'uit onze omgeving. van de Turksche als van de Britsche loopgraven. De Turken stelden ons onmiddellijk in de gelegenheid hem weg te dragen en daarna zonden zij ons een heliograafsein, waarin zij hun excuses erover aanboden, dat een van hun soldaten den geneesheer voor een gewoon krijgsman had aangezien.» »Zij hebben ook aan onze comp. excuses gemaakt» zeide een ander officier. »Een van hun granaten raakte een motor-ambulance en toen de Turken zagen wat zij gedaan hadden, seinden zij ons, dat het hun leed deed, dat het een vergissing was geweest en dat het hun erg speet.» »Gallipoli is, met dat al, vreeselijk», zei een van de officieren. Het is als een nauwe richel, waarop twee man aan het vechten zijn. De party die het eerst verzakt wordt in zee gedreven. Geen van beide partijen kan troepen terugroepen, want dan zou de tegenpartij de overhand krijgen en de sterksten zouden de zwaksten de zee indrijven. al 1 ipoli is het bloedigste en het vreese- ljjkste slagveld, dat de geschiedenis kent. Het zal in de geschiedenisboeken vermeld blijven als een naam der verschrikking, zoodra alles maar bekend zal wezen.» De slag aan de Tserna. Uit officieele berichten, die over den slag aan de Tserna zijn medegedeeld, blijkt de buitengewone verwoedheid van den strijd. Het kwam erop aan een gedeelte van de Bul- gaarsche troepen naar ons toe te trekken en den druk op het Servische front te verlichten. Na de voorbereidende krijgsverrichtingen werd op 6 November last gegeven tot het offensief. Ondanks de ontzageljjke moeiljjkheden van het terrein rukten onze soldaten vastbesloten langs het geheele front van den aanval voort. Een compagnie, aan welke was opgedragen aan den tegenaanval van de Bulgaren het hoofd te bieden, sloeg dezen uiteen en maakte zich meester van een sterke stelling, genaamd de Groene rIop. De Bulgaren vielen de Fran- schea daar hevig aan. Onze manschappen boden krachtig tegenstand en sloegen alle aanvallen af. Ongelukkig raakte de munitie op en 's nachts werd de aanvulling van den leeftocht onmogelijk. De compagnie, die wel dra omsingeld was, vormde toen een carrée en zette den tegenstand zoo heldhaftig voort, dat de zwaar geteisterde vijand zjjDe aanvallen moest verminderen. Een dikke mist omhulde den Groenen Top. Toen de toestand hache lijk werd, maakte de compagnie met een ba- jonetuitval bres iD den ring, die haar omsloot en voegde zich bij haar regiment. Op 10 en 11 Nov. duurden de buitengewoon hardnekkige gevechten langs het geheele front voort. Het beoogde doel werd bereikt. De Bulgaren moesten troepen van den Baboeda- pas laten komen, waar de toestand van de Serviërs toen weldra verbeterde. Op den 12den Nov. hernieuwden de ver sterkte Bulgaren hun verwoede aanvallen in menigte. De Fransche infanterie-soldaten hebben echter een volstrekt vertrouwen, dat hen onoverwinnelijk maakt. De snelvuur kanonnen en machinegeweren maaiden de Bulgaren weg, die terug moesten «trekken. Den 15den November hadden zij 40,000 man verloren. De verliezen van de Franschen wareH betrekkelijk gering. De overwinning was te danken aan de prachtige kranigheid van onze soldaten, hun toewijding en ontembaren moed, die de be wondering van alle chefs gaande maakte Ju de Donderdag gehouden raadszitting waren met uitzondering van den heer Donze alle leden present om de reeds lange en nog tydens de vergadering uitdijende agenda te verwerken. Men is daarvoor van 10 ure tot omstreeks half 2 bezig geweest. Onder de ingekomen stukken was een ken nisgeving van Ding. Scheele, dat hij de be noeming tot lid der commissie voor de jaar markt niet aanneemt en een verzoek van den heer Th. van Pienbroek, welke verzoekt hem te benoemen tot gemeente geneesheer, in de plaats van dhr, D. Buyze, die naar Den Haag vertrekt. Het eerste zal het volgend jaar in aanmerking worden genomen als we weer voor de jaaribarkt staan en blijkens betgeen later voorkwam praten we over het laatste nog wel eens, als we sollicitanten oproepen. De afdeeling Ter Neuzen van Breda's Kruis- verbond betuigt dank voor de gedeelteljjke gunstige beschikking op haar verzoek tot vermindering van het aantal vergunningen en spreekt de wenschelijkheid uit, dat in de te maken nieuwe verordening op sluitingsuur en muziek, de geest van den nieuwen tijd zich moge weerspiegelen. Dat die afdeeling dankbaar gestemd is, laat zich begrijpen, maar onmiddellijk daarop ge beurde er iets, dat de dankbaarheid toch weer kenteren zal. De Voorz. kwam nl. den Raad verzoeken de door het aannemen van het voorstel-Van Hasselt aan B. en W. gegeven opdracht tot het maken eener verordening op beperking der sluitingsuren van de cafe's en der vrijheid van den Burgemeester voor het geven van verloven voor vermakelijkheden, laten spelen van orgels enz. weer terug te nemen, aangezien B. en W. het voorstel "niet kunnen uitvoeren. Er is in het college geen meerderheid of geen minderheid, het hinkte op drie gedachten of stroomingen. Beter ware het dus, den Raad zelve het te laten uitvoeren, middels een commissie uit zijn midden. Dhr. Ejjke stelde terstond voor, het geheele zaakje maar te laten zakken, het gaat nu goed. Dhr. ür. Van Nes viel onmiddellijk bij, deze wilde wel eenige kleine veranderingen, maar was er niet voor in algemeenen zin sluitings uren te gaan wjjzigen, op het door hem be oogde tegengaan van drankgebruik beeft dat weinig beteekenis en daarom is hjj er niet voor, belemmeringen aan te brengen. Dhr. L-insen wil niet tornen aan de bevoegd heden van den Burgemeester ten deze en ook dhr. De Jager, die het wel mooi vond, dat dhr. Van Hasselt iets heeft willen doen ter verbetering van toestanden, verklaarde dat men toch met de practjjk rekening moet houden, en dat de verschillende bevoegdheden, die de Raad nu bezit niet bij den Raad kunnen komen. Dhr. D. Scheele betreurde den loop dien de zaak nam. hij vond, dat deze nu juist in zoo'n goed stadium was gebracht, B. en W. hadden best een voorstel kunnen doen. Die massale orgels in enkele gelegenheden bederven de jongemenscben en dat is misschien op hun geheel volgend leven van invloed. (Een verschil van opvatting, sommige, ook achtbare men sehen gaan er naar luisteren er zijn nabjj- wonenden die over den hinder van de orgels klagen, zooals een ander dat doet over het huilen van de hond van z'n buurman, maar er zjjn er ook, die bij mooi weer in de buurt van zoo n orgel post vatten om er naar te luisteren. Er wordt toch ook op meer plaatsen dan juist in cafe's op orgels gespeeld, soms door zoo'n aantal zangers begeleid, dat het geluid sterker naar buitem dringt, dan dat van de hier op enkele plaatsen staande symphonie- orgels.) Welke middelen ter bestrijding men overigens erg onnadenkend aanhaalt bljjkt wel uit den kreet van dhr. De Bruijneneemt toch maatregelen tegen die orgels want kijkt toch eens wat er in Hulst gebeurd is! (Dat daar iemand die misschien niet als normaal mensch in de maatschappjj zou thuis behooren uiting heeft aan z'n inborst, zou aanleiding moeten geven om hier aan de liefhebbers een airtje muziek op een orgel te onthouden Dhr. De Bruijne weet nu verschillende dingen alleen van hooren zeggen of op een afstand misschien is dat ook zoo met anderen, ze moesten meermalen eens een kijkje nemen en zich overtuigen wat er waar is van al die vreeselijke dingen, die aan de orgels worden verweten.) Ondertusschen zat de vader van bet voor stel redelijk sip te kijken, nu hij zijn wel ge- koesterden eersteling zoo mishandelen zag, en de hulptroepen die hem gesteund hadden de een na den ander naar den vijand over liepen. De Voorz. trachtte hem wel te troosten met het vooruitzicht dat in de toekomst, bij eene herziening der politieverordening nog altijd bepalingen kunnen worden voorgesteld, maar dhr. Van Hasselt had daarin niet veel vertrouwen, daar hij verwacht, dat de Raad in z'n meerderheid er dan niet anders over denken zal dan thans. Het voorstel van dhr Eijke werd ten slotte aangenomen met 9 tegen 3 stemmen. Er voor stemden dhrn. De Jager, R. Scheele, Lensen, Eijke, Waalkes, Van Nes, Nolson, Visser en Dees voor het behoud van het voorstel waren dhrn. De Bruijne, D. Scheele en dhr. Van Hasselt. Het komt ons voor, dat de Raad in zijn meerderheid den ver- standigsten weg heeft bewandeld. Tot onderwijzeres aan school B werd be noemd mej. J. Jansen, onderwijzeres aan school D te Sluiskil met 10 stemmen ieder der andere voorgedragenen verkregen 1 stem. De benoeming gaat in met 1 Maart a.s. Aan die school komt nu nog een vacature, daar aan het eind der vergadering aan den heer G. J. van der Bent, onderwijzer te Sluis kil, wegens benoeming te Nieuw-Hellevoet, met ingang van 15 Maart eervol ontslag werd verleend. Tot leden der Commissie van Bijstand wer den herbenoemd dhrn. A. Visser, M. Eijke en J. J. de Jager. Burg en Weth. stelden voor geen dispen satie van art. 19 der bouwverordening te ver- leenen aan de hrn. A. G. en L. Meulenberg, voor het bouwen van een bergplaats bestemd voor bewaarplaats van petroleum, op een ter rein aan den westeljjken kanaaldjjk, op minder dan 20 M. afstand van hunne bestaande loods, wat werd aangenomen. V astgesteld werd eene verordening houdende nadere eischen voor lokalen waarvoor inge volge de drankwet verlof is verleend voor den verkoop van alcoholhoudende dranken. Daarin wordt bepaald, dat de inrichting minstens 1 lokaal moet bevatten met een oppervlakte van minstens 50 M2 en eene hoogte van 3,50 M. Een voorstel van dhr. Van Hasselt om te bepalen dat bepaald het lokaal waarin het bedrijf wordt uitgeoefend die afmeting moet hebben, daar men dat anders toch in een hokje zou kunnen doen, werd niet gesteund. Verder is bepaald, dat die eischen niet gelden voor de bestaande verloven, en voor zoover een verlof wordt voortgezet door eene weduwe van een verlofhouder of door de kinderen. Dhr. D. Scheele wilde de kinderen laten ver vallen, daar er nu volgens hem te langen tijd overheen gaat, om te komen tot verbetering dier lokalen. Hij wilde den ongestoordeu overgang slechts laten bestaan voor de we duwen van verlofhouders. Daar hij hierin alleen steun vond bij dhr. Van Hasselt, moest ook deze wijziging vervallen. Verder wordt bepaald, dat de Raad dispen satie kan verleenen voor de gestelde eischen, op voordracht vau B. en W. bij gemotiveerd besluit. Dhr. Lensen wilde die voordracht van B. en W. laten vervallen en rechtstreeks beroep by den Raad openstellen, opdat de Raad uit eigen initiatief kan beslissen, doch nadat het onraadzame daarvan betoogd was, trek bij zijn voorstel in. Wel werd er nu aan toegevoegd, dat B. en W. den Raad zul len kennis geven van de ingekomen verzoeken die geweigerd zijn. Gaat het niet naar wenseh, dan staat steeds den weg open, de verordening te wijzigen. Als toelichting deelde de Voorz. mede, dat de bedoeling der verordening is bij voorkomende gelegenheden minder ge- wenschte verloven, bij overgang van de eeu op de ander niet meer te verleenen. Zijn de lokalen beneden de maat, dan kan dit trouwens niet meer geschieden zonder medewerking vgn den Raad. Ook werd naar aanleiding eener vraag van dhr. Nolson uitgesproken, dat de eischen dezer verordening niet van toepassing zullen worden verklaard op het aan de Markt in aanbouw zijnd pand van de brouwery de Meiboom te Vlissingen, aangezien men bij het aanvangen van het bouwen met deze eischen nog niet bekend was. Het verzoek van dhr. H. L. C. Kok onder wijzer aan de M. U. L. O. school om sala- risverhooging, wien B. en W. f 200 verhoo ging toedachten, werd aangehouden, om over deze zaak advies der Schoolcommissie in te winDen. Ook werd aangehouden een nader verzoek van den ad).-commies ter secretarie dhr. J. J. Huijssen, om verhooging zijner jaarwedde, wien B. en W. een personeele toelage van J 100 wilden geven en in handen van B. en W. gesteld een verzoek om nadere regeling zijner jaarwedde van den inspecteur van politie, dhr. C. Klaassen, die er op wijst, dat zjjne bezoldiging zoover beneden die van collega's in andere plaatsen staat. Alsnu werd definitief vastgesteld de lijst van gemeenteambtenaren, die 50 toeslag zullen ontvangen. Hmrbjj is als regel aange nomen, dat het alleen verleend werd aan kost winners die een totaal inkomen genieten van 950 of minder, volgens het kohier van den hoofdelijken omslag. Buiten deze regel werd de toeslag toegekend aan den assistent ter secretarie dhr. I. A. Koene, de agent Boersma en aan mej. De Klein-Eijke, onderwijzeres aan school A. Aan dhr. D. Buyze, arts, die wegens ver trek naar Den Haag eervol ontslag vroeg als gemeentegeneesheer, met ingang van 16 Fe bruari a. s., werd dit ontslag in afwijking met het voorstel van B. en VV. reeds verleend met ingang van 16 Dec., daar de verzoeker inmiddels reeds vertrokken is. Over de kwestie om nu sollictanten op te roepen in de opengevallen p'aats, ontspon zich eene breedvoerige bespreking. Dhr. Nolson meende, dat er nu bezuinigd kan worden. Er wordt 1200 betaald voor de armenpractijk. Er zijn ongeveer 100 menschen die vooi kostelooze behandeling in aanmerking komen. Hij stelde voor eene nieuwe regeling te maken, en te onderhandelen met den overblyvenden gemeentegeneesheer, dhr. Spruitenburg of deze de geheele practjjk wil waarnemen voor ƒ800. Hij geniet nu 600, evenals de andere ge neesheer. Dhr. Van Nes verklaarde dat een geneesheer best het werk afkan. Dhr. Nolson wees er nog op, dat de tijd voorbjj is, dat werd, dat de armen nu ook geen vrijen keuze van dokter hebben, maar diegene by hen komt, wien de wijk waarin zjj wonen is aan gewezen. Door de tegenstanders werd ook nog de verwachting uitgesproken, dat het tenslotte duurder zal uitkomen, daar men later toch weer tot 2 geneesheeren zou besluiten. De Voorz. ontried aanneming en stelde in het licht, dat men een dokter zou kunnen oproepen op minder salaris, en onder nadere voorwaarden. Dan kwam men misschien later tot 2 doctoren voor 800. Ook stelde hjj tenslotte namens B. en W. voor de zaak aan te houden. Eerst werd nu in stemming ge bracht het voorstel van dhr. Nolson, om in principe uit te maken, dat maar 1 genees heer zal worden aangesteld. Ie midden der stemming hierover bleek, dat de vergadering de zaak niet juist begreep en ontbrandde weer een algemeene discussie. Dhr. De Jager protesteerde er tegen, dat de Voorz. niet liet doorstommen, daar het in strjjd is met het reglement van orde, om bij de stemming nog het woord te voeren. Dhr. Waalkes weigerde te stemmen, omdat z i. de Voorz. geen juiste toelichting van de betee kenis der stemming had gegeven en dit reeds oorzaak was dat leden anders stemden dan zij bedoelden. Ook dhrn. Van Nes en Nolson, evenals de beide wethouders zagen er geen heil meer in te stemmen Dhr. Van Hasselt stemde alleen voor, en tegen hadden gestemd dhrn. De Jager, R. Scheele, Lensen, De Brujjne, Eijke en D. Scheele, zoodat formeel het voorstel was verworpen met 6 tegen 1 stem, en 5 onthoudingen. Dhr. De Jager meende er op te moeten wjjzen, dat nu wet tig was uitgemaakt dat er 2 geneesheeren zullen blijven, en dat men zich daaraan nu ook had te houden. Nu, waar de raad wel eens terugkomt, op onder veel secuurdere omstandigheden geno men besluiten, zal hjj er ook wel geen bezwaar in vinden om deze stemming, waarbij beslist 2 leden anders stemden dan zy bedoelden, nog eens over te doen. Echter de tijd kan nu raad brengen. Over een voorstel om een tweeden geneesheer op te roepen, werd niet meer gesproken. B. en W. stelden nog voor, het adres der leeraren aan de M. U. L. O. school, betref fende wijziging der betrekkelijke verordening, opdat hun medezegg:ngsschap worde verze kerd bjj de al of niet bevordering van leer lingen, evenals zulks by de H. B. S. geschied, daar nu gebleken is dat het hoofd leerlingen overplaatste, geheel tegen het eenstemmig advies der vakleeraren, voor kennisgeving aan te nemen. Na beraadslaging in geheime zitting hier over werd medegedeeld, dat de Raad zich bij het voorstel van B. en W. kan neerleggen, maar dat de stille wensch is uitgesproken, dat er samenwerking zal zijn tusschen het hoofd der M. U. L. O. school en de betrokken leeraren in het belang van de leerlingen en den bloei van het onderwjjs aan die inrichting. Te Vlissingen slaagde bjj het examen voor 2e stuurman de heer C. H. Schepens, leerling aan de De Ruijterschool aldaar. men een geneesheer naar hier moest lokken met een groot tractement. Nu bleek er een persoonlijk element in het debat te komen. Vrij heftig werd tegen het voorstel van dhr. Nolson geageerd, door dhrn. De Jager, De Bruijne en Dees, waarbij vooral werd gepro testeerd tegen het nu reeds aanwjjzen van den te benoemen geneesheer, wanneer zou worden uitgemaakt, dat er maar 1 zal zjjn. Deze heeren gaven de voorkeur aan 2, daar er bjj de ingezetenen voorliefde bestaat voor dezen of dien geneesheer. Hiertegen werd door dhr. NoIsod aange voerd, jdat het van zelf spreekt dat de heer Spruitenburg de man zou zjjn, daar men deze nog heeft en toch niet kan aan den djjk zetten, terwjjl van andere zjjde er op gewezen Te Middelburg werd Woensdag aan het gebouw van het Provinciaal bestuur aanbe steed lo. Het aanbreken en in walsen van een deklaag van steenslag op den weg op den westeljjken djjk van het kanaal van Ter Neuzen. Raming 10.550. Minste inschryver de heer J. van Drongelen Hoek, 9386. 2o. Het opruimen en maken van eenige remming en steiirei weiken en dukdalven in het kanaal door Walcheren te Oost en West Souburg en in de buitenhaven van dat kanaal te Vlissingen. Raming 39.000. Minste in schrijver de heer G. W. de Wolff, Dordrecht 40500. 3o. Het maken van een beschoeiing van gewapend beton met achtergelegen losplaats en bjj komende werken in de haven te Breskens. Raming ƒ46.000. Minste inschrjjver de heer J. Lindenbergh Cz., Wemeldinge, ƒ40.860. 4o. Het onderhoud van de rjjks groots in de Provincie Zeeland in 4 perceelen ge durende 1916. Raming eerste perceel f 3400 tweede perceel ƒ17800; derde perceel ƒ4700 en vierde perceel 9700. Miuste inschrjjvers respectieveljjk de heeren J. Knuist, 's Heer Arendskerke 3219 Fr. Duinhouwer, Goes, ƒ16.574; dezelfde ƒ4585 en iW. Woittiez, Breskens, ƒ8500. 5o. Het onderhoud van de haven te Bres kens gedurende 1916. Raming ƒ6000. Min ste inschrijver de heer A. du Burck, Bres kens, ƒ5743. Axel, 16 Dec. Onder vele bljjken van be- iangstelliug herdacht de heer L. Lamaitre, wethouder alhier, zjjn 25jarig jubileum als lid van den gemeenteraad. Des avonds bracht het muziekgezelschap „Concordia" den jube- laris een serenade. C 1 V -U—

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1915 | | pagina 2