Van het Italiaansch-Oostenrpsche gevechtsterrein. BINNENLAND. UIT ONZE OMGEVING. Serviërs nu de hoogten ten Noorden en ten Zuiden van Lebane bezet houden. Het bericht, dat niet gedateerd is, is blijkbaar door de gebeurtenissen achterhaald, aangezien het krijgsbedrijf zich reeds ver van de in het telegram genoemden plaatsen verwijderd heeft.) (Red. N. R. Ct.) LONDEN, 22 Nov. (Part.) Uit Saloniki is d.d. gisteren aan de Daily Telegraph ge seind Zooals de Servische minister van oorlog mij te Monastir heeft meedegedeeld, is het Servische leger er in geslaagd bij zijn terugtocht zijn bewapening en onderling ver band te bewaren. Dit moet echter niet worden opgevat als een bewijs dat zijn toestand is verbeterd. Wel is het ontsnapt aan vernietiging door den vijand, maar het wordt bedreigd door een nog grooter gevaar, waartegen dapperheid niet helpt, nl.gebrek aan levensmiddelen. Benard en afgesloten van de verbinding met de bui tenwereld, moet het om hongersnood te ontgaan, zich of door de Bulgaren bij Üuskuup heen slaan, of door Albanië naar de Adriatische Zee trekken. De Serviërs zullen het laatste kiezen, want de Bulgaren hebben al hun strijdkrachten in Macedonië aangetrokken. Op het oogenblik is de Servische regeering, met de vier gezanten der ententemogendheden, te Prizrend. SOFIA, 22 Nov. (Wolff.) Bljjkens het offi- cieele Bulgaarsche communiqué van den I8den ontwikkelen over het geheele front de krijgs bedrijven zich op voor Bulgarije gunstige wjjze. De Bulgaren hebben nog 1200 man gevangen genomen. Het officieele communiqué van den 22sten luidtHet offensief maakt krachtige vorde ringen. Na verwoede gevechten zijn onze legers Prisjtina van het Noorden en Oosten genaderd. Wij hebben nog 1800 man en bovendien een half eskadron cavalerie gevangen genomen. De Italiaansche legatie in den Haag ver strekt het volgende bericht van het opper bevel, d.d. 21 November De dag van gisteren bracht belangrijke successen voor onze wapens langs het Isonzo- front en vooral op de hoogten ten noordwesten van Görz. Het gevecht begon gedurende den nacht, in den loop, waarvan onze soldaten met groote driestheid talrijke openingen maak ten in de uitgebreide prikkeldraadversperrin gen, die vóór zeer sterke vijandelijke loop graven waren aangebracht. Bjj het aanbreken van den dag viel onze infanterie gesteund door de artillerie, de hoogten aan ten noord oosten en ten zuidwesten van de streek, die den weg van San Floriano naar Görz be- heerscht. De vijand bood een hardnekkig ver zet, maar door de onstuimigheid onzer aan vallen ten slotte omvergeloopen, moest hij vluchten, loopgraven, vol lijken achterlatende, terwijl hjj 459 gevangenen, waaronder vele officieren, in onze handen liet. De hevige achtereenvolgende aanvallen des vyands, en waarvan enkele voorafgegaan werden door de kreet »Savoie*, ten einde de onzen te mis leiden, werden allen met onwrikbare vastbe radenheid afgeslagen. Ook hebben wij op de hoogten van Podgora en Calvario ten Zuiden van Oslavia, door een bewonderenswaardig optreden te midden van een verwoed vuur van het vijandelijk geschut, twee andere rjjen loopgraven ontredderd en hebben wij bijna de toplinie bereikt. Op de Karstvlakte duurt onze opmarsch langs de noordelijke hellingen van de Monte San Michele en ten zuidwesten van San Martino voortwij verjoegen den vijand uit loopgraaf tot loopgraaf en maakten 37 gevangenen. Vjjandeljjke vliegtuigen hebben gisteren eenige bommen op Schio geworpen en acht soldaten licht gewond. Een onzer vliegeskaders heeft opnieuw, onder ongunstige weersgesteld heden wegens den zeer hevigen wind, een aanval gedaan op het vliegkamp van AessoveZza, op hetwelk het meer dan 100 granaten wierp. Daarna zijn onze vliegtuigen, zonder schade te hebben beloopen, teruggekeerd. kustverdediging. Het afdeelingsonderzoek der Tweede Kame- tot vaststelling van de begrooting van inkom sten en uitgaven van het »Fonds ter verbe tering van Kustverdediging*, dienst 1916, heeft aanleiding gegeven tot de vraag, hoe het thans staat met den bouw van het fort te Vlissingen. Vele leden spreken het vertrouwen uit, dat zoolang de oorlog duurt, aan dit fort niet wordt voortgewerkt. Het verdient aanbeveling den uitslag van den oorlog of te wachten en van de ervaring in den oorlog opgedaan, nauw keurig kennis te nemen, alvorens wij defi nitief beslissen ten opzichte van een kostbaar fort tot welks stichting het besluit genomen is onder politieke en militaire omstandigheden, die van de huidige hemelsbreed verschillen. 1896—23 Nov.—1915. Gisteren was het 25 jaar geleden, dat door den dood van Koning Willem III Prinses Wilhelmina Koningin Wilhelmina der Neder landen werd. Al werd Zij toen, als tienjarig meisje, ook niet dadelijk regeerend vorstin, en al nam nog acht jaar lang haar waardige, warm met ons volk mee voelende Moeder, het regentschap waar, toch is er wel reden dit jubileum speciaal te bespreken. Want die vijf en twintig jaar is Wilhelmina van Oranje onze Koningin geweest in dien goeden zin, dat Zij eerst als meisje toen als vrouw het verzamelpunt was van de Neder- landsche natie. Als meisje is onze Koningin vereerd met een roerende aanhankelijkheid. Als vrouw en zelfstandig regeerende vorstin heeft Zij bovendien de groote achting en waar deering verworven door Haar daadwerkelijke zorg voor de belangen van het Nederlandsche volk. In de moeilijke dagen die wij nu doorleven is dit vooral sterk in het licht gekomen door het initiatief der Koningin tot oprichting van het Kon. Nederl. Steuncomité en de Crediet- verzorging voor den Middenstand. En trou wens ook door verschillende persoonlijke handelingen. De banden tusschen Vorstin en Volk zijn daardoor versterkt. Moge die toestand nog lang zoo blijven schrijft de Midd. Ct., waarmede wel alle Nederlanders zullen instemmen. Weer een nieuwe partij De (antirev.) Amsterdammer bevat een ad vertentie, waarin >alle democraten van christe- lijken huize die een zelfstandige politieke actie verkiezen boven een samengaan met conser vatieve groepen, worden opgeroepen tot de vorming van een christeljjke volkspartij*. Vrijdagavond jl. waren onze vroede va deren spoedeischend bijeen geroepen. Met uit zondering van de heeren Dees en Donze waren allen aanwezig. Van de ingekomen stukken stippen wij aan, dat een kennisgeving was ingekomen van den heer A. Nolet, (gekozen in de vacature Drost) dat hij de benoeming tot lid van de commissie van toezicht op het lager en op het middel baar onderwijs niet aanneemt. Naar verluidt, had de heer Nolet zich oorspronkelijk tegen over het college dat hem voordroeg verklaard, eene benoeming te zullen aannemen. Van den heer H. L. C. Kok, onderwijzer bjj het M. U. L. Onderwijs, was een adres inge komen, waarin hij herziening van zijn salaris verzoekt, dat in verband met het door hem gegeven middelbaar onderwijs in vergelijking met anderen dergelijke inrichtingen elders, zeer laag is. B. en W. werden verzocht hierover nader rapport uit te brengen, evenals aangaande een verzoek van W. H. van Doeselaar, ge meentearbeider te Sluiskil, die niet meer kan opgenomen worden in de pensionneering voor de gemeenteambtenaren daar hij daarvoor vroeger bedankte (hij had toen slechts een salaris van 50) en nu verzoekt, hem eene bjjdrage te verleenen in eene premie voor het sluiten eener particuliere pensioensverzekering. Daarop kwam in behandeling het punt waarvoor de zitting eigenlijk was belegdde voorziening in de kosten vallende op de be strijding van besmettelijke ziekten. Zooals bekend, doen zich in de gemeente voortdurend gevallen van roodvonk voor en werd de uit breiding van bedenkelijken aard. De inspecteur voor de volksgezondheid, die hier in verband met die ziektegevallen kwam, hield, blijkens de mededeeliug van den Voorz. eene confe rentie met de gemeentelijke autoriteiten en den militairen commandant, daar ook de mi litaire belangen ten nauwste hierbij betrokken zijn. Verschillende maatregelen werden be sproken, maatregelen waaruit zoowel voor de gemeente als voor de militairen groote bezwaren zouden voortvloeien, doch ten slotte nam de inspecteur genoegen met de voorgestelde maat regelen tot bestrijding der ziekte. Daar de gewone wettelijke bepalingen hierin niet konden voorzien, werd eene verordening ontworpen. Spoedheidshalve werd de com mandant der kustbatterjj, die hiertoe wegens den staat van beleg bevoegd is, verzocht, die verordening te willen uitvaardigen. Genoemde verordening beoogt te bewerken een genees kundig onderzoek van elk ziektegeval dat zich in een gezin voordoet, ter voorkoming van het verzwjjgen van gevallea van roodvonk, wat natuurljjk het verspreiden dier ziekte in de hand kan werken. Zoodra bespeurd wordt, dat in een gezin waarvan een kind ter school komt een z>eke is, wordt het kind naar huis gezonden, met de boodschap, dat het niet ter school mag komen, dan na een verklaring van een geneesheer, dat de zieke niet aan eene besmettelijke ziekte lijdende is. Op het stadhuis kan een briefje worden gehaald, voor t het verkrijgen van dat geneeskundig onderzoek. B. en W. achtten het raadzaam, de kosten van dat onderzoek voor rekening der gemeente te nemen, daar anders het gevaar bestond, dat er in verband met die kosten, toch nog gevallen zouden verzwegen worden. Zij maak ten een accoord met de geneesheeren dat voor binnen de kom 50 voor een onderzoek daar buiten 75 cent zou worden betaald. Het aan wijzen van den geneesheer wordt aan de be trokken gezinshoofden overgelaten. Daar op de begrooting geen post voorkomt ter bestrijding dier uitgaaf, dachten B. en W. goed te doen hiermede den raad in kennis te stellen, opdat ze niet met de rekening zou den behoeven te komen nadat het geld was uitgegeven (het college is door ervaring op dit gebied wjjs geworden). Er werd tegen deze regeling geen enkele stem verheven, men was algemeen van de naadzakelijkheid overtuigd. Dhr. Lensen lokte den Voorz. uit tot de nadere verklaring, dat deze maatregelen noodig waren om de ver klaring van het epidemisch heerschen der ziekte te weerhouden, die natuurlijk een groot ongerief zou veroorzaken, vooral voor het garnizoen, daar dan niemand met verlof huis waarts zou mogen gaan, en ook de elders in garnizoen zijnde militairen niet herwaarts zouden mogen komen, wat een groot onge rief voor de betrokken families zou veroor zaken. Hierop kwam in stemming het voorstel van dhr. Van Hasselt, waarover in de vorige ver gadering de stemmen staakten, om B. en W. uit te noodigen, eene verordening te ontwerpen en in te dienen waarbjj het sluitingsuur der café's wordt beperkt en ook aan den Burge meester de macht wordt ontnomen om vrjjuit vergunning te geven voor het houden van ver makelijkheden, laten spelen van muziekinstru menten enz. We kunnen onze lezers den uitslag dier voor de vrijzinnigen droevigen uitslag niet besparen, het feit ligt er de voorsteller hand haafde zijn voorstel en dit werd met 6 tegen 5 stemmen aangenomen. Met de aanwezige antirev. leden stemden ook voor dhrn. Van Nes en Van Hasselt. Hoe moet het onzen grijzen wethouder, üie al meer dan 30 jaren de campagnes heeft meegemaakt, te moede zijn geweest. Telkens wanneer beperking der vermakelijkheden aan de orde kwam (aan een inkrimping van het sluitingsuur werd zelfs van antirev. zjjde nooit gedacht) heeft hjj de vrijzinnige leden zien pal staan tegen eene inkorting der vrijheid op dit gebied. Zou hjj zjjn ooren geloofd hebben, nu een onder vrjjzinnige vlag gekozen lid een voorstel deed, dat veel verder gaat dan eenig voorstel dat op dit gebied ooit gedaan werd en waar nu 2 leden dier party hun stem aan gaven Wei mag gevraagd worden wie hier dwaalt. Zjjn het de nieuwe leden, of is het de party zooals die hier sinds onze heugenis bestond? Hadden dan de vele eminente leden, die we van wege onze party in den loop der jaren in den ïaad zitting zagen nemen het mis? Toch waren dit menschen die meer algemeene?» omgang in onze stad hadden dan de voor steller en zich niet in een zeer beperkt krin getje bewogen. Wat het eigeuljjke doel is, moet nog blijken, maar het hoeveel doet er ook minder toe, dat een vrjjzinnige een aanslag provoceert op de vrijheid van het verkeer, zonder dat feiten bekend zjjn, die eene zoo ingrjjpende belem mering wettigen, is al droef. Men moet zich afvragen kan dat een vrjjzinnige zjjn Heeft die zich soms onder valsche vlag aangediend Het laatste woord is hierover nog niet ge sproken. Verder vroegen B. en W. den Raad, nu eens precies vast te stellen, welke gemeente ambtenaren eigenlyk in 1916 den toeslag van 50 zullen moeten ontvangen, aangezien de in de vorige vergadering genomen besluiten daaromtrent tegenstrijdig zjjn en er in elk geval reeds van verschil van meening bleek. Het kwam nu uit, dat de Raad het eigenlyk ook niet juist wist. De voorsteller, dhr. Waalkes, zeide het gedaan te hebben, om alleen te helpen diegenen, die het noodig hadden, en als zoodanig werden beschouwd zjj, die minder dan 950 inkomen hebben. Nu bleek verschil van meening over de vraag of alleen het inkomen als gemeente-ambtenaar zou gelden, dan wel het geheele inkomen. Dhr. Lensen meende, dat dit moeilyk zou uit te maken zjjn. Dhr Van Hasselt achtte dat zeer eenvoudig, /ie Raad moest dan het door hem vastgestelde boekje van den Hoofd, omslag maar raadplegen. Er werd geweifeld, dhr Lensen, die herinnerde dat hjj tegen deze regeling was geweest, wilde de heeren uit de moeiljjkheden helpen, door 70or te stellen het nog eens aan te houden. Dit werd aange nomen. Alleen Dhr D. Sc'neele was er tegen, die wilde het terstond uitmaken. Dhr. De Jager vroeg een Ijjst der ambtenaren met hun inkomen, om het op 't gemak eens te bestudeeren Ambtenaren die zich voorloopig al blij gemaakt hadden met het te hunnen opzichte genomen besluit (een fooitje kan toch ieder, ook die met het hoogste inkomen gebruiken) zouden nu ten slotte nog wel eens van een koude kermis kunnen thuis komen en het spreekwoord bewaarheid zien »beter een vogel in de hand dan 10 in de lucht.* In verband met de verhooging der tege moetkoming in de woninghuur voor den onderwijzer Imandt te Sluiskil, die nu met zijDe collega's in de kom geljjk staat, werd de betrekkeljjke verordening op de salarieering der onderwjjzers gewijzigd. Daar de vereeniging tot Ziekenverzorging nog geen goedkoop kapitaal heeft kunnen vinden voor de leening tot verbouwing van het ziekenhuis verzocht zjj evenals het vorig jaar, weder 30, rente bjj te passen. Dit verzoek werd ingewilligd. Tot lid van het Burgerl. Armbestuur werd herbenoemd de heer D. van den Ouden. Bjj de omvraag gaf de heer De Bruijne te kennen, dat hij in den loop der week aan de loskade aan het Schuttershof twee paarden, gespannen voor een wagen, in een schip met pulp had zien vallen. Hjj vindt die losplaats, zoo zonder leuning, heel gevaarlijk voor het afhalen of brengen van goederen met voertuigen waarvoor paarden gespannen. Hjj zou wenschen dat den waterstaat gewezen werd op de wen- scheljjkbeid van het maken eener jjzeren be schoeiing aldaar (De spreker zal wel bedoeld hebben een hekwerk of afrastering. Nu veel gevaar voor gevolg geven aan dien wenk zal er wel niet bestaan. Waar vindt men een loskade aan den waterkant afgesloten door een hekwerk. Ons dunkt, dat al degenen die er te lossen of te laden hebben, met zoo'n voorziening, die hun werk ernstig belemmeren zou, den heer De Brujjne allerminst dankbaar zouden zjjn als zjjn denkbeeld verwezen'ijkt werd.) Eene benoeming. Tot geneesheer bjj den geneeskundigen gemeentedienst te 's Gravenhage is benoemd de heer D. Buyze, arts alhier. Voordracht onderwijzeres. De voordracht ter benoeming van eene onderwjjzeres aan school B alhier bestaat uit de dames: J. Jansen, onderwijzeres aan school D alhier, J. van Splunter te Hansweert en P. M. L. Willemse te Vlissingen. - Bljjkens het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer betreffende het Hoofdstuk Binnenlandsche Zaken der Staatsbegrooting 1916 werd bjj het Afdeelingsonderzoek door sommige leden opgemerkt, dat een hoogere burgerschool als die te Ter Neuzen, welke een slechts zeer gering aantal leerlingen telt, niet voor subsidie behoorde in aanmerking te komen. Hiertegenover wezen anderen op de bizondere omstandigheden, waarin deze school verkeert, voor deze school, begonnen met slechts één klasse, aansluitend aan het M. U L. O. ter plaatse, bestaat vooruitzicht op vermeerdering van het getal leerlingen steeds meer ouders doen er hun kinderen M. U. L. O. genieten, nu er kans op voltooi ing van hunne studie is. Deze leden steunden het adres, waarin op ruimer subsidie wordt aangedrongen. Aanvankeljjk was op de be grooting voor 1915 een subsidie van ƒ12000 in uitzicht gesteld Onder de bekende redenen was het op f 10000 teruggebracht. Intusschen is gebleken, dat bij zorgvuldig beheer in 1915 de uitgaven ƒ2000 hooger en de inkomsten 2500 lager waren dan aanvankeljjk geraamd. Dit nadeelig saldo heeft de gemeente moeten bijpassen. Herstel van den post ƒ12000 werd verzocht. Een jonge Belgische vrouw, die opreis was van Ter Neuzen naar Kattendjjke en die in eerstgenoemde plaats gevallen was en haar been had gebroken, kon te Vlissingen niet verder reizen en is naar het gasthuis over gebracht. De vorige week vertrokken uit het door gangshuis voor vluchtelingen te Hulst 52 vluchtelingen naar het vluchtoord Uden. Kan men de laatst uit België aangekomenen ge- looven, dan zouden in St. Nicolaas 2'/2 uur gaans van Hulst) zich niet minder dan 3000 a 4000 vluchtelingen bevinden uit Noord- Frankrijk en de omstreken van Charleroi, wachtende op een gelegenheid om de Belgisch- Nederlandsche grens te kunnen passeeren en op Nederlandschen bodem een veilig tehuig te vinden. Naar aanleiding van een adres van de afd. Bresken» van Volksonderwjjs* om een goedkooper tarief op de Prov. booten voor schoulreisjes, verklaren Ged. Staten bereid te zjjn het tarief voor schoolkinde ren, die onder geleide een uitstapje ma ken, op de helft van den gewonen prjjs vast te stellen. Geljjk reeds gemeld is, stellen zij voor het adres in hunne handeD te stellen ter afdoening.

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1915 | | pagina 2