r 6— CHILI 25 K.G.; hoogstens 100 K.G. ad. f 19,50 AMMONIAK 100 K.G. 1 22,50 SUPERFOSFAAT 40 160 K.G. 1 KALIZOUT 20 °lo 25 100 K.G. 1 f5,— PATENTKALI 25 100 K.G 1 f8,50 Gemengde Berichten. INGEZONDEN STUKKEN. Laatste Berichten. Burgerlijken Stand. voor gebruikers van hoogstens 2 H.A. grond. 25 )j j» W. DIELEMAN Pz. A D YERTENTIEN. Per IOO K.G. lingen van den voorzitter werden de rekening en verantwoording nagezien en in orde be vonden. De aftredende gestuursleden, de heereu Eyke, de Cooker en de Vries werden herkozen. Daarna werd mededeeling gedaan van het plan om te trachten i.i Hoek eene afdeeling te stichten. De foorbereiding door het Bestuur getroffen, werd door de vergadering goedgekeurd. In het laatst dezer maand zal de uitvoering op Hoek plaats hebben. Blqkens achterstaande advertentie zal namens het Belgisch komiteit »Steunt Elkan der* bij den heer Casteleijn eene Cinema voorstelling worden gegeven ten bate van het Roode Kruis. Gedurende de voorstelling zal er eene col lecte worden gehouden voor de slachtoffers van den Watersnood. En om het goede doel, dat beoogd wordt, èn om de voorstelling zelf, die blijkens me- dedeelingen o. a. in de Axelsche Courant de moeite van het zien ten zeerste waard is, wekken wij ieder op, Donderdag a. s. eens te gaan zien en genieten. In Axel was het bezoek zeer druk. Moge het hier niet minder zijn. Ook in Hulst vras Maandag j. 1. de toe loop geweldig groot, zoodat velen moesten worden afgewezen. Het Belgische komiteit blijkt wel succes te hebben. Na een periode van rust was het Zon dagavond weer een heel relletje met onze militairen. Ging het in de kom reeds minder goed (een burger kreeg het in een café nabij de Axelsche brug met hen te kwaad) even over de brug scheen er geen eind aan te komen. Politie rukte aan, maar het hielp niets. Een officier wist eindelijk de manschappen mede naar de barak te nemen. Aan woorden en bedreigingen was geen gebrek. Naar we vernamen, greep een burger het geweer van een soldaat, die er dreigend mee omging. Gelukkig was het ongeladen. Naar we vernemen, kan dit muisje voor sommigen onzer landsverdedigers een leelijk staartje hebben. De Bietenbond te Hoofdplaat heeft hare bieten, ruim 170 gemeten, verkocht aan B. Thomaes voor f 27.65 per 1000 K.G. Tot voorzitter van de Onderlinge Paar- denverzekering Mij., gevestigd te Schoondijke is herbenoemd de heer F. de Hullu— Dorst aldaar. Zondagmiddag brak op 10 minuten af stand van de kom der gemeente Schoondijke brand uit bij den landbouwer Dekker die juist met zijn vrouw ter kerk was. Een schuur werd geheel in de asch gelegd. Hoewel met heel veel moeite, kon het daarin aanwezige vee gered worden, behalve een drietal jonge varkens. Overigens werd alles een prooi der vlammen, w. o. enkele machi nes, windmolen, wat hooi, vlas en booneu. Daar de wind diende werd de andere schuur niet aangetast. Doordat het verbrande nog lang smeulde, konden de spuitgasten niet spoedig inrukken. De nieuwe spuit heeft de proef glansrijk doorstaan. Als oorzaak van den brand moet worden aangenomen, dat een der kinderen in de schuur met lucifers heeft gespeeld. Van «1e grens. Zaterdag bevonden wij ons bij de grens buiten Philippine, bij de Posthoorn. Zooals de meesten onzer lezers wel reeds weten, wordt een gedeelte langs de grenzen door de Duitschers ontruimd. Wie binnen een bepaalden afstand van de grens woont, moet huis en haard in den steek laten. Velen gaan naar familie of vrienden verder België in, maar zeer velen trekken naar het gastvrije, in vrede zijnde Holland. Zaterdag was de laatste dag. Het was een eng gezicht, zoovelen met hun hebben en houden door de versperring te zien komen, na eerst door de machthebbers nauw keurig onderzocht te zijn. Wie die gezinnen gezien heeft, man en vrouw met hun kroost, grijsaards en kinderen, nog een laatsten blik werpend op wat hun lief en dierbaar was, om onder vreemden het brood der ballingschap te gaan eten, hij ge voelt eens te meer, wat een onmenschelgke gruwel deze oorlog is. Het was een treurige, diepdroeve aanblik dien stoet te zien voortgaan naar Philippine, om zich vandaar verder te verspreiden. Hoe zwaar moet op den duur de verant woordelijkheid drukken op wie dezen oorlog ontketenden Voorts schrijft men uit Sas van Gent Zaterdag was het de laatste dag waarop de bewoners der Belgische gehuchten Staakje en De Valken hun woningen moesten ont ruimen. Een vijftigtal families hadden ver kozen met hun have en vee naar Nederland te verhuizen, hetgeen hun door de Duitschers was toegestaan, mits zij niet weer zouden be proeven naar België te komen. Het was een algemeene verhuizing, eene kleine volksver huizing gelijk. Een viertal boerenfamilies, die ook in de bewuste grenslijn wonen hadden verlof ge kregen tegen betaling van 15.000 frs. per gezin hun boerderijtjes te blijven bewonen. De meeste uitwijkelingen zijn arme arbei dersgezinnen die hier in den omtrek bij familie en goede kennissen een voorloopig onderkomen hebben gevonden. Het was een treurig en aanprijpend schouw spel, al die gezinnen rijk met kinderen gezegd als ballingen te zien vertrekken. Uitwisseling gewonden. Er heeischte Zondagmiddag groote bedrijvig heid aan het station te Vlissingen. Het was dan ook een drievoudige uitleveringsdag van Engelsche en Duitsche burgers en gewonde krijgsgevangen en was Vlissingen de neutrale doorgangshaven. De aankomende mailboot «Oranje Nassau* had onder de passagiers 115 Duitsche burgers, die gedurende korter of langer tijd in Enge land geïnterneerd zijn geweest. Onder deze mannen waren er een 5-tal zoo ziek, dat zij per brancard eerst naar de wachtkamer, waar de Duitsche consul zitting hield en later naar den mailtrein, moesten worden vervoerd. Voor de eerste maal geschiedde dit door de trans portcolonne van het Roode Kruis, anders deed personeel van de Maatschappij Zeeland zulks. Ook was de dames afdeeling van het Roode Kruis druk in de weer om aan de geïnter neerden, zoo direct zij plaats genomen hadden in den trein, broodjes enz. aan te bieden. Terwijl op bovenstaande wijze de Duitschers werden geholpen, reed te kwart over vijf de hier reeds bekend geworden Duitsche Roodo- Kruis trein het station binnen en werdt een deel voor het zuidelijke perron gereden. De trein bracht ditmaal 104 invalide Engelsche militairen aan, allen onder den rang van officier. Zij kwamen uit verschillende kampen en waren in Aken bij elkaar gekomen, en Zaterdag avond te 10 uur van daar vertrokken, gezamenlijk met 87 Belgische lotgenooten, die te Brussel den trein verlieten, om hunne familie op te zoeken en dan wel niet meer in krijgsgevangenschap maar toch nog onder het toezicht van den vijand het einde van den oorlog en de zoo gewenschte onafhanke lijkheid van hun vaderland af te wachten. Maar om terug te keeren tot de Engelsche krijgsgevangenen. De tijdstippen waarop zij gevangen waren, liepen zeer uiteen, er waren van slechts een paar maanden, maar ook die reeds in September 1914 gevangen genomen waren, vele der strijders hadden hunne wonden in de omgeving van Vperen opgeloopen. Over het algemeen hadden de ongelukkigen veel beenwonden, of misten zij een been, een van hen was blind, een ander op drie plaatsen gewond. Door de gladheid van den weg naar de boot tengevolge van den motregen was men bang de gewonden die zich ook maar eenigszins moeilijk voortbewogen, op hun krukken naar boord te laten gaan. De beide transportcolonnes ook de tweede kort ge leden opgerichte colonne deed voor het eerst dienst hadden dan ook veel werk, maar geregeld gingen de brancardsdragers van het perron naar de «Oranje Nassau", om de ge wonden daar weder toe te vertrouwen aan de goede zorgen van de pleegzusters, die de reis naar Engeland medemaken. Voor dat zij deze trein verlieten waren ook deze ougelukkign mannen door de dames van ververschingen en sigaren voorzien. De «Oranje Nassauheeft echter van daag nog meer slachtoffers van den oorlog medegenomen naar Engeland, want des avonds kwamen nog een 80 tal Engelsche burgers die geïnterneerd geweest zijn in het kamp Ruhleben bij Berlijn en ook zij scheepten zich na passen te hebben bekomen op de «Oranje Nassaut in. Morgen zal dezelfde mailboot 61 Duitsche invalide militaren uit Engeland mede brengen. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. M. de Redacteur Onder punt 6 van*de agende der in de a s. raadszitting te behandelen onderwerpen komt voor, verhooging salaris I. v. P. M. d. R. Ik dacht me die zaak reeds lang van de baan Wat toch is het geval. De verschillende om verhooging gevraagd hebbende ambtenaren kregen geen verhooging uit hoofde hunner bijverdiensten. Omdat Huijssen die niet had kreeg hij 100 gulden toeslag voor één jaar. Waar nu de 1. v. P. evenals de andere ambtenaren verschillende bijverdiensten heeft, bijverdiensten, in normale tijdenwellicht tot een hooger bedrag dan dat van al de andere ambtenaren te samen, kan dunkt mij van verhooging geen sprake zijn. Men kan den een niet geven wat men den ander weigert. Meerdere werkzaamheden kan. gezien de vele beschikbare tijd voor bijbetrekkingen ook niet als motief dienen. Ook zal er van de post, tegemoetkoming voor vrije bovenkleeding gezien de spaarzaamheid in dezen door den I. betracht, wel een aardig sommetje over schieten. Snmma Summarum, al mogen nu de heeren niet precies altijd Salomo's wijsheid betracht ten, voor handelen waar de inconsequentie duimen dik op zou komen te liggen, acht ik hen toch niet in staat. Met dank voor de ruimte. Uw dw. dn., CONSEQUENT. Ter Neuzen, 8 Febr. '16. Mijnheer de Redacteur Mag ik U s. v. p. nog éénmaal lastig val len met m'n geschrijf om aan H. nog een kort antwoord te geven. Hij is nog niet verpletterd schrijft hij. Nu, dat is gelukkig ook, want dat zou een heele ramp zijn voor de Baanbreker. De domperstaktiek van dit blad wordt door hem zelf bevestigd. Immers dhr. v. d. Peijl wilde er toch in schrijven, om dat de zaken degelijk verkeerd waren voorgesteld. De weinige eerbied, die hier bestaat voor onderwijs en onderwijzers is allemaal de schuld van de liberalen zegt H.a la bonheur, en bij zijn volgelingen dan Dhr. Van Hasselt zal gesteund worden, omdat hij de minst kwade was. Wat hij over staking etc. denkt, daar bekommert H. zich dus thans niet meer om. Bij dhr. Drost woog dat punt zwaarder. Enfin een mensch kan wel eens veran leren of verbeteren. H. en Co. bestaat niet meer, schrijft hij. Wij kunnen niet anders dan hem hiermee feliciteeren, daar wij niet kunnen aannemen, dat Co. de geschikte partij is om voor het belang der arbeiders ook maar iets goeds te stichten. En hiermee voor deze maal genoeg. Mijn oprechten dank mijnheer de Redacteur voor de plaatsing. Uw dienstw., OBSERVATOR. TWEEDE KAMER. 's («ravenhage, 8 Febr. Aan de orde was da motie-Kleerekoper tegen de subsidieering van de «Soldaten Courant*. Da heer Drion verdedigde deze subsidieering uitvoerig. Da heer Jute critiseerde het teit dat den sergeanten en korporaals verboden werd als agent van een Bergen-op-Zoomsch blad op te treden, terwijl dit wel geoorloofd was voor de «Soldaten courant*. De heer Lohman achUde Soldaten couraDt een nuttig en onschuldig blad en zal tegen de motie stemmen. De heer Kieerekoper critiseerde uitvoerig den inhoud van de Soldaten Ct. De heer Duymaer van Twist wilde ook subsidie van niet-neutrale couranten. Da heer Nierstrasz betoogde, dat de Soldaten Cc. veel tot den goeden geest in het leger hneft bijgedragen. Minister Bosboom ondersteunde dit, en deelde mede, dat de Soldaten Ct. f 4000 per maand kost, d. i. 4 cent per maand en par soldaat, die deze courant onder de oogen krijgt. Hij ontkende, dat de lezing van «Het Volk* in het leger werd belet. TER NEUZEN. Huwelijks-aangiften. 4 Febr. An- theunis Dekker, 24 j., jm. en Cornelia Maria Diele- man, 20 jjd. Huwelijks voltrekkiugen. 3 Febr. Pieter van den Hout, 35 j., wedn. en Josina Levina Scheele, 34 j., jd. Geert Maree, 32 j., jm. en Suzanna Johanna Ha melink, 24 j., jd. Geboorten 30 Jan. Helena, a. van Jacobus de Ruijter en Tona Kaijser 31 Jan Jozias, z. van Willem Romeijnsen en Maria Jacomina Bartelson. 1 Febr. Levina, d. van Jacob Scheele en Santina Wiebregt Witte 3 Febr. Maria Sophia, d. van Augustus Audenaerd en Leonia Maria de Zaegher. 4 Febr. Cornelia Anna, a. van Servaas Pieter Diele- man en Janneke Maria Eekhout. Jacoba, d. van Christiaan Kop en Alida vap Gelderen. Neeltje Margaretha, d. van Cornelis Martinus 't Gilde en Pieternella van IJk. Overlijden. 30 Jan. Elisabeth Herrebout, 78 j., wed. uit hot eerste huwelijk van Jacobus Veer man en uit het tweede cf laatste huwelijk van Pieter Versluis. 31 Jan. Maria Anna Katharina de Reus, 31 jechtg. van Francois Joseph van den Heuvel. 1 Febr Passchier Stouthamer, 68 j„ echtg. van Johanna de Doelder. 2 Febr. Cornelis van der Hooft, 78 j„ wedn. van Jacomina Maria Leunis. 5 Febr. Benignus IJsebaert, 2 m., z. van Benignus en Maria Jacoba van der Peijl. Cornelis Joost van Tatenhoven, 3 j., z van Willem en Maria Maas. AXEL Huwelijks-aangiften 10 Jan. Julius Leo- nardus Breijaert, 39 j., wedn. en Dorothea Mel, 43 j., wed. 20 Jan. Jacobus de Zeeuw, 33 j., jm. en Leuntje Galle, 32 j., jd. Abraham Dieleman 41 jwedn. en Jacomina Dieleman, 37 j., wed. Huwelijks-voltrekkingen. 20 Jan. Cornelis de Feijter. 25 j., jm. en Sara Elizabeth Gans, 21 j jd. 27 Jan. Marinus Dieleman, 19 j., jm. en Leuntje Faas, 20 jjd. Geboorten. 20 Jan. Willem Leendert, z. van Hendrik Cornelis van der Hil en Tanneke Alida Oneloo. 22 Jan Eduard, z. van Carolus Ludovicus Behiels en Martha Coleta Baert 26 Jan Krina, d. van Willem Pieter van Merns en Tanneke Janna van Hoorn. 29 Jan. Jan, z. van Andries, Jacobus HameliDk en Dina den Engelsman. Eli sabeth, d. van Pieter Jan Verpoorte eH Cornelia Wolfert. HOEK. Huwelijks aangiften 10 Jan. Jacobus de Bruijne, 27 j.,jm. en Adriana Maria van Dixhoorn, 23 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 26 Jan. Jacobus de Bruijne, 27 j., jm. en Adriana Maria van Dixhoorn, 23 j„ jd Geboorten. 17 Jan Cornelis, z. van Johannes Buijze en Cornelia Adriana Bedet. 19 Jan. Pieter nella, d. van Pieter Dobbelaar en Jacoba Cornelia Stouthamer 21 Jan. Jacomina d. van Leendert de Blaeij ïen Catharina Sara van Hermon Leendert, z. van Anton Frans Berwald en Clasina Moens. 24 Jan. Cornelis, z. van David Cornelis de Puttsr en Leentje Leunis. 28 Jan. Frangois, z. van Jacobus de Blaeij en Frangoise Maas. i Overlijden. 5 Jan. Simon Daniel Meeusen, 25 j. echtg. van Catharina de Blaeij. 16 Jan. Maria Ver- brugge. 81 j., wed. van Abraham Kervink. ZAAMSLAG. Geboorten 8 Jan. Hebrina, d. van Jan Drabbe en Anna de Jonge. Frangois Cornelis, z. van Frangois Cornelis de Jonge en Maria van den Ende. 10 Jan. Jannetje Maria, d. van Abraham Pieter Wisse en Maria Jannetje Leenhouts. 13 Jan. Maatje, d. van Abraham de Jonge en Maria Leonie van Doese laar. 16 Jan. Cornelia Leentje, d. van Jacobus Jan Bavekoo en Geertruida de Bockx. Albert Dominicus, z. van Charles Lesire en van Francisca Berghen. 17 Jan. Willemina Adriana, d. van Abraham Haak en Elizabeth de Bokx. 18 Jan. Elizabeth, d. van Johannes Kempe en Janneke de Bruijne. 19 Jan. Pieter Jan, z. van Leendert Bakker en Johanna Maria de Rijke. 21 Jan. Maria, d. van Jan Bakker en van Marjjtje Boer. 22 Jan. Suzanna, d. van Jan Verhelst en Martina Bakker. 26 Jan. Pieter z. van Jacobus van Alten «n Cornelia den Hamer. 30 Jan. Jan Hendrik, z. van Jan Hendrik Dieleman en Huigtje Pieternella Bruijnzeel. Overlijden. 5 Jan. Levina Deurwaarder, 40j.,d. van Sent en Sara de Yisser. 8 Jan. Lovinus de Putter, 64 j., ecbtg. van Janna Faas. 14 Jan Sara Maas, 58 j., echtg. van Andries IJsebaart. 15 Jan Adriana Smalle- gang, 2 m d. van Mattheus en Pieternella Janneke "t Gilde. 31 Jan Sent Deurwaarder, 73 j., echtg. van Sara de Yisser. Er mag niet meer worden opgegeven per '/2 H. A., dan Voor opgave vervoege men zich bij onderstaande heeren J. SCHEELE Wz. te AxelE J. DE KLERK te ZaamslagMAARTEN DE PUTTER Pz. te Ter Neuzen; L. KIEL te Hoek; MAURICE WAUTERS te Sas van Gent; TH. DAELMAN te Westdorpe TH. ONGHENAE te Zuiddorpe en A. GEERARDS te Koewacht. Meer opgave dan men grond in gebruik heeft, kan zeer ernstige gevolgen hebben. ÜÖf Spoedige opgave dringend verzocht. Secretaris Afd. Axel, 'L. L. AXEL, 7 Febr. 1916.

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1916 | | pagina 3