Vrijzinnig Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen, Schoolgeld. DRANKWET. M het Westelijk oorlogstooneel. Oo het Zuidoostelijk oorlogstooneel No. 2628. Woensdag I December 1915. 26e Jaargang. Verbod vervoer van Vee, vastleggen Honden. ABONNEMENTSPRIJS Per B maanden 76 cent voor binnen en buiteD Ter Neuzen Voor België 95 oent bi,i vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij alle Boekhandelaren, Brievengaarders en den Uitgever. Telef. In tere. No 15. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1 tot en met 5 regels 50 oent; elke regel meer 10 cent. Bij abonnement aanmerkelijk ver minderd tarief. Grootere letters naar plaatsruimte Redactie-adresNoordstraat 10, Ter Neuzen Deze Courant verschijnt eiker W o e it s (i at g - en Zaterdagmorgen bij den Uitgever M DE JONGE te Ter Neuzen. De BURGEMEESTER van TER NEUZEN brengt hierbij ter openbare kennis dat door hem op advies van den Plaatsvervangend Districts Veearts is be paald dat het verboden is Vee te vervoeren binnen den kring omvattende den: Seijdlitz-, Visaert-, Oud Vogelschor-, Nieuw Vogelschor- en Remoorterepolder, cu dat alle honden hinnen dien kring moeten vastliggen. Ter Neuzen, den 26 November 1915. De Burgemeester voornoemd, J. HUIZINGA. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN, brengen ter kennis dat het kohier van het school geld voor het openbaar lager onderwijs in deze gemeente, over het 4e kwartaal 1915, in afschrift, gedurende vijf maanden op de secretarie der ge meente, voor een ieder ter lezing is nedergelegd. Ter Neuzen, den 29 November 1915. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. L. WABEKE, Secretaris. DE OORLOG. De algemeene toestand. In 1913 zou sir Edward Grey aan den Roemeenschen gezant te Londen de waarschu wing hebben gericht, dat de kleine staten tot eiken prijs moesten vermijden een Euro- peescben oorlog te ontketenen, omdat ze ge vaar liepen dan de kosten te zullen moeten betalen. Dat was in den tijd der Balkan moeilijkheden en onwaarschijnlijk is deze waarschuwing zeker niet. In elk geval is de voorspelling juist gebleken. Hoezeer de groote oorlogvoerende staten ook zelf geleden mogen hebben, het zijn de kleinere staten, die on danks allen heldenmoed, volkomen slachtoffer zijn geworden van het oorlogsgeweld. En van België en van Servië is nog slechts een smalle strook over. Het overgroote deel van hun grondgebied is door den vijand bezet en beider regeeringen moeten buiten ae lands grenzen een toevlucht zoeken in afwach ting dat het den machtigen bondgenooten zal gelukken de kansen van den oorlog te doen keeren en haar landen te bevrijden uit den greep van den geduchten vijand, tegen wiens overmacht vaderlandsliefde noch toewijding, dapperheid noch zedelijke moed iets ver mochten. Tragisch gelijk het lot van België, zijns ondanks in den vreeselijken wereldoorlog be trokken, is het lot van Servië, dat de uiterlijke aanleiding tot den oorlog leverde. Tragisch vooral ook omdat Servië, dat er in slaagde den Oostenrijkschen vjjand met bloedige ver liezen terug te slaan, tevergeefs uitzag naar de hulp van zijn bondgenooten, waarop het nu de tijd van voorbereiding niet, gelijk in het geval met België, ontbrak, met beslistheid meende te mogen rekenen. Maar terwijl men te Londen en Parijs, te Petrograd en Rome overlegde en confereerde, brachten Üuitschers en Oostenrijkers hun machtige legers bijeen, slaagden de centrale mogendheden er in den Bulgaarschen erfvij and tegen de Serviërs in actie te brengen. Hier ging de tijd niet voorbij in vruchtelooze langdurige diplomatieke besprekingen. En het arme Servië werd het slachtoffer van de aar zelingen van zijn geallieerden. Men kan zich nu wel troosten, gelijk de Times" het doet, met de opsomming van al de geweldige strijdmachten die noodig waren om het kleine landje te onderwerpen. Aan het feit verandert dit nietsop het oogenblik zijn de Duitsehers en hunne bond genooten in den Balkan de overwinnaars. Hun doel is bereikt en blijkbaar volkomen bereikt. In het Duitsche legerbericht wordt officieel verklaard en ondanks alle ge ruststellende verzekeringen van Reuter en .Havas is er alle reden om de juistheid van het Duitsche bericht te erkennen dat thans met Servië is afgerekend, dat de groote ope- ratiën zijn geëindigd en dat wat nu alleen nog noodig is, de bevestiging is van het veroverde. Het Servische leger is voor een groot deel krijgsgevangen gemaakt bijna de helft, zegt het Duitsche bericht duizenden zijn gesneuveld of gewond en wat er nog over is van het leger trekt terug in het onherberg zame Albanië waar gemis aan aanvoer van munitie en levensmiddelen, de laatste weer standskracht dezer dapperen zal vernietigen. Dat is blijkbaar ook de verwachting der Duitsehers, die voorloopig geen plannen schij nen te hebben op een verdere vervolging en de uitgeputte Servische troepen schijnen te willen overlaten aan de ellenden van het Al- baneesche bergland en de mogelijke vijand schap der Albaneesche benden. Het was den Duitsehers te doen om de vrije verbinding met Bulgarjje en Turkije; nu dit doel bereikt is zullen zij blijkbaar zich aan geen verdere Balkanavonturen wagen. Wat er aldus aan troepen van hen mocht vrijkomen, kan dan worden verbruikt, indien dit noodig mocht blijken, om de Bulgaren te steunen in den strijd tegen de Franschen en Eugelschen, die aan de zuidelijke grens van Servië, in het uiterste zuidoosten van het ongelukkige landje, pogingen doen de Bulgaarsche Jiniën te door breken niet om Servië te redden, daarvoor is het natuurlijk te laat, maar om aldus te trachten de verbinding der Duitsehers met hun Turkschen bondgenoot te verbreken. Voor den nuchteren beschouwer lijkt dit echter een vrij hopeloos ondernemen. Fran schen en Engelscben zijn nog ver af van de spoorlijn, die Midden-Europa met de Turksche hoofdstad verbindteen uiterst bezwaarlijk terrein, waar de Bulgaarsche soldaat volkomen bekend is en de noodige oorlogservaring reeds heeft opgedaan, Jzou moeten worden doorge trokken. Reeds is de winter ingevallen een strenge winter dreigt het te worden,zegt een Reuterbericht en een stilstand in den veldtocht is dus bovendien nog zeer waar schijnlijk. De voorspelling van den correspondent van het sBerl. Tagebl.«, dat de geallieerden het nuttelooze van een campagne in Servië gaan inzien, is dus lang niet onwaarschijnlijk. Die campagne is begonnen in de hoop op de mede werking van Griekenland, nu dit echter van deelneming aan den strijd niet wil weten en zich alleen wil beperken tot een voor de entente welwillende neutraliteit, schijnt elke actie hier dan ook slechts een versnippering van krachten. De honderdduizenden, die noodig zouden zijn om met eenige kans op succes de operatiën hier door te zetten, kunnen elders waarschijn lijk van meer nut zijn. Vooral nu blijkbaar noch de actie van Russische zijde - waar men aarzelt omdat Roemenië een zelfde rol als Griekenland wenscht te spelen noch de zoo vaak aangekondigde en telkens weer tegen gesproken actie van Italië, aanstaande is. Wat de houding van Griekenland betreft, duidelijk is het nog niet hoe de gebeurtenissen hier zich zullen ontwikkelen en teekenend voor die onzekerheid zijn wel de Reuterbe- richten uit Athene die dan weer optimistisch, dan weer pessimistisch zijn en 't eene oogen blik 't voorstellen alsof alle moeilijkheden zijn opgelost, het andere oogenblik de meest ern stige verwikkelingen doen voorzien. Het laatste bericht is weer geruststellend. Er zal wel een oplossing voor de militaire quaesties worden gevonden, mits worde afgezien van elke poging om Griekenland te dwingen zijn neutraliteit op te geven. Moet men daaruit opmaken dat de Entente, die met economische pressie Grie kenland wil dwingen het gebied van Saloniki der Entente als oorlogsgebied over te laten, nu ook nog tracht de militaire hulp van Griekenland te verkrijgen, zonder we'ke de operatiën der geallieerden troepen vrijwel van mislukking zeker zijn Het voorbeeld van Servië zal Griekenland zeker niet begeerig maken ook actief in te grijpen in dezen oorlog, die immers toch ten slotte niet in den Balkan de beslissing zal brengen. PARIJS, 28 Nov. (Reuter.) Officieele be kendmaking van hedenavond. Geen bizondere gebeurtenissen op den be- ganen grond, maar levendige ontmoetingen in de lucht. Een Duitsch vlieger, door een Franschea vervolgd, is voor Westende in zee gevallen. Booten, die in allerijl ter hulp kwamen, werden door watervliegtuigen der geallieerden aange vallen en door hun artillerie beschoten. Een boot zonk. Tal van bommen zijn op de vliegtuigloodsen ten Oosten van Muhlhausen geworpen. Drie Aviatiks werden getroffen. Verwoede gevechten in de lucht bij Nancy, waar een Aviatik naar beneden werd geschoten en een tweede d^ vlucht nam. LONDEN, 29 Nov. (Reuter part.l De cor respondent van de Daily Mail in Vlaanderen schrijft over de bijzondere stemming, die den vijand in het gebied van Yperen kenmerkt. De Duitsche soldaat is er diep neerslachtig, kleine afdeelingen deserteurs komen veel meer voor. Het gezegde, dat in Duitschland gang baarniemand komt van Vperen terug, wordt ook in de gelederen gebruikt. Zelfs de half- humoristische opmerkingen, die er uit de loop graven geroepen worden, wijzen er op, dat men er genoeg van heeft. Het weer en de verschrikkelijke toestand van sommige loop graven zijn hier voor een deel oorzaak van, maar de ware reden is, dat de Duitsehers be ginnen te voelen, dat, dank zij onze artillerie en munitie aanvoer, de weegschaal is doorge slagen en dat hun inferioriteit blijkbaar blij vend is. BERLIJN, 29 Nov. (Wolff). Officieele mede- deeling uit het groote hoofdkwartier: Op het geheele front heerschte bij helder vriezend weer levendige bedrijvigheid van de artillerie en van de vliegers. Ten N. van St. Mihiel is een vijandelijk vliegtuig tot een landing voor ons front ge dwongen en door ons artillerie-vuur vernield. In Comines zijn sedert de twee laatste weken door vijandelijk vuur 22 inwoners gedood en 8 gewond. PARIJS, 29 Nov. (Havas.) Officieel bericht van vanmiddag Er zijn gevechten met hand granaten geleverd langs den weg naar Reissel en in Lotharingen rond Reillon. Nadere bizonderheden omtrent den aanslag, door den vijand gisteren ondernomen tegen een onzer verdedigingswerken ten westen van Berry au Bac bevestigen de volslagen mis lukking ervan. Met handgranaten bestookt is de vijandelijke afdeeling gevlucht met ach terlating van veel lijken op hef gevechtsterrein wjj hebben bovendien gevangenen gemaakt. Gisteren zijn 4 Duitsche vliegtuigen boven erdun verschenen en hebben er eenige bommeu geworpen; stoffelijke schade is niet aangericht. Als vergelding hebben vijf Fransche vliegtuigen een twintig bommen op het station van Brielies, ten zuiden van Stenay geworpen. De spoorweg is over eenigen afstand vernield. Een trein, die in de richting van de zee reed, moest haastig terugkeeren. BERLIJN, 29 Nov. (Wolff.) Officieele mede- deeling uit het groote hoofdkwartier: De vervolging neemt verderen voortgang. Meer dan 1500 Serviërs zijn gevangen genomen. Het bericht van gisteren, ozer het beloop totnogtoe van den Servischen veldtocht, moet nog aangevuld worden met de mededeeling, dat het geheele aantal totdusver van de Serviërs afgenomen kanonnen 502 bedraagt, waaronder vele zware. LONDEN, 29 Nov. (Reuter.) Schrjjvende over de medeieeling van het Duitsche hoofd kwartier, welke verklaart dat de krijgsverrich tingen tegen Servië thans geëindigd zijn, zegt de TimesDe opsomming van de legers, die gebruikt zqn tot verplettering van het arme kleine Balkan-volk, dat Oostenrijk meende alleen te kunnen tuchtigen, tot een wreede ervaring het anders leerde, vermindert den roem van die krijgsverrichtingen eenigszins, hoezeer zij erop berekend moge zijn aan andere Balkan-staten vrees aan te jagen, De samenwerking van v. Mackensen's groep en het Oostenrijksche leger van v. Kovess, versterkt door de Duitsehers van von Gall witz' leger en twee Bulgaarsche legers in de Ser vische flank, is noodig geweest om de Serviërs naar het gebergte te drijven. Men acht het blijkbaar minder raadzaam om ze daar te volgen. Alle beschikbare troepen van twee machtige rijken, verraderljjk geholpen door de geheele sterkte van den gemachtigsten Balkan-staat, zijn voor die taak opgeroepen en men beroemt er zich op, dat zij volbracht is, ofschoon het Servische leger nog altijd in stand is gebleven. LONDEN, 29 Nov. (Reuter part.) De Daily Telegraph verneemt d. d. 28 dezer uit Athene Kolonel Wassits seint van het front bij Prizrend via Durazzo aan de Servische regeering, dat hij van plan is naar Skoetari te gaan. Het Servische leger verdedigt de passen waardoor de wegen van de Kossowovlakte naar Prizrend en de Star Planina leiden. Het volbrengt de terugtocht uit de stel lingen aan de vroegere Turksch-Servische grens in goede orde, en lijdt daarbij slechts geringe verliezen, terwijl het zijn samenhang behoudt en zijn artillerie enz. meevoert. Duizenden vluchtelingen zjjn in de vlakte van Kossowo achtergelaten. Men heeft besloten tot den terugtocht naar Skoetari en Durazzode voorhoede is reeds Albanië bij Ljoemkoela binnengerukt. Wat van de artillerie enz. niet kan worden mee gevoerd, zal worden vernield. De kolonel zegt verder, dat alle hoop om Monastir te redden is opgegeven. De vijand beschikte ovsr een strijdmacht, vjjlmaal sterker dan de zjjne. Hjj zou tot morgen stand houden Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN, brengen ingevolge artikel 37 in verband met artikel 12, le lid der Drankwet, ter openbare kennis dat bij hen is ingekomen een verzoekschrift om verlof tot den verkoop van alcoholhoude' den, anderen dan ster ken drank van MARTINUS G. BROEKENIIOVEN, koopman wonende te Ter Neuzen, in hel benedenlokaal van het perceel plaatselijk gemerkt 4 en gelegen aan de Westkolkstraat. Binnen twee weken nadat deze bekendmaking is geschied, kan ieder tegen het verleenen van het verlof schriftelijk bij Burgemeester en Wethouders bezwaren inbrengen. Ter Neuzen, 29 November 1915. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. L. WABEKE, Secretaris.

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1915 | | pagina 1