terwijl lui tenant Ter Poorten ernstig gewond werd". Van haar correspondent te Batavia ontving het Hand. een overeenkomstig bericht met de nadere mededeeling dat luit. Ter Poorten aan zjjne kwetsuren overleed.

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1916 | | pagina 2