Logement HOTEL DE ZWAAN, tooi een tiental Werklieden gezocht. gekookte en Ingelegde gebakken en ingelegde Paling. INGEZONDEN STUKKEN. Laatste Berichten. Burgerlijken Stand. Hoogwatergetij te Ter Neuzen. Advertentiën. eüg. mussche. Inbraak. Bij de firma De Graaf te Gouda, handelende in kruidenierswaren, is Vrijdagnacht ingebro ken. Een schrijfbureau werd opengebroken en daaruit een bedrag van pl.m. 100 weggeno men, dat gedeeltelijk toebehoorde aan het R.-K. armbestuur. De politie heeft den dader nog niet gevat. Diefstal. Een belangrijke hoeveelheid paraffine, ge borgen in een pakhuis aan de Vest te Gouda en toebehoorende aan de Kon. Stearinekaarsen- fabriek Gouda, is gestolen. De vermoedelijke daders zekere Van der L en K. zijn te Heer len aan de grens aangehouden en naar Gouda overgebracht. Reeds nam de politie eenige honderden kilo's paraffine in beslag, vermoede lijk bevindt het overige gestolene zich te Rot terdam. Ongepaste grap. Twee werklieden van de Ned. Gist- en Spiri tusfabriek te Delft haalden een ongepaste grap uit door zoutzuur te doen in een flesch water van een kameraad. Deze die een flinke teug had genomen van het vocht, werd plotseling ongesteld, gelukkig zoo later uit een deskun dig onderzoek bleek meer van schrik dan van het ingeslikte vocht, daar hij zelfs bij het ge bruiken van den geheelen inhoud van de flesch niet het geringste nadeel zou hebben ondervonden. Deze ongepaste aardigheid kostte echter aan beide werklieden hun betrekking. De brandstichtingen in Middelburg. De gemeentepolitie van Middelburg heeft de hand gelegd op een bode van het provin ciaal bestuur, verdacht van de brandstichtingen de laatste weken aldaar voorgekomen. Naar wij vernemen wordt de aangehoudene ook verdacht van brandstichtingen te Goes op 13 December en is hij ter confrontatie onder ge leide daarheen geweest. Het mijuen-gevaar. Door de stoomloodsboot no. 9 is een voor den Waterweg drijvende mijn vernield. Men meldt uit Hoek van Holland d.d. 10 Jan. Op het Noorderstrand alhier is een zeer groote mijn aangedreven en onder mili taire bewaking gesteld. Men meldt uit Vlieland d.d. 10 Jan. Bij dam 36 is een nieuwe Engelsche mijn aangespoeld, gemerkt 76, rood geschilderd.' Te Colijnsplaat en Westkapelle zijn weder mynen aangespoeld. Daar kon toch wel wat af. Het kantoorpersoneel van de firma Krupp is ontevreden. Ze hadden gaarne evenals de werklieden eene loonsverhoogiug gehad. Het valt hun moeilijk :n deze dure tijden met de oude salarissen rond te komen. Reeds herhaaldelijk is door hen om loons- verhooging gevraagd, maar steeds kregen ze nul op 't requpst. De Vorwiirts* deze kwestie besprekend, meent dat er voor het kantoorpersoneel best wat over kon schieten, daar toch de firma in het eerste oorlogsjaar eene winst heeft gemaakt van 87 millioen mark. Wij gelooveu ook dat van 87 millioen mark wel eene kleinigheid voor het kantoorpersoneel had afgekund. Maar de firma Krupp denkt er anders over. Moordaanslag. Zondagnacht werden eenige gehuwde vrou wen in de gemeente Nijeveen bij Meppel lastig gevallen door een zestal boerenjongens. Toen Elzinga, de gemeenteveldwachter, dat wilde beletten, greep de boerenzoon G. B. den politieman aan, duwde hem het hoofd achter over en bracht hem roet een vlijmscherp mes een snede, I1/, d.M. en 1 c.M. breedte, de keel toe. Toen dokter J. Leijdesdorff de, wonde behandelde, bleek het, dat de slagader bloot lag. Was de snede één millimeter dieper ge weest, dan zou Elzinga zyn doodgebloed. Door haar broertje in brand gestoken. Toen Zondagmorgen mejuffrouw Lens te Breda even van huis giüg om een boodschap te doen en haar vierjarig dochtertje onder toezicht van een ouder zoontje achterliet, heeft deze knaap een courant om het hoofdje der kleine ge vouwen en dit papier met lucifers ia brand gestoken. Onmiddellijk vatten hot haar en de kleertjes van het meisje vlam. Op het hulpgeroep der kinderen kwam een buurvrouw toeloopen, die 't meisje in epn wol len deken wikkelde, en er mee naar het R.-K. Gasthuis snelde. Inen de moeder, die inmiddels geroepen was. in het gasthuis kw.m, vond ze baar kindje reeds stervende. De vader was gemobiliseerd en niet te Breda aanwezig. Een Ouitsche mumtieirein in de lucht gevlogen. Tegen acht uur op Oudejaarsavond, meldt de correspondent van de »Morning Post« te Bern, werd de bevolking van Bazel opgeschrikt door een knal, heviger dan wat daar sedert het begin van den oorlog was gehoord. Alle vensters in de stad ratelden en vele deuren vlogen open. Het publiek dacht aanvankelijk, dat er een aardbeving had plaats gehad, maar bet Seismologisch observatorium weersprak die gedachte terstond. Volgens het getuigenis van vele personen, die zich buitenshuis bevon den, was over de grens een zeer groote vuur kolom in de lucht zichtbaar, in dezelfde rich ting als het hevig artillerieduel, dat dagen te voren was gehoord. Uit Duitsche bronnen was geen nieuws omirent de oorzaak vau den hevi- gen knal te krijgen, maar volgens betrouw bare inlichting, was hij veroorzaakt door het in de lucht vliegen van een Duitschen munitie- trein nabij Bollweiler, in den Elzas alle per sonen in den trein kwamen daarbij om. Verdwenen rubber. Een te Weenen gevestigde firma J. V. heeft bij de politie te Rotterdam de opsporing ver zocht van 1851 kilogram rubber, voor haar in 30 zakken in een Rijnschip geladen en daarna spoorloos verdwenen. De schipper van dat Rijnschip zegt, dat hij de rubber in de Maas overboord geworpen heeft uit vrees, in een smokkelzaak betrokken te worden. De rubber beeft een waarde van ongeveer f 19.000. Er wordt naar gezocht. Ingerekend. Ie Amsterdam zag een rechercheur een tweetal manuen met een groot pak sjouwen. Zijn wantiouwen ,.werd opgewekt en hij volgde hei tweetal eenige oogenblikken. Iri de St. Jansstraat gingen de mannen bij een opkooper binnen en trachten daar hun vracht te ver- koopen. Dat lukte echter b'ijkbaar niet en bet tweetal ging weer veider. In de Nes hield de politie-man ben aan en nood'gde hem uit mede te gaan naar het bureau St. Pietershal. Daar bleek, dat het pak een grooten voor raad stoffen en zilveren voorwerpen bevatte. Een ernstige ondervraging naar de herkomst van die voorwerpen volgde en eindelijk be kende één van de aangehoudenen broeders dat een en ander afkomstig was van diefstal in een villa te Bussum. De mannen zijn ter beschikking van de justitie gesteld. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Mijnheer de Redacteur Voor bijgaand stuk, dat door de Baanbreker geweigerd is, vraag ik gastvrijheid in Uw blad, ten einde het doel, een juister licht over een veel besproken kwestie' te verspreiden, toch nog te bereiken. Dankend voor de opname, Uw dw., J. v. d. PEIJL. Mijnheer de Redacteur Gaarne zag ik het volgende stukje in Uw blad opgenomen. in de Baanbreker van 11 Dec. trof ik een schrijven aan, onderteekend H., waarin de houding der liberale kiesvereeniging te Ter Neuzen ten opzichte van het raadslid Van Hasselt aan critiek werd onderworpen. H. scheen niet in te zien of te willen inzien, waarover de zaak ging. zÜue voorstelling van zaken aanneme lijk te maken, heeft hij het over de belang rijke rol, die de herbergiers spelen bij het vaststellen der vrijzinnigheid* hier. Dit is een goedkoop argument en zonder bewijs ter neer geworpen. ln het nummer vati 23 December beweert hij, dat het gevaar voor de belangen der her- bergiers de kiesvereeniging in actie bracht. Dit nu is met de waarheid in strijd. Ik en mijne medestanders zyn steeds opge komen voor de persoonlijke vrijheid, voor eene gepaste ontspanning, juist ter wille van het volk, dat genieten wil. Wij zijn bovendien van oordeel dat de be langen van neringdoenden (en dan zonderen wij de herbergiers niet uit) niet onnoodig geschaad mogen worden. De voorstelling, alsof het hier slechts een herbergiersbelang gold, is ten eenenmale onjuist. H. zou dat kunneu weten. En zoo goed hebben de raadsleden gevoeld, dat uitvoering der motie onpractisch, ja feite lijk ondoenlijk was in eene plaats als Ter Neuzen, dat in het algemeen schade te duchten was voor veler belangen, dat de motie in de laatste raadsvergadering met 9 tegen 3 stem men werd afgewezen. By de 6 liberale tegen stemmers (waar ook l)r. v. Nes thans bij was) sloten zich aan de Wethouder Dees en de anti-rev. raadsleden R. Scheele en J. de Jager. Mij dunkt, dat geeft te denken Eene kleine herinnering. Het, is ons bekend, dat één candidaat van de Liberale Kiesvereeniging bij de stemming van dezen zomer genade vond in de oogen van H. Het was de heer Van Hasselt, die aan den patroon van H. een paar vragen had beant woord over progressie in de belastingen en goedkoop lager onderwijs Nadat de patroon van H. dat antwoord had, bleek genoemde candidaat ook voor H. een geschikte. Het moge vreemd schijnen, maar de des betreffende vragen zijn alleen gedaan aan den heer Van Hasselt, juist aan dengene, die van de overblijvende liberale candidaten bij eerste stemming de minste stemmen had. Aan de overige 2 candidaten der vrijzinnigen zijn die vrageil niet gesteld, ofschoon juist verwacht kon worden, dat deze ze niet minder gunstig hadden kunnen beantwoorden dan den heer Van Hasselt. De overige candidaten wisten van die vragen niets af, ook niet het Bestuur der Kiesvereeniging, die Van Hasselt gecan- dideerd had. Eerst op den morgen van de herstemming kwam de secretaris der kiesver eeniging het door het op den man af aan den heer Van Hasselt te vragen, te weten. H. en zijn patroon hadden natuurlijk het volste recht die vragen te stellen. En'dat ze voor dien eenen vrijzinnigen candidaat gingen werken, was volkomen hun zaak. De herinnering dient dan ook alleen om te doen zien, wie eene fout maakte tegen de organisatie en tevens om te doen uitkomen, wie het niet prettig vonden, dat de kiesver eeniging zich genoodzaakt zag tegen den heer V. H. op te treden. De heer V. H. beeft niet bedankt. Uit het stuk van H. (zie Baanbreker 11 Dec.) schijnt te blijken, dat H. en eenige anderen den heer an Hasselt zouden gecandideerd hebben, indien deze wel had bedankt. H. schijnt dus van meening, dat de heer V. H. gewoon van het eene schuitje in het andere zou overstappen, zooals eenige jaren geleden iemand in Axel eens deed. Daar heeft toen evenwel de uitkomst der stemming zeer sterk bewezen, dat de kiezers van zoon verwisseling allerminst gediend waren. Uit beide stukjes krijg ik den indruk dat H. herbergiers beschouwt als iets minder waardigs. Toch zette H. een paar jaren geleden alles op haren en snaren om den heer J. F. Verlinde als voorman voor de werkstaking te hebben en wilde hij hem eveneens in den Gemeente raad brengen. De heer Verlinde, die als slachtoffer bij de werkstaking geleden heeft en door zijne zaak het nu kan opzeilen zou een der eerste slachtoffers der motie-Van Hasselt geworden zijn. Er zou heel wat te vertellen en te verkla ren zijn. Maar telkens zou men tot de con clusie komen, dat een groepje menscben in onze plaats er een scharrel- ot modderpolitiek op na houden ter bereiking van zekere oog merken. Nog een enkel woord, wat H. over de vrij gevigheid van den heer Van Hasselt schrijft. Ik mag niet indiscreet zijn. Ik begrijp, dat de heer Van Hasselt niet gaarne zou zien, dat aan de groote klok gehangen werd. of hij al of niet de belangen der vrijzinnige partij steunde. Toch, nu H er iets van schijnt te weten, zal de heer Van H. het mij niet kwalijk ne men, naar ik hoop, als ik bevestig, dat hij in de jaren, dat hij in Ter Neuzpn was, by meer dan ééne gelegenheid verschillende zaken dei vrijzinnige partij ook finantieel steunde, zooals trouwens door verschillende personen wordt gedaan. Ik begrijp, dat het den heer Van H. onaangenaam moet aandoen, dat hier- van gerept wordt, daar hij dit natuurlijk eene zaak acht tusschen de vereenigingen en hem persoonlijk. Maar hij zal begrijpen, dat ik mij verplicht voel deze algemeene verklaring af te leggen. Maar nu vraag ik ookAls iemand een orgaan of eene vereeniging steunt, zyn dan dat orgaan en die vereeniging gehouden, alles goed te keuren, wat zoo iemand doet, zelfs als het lijnrecht tegen beginsel en standpunt ingaat Ik dacht, dat juist de socialisten hierover een ander een beter oordeel hadden. Ik geloof dan ook, dat deze zinsnede meer als insinuatie of verdachtmaking dient. En dan kon ze voor H. al niet ongelukkiger zijn. Dan wordt het met recht: Wiens brood men eet, wiens woord men spreekt. Hiermede stem ik niet in en naar ik vermoeden mag toch^ ook niet de lezers van de Baanbreker. Waar ik den tijd genomen heb deze Ter- neuzensche kwestie eenigszins uitvoerig toe te lichten, daar vlei ik me niet H. tot ander en beter inzicht gebracht te hebben. Maar de lezers van de Baanbreker zyn thans in de gelegenheid zich een oordeel te vormen en zoo ze de moeite er voor over hadden, Terneuzensche toestanden na te gaan, zou hunne overtuiging wel een andere zijn dan die van H. en zouden zij begrijpen, hoe in de laatste raadsvergadering de gerucht makende motie kon vallen met 9 tegen 3 stemmen. Ik wensch niet in discussies' te treden en zal waarschijnlijk van verder geschrijf in Uw blad afzien. Wie de waarheid wil, beginne met waar te zijn. En met een weinig moeite kan ieder ze vinden. Met dank voor de verleende gelegenheid. UEds. dw. J. V. D. P(EIJL). Ter Neuzen, 27 Dec. 1915. De onlusten in China. LONDEN 11 Jan. (Reuter). De »T,mes« verneemt uit Sjangai, dat de censuur ons in het duister laat over de situatie in Joennan. De officieeie berichten worden niet geheel be trouwbaar geacht. De ernst van den opstand kan men afleiden uit troepenbewegingen op groote schaal naar strategische punten met het doel de provincie af te zonderen en te voorkomen, dat de beweging zich over andere gewesten uitbreidt. Da leider der republikeinen Tsaiao, voor malig militair gouverneur van JoenDan, is een man van een sterk karakter en beeft grooten invloed in de provincie. Hij beschikt over een troepenmacht van byna 30.000 man, die waarschijnlijk alle onder zijn bevel staan. Men meent dat hem een flinken financieelen steun en toevoer van wapens is toegezegd. Kweik- how sluit zich misschien pan bij den opstand. De houding van Tsesjoean is nog oozeker. Kwantoeng is berucht om zijn vyaudelijke houding jegens Joeansjikai. De gezindheid van de daar in garnizoen liggende troepen ten opzichte van Tsaiao is twyfelachtig. TER REUZEN. Huwelijks-aangiften. 7 Jan Willem Pieter Romeijn, 22 j., jm. en Johanna Ver- nelst, 21 jjd. Albertus Franclscus Florimond van Meir 26 j., jm. en Jozina Oppeneer, 22 j ,jd Alphon- sus Isidorus Benedictus Schirris, 25 i„ im en Leuntje van Aalst 21 j., jd. Geboorten 2 Jan. Floris, z. van Pieter Meeuwsen en Dina Elve. Maatje Magdalena. d van Pieter Marinus Daniel van der Peijl en Jacoba Maria van der Pefjl. 3 Jan Jeanna Anna, d. van Pieter Jacobus Drabbe en Anna Jacomina Koopman. Jacob, z. van Daniel de Kubber en Elizabet de Fefiter. 4 Jan. August, z. van Adrianus -Jacobus Jacobs en Paulina de Wijn. 8 Jan. Jan. z. van Guiliaam Klaassen en tornelia Anna Maria van der Gouwe. Overlijden. 6 Jan. Pieter Johannes Kielman 102 j., z. van Jan en Catharina Supers. 7 Jan. Petrus Josephus de Coninck, 6 m., z. van Augustus Ber- nardus en Maria Sophia Jacobs. DAGEN. Voorm. Nam. Woensdag 12 Januari 6.46 7.11 Donderdag 13 7.40 8.11 Vrijdag 14 8.45 9.22 Zaterdag 15 10.3 10.41 Zondag 16 11.15 11.47 Maandag 17 0.14 Dinsdag 18 0.37 0.59 Aanbiedingen onder letter Z., Bureau dezer Courant. PHILIPPINE. Telepton No. 2. Je adres voor Dinés bij vooruitbestelling, aan zeer billijke prijzen. Aanbevelend, 1» 91 99 99 99 99

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1916 | | pagina 3