Van het Westelijk oorlogstooneei. Op het Zuidoostelijk oorlogstooneei Yan het Italiaaosch-Oostearijksche gevechtsterrein. Provinciale Staten. V ooral nu ook Ghergheli en Doïran door de Entente-troepen zijn ontruimd en de Bul garen op acht K. M. van de Grieksche grens staan. Deze toestand geeft de »Daily Telegraph* aanleiding, den toestand besprekende, te zeggen ,,Het is onmogelijk geen bezorgdheid te voelen óver de positie der geallieerden in den Balkan. Wij willen geen alarmisten zijn. Maar de toestand is vol gevaren eu in som mige opzichten zeer ernstig. De pralende toon van triomf, waarop de Duitsche Rijks kanselier sprak over de militaire en diploma tieke successen van de Centrale mogendheden, en hunne aanhangers in het zuid-oosten van. Europa was niet ongerechtvaardigd. Laten; wij, hoe onaangenaam het ook is, dit erkennen,, want dat is de eerste belangrijke stap, om; de nederlagen uit te wisschen." Het blad wijst dan op de noodzakelijkheid', dat de geallieerden maatregelen nemen, omi ook een eenheid in leiding en een eenheid im uitvoering te verkrijgen, waaraan, naar het. meent, de Duitschers hunne successen te danken; hebben. Maar nog meer, het wenscht dat de; politieke invloeden zich minder zullen doen gelden. Het schrijft de meest ernstige militaire; rampen en militaire tekortkomingen toe aan de bemoeiingen van de politici met de militaire maatregelen. Dat heeft vooral betrekking op het oosten van Europa, Daar waren de politieke be moeiingen het grootstmaar thans is de toestand er uitsluitend militair geworden. De' politieke pogingen, om daar den toestand te regelen, zijn mislukt. Het blad wil nu niet nagaan waarom en hoe. Het constateert alleen een ieit. Maar nu de toestand eenmaal zoo is,, hoopt het, dat de militaire plannen zullen worden opgemaakt door den generalen staf, en dat niet langer de politiek er in zal meespreken. Want de »operaties in Oost-Europa liggen; ondor den vloek der besluitenloosheid en van; den fatalen tweestrijd tusschen twee meeningen,, die in de meeste geval'en de oorzaak is van een mislukking in tijd van oorlog.* En dan' stelt de »Daily Telegraph* den eisch, dat de; Balkan-expeditie öf moet worden opgegeven,, of worden voortgezet op een breed duideljjfr en beslist militair plan. Want nu moeten de officieren het woord hebben, en moet de meening van Sir William Robertson en Sir Archibald Murray in geval van conflict gaan boven die van het Engelsche departement van buitenlandsche zaken. PARIJS, 12 Dec. (Reuter.) Officieele medi «- j deeiing. Levendig gevecht met loopgraaf-g e- scbut in België, waarbij de vijand tot zwijg en gebracht werd. Een Engalsch vrachtschip, aan de Belgi; Jche kust gestrand, werd door drie Duitsche w; iter- vliegtuigen aangevallen, die bommen wie rpen. Verscheidene vliegtuigen van de bondger l0oten spoedden zich naar de plaats en ver dreven de Duitschers. Fransehe torpedoboot jen uit Duinkerken sleepten het stoomschip wt ;g onder het vuur van een Duitsche batterij. LONDEN, 13 Dec. (Reuter.) Miaarsc.halk French bericht: Zestien vliegtuig ,en hebben de opslagplaatsen te Miraumont (,et vlieg kamp van Mervilly gebombardee r(j. Op beide plaatsen is, naar men meent aanzienlgke schade aangericht. Onze artille heeft de be schieting van de vijandelijke j^je voortgezet, op verscheidene plaatsen brei a;en jn de borst wering schietend. Onze art jRerie is gisteren de beschieting van St. E'.oi begonnen, dat nog aan het branden was., jri, den namiddag. Een kle,ine afdeeling bo mare nwerpers is een sterk bezetten Duitse1,,e )oof jgraaf binnenge drongen bij Neuve Ohspelle en heeft een ma chinegeweer verp3ff4igd en ei in aantal vijanden buiten geveeg gesteld. Aan onze zijde slechts enkele ge!^#,etsten. E$^L1JN, 13 Dec. Wolf Officieele mede deling uit het groote hoof dkwartier Niets van beteekenis te melden. Een groote slag in het Westen Een correspondent van de »Tijd* in België meldt aan dat blad Reeds drie weken geleden begonnen door Luxemburg en over Luik, vooral bij nacht, ontzaglijke Duitsche troepenbewegingen van het Oosten naar Ijet Westen. Nog grooter massa's schijnen fan Metz uit in de rich ting Soissons te zijn gezonden en worden langs het gehee'm front in het westen ver deeld. Deze troepen bewegingen, die met het ver voer van geweJ.dige artillerie en groote voor raden ammunitie gepaard gaan, schijnen in verband te staan met ernstige gebeurtenissen, welke op het» westelijk oorlogsterrein worden voorbereid. In verbpmd hiermede wijst het blad erop, dat ook de. correspondent van de Daily Mail* een spoe'jigen grooten alag aan het front in Frankrijk en België voorziet. Deze oorlogsbe richtgever schrijft sGeen oorlog zonder beslisseuden slag en nog steeds is in dezen oorlog van een beslis- senden slag geen sprake geweest. Welnu, al degenen, die letten op de teekenen in het westen, verwachten daar een spoedigen grooten slag. Zelfs Hollanders en Duitschers te Rot terdam zeggen ronduit, dat de onvermijdelijke groote slag binnenkort op het westelijk oor logsfront zal plaats hebben en dat de Duit schers het eerst tot een offensief zullen over gaan. Duitschland kan niet langer toelaten, dat steeds meer levens worden opgeofferd in een nutteioozen loopgravenoorlog, terwijl de Engelsche troepenmachten dag in dag uit versterkt worden, zoowel wat manschappen betreft als munitie. Alles te zamen genomen is mjjn opinie, dat, terwijl de geallieerden hun aanvallen eventueel zullen uitstellen tot het voorjaar, de Duitschers onmiddellijk hun slag zullen trachten te slaan, zoodia door harde vorst de grond begaanbaar is geworden voor infanterie en artillerie. Indien dit ]uist zou blijken, dan zou de groote slag zeer waarschijnlijk omstreeks Nieuwjaar plaats hebben. Zonder den minsten twijfel zal de artillerie dezen geweldigen strijd beslissen. Meer kanonnen dan ooit zullen in het vuur worden gebracht, een vuur, dat niet minuten of uren zal duren, maar dagen, ja zelts weken, zonder een enkel oponthoud. De Duitschers zijn in den laatsten tijd bezig, het westelijk front geweldig te versterken. De Belgische bevolking wordt weggevoerd en nieuwe sporen worden aangelegd. Zij beweren over nieuwe kanonnen te beschikken, die zwaarder in kaliber zijn en minstens even snel als de beroemde Fransehe 75-ers.« BERLIJN, 13 Dec. (Wolff.) Officieele me- dedeeling uit het groote hoofdkwartier Toestand niet aanmerkelijk veranderd. Bij het leger van v. Kövess zijn gisteren ruim 900 gevangenen binnengebracht. Bij Ipek zijn 12 moderne kanonnen buit gemaakt, die de Serviërs daar begraven hadden. Aebter ons front zijn in de laatste dagen ruim 1000 verstrooide Serviërs gevangen ge nomen. In Macedonië heett het leger van Todorof de plaatsen Goiran en Gevgeli genomen. Geen Engelscbman of Franschman bevindt zich meer op Macedonischen bodem. Bijna 2 Engelsche divisies zijn in de pan gehakt. SALONIKI, 12 Dec. (Reuter.) De ont ruiming van Doiran en Gevgeli is vandaag voltooid. De Bulgaren moeten op 8 K.M. van de Grieksche grens staan. Zij volgen de geallieerden zeer langzaam. PARIJS, 12 Dec. (Reuter.) Officieele me- dedeeling. De bondgenooten zetten hun terug tocht in den Balkan voort. Verscheidene aanvallen van de Bulgaren zijn den 11 den dezer afgeslagen. LONDEN, 13 Dec. (Part.) De Times verneemt uit Saloniki van Vrijdag De voort durende en dagelijksche aankomst van Engel sche en Fransehe versterkingen logenstraft de hardnekkige geruchten in de Europeesche pers dat de Balkan-expeditie zou opgegeven zijn En van ZondagDe Bulgaren hebben gisteren allerverwoeste aanvallen op het En- gplsche front ten N. van het meer van Doiran gedaan. Zjj werden afgeslagen. De verliezen van den vijand waren schrikbarend. Zijn dicht aaneengesloten bataljons werden door het vuur van onze machine-geweren wegge maaid. De Franschen vernielen alle spoor bruggen op den terugtocht. LONDEN, 13 Dec. (Reuter.) De Daily Telegraph verneemt uit Saloniki Ofschoon zij over een aanmerkelijke meerderheid in getal beschikken, zijn alle aanvallen van de Bulgaren jammerlijk mislukt. Al wat zij er mee gewonnen hebben, is dat zij den weife lenden geest van hun troepen er mee ge schraagd hebben. Dezen, die zien dat zij zeiven op- en de geallieerden terugtrekken, krjjgen daardoor een averechtschen indruk, dat zij zegevieren. Niet een zak met voor raad is achtergelaten, ofschoon ontzaglijke hoeveelheden aan de vooruitgeschoven basis bijeen waren gebracht. Ook de aanvallen van de Bulgaren tegen de terugtrekkende Franschen zijn alle gemak kelijk afgeslagen. Het Bulgaarsche leger is niet in staat, ons in het tweede stadium van den terugtocht ernstig te bedreigen. Bij den pas van Demir Kapoe leden de Bulgaren een verpletterende nederlaag. De Franschen deden alsof zij te rugtrokken, en de Bulgaren trachtten hen te vervolgen. Toen de troepen goed en wel in gevecht gewikkeld waren, openden twee Fran sehe regimenten met een batterij verborgen machine-geweren plotseling een moorddadig vuur. Een Bulgaarsch regiment werd bijna geheel in de pan gehakt. De overige Bul garen stoven uiteen en vluchtten in paniek. SOFIA, 13 Dec. (Wolff.) Officieel Bulgaarsch bericht van den llden dezer: Wij zetten heden de vervolging van de Fransch-Engelsche troepen op beide oevers van de Wardar in de richting van Gewgeli en Doiran voort. De troepen, die op den rechteroever oprukken, hebben de Franschen op het geheele front aangevallen en hun stellingen bij de dorpen Miletkowo en Smokanitsa en bij hoogte 720, ten Z. W. van Kowarets, stormenderhand ge nomen. De 122e Fransehe divisie, die uit de regimenten 45, 84, 148 en 284 bestaat, en in dezen sector opereerde, heeft zware ver liezen aan dooden, gewonden en gevangenen geleden. In enkele loopgraven bij Miletkowo zijn 100 lijken gevonden. De kavallerie, die de flank vaD ons leger dekt, heeft bij het dorp Negortsi een Fransch bataljon aangevallen en uiteengeslagen daar bij is de Fransehe bataljonscommandant ge vangen genomen. Onze op den linkeroever van de Wardar opereerende afdeelingen hebben door een for- schen aanval de Engelsch-Fransche troepen uit de door hen versterkte linie Babahoogte 51 dorp Dedeli hoogte 670 hoogte 610 verdreven. De Erigelschen trokken naar het Z.O. terug in de richting van het dorp Ka- ranglor, de Franschen naar het Z.W., in de richting van het dorp Bogdantsi. De Engelsch-Fransche stelling bij het dorp Foerka is met de bajonet genomen. De Ma cedonische divisie, die den vijand in dezen sector nazette, is tjjdens de vervolging door het front der Engelsch-Fransche troepen heen gebroken en heeft het dorp Bogdantsi genomen. Derhalve zijn de Fransehe afdeelingen, welke tusschen de Kosloedere en de Wardar ope reerden, van de Engelschen, die ten zuiden van Foerka narr het meer van Doiran terug trokken, gescheiden. Wij hebben tal van gevangenen gemaakt, o. w. 5 officieren. De behaalde buit is nog niet geheel vastgesteld. De gevangenen en dooden behooren voor 't meerendeel tot het Engelsche leger en tot de divisie van generaal Bailloud, die bestaat uit de Fransehe regimenten zouaven. Vanmiddag om 2 uur stond Gewgeli in brand. De vervolging duurt voort en heeft de verovering van de steden Gewgeli ec Doiran ten doel. De terugtocht wan de Serviërs. Een medewerker van de Daily Telegraph* meldt uit Doiran* dat 't kleine stadje met zijn schilderachtig meer, dat het centrum is van den hevigen strijd, met uitzondering van een trcep Servische gendarmerie geheel door En gelsche troepen is bezet. Ieder oogenblik trek ken cavalerie, infanterie en artillerie door de straten. Het station staat op Grieksch grond gebied en de gewonden worden er in een boot over het meer heengebracht. Hetzelfde blad verneemt uit Milaan, dat het Servische hoofdkwartier te zamen met twee divisies, die nog in heel goeden staat verkee- ren, te Skoetari zijn aangekomen, waar de koning en de regeering zich reeds bevonden. Er zullen nog meer troepen komen en men meent algemeen, dat 200.000 man zich in vei ligheid zullen kunnen stellen. De troepen kan)- peeren in de Albaneesche bergen bij de Adria- tische Zee tusschen Skoetari en Durazzo, waar de Italianen hen van levensmiddelen voorzien. De Serviërs waren verplicht veldgeschut en wagens te Ljuma achter te laten, daar de wegen alleen geschikt zijn voor paarden en muildieren. Men hoort nog steeds tragische geschiede nissen van de Servische vluchtelingen. Er ko men talrijke sterfgevallen voor ten gevolge van koude en ellende in de bergen, waar uitgehon gerde honden en wolven op de Jjjken azen. PARIJS, 13 Dec. (Havas.) Officieel be richt De terugtrekking van de Fiansche en En gelsche troepen is geleidelijk en vrijwillig ten uitvoer gebracht. De opslagplaatsen te Kriwolak, Demir Kapoe en Gewgeli zijn langzamerhand leeggeruimd. Alle materiaal en levensmiddelen in Servië opgeslagen ten behoeve van het expeditiekorps, zijn naar Griekenland overgebracht. De laatste ton materiaal uit het laatste magazijn is weg gevoerd. De voorraad uit Gewgeli is van ochtend over de Grieksche grens gebracht. LONDEN, 13 Dec. (Reuter. Part.) Reuter's bizondere correspondent in Macedonië geeft een beschrijving van de gevechten tijdens den Engelschen terugtocht. Hij meldtOnze verst vooruitgeschoven stelling was bekend als de rotspunt. De Bulgaarsche aanval be gon in den nacht van 4 op 6 dezer om 3 uur met een overweldigenden hagel van lood in onze loopgraven, terwijl zware ontplofbare bommen de rotsen versplinterden. De Bul gaarsche infanterie drong daarna in groote massa's op. Ons vuur hield duchtig onder hen huis, doch de schaarste van ons geschut was oorzaak dat wjj er toch niet behoorlijk profijt van konden trekken, dat zij zich aldus bloot gaven. Onze mannen verschoten hun laatste patronen en trachtten vervolgens den opzettenden vloed te keeren met de bajonet. Ze werden echter overweldigd door de over macht. Intusschen maakten de verliezen, die de Bulgaren hadden geleden, dezen voorzich tig bij het naderen van onze tweede linie. Zjj zorgden er voor, zich tot op een haar na iD te schieten en bezaaiden toen onze loopgraven met bommen en brisante granaten. Spoedig bleek ons, dat de stelling onhoud baar was geworden. Onze troepen trokken terug op de derde verdedigingslinie. Twee compagnieën van een Iersch regiment hielden zich echter staande op de heuvelrug van Kemis en Jeden de Bulgaren bijna den geheelen ochtend afdeinzen, hoewel zij alleen door geweervuur werden gesteund. Er is er ten slotte bijna geen enkele van ontkomen. Hun hardnekkigheid maakte echter indruk op de Bulgaren en gat ons den noodigen tijd om onze schikkingen voor de verdediging te vol tooien op onze derde linie, waar de Bulgaren ten laatste werden tegengehouden. Wanneer men deze krijgsverrichtingen in het ware licht beziet, ze namelijk beschouwt als achterhoedegevechten, dan verdient het prachtige werk, dat onze mannen daar hebben gedaan, slechts waardeering en verliest het feit, dat de Bulgaren in het bezit bleven van onze eerste en tweede linie, zjjn beteekenis. Hoewel wij onzen geregelden terugtocht naar Grieksch grondgebied voortzetten hebben de Bulgaren ten minste 4 dagen na de bovenge noemde gevechten geen kraehtigen aanval tegen ons ondernomen genoeg om aan te toonen, welk een hevige tuchtiging zjj hebben ont vangen, De Italiaansche legatie in den Haag heeft onderstaand communiqué van het opperbevel, dd. 12 December, ontvangen In de steile an hooge streek, gelegen tus schen het Guidicaria en het Concei-dal, heb ben schitterende krijgsverrichtingen ons in het bezit gesteld van sterke heuvels, die de bezetting van het Bezzeccabekken verzekeren en aanvullen. De aanval, die den 7den De cember begon, werd stelselmatig en op voor zichtige wijze ontwikkeld, wegens de nood zakelijkheid om te strijden tegen het krach tige ge«chut van de Lardare-groep en ver scheidene door den vijand ingerichte verdedi gingswerken uit den weg te ruimen. In den nacht van den 9den op den lOden dezer bereikten onze Alpen-infanterieafdeelingen de doelpunten op den Westelijken en Oostelijken top van den Monte Vies en op den rug van den Monte Mascio, ten Zuidwesten van Noz- zolo. Den volgenden ochtend nam onze in fanterie, na een doeltreffend optreden onzer artillerie, stormenderhand de sterke vijandelijke stellingen en veroverde achtereen volgens in bajonetgevechten de verschillende rpen loop graven en eindelijk de veldwerken. Lang9 het overige deel van het front is er geen verandering in den toestand gekomen. Zeeland. In de zitting der Provinciale Staten van Zeeland is een zeer uitvoerige discussie gevoerd naar aanleiding van het voorstel van Gedepu teerde Staten tot het toekennen van een rente loos voorschot van 800.000 aan de spoor wegmaatschappij Zuid-Beveland voorden aanleg van een locaalspoorwegnet op dat eiland. Het voorstel van Ged. Staten werd op ver schillende gronden bestreden door den heer P.. F. Frujjtier, die meende, dat het een eerste eisch is, dat de verschillende havens van Zuid- Beveland aan de lijn aangesloten dienden te worden. De heer Elenbaas, lid van Ged. Staten, heeft in een rede, die ongeveer anderhalf uur duurde, het voorstel van Ged. Staten zeer krachtig verdedigd en zich daarbij vooral ernstig verzet tegen een amendement van den heer Paap, die de bijdrage wilde verminderen, wat volgens den heer Elenbaas, gelijk zou staan met het dooddrukken van het geheele voorstel. Hij toonde uitvoerig de noodzakelijkheid van het aanleggen dezer spoorlijn aan en zeide dat Zuid-Beveland, dat altijd zoo stiefmoederlijk is behandeld, recht had op den steun die thans van de Prov. Staten van Zeeland gevraagd wordt. Drie der leden, die voor het district Goes zitting hebben, de heeren Duvekot, Vogelaar en Van Oeveren, verdedigden eveneens het voor stel van Ged. Staten, dat ten slotte na verwer ping van verschillende amendementen, met 27 tegen 13 stemmen ongewijzigd werd aange nomen. Met 24 ttgen 11 stemmen werd aangenomen een voorstel van den heer mr. De Veer, waarin

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1915 | | pagina 2