Vrijzinnig Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. De houding der liberale KiesVereeniging- Yan het Westelijk oorlogstooneel. Op het Zuidelijk oorlogstooneel. Op het Zuidoostelijk oorlogstooneel Op Zee. No. 2630. Woensdag 8 December 1915. 26e Jaargang. DE OORLOG. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 cent voor binnen en buiten Ter NeuzeD. \*oor België 95 cent by rooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen by alle Boekbandelaren, Brierengaarders en den Uitgerer. Telef. latere. No 15. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1 tot en met 6 regels 50 sent; elke regel meer 10 cent. By abonnement aanmerkelyk rer- min derd tarief. Grootere letters naar plaatsruimte Redactie-adres: Noordstraat 10, Ter Neuzen Deze Courant rerschynt eiken Woensdag- en Zaterdagmorgen by den Uitgerer M DE JONGE, te Ter Neuzen. Het wa» eene moeilijke kwestie, voor de kiesvereeniging en toch het moest. Zij mocht niet langer wachten met van hare gezindheid in de zaak, die onze gemeente beroert, te doen blijken. Bjj iedere verkiezing heeft zij gepropageerd sinds jaren dezelfde idee, duidelijk en onver- valscht. Als Ter Neuzen met belemmerende bepa lingen werd bedreigd, die schade kunnen op leveren aan neringdoenden onzer plaats, als men de inwoners in hunne ontspanning wilde tegengaan, als men het vreemdelingenbezoek afschrikte, dan stonden hare voormannen op de bres. Dan stonden de kiesvereeniging, degeheele vrjjzinnige partij en ons blad pal, zich één voelend voor dit groote belang. Zijn er ten opzichte van Neuzens burgerij beperkende bepalingen noodig Herinner u, hoe de sluiting der stampvolle zalen, 's Zaterdags in kermis de bewondering van vreemdelingen wekte door de goedehouding der kermisvierders, denk er aan, hoe bjj ver schillende gelegenheden op waardige wijze ontspanning werd gezocht, hoe ruwe tooneelen en baldadigheid hier bijna nimmer voorkomen, hoe men in Ter Neuzen kon leeren, hoe men moest uitgaan, hoe ieder, die de moeit.e deed er zich in te leven, het eene gezellige plaats vond, van hoogmoed 'en stijfheid wars, en men staat verstomd, hoe in deze plaats be perking van gelegenheid tot ontspanning noodig is. Wij hebben meer dan eens critiek geoefend op het te weinig toestaan van ontspanning. Vooral dit jaar heeft dit Ter Neuzen niet alleen genoegen gekost, maar beslist finantiëele voordeelen doen derven. Verandering van sluitingsuren, wie denkt er aan in onze plaats, met zijne vroege booten, zijne late treinen in vredestjjd Zelfs onder de tegenpartij hoort men zich stemmen hier tegen verheffen. Maar men moet de menschen niet verlokken binnen te gaan door muziek, aldus eene enkele stem. Wie matigt zich het recht tot critiek aan over de wijze, waarop iemand een oogenblik ontspanning en gezelligheid zoekt Wil men ook billard kaartspel enz. tegen- gaan Ja, er zjjn menschen, die alles zouden ver bieden, menschen, zwaar op de hand, menschen, zwartgallig van gemoed. Maar geen werkelijk vrijzinnige kan dit willen. Wij willen kort zijn. We spreken geen oordeel uit over de motie, door de kiesvereeniging uitgesproken. Maar dat ze zich uitsprak, was goed, was noodig. De algemeene toestand. Sedert de vorige week het Duitsche groote hoofdkwartier heeft afgekondigd, dat met de vlucht van de rest van het Servische leger op Albaneesch en Montenegrjjnsch gebied, de »groote« krijgsverrichtingen tegen dat leger waren afgeloopen, heeft men feitelijk niets meer van het leger onder generaal von Gallwitz gehoord, hetwelk in Noord-Servië tusschen het Oostenrjjksch-Duitscbe leger van von Koevess en Bulgaarsche leger van Bojadjef in, aan den veldtocht deelgenomen had. De berichten over het verdere krijgsbedrijf tegen Montenegro en Albanië bevatten aan wijzingen, die het vermoeden wettigden, dat von Koevess en Bojadjef zich hadden aange sloten en von Gallwitz er tusschen uit gegaan was. Waarheen Waarschijnlijk naar het Zuiden, naar het front der Franschen en En- gelschen en verder naar het Westen, der Ser viërs. Indien nu het leger van Gallwitz onge veer een week derwaarts op weg is, kan meD aannemen, dat het er nu ongeveer is aange komen, en inderdaad bevestigt het Duitsche hoofdkwartier, dat Duitsche en Bulgaarsche afdeelingen Monastir zijn binnengerukt. We zullen hier wel met vooruitgezonden afdeelin gen te doen hebben, terwijl we eerstdaags wel zullen vernemen van meer Duitsche troepen aan het Zuidelijk front. Deze opvatting, wordt zijdelings bevestigd door een mededeeling der Konstantinopolitaanschen correspondent van de N. R. Ct., dat de Bulgaren het bestrijden van de Franschen en Engelschen in Zuid-Macedonië beschouwen als een taak, meer in het bizonder op den weg der centrale mogendheden zelf liggend. De Bulgaren bevinden zich ten Zuidoosten van Prizrend reeds op Albaneesch gebied en hebben daar den Serviërs nog 100 kanonnen afgenomen. Het Montenegrjjnsche Dzjakowa hebben de Serviers ontruimd. Op Montenegrijuschen bodem staan ook, van het Noordoosten komend, de centralen, maar grooten vooruitgang hebben dezen daar ge durende de laatste dagen niet gemaakt. Verder geen nieuws, dan dat de Franschen troepenbewegingen der Dnitschers in België meldden. Reeds het wegblijven der dagbladen uit Keulen enz. deed zoo'n troepenbeweging vermoeden. De bladen zijn ditmaal wat langer dan gewoonljjk bij zulke gelegenheden weg gebleven, maar, in tegenstelling met vroeger, slechts van een kant. Uit Berlijn en Hamburg bleven zij niet weg, ofschoon zij ongeregeld kwamen. PARIJS, 5 Dec. (Reuter.) Avondcommuni qué Verhoogde bedrijvigheid der artillerie aan weerszijden. Er worden bewegingen gemeld van vijande lijke troepen van België naar het Westelijk front. De Fransche kanonnen hebben met goed gevolg de verbindingsloopgraven beschoten bij het Sas. Verwoede vijandelijke beschieting van de Fransch loopgraven ten Z.W. van Loos, die krachtdadig werd beantwoord. De mijngevechten duren voort in het voordeel van de Franschen. Nieuws van het front in Vlaanderen. ROESSELAERE, 3 Dec. (Telegraaf.) Het vertrek van een tameljjk groot aantal vrouwen en kinderen van Roesselaere en omstreken naar Amerika schijnt te Antwerpen, waar de stoet aankwam, en verder over de grens het gerucht verwekt te hebben, als zouden de Duitschers het étappe-gebied van Vlaanderen willen ont ruimen. Er is daarvan echter niets bekend. De bevolking van Roeselaere, lsegem, Kort- rijk, Thorhout en de dorpen aan dit front is vrijwel dezelfde gebleven als na October 1914. Er zjjn wel eenige burgers vertrokken, maar andere daarentegen teruggekeerd, ja, sinds ver leden jaar April, toen de Duitschers hun front wat vooruitbrachten tot Zonnebeke en Hooge bij leperen, mochten sommige inwoners terug- keeren in de zóne, die vóór dien tjjd feiteljjk tot de strjjdlinie behoorde. Zoo wonen weer eea vijftigtal menschen te Oost-Nieuwkerke, tusschen Roesselaere en het front, enkele ge zinnen te Moorslede, dat gedeeltelijk verwoest is, en eenige boeren bij West-Rozebeke, dat geheel in puin ligt. Zaterdag, Zondag en Maandag was het hier weer het gewone gedaver en het gebulder van den hetigen strijd. De huizen trilden. Er had een geweldige beschieting plaats van het lepe- ren-front en vooral van het stadje Commines. Er werden daar een twintigtal burgers gedood. MeD beweert hier, dat de bevolking van de Duitschers de stad niet mocht verlaten, maar dat was ook gevaarljjk, daar overal projectielen ontploften. Op het einde van de vorige en in het begin van deze week werdeD er veel gewonden aan gevoerd. Roesselaere bezit drie groote lazaret ten. Het seminarie, waar Guido Gezelle leeraar was, heeft wel een duizendtal bedden. Verder is er nog het stedelijk hospitaal en het Vere nigingsgebouw op de St. Amandparochie. Zondagmorgen heeft boven de wijk Batavia aan het uiteinde der stad een gevecht in de lucht plaats gehad, waaraan acht vliegers deel namen. Langen tijd klonk een geweldig ge knetter van de machinegeweren. De Duitschers konden echter niet verhinderen, dat de ge allieerde aviateurs bommen wierpen op het nieuwe vliegterrein aan het Speelgoed bij Bee- veren en op den spoorweg van Roesselaere naar Thorhout. Het treinverkeer was eenige uren gestremd. Dadelijk moesten burgers echter de schade herstellen. Het vliegteirein van Lange- rnarek was onlangs naar Beeveren verplaatst. Het was te Langemarck te veel blootgesteld aan de bommen van de aviateurs. Er liggen er thans twee bij elkaar, want ook dat van Gits bestaat nog. De Duitschers hebben langs den spoorweg kazematten aangelegd, om er bjj de nadering van vijandelijke vliegtuigen in te schuilen. WEENEN, 6 Dec. (Wolff.) Officieel bericht uit het groote hoofdkwartier Aan het Isonzo-front heeft de vijand zijn beschieting van onze stellingen voortgezetop enkele punten, met name tegen het brugge- hoofd van Görz, was het vuur tamelijk hevig. Ook de stad Görz en het daarbij aansluitende dorp St. Peter zijn met granaten van allerlei kaliber beschoten. In den sector der hoogvlakte van Doberdo heeft de ltaliaansche infanterie gisteren over dag aanvallen gedaan bij Redipuglia en Polazzo, gisteravond bij San Martino. De aanvallen zjjn alle afgeslagen. Op het Tiroolsche front heeft de vjjandeljjke artillerie haar vuur tegen den versterkten sector van Lardaro nu ook uitgebreid tot de daarbij aansluitende stellingen ten noorden van het Ledrodal. ROME, 6 Dec. (Reuter.) Officieel bericht van den generalen staf Pogingen om onder dekking van de mist in onze linies door te dringen, zjjn alom af geslagen. Korte, onstuimige uitvallen van onze infan terie hebben ons nieuwe voordeelen bezorgd op het Karstplateau. WEENEN, 6 Dec. (Wolff.) Officieel bericht uit het groote hoofdkwartier Onze troepen zijn nu ook ten westen en Z.W. van Nowipazar en aan den weg van Mitrowitsa naar Jpek op Montenegrjjnsch ge bied doorgedrongen. In het bergachtig terrein van de Petsera zjjn de Montenegrjjnsche voorhoede-troepen op hun hoofdstellingen teruggeworpen. Ten oosten van Ipek hebben wjj de Ser vische achterhoede verslagen. Onze voorhoeden naderen de stad Ipek. In de gevechten van gisteren zjjn meer dan 2100 man gevangen genomen. IWackensen gewond. PARIJS, 4 December. (Reuter. Part Volgens een bericht uit Kopenhagen aan de »Temps meldt de correspondent van de »No- woje Wremja", dat veldmaarschalk von Mac- kensen, die het bevel voert over de Duitsche troepen in den Balkan, gedurende de jongste operaties door 'n Servischen kogel gewond werd. De verwonding is echter niet ernstig en Mackensen blijft dan ook de operaties der legers leiden. Oe duikboot- en mijnoorlog. Een Duitsche duikboot vernietigd. De Daily Telegr.c verneemt uit Parjjj': De bewering van het Woffbureau, dat het onjuist is, dat een duikboot door een Britsch vliegtuig in den grond is geboord, wordt te niet gedaan door het nauwkeurig relaas van de vliegers te Duinkerken, die verklaren, dat de vjjf mjjlen ten westen van Nieuwpoort twee duikbooten aanvielen. De duikbooten waren ten gevolge van het lage water niet in staat te duiken. Een der booten, die in zigzagkoers voer, slaagde er in te ontkomen, de andere werd tweemalen getroffen door bommen die van een hoogte van 600 voet werden geworpen. De vlieger» zagen duideljjk, dat de brug werd beschadigd en zagen eveneens de olie op het water, nadat de boot was gezonken. In de Adriatische Zee. WEENEN, 6 Dec. (Wolff.) De marinestaf meldt officieel Gisterochtend heeft onze kruiser Movara met eenige torpedojagers in de haven van San Giovanni di Medua drie groote en tien kleine zeilschepen, die bezig waren oorlogsvoorraden te ontschepen, door geschutvuur tot zinken gebracht. Bovendien is een stoomschip in de lucht gevlogen. Ons smaldeel is door ongeveer 20 kanonnen van het land uit hevig maar zon der succes beschoten. In de nabjjheid van de haven heeft Z. M. schip Warasliner de Fransche duikboot Fres- nel vernietigd den bevelhebber, den tweeden officier en 26 leden van de bemanning gevangen genomen. Een ander smaldeel heeft in den nacht van 23 op 24 Nov. bij de ltaliaansche kust een met drie kannonnen bewapend stoomschip en een groot motor-zeilschip, welke met een la ding op weg waren van Brindisi naar Durazzo, in den grond geboord en de overlevenden van het stoomscgip gevangen genomen, o. w. vier man van de ltaliaansche oorlogsmarine. De bemanning van het motor-zeilschip is in boo ten gezet en vrijgelaten. In de Zee van Marmara. LONDEN, 6 Dec. (Reuter.) De admiraliteit deelt medeEen der Britsche duikbooten, die in de Zee van Marmara opereeren heeft den 2den dezer een trein op den spoorweg van Konstantinopel naar Ismid beschoten. Den 3den dezer heeft zij bjj de Golf van Ismid den Turkschen torpedojager Yar-Hiasar (305 ton, in 1908 van stapel geloopen) ge torpedeerd en in den grond geboord. Twee officieren en 40 leden der bemanning zjjn opgepikt en aan boord van een zeilschip ge- plaats. Den 4den dezer heeft de duikboot bjj Pan demia een bevoorradings-stoomscbip van 3000 ton met geschutvuur tot zinken gebracht en voorts vier zeilsohepen met voorraden vernietigd, TER MIZENSCH VOLKSBLAD.

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1915 | | pagina 1