Vrijzinnig Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Gemeente-Secretarie. p r ij s o p g a v e, SCHOOLEEEOEFTER, Aanbesteding. 35 eerbiediging Van neutraliteit al een font geworden? Ottttooilig ets onpractisch. Belasting op het honden van honden. VORDERING VAN TREKHONDEN ten behoeve van het leger. Kantoor- en Schrijfbehoeften, Yan het Westelijk oorlogstooneel. No. 2631. Zaterdag 11 December 1915. 26e Jaargang ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 76 cent voor binnen en buiten Ter Neuzen. Voor België 95 oent bij ▼ooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij aila Boekhandelaren, Brierengaarders en den Uitgever. Telef. latere. No IS. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1 tot en met 6 regels 50 oent; elke regel meer 10 cent. Bij abonnement aanmerkelijk ver minderd tarief. Grootere letters naar plaatsruimte Redactie-adres: Noordstraat 10, Ter Neuzen Deze Courant verschijnt eiken Woensdag- en Zaterdagmorgen by den Uitgever M. DE JONGE, te Ter Neuzen. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN brengen ter openbare kennis, dat de Gemeente secretarie naar het voormalig kantongerecht is verplaatst en ingaande 13 December a.s. weder op den gewonen tijd zal zijn geopend. Ter Neuzen, den 10 December 1915. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. L. WABEKE, Secretaris. De Burgemeester van TER NEUZEN, brengt ter openbare kennis dat met ingang van heden wordt ingetrokken het verbod tot ver voer van vee en het vastleggen van honden binnen den kring omvattende de Seijdli'z,- Visaerl,- Oud Y'ogelschor,- Nieuw Vogelschor en Remuurterepohler. Ter Neuzen, den 9 December 1915. De Burgemeester voornoemd» J. HUIZINGA. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN, brengen ter kennis, dat het suppletoir kohier van de belasting op het houden van Honden in deze gemeente voor 1915, in afschrift, gedurende vyf maanden op de secretarie der gemeente, voor een ieder ter lezing is nedergelegd. Ter Neuzen, 7 December 1915. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. L. WABEKE, Secretaris. De Burgemeester der gemeente TER NEUZEN, GELAST de houders van trekhonden, wonende in deze gemeente, ten behoeve van het leger zijn trekhond of trekhonden te doen keuren, voor zoover deze is of zyn van het mannelijk geslacht met een schoft hoogte van ten minste 65 c.M. De keuring zal geschieden op DONDERDAG 16 DECEHBER 1915, des namiddags half een uur, te Ter Neuzen, aan de remise bij school C op .Tava. De goedgekeurde honden zullen op een later te bepalen dag worden afgehaald tegen afgifte van een verklaring van den offiuier, die de hond of honden in ontvangst neemt. Bij inlevering van deze verklaring bij den betrokken regiments commandant zullen de kosten onmiddellijk worden betaald. Bovenstaande lastgeving geschiedt op grond van de artt. 4 en 5 der Inkwartieringswet. De aandacht wordt er op gevestigddat hijdie eigendunkelijk nalaat of weigert geheel of gedeeltelijk te voldoen aan de vorderingen, hem krachtens de ivet op de inkwartieringen enz. gedaanof deze vordering verhindert of belemmert, wordt gestraft met eene geld boete van ten minste vijftig cents en ten hoogste vijf en zeventig gulden. Ter Neuzen, 8 December 1916. De Burgemeester voornoemd, J. HUIZINGA. Het Gemeentebestuur van TER NEUZEN, vraagt voor Dinsdag 21 December 1915, voor het afgraven van een ge deelte der VeHtingwal achter de II. II. School. Inlichtingen met teekeningen zijn te bekomen g den Gemeente» Bouw meester. Burgemeester en Wethouder van TER NEUZEN zullen op 21 DE CEMBER 1915, des voormiddags 10 ure, ten gemeente huize aldaar A in het openbaar aanbesteden, de levering van voor de openbare lagere seholen enz., voor het schooljaar aanvan gende 1 Mei 1916 B prijsopgaaf inwachten van ten behoeve der gemeente-administratie te leveren voor het dienstjaar 1916, De voorwaarden van aanbesteding, opgaven, monsters enz. liggen ter inzage voor belang hebbenden op de gemeente-secretarie, alwaar teveDS nadere inlichtingen zijn te verkrijgen. Ter Neuzen, 7 December 1915. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. L. WABEKE, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN zullen op Dinsdag 21 December a. s., des voormiddags 10 ure, in het open baar bij inschrijving in 3 afzonderlijke per- ceelen trachten aan te besteden a. het schoonhouden en verwarmen gedurende 1916 van de openbare school A b. idem van school B en c. idem van school C met vergader lokaal De voorwaarden liggen ter inzage op de gemeente-secretarie. Inschrijvingsbiljetten, volgens voorgeschreven model en op zegel gesteld, kunnen ter ge meente-secretarie in eene verzegelde bus toj. het oogenblik der besteding worden ingeleverd Ter Neuzen, den 7 December 1915. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. L. WABEKE, Secretaris. De hoofdredacteur van De Telegraaf, de heer J. C. Schroder is gevangen genomen. Dat gebeurde Zaterdagavond. Welk een geweldige emotie verwekt deze arrestatie in ons vaderland En geeD wonder. De drukpersvrijheid is, na hare invoering van vrijzinnige zijde, nog nimmer zoo aan gerand. Er waren niet minder dan een dozijn pro cessen tegen den hoofdredacteur aanhangig gemaakt. Vooral van de zijde van hen, die zich be- leedigd achtten door artikelen over de smok kelarij. Rechtvaardigen die processen zijne gevan genneming Geenszins. Als motieven worden opgegeven, dat de heer J. C. Schroder zich door de vlucht aan ver volging zou kunnen onttrekken en dat hij anders opnieuw een misdrijf zou kunnen doen. Voor wie de Telegraaf in haar belangwek- kenden strijd tegen de smokkelarij en voor wat zij recht acht, gevolgd heeft, is het dui- deljjk, dat de heer Schöder zich niet door de vlucht buiten vervolging gesteld zou hebben. Daarvoor heeft hij te veel zedelijken moed getoond Beide motieven lijken ons erg zwak. Het is den lezers bekend, dat wij met ver schillende artikelen in het blad niet konden instemmen. Meer dan een stuk was te scherp en te zeer aangespitst. Maar in den strijd tegen de smokkelarij, die, het blijkt hoe langer, hoe meer, zeer demoraliseerend werkt en volsterkt niet zoo gevaarloos is voor onze neutraliteit, als winst- makers het willen doen voorkomen, heeft het blad zich uitermate verdienstelijk gemaakt. Het omkoopen van militairen en ambtenaren begon systematisch te worden. Niet ieder bleek bestand tegen de vaak groote verleiding. Daar reusachtig verdiend werd, bedroegen de sommen om een oogje dicht te laten doen, soms in de duizenden. Werkelijk, de reputatie van ons land is er in den vreemde niet op vooruitgegaan. De Oud-hollandsche oprechtheid en eerlijk heid hebben een leelijken knauw gekregen en ook de vaderlandsliefde is er bedenkelijk op verminderd. Voor den klank van het geld zwijgen alle edele gevoelens. Dat er nu kraehtiger maatregelen getroffen worden om het kwaad, dat te lang ongestoord woekerde, te breidelen, is voor het grootste deel wel aan de publicatie van talrijke smokkelgevallen door de Telegraaf te danken. Dat de scherpe pen van den hoofdredacteur dikwijls gewond, vaak onnoodig gewond heeft, dat zijne beoordeeling van onze regeering wel eens onrechtvaardig was en hij ook, waar hij zijne gevoelens ten opzichte van de oorlogvoerenden bloot legde, wel eens te ver ging. wij beamen het. Maar tegenover het vergiftigen van de pu blieke meening door bladen als de Standaard, de Zeeuw, Zelandia e. a. was vaak tegengif noodig. Wjj herinneren, hoe de Telegraaf in den oorlog tusschen Engeland en de Boeren, royaal en krachtig de partij der laatsten koos. En daarom meenen wij ook, dat het rechts gevoel van de Telegraaf ook in de huidige artikelen sprak, al gingen deze (wij herhalen bet) meer dan eens te ver. Waar wij dus het optreden van de Telegraaf in vele gevallen niet kunnen goedkeuren, daar vinden wij toch redenen van verontschuldiging. De reusachtige smokkelarij, het ongevoelig blijven van velen, waar ook onze nationale gevoelens zoo vaak gekreukt zijn, het over ons land ook zoo vertakte spionnagesysteem, dat sommigen beschouwen, alsof het iets na tuurlijks is, al vond meer dan een onzer jon gelieden reeds op die wjjze zijn verderf dit zijn voor de eer en het welzijn van ons land allemaal dingen, die krachtiger dieneD te keer gegaan. En de heer Schroder bleef zich boven alles Hollander gevoelen. Hoe geheel anders staat dit met de reeds meer door ons gesignaleerde Topkomst. Schreef niet verleden jaar De Toestand, een met Duitsch geld opgericht blaadje, dat wij te kiezen hadden tusschen de Duitsehe cul tuur en den Duitschen toorn En bevatte de Wocheuzeitung, een in ons land verspreid Duitsch blad, al weder niet eene bedreiging aau ons land Moet dit iemand, die nog Hollandsch voelt en denkt, niet zeer doen Bovendien vinden wij de gevangenneming ook een flater, daar men martelaars kweekt, reclame maakt voor de Telegraaf en eene ruchtbaarheid wekt tot ver buiten onze lands palen. Geen wonder, dat deze zaak de aandacht trekt in ons geheele land en in den vreemde. Binnen en buitenlandsche pers schrjjven er om het zeerst over. Dit had o. i. vermeden kunnen worden. Hoe de schending van neutraliteit lang zamerhand als eene heel natuurlijke zaak wordt beschouwd, zien wj aan een artikel van den bekenden Duitschen schrijver Maximiliaan Harden, dat te vinden is in »Die Zukunftc. De schrijver betoogt, dat de geallieerden bij het voeren van den oorlog groote fouten hebben gemaakt. Het is voor een bewoner van een neutraal land als bet onze wel merkwaardig om te hooren, wat deze Duitsehe schrijver als fouten beschouwt. Toen de Duitsehe kruisers de Göben en de Breslau het vorige jaar de Turksche wateren binnenvluchtten, hadden volgens dezen schrjjver de Engelsche en Fransche vloten ook de Straat der Dardanellen moeten binnenvaren en ze achtervolgen. Maar toen was Turkjje nog onzijdig en die daad van Engeland en Frankrjjk zou dan beteekend hebben schending der neutraliteit van Turkjje. Het is waar, dat Turkije weinig respect getoond heeft voor dat eerbiedigen zjjner neutraliteit en zich later aansloot bij Oostenrijk en Duitschland. Maar gaat het aan die eerbiediging der neutraliteit als eene fout voor te stellen Dan meent M. Harden, dat, toen de Russen zoover in Galicië waren doorgedrongen, de geallieerden met kracht Roemenië hadden dienen aan te pakken om hunne zjjde te kiezen. We zijn het met dezen schrijver eens, dat toen dwang Roemenië aan de zijde der geallieer den zou gebracht hebben. Maar hadden eerlijke voorstanders der neutraliteit dit goed gevonden Is die dwang goed te keuren Mag het den geallieerden als een fout worden aangerekend, dat ze dien dwang niet toepasten Integendeel, ieder, die eerlijk denkt, zal moeten toestemmen, dat het eerbiedigen van die neutraliteit eene goede daad was, al is de strjjd voor de geallieerden daardoor zeker moeilijker geworden. Dat iemand als M. Harden dit fouten noemt, geeft een eigenaardig kijkje op de zienswjjze van vele toonaangevende Duitschers. En als iemand als Harden zoo gemakkelijk over neutraliteitsschending spreekt, hoe moet het dan gesteld zijn met de conservatieven en de jonkerpartij 't Is maar te hopen, dat men het niet nood zakelijk gaat vindwn bij onze Oosterburen om mettertijd ook onze neutraliteit aan te tasten. Want, zooals men ziet, ze zien er geen been in. DE OORLOG. PARIJS, 8 Dec. (Reuter.) Officieele mede- deeling. De dag is betrekkelijk rustig geweest. Artilleriebedrijvigheid in Artois en in het bijzonder hevig in Champagne. Wjj zjjn ten oosten van Souain vooruitge komen door middel van granaat-gevechten. Onze batterijen tusschen Argonne en de Maas hebben bjj Bétbincourt een reservoir van verstikkend gas vernietigd. Een Fransch vliegtuig heeft op 3000 meter hoogte een Duitsehe machine achtervolgd eq TER wmSKÈ VOLKSBLAD.

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1915 | | pagina 1