DE ANTHRACIE1 WILT GIJ GENEZEN? ANTHRAC1ET Te wapen, ASTHMALIJDEES! Loop der bevolking te Ter Neuzen. Gebr. IIAMRLIXCk. Kerknieuws. Rechtszaken. Gemengde Berichten. Laatste Berichten. Burgerlijken Stand. Hoogwatergetij te Ter Neuzen. Advertentiën. in LOSSING. GEBRUIK DE ABDIJSIROOP, d",tke ofl Arrondissements-Recütbank te Middelburg Bigamie. POSTER IJ EN. DAGEN. Voorm. Nam. Zaterdag 15 Januari 10.3 10.41 Zondag 16 11.15 11.47 Maandag 17 0.14 Dinsdag 18 0.37 0.59 Woensdag 19 1.18 1.37 Donderdag 20 1.54 2.11 Vrjjdag 21 2.27 2.43 ,0|20 en 30 50. Schuttershof weg. 1916 opnieuw vastgesteld, op een bedrag van 156 902.651/9, met een post voor onvoorziene uitgaven van f 3119.74. Ten slotte hield dhr. Van Hasselt nog een betoog, naar aanleiding van het werk van Mr. Oppenheim, dat de op een begrooting uitge trokken post voor onvoorziene uitgaven ook uitsluitend dient te worden gebruikt voor uit gaven die uit onvoorziene omstandigheden voortspruiten, en dat daaronder niet behooren salarisverhoogingen, zooals die welke in deze vergadering zijn toegestaan en waarvoor nu een deel der oorspronkelijk geraamde onvoor ziene uitgaven gebezigd worden. Hij meent, dat het steeds gebruikelijk is geweest te han delen, zooals nu gehandeld is, en dat de be trokken ambtenaren het dus niet hebben ge weten, maar is van gevoelen, dat verzoeken om salarisverhooging steeds voor de vaststelling der begrooting moeten worden ingediend en alsdan behandeld. Hij heeft er zich niet tegen verzet, maar zal voortaan tegen elk dergelijk tusschentijds verzoek stemmen. Men heeft anders geen houvast aan de begrooting. Dhr. Waalkes zeide heter mede eens te zijn en de Voorz. wees er op, dat er tot hiertoe steeds zooveel mogelijk in dien geest is ge handeld (tot een jaar of drie geleden o.m. de eerste ambtenaar der gemeente na de vaststelling der gemeentebegrooting een adres zond aan Ged. Staten met verzoek om salarisverhooging en dat voorbeeld wel navolging heeft gevonden.) Alvorens de vergadering in geheime zitting overging, wees dhr. Waalkes nog op den weg in den Pierssenspolder, leidende naar de be graafplaats te Sluiskil, die weer in zeer slechten staat verkeert. De Voorz. gaf te kennen, dat Burg en Weth. dezer dagen te Sluiskil zouden komen en er dan eens zouden gaan zien. (Laat men dan geen mooi weer afwachten en vooral de aandacht wijden aan de geheele breedte van den weg vóór den ingang van de begraaf plaats, want daar kan men niet volstaan met de breedte van het voetpad.) Verplaatst met ingang van 16 Februari a.s. de klerk der posterijen en telegrafie le klasse de heer J. A. van Dale, van Ter Neuzen naar Goes (postkantoor). Benoemd tot commies-titulair ten post kantore te Goes de heer J. A. van Dale, thans klerk te Ter Neuzen. liet Nut. Op eenvoudige, bevattelijke en aangename wijze gaf de heer Dr. Ten Bruggecate, Direc teur der H. B. S., op Donderdag 13 dezer in »Pays-Bas" een overzicht van het leven van den grooten denker Spinoza De spreker slaag de er volkomen in zijn gehoor te boeien. 'tWas meer jammer, dat de opkomst niet wat grooter was, maar dat zal wel voor een deel te wijten geweest zijn aan het ongunstige weder. Had het bestuurslid Van Borssum Waalkes den spreker met een enkel woord ingeleid, de vice-voorzitter Spruitenburg sprak een mooi slotwoord, vooral van dank aan den heer Ten Bruggecate. Het werd een geduchte storm Donder dagavond en des nachts. Het water rees bij den vloed hoog en al bleef het beneden den stand van Maart 1906, het bleef er niet zoo ver beneden. Waren de nieuwe werken aan de kaai niet tot stand gekomen, dan had men meer alge meen kunnen gewaarworden, dat het water hoog stónd. Thans behoelden geen bijzondere maatregelen getroflen ter beveiliging van Markt en omliggende straten. Hier en daar is aan de polders in onze buurt heel wat schade aangericht. Dicht bij de z.g. Koepel is ook een mijn aangespoeld, die naar we nader vernemen, eene Hollandsche mijn bljjkt te zjjn. Dat wij geïsoleerd liggen is door den storm weer duidelijk gebleken. Telegraaf- en telefoonverkeer was verstoord. Wie Vrij dagavond op zijne nieuwsbladen rekende, kwam bedrogen uit. De dijk bij Yselmonde is voor den aandrang van het water bezweken en de spoorweg verbinding tusschen Rotterdam en Dordrecht was verbroken. Als gevolg hiervan moest alle verkeer ook uit de richting Haarlem, Den Haag en Rot terdam langs Utrecht geleid worden. Dit heeft op verschillend gebied eene heele stagnatie veroorzaakt. Zoodoende zijn wij thans nog niet in staat mede te deelen, hoe het in Holland en vooral in Friesland, Overijsel en Drente, die reeds dagen lang door watersnood geteisterd zijn, met den hevigen storm van Donderdag is afgeloopen. Ongetwijfeld zullen een groot aantal onge vallen het gevolg van den heftigen Westen wind geweest zjjn. Het uitkeeringsfonds bij ziekte „Hulp in Nood" te Ter Neuzen zag de laatste jaren de reserve geregeld verminderen en vooral sedert Aug. '14 was dit het geval nu zoovele jonge leden vertrokken zijn en men hun con tributie moet missen. In de Woensdagavond gehouden buitengewone vergadering werd in verband daarmede besloten de wekelijksche uitkeering van 6 te verminderen tot f 5. De secretaris van de commissie van toezicht op den uitvoer van suikerbieten uit Zeeuwsch-Vlaanderen naar België, de heer T. C. Zonnevijle, deelt mede, dat Donderdag 1.1. te 's-Gravenhage een conterentie plaats had van den minister van landbouw met de com missie van advies in zake suiker eu de com missie van toezicht op den uitvoer van suiker bieten uit Zeeuwsch-Vlaaudereo naar België. Het gevolg der overlegging is, dat thans de uitvoer voor de campagne 1916 verzekerd is onder speciale voorwaarden, die te zijner tijd ter kennis van de Belgische tabrikanten zullen wordeD gebracht. Sedert eenigen tijd watert het land dat door de Isabellasluis en voor een groot deel op België loost, zeer slecht af. Er schijnt een detect aan de sluis te zijn. In de week van 5 11 Januari zijn de volgende besmettelijke ziekten in Zeeland ter kennis van den Centralen Gezondheidsraad gekomen Roodvonk 7 gevallen te Ter Neuzen, 5 te Zaamslag, 2 te Hoek, 2 te Stavenisse, en voorts een geval in elk der volgende gemeenten Middelburg, Koudekerke, Oostburg, Philippine en Westkapelle. Diphteritis 6 gevallen te Wissenkerke, 2 gevallen te Biervliet en een geval in elk der volgende gemeenten Groede, IJzendijke, Krui- ningen, Vlissingen en Zierikzee. Zondag 16 Januari 1916. Ned. Hervormde Kerk. Ter Neuzen. Voorm. SP/j u., en 2u., Da. K. Timmerman. Sluiskil. Voorm. 9'/s u., en uam. 2 u.. dhr. L. Dek. Hulst. Voorm. 9'/a u., Ds. L. M. de Boer. Gereformeerde Kerk. Ter Neuzen. Voorm. 9 u., en nam. 2 u., Ds. A. Scheele van Veere. Gereformeerde gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u en ö'/j u., Ds. Overduin. Oud-Gereformeerde gemeente (Vlooswijkstraat) Ter Neuzen. 9 u., 2 u., en 51/, u., Ds. G. van der Garde van Onheusden. Lokaal „Bben-Ha'ézer" (Kerkhoflaan Ter Neuzen. Nam. 5u., Evangelisatie. In de loop dezer week zijn alhier de vol gende personen vertrokken J. de Bruijne, landb. knecht, P 66 naar Hoek M. J. de Witte, dienstbode, Korte Kerkstraat 17 naar Hulst A TH. Schouten, dienstbode, N. Stationsweg 14 naar Rotter dam A. A. van Hoorn, zonder beroep, Nieuwediep 65 naar 's Heer-Arendskerke J. J. Nijssen, dienstbode, Noordstraat 78 naar Hoek. De rechtbank heeft in hare zitting van 14 Januari 1916, de volgende vonnissen uitge sproken J. M. R., oud 19 j., schaapherder, zonder vaste woonplaats, gedetineerd le Middelburg, is wegens diefstal (gepleegd te Hulst) veroord tot 3 maanden gevang, met aftrek der prev. hechtenis. J. B. d. P., oud 30 j., vlaskooprnan te St. Jansteen, is wegens het opzettelijk belemmeren van een ambtshandeling veroord. tot f 10 boete ol 10 dagen hecht. P. d. V., oud 32 j., veldarbeider te St. Jan- steen, is wegeDS dieistal veroord. tot 25, boete of 12 dagen hecht. A. E. H., oud 39 j., koopman en badhuis houder te Cadzand, is wegens het onttrekken van een schaap aan eeu beslag veroord. tot 14 dagen gevaug. J. E. v. M., oud 35 j., matroos te Rotter dam, is wegens mishandeling (op een Ter Neuzensch schip) veroord. tot 15 boete of 15 dagen hecht. Vergeetachtig. In een der omliggende gemeenten van 's-Gravenhage, nl. te Wassenaar, heeft zich Dinsdag het geval voorgedaan, dat iemand bij enkele candidaatstelling tot raadslid werd ge kozen, doordien de tegenpartij verzuimde, bijtijds haar candidatenlijst in te leveren. Door deze vergeetachtigheid van den secretaris der Vrijzinnige Kiesvereeniging is de candidaat dier vereeniging, de heer Heldring, die door bijzondere omstandigheden juist wel eenige kans zou hebben gehad in deze overigens over wegend rechtsche plaats, niet in aanmerking gekomen en is de Christelijk-Historische coali- tieeandidaat, jhr. mr. W. A. Beelaerts van Blokland, zonder slag of stoot gekozen. De schuldige secretaris moge zich troosten met de gedachte, dat hij niet de eerste is wien zoo iets overkomt. Bij de Haagsche Staten verkiezingen van 1910 is het nog voorgekomen, dat de secretaris der Roomsche Kiesvereeniging in Den Haag (wij zullen des zondaars naam nu njaar niet weder noemen) eveneens vergat, de candidatenlijst in te leveren. En de eenige naam, die daarop voorkwam, was toen nog wel.de zijne Te- Greenwich is, naar de »Times« mede deelt, een Hollander onder beschuldiging van bigamie voor den magistraat gebracht. Hij ver klaarde, dat de wet hem, naar zijne meening, niet kon beletten, zoowel in Engeland als in Nederland een vrouw te hebben. De magistraat vroeg hem, of hij dan bijv. als koerier zou meenen het recht te hebben, in ieder land, waar zijn beroep hem heen mocht voeren, een vrouw te trouwen. »Niet in ieder lande, antwoordde hij, maar was niet in staat op të geven in hoeveel landen dan wel. De magistraat heeft verwijzing van de zaak naar de Rechtbank gelast. Duitsche vliegmachine verongelukt. Men meldt d.d. 12 Januari uit Vlissingen Hede-mamiddag viel een Duitsch watervlieg tuig, genummerd 505, hij het lichtschip »Noord- binder» in zee. De twee inzittende aviateurs werden aan boord van het lichtschip opgeno men. De kapitein van de Zeeland-boot, die juist naderde, bood aan, hulp te bieden, bet geen echter niet noodig was. Nader verneemt eeu correspondent, dat een torpedoboot de beide vliegers beeft afgehaald. Men meldt uit Aardenburg: Langs de Belgische grens zal van Duitsche zijde nog een tweede electrische draad worden geplaatst en zulks pl.m. 100 M, binnenwaarts. Alle gebouwen die zich binnen de 100 M. bevinden, moeten ontruimd worden, terwijl die gebouwen waar ze in den weg staau opgeruimd zullen worden. Deze maatregel wordt ger omen om te voor komen, dat nog personen over de grens zullen komen. Allen toch die binneo de draden aan getroffen worden, zullen neergeschoten worden. Deze daad heeft onder de Belgen weer veel bittering gewekt. PARIJS, 13 Jan. 11 uur 'b ar. Bij Rijssel hevig bombardement. Duitsche loopgraven en schuilplaatsen werden vernield. Een Duitsch regiment werd bij het binnentrekken van Roye onder vuur genomen. Een Duitsche 10 c.M. batteri] op bet plateau van Vouclerc werd tot zwijgen gebracht. In Champagne en de Argonne kleine gevechten. LONDEN, 14 Jan. De »Times« verneemt uit SalonikiDe geallieerden hebben de ijzeren spoorbrug van 200 M. lang over de Stroema opgeblazen, waardoor het verkeer langs dien weg tusschen Boelgarije eu Turkije gestoord is. LONDEN, 13 Jan. Off. De vjjand liet een mijn ontploffen bij Givenchy, gevolgd door een bomaanval, welke werd afgeslagen. Vandaag eenige beschieting van Givenchy, maar over 't geheel genomen kalmte. Vier onzer vliegers, die gisteren opstegen, zijn niet teruggekeerd. AXEL. Huwelijks-aangiften. 16 Dec. Emilius Pieters, 27 jjm. en Maria Louisa Cornelia van Dorsselaer, 21 j., jd, Geboorten. 16 Dec. Pieter Adriaan, z. van Pieter Maljaars en Adriana Janna Elisabeth Versluis 17 Dec. Maatje, d. van Marinus Bakker en Francoise Goossen. 18 Dec. Jan Pieter, z. van Cornebs Pieter Provoost en Johanna Cornelia Versprille. 19 Dec. Leuntje Pieternella. d van Jan Jacobus Dieleman en Janna Maria Scheele 21 Dec. Mathilda Maria, d. van Jacobus van Rijsbergen en Victoria Seraphina Groothaert 23 Dec. Cornelia Janna, d. van Adriaan Hendrik Johannes Sorber en Debora Cornelia Witte. 25 Dec. Christina Debora, d. van Pieter Marinus Willem Oppeneer en Debora Hamelink. 26 Dec. Jacob, z. van Marinus Roose en Maria Wolfert. 28 Dec. Pieter, z. van Gilles Koekkoek en Cornelia de Bruijne 29 Dec. Elzia, d. van Theophilms van Bat tingen en Isabella Seraphina van Goethem Overlijden. 18 Dec. Suzanna Geertrui de Pooter, 61 j., echig. van Marinus Pieter Zegers. Maria Josephina van den Brande, 62 j., echtg van Ber- nardus de Coninck Sara Maria Jansen Verplanke, 54 j., wed van Levinus Cornelis Adriaansen. 26 Dec. Janna Dieleman, 81 j., wed. van Marcus Dieleman. In de maand Februari as. zal te Amster dam een algemeen examen worden gehouden voor de betrekking van hulptelegrafist aldaar. Aanmelding behoort te geschieden bij het Hoofdbestuur der Posterijen en Telegrafie te 's Gravenhage vóór 1 Februari a. s. Inlich tingen zijn te verkrijgen bij den directeur van het post- en telegraafkantoor te dezer plaatse. 11 n n ii Ook verkrijgbaar: voor rekening van Asthmalijders, hoesters, kuchers, gij allen die fluimt of benauwd zijt, laat toch Uw kwaal niet voortwoekeren, Iaat Uw kwaal niet den tijd U te overweldigen, voorkomt de ernstige gevolgen van mor gen door heden nog Uw kwaal te bestrijden, voordat het misschien zooals velen voor U, doordat zij naar goede raad luisterden? ademhalingsorganen heeft, doordien ze de vastzittende, prikkelende sljjm oplost en kan doen loskomen, waarmede de ziektekiemen worden verwijderd. Alle astbmalijders zullen beseften, welk een verlichting zij zullen gevoelen als hun borst en keel van de vastzittende slijm wordt ge/uiverd. Alle lijders aan hardnekkigen hoest en bronchitis weten zeer goed dat hun hoest zal bedaren als de prikkelende slijm wordt verwijderd. Daar de tegelijk een verzachtende en genezende werking op de slijmhuid der ademhalings organen heetr, zal het duidelijk zijo, welk een bizouder goede hulp de Abdij siroop is bij Asthma, Bronchitis, Influenza, Kink- en Slijmhoest, hardnekkigen Hoest, Catarb, Heescbheid en Keelpijn. De Abdijsiroop schaadt nooit. Pi ijs per flacon van pl.m. 230 gram 1.05, van pl.m. 550 gram f 2.05, van pl.m. 1000 gram ƒ3,55. Eischt ROODEN BAND met onze handteekeniDg L. I. AKKER, Rotterdam. Alom verkrijgbaar bij alle Drogisten en de meeste Apothekers, en te Ter Neuzen bij de Wed. A. VAN OVERBEEKE Leunis Axel, J. H. VAN DIXHOORN en L B. A. ROLFF LzHulst, F. L. VER- WILGHEN -v. d. Hooft; Zaamslsg D. RIEMENS Janssen.

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1916 | | pagina 3