Vrijzinnig Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. ïïïeuwjaarswensclien. D< leider der anti-reV. partij. pe afgevaardigde Van Steenwijlj en het heilige Gezag. DRANKWET. Van het Westelijk oorlogstoonee1. No. 2635. Zaterdag 25 December 1915. 26e Jaargang ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 76 cent voor binnen en buiten Ter NeuzeD. Voor België 96 eent bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen by alle Boekhandelaren. Brievengaarders an den Uitgever. Telef. latere. No 15. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1 tot en met 5 regels 60 oent; elke regel meer 10 cent. By abonnement aanmerkelyk ver minderd tarief. Groeitere letters naar plaatsruimte- Redactie-adres: Noordstraat 10, Ter Neuzen Deze Courant verschynt eiken Woensdag - en Z a t e r <1 a g m 0 r g e U by den Uitgever M, DE JONGE, te Ter Neuzen. Evenals het vorige jaar zal ook dit jaar de gelegenheid worden opengesteld op den Nieuwjaarsdag zijn compliment van den dag te brengen aan Familie, Begunstigers en Vrienden. Voor slechts 30 cent worden deze adverten- tiën geplaatst. Spoedige opgaaf wordt beleefd verzocht. DE UITGEVER. Dr. A. Kuyper heeft uiet zijne talrijke driestarren heel wat beweging gewekt in zijne partg. De partijgenoot Mr. Heemskerk, voorman van het laatste anti-rer. ministerie, heeft ge meend, waar hij persoonlijk heel wat te slikken kreeg, hiertegen op te moeten komen. Daarna zijn nog eenige driestarren in De Standaard gevolgd. Vijf bekende mannen uit de anti-rev partij, waaronder ook Mr. Heemskerk, hebben eene brochure uitgegeven, waarin ze hun standpunt ten opzichte van de leiding in de anti-rev. party uiteenzetten. Dr. Kuyper, echter steeds het heft in han den houdend, verklaarde zich zoetsappig be reid eene conferentie te houden om de gerezen geschillen te bespreken. Hij zelf zou daartoe het initiatief nemen. Moest het tot eene deputatenvergadering komen, dan behoeft men niet te vragen, wat de uitslag zou zijn. Ondanks alles in het verleden zou Dr. IKuyper daar eene schitterende ontvangst ten deel vallen en die het waagde hem daar te bestrijden, zou in den hoek geduwd worden. Hy weet op allerlei wijze zijn volgelingen tot geestdrift te prikkelen, ook waar hij strui kelt, waar hij valt. Reeds gewerd hem uit Leeuwarden een motie, waarin duidelijk staat uitgedrukt, dat aan Dr. Kuyper onverkort de leiding moet blijven. En de leider zond eene dankbetuiging, waarin hij zalvend sprak, dat de toegezonden „motie balsem was op de wonde. Balsem op de wonde Men begrypt, hoe daarin Friesland de op gewondenheid zal stijgen en hoe men zal vragen, wie gewond heeft. Men herinnere zich, hoe Dr. Kyijper vroeger in het Noorden door zijne volgelingen is in- haald. Met m8er dan koninklyke eer. En daarom is het onze overtuiging, dat wie tegen sommige eigenaardigheden van den leider opkomt, het zal moeten afleggen, hoe gerechtvaardigd zijne oppositie ook is. Tegen den man, die met aardbevingen, kraters en driestarren werkt (om met het kamerlid Schaper te spreken) kan niemand in de anti-rev. partij het opnemen. Zyne volgelingen vereeren hem als een heilige. En wee hem, die zijne onschendbaarheid zal aantasten! Met 35 tegen 30 stemmen werd eene motie aangenomen van den vrijzinnig-democraat Teenstra en eenige anderen van verschillende partijen. De motie geeft de wenschelijkheid te kennen om thans op te houden met het afmaaksysteem bij het heerschen van mond- en klauwzeer. Wij onthouden ons op het oogenblik van een oordeel over de beste wijze van bestrijding der ziekte, isoleering of afmaaksysteem. O. i. stond de minister van landbouw in zijne bestrijding der motie sterk. Maar voor ons ligt het merkwaardige in de discussie's over de motie en wel vooral in wat de heer Duymaer van Twist (anti-rev.) te berde bracht. Want uit de lange rede van den heer Duy maer van Twist (de liberaal Lieftinck noemde de rede van den heer De Wijckerslooth De Weerdestein uitstekend, maar die van den heer Van Twist lang, welke uitdrukking niet weinig gelach verwekte) blijkt wel, dat deze heer eigenlijk heelemaal maar niets aan de ziekte zou willen doen, al zeide hij dat niet recht streeks. Wat bedoelde hij anders toen hij zeide te gelooven, dat Gods zorg over alle dingen gaat, ook over de ziekten van het vee De heer Duymaer van Twist kreeg onder blijkbare instemming der Kamer van den Minister en ook van een voorstander der motie als de heer Smeenge de volle laag. De heer Smeenge wees op het gebeurde te Staphorst (deze plaats behoort tot het kiesdistrict van den heer Van Twist, moet men weten). Daar moesten de slagers, die het vee kwa men afmaken, vluchten voor de bedreigingen der boeren. En de hooghbuder van het gezag (hm de anti-rev. in hart en nieren, het kamerlid van Twist noemt die boeren flink volk. De heer Duys merkte zeer ter snede op Omdat ze jou gekozen hebben En de minister wees den afgevaardigde van Steenwijk (D. v. Twist is afgevaardigde voor dat district) op allerlei overtredingen, die in Staphorst zijn begaan, waar men vele dagen achtereen de ziekte verzweeg. De heer Van Twist bleef tegensputteren, maar de Minister wees hem er op, dat zelfs eene deputatie uit Staphorst aan hem had gezegd, dat er fouten waren gemaakt. De minister vroeg den afgevaardigde, waarom deze geen enkel woord van afkeuring had overgehad voor de wetsovertreders uit Staphorst. De Kamer betuigde luide instemming met deze vraag. Niemand, voor- of tegenstander der motie, van welke party ook, verdedigde de houding van dezen afgevaardigde. Het was dan ook meer dan ergerlijk. Over onderteekenaars van een manifest tot dienstweigering (wy keuren dit manifest en die onderteekening af, dit ter verduidelijking,) by werkstakingen en op ander gebied heeft de anti-rev. partij steeds den mond vol over het hooghouden van het gezag men zie er Luctor et Emnrgo maar eens even op na. Daar in Staphorst, een brandpunt van politiek christendom, stoort men zich aan wet nog gezag. En Jeen anti-rev. afgevaardigde, een der christelijke partij, die misschien wel het meest over gezag georeerd heeft, heeft geen woord van afkeuring voor dezen daadwerkelijke over tredingen. Laat ons dit onthouden, als de christelijke sprekers weer het land doortrekken om het volk wijs te maken, dat het gezag by de vrijzingen niet veilig is. DE OORLOG. Oe aigemeene toestand. Op den Hartmannsweilerskopf, in de Vo gezen, waar de Fransche en Duitsche linies in grilligen vorm tegenover elkaar liggen en elkaar op sommige punten dicht genaderd waren, hebben de Franschen een plaatselijk succes van beteekenis behaald, door de Duit- schers uit een aantal loopgraven te werpen en ruim 1300 gevangenen te maken. Het Duitsche hoofdkwartier heeft dit succes van de Franschen toegegeven, maar er dadelijk bij gemeld, dat een gedeelte van de verloren stellingen gisterenochtend heroverd zijn. Het jongste Fransche communiqué erkent dit op zijn beurt, maar voegt er bij dat het een »klein gedeelte" was, dat dcor Fransche voor posten bezet werd gehouden. Het een tegen over het ander stellende, komt men tot de slotsom, dat het voordeel nog steeds aan den kant van de Franschen is. Men herinnert zich. dat er over de vraag, wie den top van den Hartmannsweilerkopl in bezit had, in de Fransche en Duitsche com munique's vroeger druk gekibbeld is. Beide partijen hielden staande, dat zij dien top in hun macht hadden, zoodat het de vraag werd wat men eigenlijk onder den.top moest ver staan. Neutrale beoordeelaars moesten toen tot de slotsom komen, dat de Franschen langs de westelijke helling vooruitgekomen en den top bereikt hadden, maar de Duitschers, die op de oostelijke helling hun voornaamste stelling hadden, zich nog aan een stuk van de kruin vastklampten, waar zij nu afgeworpen zijn. Aan het Russische front van Riga tot aan Boekowina vermeerderde bedrijvigheid, die echter nog niet tot een belangrijk offensief van een van beide partijen heeft geleid. De vermeende landing van de Russen te Warna, in Bulgarije, is nog altijd niet beves tigd. De geruchten erover zijn misschien ont staan door ontmoetingen tusschen een Bulgaar- sche en twee Russische torpedobooten en het daarbij gehoorde schieten. Daarentegen is deze bezetting van Koem, in Perzië, door de Russen nu officieel be vestigd. Het Engelsche legerbestuur zendt alweer een nieuwen opperbevelhebber naar Gallipoli, daar Sir Charles Monro, die daar pas kort geleden het bevel van Sir lan Hamilton had overgenomen, nu als bevelhebber van het eerste Engelsche leger naar het Fransche front gaat. S:r Archibald Murray, de pas afgetreden chef van den Engelschen rijksstaf, zal Monro s post aan de Dardanellen overnemen. Officieele communiqué's. PARUS, 22 Dec. (Havas.) Officieele mede- deeling van hedenavond De Fransche artil lerie behaalde nieuwe voordeelen, doordat zij een Duitsche opslagplaats van munitie op de Maas-hoogten tot ontploffing bracht. De vijand heeft een klein gedeelte van de gisteren op den Hartmannsweilerkopf veroverde stellingen, dat door Fransche voorposten bezet werd gehouden, hernomen. Het getal van de gevangen genomen Duitschers gaat de 1300 te boven. PARIJS, 22 Dec. (Havas.) De Temps be spreekt de laatste verrichtingen van onze troe pen in de Vogezen, waarbij wy twaalfhonderd gevangenen gemaakt hebben, gelijk vandaag in het officieele communiqué wordt medege deeld en zegtDe gelukkige aanval van onze troepen op de stellingen van den vijand op den Hartmannsweilerkopf is een zeer mooi succes voor de Franschen. De Duitschers waren reeds sedert verscheidene maanden op de ooste lijke helling van den berg. Men streed er voortdurend van de loopgraven uit met aller hande oorlogstuig. Eiken dag maakten bommen, luchttorpedo's en granaten eenige slachtoffers. Aan dien toestand hebben wij een eind willen maken en den vijand ver van onze loopgraven teruggeworpen. Dat was een moeilijk werk, juist om de nabyheid van de linie van onzen tegenstander. Een opmerkelijke voorbereiding door onze artillerie heeft onze bewonderenswaardige soldaten tot den aanval op de Duitsche stel lingen in staat gesteld. Het succes is vol komen geweest. Deze krijgsverrichting, die een plaatselijk karakter had, is volkomen geslaagd. Het terrein, dat door onze troepen op de oostelijke hellingen van de Hartmannsweiler kopf bezet was, is uitgebreid. De vijand kon de onstuimigheid van den aanval niet weerstaan. Hij is teruggeworpen en moest twaalfhonderd krijgsgevangenen achterlaten. Eens te meer heeft de fransche soldaat zijn prachtige hoe danigheden aan moed en uithoudingsvermogen getoond. Wanneer men aan het afschuwe lijke weer denkt, aan de poelen van ijskoud sljjk, die nu de loopgraven zyn, dan kan men geen woorden vinden om in genoegzamen mate de helden te danken, die voet voor voet den Elzas terugwinnen. BERLIJN, 23 Dec. (Wolff.) Officieele mede- deeling uit het groote hoofdkwartier: In een heet gevecht hebben gisteren de dappere regimenten van de 82ste landweer- brigade den top van den Hartmansweilerkopf heroverd. De vy'and leed buitengewoon zware, bloedige verliezen en liet 23 officieren en 1530 man als gevangenen in onze handen. Met de ontruiming van eenige stukben loopgraaf aan de noordelyke helling waarin de Franschen nog zitten, zyn wy doende. De bewering van het Fransche communiqué van gisteravond, dat by de gevechten om den Hartmansweilerkopf op 21 Dec. 1300 Duitschers gevangen zyn genomen, is ten minste met de helft overdreven. Ons geheele verlies, met inbegrip van alle dooden, gewonden en ver misten, bedraagt, voorzoover totdusver te over zien is, ongeveer 1100 man. Een gevecht in de lucht. Een Duitsch communique heeft gemeld, dat by Brugge een Engelsch vliegtuig neer geschoten is, waarbij een officier gedood werd. Dit bericht is echter niet volledig, want er is ook een Duitsch vliegtuig neergestort en een Duitsch vlieger omgekomen. Dit gebeurde Zondag, toen er zooveel luchtduels hebben plaats gehad. Een Britsche vliegmachine zweefde in de omgeving van Lichtervelde, ten Zuiden van Brugge en de aviateur wierp bommen naar munitie-depots. Een geweldige ontploffing be wees. dat hy doel had getroffen. Toen de Engelschman wilde vertrekken, was van het vliegterrein van Gits een Duitscher opgestegen en weldra ontstond een verwoed gevecht, dat eindigde met den val van beide machine» en den dood van de twee aviateurs, TER MIZENSCH VOLKSBLAD. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN, brengen ingevolge artikel 37, in verband met artikel 12, le lid der Drankwet, ter openbare kennis dat bij ben is ingekomen een verzoekschrift om verlof tot den verkoop van alcoholhoude^den, anderen dan ster ken drank van MATHILDA VERSTRAETEN, zonder beroep, wonende te Ter Neuzen, in het benedenlokaal van het perceel plaatselijk gemerkt 14 en gelegen aan de Markt, kadastraal bekend sectie L No 78. Binnen twee weken nadat deze bekendmaking is geschied, kan ieder tegen hot verleenen van het verlof schriftelijk bij Burgemeester en Wethouders bezwaren inbrengen. Ter Neuzen, 21 December 1915. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HUIZJNGA, Burgemeester. L. WABEKE, Secretaris.

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1915 | | pagina 1