Een net DAGMEISJE, Correspondentschap Nederl. Bank, Ter Neuzen. UIT QH2E OMaEVIUCr. Rechtszaken. Gemengde Berichten. Laatste Berichten, Burgerlijken Stand. H'jogwatergetij te Ter Neuzen. Advertentiën. Februari en het tweede gedeelte vermoedelijk tegen einde Maart van het volgende jaar. De landstormlichting 1916 zal eerst in den vol genden zomer onder de wapenen worden ge roepen. Ook deelt de minister mede dat het onmogelijk is, de oudste lichting van de be reden korpsen naar huis te zenden. Benoemd tot 1ste ambtenaar ter Secre tarie van Axel den heer J. J. Huijssen adjunct- ccmmies ter Secretarie alhier. Nog eenmaal stelt Professor Hugo van Dalen de inwoners van Ter Neuzen in de gelegenheid om van zijne klavierkunst te ge nieten. Op Donderdag 23 dezer geeft hij zijn tweeden, vermoedelijk laatsten avond in »Hötel des Pays-Bas.« Het mag bijna overbodig heeten tot een druk bezoek op te wekken men weet van de vorige maal genoeg, dat genoemde kunstenaar werkelijk iets schoons geeft. Waar zijn program geheel nieuw is, be hoeven ook zjj, die hem vroeger genoten hebben, ditmaal niet achterwege te blijven. De muziekvereeniging »De Vereenigde Werklieden* gaf hare eerste winteruitvoering op de bovenzaal van de Wed. De Zeeuw. De groote repetitie was goed bezocht. Even zoo de uitvoering voor buitengewone leden op Maandagavond. Als gewoonlijk werden eerst de muziek nummers afgespeeld. Wat bij dit gedeelte van het programma ten beste werd gegeven, viel te loven. Daarna kwamen de zangnummers en voor drachten, waarvan eene heele collectie ten tooneele werd gevoerd, en met succes. De opgeko menen hebben zich terdege ge amuseerd. »De politieke veldwachter,* waar eenige coupletten aan waren toegevoegd, die plaatse lijke toestanden in het geheugen riepen, sloeg in. De dolle klacht aan het eind wekte een onbedaarlijk gelach. Maar ook de andere nummers vonden een warm onthaal. De Burgemeester van Pappelendam aan 't hof, het onafbankelijkheidsfeest te Knollen- broek de solo-zang, het nummer voor piston met pianobegeleiding en de voordrachten der twee heeren en dooi vier dames gegeven, het heeft tot iaat het publiek ten zeerste geboeid. Bij het laatste nummer, het bal, was de deelname groot, zoodat het goed geslaagde concert laat eindigde. Bij K. B. zijn benoemd tot ontv. dir. belast., invoerr. en acc. te Hulst, J. van 't Westeinde, ontv. invoerr. te St. Pieter ;Jtot ontv. dir. bel., invoerr. eu acc. te Baarle Nassau, P. N. van Remortel, ontv. dir. bel. en acc. te IJzendjjke. Aangehouden te Gent. De schipper C. R. te Philippine voer Maandag j 1. naar Gent met mosselen. Toen hij op het punt was om den terugtocht te aanvaarden, werd hij op last der Duitsche overheid aangehouden, terwijl zijn schip onder militaire bewaking werd gesteld. Hij is nog niet teruggekeerd, terwijl men omtrent de reden der aanhouding in het onzekere verkeert. Zaterdagavond had in het café De Een hoorn te Oostburg een voorloopige vergade- ring plaats van smeden in West-Zeeuwsch Vlaanderen, bijgewoond door een 40-tal vak- genooten, om te komen tot een Smedenbond voor die streek. Op 29 Dec. a.s. zal een tweede vergadering gehouden worden, waar de secreta ris van den Nederlandschen Smedenbond de vergadering zal leiden. fe Driewegen onder de gemeente Bier vliet werd in een verkocht arbeidershuis in de etenskast een belangrijke som in zilvergeld gevonden, Daar men zegt f 3000. Door den koop van het huis zijn de koopers ook eigenaar geworden van het geld. Donderdag hield de afdeeling Biervliet van den Bond van Staatspensionneering in de voormalige school en Vrijdag in het naburige Driewegen een vergadering, telkens met een zeer goede opkomst. De heer Verhage hield een korte lezing naar aanleiding van art. 370 der Invaliteitswet, en alle 140 leden ontvingen ieder een kalender 1916 gratis, terwijl 50 jaarboekjes verkocht werden. Arrondlssements-Rechtbank te Middelburg Zitting van 21 Dec. 1915. J. C. v. d. H., 21 j., werkman te Ter Neuzen, is wegens mishandeling vercord. tot f 3 of 3 dagen hecht. E. L, 26 j., dienstbode te Clinge, is wegens poging tot verboden uitvoer, beleediging amb tenaren en wederspannigheid veroord. tot 10 oi 10 d. hecht. Een messteek. Toen de patroon voor zaken nuar Amster dam was, kregen twee jongens in de smederij van Kesteloo te Naarden een hevigen twist, die zoo hoog liep, dat de meesterknecht Van Eijnden meende, tusschenbeide te moeten komen. Een der jongens, zekere A. B iemand met min of meer zwakke geestver mogens, gaf daarop de meesterknecht een hevigen stoot met een mes in de borst. De getroffene bemerkte aanvankelijk niets van de toegebrachte wonde, doch toen hij zich enkele minuten later uitrekte, om iets van een plank te nemen, voelde hij bloed langs 't lichaam vloeien. Gelukkig bleken geen edele deelen geraakt te zijn, hoewel de wonde vrij diep was. Van Eijnden kan voorloopig zjju werk niet hervatten. Een drama op de Noordzee. Na het drama, voor eenige maanden geleden op de Noordzee op een Katwijkschen logger afgespeeld, ten gevolge van een plotselingen aanval van krankzinnigheid onder de beman ning, is Vlieland, een der opvarenden, spoedig naar het krankzinnigengesticht Meerenberg vervoerd, terwijl acht andere leden der be manning in voorloopige bewaring werden ge houden. Ook voor deze acht personen heett de officier van justitie buiten vervolgingstelling gevoiderd en plaatsing in een krankzinnigen gesticht voor den proeftijd van een jaar. Een deugniet. Te Culemborg ontstond 14 dagen geleden onder verdachte omstandigheden brand in de sigarenfabriek van de firma Pb. de Ruiter Zoon aldaar. Na den brand ontdekte men de vermissing van 133 uit de brandkast, die geopend werd gevonden, terwjji een bedrag van f 63 ouder in die kast onaangeroerd was gelaten. De politie bad den 17-jarigen sorteer der C. L tevergeefs aao een streng verhoor onderwerpen, maar Zaterdag j.l. gat deze zjjn patroon te kennen, dat hij te Utrecht een andere betrekking wilde zoeken. De politie heeft hem daarop andermaal in vei hoor geno men en op hem een bankbiljet ven f 25 ge vonden. Hij legde een volledige bekentenis af: door inklimming had hij zich toegang weten te verschaffen in fabriek en kantoor, de brandkast met den sleutel geopend, de gelden eruit ge nomen en daarna brand gesticht Hjj deelde tevens mede, dat er nog 100 aan bakpapier thuis tusschen de dakpanuen van het privaat verborgen waren, welke gelden men ook wer kelijk aldaar vond. De spoorwegramp in Engeland. Over de spoorwegramp, die op 17 Dec. des morgens 7.20, tusschen Jarrow en South Shields voorviel en 15 menscben het leven kostte, lezen we in de Engelsche bladen o.m. de volgene bijzonderheden Een trein van South Schields, die vooral door handelaars en werklieden van de Tyne- werven genomen wordt, kwam in botsing met een rangeermachine en een ledigen trein. Het was een verschrikkelijk tooneel. Ver scheidene rijtuigen van den trein uit Shields werden tot splinters geslagen. En uit dien chaos vau metaal en hout klonken de nood kreten der gewonden. De passagiers, die er met den schrik of met kleine wonden afkwa men, boden hulp aan hen, die onder de ver brijzelde wagons lagen. Tal van soldaten ver. leenden ook bijstand en geneesheeren verschenen spoedig ter plaatse. De trein uit Shields werd door gas verlicht. Tot overmaat van ramp ontstond nog brand. De vlammen verspreiden zich snel en geruimen tjjd waren de helpers niet in staat de reizigers, die temidden van de vlammen lagen te gillen en te schreeuwen, te bevrijden. Toch werden naderhand velen uit den vuurpoel gered. Veer tien lijken werden te voorschijn gehaald, zóó vreeselijk door de vlammen geschonden, dat van herkenning geen sprake was. Intusschen werden zwaargewonden ter plaatse of in naburige woningen verzorgd en daarna naar de hospitalen te Shields en New-castle gevoerd. Hun aantal is niet juist bekend, maar is in geen geval beneden de vijftig. De ontzettende tooneelen in de brandende hoop hout zijn onbeschrijflijk. Geen enkele van de machinisten en stokers der drie loco motieven werd gedood. Wel waren ze min of meer ernstig gewond. Uit een officieel verslag blijkt, dat de trein van Shields tegen een rangeerlocomotief bot ste, waardoor een déraillement plaats had en de voorste wagons op het tweede spoor ge worpen werden, toen juist een ledige passa- gierstrein van Hebburn naar Tyne Doek terug keerde. Een onderzoek moet nu uitmaken hoe die rangeermachine op het spoor van den trein uit Shields reed. God«d ienst vv aa nzi n Thans heeft zich, zoo meldt het Vaderl., in een dorp in Noord-Brabant weer een geval van godsdienstwaanzin voorgedaan, dat zeer ernstige gevolgen had kunnen na zich sleepen, zoo de justitie er niet zeer spoedig kennis van had gekregen en tijdig bad weten in te grijpen. Een elfjarig dochtertje van een respectabele familie vertelde, dat het tweemaal verschijn ingen had gehad eu wist de meest zonderlinge dingen te vertellen. Het geheele gezin, vader, moeder en zusters, wist liet onder haar invloed te brengen en aan haar verhalen te doen ge- looven. Onder de vele vreemde zaken, die het opdischte, was ook de besliste verzekering, dat een buurman en zijn zoons heksten, en dat b.v. hun kippen door die buurlui ook behekst waten en zwarte eieren legden. Aanvankelijk hielden de huisgenooten vol, dat de eieren toch als gewoonlijk wit waren, doch het meisje hield stokstijf vol, nat ze zwart waren, doch dat de huisgenooten het niet zagen, omdat de buurman hun oogen had begoocheld. Het wist her zoo ver te sturen, dat ook de moeder en de zusters verklaarden, dat zij de eieren zwart zagen. Onder meer wist het ook, dat al hun maïs gestolen zou worden, doch dat de dieven veranderd waren in musschen, die heel den voorraad zouden oppikken. De vader opperde het plan, de politie van de praktijken van den buurman in kennis te stellen, maar het meisje ontried dat, omdat het toch niets zou uithalen, wijl bij den buur man voor de deur een kat de wacht hield, zoolang het heksenwerk duurde en de komst van politie of van andere inenschen verried door gejank. Op aanraden van het meisje speelden zich in het gezin de zonderlingste tooneelen af, waaronder verschillende, die zich niet voor openbaarmaken leenen. De vader besloot ten laatste een geweer te koopen en scherpe patronen. De kogels maakte hij dum-dum om des te zekerder te zijn van de doodelijke schoten, die voor den huurman eu zijn zoons bestemd waren. Toen kwam de zaak ter oore van den gemeenteveldwachter, die de justitie te 's-Hertogenbosch er van in kennis stelde. Deze greep onmiddellijk in en deed het meisje in een krankzinnigengesticht opsluiten na geneeskundig advies en nam ge weer en patronen in beslag, waardoor erger is voorkomen, want de ongelukkige vader was vast besloten den buurman en zijn zoons neer te schieten. Thans is in 't gezin de normale toestand teruggekeerd, wijl de leden zich door de justitie hebben later overreden, dat hun dochtertje aan godsdienstwaanzin leed en al wat het vertelde verdichtsels waren, voortspruitend uit een abnormalen geest. Een kolonaal liooge boete. Te Bonn hebben de fabrikant Ernst Böiticher en de boekhouder Leonhard Jansen uit Eitorf en de brander Vinzanz Lubanski uit Homberg wegens ontduiking van accjjns op het ge distilleerd terecht gestaan. Büiticher werd ver oord eld tot een boete van ruim 13 milLoen mk. en l1/, jaar gevangenisstraf, Jansen tot een boete van 8.3 millioen mk. en 8 maanden gevangenistraf en Lubauski tot een boete van 4 8 millioen mk. en eei maand gevaugeuisti af, te zaaien dus ruim 26 millioen mark boete en 2'/4 jaar gevangemsstiaf. De boeten be dragen het viervoudige van de ontdoken be lasting. In geval zij oninbaar zijn, wordt voor elke 15 mark een dag gevangenisstraf opgelegd, tot een maximum echter van 6 maanden voor elk geval. De beklaagde Bötticher is verder aanspra kelijk gesteld voor de aan JanseD en Lubanski opgelegde boeten en voor de kosten. Verduistering van f5000. Bij de firma I. 0., oji de Gedempte Boter- sloot te Rotterdam is in den loop van de laatste twee of drie jaren voor een bedrag vap ongeveer 5000 aan geld verduisterd. De dader, de 19jarige kantoorbediende B. A., uit de Nicolaas Sasstraat, heeft zich bij Je politie gemeld, toen hjj begreep, dat de ver duisteringen aan het licht zouden komen. In zijn bezit had hjj nog ruim T300. Hjj heeft de verduisteringen gepleegd door het afgeven en innen van kwitanties, die hjj per order teekende. Ontsnapt. Vrjjdagmiddag werden 4 Franschen, die nabjj Hejjlen over de grens gekomen waren, voor den commandant grenswachtte Gennep geleid. Zij waren afkomstig uit hat kamp te Fredrichsteld, hadden te Weeze hjj Kerclaer gewerkt en waren vandaar gevlucht. Tivee hunner droegen nog de uniform, de beide an deren hurgekleeron met den blauwen driehoek het kenleeken van het kamp op den rug, allen hadden een rood-wit-blauw lint om den arm. Bjj de militairen te Gennep vonden zjj een harteljjk onthaal. De Wet in vrijheid gesteld. JOHANNESBURG, 21 Dec. Christiaan de Wet en 118 zjjner aanhangers die wegens hoogverraad tot gevangenisstraf waren ver oordeeld, zjjn in vrjjheid gesteld. De invrij heidstelling geschiedde op voorwaarde, dat de boete werd betaald, en de in vrjjheid gestelden zich verhonden om zich tot na afloop van den straftjjd welke oorspronkeljjk was opgelegd, van alle deelname aan de politiek alsook aan het bijwonen van openbare vergaderingen te onthouden en hun district niet zonder toe stemming te verlaten. Terugtocht der Britsche troepen wan Gallipoli. LONDEN, 20 Dec. (Reuter.) Officieel wordt gemeld, dat alle troepen bij Soevla en Anzac (Ari Boernoe) met de artillerie en de voorraden, met goed gevolg naar een ander gevechtsterrein zjjn overgebracht. LONDEN, 20 Dec. fReuter.) De mede- deeling in het Lagerhuis dat alle troepen bjj Soevla en Anzac met hun kanonnen en voor raden op voorspoedige wjjze en met onbetee- kenende verliezen zjjn overgebracht naar een ander gevechtsterrein, is met toejuichingen ontvangen. Asquith zeide, dat de troepen zjjn terug getrokken in overeenstemming met een besluit dat het kabinet eenigen tjjd heeft genomen. KONSTANTINOPEL, 20 Dec. (Ag. Milli.) Aan de Dardanellen is sedert gisteren op het geheele front verwoed gevochten. Onze troe pen deden bjj Anafarta en Ari Boernoe een algemeenen aanval, terwijl een tegenaanval van den vijand bjj Sed-ul-Bahn onder buiten gewoon groote verliezen werd afgeslagen. Bjj Anafarta en Ari Boernoe hebben wij belang- rjjke zuideljjke steunpunten vermeesterd. Een nader bericht zegt dat de vjjand bjj Anafarta en Ari Boernoe op de vlucht sloeg en onze troepen bjj Ari Boernoe de zee hebben bereikt. De buit is aanmerkeljjk groot. Dikke mist heeft het den vjjand mogeljjk gemaakt te ontkomen zonder een groot aantal gevangenen in onze handen te laten. TER NEUZEN. Hnwelyks-voltrekkir.gen 16 Dec Jacob Viergever, 26 j., jm. en Janneke Pieternella Bootsgezel, 28 jjd. Geboorten. 12 Dec. Jan Anthonie, z. van Marinus Reinier de Feyter en Pieternella Janna Catharina Leenhouts Marcel Gaston, z. van Raimond Gaston Emile Nolson en Diederika Martina Bot. 13 Dec. Adrienne Marie Louise, d. van Desiderius Geers en Ludovica Antonia Elisabeth de Vos, 14 Dec Jacomina Levina, d. van Izaak Scheele en Pietje Florentina van der Pejjl 16 Dec. Pieter en Elisa beth, z. en d. van Jacobus Cornelia Huijssen en Jozma Stouthamer. 17 Dec. Michiel, z. van Johannes Cornelis Doorns en Leyntje Janneke Harte 18 Dec. Machellina Geertruida, d v. Cornelis van der Est en Tanneke Maria Huijssen. Joris, z. van Daniel Cornelis van Drongelen en Geertruide Kolijn Adriana, d. van Andries de Blaey en Elizabeth Donze. U Dec. Paulus August, z. van Josephus Johannes Bakker en Maria Augusta Daelman. Overljjden. 15 Dec. Leon Marie Romeijnsen 4 j. z. van Francois en Maria Philomena Aerssens 15 Dec. Marinus Cornelis Adriaansen, 26 j., z. van Marinus Cornelia en Cornelia Stouthamer. 17 Dec Gustaaf Adolf de Pauw, 31 j., echtg. van Emma Maria Kyckaart. DAGEN. Voorm. Nam. Woensdag 22 December 2.6 2.22 Donderdag 23 2.39 2.56 Vrjjdag 24 3.12 3.28 Zaterdag 25 3.45 4.3 Zondag 26 4.19 4.38 Maandag 27 4.58 5.18 Dinsdag 28 5.40 6.2 Gevraagd voor direct E. D. SCHEELE, Ter Neuzen Noordstr. 41 Ondergeteekende brengt ter kennis dat het KANTOOR van De Nederlandsche Baak te Ter Neuzen, vanaf 24 tot en met 2T Dec. a. s., zal GESLOTEN zijn. Ter Neuzen, 21 Dec. 1915. L. J. GEELHOEDT, Corresp. Nederl. Bank. 11 11 11

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1915 | | pagina 3