Loop der bevolking le Ter Neuzen. Turkije. UIT ONZE OMGEVING. Kerknieuws. Rechtszaken. Gemengde Berichten. Het is etu heele toer op dezen weg vooruit te komen van de tegenovergestelde zijde ko men colonnes lege wagens en lastdieren terug, zoodat het onmogelijk is langs de afdeelingen vooruit te rijden, en in de rij gaat het niet sneller dan 5 a 6 K.M. in het uur. In het dorp Slepats ligt de weg nog vol met lijken van Serviërs, en een Duitsch officier vertelde mij, dat hier gisteren een verwoed gevecht had plaats gehad. Een bataljon van het Duiische regiment was in Slepats geko men niet wetend dat het nog door Serviërs was bezet, die het dadelijk trachtten te om singelen en den terugtocht af te snijden. Door het hevige geweervuur opmerkzaam ge worden, kwamen een bataljon van hpt regi ment dat volgde, en een afdeeling van 't regimentte hulp, die onder de Ser vische bezetting, die in het naburige boschje terugtrok, een verschrikkelijk bloedbad aan richtten Ongeveer 1000 Serviërs verloren hier het leven, terwijl een honderdtal Duitschers in het grat moesten worden gffegd. 's Avonds kwamen wij eerst op de plaats onzer bestemming, eenige kilometers van het ftlorawadal, en het hevige kanongebulder tus- schen de hooge ons omringende bergen bewijst, dat de overtocht over de rivier wellicht nog groote offers zal kosten. Zakuta, waar wij heden overnachten, is eigenlijk geen dorp, zooals men zich dat gewoonlijk voorstelthet is een verzameling van een twintigtal boeren woningen met de daarbij behoorende stallen tegen de helling van het gebergte, op vrij grooten afstand van elkaar en van de kerk, die het middenpunt der gemeente vormt. Op den groenen berg voor de kerk wordt ons bivak opgeslagen, en eenige uren later het avondmaal in de open lucht genuttigd. In de kerk vind ik de familie van een stafofficier uit Kragoejewats, en een tweede familie uit Belgrado, die naar hier waren gevlucht, over tuigd hier goed geborgen te zijn vier vrouwen en vijf kinderen, die ootmoedig smeeken terug te mogen keeren. Zij zien dat officieren en manschappen hun niets' doen, dat zelfs het bevel wordt gegeven warm eten te geven en dat de eerste leeg teruggaande wagencolonne deze arme drommels naar huis kan brengen. Onder het eten komen lange colonnes ge vangenen voorbij de soldaten zien er moede en niet goed gevoed uit, zijn buitendien slechts gekleed. Hun geweren zijn niet van één model, alle soorten komen daaronder voor, waarvoor ook heel verschillende munitie noodig is Zij vertellen dat hun officieren hebben medege deeld, dat het Servische leger naar Italië zal gaan, wanneer Servië verloren is, maar dat de Franschen en Engelschen van Saloniki uit ongetwijfeld nog hulp zullen verleenen. Zij verklaren evenwel dat zij liever raa'r huis en niet langer vechten willen. En iets later kreeg de chef van den staf het bericht dat Niesj was genomen, zoodat dat nu het heele Noordelijk deel van* Servië tusschen Donau en Save in 't Noorden en Morawa in het Zuiden door de verbonden legers is bezet. Om 10 uur gaan wij slapen, en niettegenstaande de kanonnen ook 's nachts door blijven bulderen, is het in het bivak spoedig stil en rustig. Morgenochtend wordt de marsch naar het Morawadal voortgezet. SOFIA, 25 Nov. (Wolff.) Officieel Bul- gaarsch bericht van den 23sten Tien dagpn lang zijn om Pritsjtiua verwoede gevechten geleverd. Nadat ons leger vandaag de Serviërs van het noorden, oosten en zuiden voorgoed had omsingeld, heeft de vijand nog de uiterste pogingen gedaan om Pritsjtina te houden, maar hij heeft onzen druk niet kunnen weer staan en is uit zijn laatste stellingen gewor pen. waarop hij gedwongen was den terugtocht naar het westen te beginnen. Vanmiddag om half drie is een regiment ruiterij 'teerst de stad binnengetrokken, gevolgd door onze troepen van het noorderfront en afdeelingen van de aangrenzende Duitsche colonne. Het aantal gevangenen is nog niet vastgesteld. LONDEN, 25 Nov. (Part.) Uit Rome aan de Daily Telegraph dd. Woensdag 7,15 nm. De ware reden waarom de Bulgaren hun opmarsch naar Monastir uitstellen is, volgens den correspondent der Corriere della Sera te Saloniki, waarschijnlijk van hoofdzakelijk stra- tegischen aard. Het Bulgaarsche leger is teruggeslagen aan het front van de beneden- Tserna en aan het Fransche Wardarfront, waarop het een grooten aanval had beproefd. Verscheidene dagen achtereen wordt er reeds bij Gradsko gevochten. Generaal Sarrail heeft herhaaldelijk ver klaard dat hij alleen een grooten slag zal aanvaarden met aanzienlijke strijdkrachten, doch de Bulgaren en Duitschers schijnen niet geneigd hem in de gelegenheid te stellen uit te zoeken. Vier Bulgaarsche divisies, ter sterkte van 80.000 man, strijden aan het front, dat de Franschen bezet houden. De aanval is uiterst hevig, doch de Franschen bieden kracbtdadigen tegenstand De hardnekkige strijd is Zaterdag begonnen, toen de Bulgaarsche artillerie een poging deed' om een brug over de Rajets, op den uitersten linker-vleugel der Franschen, in handen der Bulgarente brengen. Het gevecht nam daarop plotseling een andere loop, doordat de Bulgaren een verwoeden infanterie aanval uitvoerden, die echter de branschen niet deed terugdeinzen. De strijd duurt daar ter plaatse nog voort. De toestand is er voor de bondgenooten moeilijk. LONDEN, 25 Nov. (Part.) De corres pondent van de Daily Telegraph te Saloniki meldt dat de toestand van Monastir dezelfde blijft. Als de vijand eindelijk besluit op de stad aan te trekken, zal hij ervaren dat de tijd aan de dappere verdedigers gelaten, goed is gebruikt. WEENEN, 25 Nov. (Wolff.) Officieel bericht uit het hoofdkwartier De Montenegrjjnen zijn ook ten oosten van Fotsa teruggeworpen. Ten Z.YV. van Sjenitsa zijn wij de Monte- negrjjnsche grens overgetrokken. Bij de reeds gemelde inneming van Mi- trowitsa hebben onze troepen 10,000 Serviërs gevangen genomen, 0 motieren, 12 veldka nonnen, tal van voertuigen, munitie van al lerlei soort, 7 locomotieven, 31 wagons en veel ander oorlogstuig buit gemaakt. Een O. H. kolonne heeft, na voorbjj Mitro- witsa^ te zijn opgerukt, de streek van Woetsitrn (ten Z. O. van Mitrowitsa, aan de Ibar) bezet. Ten zuiden daarvan zijn Duitsche en Bul gaarsche strijdkrachten bezig de Sitnitsa over te trekken. In de gevechten om Prisjtina zijr. 6800 Ser viërs gevangen genomen en 6 kanonnen buit gemaakt. Vredesvoorstellen aan Servië LONDEN, 25 Nov. (Part.) Uit Saloniki is, Woensdagavond, aan de Daily Telegraph ge seind Ik ben in staat uit gezaghebbende bron te verzekeren dat van Duitsche zjjde aan Ser vië het Voorstel is gedaan om een afzonder lijken vrede te sluiten. Het aanbod was be lichaamd in een boodschap van generaal von Mackensen, die onder dekking van de witte vlag naar de Servische linies is gebracht en gericht was aan den Servischen kroonprins te Prizrend. De boodschap stelde onmiddelljjke staking der vijandelijkheden voor; de Duitschers, Oosten rijkers en Bulgaren zouden de stellingen, die zij toen innamen en die ongeveer dezelfde waren als thans, blijven bezetten. Zoodra mo gelijk zouden dan gevolmachtigden bijeenko men voor het sluiten van een vredesverdrag op den grondslag van afstand aan Bulgarije van den uitersten noordoosthoek van Servië, van Knjadzewats tot Pirot en van geheel Ser visch Macedonië met inbegrip van het wilajet Luskuup. Oud-Servië zou Servisch blijven. Het gevechtsterrein tusschen de Servische en de Duitsche linies werd voorgesteld als plaats, waar de gevolmachtigden zouden bijeen komen. De Servische kroonprins beantwoordde het voorstel met een stellige weigering. De Serviërs verzekeren dat zij met de Bul garen niet willen onderhandelen en zoolang mogelijk tegenstand zulLn blijven bieden op de bergen en de paséen, die de vlakte van Kossowo (het Merelveld) omringen. De tsaar heeft persoonlijk een telegram aan Pasjits gezonden, waarin hij belooft dat binnen een week Russische troepen in Bulgarije zullen verschijnen. Ook de Italiaansche regeering heelt de zending Van een expeditieleger van 40,000 man beloofd. Bij Bagdad. LONDEN, 24 Nov, (Reuter.) Het ministerie voor Indië bericht: «De Engelsche troepen hebben Maandag na een hevig gevecht, dat den geheelen dag duurde, de^Turkscbe stelliog te CtesiphoD, op 18 mijl afstand van Bagdad, veroveid, 800 man gevangen genomen en een menigte wapens en uitrustingsstukken buitge maakt. De Engelschen verloren 2000 man aan dooden en gewonden. In den nacht van 23 op 24 November werden tegenaanvallen der Turken afgeslagen. Heden echter moesten de Engelsche troepen wegens gebrek aan water terugtrekken naar de rivier drie of vier mijlen beneden de ge nomen stelling*. TurliHcii legerbericht. KONSTANT1NOPEL, 24 Nov. (W. B.) Het, Hoofdkwartier berichtAan het Dardanel- lenfront, behalve nu en dan artillerie en hand- bommen, niets bijzonders. Van de overige fronten valt niets te ver melden. Naar men ons meldt heeft de Z. L. M. het initiatief genomen een aandenken te stichten voor wijlen G. A. Vorsterman van Oyen. Daartoe zal eene Commissie gevormd worden uit alle vereenigingen, waarin de overledene zitting had. Te Biervliet vermiste de landbouwer I. af en toe een paar kippen. De vermoe delijke dader is gearresteerd. Hij had juist een kippenboutje in den pot. Voor vrije- en ordeoefeningen zijn ge slaagd mej, J. M. Bosdijk, Schoondijke, en de heeren W. Hardon, Nieuwvliet, en M. Hoste, Oostburg. In de raadszitting te Biervliet op Woens- dag jl. werd tot lid der commissie tot wering van schoolverznim met algemeene stemmen benoemd de heer J. Wijffels, in de vacature van den heer E de Dobbelaere, die na zjjn herbenoeming bedankte wegens langdurige ongesteldheid. Aan het adres om een verhardingsweg tus schen beide deelen van Zeeuwsch-Vlaanderen werd adhaesie verleend. Inzake een nieuwe veldwachterswoning zal de bouwkundige der gemeente de heer van Baal te Oostbug, geraadpleegd worden. Ook is besloten de gemeente ambtenaren met minder dan 600 inkomen, vrij testellen van den pensioen-grondslag. Door Ged. Staten in dit gewest is verlof verleend aan den heer J. Maarleveld, onder wijzer aan school A, tot uitoefening der functie van ambtenaar ter secretarie Men meldt ons, dat de bouw van het Sint Anthonius Gesticht te Oostburg, die in het begin van den oorlog gestaakt werd, met het voorjaar weer zal aangevangen worden. Het geheel zal alsdan ook centraal verwarmd worden en verlicht met gas. Door de politie te Vlissingen is aan gehouden een daar wonende Belgische loods, die verdacht wordt, hulp te hebben verleend bij het ontvluchten van eenige in het jnter- neering8depöt te Vlissingen verblijvende Bel gische soldaten, een drietal dezer ontvluchten zjjn inmiddels weer aangehouden. Besmettelijke ziekten. In de week van 1723 Nov. zijn de vol gende besmettelijke ziekten uit Zeeland ter kennis van den centralen gezondheidsraad gekomen Roodvonk 24 gevallen te Ter Npuzen, 8 te Hoek, 4 te Rilland-Bath en te Stavenisse, en voorts een geval te Axel, Middelburg en Zaamslag. Diphteristis 3 gevallen te Zierikzee en een te Westdorpe. Zondag 28 November 1915. Ned. Hervormde Kerk. Ter Neuzen Voorm. 91/, u., en nam. 2 u.. Ds. A. Timmerman. Bediening H. Doop. Sluiskil. Yoorm. 91/» u., en nam. 2 u., dhr. L. Dek. ItHlst. Voorm. 9'/9 u., Ds. L. M. de Boer. Gereformeerde Kerk. Ter Neuzen. Voorm. 9 u., leeskerk en nam. 2 u., vermoedelijk Ds. de Walle van Zaamslag. Gereformeerde gemeente (Vlooswijkstraat). Ier Neuzen. 9 u., 2 u., en ö'/j u., leeskerk. Oud-Gereformeerde gemeente (Vlooswijkstraat) Tor Neuzen. 9 u., 2 u., en 51/u., Ds. L. Hubrechtso van 's Grave polder. Lokaal „Ebeu-Haëzer" (Kerkhoflaan Ter Neuzen. Nam. 5'/a u., Evangelisatie. In de loop dezer week zijn alhier de vol gende personen gevestigd L. G. Rottier, arbeider, Baandijk 42 van Clinge L. M. van der Ley, spoorlegger, Nieuwediep 6 van Stad Doetichem Chr. van Kolk, zonder beroep, Walravenstraat 1 van Veenhuizen A. L. Hoosemans, koop man, Westkolkstraat 8/10 van Chicago M. J. Pastijn, dienstbode, Westkolkstraat 8/10 van Westdorpe M. M. L. van Lent, dienst bode, P. 196 van Sas van Gent A. de Maat, arbeider, O 12 van Wulfen. Vertrokken H. J. Klop, zonder beroep, N. station weg 14 naar Amsterdam F. Los, zonder beroep, van Bovenstraat 2 naar Scheveningen A. W. van Susteren, pater capucyn, Q 183 naar 's Hertogenbosch J. M. van de Sande, pater capucyn, Q 183 naar Breda J. Mar tinus, pater capucyn, Q 183 naar Gemert. Arrondlssements-Reciitbank te Middelburg De rechtbank heeft in hare zitting van 26 Nov. de volgende vonnissen uitgesproken S. V., oud 16 j, zonder beroep te Biervliet, is wegens mishandeling veroordeeld tot 3,50 boete of 1 week tuchtschool. R. d. B oud 20 j., landarbeider te Eede, gedetineerd, is wegens diefstal brj herhaling veroord. tot 3 maanden gevangenisstraf met mindering der preventieve hechtenis. A. v. O., oud 39 j., koopman te Koewacht, gedetineerd, is wegens verduistering veroord. tot 8 maanden gevang, met aftrek der preven tieve hechtenis. P. d. D., oud 75 j„ voerman, V. d. D., oud 33 j., vrouw van L. L. beiden wonende te Philhppine, zijn wegens mishandeling ieder veroord. tot 10 boete of 10 dagen hecht. E. J. d. M., oud 59 j.. landbouwer te Sluis, is wegens eenvoudige beleediging veroord. tot 5 boete of 5 dagen hecht. C. M., oud 39 j., venter te Amsterdam, ge detineerd, is wegens bedelarjj, gepleegd te Ter Neuzen, veroord. tot 12 dagen hecht, E. d. R., oud 11 j., zonder beroep te Hulst, beklaagd van brandstichting, is vrijgesproken. Een dapper generaal Kapitein Bean, de officieele persvertegen woordiger bjj de Australische strijdkrachten aan de Dardanellen, deelt bijzonderheden mede over het ongeluk van het transportschip «South land dat op 2 September in de Aegeische Zee werd getorpedeerd. Hij leelt daarin mede, dat de discipline en koelbloedigheid van de op het transportschip aanwezige troepen voortreffelijk was en dat het aan het gedrag der soldaten te danken is, dat het schip ten slotte nog onder stoom Moedros kou bereiken. Hjj vertelt o. a. hoe een der mannen, toen bij het water in het schip maar steeds zag stijgeL, uitriep: «Jammer, dat twee eu een halve maand in de woestjjn zoo ten einde moeten komen". «Are we downhearted?" riep toen een ander. Neen, antwoordden allen in koor. «Zijn we bang om te sterven", riep een derde. YVeer was het antwoord een alge meen «Neen". Kapitein Bean is niet zoo goed te spreken over de bemanning van het schip, die voor een deel «erger dan nutteloos" bleek, zoodat de soldaten voor een groot deel het werk der zeelieden moesten doen. Bij de ramp kwamen o.a. generaal Linton om het leven. Hij bevond zich in een boot, die omsloeg. Men zag hem zwemmen en wilde hem redden. Het gaat mij goed, zeide de generaal echter. Red eerst de anderen. Aldus geschiedde, maar toen eindelijk, nadat de andereD in veiligheid waren de generaal uit het water werd opgehaald, bleek hjj zoo uitgeput, dat hij weldra den geest gaf. Deserteur gepakt. Maandagnacht heeft jhet te IJmuiden bin nenkomende stoomschip «Eemstroom", van Huil, ruim twee uur vertraging ondervonden voor het verlaten van de groote schutsluis, omdat een deserteur, die met het stoomschip was meegegeven, zich aan boord verscholen had en eerst na twee uur zoekens achter den donkeyketel teruggevonden werd. Hij moest aan de politie worden overgegeven, om daarna ter beschikking van de militaire autoriteiten gesteld te worden, 't Was zekere H. L. S., die ruim 4 weken geleden als stow away met het stoomschip naar Engeland gedeserteerd was van zjjn garnizoen te Amsterdam. Men had hem in Engeland wegens het ontbreken van een pas gearrestêerd en 4 weken gevangen gehouden. Postdiefstal. Men meldt uit Oldtnzaal aan de »N. Ct." Sinds eenige dagen is een gesloten postzakf afkomstig van Aalbergen en bestemd voor Almelo, zoek. Deze postzak, bevattende o.m. 400 aan bankpapier en ƒ160 aan zilzer, moest verzonden worden per postrit van Al- bergen naar Oldenzaal en van daar per spoor naar Almelo. De conducteur van het post- rjjtuig in den trein, waarmede het vervoer van Oldenzaal naar Almelo moest geschieden, vermiste den poetzak op het traject Oldendaal- Hengelo en gaf van het ontbreken onmiddel- Ijjk bjj aankomst kennis. Ook de justitie werd kennis gegeven en onmiddelljjk een onderzoek ingesteld, doch tot nu toe zonder resultaat. Een rijwieldief gesnapt. De aan het station te NaardenBussum gearresteerde rjjwieldief is naar Alkmaar over gebracht, waar hjj bekende, dat ten zijnent 24 rjj wielen waren, afkomstig van een broeder. Deze is daarop te Amsterdam aangehouden en naar Alkmaar overgebracht. Deze broeder werd in het bezit gevonden van een bedrag van f 1100, verschillende gouden voorwerpen benevens van een bos loopers. Onmiddeljjk werd de politie te Hilversum met den uitslag van het onderzoek in kennis gested, die daarop alle rjjwielen in beslag nam, waar van er acht zjjn herkend als afkomstig van diefstal te Amsterdam, 4 idem te Hilversum en 3 idem te Alkmaar. Tevens is nog in be slag genomen te Laren een rjj wiel eveneens van den aangehoudene afkomstig.

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1915 | | pagina 2