Van bet Oostelijk oorlogstooned Qi) het Zuidoostelijk oorlogsfooueel Van liet Italiaansch-Oostearpsche gevechtsterrein. Op Zee. BliNNEiNLAND. UIT ONZE OMGEVIUG. Gemengde Berichten. den wel intelligenter:, heethoofdigen advocaat, dat namenlijk zijn werk voor zich zelf en het land de meest nadeelige gevolgen kon hebben, doch niets hielp. Advocaat Noppenj hield geldelijke inzamelingen tot ondersteuning van hulpbehoevende Franschen, trachtte in" Lu xemburg soldaten voor de Fransche, armee te werven. Het geld, dat Noppeny voor liefdadige doel einde verzamelde gebruikte hij voor een niet geiing gedeelte tot dekking van onkosten bij den koop van gedrukte briefjes, die hij in België liet verspreiden, om den inwoners'den raad te geven, passieve tegenstand te bieden ten opzichte van alles, wat het Duitsche bestuur van hem eischte, zooals b v moeilijkheden maken tegen betaling van belastingen, het wei geren van arbeid in het belang der Duitschers etc. Deze briefjes werden niet in Luxemburg gedrukt doch kwamen uit Zwitserland en kou den gemakkelijk, wijl destijds de grenswacht niet zoo streng optrad, over Luxemburg naar België gesmokkeld worden. Hem stond daarbij een geheel gezelschap van personen ten dienste, waarover Noppeny de leiding had, en die van uit de Belgische grensplaatsen de actie verder in België moeten voortzetten. in België stelde zich Noppeny in verbinding met de Belgische en Fransche autoriteiten*, van wien hij geld ontving voor zijn gevaarlijk werkje en wien hij menig bericht over Duitsche maatregelen wist te seinen. In België ook ver bleef hij, om de telegrammen die een collega in Luxemburg wist te onderscheppen, en be langrijke correspondenties inhielden tusschen de Duitsche en Luxemburgsche autoriteiten, naar rrankrjjk over te brengen. Zoo meende de advocaat rustig te kunnen verder werken, en vermoedde geenszins, dat in het Luxemburg zeer actief optredend Duit sche detective-gezelschap den spion reeds lam' op het spoor was. Noppeny werd op heeterdaad betrapt en aan het militaire gerecht overgele verd, dat hij ernstig onderzoek hem ter'dood veroordeelde. Bij de behandeling van het proces kwam voornamelijk uit hoe uiterst actief de geheim- »pohzisten« in Luxemburg optreden. Dit Ge zelschap doorkruist geheel Luxemburg, ver blijft in de kleinste dorpen en gehuchten, zendt zij n agenten uit in treinen en trams werkt in café s, bij publieke verkoopingen etc., overal en altijd uitziende of niets in het nadeel der Duitsche armee in Luxemburg geschiedt. Het is wel erg in een vrij land! Eenige detectives waren Noppeny reeds maandenlang op het spoor, doch lieten hem rustig verder werken. Bij de behandeling van het proces bleek, dat men vele plaatsen in België, waar Noppeny nu en dan verbleef, kende, een omstandigheid, die erop wees dat de slimme advocaat door de nog veel sluwere detectives op de hielen gevolgd werd. Noppeny is nadat de keizer het doodvonnis in levenslange tuchthuisstraf heeft veranderd, naar de gevangenig in Trier gevoerd. VVEENEN, 10 Jan (YVolff.) OfficieelGiste ren zijn in Oost-Galicië en aan de grens van Boekowiua geen gevechten van grooten om- vang geleverd. Slechts is gisteravond bij To- porocitz een vijandelijke aanval afgeslagen. Overigens niets nieuws. ST. PETERSBURG, 10 Jan. (P. T. A.) Offiicieel De dag van gisteren is over het algemeen op het geheele front rustig voorbij gegaan In Galicië en ten oosten van Czernowitz heeft de vijand, die reusachtige verliezen geleden door onzen snellen en hevigen aan val en die ontredderd is door hardnekkige doch vruchtelooze tegenaanvallen ten einde de ver- loren stellingen te hernemen, gisteren niets meer ondernomen. Zijn zwakke pogingen om onze troepen bij 't bevestigen van de door hen veroverde stellingen te belemmeren, heb ben nergens succes gehad en zijn met geschut vuur en handgranaten verijdeld. BERLIJN, 10 Jan. (Wolff.) Officieel: Toe stand over het algemeen onveranderd. Bij Berestiany is een voortwaartsche beweging van een vrij sterke jafdeeling Russen afgeslagen. KEULEN. 10 Jan. (Part.) De bijzondere correspondent van de Köln. Ztg. meldt over het Russische offensief in Gaiicië De verliezen der Russen gaan vermoedelijk de 50,000 man aan dooden en gewonden te boven. Het ver flauwen van den strijd beteekent waarschijnlijk alleen, dat de vijand op adem wil kómen. Achter zijn front worden groote versterkingen aangevoerd. Zij zijn reeds waargenomen. Bij de voorbereiding van de aanvallen door de artillerie zijn zeer groote.hoeveelheden munitie verbruikt, die de Japanners onlangs weer ge leverd hadden. De Japanners leveren niet alleen artillerie-munitie, maar ook het grootste oe- deelte van de Russische infanterie in Galicië is met geweren van Japansche herkomst uit- gerust, WEENEN, 10 Jan. (Wolff) Officieel. nze tegen Berane oprukkende kolonnes hebben de Montenegrijnen opnieuw van tal van hoogten verdreven en Biotsa bereikt Ten noorden van die plaats is de oostelijke oever van de Lim van vijanden gezuiverd. De troepen die op de hoogten voor meer dan een meter hoog liggende sneeuw moeten waden houden zich kranig. Aan de Thra artilleriegevechten en scher mutselingen. De gevechten aan de ZW. grens van Mon- tenegio duren voort. Oe ontruiming van Gaüëpoi;. De officieele Engelsche lezing van de wijze waarop nu ook de punt van het schiereiland Gal 1 poh is ontruimd, komt niet volkomen overeen met de berichten, die daarover van 1 urksch-Du'tsche zijde tot nog toe zijn inge- komen. Het volgende is ontleend aan een telegram aan de frankfurter Zeitung dd. 8 Januari, uit Konstan tiuopel gezonden vóór dat de ontruiming bekend was. Op de punt van het schiereiland bij Sed- ul-Bahr staan voornamelijk Fransche, en ólechts weinig Engelsche troepen. Sedert veertien dagen heeft aldaar een ver bitterde worsteling plaats. Meer dan op eenig ander gevechtsterrein mogelijk is, ontwikkelde hier bij den aanval alle wapenen groote werkzaamheid. De oorlogsschepen en kustbatterijen be schermen de loopgraven. Land- en water vliegtuigen en duikbooten. alles is aan beide zijden m de weer voor de wereldhistorische nnale. Met onvergetelijke bravoure vecht het Ot- tomaansche leger. De verliezen der vijanden zijn zeer groot. Onder bedekking van het vuur der schepen konden eenige Fransche troepenafdeelmgen reeds worden ingescheept Volgens een telegram uit Keulen ontvang de Koelmsche Zeitung een bericht, waarfn staat, dat de inscheping onder bescherming van het vuur dan drie kruisers Zaterdagnacht om 12 uur gekomen is. Tegen den ochtenil deden de Turken een bajonetaanval en er ontstond een bloedige sla". Tot zoover het bericht" van de Koelniscbe. Een bloedige slag en een verlies van 1 man dat stemt niet overeen. De vraag is echter in welk stadium de bondgenooten zijn begonnen hun verliezen op te teekeneu. -ni naar Servië. Volbloed socialist, hartstoch telijk bewonderaar van Jaurès, aarzelde Coryn, zegt de »Humanitéals alle ware socialisten geen oogenblik om zijn plicht en meer dan dat te doen, toen het uur van de nationale verdediging sloeg. En toen ontpopte deze zachtmoedige idealist zich als een geboren aanvoerderfanatiek, onverschrokken, geliefd bij den troep, geheel opgaand in taktiek en het krijgsbedrijf. Hij za in onze herinnering voortleven als'een der volmaakste officierstypen van het volksleger, zooals Jaurès dat zoo schitterend geteekend heeft in zijn »Armée nouvelle". Milos door de Entente bezet. De Lokal Anzeiger" verneemt uit Athene, dat het bericht van de legeraanvoering van de Entente, waarbij het eiland Milos in het belang der operaties voor den duur van den oorlog als bezet gebied verklaard wordt groot opzien baart, omdat de Entente het niet meer noodig vindt de uoor haar genomen maatre gelen op de een of andere wijze te recht vaardigen. Als reden wordt slechts aange voerd, dat de Entente, met het oog op de aanstaande operaties, genoodzaakt is, het eiland Milos te bezetten, als basis voor de vloot der geallieerden. De Grieksche bladen zien in dezen maatregel een bedreiging tegen Grie kenland daar Milos gelegen is in het midden van de scheepvaartlijn tusschen Kreta en Athene. WEENEN, 10 Jan. (Wolff.) Officieel. De Italiaansche generale staf had dd. 3 Januari met trots opgegeven van een, met voor de Oostenrijkers en Hongaren zware verliezen afgeslagen aanval op de Italiaansche stellingen op de helling van de Monte St. Michele. Dit bericht 't welk overigens geheel uit de lucht is gegrepen, heett blijkbaar betrekking op een door korporaal Studecrnisk van het 27ste regiment, bijgestaan door enkele man schappen, uitgevoerden aanval met handgra naten, waardoor de Italianen uit hun stelling verdreven waren. Daarna was de patrouille zonder verliezen te hebben geleden, en met twee buitgemaakte geweren, welgemoed terug gekeerd. Verdere gevechtsdaden hadden op het ge noemde deel van het gevechtsfront niet plaats gehad. M uï 10 Jan. (Agence Mill.) Met Gods hulp hebben wij nu ook den vijand van Sed-ul-Babr verdreven. Wij hebben'nog geen bizonderheden ontvangen over Jen slag, die na een voorbereiding van drie da gen gistermiddag met een aanval van onze zijde begon. Wij weten alleen, dat wij alle oopgraven bij Sed-ul-Bahr en Teke BÓernoe hebben bezet en onze troepen, die in het centrum oprukten, negen kanonnen namen Een groot tentkamp, met alles wat erin was, viel in ouze handen. De buit is groot Een van onze vliegers heeft een vijandelijken harman tweedekker aangevallen. De jijana heeft bijna gedurende een half jaai bij -Sed-ul-Bahr met alle middelen gepoogd ons in het hart te treffen. Hij heeft geen ander resultaat bereikt dan groot verlies aan manschappen en materieel, hij heeft moeten vluchten en alle hoop moeten laten varen. Wij zijn ons dapper leger dank verschul digd, dat in vertrouwen op zijn recht en zijn Qioed, een volharding toonde, die waard is'in de geschiedenis te worden opgeteekend. Wij pi ijzen degenen, die bij de vervulling van hun plicht den dood hebben gevonden en danken onze overwinnende troepen. De dood van een held. Aldus betitelt de Humanité een artikel, waarin het blad het sneuvelen vermeldt dat »caramade" Coryn, sous-lieutenant bij het ^e regiment d'Afrique, den 7en Dec. geval len te Rabrovo in Servië, met een kogel in de borst. Coryn, zoo meldt het rapport, Coryn, die de compagnie commandeerde was alom tegen woordig. Hij vertoefde op de gevaarlijkste punten, gal allen moed door zijn onverschrokken cre- drag, toen de doodelijke kogel hem trof. Hij wist nog de huipverbandplaats te bereiken op anderhalve K.M. afstand gelegen. Den' volgenden dag stierf hij te Stroemitza. Tot het laatste bleef hij bij zijn volle bewustzijn, de bewondering van allen om zich heen op wekkende." r oryn was 38 jaar. Bij het uitbreken van den oorlog werd hij, de »auxiliaire", inge deeld by het 84e territoriale infanterie. Den 2Sen Aug. 1915 werd hij tot sous-lieutenant bevorderd. Hij had bij Atrecht meegevochten Als vrijwilliger ging by naar de Dardanellen WEENEN, 10 Jan. (Wolff.) Officieel. Afgezien van geschutgevechten in het gebied van Gorz, in de sectoren van den Col di Lana en van Vielgereuth is er niet gevochten. De duikboot- en mijnoorlog. Een Italiaansch transportschip gezonken. CETT1NJE, 7 Jan. (Reuter.) Een Italiaan sche stoomboot van Brindisi komend met voorraden en 425 Montenegrijnsche recruten uit Amerika, stiet gisteren in de buurt van San Giovanni di Medua op een mijn en zonk dadelijk. 1 weehonderd passagiers kwamen om Landstorm. De St. Crt. van heden bevat een kon. besl bepalende, dat van 1 Febr. 1916 af ook tot den landstoiro behooren, de personen, bedoeld in art. 1 der wet van 31 Juli 1915 (St. 345) die zijn geboren in 1891. Ier toelichting diene, Jat dus van genoem den datum af tot den landstorm behooren de in 1891 geborenen, die wegens broederdienst enz. zijn vrijgesteld, en de vrijgeloten. De afgekeurden zijn niet dienstplichtig. De datum van de keuring en indiensttreding, wordt nader bekend gemaakt. Bij eene vorige gelegenheid hebben de -Nutsleden op genoeglijke wijze ervaren, dat de sprekers niet altijd van verre behoeven te komen om een mooien avond te maken Ook in onze m'gen woonplaats zitten krachten die iets goeds weten te geven. Dat hopen wij weer te ondervinden op a.s. Donderdag, wan neer de heer Ten Bruggencate zijn belang- wekkend verhaal doet over onze grooten denker Spinoza Moge de opkomst ditmaal eens groot wezen Zoowel de spreker als het onderwerp verdienen dat ten volle. Op te merken valt, dat in de Ter Neuzensche Courant door eene vergissing de naam van het onderwerp niet volledig was opgegeven evenzoo in de programma 's. l had tea h«iz* van den heer Ed. Pieters, Baandijk alhier, de jaarver gadering plaats van de vereeniging Draagt Elkanders Lasten* (tot geldelijke uitkeering bij het verliezen van varkens). Uit het door den penningmeester uitgebracht verslag bleek dat de vereeniging op 31 De cember 1915 bestond uit 33 leden met 39 varkens; dat de bezittingen op 1 Januari 1915 waren j 583,62 dat de ontvangsten voor 1915 bedroegen 103,4° terwijl de uitgaven he pen 4, '5, zoodat de jaarrekening een voordeel,g saldo had van 88,65, dat aldus /0fi79 97 ge" °P 31 Dfcember 1915 waren J o7u,27, waarvan op s Rijks postspaarbank fefoir- - u ï\"2; terwÜl de resteerende 02,15 in kas blijven. De aftredende bestuursleden de heeren M t Gilde en M. de Feijter, werden onder dank- betuiging voor hunne gepresteerde (belange loos) diensten, hg acclamatie herkozen. ierwgl o m werd besloten, dat de uitkeering Ka lopa bedragen voor varkens tot 25 a i l" Gn vo?r zwaardere 0,50 per K G. Als bgzonderheid dient vermeld, dat ten laste der vereeniging over 1915 geen enkele uitkeering heeft plaats gehad. Op de Zaterdag te Axel gehouden markt van Zeeowsch-Belgische paarden waren aan- aangevoerd 31 paarden. Er werden vier prij zen van vijf gulden toegekend, welke prijzen ten deel vielen aan de heeren G. Vervaet en A. ïovaert, beiden te Westdorpe; en F. van Drie! en D. van Cadsand, beiden te Axel. De handel was levendig. Er waren kooplieden uit Ovenjsel en Groningen. Bij kon. besluit is benoemd tot lid van het bestuur der waterkeering van de calami ne uze polders Margaretha, Kleine Huisens en Eendiagt, WDees te Zaamslag. Door den heer G. Vogelvanger, voor zitter van de commissie van uitvoer van sui kerbieten uit Z-Vlaanderen naar België is namens den Minister van Landbouw enz aan de belanghebbenden een waarschuwing Gege ven, dat vooralsnog omtrent uitvoer van" bie ten m 1916 mets te bepalen is en dus gee- nerlei toezegging kan worden gedaan ten aanzien van voor 1916 te sluiten contracten. Men meldt uit Biervliet: Alhier is op Nieuwjaarsdag heimelijk een verwonding toegebracht aan C. D., door een messteek in de zijde. Waar de politie de zaak in handen had, en het wel dit kon blijken een minder ern stige aanval te zg'n, meenden wjj aanvankelijk hiervan geen melding te maken, doch nu in andere bladen van die steekpartij gewas is gemaakt, willen wij ook niet achterblijven t. D„ met verlof bij zijn ouders te Bier vliet, is een zeevarende op de lijn naar Amerika, heeft veel aan bloedverlies geleden en verkeert door bijkomende koortsen niet buiten gevaar en ligt reeds 8 dagen te bed. Hoewel de moorddadige aanranding in bijziin van vele personen in een herberg gebeurde, heeft men den dader nog niet in handen. Maandag is C. D. naar Vlissingen vervoerd om geopereerd te worden. - De kleinste mijn, die Zaterdagmiddag op de steenglooiïng van den Oud-Noord-Be ve- landpolder (gemeente Coljjnsplaat) gedreven is, werd Maandagmiddag tot ontploffing gebracht Hierdoor werd een gat in den grond geslagen van ongeveer 2 Meter middenlijn bij D/ M diepte. Het is te begrijpen, dat d'e perkoenpVen io de nabgheid het ook moesten ontgelden. - Te Vlissingen is Maandag op last van den commissaris van politie aangehouden de gewe-'en hoofdagent van politie, J. J M D verdacht van oplichting en valschheid in ge- schriite. De verdachte zou op een stuk door hem valschelgk onderteekend met den naam Gasinet commissaris van policie en voorzien van diens' amotszegels, geld hebben weten loste krijgen. gefeffi 281 7°0r de iU8titie morden Moordaanslag. Vrijdagavond heeft in de z.g. Corren te Schiedam, vermoedelijk uit louter baldadig heid, een moordaanslag plaats gehad op het 13-jange meisje E. de W.. uit de Heeren straat, aldaar. Het kind heeft een schotwond bekomen in het hoofd ter hoogte van den slaap, die zich zoo ernstig laat aanzien, dat men voor haar leven vreerst. Ofschoon de politie er terstond op uit is getrokken en reeds enkele personen in hechtenis zijn genomen, schijnt men tot heden den dader nog niet in banden te hebben. Later is een 14-jarigen jongen J. v. H. te fecluedam als de vermoedeljjke dader gearres- teera

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1916 | | pagina 2