Van het Oostelijk oorlogstooneel. Op het Zuidoostelijk oorlogstooneel Yan het Itaiiaaasch-Oostearüksclie Het gevechtsterrein op den Balkan. binnenland. UIT ONZE OMGEVING. richting hut luchtschip zich bewoog, maar de voorzorgsmaatregelen werden terstond uitge voerd. Zij werd beschoten door de bijzondere bat terijen en door vliegtuigen aangevallen. Het luchtschip wierp een aantal bommen, die, volgens de tot dusver ingekomen berichten, in het geheel geen schade aangericht hebben. Om kwart over elven werd er niet langer alarm gemaakt. De verlichting van Parijs werd hersteld. PARIJS, 30 Jan. (Eigen bericht.) Voor het eerst sedert tien maanden gelukte het gister avond een Zeppelin, dank zij de bewolkte lucht. Parijs te bereiken. Het luchtschip, dat op zeer groote hoogte vloog, kwam aan zonder dat men het had kunnen bemerken, bleef voorzichtig in den mist, die een gedeelte van een dichtbewolkte buiten wijk van de stad bedekte, en wierp daar tegen 10 uur's avonds haastig eenige bommen naar beneden. Het alarmsein werd onmiddelijk gegeven door trompetstooten van de brandweer, vlieg machines stegen op om het schip te vervolgen, terwijl zoeklichten den hernël verlichtten. De Zeppelin was echter "reeds gevlucht. Zij had echter intusschen vrij groot ongeluk aangericht. Zestien personen, grootendeels vrouwen en kinderen, waren gedood, 32 gewond. Een aantal huizen waren ingestort, de zoldering van een tunnel van den ondergrondschen spoorweg gescheurd, zoo krachtig was de ont ploffing. Het militaire effect was gelijk nul. Het was niets anders dan een daad van intimidatie door een aanslag op non-combatanten. De Parijzenaars hebben zich zeer kalm ge houden, zij draaiden de lichten uit en gingen toen naar de lucht kijken. De president van de republiek en de minis ter van binnenlandsche zaken, benevens de stedelijke autoriteiten, begaven zich onmiddel lijk naar de plaatsen des onheils om de fa milieleden der dooden te troosten en de ge wonden en degenen, die voor het oogenbiik zonder onderdak zijn, te helpen. De verontwaardiging over dezen aanval is algemeen de pers eischt, dat vergeldings maatregelen tegen Duitsche steden zullen worden genomen. Zonder zich te storen aan de officieele waarschuwing om binnenshuis te blijven, snel den massa's menschen naar de boulevards om het in hun oogen schitterende schouwspel bij te wonen. Toen te 11 uur de schouwburgen en andere openbare vermakelijkheden geëindigd waren, nam het aantal kijklustigen nog toe. Nergens was het programma afgebroken, toen de horenstooten werden vernomen. De Parij zenaars betoonden geen opgewondenheid of vrees, niets anders dan nieuwsgierigheid. Op één punt vielen 15 slachtoffers, op een ander werden een man, drie vrouwen en twee kinderen gedood verscheiden anderen werden gedood door het instorten van een huis, waar op een bom was gevallen. Tijdens het bezoek van den Zeppelin hing een dikke mist op een hoogte van meer dan 2000 voet boven de stad, waardoor de licht- kracht der zoeklichten werd verminderd en het werk der afweerkanonnen belemmerd. Verscheiden aeroplanes m-iakten jacht op den houg in de lucht vliegenden Zeppelin en beschoten hem. Volgens de bladen werden 16 personen ge dood en 32 gewond. BERLIJN, 31 Jan. (Wolff.) OfficieelWij hebben onze nieuwe loopgraven in de streek van Neuville tegen pogingen van de Franschen om ze te hernemen, behouden. Het aantal krijgsgevangenen, dat wij ten N.W. van het gehucht La Folie hebben ge maakt, is tot 318 man gestegen de buit tot 11 machinegeweren. Tegen de den 28en dezer door ons ten zuiden van de Somme veroverde stelling heb ben de Franschen verscheidene vuur-aanvallen ondernomen. Op het geheele front zijn de gevechten door nevelig weer belemmerd. Ter beantwoording van het bombardement van de open en buiten het oorlogstooneel gelegen stad Freiburg door Fransche lucht vaartuigen hebben onze luchtschepen de twee laatste nachten een aanval gedaan op de ves ting Parijs, met naar 't schjjnt bevredigenden uitslag. PARIJS, 31 Jan. (Havas.) OfficieelIn Artois hebben de Duitschers vannacht ten Z.W. van hoogtepunt 140 twee aanvallen met handgranaten gedaan, die beide zijn mislukt. In Champagne heeft de Fransche artillerie de Duitsche schansen ten noorden van Prosnes beschoten. Tijdens die beschieting zijn 4 ont ploffingen op verschillende punten van het Duitsche front waargenomen. In Argonne mijngevechten. Een ontplof fing van een Duitsche mjjn bij Hante Che- vauchée hebben wij beantwoord door een Duitsche galerij in de lucht te laten vliegen. Op de andere sectoren tussehenpoozend ge schutvuur. Burgemeester Max. Naar wij in De (Belgische) Legerbede le zen. hebben naar 't vaderland teruggestuurde Franschen nieuws kunnen mededeelen over burgemeester Max Een hunner, die in dezelfde vesting vertoefde als de dappere burgemee ster van Brussel heeft het volgende verteld Hij is voortreffelijk gestemd, herhaalt het zooveel als ge kunt Sinds enkelen tijd genjet hij de eene en andere gunst. Zoo heeft hij eene kamer voor hem alleen en mag hij meer brieven ontvangen dan de andere geïnterneer den. Er zjjn in de vesting 90 Fransche ge vangenen nagenoeg allen zijn burgers. De ordonnansen Belgische soldaten, en het werk wordt door gevangene Belgische burgers ge daan. De meester van de plaats is een Pool, niet al te kwaadaardigmaar, zoodra een be zoek wordt aangekondigd, wordt alles regle mentair, streng en hard. Men is daar hoofd zakelijk beducht, al te goedaardig te schijrien en aan een rechtvaardig gevoel uiting te geven. Amerika en Duitschland. Uit LONDEN, 31 Jan. (Reuter. Part.) New-York wordt geseind: Men verwacht thans algemeen, dat de di plomatieke betrekkingen tusschen Berlijn en Washington zullen worden afgebroken, tenzjj Duitschland binnen behoorlijken tijd en in overeenstemming met de Amerikaansche eischen algeheele voldoening wegens den »Lusitania«- moord verschaft, definitief, en zonder omwegen of uitvluchten. Een hooggeplaatst regeeringsambtenaar ver klaarde, dat de toestand thans ernstiger is dan ooit te voren, en dat de natie dit behoort te weten. Het wordt officieel tegengesproken, dat er reeds een definitieve datum is vastgesteld, waarop Bernstorff antwoord zou moeten geven op de Amerikaansche eischen, maar in diplo matieke kringen te Washington gelooft men, dat president Wilson spoedig, nadat hij op Vrijdag as. van zijn voordrachten-tournée terugkeert, zal handelen. Als gevolg van het jongste onderhoud met staatssecretaris Lansing heeft de Duitsche ge zant Bernstorff, inziende, dat de Amerikaan sche regeering voornemens is, voet bij stuk te houden, een draadloos telegram naar Ber lijn gezonden, waarin hij den toestand breed voerig uiteenzet, en o a. melding maakt van de uitlating van den presidentdat hij Hand en volk niet stellig kan belooven, dat de dag van morgen even helder zal zijn als die van heden". LONDEN, 30 Jan. De »Times"-corres- pondent meldt uit Washington, dat de atmos- pheer in lang niet zoo gespannen was, maar dat in politieke kringen betrekkelijke kalmte heerscht. ST. PETERSBURG, 30 Jan. (St. Peters- burgseh Telegraafagentschap.) Officieel. Op het Irontgedeelte van de Golf van Riga tot aan de Pripet over het algemepn rust. Allein heelt ten Zuiden van het Babitmeer een vrij sterke afdeeling Duitschers een aanval op onze versterkingen gedaan, zij werd echter door ons vuur verdreven. Ten Zuidwesten van Kolki hebben onze verkenners een heele vijandelijke post gevangen genomen. Door de Oostenrijkers afgezonden versterkingen werden verstrooid. Uit twee kabelballons namen wij een groote uitwerking van dit vuur waar. In dezelfde streek namen onze verkenners een deel van de prikkeldraadversperring van den vijand en namen wij 25 mijnen in beslag. Ten Noordoosten van Czernowitz belemmer den wij met rookwolken het sappenwerk des vijands. BERLIJN, 31 Jan. (Koriesp. Norden.) Uit Czernowitz wordt aan het Berl. Tageblatt geseind, dat het herhaaldelijk offensief optre den der Russen in Czernowitz moet wprden toegeschreven in de eerste plaats aan de groote versterkingen die daar zijn aangekomen ter vervanging van de gedeeltelijk uitgeputte'troe pen, en in de tweede plaats vermoedelijk uit politieke overwegingen. Dit blijkt uit berichten in Russische bladen, die gevonden werdén op de gevangen genomen Russen. De Odesski Listok schrijft: De voorberei dingen aan de grens van Besarabië en Roe menië zijn nog lang niet ten einde. Willicht slaagt de Russische diplomatie er in, het doel te bereiken en de offers te verminderen. Te gelijkertijd is bekend geworden, dat de Russen aanzienlijke troepenmassa's bij Oengheni langs de grens van Roemenië samentrekken. BERLIJN, 31 Jan. (Wolff.) Officieel Aanvalspogingen der Russen tegen het kerk hof van Wisman (aan de Aa, ten westen van Riga) zijn door ons geschut- en geweervuur mislukt. ST. PETERSBURG, 31 Jan. (P. T. A.) OfficieelHet Duitsche geschut heeft Sjolk beschoten en een levendig vuur geopend in de streek ten Zuiden van het Babit-meer, De vijand heeft onze verschansingen bij Ogger met ontplofbare kogels beschoten. Ten Noorden van den spoorweg naar Po- niewiesj en tusschen het Medmoesk- en het Demmen-meer heeft de vijand een hevig ge schutvuur geopend. In Galicië hebben onze verkenners aan de midden Strypa een Oostenrjjksche veldwacht omsingeld en in een gevecht van man tegen man een deel der Oostenrijkers aan de bajo net geregen en de rest gevangen genomen. In den laatsten tijd neemt het aantal over- loopers van den vijand aanmerkelijk toe. Duitsche plannen. De bizondere correspondent der Daily Mail heeft van Konstantinopel uit tot Konia toe langs den Bagdaa-spoorweg gereisd. Uit zijn causerie lichten wij enkele mededeelingen van meer feitelijken aard. Hij vernam dat de Duit schers, die in Klein-Azië een zeldzame bedrij vigheid aan den dag leggen, drie plannen hebben: het Bagdad - Perzië - Indië-plan, het Kaukasus-plan en het Egypte- en Suez-kanaal- plan. Wanneer de Engelschen en Franschen de Duitschers in Frankrijk niet krachtiger aanpak ken en de Russen niet meer uitrichten in den Kau- kasus, vreest hij dat tenminste één der plannen zal worden volvoerd, mogelijk twee, misschien alle drie. De onverwijlde opraarsch naar het Suez- kanaal schijnt bovenaan op het programma te staan. De correspondent heeft veel licht rollend spoorwegmateriaal in die richting zien ver voeren. Men heeft gezegd dat generaal von Mackensen dezen veldtocht zal uitvoeren. Op 't oogenbiik echter is aan Djamal pasja, den vroegeren Turkschen minister van marine, het bevel opgedragen. Te Aleppo moeten zich al 80,000 man Duitsche en Turksche troepen bevinden. Von der Goltz pasja bevindt zich in Bagdad. Omtrent generaal Thownshend's expeditie naar Bagdad vernam hij van de Turken, hoe het bericht dat ze in aantocht was de Turken aanvankelijk verontrust had, daar hun verde digingswerken er niet in orde waren. Door spionnen wisten zij echter dat hij slechts met een kleine strijdmacht was opgerukt, en men besloot daarom deze tegen te houden, totdat men gereed zou zijn om de Engelschen te ontvangen. Zoover is men nu. De Engelschen zullen nooit in Bagdad komen, is de over tuiging van de Turken. Ze zijn te laat. De correspondent geeft als zijn meening te kennen, dat de Duitschers de luie Turken zullen dwingen om hun op vele plaatsen uiterst rijken bodem beter te ontginnen en dat zij, wat ook de afloop van den oorlog moge wezen, zich niet meer uit het naburige Oosten zullen laten verdrijven. ROME 31 Jan. (Reuter.) Officieel Kleine gevechten in het Lagarina-dal. Uiterst hevige artilleriegevechten aan de Isonzo. PARIJS, 31 Jan. (Havas.) Officieel Gisteren hebben 14 Fransche vliegtuigen, om 7 uur 's ochtends van Saloniki vertrokken, om 10 uur tal van bommen geworpen op het Duitsch- Bulgaarsche kamp bij Pazarli, ten N W. van het meer van Doiran. In het kamp bestaande uit 600 tenten, is brand en een vreeselijke paniek veroorzaakt. ST. PETERSBURG, 31 Jan. (P. T. A.) OfficieelDe krijgsverrichten van de laatste twee weken tegen het Turksche front hebben geheel aan onze verwachtingen beantwoord. Na den eersten slag, dien hij aan het Turk sche centrum toebracht, tot een succes van belang te hebben ontwikkeld, vervolgde gene raal Iboedewitsj den vijand en wierp diens voorhoeden terug tot aan de forten van Er- zeroem. Tegelijk dwongen de Russische troe pen de Turken door een onweerstaanbaren druk op hun rechtervleugel het gebied van Melasghert en Knys te ontruimen en terug te trekken in het Moesj-dal. Wjj hebben den vjjand dus uit een door hem versterkt gebied ter diepte van 60 wersten verdreven, hem verjaagd uit bergachtige stre ken met een uiterst ruw klimaat naar een goed bevolkt, gemakkeljjk bereikbaar gebied, waar onze troepen gunstig terrein vinden om te overwinteren. Bij deze krijgsverrichtingen hebben wij talrijke gevangenen gemaakt, waaronder Turk sche officieren en Askaaifs. Voorts hebben wij een kanon, machinegeweren en een groote hoeveelheid artillerie- en genie-materiaal en uitrustingsstukken genomen, Op 20 Januari hebben Onze verkenners bij een achtervolging van de Turken die in het gebied van de Ttjoroch terugtrokken, opnieuw Askari's krijgsgevangen gemaakt en meer dan 100 stuks vee en veevoeder op den vijand veroverd. De stemming in Roemenië. De correspondent van het Berliner Tageblatt schrjjft uit Sofia Zonder dat de toestand onmiddellijk ver scherpt is, wekt Roemenië toch sedert eenige dagen de bijzondere belangstelling in diplo matieke en politieke kringen. De agitatie van de entente te Boekarest duurt onver- mindert voort, en, al heelt zij ook nog geen positieve resultaten bereikt, toch is de toe stand nu zoo geworden, dat de centrale mo gendheden dien niet meer zonder eenige be zorgdheid voor de toekomst kunnen aanzien. De zwakke houding van de tegenwoordige regeering van Roemenië heeft ten gevolge, dat welingelichte kringen van den toestand in Roemenië zoowel in oeconomisch als militair opzicht steeds meer en onbevredigenden indruk krjjgen. Nadat onder groote moeilijkheden de be kende overeenkomst met Roemenië over den uitvoer van vijftigduizend wagons koren en voedermiddelen naar Oostenrijk- Hongarjje en Duitschland tot stand gtkomen was, hebben de mogendheden van de entente aan de ten uitvoerlegging van het verdrag de meest uit— eenloopende moeilijkheden in den weg weten te leggen, doordat zij zelf groote en gedeelte lijk fictieve aanköopen van koren en voeder- middelen in Roemenië hebben gedaan, ofschoon het niet recht duideljjk is, hoe zij deze pro ducten op het oogenbiik naar het Westen kunnen krijgen. Van een uitvoer naar Rus land kan met het oog op de groote voorraden, die het Tsarenrijk zelf heeft, geen sprake zijn. Doch thans verschijnen dagelijks advertenties van het Engelsche gezantschap in de Roe- meensche bladen waarin de Roemeensche land bouwers en korenhandelaars uitgenoodigd worden hun voorraden aan het gezantschap aan te bieden. Daardoor worden niet alleen de korenprijzen steeds meer in de hoogte ge dreven, maar wordt ook het Roemeensche wagonmateriaal zoo zeer in beslag genomen, dat de uitvoer van het door Oostenrijk en Duitschland gekochte koren op moeilijkheden dreigt te stuiten. In nog veel hoogere mate trekt de militaire toestand in Roemenië de aandacht van de po litieke en diplomatieke kringen te Sofia. Of schoon Roemenië tot nu toe geen last gegeven heeft tot de algemeene mobilisatie, staan toch acht tiende van het Roemeensche leger onder de wapens, en het grootste gedeelte van deze troepen is aan de Bulgaarsch-Roemeensche en tlongaarsch Roemeensche grenzen geconcen treerd, terwijl de troepen iij Bessarabië niet verstrekt zijn. Een gedeelte van de zware kustartillerie van Roemenië staat nog steeds aan de Bulgaarsche grens en ook aan de de Hongaarsche, waar zij reeds maanden ge leden van de kust heen gebracht is. Landstorm 1912. Het nog overschietende gedeelte van den landstorm, jaarklasse 1912, zal naar wjj ver nemen, in dienst worden gesteld op 9 en 10 Maart e. k. Bij Kon. besluit van 27 Jan. is inge trokken de aanwijzing van de heer D. Buijze arts te I'er Neuzen als geneeskundige voor het onderzoeken van wegens invaliditeit op pensioen aanspraak makende gemeenteambte naren enz. en is in zijn plaats benoemd de heer A. Spruitenburg, arts aldaar. Met ingang van 1 Februari is de agent van politie K Boersema alhier als zoodanig benoemd te Meppel. Naar wij vernemen zal hier getracht worden eene commissie te vormen om gelden in te zamelen voor de slachtoffers van den watersnood. Wjj juichen dit toe. De nood is ongekend groot. Veel, zter veel is noodig om dien te lenigen. Dankbaar erkennende, wat vereenigingeD en particulieren reeds deden of nog doen zullen om baten van uitvoeringen voor de ongelukkigen te bestemmen, zal ieder wel begrijpen, dat zoodoende slechts een klein deel der ingezetenen wordt bereikt en dat dezelfde personen meerdere malen offeren. Ook van toezending aan de hoofd-commissie komt in den regel weinig. Door instelling van eene plaatselijke com missie alleen krijgt men een bedrag bij elkaar, dat werkelijk in overeenstemming is met de groote behoeften.

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1916 | | pagina 2