Vrijzinnig Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Uieuwjaarswenschen. pe ziektewet Van minister Trent). Van het Westelijk oorlogstooneel. No. 2636. Woensdag 29 December 1915. 26e Jaargang ABONNEMENTSPRIJS: P«r 3 maanden 76 eent voor binnen en buiten Ter Neuzen. Voor België 96 cent bjj vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij alle Boekhandelaren, Brievengaarders en den Uitgerer. Telef. In tere. No la. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1 tot en met 6 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bij abonnement aanmerkelijk ver minderd tarief. Grootere letters naar plaatsruimte Redactie-adres: Noordstraat 10, Ter Neuzen Deze Courant verschijnt eiken Woensdag- en Zaterdagmorgen bij den Uitgever M DE JONGE, te Ter Neuzen. Evenals het vorige jaar zal ook dit jaar de gelegenheid worden opengesteld op den Nieuwjaarsdag zijn compliment van den dag te brengen aan Familie, Begunstigers en Vrienden. Voor slechts 30 cent worden deze adverten- tiën geplaatst. Spoedige opgaaf wordt beleefd verzocht. DE UITGEVER. Wanneer wij de Ziektewet, zooals minister Talma die tot stand beeft gebracht, verge lijken met het ontwerp-Treub, valt de ver gelijking in alle opzichten ten gunste van het laatste uit. Tijdens de behandeling der wet-Talma in de Kamer, is er van de Linker zijde krachtig op aangedrongen de ziektebe handeling in de wet op te nemen. De amen dementen, die beoogden op dit punt de wet- Talma te verbeteren, werden door de Rechtsche meerderheid verworpen. Nu minister Treub de wet-Talma ging herzien, was het niet anders te verwachten, of hij zou den onaf. wgsbaren grondslag van een goede ziektewet, te weten het verschaffen van geneeskundige behandeling, in zijn ontwerp opnemen. De wet-Talma kent alleen de uitkeering van ziektegeld toe. Ieder gevoelt, dat dit aller- minst waarborgde, dat een ziekej ook de vereischte behandeling zou krijgen. Het is een groote principieele verbetering van de wet-Talma, dat minister Treub thans voorstelt, dat geneeskundige behandeling wordt verschaft lo. aan den verzekerde2o. aan de echtge- noote van den verzekerde, die met dezen samenwoont3o. de minderjarige, die bij den verzekerde inwoont, en den leeftijd van 18 jaren nog niet heeft bereikt; 4o. de bloed- of aan verwant in de rechte linie van den verzekerde, die bij dezen inwoont en den leeftijd van 5 jaren heeft bereikt, en 5o. de bloed- of aanverwant in de rechte linie van den ver zekerde, die bjj dezen inwoont en ten gevolge van zijn lichaamlijken of geestelijken toestand bij voortduring met in staat is in zijn levens onderhoud te voorzien. Gedeputeerde Staten van elke provincie zullen de weistandsgrens moeten vaststelten, beneden welke geneeskun dige hulp door het ziekenfonds zal worden verstrekt. Een tweede groote verbetering is de opname van de losse arbeiders en de dienstboden. Ook ditj zijn twee punten van groot belang. Evenzeer juichen wij bet toe, dat in het ontwerp-Treub het beginsel van zelfbestuur voor de fondsen wordt vastgelegd. Het kring- bestuur zal bestaan uit 5 arbeiders, 2 werk gevers, 2 dokters en apothekers. In het districtsbestuur komen 4 leden, gekozen door de werkgevers- en arbeidersleden, 2 gekozen door de dokters en apothekers en één regee- rings-ambtenaar. In het kringbestuur zal dus de meerderheid aan de verzekerden zijn. Het belang der verzekerden is er ten nauwste bij betrokken, dat het beheer van de toudsen zoo goed mogelijk zal zijn en dat wordt het best bereikt door dit beheer goeddeels in hun handen te stellen. Ten slotte zij ver meld, dat de Ziektewet zich niet al'een uit strekt tot de arbeiders, doch ook tot anderen, wier inkomen een bepaalde grens niet over schrijdt. DE OORLOG. De algemeene toestand. De Kerstdagen zijn voorbijgegaan zonder belangrijke 'gevechten aan een der fronten. De Kerst-viering in de loopgraven is dus niet verstoord door buitengewone aanvallen. Be halve de gewone artilleriebeschieting was het langs de verschillende fronten kalm, naar de berichten melden, ten gevolge van de slechte weersgesteldheid. Bij gebreke aan gevechten op het terrein begint opnieuw de pennenstrjjd tusschen den Franschen en den Duitschen generalen staf over de juiste toedracht der gebeurtenissen aan den Hartmannsweilerkopf, een quaestie die van zeer weinig belang is, n ediewe nu al meer hebben genoten waarlijk, het toekomstig lot van Europa zal niet afhangen van de kleine overwinningen, die om den eeu of andereu heuvel werden behaald --ofniet- behaald door de eene of andere partij. Evenmin als van de verkenningsgevechten, die aan het oostelijk front plaats hebben. Alles wat er gebeurt aan het oostelijk en westelijk front bepaalt zich tot zoeken en tasten, ot er in den ijzeren ring, dien de tegenpartij vormde met zijn stellingen, artillerie en machinege weren, niet een zwakke plek te ontdekken is, waartegen straks een aanval kan worden onder nomen. De positie der beide partijen in het zuid oosten van Europa blijkt eveneens afwachtend. Nog steeds zjjn noch Bulgaren, noch de troepen der centrale mogendheden de Grieksche grens overgetrokken. De Grieksche bladen, zoo melden de telegrammen uit Athene, zeggen, dat de regeeriug slechts het voortdringen der Cen- tralen op Griekseh gebied zal dulden, wanneer vooraf de verklaring is afgelegd, dat daaruit geen gevaar voor de neutraliteit en de inte griteit van Griekenland zal ontstaan. Inmiddels :s de chef van den generalen staf van het Franscbe leger, generaal de Castelnau, in Saloniki aangekomen, om de Entente-troepen te inspecteeren en met generaal Sarrail het plan de campagne vast te stellen. De regeering van Skoeloedis, die zich door den uitslag der verkiezingen in haar positie versterkt acht, heeft daardoor opnieuw gelegen heid, om haar houding tegenover de beide elkaar bestrijdende partjjen uiteen te zetten. Zij verklaart nadrukkelijk, dat Griekenland voornemens is, neutraal te blijven, zoolang door geen der beide partijen handelingen worden verricht, die in strijd zijn met de integriteit en de souvereiniteit van Griekenland. De vraag, of de 81-jarige Skoeloedis als minister-president in Griekenland zal worden gehandhaafd, schijnt thans opgelost. Uit Athene wordt gemeld, dat in den ministerraad de toe stand, door den uitslag der verkiezingen ont staan, besproken werd. De groote meerderheid der Kamerleden bestaat uit aauhaDgers van Goenaris, waardoor meD een wijziging van het Kabinet noodig achtte, met Goenaris als mi nisterpresident. Maar Goenaris zelf meende, dat dit niet gewanscht zou zjjn. En koning Con- stantijn, die Goenaris voor den ministerraad in audiëntie ontving, is het met dezen eens, dat thans een kahinetswjjziging niet wenschelijk is. De ministerraad kan niet anders besluiten, onder die omstandigheden, dan het bewind voort te zetten. In de bijeenkomst van den ministerraad werden daarna verschillende quaesties bespro ken, die met den politieken en militairen toestand samenhingen. Maar een besluit werd niet genomen. Van het Engelsche leger in Tweestroomen- land is weder een bericht ontvangen, waaruit blijkt, dat generaal Townshend de verwachte versterkingen heeft ontvangen en een aanval der Turken heeft afgeslagen. Na den terug tocht van Ctesiphon naar Koet-el-Amara, was van het door de Turken achtervolgde Engel sche expeditiekorps niet veel meer vernomen. Het had de vroegere stellingen bij Koet weder betrokken en kon daarin zoowel de aanvallen der Turken, als het aankomen van verster kingen afwachten. Het jongste telegram vau generaal Townshend meldt nu, dat een aan val op die stelling werd afgeslagen. Qffioieele communiqué's. PARIJS, 26 Dec. (Reuter.) Communiqué.) De Fransche artillerie trad zeer actief op in Artois ten zuiden van Bailleul en ten zuiden van Atreeht en had succes in Champagne, waar zjj arbeidende troepen uiteendreef. Een welgemikt schct deed een munitie-depót in Woëvre in de lucht vliegen. Een Fransche batterij trof een munitietrein, die stilstond aan het station Hachimette in de Vogezen. Waarnemers zagen, dat er een hevige ontploffing plaats had. LONDEN, 26 Dec. (Reuter) (Bericht uit het Engelsche hoofdkwartier.) Eenige activiteit in het werken met mijnen ten zuiden van het Kanaal van La Bassée. Een mijn van den vijand vloog uiteen, zonder onze loopgraven te beschadigen. Onze artillerie ten noorden van deSomme trad met succes op tegen de stellingen van den vijand ten oosten van Albert. Op andere plaatsen bij t.usschenpoozen ar tilleriegevechten van weinig beteekenis. Oe Hartmannsweilerkopf. PARIJS, 25 Dec. (Havas.) De Duitsche legerberichten van 22 en 23 dezer geven een onjuist verslag van hetgeen plaats had bij den Hartmannsweilerkopf in den loop van den aanval van 21 Dec. waren zekere deelen van den Franschen linkervleugel niet tevreden met de bezetting der Duitsche werken, die hun als doel waren aangewezen, voortgegaan tot voorbij die werken. Het waren deze troe- penafdeelingen, die in een tegenaanval van 22 Dec. naar de loopgraven, van waar ze waren gekomen, moesten teruggaan. Aan den rechtervleugel behielden de Franschen niet alleen het op 21 Dec. gewonnen terrein, maar ze wisten dat zelfs nog belangrijk uit te breiden. In strijd met de bewering in het Duitsche legerbericht, bedraagt het aantal valide gevangenen door de Franschen gemaakt 1300. Het totale aantal der Fransche ver liezen aan gedooden, gewonden en gevangenen gaat het cijfer van 1300 niet te boven. Bij Metzeral mislukte geen enkele Fransche aanval, om de eenvoudige reden dat op dat punt geen aanval werd gedaan, zoo min als aan den Hilsenfürst. PARIJS, 27 Dec. (Havas.) Officieel bericht van vanmiddag Niets van belang te melden. LONDEN, 27 Dec. (Reuter.) Officieel bericht uit het Britsche hoofdkwartier De vijand heeft vanochtend tegenover onze linie ten Z.O. van de Hohenzollern-redoute een mijn laten springen. Wij hebben ons nabij den rand van den geslagen trechter ver schanst. Onze artillerie heeft de loopgraven des vij- ands ten zuiden van den spoorweg Rjjssel Armentièrs met goeden uitslag beschoten. De vijand heeft ons vuur fel, doch zonder noemens waardige schade aan te richten, beantwoord. Overigens slechts de gebruikeljjke artillerie actie Indische troepen aan het Fransche front onttrokken. LONDEN, 27 Dec. (Reuter.) Het vertrek van Indische troepen uit Frankrijk blijkt uit de officieele mededeeling, dat vóór het vertrek van een Indisch legercorps uit Frankrijk de prins van Wales uit naam van den koning de Indiërs harteljjk heeft bedankt voor hun dien sten, die thans op een ander gevechtsterrein noodig zijn. Een aanval met gas. Een Britsch communiqué heeft Tan een gasaanval der Duitschers op 't lepersche front op 19 December gewaagd. »Was het een proelnemiug ?c vraagt de correspondent van de »Morning Post» bij 't Britsche hoofdkwartier. Of haperde iets, dat de Jaanval zoo spoedig eindigde? Op den ochtend van den 19en was het weer voor zoo'n aanval gunstig. En het weer is er niet spoedig gunstig voor. Niet alleen moet de wind in de gewenschte richting waaien, maar ook de geschikte snelheid bezitten. Meer malen toch is het gebeurd, dat de Duitschers door hun eigen gassen bedreigd werden. Maar den 19en was daar geen gevaar voor. Den vorigen dag was de wind gewoon geweest en tegen den avond wakkerde bjj aan tot een lichte bries. loen de nieuwe ochtend aanbrak hing er een koude nevel over de velden, die het gas verhinderde, zich te verspreiden. En de wind blies uit 't Oost-Noord-Oosten. Uit den hoek ten N.O. van 't vooruitspringend punt, bjj den weg naar Poelcapelle, kwam de aanval, 't Gas dreef langzaam aan, wel wat te langzaam om de Britten te verrassen. Een geweldig bom bardement was voorafgegaan en alles duidde er op, dat een infanterie-aanval volgen zou. Maar toen de Duitschers hun loopgraven ver lieten, schenen zjj te aarzelen. Sommigen maakten wel de beweging voor een stormloop, anderen kropen terug en weldra dwong ons vuur de eersten tot denzelfden koers en ver dubbelde het weldra zoodanig in kracht, dat de vijand het hoofd niet meer boven de borst wering konden verheffen. Intusschen antwoordde de Duitsche artillerie geweldig, vooral van Zandvoorde, Gbeluwvelt en Zonnebeke. Ten Z. en ten W. van Meessen (Messines) regende het projectielen. Na de de betrekkeljjke rust der laatste weken, her innerde dit gebulder der kanonnen ons aan de hevigste worstelingen om 't vooruitspringend punt van 't lepersche front. Niet alleen hield dit geweld den gansehen Zondag aan, maar ook gedurende den nacht, zoodat de lucht in gloed stond van 'tvuur. Zondags werd er eveneens hevig in de lucht gestreden. Niet minder dan 30 vliegtuig-duels hadden er plaats. Zeventien hiervan werden heslist, doen geen enkel in 't voordeel van den vijand, die vluchten of landen moest. Niet één Britsche vliegmachine werd 's avonds vermist, maar weinige waren ongehavend uit den strjjd gekomen. W at het doel van den Duitscher geweest is, begrijpt men hier niet, zoo besluit decorres pondent. Misschien bljjken zjjn voornemensin de volgende dagen, doch thans liggen ze in 't duister. Onze correspondent aan de grens heeft ons dat geweldig kanongebulder van Zondag 1.1. bericht, als komend uit de richting van Ie peren. In Zeeland dreunden de huizen. Er werd algemeen aan gedacht, dat de Engelsche vloot bij de kust optrad En inderdaad werden de stellingen bjj Westende wel beschoten, maar dat 't lang-aanhoudende gedonder wel degeljjk van leperen alkomstig was, bleek nog beter des avonds toen men aan de grens in die rich ting de spelingen van 't vuur aan den horizont waarnam. En ook Maandag, Dinsdag en Woensdag dreunden de kanonnen voort. TER NEÏIZENSd VOLKSBLAD.

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1915 | | pagina 1