BINNENLAND. UIT ONZE OMGEVING. Gemengde Berichten. Kantongerecht te Ter Neuzen. Men schrijft aan de »N. R. Ct." De voornaamste kolenhandelaren uit Zeeuwsch- Vlaandereu hebben zich telegraliseh gewend tot den afgevaardigde voor het district Oost burg, jhr. De Muralt te 's Gravenhage, ten einde door diens bemiddeling een billijke re geling te trachten te krijgen bij de distributie der Limburgsche kolen door het Kolenbareau. De oorzaak hunner ontevredenheid tegen over het Kolenbureau moet gezocht worden in de omstandigheid, dat het Kolenbureau de levering van Oranje-Nassauproducten naar ge noemde handelaren sedert een paar weken vrijwel gestaakt heeft, onder voorwendsel dat niet allen afnemers dezer mijnen waren in het contractjaar 19131914. Het Kolen bureau maakt echter een uitzondering voor twee handelaren agenten der Steenkolen- handelsvereeniging. Deze handelaren-agenten van de Steenko- lenhandelsvereeniging ontvingen natuurlijk in 1913 1914 in 't geheel geen Limburgsche steenkoolproducten, daar ze deze niet moch ten verkoopen, maar toch ontvangen deze handelaren-agenten thans Limburgsche steen kolen bij de vleet, terwijl aan adressanten de duurste Engelsche kolen worden opgedrongen. Vanwege het kolenbureau wordt meegedeeld dat gebleken is, dat de klacht over kolenvoor- ziening door eenige handelaren in Zeeuwsch Vlaanderen ingebracht bij het Tweede Kamerlid De Muralt, ongegrond en de voorstelling van zaken onjuist is. I)e laudweerliehting 1909. Van bevoegde zijde wordt medegedeeld, dat op 17 Dec. a.s. de dienstplichtigen der land weerlichting 1909, kader inbegrepen, in het genot van voorloopig (Klein) verlof worden gesteld. Aan landweerplichtigen in vasten dienst van Staat, Provincie of Gemeente mag niet worden toegestaan onder de wapenen te blijven. Voor dienstplichtigen die voorloopig niet met verlof wenschen te vertrekken, geld hetzelfde als voor de lichting 1908. Ook bij de lichting 1909 kan kader in aanmerking worden ge bracht voor instructiediensten bij den vrrjwil ligen landstorm. Aan verlofgangers die op eigen kosten wenschen te reizen, kan vergund worden in den avond van 16 December te vertrekken. Het landstormkader, dat indertijd vrijwillig onder de wapenen bleeft, kan des- verkiezende met verlof vertrekken met uit zondering van die onderofficieren, die den be paalden diensttijd van twee maanden nog moeten doorloopen. De liberale Kiesvereeniging »De Vrijheid« hield 5 December eene drukbezochte vergade ring ter bespreking van het voorgevallene in de jongste gemeenteraadszitting n. 1. de aanneming der MotieVan Hasselt, waarbij op verkorting wordjt aangedrongen van den tijd gedurende welke de herbergen open zijn en het recht van den burgemeester moest beperkt worden in het geven van vergunning voor verschillende amusementen (wat vooral op het maken van muziek in de herbergen scheen te doelen). Van een paar leden waren mondelinge mededeelingen van verhindering ingekomen, terwijl een ander lid schriftelijk van zijne belangstelling deed blijken en in een' mooien vorm zijne bezwaren tegen de aangenomen motie uiteenzette. Na eene korte herinnering aan de Gemeen teraadsverkiezingen van dezen zomer werd namens het Bestuur uiteengezet, hoe naar aanleiding van een ad§es eener drankbestrij- dersvereemging, dat beter voor kennisgeving ware aangenomen, de zaak aan het rollen is gegaan. Betreurd werd, dat Dr. Van Nes, zijn voor stel had gedaan, om het aantal vergunningen te do in verdwijnen Opgemerkt werd, dat sléchts één radicale maatregel, als men zich op het standpunt der drankbestrijders stelt, gelijkmatig kan werken en dat is de sluiting van Schiedam. Het nemen van allerlei plaatselijke beper kende maatregelen heeft nooit tot iets goeds geleid en is steeds op plagerjjen uitgeloopen. Wordt dus het voorstelVan Nes door de kiesvereeniging ook afgekeurd, erger en in- druischende tegen het beginsel door de vrij zinnigen voorgestaan is de motieVan Has selt, iets zoo abnormaals, dat men zich het in werkelijkheid niet kan voorstellen, maar het als een booze droom beschouwd. Deze motie, op het onverwachtst ingediend, verblufte liberale en anti-rev. gemeenteraads leden en niet minder het lezende publiek. Wie het standpunt der kiesvereeniging kent en het werken der vrijzinnigen weet, dat ze steeds opkwamen tegen onnoodige belemme ring der individueele vrijheid, dat ze krachtig front maakten, waar anderen tegen gepaste ontspanning dwangmaatregelen wilden stellen. De indruk in onze plaats gewekt, is dan ook enorm, waar dit voorstel werd gedaan dóór een liberaal gemeenteraadslid. Mededeeling werd gedaan van de schrifte lijke gedachtenwisseling tusschen het bestuur der kiesvereeniging en den heer Van Hasselt en eveneens van het mondeling onderhoud van een paar bestuursleden met genoemde heer. Uit alles blijkt, dat het verschil in stand punt tusschen de kiesvereeniging en het door' haar gecandideerde raadslid zeer groot is. Met het oog op de toekomst stelt het Bestuur voor de houding van den heer Van Hasselt af te keuren en alle verantwoordelijkheid voor wat dit raadslid deed of nog doen zal, af té wijzen. Verschillende stemmen deden zich hooren? die, het werken van het Bestuur in dezen waardeerende de motie te zwak vonden. Uit den boezem der vergadering werd eene motie voorgesteld, die met eene geringe wij ziging door het Bestuur werd overgenomen en unaniem door de vergadering werd goed gekeurd. Deze motie is van den volgenden inhoud -Te Philippine werd in de vergadering van den gemeenteraad omtrent het salaris van burgemeester en secretaris besloten, aan Ged. Staten voor te stellen, die beide jaarwedden te brengen op f 675. Verder werd besloten, behoudens hoogere goedkeuring, het salaris van den gemeente veldwachter te verhoogen met f 50 en dat van de vroedvrouw met f 100. ingaande 1 Januari 1916. Uitgewezen. De vice-admiraal, commandant in Zeeland heeft aan de navolgende personen, die uit het in staat van beleg verkeerend gebied in Zee land waren uitgezet, bij wijze van proef toe gestaan, weder in zijn gezagsgebied terug te keeren t. w. J. B. Dobbelaere, J. H. Dobbe- laere, te Westdorpe; A. Godsen. R, F. van Houten, E. Kegels en P. Kegels, allen te St. Jansteen, F. Hooft, G. van der Hagte, P. van Hoove, J. Thuij, F. Thuij, F. de Vos, M. de Vos en H. de Vos allen te Clinge, A. de Letter, Koewacht, H. S. de Paepe, Philippine, J. de Smet, Zuiddorpe, Th. Standaert Eede, P. F. de Wagenaere Sas van Gent en M. Markusse te Cortgene. Aangehouden. Aan de uiterste wacht Bath Wester-Schelde) is Maandag het motorschip Limburgia met een lading van ongeveer 470 ton lijnolie door de douane, met hulp van de militairen, in beslag genomen. Het schip kwam van Rotter dam en was bestemd voor Antwerpen. Het had de ongewone route door het Kanaal van Walcheren genomen. Twee mannen, die in verband met de smokkelzaak aan boord waren, zijn aangehouden. Diefstal. Vrijdagnacht half 4 ontdekte de waker J. R. van het Manheimer Lagerhuis Geseilschaft aan de Prins Hendrikkade te Rotterdam drie personen aan boord van het schip Badenia II, die reeds een der luiken hadden openge maakt. Hij waarschuwde den kapitein W. S., op wiens komst de personen de vlucht namen in een boot waarmede zij gekomen waren. Bij het vluchten sprong een van hen mis en kwam in het water terecht, doch hij werd door de anderen in de boot getrokken, waar op zij de vlucht namen. De kapitein loste nog eenige schoten op de boot, waarop men van uit de boot terugschoot. Niemand werd echter getroffen. De Badenia II was geladen met oud koper bestemd, zooals men zeide, voor Duitschland. Gearresteerd. Onder het opschrift »Onze hoofdredacteur gearresteerd,* schrijft »De Telegraaf*; Toen onze hoofdredacteur, de heer J. C. Schroder, Zaterdagmiddag aan zijn woning kwam, waren in de portiek geposteerd de in° specteurs van het hoofdbureau, de heeren Broekholf en IJzendyk, benevens de recher cheurs Muller en Rausch. Zij toonden den heer Schroder een bevel tot gevangenneming, door de rechtbank in raadkamer gewezen, zulks in verband met de tegen hem ingestelde straf vervolging op grond van artikel 100 van het Wetboek van Strafrecht (gevaar voor de neu traliteit van den Staat), uit hoofde van ge wichtige redenen van maatschappelijke veilig heid, t. w. vrees voor vlucht van den verdachte en van herhaling van misdrijf.* De overtreding van art. 100, waarom het hier gaat, is gelegen in de publicatie, in ons ochtendblad van 27 November jl., van het artikel »De Pers-Camarilla te Amsterdam*, geschreven naar aanleiding van een artikel onder gelijken titel in de Nieuwe Courant*. De politie-ambtenaren gaven onzen chef gelegenheid afscheid te nemen van zijn vrouw en kinderen. Na onze redactie telefonisch te hebben in gelicht, ging het gezelschap per tram naar het Leidscheplein en vandaar naar het gerechts gebouw aan de Prinsengracht, Daar deelde substituut-officier mr. Jorissen den heer Schroder mede, wat de rechtbank aanleiding had gegeven tot deze plotselinge arrestatie. Aan den heer Schiöder, daarna naar het vertrek der rijksveldwacht geleid, werd een afschrift gegeven der door de rechtbank ge nomen beschikking. Er werd nog even overwogen, of de beklaagde per celwagen, dan wel te voet naar het Huis van Bewaring zou worden overgebracht. *Stop me maar in den wagen zei onze chef, »laat me toch in godsnaam niets bespaard blijven Min of meer verlegen met den hun opge- legden onaangenamen plicht, leidden de politie mannen den heer Schöder langs de achterzijde buiten het gebouw en van daar, door het drukste deel der hoofdstad, naar het Huis van Bewaring aan Weteringschans. Op den drempel hebben we onzen hoofd redacteur nog eens krachtig de hand gedrukt. Op zoo'n moment voelt men plotseling, welk een hechte vriendschapsband door jarenlang» samenwerking wordt gesmeed. Toen ging de gevangenisdeur dicht. Verdacht van spionnage. Voor eenige maanden gingen de kippen- koopman J. Marriët en zpn zoon uit Terborg, voor zaken naar Duitschland. Ze hadden echter geen pas en werden, verdacht van spionnage, gevangen genomen. Thans zijn ze, na een verblijf van 6 maanden, uit de gevangenis ontslagen, zonder dat men iets verdachts tegen hen had kunneii vinden. Een moord. Zondagnacht is in de Kapel'erlaan te Roer mond het lijk gevonden van den 27-jarigen J. H.; het lijk vertoonde enkele messteken, »De liberale kiesvereeniging »De Vrijheid* in vergadering bijeen op 5 December 1915, gezien de houding van den heer L. T. v. Hasselt in den gemeenteraad, keurt ten sterkste at de manier, waarop deze daar de vrijzinnige beginselen in den gemeenteraad voorstaat. Gehoord hebbende de uiteenzetting van het Bestuur der kiesvereniging, waaruit bljjkt dat alle pogingingen zijn aangewend tot het be houd van het juiste standpunt der vereeniging en der partij, verklaart zij, dat de heer Van Hasselt voor noemd het vertrouwen der vrijzinnige kiezers heeft verloren en noodigt hem mitsdien uit, zijn zetel als raadslid ter beschikking der kiezers te stellen.* Na de rondvraag richtte de voorzitter een krachtige opwekking om voor onze beginselen pal te staan tot de aanwezige gemeente-raads leden en evenzeer tot de leden der kiesver eeniging, waarna hij de vergadering sloot. liet Nut. Zooals velen bekend is, houdt onze stad genoot, de heer Hopman, zich op verdienste lijke wijze bezig met letterkundigen arbeid. Het Nutsbestuur was zoo gelukkig dezen schrijver te kunnen overhalen eenige van zijue mooie schetsen ten gehoore te geven aan de Nutsleden. Dat zal, blijkens achterstaande advertentie, geschieden op Donderdag 9 dezer. Wij vertrouwen, dat er eene flinke opkomst zal wezen, om aldus getuigenis te geven, dat men de welwillendheid van den heer Hopman op prijs stelt. Ook niet-leden kunnen, onder bepaalde voorwaarden, van de Nutsa^onden genieten. Volgen de Belastingambtenaar zijn bjj den dienst der directe belastingen met ingang van 1 dezer benoemd tot kommies 3e klasse L. Struijk, J. Hormes, J. Seigers en A. F. IJsenbrandt, allen te Sas van Gent (tijd.) Met ingang van 30 November 1 1. verplaatst van Sas van Gent naar Helder, de kommies R. de Smid. Met ingang van 1 dezer verplaatst van bgt kantoor te Hulst naar de inspectie te Ter Neuzen de (tijdrijksklerk J. D. A. Note- baert van Oudenbosch naar Breskens (Je kommies M. J. Hartvelt. [Een woesteling. Men schrijft ons uit Hulstf Bij gelegenheid van de gisteren alhier ga- houden zoogenaamden »Boerenmaandag" wat hier zooveel beteekent als de z. g. n. Liesjes- dag" in Walcheren, deed zich een incident voor wat, gezien de omstandigheden, betrek kelijk goed is afgeloopen. Een alhier met verlof vertoevend milic en- vestingartillerist uit Ter Neuzen, die wegens dronkenschap op last van een officier naar de provoost werd gebracht, wist op weg naar hÊt arrestantenlokaal uit de handen zijner geleiders te geraken, en gaf een hunner met een mts een tweetal steken in den rug. Hevig bloedend viel de getroffene daar, waardoor diens geladen geweer op den grond viel. Van deze gelegenheid maakte de artil lerist gebruik het geweer zelf te grijpen, Sn daarmede links en rechts als een bezetene naar het publiek te schieten, dat in allerijl achter boomen en in de huizen een toevlucht zocht. Wonder boven wonder werd slechts één persoon door een schampschot aan het linkerbeen niet levensgevaarlijk verwond. De toestand van den getroffen soldaat schijnt minder gunstig, die van de door de geweer kogel getroffene bevredigend. De dader werd even later door marechaussées en militairen gearresteerd, en in het arrestantenlokaal op geborgen. koknhiiiia ii. ONTSLAGEN VAN RECHTSVERVOLGING T. R. en F. R.. schippers te Philippine, t. z. r over treding van de verordening van den Commandant in Zeeland. TERUGGAVE BEVOLEN AAN DE OUDERS ZONDER TOEPASSING VAN SI'RAF in de zaken van M. L. M. D zonder beroep te Sas van Gent M. v. A., arbeider te Hoek; J. A. G., knecht te Ter Neuzen. Zitting- van 3 December 1915. A EROORDEELD ZIJN C. H., arbeider te Hoek, ter zake van een trekdier onbeheerd laten staan, tot een boete van 1, subs. 1 dag hecht. A. B, land bouwer te Koewacht, ter zake als voren, tot een boete van 2, subs. 2 dagen hecht. A. G., koopman te Sas van Gent, t. z. a v., t. e. b. v. 3, subs. 2 d. hecht. C. Q.. visscher te Bouchaute t. z. v. e. vaartuig onbeheerd laten liggen, t. e. b. v. 3, subs. 3 d. hecht. P. v. L vlashandelaar te Axel, t z. v. overtreding der arbeidswet, t. e. b. v. 3, subs. 3 d. hecht. J. F. v. O., vlashandelaar te Ter Neuzen, t. z. a. v., t. e. b. v. 3. subs. 3 d. hecht. J. F. v. O vlashandelaar te Ter Neuzen, t. z. a. v., t. 2 b. v. f 3, Bubs. 3 d. hecht. v. i. b. J. A. W., rijwielhersteller te Zaaraslag, t. z. v. over treding dor Hinderwet, t. e. b. v. 5, subs. 3 d. hecht. J. K., en L. K., schippers te Sliedreeht, t. z. v. overtreding der visscherijwet, i. t. e. b. v. 3 subs. 3 d. hecht. v. e. b., met verbeurdvei klaring van het vischnet. J. B. H. F., scheepstimmerman te Philippine, t. z. a. v., t e. b. v. 2, subs, 2 d. hecht. W. d. B., arbeider te Zaamslag, t. z. a. v., t. e. b. v. 1, subs. 1 d. hecht., met verbeurdverklaring van de hengel A. A. L. d. M., landbouwer te Sas van Gent, t z. v. jachtwetovertreding, t. e. b. v. 1, subs. 1 d. hecht. N. J. F. D., landbouwer te Philippine, t. z. a. v., t. e. b. v. 3, subs. 2 d. hecht. P. v. D, koopman te Middelburg, t. z. v. overtreding der trekhondenwet, t. 2 b. v. 1, subs. 1 d. hecht, v. i. b. J. d. M., winkelierster te Ter Neuzen, t. z. a. v., t. e. b. v. 1, subs. 1 d. hecht. M. v. D., kruidenier te Ter Neuzen, t. z. v. Leer plichtwet overtreding, t. e. b. v. 3, subs. 2 d. hecht. A. G, bootwerker te Ter Neuzen, t. z. a. v., t. e. b. v. 2, subs. 2 d. hecht. L. S.; F. N.S. G. C., allen arbeiders te Axel, t. z. a. v., i. t. e. b. v. 2, subs. 2 d. hecht. v. i. P. M. C. en C. V., arbeiders te Westdorpo, t. z. v. overtreding der Spoorwegwet, i. t. e. b. v. 1, subs. 1 d heeht. J. V., bierhuishoudster te Westdorpe, t. z. v. niet sluiten op tijd. t. e. b. v. 2, subs. 2 d. hecht. E. d. Al., viBsoherL. V., schoenmaker; J. d. B koetsier A. J. C., reiziger D. B werk tuigkundige O. S., zonder beroep, allen te Sas van Geut; H. E. M. v. A.. landbouwer; G. F. v. A., landbouwer, beiden te Axel; B. R. P., schei kundige te Westdorpe, t. z. v. h. verblijven iD een bierhuis na sluitingslijd, i. t. e. b. v. l subs. 1 d. hecht. A. I. B. en L. F., fabrieksaiDeiders te Sas van Gent, ter zake vau het geven van een openbare ver makelijkheid zonder vergunning, ieder tot eene boete van 1, subs. 1 d. hecht. P. J. G., zonder beroep, t. z. v. zonder toestemming het beroep van liedjeszanger uitoefenen, t. e. b. v.f 1 subs. 1 d. hecht. A. v. D., landbouwer te Ter Neuzen J. C. M., arbeider te Zaamslag; J. B. D., koopman; C. F. arbeider, beiden te Axel, t. z. v. openbare dron kenschap, i. t. e. b. v. ƒ3, subs. 3 d. hecht. L. T., klerk te Sas van Gent, t. z. alsv t. e. b. v^3, subs. 3 d. hecht. 11. A, K., monteur te Goes eo M. K koopman, zwervende, t. z. alsv., i. t. e. b. v. ƒ3, subs. 3 d. hecht. A. W., kauaalwachter te Philippine en A. D., schoen maker te Sas van Geut, t. z. v. Motor- en Rijwiel- wetovertreding, i. t. e. b. v. ƒ2, subs. 2 d. hecht. P. v. G., vlashandelaar te St, Jansteen, t. z. alsv., t. e. b. v. ƒ2 subs. 2 d. heebt. 1. J, arbeider te 'Ier Neuzen, t. z. v. h. fietsen zonder bel, t. e. b. v. 1, subs. 1 d. hecht. C. J. W„ grossier te Ter Neuzen, t. z. alsv., t. e. b. v. ƒ0,50 rubs. 1 d hecht. A. V., arbeider; M. J. v. B., ladingmeester D. v. W., koopman, allen te Ter Neuzen, t. z. v. h. fietsen zonder licht, t. e. b. v./2, subs. 2 d. hecht, v o. b. J. L. 8, koopman en G. D., landbouwers- knecht, beiden te Hoek, t. z. alsv., i. t. e. b. v. ƒ1. subs. 1 d. hecht. W. M,. dienstbode en W. A. N. metaelaarsbaas, beiden te Hoek, t. z. alsv, i. t. e. b, ƒ2, subs. 2 d. hecht. I. C. S., boerenknecht; P. J. S., herbergier; A. A. R., werkman; J. M. H., arbeider, allen te Axel, t. z. alsv., i. t. e. b. v. 2, subs. 2 d, hecht. D. C. d. Y postbodeen C. L., stoker, beiden te Zaamslag, t. z. alsv., i, t. e. b. v. 1 subs, 1 d. hecht. P. J. S., brievenbesteller te Westdorpe, t. z. alsv., t. e. b. v. 2, subs. 2d heeht. R. K. M. D„ zonder beroep te Sas vari Gent. t. z. alsv., t. e. b. v. ƒ0,50 subs. 1 d. hecht. P. v. G., vlashandelaar te St. Jansteen, t. z. alsv t. e. b. v. ƒ2, subs. 2 d. hecht. J. P. F. L., handelaar te Voorburg, t. z. v. het rijden met een motorrijwiel zonder licht, t. e. b. v. subs. 2 d. hecht. VRIJGESPROKEN: H. A. v. D., notaris te Hulit, t. z. v. overtreding van het Reglement van Politie van de polders ill Zeeland 3 maal gepleegd A. J. B.. ehautfeur te Ter Neuzen, t. z v. overtreding van het Motor- en Rijwielreglement; H. d. R., lauubou- wer te Ter Neuzen, t. z. v. overtreding van het Re glement op de Wegen en Voetpaden in Zeeland,

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1915 | | pagina 2