Vrijzinnig Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. it de Hooi op de Hf»H- Van het Westelijk ooriogstooneel. No. 2638. Woensdag 5 Januari 1916. 27e Jaargang Firma A. *H. Donze J. D. Thielman Rott. Koloniaalhandel J. Pladdet M. Vroegop ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 cent voor binnen en buiten Ter Neuzen. Voor België 95 oent by vooruitbetaling, Abonnementen worden aangenomen bij alle Boekbandelaren. Brievengaarders en den Uitgever. Telef. Intero. No 15. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1 tot en met 5 regels 50 cent; elke regel meer 10 cent. Bij abonnement aanmerkelijk ver minderd tarief. Grootere letters naar plaatsruimte- Redactie-adres: Noordstraat 10, Ter Neuzen Deze Courant verschijnt eiken Woensdag- en KaterdaglliOrgeu by den Uitgever M DE JONGE, te Ter Neuzen. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN, vragen vóór den 24 Januari 1916 PRIJSOPGAAF voor het leveren van 000 11. ronde betonrioolbuizen, wijd 0,50 AI. 650 Al2, cement trottoirtegels, 0,30 X 0,30 AI. 400 Al. beton trottoirbanden. 400000 stnks le soort straatklinkers (waalvorm). 220 Al. keermuur van gewapend beton. Inlichtingen zijn te bekomen bij den Ge meentebouwmeester. De Burgemeester van TER NEUZEN maakt bekend dat Regeeringsboonen en erwten verkrijgbaar zijn bij de navolgende winkeliers Noordstraat No. 46 Korte Kerkstraat No. 16 Noordstraat No. 28 Tholensstraat No. 120 Donze Visserstraat No. 11 en 40/42. De prijzen der bruine boonen zijn 10'/2 cent per 5 ons. Groene erwten zjjn ll1/^ cent per 5 ons. Regeerings Rundvet in de Rott. Kol, handel a 37 cent per 5 ons. De Burgemeester voornoemd, J. HUIZINGA. Dr. Kuyper heeft onlangs in »De Stan daard» een driestar geschreven, die allerver- makelijkst is van journalistiek standpunt ge zien, doch vol beteekenis uit een oogpunt van politiek. De verklaring van den minis ter-president, dat een echec, door een lid van het Kabinet in de Kamer geleden, niet betee- kende dat het geheele Kabinet daarin aanleiding zou vinden aan Hare Majesteit het ontslag aan te bieden, gaf hem aanleiding tot onder staande ontboezeming >Met de loyale verklaring van den President- Minister, dat een echec in een der Kamers hem zjjn portefeuille niet zal doen nederleggen, is de oppositie van Rechts uit ie kooi op de kruk gekomen. Tot dusverre leek het, of we achter het deurtje in de kooi zaten. Het Landsbelang vorderde het aanblijven van dit kabinet. Verzet tegen zijn plannen kon het kabinet doen heengaan. En dan zou het heeten, dat we aan partjj-mzichten de veiligheid en zekerheid van het land hadden opgeofferd. Zelfs had een ontbinding, onder voor ons hoogst ongunstige omstandigheden kunnen volgen. Doch van dit kooitje is het deurtje nu open gezet, en de drie vogelkens zijn er, vlot en vlug, achter elkaar uitgevlogen. Niet alsof ze nu vrij de lucht in konden vliegen, en van tak op tak springend, den lieven boom van zijn bloesems mochten ont ledigen. Zoover zijn we nog niet, en kunnen we allicht, zoulang de vrede toeft, ook niet komen. Gerekend moet er met de positie van het kabinet altoos worden, omdat er in het belang van het kabinet altoos ook een zeker belang voor het land schuilt, althans uit internationaal oogpunt. Nu, de noodzakelijkheid van dit bandeke erkende men onzerzijds dan ook steeds, en vandaar, dat we nu spreken van ons springen uit de kooi op de kruk Op die kruk zitten we nu, luid en blij, met ons drieën te kwinkeleeren.» De korte inhoud van deze driestar is, dat de heer Kuyper voor de Reehterzijde de vrij heid opeischt oppositie te voeren tegen de hervormingen, die het extra-parlementaire Kabinet zal brengen. De drie vogelkens, vlot en vlug uitgevlogen, zullen tegen Treub's Ouderdomswet met nijdig wiekgeklap aan vliegen en in de Eerste Kamer laten zien, dat het deurtje is opengezet. Een echec zal im mers niet leiden tot aftreding van het Kabinet Voor ons, vrijzinnigen, ligt in deze driestar een ernstige waarschuwing. De »luide en blij kwinkeleerende vogelkens" van Rechts moeten er ons toe brengen, het Kabinet krachtigen steun te bieden bij de hervormingen, die het wenscht door te voeren. Voor de geheele Linkerzijde moet het »Eendracht maakt macht" in dezen de leuze zijn. Meer dan ooit dient Links te beseffen, dat voor Rechts het wacht woord zal zijn »Verdeel en heersch''. Dat dienen wij in te zien bij het lustig gekwinke leer der Rechtsche vogelkens. Overigens erkennen wij gaarne, dat, inge volge de driestar van dr. Kuyper, de vogelkens van zijn pluimage uit de kooi op de kruk zijn gekomen. Van 7 October tot 24 December kwinke leerden om in da vogeltaal te bljjven in rollers, holtonen, vinken- en kanariënslag van de 11 anti-revolutionairen vier op de kruk gekomenen als volgt de Handelingen vol De heer Beumer 22 kolommen in 9 rede voeringen de heer Rutgers 42 kolommen in 9 rede voeringen de heer Schreurer 20 kolommen in 6 rede voeringen de heer v. d. Voort v. Zijp 20 kolommen in 6 redevoeringen de heer Duymaer van Twist 43 kolommen in 19 redevoeringen. De anti-revolutionaire vogelkens kweelen dus luid en blij naar dr. Kuyper's bevel. Laten wij onzerzijds zorg dragen, dat de lieve diertjes »den boom niet van zijn bloesem ontledigen"!! (De V.) DE OORLOG. De algemeene toestand. Op het Oostelijk gevechtsteirein is een strijd van beteekenis ontbrand. Vrijdagavond hebben wij in ons jaarover zicht in herinnering gebracht, dat door de doorbraak in Mei en den daaropvolgenden opmarsch der centralen in Galicië, gevolgd door de omvattingsbeweging uit het Noorden, de Russen weliswaar tot den terugtocht zijn gedwongen, maar dat deze terugtocht op zich zelf geslaagd mag worden genoemd, al heeft Rusland er dan ook zware klappen bjj ge kregen. Onvermijdelijk moest derhalve vroeg of laat de hervatting van het offensief der Russen komen, nadat dezen zich uit hun rijke hulp bronnen hadden hersteld. Dat onvermijdelijke schijnt nu gekomen. Op het heele front ten Zuiden van de Pripet vallen de Russen met kracht aan, in het bijzonder in de nabijheid van de Roemeensche grens. Tot recht verstand van den toestand moet men echter niet uit het oog verliezen, dat in den veldtocht van dezen zomer, al werden de Russen niet verpletterd, het voordeel toch aan de zijde van de centralen is geweest. Zij kunnen deze nieuwe aanvallen te keer gaan op een nieuw recht front, aanzienlijk korter dan dat langs de gemeenschappelijke grenzen. Totnogtoe bevochten de Russen eenige kleine voordeelen van ondergeschikt belang, waarvoor echter hevig gevochten werd. Over den uitslag is nog niets te voorspellen. Zeker is alleen, dat het nieuwe offensief der Russen aanzien lijke strijdkrachten der centralen zal binden. Vooral aan de grens van Roemenië, is het, in verband met de wankelenden houding van dat land, voor hen van belang niet te wijken. De ontploffing van de Natal is het derde ongeluk van dien aard, dat de Britsche marine sedert het uitbreken van den oorlog is over komen. Op den 23sten November 1914 sprong de Bulwark in de lucht, 793 menschen verloren het leven, 27 Mei 1915 de Princess Irene, 350 menschen kwamen om. frankrijk hebben dergelijke rampen in vredestijd getroffen. Engeland zelden, het laatste ongeluk van dien aard had plaats in 1881, toen de Dottero in de lucht vloog en 141 menschen het leven verloren. De Natal is de 7de gepantserde kruiser, dien de Engelschen verliezen. Vijf daarvan verloren de Engelschen in de eerste maanden van den oorlog door de actie des vijands. In de volgende 14 maanden gingen slechts twee verloren en wel door ongelukken. Dit mag als karakteristiek voor den tegenwoordigen oorlog ter zee gelden. Meer indruk nog dan het lot der ongeluk- kigen, die met de Natal in de lucht zijn ge gaan, maakte het verlies aan menschenlevens tengevolge van het torpedeeren van de Persia, omdat het hier non-combattanten en vooreen deel vrouwen en kinderen geldt. Volgens de totdusver ingekomen berichten is het schip zonder waarschuwing getorpedeerd. De duik boot verscheen niet eens aan de oppervlakte. Als deze toedracht van zaken wordt bevestigd, mag zij, in verband met het standpunt, dat in de jongste antwoordnota van Oostenrijk aan Amerika is ingenomen, zeer bevreemden. De toestand in Griekenland is troebeler dan ooit. De regeering te Athene protesteert nu naar alle richtingen, tegen Duitschland wegens het bommenwerpen der vliegers, tegen de entente wegens het gevangennemen der cousuls, en beide partijen kunnen het initiatief van de nieuwe schendingen der Grieksche onzijdigheid aan de andere wijten. Officieele communiqué's. BERLIJN, 3 Jan. (Wolff.) Officieele me- dedeeling uit het groote hoofdkwartier Een groote mijnontploffing ten N. van den weg La Bassée-Béthume heeft volkomen succes gehad. De vechtloopgraaf van den vijand, de dekkingsloopgraaf en de verbindingsweg van den vijand zijn dichtgevallen. Het overlevende gedeelte van de bezetting, dat zich door de vlucht trachtte te redden, is door onze infan terie en onze machinegeweren krachtdadig be stookt. Een hierop aansluitende, over een breed front uitgevoerde vuuroverrompeling verraste de loopgraaf-bezetting van den vijand, die gedeeltelijk haar heil in een snelle vlucht zocht. Op het overige front geen gebeurte nissen van bijzondere beteekenis. Bij de beschieting van Lutterbach door de Franschen, op Nieuwjaarsdag, zijn bij het verlaten van de kerk een jong meisje gedood, een vrouw en drie kinderen gewond. LONDEN, 3 Jan. (Part.) De bijzondere correspondent van de Times te Delemont seint dd. Dinsdag over den strijd om den Hart- mannsweilerkopfHet geschutvuur is in de drie dagen van de laatste week veel heviger en aanhoudender geweest dan tot dusver het geval was. De kanonnade werd gehoord tot in plaatsen van Zwitserland, 30 mjjl van d« grens en aanzienljjk verder van het terrein van den strjjd gelegen. Het resultaat van deze actie, welke bestond uit een aanval van de Franschen en een te genaanval van de Duitschers op den volgenden dag, was dat onze bondgenooten er in slaagden zich te nestelen in het terrein dat zij bjj hun eerste voorwaartsche beweging hadden bezet. Het effectief van sommige Duitsche troepen- deelen in den Boven-Elzas is aanzienlijk ver sterkt, zoowel met infanterie als artillerie, en speciaal zware artillerie. Ook is een verplaat sing geschiedt van het zware geschut, dat tusschen Winkel en Uberlag opgesteld was, doch thans verder naar het zuiden en dichter bij de Zwitsersche grens is geplaatst. Gedurende het artillerie-duel konden zoowel de machinegeweren als de kanonnen in Dele mont worden gehoord. Ook in den Beneden-Elzas hebben de Duit schers aanzienlijke versterkingen gegeven en een legerkorps van 40,000 man is van het Russische front overgebracht naar het noorden van Sundgau. De Duitschers zelf zeggen dat dit geschied is met het oog op een opmarsch naar Belfort. Daartegenover staat, dat de Duitschers re kening hebben te houden met een opmarsch der Franschen in Sundgau. Verscherpt toezicht ann de grens. Men schrijft uit Sas van Gent Sedert eenige dagen is het toezicht op het grensverkeer weder aanmerkeljjk verscherpt. Het verkeer van personen en het overladen van goederen, welke mogen uitgevoerd wor den, geschiedt thans onder het opzicht van officieren, die naar de algemeen hier gang bare uitdrukking »vies", d. i. streng en bru taal, optreden. Alle overladingen moeten zoo snel mogeljjk d. i. in versneld tempo, geschieden, zonder gepraat en zonder meer tijdverlies dan strikt genomen naar der heeren inzien noodzakelijk is. Voor noodige afrekening wordt nauwelijks tijd geschonken en er wordt volstrekt niet om gevraagd of belanghebbenden elkanders reke ning kunnen afsluiten. Nauwelijks zjjn de goederen van het eene voertuig op het andere overgeladen of het bevel »abmarschieren" wordt gegeven. Wie te veel ol te weinig betaald heeft moet dit maar later zien in orde te brengen. Blijkbaar zit hier de bedoeling voor, den uit België komenden geen gelegenheid te schenken tot het doen van mededeelingen van welken aard ook. Uit een brief van een Belgisch soldaat. Een Belgisch soldaat schrijft aan zijn vriend in Nederland, hoe hij van het slagveld te Lon den is gekomen. Den 20en September 1914 had ik reeds zeven slagen meegemaakt. Na den terug tocht van Antwerpen bevonden wjj ons op zekeren dag 's morgens om 9 uur in de stad Nieuwpoort, toen de Duitschers de stad be gonnen te bombardeeren. Duizenden kogels kwamen voor onze voeten rollen pannen en ruiten vlogen met veel gedruisch over ons heen. Enkelen werden gekwetst. Dat duurde zoo ongeveer een uur toen zijn wjj in een andere straat gegaan, doch daar was het bom bardement nog erger. Groote brokken muren uiteengescheurd door granaten, spatten uit elkaar het regende granaten, die in de huizen terecht kwamen. Stukken staal van vjjf kilo's kwamen voor onze voeten vallen. Daar wjj goed beschermd waren door hooge huizen, tegen wier muren wjj met den rug leunden, werden slechts weinigen gekwetst. Doch de huizen aan gene zjjde der straat stortten dreunend in. TER MOTSCH VOLKSBLAD.

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1916 | | pagina 1