Vrijzinnig Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen, Gemeente-Secretarie. Seti Verrassende tnededetlittg. Telegraaf en ToeHomst GEMEENTERAAD. No. 2629. Zaterdag 4 December 1915 26e Jaargang. Provinciale Staten. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 cent voor binnen en buiteD Ter Neuzen. Voor België 96 cent by vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen by alle Boekhandelaren. Brievengaarders en den Uitgever. Telef. latere. Na IS. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1 tot en met 5 regels 50 «ent; elke regel meer 10 cent. By abonnement aanmerkelyk ver minderd tarief. Grootere letters naar plaatsruimte Redactie-adres: Noordstraat 10, Ter Neuzen Deze Courant verschijnt eiken Woensdag- en Zaterdagmorgen bij den Uitgever M. DE JONGE, te Ter Neuzen. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN brengen ter openbare kennis, dat in verband met de aanstaande verplaatsing der Gemeente secreta rie, deze op 6, 7, 8, 9 en 10 December a.s. alleen geopend zal zijn des voormiddags van 9 tot 12 uur en dat slechts in dringende gevallen het pu bliek ook geholpen zal worden op die dagen tusschen 1 en 4 uur namiddags. Ter Neuzen, 3 December 1915. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. L. WABEKE, Secretaris. Bij de benoeming voor twee gemeentege- neesheeren in Den Haag is eene kwestie ge rezen over de geldigheid der stemmen, die uitgebracht zjjn. Benoemd zjjn de beeren Bujjze, gemeente geneesheer te Ter Neuzen en Sassen. Wij gaan de Haagsche kwestie over al of niet-geldigheid der benoeming, in ons blad niet uiteenzetten. Al naar de richting der verschillende bla den wordt voor of tegen geredeneerd. Wij wenschen alleen op iets merkwaardigs te wjjzer., dat we aantroffen in bet Katholieke dagblad »De Tijd". Dit blad vermeldt dat de heer Sassen ka tholiek is en deelt onzen gemeentegeneesheer dokter Bujjze bij de Christeljjk-Historischen in. Hoe het blad aan die wetenschap komt? Wjj weten het niet. Voor vele Ter Neuzenaars was het bericht evenwel eene verrassing en naar wjj ver moeden, niet het minst voor den persoon in kwestie. Wjj zullen maar denken, dat het mobili satie is. En waarom zouden ook de coalitiepartijen niet ieder mobiliseeren Bjj de algemeene beschouwingen in de Tweede Kamer heeft de heer Schaper ver schillende kwesties behandeld. Hjj had het ook over de Telegraaf, die in den laatsten tjjd zoo vaak genoemd wordt en vond de wjjze, waarop dit blad meer dan eens over den oorlog optrad, verkeerd. Maar hjj stelde er tegenover, dat de Toe komst (expres opgericht voor het verwekken van Duitsche sympathieën. Red.) veel meer gegispt diende te worden. De Telegraaf werd volgens hem met talent geredigeerd, de Toekomst was niet meer dan keen vod. Hij meende, dat zjj, die aan dit laatste blad hunne krachten gaven, zich moesten schamen. Het doet ons voor de eer van ons land genoegen, dat in 's lands vergaderzaal hierop eens ronduit gewezen is. Het gaat niet aan, telkens de Telegraaf te noemen, hoe verkeerd ook wij verschillende artikelen in dit blad vonden en andere bladen, die zich door factoren laten leiden, die heel wat minder nobel zjjn, te verzwjjgen. De Toekomst is onvaderlandscb, laat ons dat niet vergeten. Wat wjj vroeger over De Zeeuw en Zelar.dia hebben moeten zeggen, is veel erger, dan wat over de Telegraaf kan worden geoordeeld. Nimmer hebben wjj een oorlogszuchtiger artikel gezien dan verleden jaar van Zelandia, toen dit blad maar met alle geweld wilde, dat Oostenrjjk ging oorlogvoeren. En wat De Zeeuw naar aanleiding van het gebeurde met de Medea en de Katwjjk dorst te zeggen, was zoo in strjjd met de meest elementaire begrippen van vaderlandsliefde, dat ieder er zich wel aan stooten moest. Men vergete niet, als sommigen zoo afgeven op eene oorlogspartjj in ons land, dat ze be wust of onbewust de waarheid verzwjjgen. Wie de Standaard geregeld naging, weet, dat er nog een oorlogspartij is, al tracht men dit feit dan ook weg te moffelen. Laat ieder er naar streven, de waarheid te vinden of ze althans te benaderen. Dan zullen velen de oogen opengaan. Aan het verslag van de zitting der Provin ciale Staten van Dinsdagavond, voorkomende in de Midd. Ct., ontleenen wjj het volgende Dinsdagavond werd de najaarszitting der Provinciale Staten op de gebruikeljjke wjjze door den voorzitter geopend. Aanwezig waren 39 leden. Afwezig de heeren Gerlach van St. Joosland, Wondergem met kennisgeving, dat zjj tengevolge van on gesteldheid deze vergadering en de heer van der Vliet met kennisgeving dat hij wegens ziekte deze zitting niet kan bijwonen. Onder de ingekomen stukken bevond zich een dankbetuiging van het bestuur der ver- eeniging tot Christeljjke verzorging van krank zinnigen in Zeeland, voor de inwilliging van bet verzoek tot wjjziging van de tusschen de Provincie Zeeland en de vereeniging bestaande overeenkomst een n.ededeeling door bet comité tot be vordering van de totstandkoming van een tramweg van Breskens naar Sluis met zijijjtien en den heer mr. P. Dieleman, als gemachtigde van den heer E. Hujjghebaert, dat tusschen het comité en den heer Hujjghebaert eener- zijds en de stoomtrammaatschappjj Breskens— Maldeghem anderzjjds overeenstemming is verkregen omtrent den aanleg en de exploi tatie van genoemde Ijjn Deze beide stukken werden voor kennis geving aangenomen. een verzoek van het bestuur der Vereeni ging »de Ambacbttsschool* te Middelburg om toekenning voor het jaar 1916 van buiten gewoon subsidie van f 1000. Het adres wordt gesteld in handen van Ged. Staten, die hierop in de zomer zitting van advies zullen dienen Verbindingsweg Zeeuwseh-Vlaanderen. Ten slotte nog een adres van het uitvoerend comité voor de tot standkoming van een ver harden verbindingsweg tusschen Oostelijk- en Westeljjk Zeewsch-Vlaanderen, om te bevor deren dat genoemde weg nog worde aangelegd. In dit adres wjjzen adressanten er op, dat de dringende noodzakeljjkheid van de spoedige tot standkoming van een verharden verbindings weg, geschikt voor verkeer van voer- en rij tuigen, benevens automobielen tusschen de beide deelen van Zeeuwsch-Vlaanderen, voor efen ieder met de toestanden bekend, duideljjk is, en inzonderheid thans bet beste aan het licht komt, nu alle verkeer over Belgisch grondge bied onmogeljjk is geworden dat zjj derhalve, ondanks het besluit in de najaarszitting van verleden jaar, in deze materie door de Staten genomen, zich verplicht en gedrongen gevoelen ter wille van het hooge belang der zaak, zich tot de Staten te wenden om mede te werken met alle ten dienste staande middelen aan de spoedige tot standkoming van den weg dat adressanten zich ook gewend hebben tot de regeering met een bede om thans toch Zeeuwsch-Vlaanderen te helpen dat het nu toch ook met het oog op de tjjdsomstandigheden alleszins noodzakelijk is dat de provincie en het rijk door krachtdadige hulp toonen belang te stellen in de zoo vrucht bare en door zulk een nauwe banden met Nederland verbonden grensstrook van Zeeland dat voor het verkrjjgen van Rijkshulp zeker in de eerste plaats zal moeten bljjken dat ook de provincie de noodzakeljjkheid van den ver bindingsweg inziet in het belang van het ver keer den landbouw en den handel van Zeeuwsch- Vlaanderen dat waar geen definitieve plannen door de regeering nog zjjü gesteld en ook niet bekend is of ten aanzien van onderhoud of aanleg van den weg eenig verband met de provincie zou moeten worden gelegd, het college van Ged. Staten ware uit te nooaigen met de betrokkeD departementen van algemeen bestuur of autoriteiten in overleg te treden en den uitslag daarvan, zoo noodig vergezeld van de noodige voorstellen aan de Prov. Staten mede te deelen voor de eerstvolgende zomer- zitting der Staten, opdat de verbindings weg binnen den kortst mogelijken tjjd zal zijn aangelegd. Adressanten verzoeken ten slotte dat de Staten in deze zitting erkennen, de dringende noodzakeljjkheid van het tot standkomen van een verharden verbindingsweg tusschen Oost en West Z -Vlaanderen, geschikt voor verkeer per voer- of rjjtuig en automobiel en te ver zoeken aan Ged. Staten ten spoedigste de noodige stappen tot die tot standkoming te doen bij de regeeriug of de betrokken auto riteiten van het Rjjk, en den uitslag daarvan zou noodig vergezeld van noodzakelijke voor stellen aan de staten mede te deelen voor de eerstvolgende zomervergadering der Staten. Aan dit adres was door vele gemeenten en polderbesturen adhaesie betuigd. Mede namens de heeren Maarleveld en Neeteson dient de heer Dieleman een voorstel in luidende Prov. Staten van Zeeland, erkennende de dringende noodzakeljjkheid van de spoedige totstandkoming van een verbindingsweg over Nederlandsche gebied tussehen de beide deelen van Zeeuwsch Vlaanderen, geschikt voor het verkeer met rjjtuigeu eu automobielen, ver zoeken Ged. Staten ten spoedigste met de regeering of de betrokken autoriteit de noo dige onderhandelingen te openen om het tot stand komen van dien weg te verkrjjgen en hierover voor de aanstaande zomerzitting ver slag te brengen. Aan den heer Dieleman werd vergunning verleend dit voorstel toe te lichten-. Spreker wees er op hoe bjj de regeling van de grens scheiding van 15 Febr. 1844 de z.g. Vrijen Djjk tot Belgisch gebied werd gerekend, waarop echter voor het verkeer tusschen beide deelen van Zeeuwsch-Vlaanderen, waarvoor het de eenige weg is, niet alle douanefor maliteiten zouden worden toegepast. Zekere formaliteiten bleven echter, zoowel bjj de komst op Belgisch als bjj den terugkeer op Nederlandsch gebied van kracht, wat het ver keer tusschen de beide deelen van Zeeuwsch- Vlaanderen bemoeilijkt en soms ook aan kosten onderwerpt. In den breede zette spreker de moeiljjkhe- den waartoe deze toestand leidt in vredestjjd uiteen vooral voor de bewoners van Philip pine, die alleen over Belgisch gebied de kom van hun dorp kunnen bereiken is de toestand ondragelijk. Temeer klemt dit, waar de Vrjjen Dijk nog voor een gedeelte onverhard is, zoodat des winters vaak de omweg over Bouchaute gemaakt moet worden, waarbjj natuurljjk de faciliteiten die voor het gebruik van den Vrijen Djjk gelden niet meer van toepassing zijn. De tram heeft in zeker op zicht het verkeer wel verbeterd, doch deze rijdt slechts enkele malen per dag, is geen kosteloos vervoermiddel en kan, ook afge scheiden van deze bezwaren, niet in alle op zichten het gemis van een verkeersweg ver goeden. Vooral in dezen oorlogstjjd blijkt echter eerst recht hoe gebrekkig de bestaande toestand is. Nu het verkeer over den Vrijen Dijk is afgesloten, bestaat er volstrekt geen communicatie meer anders dan per tram. Voor de indijking van den Braakman kon den de bewoners nog gebruik maken van het verkeer te water. Nu daar meer en meer land is ingedjjkt is hun ook dezen verkeersweg ontnomen. En, betzij tengevolge van de stuks- gewjjze inpoldering, hetzij wegens gemis aan doorzicht bjj de regeering, is er bij de in poldering van den aanleg van wegen geen sprake geweest. 5 a 6000 H A. vruchtbare grond zijn daar door den staat gewonnen, die millioenen hebben opgebracht en nog jaar- ljjks duizenden aan belasting in de schatkist doen vloeien. Toch wordt ook voor die polders het handels en landbouwverkeer ten zeerste door den bestaanden toestand bemoei- Ijjkt. Zelfs langs den djjk van Philippine naar de lsabellasluis loopt slechts een voet paadje, dat voor veevervoer zelfs ongeschikt is. Beide deelen zjjn van elkaar gescheiden en er heerscht een onverdragelijken toestand, die weliswaar thans eerst recht blijkt, doch ook buiten oorlogstijd niet bestendigd mag worden. Niet alleen als verkeersweg tnssehen de beide Vlaanderens, doch ook voor de aan sluiting der daar gelegen landbouwbedrjjven aan laadplaatsen van de tram en aan de ha vens is een weg dringend noodzakelijk. Even goed als bjj den verbindingsweg tusschen Zeeland en Brabant is bij het tot stand komen van dezen weg een provinciaal, zoowel als een rjjksbelang gemoeid. Hoe de weg er komen moet ligt niet op den weg van de voorstellers om te beoordeelen, zij willen slechts aan de Staten de uitspraak ontlokken dat de weg noodzakeljjk is en meenen de verdere uitwerking aan het college van Ged. Staten te kunnen overlaten, waarin zij het volste vertrouwen hebben, daar dit de be langen der provincie ruim overziet en rijp overweegt. De tegenwoordige toestand is vernederend voor ons nationaal gevoel. Men denke eens aan 1906, toen de Koningin, die een bezoek bracht aan de door watersnood geteisterde polders niet dan over het gebied van een vreemden staat van het eene deel naar het andere kon komen. Het wordt tjjd, dat de oude generaliteitslanden ook gaan deelen in de generale voordeelen van de eenheid van ons land. Besloten werd het voorstel Dieleman c.s. tegeljjkertjjd met de overige stukken voor deze zitting in de afdeelingen te behandelen. DE OORLOG. De algemeene toestand. Met den slag bij Prizren, zegt het officieel Bulgaarsfhe bericht van den 28sten, zal het met den veldtocht tegen Servië wel afgeloopen zijn. Het groote getal gevangen, dat nog voort durend stijgt, moet volgens genoemd officieel bericht, worden beschouwd als het laatste overschot van het Servische leger. De weg van Ferizowits naar Prizren, dien de Bulgaren hebben gevolgd (die weg maakt een omweg door het gebergte) moet een typisch beeld opleveren van een weg, waarlangs een verslagen leger is gegaan. Bovengenoemde opvattingen van het Bul- gaarsche stafbericht zjjn niet in tegenspraak met hetgeen van andere zijde is gemeld. Het TER MEM VOLKSBLAD. De Burgemeester der gemeente TER NEUZEN maakt bekend, dat Openbare Vergadering van den Gemeenteraad zal worden gehouden op Donderdag den 16 December 1915, des voormiddag» ten 10 ure. Ter Neuzen, den 4 December 1915. De Burgemeester vooruoemd, J. HUIZING A

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1915 | | pagina 1