it deti faal er Wanneer gij hoest ABDIJSIROOP Zaterdag 25 December (le Kerstdag). Zondag 26 December (2e Kerstdag). Loop der bevolking te Ter Keuzen. m UIT ONZE OMGEVING. Kerknieuws. Gemengde Berichten. Hoogwatergetij te Ter Neuzen. Advertentiën. venhage dit jaar, evenals verleden jaar, met het oog op de tijdsomstandigheden achterwege blijven. Alleen zal wel voor H. K. H. de Prinses een klein Kerstfeest plaats hebben. Inlijving lichting 1915 1910. In het tijdvak van 1 tot 5 Februari 1916 zullen worden ingelijfd lo. de dienstplichtigen van de lichting 1915, toegewezen aan het regiment genietroepen, met bestemming voor opleiding tot milicien telegrafist of telefonist en werkzaam bij de posterijen en telegrafie of bij de spoorweg maatschappijen 2o. de dienstplichtigen der lichting 1916, toegewezen aan het regiment genietroepen, met uitzondering van hen, die bestemd zijn voor autodienst of voor opleiding tot milicien telegrafist of telefonist. Ten opzichte van reeds ingelijfden bij de militie, behoorende tot het regiment genie troepen (met uitzondering van hen, die zijn bestemd voor opleiding tot milicien telegrafist of telefonist), die in het genot zijn gesteld van uitstel van eerste oefening, wordt bepaald, dat bedoeld uitstel geacht moet worden te zijn verleend tot 2 Februari 1916. Donderdagavond gaf de heer Hugo van Dalen, professor aan het Klind worth-Schar- wenka-Konservatnrium, te Berlijn, in de boven zaal van het Hotel des Pays-Bas een tweede klavieravond. Het programma, bestaande uit muziek van Bach, Handel, Liszt, Halfdan Cleve, Charles Delioux, Chopin en Schubert, werd met vurtiositeit door den heer Fan Dalen uitge voerd. De kleine schare, die trots het slechte weer was opgekomen om den heer Van Dalen andermaal te hooren, heeft veel genoten van de in Ter Neuzen zoo zeldzame gelegenheid om van ware kunst te genieten. Tot machinist-electricien bij de rijks- electriciteits-werken te Hansweert is benoemd de heer C. P. Kramer, vroeger te Ter Neuzen woonachtig. In de raadsvergadering te Biervliet cp Woensdag j.l., waarbij wegens ongesteldheid van den burgemeester als voorzitter fungeerde de heer M. Wadde van Roon, wethouder, werd een adres van het Groene Kruis tot ontsmetting van schoolboeken en die der school bibliotheek voor kennisgeving aangenormen. Als gevolg der wijzigingen in de begrooting, met tal van verhoogingen, zal de hoofdelijke omslag van 5000 gl. op 6000 gld. gebracht worden. Door den Commissaris der Koningin is benoemd tot zetter voor 's Rijks directe belastingen in de gemeente Sluis dhr. J. de Hullu, ter vervanging van dhr. H. C. Bakker, die overleden is. Woensdagnacht is door de politie te Middelburg in een hotel uit bed gehaald een geinterneerd Belgisch militair, die uit de ziekenzaal van de klasse van discipline alhier was ontvlucht en die thans in burger kleeren was. De man is aan de militaire autoriteiten overgeleverd. Werking wan Arbeidsbeurzen. Daar het herhaaldelijk blijkt, dat omtrent de werking van arbeidsbeurzen verkeerde meeningen bestaan, wordt het navolgende onder de aandacht gebracht van belangstel lenden. De arbeidsbeurzen komen voor in het rapport van de Staatscommissie over de werkloosheid en worden daarin voorgesteld als organen, welke noodig zijn ter vermindering der werk loosheid, voor zoover deze een gevolg is van verdeeling der beschikbare arbeidskrachten. De oprichting dier beurzen is verhaast door de in 1914 ingetreden buitengewone omstan digheden, en zullen vermoedelijk na afloop daarvan een wettige regeling ondergaan. Het is dus niet een inrichting, waaralleen minderwaardige werkkrachten worden inge schreven, maar zij is bedoeld voor alle beroepen en vakken, welke onderhevig zijn aan vraag en aanbod, zoowel voor mannelijk als voor vrouweljjk personeel, jongens en meisjes. Heeft een werkgever of werkgeefster dus personeel noodig onverschillig in welk bedrijf, dan kan by of zij zich wenden tot een ar beidsbeurs of als die in zijn of hare gemeente niet is tot den correspondent, meestal een ambtenaar ter secretarie, welke in directe correspondentie staat met de districtarbeids beurs. Daar kunnen gratis alle inlichtingen worden bekomen omtrent het ingeschreven werkzoe kende personeel. Blijkt het nu, dat daarbij iemand is, die geschikt wordt geacht, dan wordt dezen be richt gezonden door de directie van de arbeids beurs waarop hy zich dan meldt by deD werk gever, zoodat deze hem dan in dienst nemen of niet nemen kan, al naar gelang van de eischen, welke worden gesteld. Komt het nu echter voor, dat by de cor respondenten of bij de districtsarbeidsbeurzen geen geschikte werkzoekenden zijn ingeschre ven, of dat zich op een in de courant geplaatste advertentie niemand uit de buurt of omgeving aanmeldt, dan wordt de aanvraag van den werkgever doorgezonden naar de Centrale beurs, welke is verbonden aan het departement van financiën in den Haag. Deze neemt de aan vraag op in de dagelijksche circulaire, welke wordt gezonden aan alle districtsarbeidsbeurzen, zoodat na 36 uur deze bekend is bij al die beurzen in ons land. Heeft nu een dier beurzen een geschikte kracht, dan zendt zij daarvan onmiddellijk be richt per brief ot per telefoon aan de aan vragende arbeidsbeurs, zendt ook getuigschrif ten en alle gegevens die noodig zyn om een overeenkomst tusscben werkgever en werk zoekende tot stand te brengen, zoodat deze in verdere onderhandelingen kunnen treden. Uit bovenstaande blykt dus, dat de arbeids bemiddeling uitstekend is georganiseerd, en dat het slechts van werkzoekenden afhankelijk is, of zy haar doel zal bereiken. Ongetwijfeld zal bij geregelde inschrijving van goede werkkrachten de werkloosheid voor zoover die een gevolg is van onevenredige verdeeling der arbeidskrachten, verminderen. Het is dus niet alleen een belang voor de werkgevers, maar nog méér voor de werkzoe kenden, die op een snelle manier worden in gelicht waar werk is te verkrijgen. Uit de ervaring, reeds verkregen blijkt, dat het mogelijk is, om binnen vier dagen een arbeids-overeenkomst tot stand te brengen tusschen deze streek en de meest noordelijke plaatsen in ons land. In sommige gemeenten van ons land loopen de aanvragen en plaatsingen reeds tot de dui zenden per maand. NED. HERVORMDE KERK. Ter Neuzen. Voorm. 9'/t u., en nam. 2 u., Ds. A. Timmerman. Sluiskil. Voorm. 9'/a u„ en nam. 2 u., dhr. L. Dek. GEREF. KERK. Ter Neuzen. Voorm. 9 u., en nam. 2 u., Professor Dr. Honing van Kampen. GEREF. GEMEENTE. (Vlooswijkstraat.) Ter Neuzen. Voorm. 9 u., en nam. 2 u., en 5,/t u. Ds. Overduin. OUD GER. GEMEENTE. (Vlooswijkstraat) Ter Neuzen. Voorm. 9 u., eu nam. 2 u., en 5'/a leeskerk. Ned. Hervormde Kerk. Ter Neuzen. Voorm. 9'/3 u., Ds. A. Timmerman en nam. 2 u., dhr. L. Dek. Sluiskil. Voorm. 9'/8 u., dhr. L. Dek. en nam. 2 u. Ds. A. Timmerman. Bediening van deu H. Doop. Hulst. Voorm. 97a u-, Ds. L. M. de Boer. Gereformeerde Kerk. Ter Neuzen. Voorm. 9 u., en nam. 2 u., Professor Dr. Honing van Kampen. Gereformeerde gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u., en 5'/j u., Ds. Overduin. Oud-Gereformeerde gemeente (Vlooswijkstraat) Ter Neuzen. 9 u., 2 u., en ö'/f u., leeskerk. Lokual „Eben-Haëzer" (Kerkhoflaan.) Ter Neuzen. Nam. 5'/a u., Evangelisatie. In de loop dezer week zyn alhier de vol gende personen gevestigd A. G. den Exter, werkman, Nieuwediep 21 van Hofstade - - L. J. J. van den Hemel, dienstbode, 11 N van Philippine G. B. Bodewes, werkman, Dekkerstaat 60 van Winterswijk J. Lammers, pater capucyn, Q 183 van Rilland-Bath. Vertrokken A. Coumou, hoofd bijz. school, Q 6 naar Axel J. Dooms, zonder beroep, Javastraat 7 naar Vlissiugen -- M. A. Openeer, zonder beroep, aan boord, naar Oude Tonge M. C. van den Berg, officier Leger des Heils, Donze Visserstraat 61 naar Amsterdam P. J. de Noo, ziekenverpleegster, 8 N naar Rotterdam C. Scheele, dienstbode, Q 6 naar Axel. Mislukte riibbersmokkelarij. NEW-YORK, 21 Dec. (Reuters byz. dienst.) Ten gevolge der inbeslagneming van een party van 3500 pond ruwe rubber, die op het punt stond zonder declaratie verscheept te wordeD, is op nieuw een complot om rubber naar Duitsch- land uit te voeren ontdekt. Het doel was, groote hoeveelheden in de persoonlijke bagage van vrouwelijke ageDterdie naar Holland reizen, te verbergen. Volgens bekentenissen, die sommige bij deze poging tot uitvoer van rubber betrokken personen aan de federale politie-ambtenaren hebben afgelegd, zou er geregeld een aantal vrouwelijke passagiers, van welke elk een groote hoeveelheid rubber medenarn, oversteken. Aan de stations te Rotterdam zou eeoJDuit- schc agent voor de verzending naar Duitschland zorgen. Bommen op het verblijf van het Belgisch koningspaar. Het dorp waar bet Belgisch konings paar thans vertoeft, aldus wordt uit Veurne aan het Petit Journal" gemeld, is voor de vijfde maal door Duitsche vliegers bezocht. Zooals altijd, heeft ook nu weer de burgelyke bevolking alléén geleden onder dezen raid, des te misdadiger, omdathet een dorp aan de zee is, dat door geen enkel militair verdedi gingswerk tegen aanvallen van deze soort wordt beschermd. Het is dan ook aan geen schijn van twijfel onderhevig, of de Teutoonsche barbaren hebben het bij hun vliegraids alleen op het leven van den koning en de koningin voorzien, De bevolking, waarbij het koningspaar zich had gevoegd, kwam uit de kerk, na de mis van 10 uur 's morgens, toen het gerucht van vliegmotors zich deed hoören. Dadelijk werden de Duitsche vliegers herkend. Zij waren zes in aantal en vlogen vry laag. Merkwaardig genoeg kwamen zy uit zee, waaruit zou kuDnen worden afgeleid, dat zij in een vliegpark ergens bij Ostende opgestegen waren. Zij vlogen met een duizelingswekkende vaart. Toen zij bij de kleine kerk waren, wierpen zij verscheidene bommen. De meeste ontplof ten. Zij richtten weinig materieele schade aan, maar doodden zeer veel burgers meer dan honderd. Toen hij de vlieger zag naderen, gaf de koning aan de menigte een teeken om zieh snel te verwijderen, maar het aantal der Tauben en hun ongelooflijke snelheid lieten niet toe, dat de beklagenswaardige menschen zich bijtijds in veiligheid konden brengen. Na dezen moord te hebben gepleegd, stegen de ellendelingen hooger en zetten koers naar de zee, zwenkten boven de golven en ver dwenen. Twee bommen waren op enkele meters af stand van het Belgische koningspaar gevallen, gelukkig in een diepe kuil. Er dient nog op te worden gewezen, dat de Duitsche vliegers bij al deze tochten steeds al hun best deden, de hospitalen, openbare ge bouwen en scholen te vernielen, waar de ge wonde soldaten der geallieerden in de buurt van het dorp zijn ondergebracht. Ten slotte de troepen tegenover de Belgen, aau den andere kant van den User, die de vliegende moordenaars afzonden, staan onder bevel van den prins van Wurtenberg en deze prins is een eigen neef van de koningin der Belgen. We hebben reeds onze tevredenheid betuigd over het vallen der MotieVan Hasselt, waarover de dankbetuigende afdeeling Ter Neuzen van Breda 's Kruisverbond met haar »open oog voor de nooden en behoeften van de plaats harer inwoning* wel vreemd zal gekeken hebben. De vaststelling der lijst van ambtenaren, die voor een toeslag in aanmerking komen, zal slechts matige voldoening geven. Wij wezen er reeds op, dat nu ar door den Voorzitter namen genoemd waren, die gepu bliceerd zijn, het wenschelijke ware geweest, hier niet meer aan te tormen. Dit wilden ook de heeren Waalkes en Visser, wat wij een goed standpunt achten. De lijst is nu opnieuw vastgesteld en dan vragen wij op grond van het kohier van den H. O. Waarom vallen b. v. de heeren V. de Broeke en Imandt te Sluiskil eraf? Waarom is de heer V. d. Bent er niet by, terwijl toch voor den heer Boersma eene uitzondering is gemaakt Men ziet hetalle verandering is geene verbetering. Verzoeken om verhooging van jaarwedde door een ambtenaar ter secretarie en den inspecteur van politie zyn aangehouden. De oproeping voor gemeentegeneesheer bracht eene ongewone verwarring by de stemming. Over het ontslag van den heer Buyze kunnnen wij niet erg tevreden zijn. Deze heer is reeds vertrokken er nu heeft de Raad hem maar ontslag verleend met 16 December. Men kan vragen of een onderwijzer ook vroeger zou kunnen heengaan. De onderwijzer v. d. Bent heeft zyn ver zoek om ontslag pas ingewilligd gezien tegen 15 Maart. Dat is op grond van de vergadering. Maar volgens de instructie van gemeente- geneesheeren kon de heer Buyze pas 2 maanden na zijne aanvrage ontslag krygen, of anders moet hij zelf in de plaatsvervanging voorzien, alvorens hy ontslag krijgt. Gaarne stemmen wy toe, dat nu genoemde heer vertrok, hieraan weinig te doen was. Maar een woord van afkeuring ware toch op zijne plaats geweest. Wellicht heeft de vrees geheerscht, dat by toelating van eene plaatsvervanging hiermede vooruitgeloopen wordt op een eventueel te benoemen tweeden gemeentegeneesheer. Maar van ongelijke behandeling van gemeen teambtenaren blijft nog sprake. DAGEN. Voorm. Nam. Zaterdag 25 December 3.45 4.3 Zondag 26 4.19 4.38 Maandag 27 4.58 5.18 Dinsdag 28 5.40 6.2 Woensdag 29 6.28 6.54 Donderdag 30 7.22 7.55 Vrjjdag 31 8.28 9.3 Het kantoor van de Boerenleenbank voor de gemeenten Ter Neuzen, Axel, Hoek en Zaam- slag zal WOENSDAG 29 DECEMBER a.s. gesloten zijn. DE KASSIER. '2* kunt gij U dadelijk welkome verlichting ver schaffen door de Abdijsiroop te nemen, welke ile vatszittendc slijm zal verwijderen. Doordien met de prikkelende slym tegeljjk ziekte kiemen zullen worden verwijderd, kan de Abdijsiroop de hoest bedaren en het voortwoekerend kwaad tjjdig stuitend. Ontelbare dankbare genezenen noemen dan ook Je een waardevol huismiddel bij den hardnek- kigsten hoest, verkoudheid, keelpijn, heesch- heid, kinkhoest, influenza, catarh, bronchitis, asthma. Prijs per fiacon van 230 gram f 1, yao 550 gram f 2,van 1000 gram f 3,50. Eiseht roodeu baud met onze bandteekening L. I. AKKER, Rot terdam. Alom verkrijgbaar. 1» n n ii ïi

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1915 | | pagina 3