Op het Zuidoostelijk oorlogstooneel 1ji"t~ÓNZË~QMGE7IITG. Kerknieuws. Rechtszaken. beschoten op afstand van 'ongeveer 20 meter. Het Dui tsche vliegtuig vatte vuur en ontplofte. De beii te Duitsche vliegers zijn binnen de Fransche linie» neergevallen. BERLIJN, 9 '3ec. (Wolff) Officieele mede- deeling uit het jroote hoofdkwartier Levendige artillerie gevechten op verschil lende plaatsen van het front, vooral in Vlaan deren en in de streek van de hoogte 193, ten N.O. van Souain. Een Fransch vliegtuig is ten Z. van Bape- aume tot landing gedwongen. De inzittenden zijn gevangen genomen. BERLIJN, 9 Dec. (Wolf.) In het avond communiqué van het Fransche legerbestuur van 28 November (Times van 29 November) leest men o. a.»ln België slaagde een van onze vliegtuigen, dat tot vervolging van een vijandelijk vliegtuigeskader uitgezonden was, erin, een Duitsch vliegtuig tot dalen te brengen het viel bij de badplaats Westende in zee. Een Duitsch" torpedo-boot en eenige hulp vaartuigen kwamen uit Oostende en Middel- kerke en trachtten het vliegtuig te bergen. De watervliegtuigen van onze bondgenooten en onze artillerie vielen die booten aan en zij slaagden er in, een ervan in den grond te boren.c ln tegenstelling hiermee spreekt het verslag uit het Engelsche hoofdkwartier van 30 Nov., onder andere overigens eensluidende mededee- lingen, van het in den grond boren van een duikboot. Hieruit zou, in verbapd met onze verbetering van 2 Decdat er geen Duitsche duikboot bij betrokken was, de gevolgtrekking gemaakt kunnen worden, dat toch een van de in het Fransche bericht genoemde Duitsche booten vernield is. Naar wij van bevoegde zijde ver nemen, is bij die gelegenheid in het geheel geen marinevaartuig in den grond geboord. Uit het Engelsche lagerhuis. Het parlementslid Snowden verzocht den eersten minister Asquith te willen beloven, dat geen voorstel omtrent vredesvoorstellen, gebaseerd op de ontruiming van veroverd ge bied, komende van de zijde der neutralen of van die van een der oorlogvoerende, zal worden verworpen zonder voorkennis van het parlement, Asquith antwoordde daarop De regeeringen van üroot-Britannië, Frankrijk, Italië, Japan en Rusland hebben elkander beloofd geen af zonderlijken vrede te sluiten. WaDneer ernstige voorstellen omtrent_een algemeen vrede worden gedaan door de regeeringen der vijandelijke landen, hetzij direct of door bemiddeling van een neutrale mogendheid, dan zullen ze eerst besproken worden door de regeeringen van de geallieerde landen. Voordat dit geval zich voordoet, kan ik geen andere belofte geven. Wanneer er vredesvoorstellen mochten wor den gedaan, zou het de wensch van de re- geeriug zijn het parlement zoo spoedig mogelijk in haar vertrouwen te nemen. Minister Chamberlain deelde mede, dat de verliezen der Engelsche in het gevecht bij Ctesiphon bedroegen 643 gesneuvelden, 3339 gewonden en 594 man, van welke men het lot nog niet kent. Volgens de jongste be richten bedroegen de verliezen op den terug tocht minder dan 300 man. Chamberlain liet zich zeer waardeerend uit over de houding der troepen. De .parlementaire ondersecretaris van bui- tenlandsche zaken Cecil diende een wetsont werp in, betreffende beperkingen in den handel met den vijand, voor personen, voor welke het, alhoewe' zij niet wonen noch handel drijven op vijandelijk gebied, vanwege hun vijandelijke nationaliieit, doelmatig zou zijn dergelijke beperkingen toe te passen. Oe recruteering in Engeland. LONDEN, 9 Dec. (Reuter.) Er is de laatste dagen een geweldige toeloop aan de werfkantoren geweest. Gisteren overtrof de aandrang dien van alle vorige dagen. De klerken en dokters kwamen handen te kort om de gegadigden in te schrijven en te onder zoeken. Aan de werfkantoren in Londen en de voorsteden stonden honderden, soms dui zenden op hun beurt te wachten, ln de pro vincie worden sommige werfkantoren ook 's nachts open gehouden. Men vei wacht, dat Asquith Woensdag het Lagerhuis zal verzoeken nog een millioen man te bewilligen bij de drie millioen die het reeds heeft bewilligd. De Daily Chronicle schrijftOp het oogen- blik heeft Duitschland het toppunt bereikt van het op het oorlogstooneel kan doen. Niets wenscht het nu liever dan zijn tegenstanders zoo ontmoedigd te zien, dat zij vrede willen sluiten. Al wat het tegen ons vermag is hinderlijke voordeelen op ons te behalen, die zijn voor naamste tegenstanders zouden moeten lam slaan, maar het niet kunnen. Er is werke lijk geen reden tot banghartigheid. De entente-bondgenooten zijn sterk genoeg, als zij slechts vastberaden genoeg bljjven. Eerst wanneer de lente komt, zal Engelands wel overwogen besluit om zijn vijand door het overwicht van zijn strijdmiddelen, zijn man schappen en zijn metaal te verpletteren, zich aan de wereld openbaren als een uitgevoerd plan, een van de grootste in de geschiedenis. De Daily Graphic zegt, dat het praten over den vrede bij de Duitschers een bewijs is, hoe zwaar de oorlog op hen drukt. Het blad ver gelijkt dat met de houding van het Engelsche volk, dat zich meer dan ooit bewust is van zijn onuitputteljjken voorraad kracht en zelfs nog minder dan een jaar geleden geneigd is om vredesvoorwaarden in overweging te nemen die Duitschland in staat zouden stellen opnieuw te beginnen. Het kerkhof te Brugge. Aan een correspondentie in de »N. Ct.« is het volgende ontleend Op het kerkhof te Brugge, waar zoovele Duitsche gevallenen begraven liggen, werd dezer dagen, door de zorgen van de militaire overheid, eeD gedenksteen geplaatst, die ver leden week onthuld en aan de burgerlijke overheid overgedragen werd. Een groot corps Duitsche officieren, onder wie de admiraal, de commandant van het geheele marinekorps dat de zeekust bezet houdt, was tegenwoordig. Voorts was aanwezig de verte genwoordiging van het Brugsche gemeente bestuur, met burgemeester De Visart, stokoude grijsaard van diep in de tachtig, aan het hoofd. Bij de aanvaarding hield de burgemeester de toespraak. Ie midden van het oorlogsge beuren, noemde hij wat hier geschiedde een werk van verzoening en van vrede. Tegen over den dood staan wij ontwapend, ln den dood worden allen weer gelijk. Wjj weten en vertrouwen, zoo wendde hij zich tot den Duitschen admiraal, dat gij voor onze doo- den, die zoo menigvuldig ook in uw land be graven liggen, gestorven aan hun wonden of in gevangenschap, piëteit zult hebben en hun graven zult eerbiedigen. Zoo beloven wij u, uit naam der Brugsche gemeentenaren, dat wij deze, uwe heilige plek, waar gij dit ge- denkteekeu op de graven uwer helden hebt geplaatst, zullen in eere houden. Gij kunt er gerust op zijn: Brugge zal dit graf onder houden al ware het een graf van eigen zoons. Zichtbaar geroerd dankte de admiraal voor de waardige woorden, door den waardigen grijsaard gesproken. Maar toen gebeurde iets onverwachts. De dappere oude burgervader richtte zich wederom tot den bevelhebber, en vroeg met luider stem, ten aanhoore dier groote schare militaire en burgerlijke autoriteiten, of het hem geoorloofd was nu nog een verzoek te doen. Spreek, heer Burgemeester, zei de admiraal. Wilt gij dan heer Admiraal, hier de belofte aan ons geven, dat gij die Brugsche vrouw die ter dood veroordeeld is, het leven zult schenken? Wij weten, zij heeft zich aan de militaire wetten vergrepen. Zij verdient gestraft te worden. Straf haar zoo zwaar als ge wilt. Alleen wij vragen u laat haar het leven. De admiraal werd bleek als een doek. Hij wendde zich af en raadpleegde met zijn hooo-e officieren. Het duurde en duurde wel een halfuur. Toen keerde de admiraal zich weder tot den burgemeester en sprak De vrouw waarvan gij spreekt heeft zwaar misdaan tegen ons. Feiten van spionnage zijn bewezen. Volgens onze krijgswet moet zij sterven. Hedenmiddag drie uur, zoo is het bevel, zal het vonnis vol trokken worden. Maar om uwentwilleik schenk haar het leven. BERLIJN, 9 Dec. (Wolff.) Officieele mede- deeling uit het groote hoofdkwartier De gevechten ten Z. van Plewlje, ten Z. van Sjenitsa en bij Ipek zijn voorspoedig voortgezet. Dzjakowa, Dibra, Sfroega en Ochrida zijn door de Bulgaarsche troepen bezet. De gevechten aan de Wardar nemen een gunstigen voortgang. SOI IA, 7 Dec. (Wolff). Officieel bericht van heden (Dinsdag) Onze troepen zetten de vervolging van de Franschen aan beide zijden van de Wardar voort. Zij hebben het spoorwegstation Demir Kapoe bezet en bevinden zich op 12 K.M. ten Oosten van hetzelve. Onze troepen hebben het dorp Gravitsa of Grabitsa (aanteekening van Wolff's bureau, deze plaats is op de kaart niet te vinden1, van drie kanten ingesloten. Hier kwam het tot verbitterde gevechten, welke tot midder nacht voortduurden. Een van onze kolonnes viel een Fransch bataljon aan bij het dorp Petroz, ten Zuiden van het spoorwegstation Hidowa en joeg dat door een bajonet-aanval uiteen. Het kamp van dat bataljon hebben wij in bezit genomen. Onze troepen, die ten Zuiden van Stroe- mitsa opereeren, zjjn tot ten Zuiden van Kostoerino voortgerukt. Zij vallen de Franschen en Engelschen op het heele front aan. Hon derdveertien Engelschen zjjn gevaugen gemaakt, twee kanonnen, twee munitiewagens en een machinegeweer' zijn buitgemaakt. Er wordt met de grootste verbittering gevochten. Onze kolonnes, die van Monastir en Kitsewo op Ochrida aanrukken, zijn in de Ochridavlakte neergedaald. Aan de Servisch-Albaneesche grens zamelen onze troepen een ontzaglijken buit in. Bij Dzjakowa zijn 18 kanonnen, 100 munitiewagens, 15 automobielen, 4 wagens met oorlogsmateri- eel enz. buitgemaakt. Montenegro ook al. De Frankfurter Ztg verneemt langs een omweg uit Cettinje dat de koning van Mon tenegro aan de zaakgelastigden der entente oulangs een nota heeft gericht, waarin werd uiteengezet dat het Montenegrjjnsche leger de vijandelijke overmacht niet met kans op succes langer zou kunnen bevechten. De nota zin speelde tevens op de mogelijkheid van een afzonderlijken vrede met de Middenrijken en Bulgarije. De zaakgelastigden hebben in een collectieve nota geantwoord dat de diploma tieke betrekkingen tusschen de entente en Montenegro zouden worden afgebroken en en alle steun zou ophouden indien Montene gro afzonderlijk vrede mocht sluiten. De vergadering van de afdeeling Ter Neuzen der Maatschappij tot nut van het al gemeen was niet druk bezocht. Nog al tamelijk wat dames, maar weinig heeren. Wat jammer was, nu, zeldzame gelegenheid, een inwoner van Ter Neuzen optrad, de heer Hopman, leeraar aan de H. B. S. Deze heer droeg eenige van zijne mooie schetsen voor, die bij de toehoorders zeer in den smaak vielen. Nadat de heer Buyze, voorzitter der afdee ling zijn dank had gebracht, sprak de secre taris der afdeeling, de heer L. J. de Vries een passend afscheidswoord tot den welhaast schei denden voorzitter. De heer Buyze den secretaris dankende, getuigde, dat hij het Nut niet zou vergeten. Eenige militairen van de vestingartille rie zijn Dinsdagavond, na het gehouden avondappel uit de kazerne geslopen en hebben op verschillende plaatsen in onze gemeente baldadigheden uitgehaald. Zoo hebben zij hier en daar hekwerken vernield en ruiten ingeslagen. Op de Baandijk hebben zij onderscheidene woningen de be woners veel last veroorzaakt. Bij een vrouw, wier man in een fabriek werkzaam is, zijn de belhamels, onder voorwendsel dat zij als pa trouille huiszoeking moesten doen, binnenge laten en brachten daardoor groote ongerust heid teweeg. De gemeente-politie, die iets van hun euveldaden in de gaten had gekregen, arresteerde een drietal. Den anderen dag werden zij aan de militaire autoriteiten over- overgeleverd. Een onderzoek is ingesteld. Wat heeft St.-Nicolaas in Ter Neuzen zijn best gedaan om in deze droeve tijden het aloude kinderfeest niet te doen vergeten. Wie hem in zijne werkzaamheid gezien heeft, zal het zeker spijten, dat hem een ongeluk overkwam. Hij heeft zijn been gebroken en zal naar Middelburg moeten om te herstellen. Ook hierSic transit gloria mundi. Donderdag had op de tramlijn te Zaam- slag een ongeval plaats, dat betrekkelijk nog goed afliep. Onder het rijden van de tram sloeg een ledige zandwagen om, terwijl zich daarop vele werklieden bevonden. Een van hen, de werkman De Doelder uit Ter Neuzen, geraakte er onder en bezeerde zich ernstig aan het hoofd. De overige inzittenden be kwamen geen letsel. De machinist was met de overige wagens tot nabij Zaamslag door gereden. Na voorloopig verbonden te zijn, werd de gekwetste per rijtuig naar huis ver voerd. Gezien het aantal personen dat zich in den wagen bevond, had het ongeluk zeer groot kunnen zijn. Tegen het advies van Gedeputeerde Sta ten is door de vergadering der Provinciale Staten gisteren aangenomen om alle provin ciale ambtenaren met een salaris beneden 1000 gulden een duurtetoeslag van 1 gulden per week te geven, benevens een toeslag van 1 gulden per maand voor ieder kind. Tevens is met 30 tegen 7 stemmen aange nomen het voorstel tot erkenning van de dringende noodzakelijkheid van den verkeers weg tusschen Oostelijk en Westelijk Zeeuwsch- Vlaanderen. De rolbrug over het binnenhoofd van de Middenschutsluis alhier zal tot nadere aankondiging voor alle verkeer zijn afgesloten gedurende die afsluiting zal het verkeer worden onderhouden met een veerpont, op ongeveer 140 M. ten Zuiden van de bovengenoemde brug. Op de voordracht ter benoeming van een onderwijzeres aan de o. 1. school te Axel zÜn geplaatst de dames J. van Splunder te HansweertS. F. Perduyn te Noordwelle en G. C. Bakker te Sluis. Philippine. Ook in ons Zeeuwsch-Vlaan- deren is het smokkelen de wereld nog niet uit. Niet ver van Philippine, nabij de Bouchaut- sche haven werden een paar dagen geleden eenige biervaten aangehouden. Ze bevatten echter benzine. Over deze aanhouding en de bedrijvers wordt in onze gemeente heel wat gedaan. Aan de Memorie van Antwoord betref fende de Waterstaatebegrooting ontleenen we het volgende Haven te Bresken s. De redenen, die er toe geleid hebben om voor de verbe tering van de haven te Breskens betrekkeljjk groote uitgaven te doen en die aanleiding hebben gegeven tot het voorstel om in dezen nog verder te gaan, zijn gelegen in het toe nemende verkeer in deze haven. Calamiteuse polders in Zeeland. Vóór 1910 werd f200.000 uitgetrokken. Nadat was gebleken dat jaarlijks vrjj groote overschotten beschikbaar bleven, is de raming der bijdrage teruggebracht tot f 150.000. Woensdagavond trad voor de afdeeling Groede van de B. V. S. op de voordrager Jan Diepen uit Groningen. De zaal was goed gevuld en de voordrachten vielen goed in den smaak. Twee Gulden Staatspensioen en De Gouden Medaille werkten zeer op het gemoed en verplaatsten ons in het leven van ouden van dagen, die recht hebben op Staatspensioen. Door den hevigen wind der laatste dagen zijn ten Zuiden van Cadzand, op de Belgische kust nabij Knocke a. Z. verschillende mijnen komen aanspoelen. Een tweetal is gespron gen en veroorzaakte stoffelijke schade. Mond- en Klauwzeer. Bij den landbouwer P. van der Hooft in den Zuiddieppepolder te IJzendijke is mond en klauwzeer uitgebroken Hoeveel beesten er zullen afgemaakt en begraven worden van de 12 koeien en 5 varkens is nog niet te zeggen. Woensdag werden te Cadzand bij den landbouwer De Bruijne 24 stuks hoornvee en 11 varkens afgemaakt wegens het heerschen van mond- en klauwzeer op de hoeve. In de week van 17 Dec. 1915 zijn uit Zeeland de volgende besmettelijke ziekten ter kennis van den Centralen Gezondheidsraad gekomen. Roodvonk: 8 gevallen te Ter Neuzen, 4 te Hoek en voorts een geval in elk der vol gende plaatsen: Cadzand, 's Gravenpolder, Middelburg, Nisse, Poortvliet, Scherpenisse, Stavenisse, Rilland-Bath en Zaamslag. Diphteritis Een geval te 's H.-Aren'dskerke, te Middelburg en te Zierikzee. Zondag 12 December 1915. Arrondlssements-Reclitbank te Middelburg De rechtbank heeft in hare zitting van 10 December de volgende vonnissen uitgesproken t J. 1. v. H., oud 19 j., werkman te Groede,. is wegens aanranding eerbaarheid veroord. tot f 10 boete cf 10 dagen hecht. C. v. B., oud 23 j., polderwerker te Stop peldijk, is wegens mishandeling veroord. tot 3 maanden gevang., met aftrek der prev. hecht. A. F. v. Coud 18 j., veldarbeider te Clinge, is wegens poging tot verboden uitvoer en poging tot omkooping veroord. tot 14 dagen gevang. G. N., oud 37 j., klompenmaker te Hulst, is wegens als voren veroord. tot 10 dagen gevang. S. M. d. V., oud 37 j., herbergier te Bres kens, is wegens mishandeling veroord. tot/5 boete of 5 dagen hecht. A. A R oud lij, zonder beroep te Graauw is teruggegeven aan zjjne ouders zonder straf. Ned. Hervormde Kerk. Ter Neuzen.. Voorm. 9'/a u., en nam. 2 u., Ds. A. Timmerman. Sluiskil. Yoorm. 9'/, u., en nam. 2 u., dhr. L. Dek. Hulst. Voorm. 9'/a u., Ds. L. M. de Boer. Gereformeerde Kerk. Ter Neuzen. Voorm. 9 u., dhr. H. W. Smit, doctorandus te Amsterdam en nam. 2 u., Ds. van do "VValle van Zaamslag. Gereformeerde gemeente (Ylooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u., en 5»/a u., leeskerk. Oud-Gereformeerde gemeente (Vlooswijkstraat) Ter Neuzen. 9 u., 2 u., en 5>/a u., leeskerk. Lokaal „Eben-Haëzer" (Kerkhoflaan.) Ter Neuzen. Nam. 5'/a u., Evangelisatie.

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1915 | | pagina 2