Van het Oostelijk oorlogstooneel. Op het Zuidoostelijk oorlogstooneel Loop der bevolking; te Ter Neuzen. I BINNËJSLaND. UIT ONZE OMGEVING. Kerknieuws. Rechtszaken. Gemengde Berichten. 't Waren Iandstormers, en op het overtrek van hun helm stond eei( kruis Een kruis. Het teeken van liefde en verlos sing, en daar sterker en sterker het geweld en de dwang, in het tegen alle recht in be sprongen en bezette België Onlangs meldden we, dat het personeel van de tiam EeclooWatervliet (grens) aange houden was. Nog acht mannen vertoeven in den kerker, zonder dat men buiten weet waar om Een der ongelukkigen is ernstig ziek ge worden en moest naar de hospitaalgevangenis te Gent overgebracht worden. Op de tram is nu nieuw personeel, maar dit mag maar mederijden tot het Hoogkasteel ongeveer een kwartier van de grensdan nemen de Duitschers de tram over en rijden tot de grens. Te Watervliet hebben de Duitschers weer een gelegenheid gevonden om geld te slaan. Ze hadden verleden jaar de oogstopbrengst van deze gemeente als van andere af genomen. Nu kwamen ze met zware requitities. Veel boeren hadden een groot deel van hun vruchten verkocht. Thans moeten ze het hun toegewezen aandeel betalen Duitsehland spreekt gaarne tot de wereld over zjjn grootschen strijd, maar meldt niet boe het voor zijn oorlogskas 't arme België uitknijpt. Ja, 't was weer een allertriestigste morgen aan de grens. WEENEN, 27 Jan. (Wolff.) Officieel: Geen gebeurtenissen van belang. ST. PETERSBUG, 27 Jan. (P. T. A.) Offi cieel Duitsche vliegtuigen bij ven herhaalde lijk de streken van Riga en Dunaburg met bommen bestoken Ten Z.W. van het Narotsj-meer zijn onze verkenners met gunstigen uitslag met den vij and slaags geweest. Een onzer verkenningsafdeelingen heeft een Duitsche afdeeling verrast, ze met de bajonet op de vlucht gejaagd, haar zware verliezen toegebracht en gevangen gemaakt. Ten Z O. van Kolki zijn onze verkenners een vijandelijke waarnemingspost binnenge drongen en hebben ze zwaar beschadigd. In Galicië blijft de vijandelijks artillerie aan de midden-Strypa bedrijvig. Aan den Dnjester hebben wij in de streek van Uscieczko bij het bruggehoofd den vijand met handgranaten bevochten. Ten noorden van Bojan heeft de vijand, na voor onze loopgraven 3 mijnen te hebben doen springen, herhaaldelijk getracht ons aan te vallen. Hij is echter telkens door ons vuur teruggedreven. Verhalen wan deserteurs. LONDEN, 26 Jan. (Reuters bijz. dienst.) De militaire toestand blijft stationnair en men vermoedt, dat dit waarschijnlijk nog lang zoo zal duren. Bulgaarsche deserteurs geveu zich nog voortdurend aan de grenstroepen over. Een onderluitenant, een sergeant en twiutig man werden gisteren naar Saloniki gebracht. De deserteurs verklaren, dat het Bulgaarsche leger verzwakt is, doordat het honger lijdt, ten gevolge van de moeilijke verbindingen, die den aanvoer van voorraden haast onmogelijk maken. Volgens die deserteurs zou de voort- zettiug van den oorlog meer en meer impo pulair worden. De politie nam een manifest in beslag, dat aan de muren van Saloniki was aangeplakt en aan den Koning was gericht, Verklarend, dat volk en leger een eensgezinde gemeenschap vormen, bezield met broederlijke gevoelens en vast besloten elk offer zonder klagen te brengen, behalve een nieuwe schending en vernedering door Turken of Bulgaren van het bevrijde gebied in Macedonië. Het manifest eischt, dat dit gebied ongeschonden blijft. De Minister van Financiën brengt in de Staatscourant naar aanleiding der Muntwet 1901 en het daarbij behoorend kon. besluit ter algemeene kennis dat ale kantoren waar de Nederlandsche pasmunt, mits voor niet minder dan vijftig gulden voor de zilveren en tien gulden voor de nikkelen en bronzen, kan worden ingewisseld tegen rijksdaalders, guldens en halve guldens zijn aangewezen a. de Nederlandsche Bank te Amsterdam b. de kantoren der betaalmeesters c dè navolgende kantoren der directe be lastingen en der directe belastingen, invoer rechten en accijnzen in de provincie Zeeland Axel, Goes, Hansweert, Heinbenszand, Hon- tenisse, Hulst, Sas van Gent, Vlissingen (directe belastingen en accijnzen) Vlissingen (invoerrechten en accijnzen) IJzendijke Zierik- zee. Bovendien in de provincie Zeeland het kantoor der registratie en domeinen te Oostburg. Helooning van belasting ambtenaren wegens onomkoopbaarheid. Bij Kon. besluit van 24 Jan. 1916 no. 29 is benoemd tot broeder in de orde van den Nederlandschen Leeuw de heer C. Verhoek, kommies" der 2de kl. der directe belastingen inv. en acc., tijdelijk belast met de waarneming van het grenskantoor der invoerrechten te Bath. Deze koninklijke onderscheiding is hem toegekend, wegens het weerstand bieden aan elke poging tot omkooping en de trouw en het beleid, getoond bij het achterhalen van zeer belangrijke uitvoer-traude en het ont maskeren van het complot der daders. In opdracht van den minister van financiën begat zich gister de directie van 's rijks be lastingen in de directie te Breda, de heer Keilerman Slotemaker, vergezeld van den in specteur van 's rijks belastingen te Hansweert, de heer F. Eibers naar het grenskantoor Bath, om den Peer Verhoek van deze kon. onder scheiding kennis te geven Cn hem van dit blijk van Koninklijke waardeering mededeeling te doen en hem het daaraan verbonden onder- scheidingsteeken ter hand te stellen. In tegenwoordigheid van voornoemden in specteur en de plaatselijke militaire autoriteiten en den hoofdcommies belast met de leiding van den recherche-dienst, hechtte de directeur na een hartelijke toespraak, waarin hij o. m. wees, dat de heer Verhoek getoond had voor allen een voorbeeld te zijn van trouw en plichtsvervulling, dezen het onderscheidings- teeken van broeder in de orde van den Ned. Leeuw op den borst. De heer Verhoek dankte zichtbaar aange daan voor de groote waardeering door hem ondervonden. Ook te Rotterdam zijn belastingambtenaren beloond wegens buitengewone plichtsbetrach ting en gebleken onomkoopheid. Bij resolutie van 25 Jan. 1916 no. 93 be tuigde de Minister van financiën zijne tevreden heid aan de kommiezen lste kl. P. J. de Bleay en A. van Dijk te Rotterdam wegens ontmas kering van personen, die trachtten hen om te koopen, van wie een werd veroordeeld bij arrest van het gerechtshof te 's-Hage van 19 -Ian. tot 1 maand gevangenisstraf. De Minister verleende ieder een premie van f 500. Uitvoer van beetwortelen naar België uit Staats-Vlaanderen. Reeds twee mededeelingen zijn over dit onderwerp in de laatste dagen in de dag bladen verschenen. Het tweede hau blijkbaar ten doel het eerste aan te vullen. Naar de voorzitter de Vereeniging van Beetwortelsui- kerfabrikanten in Nederland, Je heer Heerma van Vosse, mededeelt, is de tweede mededeeling, ook afkomstig van den secretaris der controle commissie, nog onvolledig en behoort zij te worden aangevuld als volgt De minister van landbouw, nijverheid en handel had ter conferentie bijeengeroepen de commissie van controle op den uitvoer van beetwortelen uit Staats-Vlaanderen en de commissie van advies in zake suiker. De minister kwam ten slotte met beide commis sies tot dit resultaat De Belgische beetwortelsuikerfabrikauten zullen op behoorlijke aanvragen uit Neder land in België mogen uitvoeren een maxi mum van 90 millioen K.G. beetwortelen, mits zij een gelijke hoeveelheid, gebasseerd op een cijfer van vijftig procent der suiker, voor het binnenland ter beschikking stellen voor de^Nederlandsche suikerbehoeften, evenals de Nederlandsche suikerfabrikatie dit in suiker heelt te doen, en welke bieten door de Ne derlandsche beetwortelsuikerfabrikanten zullen moeten worden overgenomen van de Belgische fabrikanten tegen betaling van twintig gulden per 8000 K.G., onder verplichting voor de Nederl. fabrikanten die bieten te verwerken op suiker geheeldus 100 bestemd voor de binnenlandsche consumptie tegen den door den minister vast te stellen prijs. Met ingang van 1 Februari a. s. is aan mej. C. M. Harte te Ter Neuzen op verzoek eervol ontslag verleend als hulptelefoniste en met ingang van dienzelfden datum benoemd tot kantoorbediende bij dm post-en telegraaf dienst aldaar. In de Donderdag gehouden vergade ring van de Kamer van Koophandel alhier werden herbenoemd tot voorzitter de heer A. C. Lensen, tot vice-voorzitter de heer M. G. A. Blankers, tot secretaris de heer A. P. de Vos en tot bode de heer H. Sonnevijlle. In verband met de circulaire der Regee ring in zake het bepalen van den aanwezigen voorraad aardappelen in ons land, zijn voor Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen aangesteld om daar voorraden op te nemen Voor Zaamslag M. de Pooter aldaar voor Hoek: Jac. Scheele aldaar; voor Axel: M. Bakker aldaarvoor Sas van GentC- de Ridder aldaarvoor St. Jansteen Th. Voet aldaar voor Graauw P. M. Staal aldaar voor Phillippine A Zeegersaldaar; voor Hontenisse: J. Asselman en J. v. Bendegem aldaarvoor Ter Neuzen M v. d. Gouwe en Jac. Bedet aldaar; voor Boschkapelle en Stoppeldijk A. Dees te Zaamslag voor Koewacht, Overslag en ZuiddorpeA. Dieleman te Axel voor Westdorpe: P. Cortvriendt te Sluiskil; voor Clinge en Hulst: F. Daalman te Hulst. Er is de laatste dagen heel wat te doen geweest op het gebied van uitvoeringen. Vrijdagavond had in het Hötel des Pays- Bas eene uitvoering plaats door »De Volhar ding* voor de militairen. Deze was druk bezocht. Zaterdagavond werd er eene uitvoering door militairen gegeven op de bovenzaal van het Hotel de Commerce, die Zondagavond voor het publiek herhaald werd. Jammer genoeg was de laatste maal de opkomst niet groot. »De Volbarding« speelde dien dag in Hulst. Er werd veel schoons ten beste gegeven, maar het aantal bezoekers was niet groot. Woensdagavond werd in het Hotel de Commerce door eenige dames en heeren eene soirèe amusante gegeven, waarvan de baten strekken ten voordeele van de slachtoffers van den Watersnood. Er was goede muziek te hooren, terwijl op het gebied van voordrachten enz. iets moois ten beste gegeven werd. Groot was de op komst niet, maar er heerschte een prettige toon. Het bal na afloop hield de bezoekers nog eenige uurtjes genoeglijk bijeen. Namens het comité voor ontwikkeling en ontspanning der militairen trad Donderdag avond op de bovenzaal van het Hótel de Com merce op de heer van de Volkere te Rot terdam, vroeger te Vlissingen. Ook het onderwijzend personeel aan de ver schillende scholen was tot een bezoek uitge- noodigd. Aan weerszjjden van het midden was de zaal flink bezet. Het midden was in de lengte gereserveerd voor de verschillende toestellen, die voor de lezing noodig waren. Het betrof een interessant onderwerp n. 1. de radio-telegrafie. De demonstratie was een waar succes. Het was een lust den geleerden spreker te hooren en niet minder zijne proeven te zien, die alle zoo schitterend slaagden. Het meest verbijsterende leek uit den mond van dezen spreker eenvoudig en na tuurlijk. Zijn onderwerp volkomen meester, wist hij het aan de hoorders ook zoo voor te dragen, dat het zelfs voor hen, die geheel leek waren, aantrekkelijk werd. Men kon dan ook eene speld hooren vallen. Bovendien maakte meer dan een geslaagde kwinkslag de voordracht nog smakeljjker. De heer Van de Volkere, vroeger onder wijzer te Vlissingen, heeft het in zijn lieve lingsvak tot eene zeer groote hoogte gebracht, waarvan zijne handigheid en gemakkelijkheid bij het nemen van proeven ieder ten volle konden overtuigen. Zelf heeft hij uitvindingen gedaan of die van anderen verbeterd. Met dankbaarheid hebben velen van de voor Ter Neuzen zeldzame gelegenheid gebruik gemaakt. En voorzeker zullen zoo goed als alle aan wezigen verlangen zoo iets nog eens te hooren en te zien. In een druk bezochte vergadering van de Eerste Nederlandsche Coöperatieve Beet wortelsuikerfabriek te Sas van Gent, werd ecu voorstel van het Bestuur om f 10 000 te geven aan de landbouwers die bij de laatste overstrooming schade hebben geleden, zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Men meldt uit Koewacht In de maand December werd door het be stuur der gemeente Koewacht bij het rjjks- graanbureau een hoeveelheid meel besteld. Een week zoowat later werd van genoemd bureau de verklaring ontvangen, dat voor die gemeente de aangevraagde hoeveelheid beschik baar is te Sas van Gent, waar het graan ver werkt wordt. Van het bestuur dezer inrichting is nu te Koewacht nog geen bericht ontvan gen, dat het meel kan worden afgehaald. Sinds al dien tijd, c.a. 7 weken is hier wegens gebrek aan meel geen regeeringsbrood ver krijgbaar zeker niet in het belang van de houders van broodkaarten. Een meisje uit Koewacht had heimelijk de ouderlijke woning verlaten in gezelschap van een Belg, die reeds geruimen tjjd bij haar ouders inwoonde. Reeds hadden ze een nacht te Hansweert doorgebracht en dachten zij met den trein van Vlake naar Holland te vertrekken, toen haar vader en broer aan kwamen, die de vluchtelingen mee naar huis namen. Woensdag daalde er onder Waterland kerkje een onbemande ballon van Duitschen oorsprong. Hij was 4'/.2 M. bij l'/3M groot, en is onder militaire geleide naar IJzendijke gevoerd. Door de Duitschers is, naai aan de N. R. Ct. wordt gemeld, aan de Belgische man nen van 17 tot 35 jaar uit Selzaete en om geving, die anders op de fabriek te Sas van Gent komen werken, het vertrek naar Neder land verboden. Andere Belgen mochten wel de grens passeeren, doch mochten niet meer wekeljjks in België terugkomen. Deze maat regelen zijn voor onbepaalden duur. Uitwisseling van krijgsgevangenen. Uit Vlissingen wordt gemeld Woensdagavond is met den laatsten trein uit een gevangenkamp in Duitsehland hier aangekomen een kolonel van het Engelsche leger, die uitgewisseld is tegen een Duitschen prins, die in Engeland gevangen zat. Twee leden van de transportcolonné, onder leiding van dr. van Maanen, hebben den ko lonel, die ernstig ziek was, naar de gereed liggende mailboot gedragen. In de week 1925 Januari zijn de volgende besmettelijke ziekten in Zeeland ter kennis van den Centralen Gezondheidsraad gekomen Roodvonk 1 geval te Clinge, 2 te Hoek, 1 te Middelburg, 3 te Ter Neuzen, 1 te Oostburg en 2 te Scherpenisse. Diphteritis 1 geval te Breskens, 1 te Hulst, 1 te Oostkapelle en 1 te Stoppeldijk. Zondag 30 Januari 1910. Ned. Hervormde Kerk. Ter Neuzen. Yoorm. 9>/3 u., en nam. 2 u., Dg. A. Tim merman. Bediening van den H. Doop. Sluiskil. Yoorm. 9Vj u., en nam. 2 u.. dhr. L. Dek Hulst. Voorm. 9>/2 u., Ds. L. M. de Boer. Gereformeerde Kerk. Ter Neuzen. Voorm. 9 u., leeskerk. en nam. 2 u., Ds. van der Wal van Hoek. Gereformeerde gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u en 51/, u., Dsi Overduin. Oud-Gereformeerde gemeente (Vlooswijkstraat) Ter Neuzen. 9 u., 2 u., en ö'/s u., Leeskerk. Lokaal „Eben-Haëzer" (Kerkhoflaan.) Ter Neuzen. Nam. ö'/g u., Evangelisatie. In de loop dezer week zjjn alhier de vol gende personen gevestigd H. Hartog, zonder beroep, Nieuwstraat 56 van Hellevoetsluis P. G. D. Dhaens, fa brikant, N. Statiousweg 14 van IJzendijke. Vertrokken M. Baert, werkman, Dekkerstraat 13 naar Rotterdam J. P. Walland, Ingenieur, Ro- segracht 7 naar Leeuwarden - C. S. Geerligs, dienstbode, Rosegracht 7 naar Leeuwarden G. Weitinga. zonder beroep, Westkolkstraat 44 naar Amsterdam D. J. van Lent, land bouwersknecht, P. 104 naar Sas van Gent C. M. Scheele, werkman, Jozinastraat 10 naar Rotterdam J. de Kubber, werkman, Dek kerstraat 26 naar Axel. Arrondissements-Keclitbank te Middelburg De rechtbank heeft in hare zitting van 28 Jan. 1916 de volgende vonnissen uitgesproken P. J. D., oud 30 j bootwerker; J. C. d. F., oud 31 j., bootwerker, beiden te Ter Neuzen, zijn wegens diefstal veroord. ieder tot 3 weken gevangenisstraf. S. P. v. d H., oud 35 j., metselaarsknecht te Ter Neuzen, is wegens medeplichtigheid aan diefstal veroord. tot 10 dagen gevang. A. E. G., oud 25 jfabrieksarbeider te Sas van Gent, is wegens mishandeling ver oord. tot 5 boete of 5 dagen hecht. M. O. d. S., oud 40 j., vrouw van E. v. H., veldarbeidster te St. Kruis, is wegens poging tot omkooping veroord. tot 15 boete of 15 dagen hecht. P. V., oud 62 j., mosselvisscher te Clinge, beklaagd van omkooping, is vrijgesproken. Ontevreden militairen. Sedert een paar dagen zijn te Maastricht een groot aantal militairen ingekwartierd, meest allen Friezen en Groningers. Woens dagmiddag, terwijl zij zich op de Markt (de alarmplaats voor de ingekwartierden) verza meld hadden om vandaar naar de grensposten te marcheeren, weigerde het grootste deel gehoorzaamheid. Zij legden hun ransels en geweren tegen den muur van 'n huis en ver klaarden aan den vaandrig, dat zij nog verlof te goed hadden, want hun was beloofd, en als zij nu weer naar de grenzen moesten voor 10 dagen, dan kwam van het verlof beelemaal niets.

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1916 | | pagina 2