een partij echte RIGA BALSAM in i» amkaartfes 1 van af 55 cents en hooger, 100 daarbij passende ENVELOPPEN of een prachtvollen SCHEURKALENDER. M. DE JONGE, Ter Neuzen. Gemengde Berichten. Laatste Berichten. Burgerlijken Stand. H'jogwatergetij te Ter Neuzen. Advertentiën. gaan. Steeds was hg voor de ingelanden" be reid tot helpen en tot het geven van inlich tingen. Niemand kwam ooit tevergeefs. In zijne plaats werd benoemd de heer J. P. Cijsouw. Aan de Bouchautsche haven zijn twee Duitsche soldaten die wilden deserteeren aan de electrischen draad blijven hangen en op slag gedood. Spoorweg Breskens over Cadzand en Retranrliement naar Sluis met zijlij nen van Cadzand naar de haven van Cadzand en van Retrancheinent naar de Belgische grens in de richting van Knocke. Ingediend is een wetsontwerp tot toekenning van een renteloos voorschot uit 's rijks schat kist ten behoeve van den aanleg en het in exploitatie brengen van bovengenoemden spoor weg. In de Memorie van Toelichting wordt me degedeeld, dat de gezamenlijke lengte dezer lijnen 24.5 K.M. bedraagt en de totale kosten van aanleg en in exploitatie brengen zijn ge raamd op f 836,000. Op grond van de adviezen van den raad van toezicht op de spoorwegdiensten en den rijkscommissaris voor spoorwegen met beperkte snelheid, was de ambtsvoorganger van den minister van waterstaat van oordeel, dat, hoe zeer ook de nieuwe verbinding van groot be lang voor de betrokken streek moet worden geacht, het niet gewenscht zou zijn voor deze verbindingen de oprichting van een afzonder lijke onderneming in de hand te werken, aan gezien deze niet voldoende levensvatbaar zou zyn. Daarentegen zouden de kosten lager kun nen zijn en zouden bovendien de belangen van het westelijk deel van Zeeuwsch-Vlaanderen in hoogere mate worden gediend, indien de ontworpen lijnen worden aangelegd door en in één hand geëxploiteerd met die van de stoomtram BreskensMaldeghem, welke door haar lijnen van Breskens naar Maldeghem en van Draaibrug over Sluis naar de Belgische grens in de richting van Westcapelle, in aan sluiting waaraan een Ijjn van Oostburg naar Cadzand is tot stand gekomen, reeds het ver voer van een groot deel van het westelijk ge deelte van Zeeuwsch-Vlaanderen bedient. Een comité, dat de plannen van den aan vrager der concessie den heer Huyghebaert, steunde, en de Mij. BreskensMaldeghem, werden uitgenoodigd zich met elkander te verstaan, tengevolge waarvan de maatschappij thans in de plaats van den heer Huyghebaert en het comité is gestreden. De minister, zich geheele kunnende aan sluiten bij de door zijn ambtsvoorganger ge volgde gedragslijn, acht thans den tijd ge komen te bevorderen, dat voor den aanleg en het in exploitatie brengen van den onderhavigen spoorweg, een renteloos voorschot uit 's rijks schatkist zou worden toegekend, gelijk aan de som van de bijdragen van de provincie Zeeland en van de betrokken streek en ten bedrage van ten hoogste één dérde gedeelte van de geraamde kosten van aanleg en in exploitatie brengen. De maatschappij heeft zich bereid verklaard het kapitaal, dat naast dit voorschot en dat van de provincie Zeeland voor den aanleg van den spoorweg benoodigd zal zijn, te verschaffen. Bij den geldeljjken toestand, waarin de maatschappij verkeert, mag, na aanneming van het wetsontwerp, de aanleg van den spoorweg verzekerd worden geacht. Twee schatgravers. Samen waren ze naar Delft gekomen, de werkman F. A. B. uit Rotterdam en de mili cien G. J. v. D. uit Leiden om te zoeken naar een verborgen schat, die zij op aanwijzing van een inbreker, die in de bajes zat, zouden vinden in het Kalverbosch. En zoo gebeurde het, dat de politie hen overviel toen zjj Zondagnacht omstreeks 2 uur met spade en yzer bezig waren met het omwroeten van het plansoen. Jammer dat de politie roet in het eten gooide door de schat gravers te overvallen, voordat zy den schat hadden gevonden. 't Sommetje, dat zij zoo naarstig zochten (f 14.000. in contanten was wel een nacht hard werken waard, doch zal hoogst waar schijnlijk slechts in hun verbeelding hebben bestaan. Geen inbreker toch zal 't in zijn brein krjjgen te zeggen waar hjj het geroofde heeft verborgen en de buit zeker niet verbergen op de plaats, waar nu werd gezocht n.l. tegen over bewoonde heerenhuizen en in 't licht van de Ned. Gist- en Spiritusfabriek. 't Tweetal schatgravers werd door de politie aangehouden, doch omdat verder geen enkele aanwijzing bestond, dat zij zich aan eenig strafbaar feit hadden schuldig gemaakt, later weer in vryheid gesteld. De Nieuw-Amstedam gestrand. Reuter seint uit Londen De bladen melden uit Deal, dat de redding boot is uitgevaren om hulp te bieden aan een groot viermastHollandsch passagierschip, dat in den zuiderstorm bij de Goodwin Sands is gestrand. Nader seint Lloyds uit Deal De Nieuw-Amsterdam van de Holland-Ame- rika-lyn, van New York komende, is Maandag morgen half 8, van de Downs vertrekkende, aan den grond geloopen op de zandbank Forkspit, tegen 12 uur vrijgekomen en in Noor delijke richting verder gestoomd. De Nieuw-Amsterdam is Maandagavond te 8 u. 15 den Nieuwen Waterweg binnenge stroomd Het stoomschip Nieuw Amsterdam van de H. A. Lijn is Maandagavond uit New-York te Rotterdam aangekomen met 174 passagiers eerste, 52 passagiers tweede en 119 derde klasse. Ongeveer 200 passagiers hebben te Falmouth het schip verlaten. Tramongeluk. W ederom heeft Zondag een ernstig ongeluk plaats gehad op de stoomtramlijn 's Graven- hageVoorburg tengevolge van het door den wissel rjjden van een tram. Het ongeluk had plaats tien minuten over negenen, even voor bij de halte Voorburg, toen de tram uit Den Haag naar Leiden, welke had behooren te wachten, totdat de tram uit Leiden was ge passeerd, door den wissel reed en zoodoende ter hoogte van de buitenplaats Vreugde en Rust, waar de weg een bocht maakt, botste tegen de van uit Leiden aankomende stoom tram. Beide tramrijtuigen werden zwaar bescha digd. De machinist van de tram, die uit Leiden kwam, het ongeluk ziende aankomen, sprong van zijn machine en viel in het water langs den weg, doch werd ongedeerd op het droge gebracht. De machinist van de tram uit Den Haag kreeg een beenwond. Een aantal personen, dat zich in de beide trams bevond, hoofdzakelijk militairen, die met Kerstverlof waren, liepen min of meer ern stige verwondingen op, vooral beenkwetsuren. Het grootste aantal verwonden kwam voor in de tram, die uit de richting Den Haag kwam aanrijden. Het totaal aantal verwonden bedroeg ongeveer 15, onder wie enkelen ta melijk ernstig. Van dezen zijn er acht, onder wie een dame, binnengebracht in St. Antho- nius Hove te Voorburg. Een dezer is vrij ernstig gewond. Vier militairen onder wie een vrij zwaar gewond, zijn vervoerd naar het militair hospitaal te 's Gravenhsge. Naar men meededeelde, is een vrouw, die zich in een der tramrijtuigen bevond, ontijdig bevallen en in een particuliere woning bin nengedragen. De geneesheeren te Voorburg waren spoedig ter plaatse om de eerste hulp te verleenen. Schipbreuk. Door den stoomtrawler »Zaanstroem II*, schipper L. Groen, zijn Zondagmiddag te 1J- muiden aangebracht twaalf schipbreukelingen van het houten Zweedsche stoomschip Export*, welk stoomschip met eea lading cokes van Emden naar Christinehamu op de Noordzee door den storm totaal wrak gesla gen is en in zinkenden toestand door den trawler, die ook door den storm eenigszins uit den koers was gedreven, werd aangetroffen. 't Was Vrij dagmorgen, dat men het schip in nood ontdekte, waarvan alle reddingsmid delen door den storm over boord waren ge slagen. De machinekamer stond reeds onder water en zeker zouden de opvarenden een prooi van wind en zee geworden zijn, als niet de trawler in de nabjjheid was gekomen, De equipage bestond uit tien mannelijke opvaren den en twee stewardessen. De »Zaanstroom« zette de scheepsboot uit, die evenwel in min der dan geen tijd door de stortzeeën werd stukgeslagen. Met bovenmenschelijke moeite slaagde men er eindelijk in met een lijn ver binding met het zinkende stoomschip te ver krijgen en wist men een reddingboei over te brengen. In deze boei werden achtereenvol gens alle opvarenden van het stoomschip door het water gehaald en behouden aan boord van den stoomtrawler gebracht. Waar de redding plaats greep bg vliegend stormweer, is het te begrijpen, hoe moeilijk deze is geweest, vooral van de twee vrouwen, die echter niet draalden, zich in de reddingboei te begeven. De op varenden hebben niets dan de kleeren, die zij aan hadden, kunnen redden. Men heeft het stoomschip niet zien zinken, doch had de overtuiging, dat het nog slechts enkele uren kon blijven drijven. Het stoomschip behoorde thuis te Gothenborg en stond onder comman do van kapitein Bengtson. Het is op 55 graden 45' Noord en 5 graden 4' Oost ge zonken. Moordaanslag. Toen de 22jarige vrouw C. C. de V., Za terdagavond omstreeks 11 uur met haar broe ders en zusters in de Banketstraat te Rotter dam stond te praten, kwam een huzaar op haar af, die haar wilde beetpakken. Zij ont snapte aan zijn greep en vluchtte binnenshuis, doch kwam na eenigen tijd weder terug, ver moedend dat de huzaar thans wel vertrokken zou wezen. Hij bleek er echter nog te zijn hij kwam op haar af, en stak haar zonder dat er iets vooraf ging, in koelen bloede zijn knipmes tot de heft in zijn rug. Wankelend liep zij eenige passen verder de straat in en zakte ineen. Door burgers opgenomen en binnengebracht in een café op den hoek van de "Banketstraat en Prinsenstraat, kon de ge neesheer slechts den dood constateeren. De moordenaar is gegrepen. De ontploffing te Münster. Men schrijft uit Oldenzaal De militaire overheid te Munster rieht een dringende waarschuwing tot belanghebbenden, om de door de ontploffing overal verspreide gi analen en andere munitie niet aan te raken, op te rapen of mede te nemen, daar dit niet zonder groot levensgevaar voor den betrokkene kan geschieden. Wié munitie vindt, moet van zijn vondst onmiddellijk kennis geven aan het munitie-bureau, dat dan zorgt, dat het gevonden materiaal door der zake kundige soldaten wordt opgehaald. Verder wordt be kend gemaakt, dat elk gevaar voor een verdere ontploffing in de munitie-depóts geweken is. Op last van de militaire overheid is de ge heele streek nabij de plaats van het ongeluk afgezocht door militairen, om de verspreide mimitle weder bijeen te brengen. Verschil lende bewoners, die gevlucht waren, zijn dan ook reeds in hun huizen teruggekeerd, Diefstallen. Men herinnert zich de inbraak te Utrecht, wélke in den nacht van 2 op 3 December j.l. in den goudsmidswinkel der firma Mander- slöot, aan de Oude Gracht, gepleegd werd. Eveneens, dat de daders zeer spoedig door de Amsterdamsche recherche werden gepakt en het ontvreemde goud werd in beslag ge nomen. Achter af is echter bij het nagaan der boeken gebleken, dat nog een groote hoeveelheid wordt vermist, o. a. een zestiental broches, 67 gouden ringen en zes gouden ringen met diamanten, 11 gouden colliers, 7 paar gouden oorbroches met diamanten, 11-gouden colliers, 7 paar gouden oorknopjes, benevens een aantal kleinere gouden en zil veren sieraden. 's Gravenhage. Tweede Kamer. Besloten v?ordt om als de agenda Woensdagmiddag niet is afgedaan ook Donderdagavond te ver gaderen. Aan de orde is de begrooting van het de partement van koloniën met de begrootingen voor Suriname en Curasao. Op de desbetref fende vraag van den heer Lohman verklaart minister Rambonnet, dat thans ook door het departement van koloniën betaalde abonne menten op de »Gazette de Hollande" zijn ongezegd. De heer Kleerekooper oefende uitvoerig kfitiek uit op het beleid ten aanzien van Su riname waar rompslomp en bureaucratie voort duren, zonder dat de minister ingrijpt. x— Met ingang van 29 dezer zullen de prjjzen van bloem en meel als volgt zijn ge regeld: bloem ƒ19,25 en meel 16,50 per 100 K.G. De maximumbroodprijzen zullen zyn: gebuild 23, ongebuild 20 ct. per K.G. PARIJS, 27 Dec. 11 uur 's av. Off. Wij beschoten stellingen van den vijand tusschen Graddune en de zee, vernielden borstweringen en lieten een blokhuis in de lucht vliegen. Een mijn in Atois ten N. W. van heuvel 140 brachten wjj tot ontploffing en wy verijdelden de pogingen van den vijand om den trechter te bezetten. Tusschen de Som me en Reims vernielden wij een vijandelijke versterking. Na een beschieting deden de Duitschers in Champagne een aanval op onze loopgraven, die echter zonder moeite werd afgeslagen. De h'ransche artillerie vernielde in de Vogezen verdekt opgestelde batterijen en machinege weren. LONDEN, 27 Dec. ofi. Hedenochtend ont plofte een mjjn tegen onze loopgraven over het Hohenzollernwerk. Wjj bezetten onmiddel- ljjk de aansluitende linies en verhinderden den vijand bezit te nemen van den trechter. Onze artillerie beschoot met gunstig resul taat de loopgraven van den vjjand ten Zuiden van den spoorweg RijssélArmentières. De vijand beantwoordde het vuur krachtdadig, doch richtte slechts weinig schade aan. Overi gens slechts gewone artillerieactiviteit. Storm in Engeland. LONDEN, 27 Dec. Een hevige storm, zooals men in jaren niet heeft gekend, woedde in En geland, waardoor groote Echade werd aange richt. Telegraaf- en telefoonverbindingen zjjn vernield. Van vele haizen zjjn de daken weg geslagen. Veel schipbreuken hebben plaats gehad. De kust is met wrakken bezaaid. TER NEUZEN. Geboorten. 21 Dec. Clara, d. van Paul Joseph Leon Marie Standaert en Suzanna Donze. 23 Dec Pieter, z. van Arie Jansen en Adriana de Feijter. Jozias, z. v. Cornelia de Rijke en Maria Dieleman. 26 Dec. Martinus, z. van Martinus Maarten Rouw en Janneke Maria Elve. Mechellina Jacoba en Johannes, d. en z. van Karei Lodewijk Beeldens en Johanna Elena Hufjssen. Overlijden, ui Dec Maria Hendrina Overduin, 14 j., d. v. Daniel Christiaan en Neeltje Ravinsberg. 23 Dec. Willem de Feijter 58 j., wed. v. Adriana Dieleman en echtg. v. Leuntje Buijze. AXEL. Huwelijks-voltrekkingen. 9 Dec. Wil lem Bethel (van Wissenkerke), 23 j., jm. en Jan neke Adriana Vinke, 21 j., jd Geleijn de Visser, 20 j., jm. en Adriana Helena Geensen, 23 j., jd. Geboorten. 1 Dec. Adriaan, z. van Marcus Pieter Ortelee en Anthonia Meeusen. 2 Dec Maria Lucia Sabin Clothilde, d van Pieter Frans Bufjs en Ma ria Joanna Gaucbez. 3 Dec. Cornelis, z. van Jo hannes van Espen en Adriana Hamelink. 4 Dec. Jerina Carolina, d. van Willem Wissink en Maatje Frangoise de Jonge. 5 Dec. Abraham Johannes,-z. van Izaak Marinus de Ridder en Cornelia Pieter- nella de Molen. 7 Dec. Krina Elisabeth, d. van Lambertus Cornelis Rinn en Sara Jacoba van Meurs. Pieternella Suzanna, d. van Marinus de Bruijne en Suzanna Defj- 8 Dec. Frangois, z. van Petrus Die leman en Elizabeth Aaltje Dieleman. 12 Dec. Mar- garetha, d. van Joseph Vereecken en Geertruida van den Akker. 14 Dec. Bernard, z. van Marinus Goossen en Coletta Raman. Overlijden. 6 Dec. Levina van Doeselaar, 33 j., echtg. van Willem Reminsen. 12 Dec. Petrus Albert Tacq, 6 w., z. van Carolus Ludovicus en Florence Rosalia van Aerde. 18 Dec. Suzanna Geertrui de Pooter, 61 j., echtg. van Marinus Pieter Zegers. Maria Josephina van den Brande, 62 j.. echtg. van Bernardus de Coninck. Sara Maria Jansen Ver- planke, 54 j., wed van Levinus Cornelis Adriaansen. DAGEN. Voorm. Nam. Woensdag 29 December 6.28 6.54 Donderdag 30 7.22 7.55 Vrgdag 31 8.28 9.3 Zaterdag 1 Januari 9.40 10.15 Zondag 2 10.49 11.22 Maandag 3 11.53 Dinsdag 4 0.21 0.49 TE KOOP»: merk O O, ook in gedeelten. Brieven onder Mo. 4748. Adv. Bur. JV .K. M., Wjjn- haven 85, Rotterdam. waarbij CADEAU wordt gegeven Naar buiten de plaats met 15 cent verhooging, voor porto

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1915 | | pagina 3