Wanneer gij hoest AEDIJSIEOOP INGEZONDEN STUKKEN. Hoogwatergetij te Ter Neuzen. Advertentiên. De garnizoenscommandant werd gewaar schuwd en toen deze kwam en met een der woordvoerders had gesproken gingen allen weer naar hun kwartier terug. De commisaris van politie zorgde met eenige agenten, dat het publiek op een afstand bleef. Naar wij vernemen, zal voor zoover de dienst het toelaat, verlof worden verleend. Ontploffingen. De »Times«-correspondent te Saloniki meldt Een inwoner van Konstantinopel, die dezer dagen te Saloniki is aangekomen, vertelt, dat de Turken onlangs een aantal Russische mijnen aan den ingang van den Bosporus hadden opgevischt en aan boord van een stoomschip hadden gebracht. Eensklaps ontplofte een der mijnen tengevolge waarvan het schip geheel vernield werd. Bij de ontploffing in de munitiefabriek te Haskor zijn 500 personen gedood, onder welke een groot aantal Duitschers. Inbraak te VÜssiugeu. In den nacht van Dinsdag op Woensdag is te Vlissingen wederom gepoogd in te breken, ditmaal in het kantoor van de bierbrouwerij de Meiboom. De beide dieven werden in hun werk gestoord. De politie hield twee mannen aan, een van deze was in het bezit van een revolver met patronen. De andere heeft dezer dagen veel Engelsch geld gewisseld, hetgeen in verband wordt gebracht met den diefstal, die plaats heeft gehad in het kantoor van het Belgisch consulaat, in den nacht van 12 op 13 dezer, waarbij veel Engelsch geld werd vtrmist. («een hoop meer. Thans, na een afwezigheid van 14 dagen, is de hoop ijdel op terugkeer van de volgende vóór den storm uitgevaren Scheveningsche loggers: Sch. 126, reeder C. v. d. Toorn en Co., schipper SpaansSch. 253, reeders D. v. d. Zwan en den Duik, schipper A. Roe- levelden Sch. 270, reeder A. v. d. Ende, schipper Kramer. Door deze ramp is het leven verloren ge gaan van 35 opvarenden, die behalve hun weduwen een groot aantal kinderen nalaten. De personen der bemanningen waren mee- rendeels aan elkander verwant, varende op wat men te Scheveningen noemt familie-schuiten. Droevig voorval. Omtrent de aanhouding van dr. B. te Hil versum verneemt men nog het volgende De overleden echgenoote van den heer B. was reeds jaren lang zenuwlijderes en reeds meermalen in verschillende gestichten ver pleegd. Herhaaldelijk had zij reeds gepoogd zich van het leven te berooven, doch telkens poogde men het haar te beletten, tot het haar eindelijk gelukt is laudanum in te nemen, aan de gevolgen waarvan zij overleden is. Haar echtgenoot is thans aangehouden, daar het vermoeden bestaat, dat hij haar poging tot zelfmoord niet voldoende heeft tegengewerkt. Het lijk is naar Amsterdam vervoerd ter gerechtelijke schouwing. Dr. B. is ter be schikking van de justitie gesteld. Een aardig denkbeeld. De H. B. S. te Meppel wordt bezocht door een knaap, die een paar uur van de plaats woont. De watersnood in ods land trok ook zijn aandacht. Daardoor kwam hij op het lumi neus idee, zijn viool mede te nemen, om in den trein zijn medereizigers te vergasten op zijn snarenspel en daarna een collecte te houdBo ten behoeve der noodlijdenden van de water- ramp. Den eersten dag, dat hij er mee begon, haalde hij 7.50 en den tweeden dag circa 10 op Het trein-auditorium schijnt daarbij zeer gul en dit heeft hem aangemoedigd met zijn trein-concerten voort te gaan. Stoven-bedwelming. Toen Zondagmorgen ds. Prop uit Elden de godsdienstoefening in het Evangelisatiegebouw te Stolwijk zou sluiten, werd hij, waarschijnlijk ten gevolge van het rooken der stooven, be wusteloos. Dadelijk schoten eenige personen toe om hem uit bet gebouw te brengen en werd een geneesheer ontboden. Ook vijf toehoorsters ge raakten door den damp bewusteloos. Gelukkig was hun toestand niet ernstig, zoo dat de avonddienst weder door ds. Prop geleid kon worden. (»Ned.«) Voorspellingen van Madame de Thèbes. In de »Opr. Haarl. Crt.« van 11 Januari 1915 verscheen een particuliere correspondentie uit Parijs, gewijd aan een interview met de vermaarde waarzegster Madame de Thèbes. De correspondent beschrijft eerst het interieur harer woning, en vertelt o. a. dat hij er 62 olifanten en olifantjes van brons, ivoor, biscuit en marmer aantrof. Tweeënzestig.en daar onder bedaarde, met den slurf omlaag, een kwaje, met woedend opgeheven slurf. Verder tallooze handen, van brons, van gips en op foto's. Madame de Thèbes, een 60- a 65-jarige dame, vertelde den interviewer, dat zij chiro- mancienne is dat wil zeggen iemand, die de toekomst leest uit de lijnen van de hand. De chiromancie is geen kunstje of goochelarij, maar een wetenschap verklaarde zij voorts. Zij zeide verder dat België weer het oude België zou worden, dat Duitschland absoluut den oorlog zou verliezen, en over ons land was haar meening, dat Holland Holland zou blijven, en dat danken zou aan de overwinning der geallieerden. Ook voorspelde zij, dat ons land in het komende jaar te lijden zou hebben van over stroomingen. Zooals wij vermeldden, stond de bewuste correspondentie in de «O. H. Ct van 11 Januari 1915. De overstroomingsramp brak los op 14 Januari 1916. Ons compliment aan Madame De brand van Molde. Kristiania, 22 Januari. Ter nauwernood waren de puinhoopen van het afgebrande stadsdeel van Bergen afgekoeld of een nieuwe Jobstijding schrikte de menschen hier te lande weer op. »Molde staat in brand«, ziedaar de tijding die de telegraaf gisteren avond bracht. Molde is een klein stadje aan de Westkust, gelegen van de Moleefjard, tusschen Aalesund en Kristiansund Het is welbekend voor de toeristen die 's zomers aan de westkust komen en evenzoo voor hen die uit Kristiania door het Gudbransdal en het Romsdal de westkust willen bereiken, om hun weg zuidwaarts of noordwaarts voort te zetten. Molde, dat 3000 inwoners telt, heeft een heerlijke ligging. Het ligt weibeschut bij de fjort aan de zuidelijke helling van een bergreeks. Uit het stadje heeft men een prachtig uitzicht op de toppen van de gebergten van Sondmör, Romsdalen en Eikerdalen. Zooals zoovele kustplaatjes van Noorwegen heeft ook dit plaatsje een langgerekten vorm en 3trekt zich bij een breedte van 200 350 meter over een lengte van meer dan 2 kilo meter langs de fjord uit. De straten liggen evenals in Bergen in de richting van den heerschenden Westenwind, die daar dan ook vrij en ongehinderd kan blazen. Daar het plaatsje vroeger eigenlijk nooit door een groo- ten brand was geteisterd, is het ook niet op het brandgevaar gebouwd de huizen zijn er over het algemeen klein, zijn meerendeels van hout en liggen zonder orde verspreid, vor mende onregelmatige straten en sloppen. De brand ontstond gisterenVrijdagavond om 6 uur in een wolfabriek, die een eindje buiten de stad lag, toen deze brand door de vrijwillige brandweer was gebluscht en deze al op weg naar huis was, brak plotseling een nieuwe brand uit in een steenkolenpakhuis, in de nabijheid van de stoombootkade geloopen. Er blies toen een storm uit het Zuidwesten, en het duurde niet lang of het dichtbebouwde stadsdeel dat onmiddellijk bij de kade lag en dat uit oude, kurkdroge huisjes bestond, stond in lichte laaie. Eerst tegen 4 uur 's nachts was men den brand meester maar toen was ook een derde van het plaatsje in de asch gelegd, en daarmede alle winkels die er waren, alle pakhuizen, de brouwerij, de apotheek, een kleerefabriek, de melkfabriek, een meubel fabriek en een aantal woningen. De kerk, die van hout is, benevens de school en de groote hotels bleven gespaard, maar de vier courantebureau's (let wel op het aantal voor een plaatsje van 3000 inwonerswerden een prooi der vlammen. Meer dan 100 buizen zijn verbrand en on geveer 800 menschen zijn daardoor dakloos geworden, waarvan de meesten tot den onbe- middelden stand behooren, die of hun inboedeltje niet of heel laag verzekerd hadden. De schade wordt op 23 millioen kronen geschat. (De schade in Bergen, die eerst globaal berekend was op 100 millioen, schijnt nu echter ruim 50 millioen te zullen bedragen.) Gelukkig zijn er geen menschenlevens bij deze ramp te betreuren. Er loopen geruchten, dat de brand, die zoo noodlottig voor het stadje werd, is aangestoken door een pyromaan, die over den brand van Bergen had gelezen maar zekerheid heeft men niet. Er woedde tijdens den brand een hevig onweer, zoodat de mogelijkheid niet buiten gesloten is, dat de brand ontstaan is door het inslaan van den bliksem. Koning Haa kon, die eerst eenige dagen geleden nit Bergen was teruggekeerd en die gisteren bij de ope ning van het Storting de troonrede had ge houden, is heden naar Molde vertrokken. Van alle kanten van het land wordt hulp verleend in den vorm van geld, kleeren en levensmiddelen. Het mag een geluk genoemd worden dat de hotels, de kerk en de school gespaard bleven, zoodat aan de slachtoffers van den brand voorloopig een onderdak ver schaft kon worden. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Ter Neuzen Jan. '16. M. de Redacteur Mag ik, nu dhr. J. v. d. Peijl het zijne heeft gezegd in de kwestie van Hasselt tegen over de Baanbreker, ook nog een enkel woord zeggen over al dat schoons V Ten eerste stond ik n. 1. verbaasd over de weigering van een arbeiders(?)blad als de Baanbreker, om het stukje van den Heer v. d. Peijl op te nemen, daar dit blad er vroeger nog al eens op blufte dat het in tegenstelling met dompersblaadjes, als de Zeeuw en derg ook aan tegenstanders plaats verleende, om het hunne in een of andere kwestie te zeggen en dus niet aan «domperstactiek" deed, zooals die anderen, die hunne lezers maar voorzetten, wat zij ze wilden laten slikken. Gaat de Baanbreker dit nu ook doen of ligt de schold hiervan bij de arbeidersdividen den in Ter Neuzen, die steeds onder den naam van H. het hunne bijdragen om het sombere arbeidersleven te verlichten en te verbeteren En verder las ik ook, dat in het Vrijz. dem. program wel degelijk staat, dat de vrij zinnigen al hun best moeten doen om flinke kroeg- en drankbestrijders te zijn of te worden. Prachtig. Als het dan maar geen maat regelen zijn, die enkelen het brood zouden kunnen ontnemen en bij slot van rekening het drankge- of misbruik toch niet zouden genezen. Want daar zijn de menschen van de Baanbreker toch zeker ook niet voor, om slachtoffers te maken en nog geen stap nader tot hun doel te geraken. In het Soc. dem. program staat zooveel, dat óók nog maar niet direct uitgevoerd kan worden. Als de heeren als H. de meerderheid hadden, zou ik wel eens willen zien, dat ze terstond op de bres zouden staan om voor stellen a la van Hasselt er door te jagen. En zijn deze heeren als H., Uw Abonné e. a. werkelijk zoo uaiëf om te willen gelooven of doen gelooven, dat het van Hasselt zijn doel was om zekere punten van een Vrijz. dem. program uit te voeren Och och wat eene onnoozelheid W'eten de heeren dan niet, dat indertjjd toen dhr. Drost door hun toedoen gewipt werd, onder hun candidaten voorkwam dhr. Jacs. Verlinde, die nu ook gedwongen is in eene zoogenaamde «kroeg* zijn brood te ver dienen Zouden zij zoo graag zien, dat die man, slachtoffer der laatste staking, door voorstellen als van Van Hasselt, zijn «reuzenorgel, dat soms 's morgens al aan het draaien is,zooals in den Raad werd aangehaald, zou moeten stopzetten en op die wijze in zijn brood zou bedreigd worden Mooie tactiek voorwaar. Verder moesten de liberalen ook wat meer voor het lager onderwijs doen. Nu, hier ligt voor de Baanbreker ook nog een mooi veld om te bearbeiden. Vooral hier in Neuzen mogen de heeren wel eens gauw beginnen, al was het alleen maar om ook bij hun vol gelingen wat meer respect voor onderwijs en onderwijzers aan te kweeken, want wat dat betreft, valt hier ook nog al een beetje op te knappen. Doch het mooiste is, dat, als dhr. Van Hasselt, zijn zetel ter beschikking van de kiezers had gesteld, hij zou gesteund geworden zijn, naar mij werd medegedeeld, door H. en zijne geestverwanten. Indien dat zoo is, dan kondt Gjj, arbeiders, op verzoek van Uw wijze vporlichters de aristo craat vau Hasselt terug aan de macht helpen, die hij bij de liberalen is kwijtgeraakt. Vraag dan echter eerst aan dezen candidaat, wat óók hij van de staking denkt, want daar door moest toch ook dhr. Drost indertijd het loodje leggen niet waar En denk er dan eens over of de politiek van H. en Co. U een haar breed verder zou brengen in Uw strjjd. Dan is er verder nog een persoon, die zich «Uw Abonné* doopt en die vol heilige ver ontwaardiging het J. v. d. Peijl kwalijk neemt, dat hij H. insinueert met phrasen als Wiens brood men eet, wiens woord men spreekt enz. Als je echter de nette wijze van pole- niek voeren van de Baanbreker zag in deze kwestie en termen onder de oogen kreeg als »Hiep hiep hoera de kroegen hebben het overwonnen,* het kroegliberalisme der «ronde tafel* enz. dan begrijp je niet, hoe die Abonné zoo dom kan zjjn, zich te stcoten aan iets, wat nog maar eene beleediging kón zijn. Of leest hij de Baanbreker nooit, of zijn de schermen, waarachter bij kruipt zóó dik, dat hij er niet doorheen kan lezen Dan nog maar liever aan de «ronde tafel* als achter de schermen. Mijn dank mhr. de Redacteur voor de plaatsruimte. Uw dienstw. OBSERVATOR. DAGEN. Voorm. Nam. Zaterdag 29 Januari 7.36 8.14 Zondag 30 8.55 9.39 Maandag 31 10.25 11.8 Dinsdag 1 Februari 11.45 Woensdag 2 0.17 0.46 Donderdag 3 1.13 1.38 Vrpag 4 2.1 2.23 gevraagd voor toezicht bij het bouwen van twee woonhuizen. Zelfstandig kunnende optreden en reeds ais zoodanig werkzaam geweest zijnde. Behoeft geen teekenwerk te verrichten. Salaris onge veer tachtig gulden per maand. Brieven met referenties letters M. L.f bureau dezer courant. kuilt gij LI dadelijk welkome verlichting ver schaften door de Abdijsiroop te nemen, welke de vastzittende slijm zal verwijderen. Doordien met de prikkelende slijm tegelijk ziekte kiemen zullen worden verwijderd, kan de Abdijsiroop de hoest bedaren en het voortwoekerend kwaad tjjdig stuiten. Ontelbare dankbare genezenen noemen dan ook de een waardevol huismiddel bij den hardnek- kigsteu hoest, verkoudheid, keelpijn, heesch- lieid, kinkhoest, influenza, eatarh, bronchitis, asthma. Prijs per flacon van pl.m. 230 gram 1.05, van pl.ru. 550 gram 2.05, van pl.m. 1000 gram 3,55. Eischt ROODEN BAND met onze handtee- kening L. I. AKKER, Rotterdam. Alom verkrijgbaar bij alle Drogisten en de meeste Apothekers, en te Ter Neuzen bij de Wed. A. VAN OVERBEEKE Leunis Axel, J. H. VAN DIXHOORN eD L B. A. ROLFF Lz; Hulst, F. L. VERWILGHEN v. d. Hooft; Zaamslag D. RIEMENS Janssen. //i

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1916 | | pagina 3