Op bet Zuidelijk oorlogstooaeel. BINNENLAND. UIT 0N2E OMGEVING. Gemengde Berichten. Dan zoii de vjjatid te Monastir zijn de stad is geheel ontruimd. Zelfs de Engelsche consul, die verleden week weigerde te ver trekken, is vertrokken en te Florin aaange- komen. Een Bulgaarseh detachement heeft de brug over de Tserna bij Tsjekrikrei, vier mijlen ten westen van Monastir, bezet. Men verwacht, dat zij heden te Kanali komen, waardoor de spoorweg naar de Grieksche grens zal worden afgesneden. Kolonel Wassits zal met zijn troepen west waarts naar liesna terugtrekken, om vandaar naar El Bassan in Albanië te gaan. SALONIKI, 28 Nov. (Reuter. Part.) De toestand in Kroesjewo is ongewijzigd gebleven, terwijl teu Zuiden van Prilep de Serviërs zich in hun posities schijnen te handhaven. Evenwel wordt de toestand van het kleine Servische leger, dat met den grootsten heldenmoed iedere duimbreeds grond verdedigt, buitenge woon hachelijk geoordeeld Het schijnt dat Monastir in groot gevaar verkeert. Kolonel Wassits, die in dit gebied de troe pen aanvoert, heeft den burgerlijken autori teiten van Monastir bevolen, de stad te ver laten. Zij hebben dat bevel opgevolgd, ofschoon Wassits zelf verklaard heeft, dat hij de plaats tot het laatst zal blijven verdedigen. Aan het front van de entente-troepen is de toestand ongewijzigd. Het gebruikelijke artil lerievuur over en weer duurt voort. Het ruwe weer blijft aanhouden. Gisteren hebben zich aan het Stroemnitsa- front 26 Bulgaren aan de Britsche voorposten overgegeven. Zij behoorden tot een regiment uit Philippopolis, 't welk voor een groot deel bestaat uit leden van de agrarische partij, die sterk tegen den oorlog gekant is. Hier is van betrouwbare zijde het bericht ontvangen, dat een Duitsche krijgsmacht in Bulgarije oprukt. Men gelooft, dat zij beoogt, de Bulgaren te helpen voor het geval dat de Russen een inval in Bulgarije ondernemen. Naar het beet, laten de Bulgaren troepen terug komen van het Russische front, om die naar hun westelijke front te zenden. LONDEN, 29 Nov. (Part.) Het nieuws uit Saloniki en Monastir over deD militairen toestand is zeer ernstig. Na te hebben ge wacht op de aankomst van Oostenrjjksche en Duitsche versterkingen, heeft de Bulgaarsche strijdmacht haar opmarsch naar Monastir voortgezet. Een Servisch leger van 10,000 man geraakte slaags met twee Bulgaarsche divisies, waarbijJ zich ook Oostenrijksch- Duitsche afdeelingen bevonden. Er vond een verwoede slag plaats maar de Serviërs waren niet in staat zich te handhaven en trokken terug. Na dit gevecht verlieten de consuls van Rusland en Frankrijk Monastir. Alle gewond in te Monastir werden naar Saloniki geëvacueerd en de stad werd hedenavond door de Serviërs volkomen ontruimd. Naar luid van een telegram, dd. 27 Nov. uit Saloniki aan de Tribuna, zouden de Bul garen nog diezelfden avond de stad binnen ruk ken. SOFIA, 29 Nov. (Wolff.) Officieel bericht van den Bulgaarschen generalen staf van den 27en Op het Servische front vervolgen wjj den vijand krachtig, ondanks de ongunstige weers gesteldheid. Bij onzen opmarsch tegen Prizrend hebben wij vaD ae overblijfselen der Donau-Drina- Soenipa-divisie 3000 man gevangen genomen en 8 kanonnen buitgemaakt. Bij hun terugtocht naar Montenegro ver nietigen de Serviërs al hun veld- en zware kanonnen zij voeren slechts hun berggeschut mee. Onze opmarsch tegen Prizrend duurt voort. Op het front in het zuiden van Macedonië hebben onze troepen den 26en dezer de laatste stelling der Serviërs aan de Tserna bezet. Aan den weg van Prilep naar Monastir, bij Alintze, elf K.M. ten Z.W. van Prilep, zijn de Serviërs in de richting van Monastir te- ruggetrokken. Tengevolge van de krachtige vervolging door onze troepen hebben de Serviërs de brug over de Tserna niet kunnen vernielen. Aan den bovengenoemden weg hebben de Fransclien bij hun terugtocht op den rechteroever van de Tserna de spoorwegbrug bij Votsarsji (9 K.M. ten westen van Kawadar) en de brug bij den pas over de Balastitsa (Belasnitsa, rechterzij riviertje de van Tserna verbrand en vernield. ROME, 28 Nov. (Reuter.) De officieele me- dedeeling bericht, dat de aanvallen op de hoogten ten Noordwesten van Goerz met succes zijn voortgezet De Italianen hebben sterke vgan- deljjke loopgraven genomen en 113 gevange nen gemaakt. In de nabijheid van Oslavia hebben ze na een hevige worsteling een heuvel genomen. Daarbij vielen 261 gevangenen in bun handen. Ook op het overige font maakten de Italianen zekeren vooruitgang. Wapenstilstand met Kerstmis ROME, 29 Nov. (Reuter.) De Paus heeft, naar men verzekert, den wenseh uitgesproken, om opnieuw te beproeven gedurende Kerstmis tusschen de oorlogvoerenden een wapenstilstand in katholieke en orthodoxe landen tot stand te brengen. tweede u in:it. Het Nederl. correspondentiebureau in Den Haag meldt ln de parlementaire kringen wordt het zeer waarschijnlijk geacht, dat reeds tijdens het algemeen debat over de staatsbegrooting ia comité-generaal vergaderd zal worden, en werd verwacht, dat het niet van korten, altharfs niet van zeer korten duur zou zijn. Van een aanvankelijk voornemen, dit comi té-generaal eerst bij de behandeling van de oorlogsbegrooting aan te vragen, hoorde men ook iets verluiden, maar daar de quaesties be treffende demobilisatie, althans meer verlich ting van de militaire lasten ter sprake zijn gekomen in het voorloopig verslag der Tweede Kamer nopens de algemeene beschouwingen, schijnt men het nader rationeeler te hebben gevonden, de nadere inlichtingen, die gewenscht worden, in besloten vergadering tijdens het algemeene begrootingsdebat aan de regeering te vragen. Men bericht ons De uitgeschreven obligatieleening der Zeeuwsch-V laamscbe I ramweg-Maatschappjj heeft buitengewoon succes. Gelijk te denken was, worden in Zeeuwsch - Vlaanderen nog op deze door en door soliede leening, die gedekt is door subsidie van rijk, provincie, gemeenten en polders, zeer veel ingeschreven, zoodat verwacht mag worden, dat zeker de 2 eerste series geheel in Zeeuwsch-Vlaanderen en Zeeland zullen geplaatst worden. Aangezien het een Nationale zaak is, wordt er niet aan getwijfeld of de landbouwers vooral zullen deelnemen, dewijl anders het ontworpen tramwegnet niet in exploitatie zou kunnen komen, hetgeen hun zeer oelangrjjke voordeelen aanbiedt. Naar uit Hulst gemeld wordt zal bin nenkort in het naburige St. Jansteen een coöperatieve bierbrouwerij worden opgericht. Het benoodigd kapitaal zou reeds zijn gestort, en bet terrein met de te gebruiken gebouwen reeds zijn aangekocht. In den nacht van Zaterdag op Zondag is in de z g.n. Hellestraat onder de gemeente Stekene, een militair van de Duitsche grens bezetting door de electrische draadversperring gedood. Men vermoedt dat hij met zijn geweer met den draad in aanraking is gekomen, en alzoo gedood. Men schrijft uit IJzendjjke Uit de Belgische gemeente Watervliet zjjn op 3 Oct. 1915 ontvlucht een 5tal metselaars, omdat zij weigerden te werken voor de Duit- schers. Zoo niet spoedig uitkomt, waar ge noemde personen zich bevinden, zal de gemeente Watervliet zwaar beboet worden en gijzelaars moeten stellen. De Belgische kust werd van af gister morgen, door verschillende Engelsche oorlogs schepen beschoten. Te Vlissingen, waar het schieten goed hoorbaar was, kon men van a£ de duinen de oorlogsschepen goed waarnemen. Een avonturier. Men schrijft uit Deventer Woensdag trof een stadgenoot op straat iemand aan, die in 't Duitsch vroeg naar den Evang.-Luth. pastor; hij geleidde den vreem deling daarheen. Ten huize van ds. Steginga bleek dat de onbekende een Duitsch deserteur was, die gaarne wilde worden voortgeholpen naar Groningen, waar zijn zuster, gehuwd met een Nederlander, woonachtig is, volgens 's mans verklaring. Naar de Duitscher, een 24 a 25-jarige boek houder uit Keulen, die vrijwillig dienst had genomen, mededeelde, was hij afkomstig uit een gezin, waarvan niet minder dan elf broe ders ten oorlog zjjn getrokken. Van die elf waren er zes in België en drie aan het oosteljjk front gesneuveld. Zijn laatste broeder stond nog in het veld. Hijzelf was eenige malen gewond geweest, den laatsten keer bij den strijd om Warschau. Van daar is hij getranspor teerd naar een lazeretb in België het laatst had hij nabij Antwerpen gestaan. Met vier anderen is hij toen gevlucht naar Nederland. Van de vijf zijn er evenwel vier door den electrischen stroom aan de grens gedood. Hij was de eenige die het veilige Neder land bereikte. Hjj deelde mede dat de Duit- sebers niet alleen een electrischen draad langs de grens gespannen hebben, doch ook met electriciteit geladen metalen platen onder het gras hebben verborgen. De vier kameraads waren met zoo'n plaat in aanraking gekomen. loen hjj in Holland kwam bad de Duitscher nog 40 mark bjj zich. In Breda voorzag hjj zich van nieuwe kleeding, ten deele gekocht, anderdeels gekregen. Zoo voortgeholpen, is hjj eerst naar Arnhem en van daar naar Deventer geloopen. Door toedoen van ds. Steginga is den Duit scher hier nachtverbljjf en voeding verstrekt en werd hjj Donderdag naar Groningen voort geholpen. De vroege vorst. De Noord Oosten wind bracht eerst wat sneeuw, en veroorzaakte daarna een thermo- metrische daling van heteekenis. Door het heele land heeft het gevroren, bet meest, zooals gewoonljjk, in de Oostelijke provinciën, waar temperaturen van 10 gr. F. beneden het vriespunt zjjn geregistreerd. Hoewel het weer nog niet »vast« is, bestaat toch de kans', dat de Noord O. wind die straks wellicht naar Zuid-Oost loopt, de temperatuur voorloopig om of onder het vriespunt houdt. Het is een vroege winter. Gewoonljjk passeert November zonder eigenljjke vorst (een plaatseljjk nachtvorsfje dan buiten reke ning latende). Gemiddeld om de vjjf jaar is van een No vember winter sprake. Zoo begon de beruchte vriuter van '90 in November, en ook in den merkwaardigen winter van 1908—'09 kwam in November herhaalde malen vorst van he teekenis voor. Gewoonljjk ging evenals nu wat sneeuw vooraf. Wanneer deze sneeuw deken echter niet dik is blijft het vorstgebied gewoonljjk klein, en is de kans derhalve groot, dat een plotsche weersomslag de jjs- liefhebbers onaangenaam verrast. Vechtpartij. In en bjj de verbljjfplaatsen (keeten) der vreemde arbeiders aan de suikerfabriek te Halfweg was het Zaterdagavond, den laatsten Zaterdagavond der werkzaamheden, waarbjj ondanks het verbod daartegen, sterkedrank was gebruikt, zeer onrustig. lusschen de Huizer en Njjkerker visschers, die afgescheiden van de Brabantscbe arbeiders een afzonderlijke keet bewonen, ontstond twist en vechtpartijen, waarbij ook het gebouw het moest ontgelden. Een Njjkerker werd ten slotte buiten het gebouw door vier personen aangevallen en mishandeld, waarbjj hjj diepe messteken in den hals bekwam, die hem met veel bloedverlies deden neervallen. Na voorloo pig in bet laboratorium der fabriek te zjjn behandeld, is hjj in ernstigen toestand per ziekenauto naar het Binnengasthuis te Amster dam overgebracht. De dader, een 20-jarige Noord-Brabanter is gearresteerd. Itegin van brand in eeu kerk. Zondagavond omstreeks half acht werden de bewoners van Nisse plotseling opgeschrikt door klokgelui. Men had brand gezien in het kerkgebouw. Door een buis van de brandende kerkkachel was een zolderdeurkozijn boven de kleine consistoriekamer aan het smeulen ge raakt. Brandspuitraannen braken het kozjjn uit en wisten spoedig den brand te blussehen. Lang had het niet meer moeten duren of de brand had zeker ernstiger afmetingen genomen. Een oplichter. Een man, die zich voor enkele weken te Vlissingen had schuldig gemaakt aan oplichting van een viertal heeren-costuums is door de politie te Arnhem opgespoord. Een der cos- tuums had hjj bij zjjn aanhouding aan, de drie andere had hij te Vlissingen verkocht. De man, afkomstig uit Goes, is thans over gebracht naar het huis van bewaring te Arnhem, in welke gemeente hjj zich eveneens had schul dig gemaakt aan diefstal. Verongelukt. Op bet laatst der vorige week is een Zwit- sersche patroelje bestaande uit een officier en vjjf man, allen voortreffelijke skiloi pers en de luitenant een ervaren alpenist, door een lawine verrast en om het leven gekomen. Het onge luk geschiedde aan de steile helling van het Safliscgtal, niet ver van Binn, kanton Wallis De ljjken zjjn geborgen. Zcden-miHdrijf. De Haagsche zedenpolitie heeft gearresteerd den 39-jarigen onderwjjzer V., wegens niet nader aan te duiden handelingen tegenover een leerlinge, aan wie hij orgrlles gaf. De man, die reeds vroeger wegens zedenmisdrjjf werd veroordeeld, is ter beschikking van de justitie gesteld en naar het huis van bewaring overgebracht. fipooie brand te Parijs- Men schrjjft uit Parijs, d. d. 23 November aan »De Tel Een geweldige brand heeft gisteren de nieuwe bijgebouwen der magazjjnen van den »Bon Marché* verwoest. I egen halt twaalf in den ochtend zag men een dichte rook uit den tweeden kelder komen en zich een weg naar den eersten kelder en vervolgens naar de geljjkvloersche lokalen baren. De employés, die in de kelders bezig waren, haasten zich naar boven en maakten alarm. Een oogenblik ontstond er een kleine paniek onder de bezoekers, die gelukkig op dit uur van den dag weinig talrjjk waren. De oorzaak van den brand heeft men nog niet kunnen ontdekken. Volgens sommigen is hjj ontstaan door kortsluiting*; anderen bewe ren, dat hjj het gevolg was van het springen van een condensator der centrale verwarming. Niemand heeft trouwens een slag of eenig geraas gehoord. Sedert het bt-gin van den oorlog was op de derde, verdieping van het gedeelte, waarin de brand woedde, een militair hospitaal inge richt, een annexe der ambulance van den Val- de Grace, waar een honderdtal gewonden konden worden verpleegd. Er waren tachtig bedden bezet, doch slechts zes door gewonden, die niet konden opstaan. Nog voor de komst der brandweer werd het hospitaal ontruimd. Onder leiding van den chef-geneesheer Variot konden de patiënten onder de meest gunstige omstandigheden in veiligheid worden gebracht. En zjj vonden een onderdak in het hospitaal Laennec, niet ver daarvandaan. Intusschen werden de rookzuilen, die uit den kelder opstegen, steeds dikker. Toen van alle kanten de brandweerlieden kwamen aan zetten, was het reeds niet zonder gevaar om het gebouw binnen te dringen. Het bedwingen van het vuur werd hierdoor zeer bemoeilijkt. Verscheidene brandweerlieden raakten be dwelmd. Een kapitein en een sapeur moesten worden weggedragen. Daar men rookmaskers tekort kwam, werden militaire maskers, in het magazjjn voorradig, aan de pompiers uit gereikt. I och was het nog niet gemakkeljjk om den vuurhaard te vinden. De pompiers, onder aanvoering van kolonel Cordier en den direc teur van het gemeenteljjke laboratorium, den heer Kling, konden er niet in slagen. Niet tegenstaande hun electrische zoeklichten was het hun onmogelijk om iets te onderscheiden en een brandweerbiigade van den Bon Marché zelve wist zich niet meer te oriënteeren toen zjj er in geslaagd was de twee verdiepingen af te dalen. Op het terrein waren inmiddels de prefeet van politie, de prefect van de Seine en de mi nister van Binnenlandsche Zaken, de heer Malvy, aangekomen. De rook, die eene verdieping na de andere had bereikt, en die thans het geheelc magazjjn vulde, baande zich een weg door het dak. De ruiten van het glazen koepel-dak sprongen door de hitte, en vielen in scherven op het trottoir. Toch zag men nog steeds geen vlammen. Eerst om half vier 's middags sloeg er een groote vlammentong uit de derde verdieping, aan den kant van de rue du Bac, en weldra werd zjj gevolgd door tientallen andere. De hoogere verdiepingen stonden nu in een oogen blik in lichtelaaie. De pompiers bestegen hun groote automatische ladders en richtan de slangen op de derde verdieping, doch spoedig zagen zjj zich genoodzaakt de vierde te be sproeien en even later de vijfde, daar het heele gebouw één ernorme vuurhaard was van de tweede af tot de zevende étage. De geheele gevel aan de rue dé Sèvres zoo wel als die aan de rue du Bac, vertoonde één vlammenzee, en door de gapende ramen zag men de brand woeden als een hel achter de stevig in gewapend beton opgetrokken muren. De waterstralen vermochten hiertegen zoo goed als niets. Nu en dan viel met een dof geraas een plafond in of bezweek een vloer. Intusschen hield de wind gelukkig het vuur verwjjderd van de wanden van het oude maga zjjn. De ramp zou nauweljjk te overzien zjjn geweest, als dit ook was aangetast, want dit was lang niet zoo solide opgetrokken als de nieuwe gebouwen. Aan den kant waarop de wind stond wer den echter voorzorgsmaatregelen genomen. De paviljoens van het hospitaal Laënnec, die slechts door een nauwen doorgang van het terrein van den brand gescheiden waren wer den ontruimd. En terwjjl een aantal brand weerlieden zich inspanden om aan dezen kant een uitbreiding van het vuur tegen te gaan, trachtten andere den grooten koepel vrjj te houden, die als waterreservoir dienst deed, en die vele duizenden liters water bevatte. Een groote menigte nieuwsgierigen was na- tuurljjk van alle kanten saamgestroomd, doch werd op een eerbiedigen afstand gehouden, en kon niet veel méér zien dan den roodeu hemel s

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1915 | | pagina 2