Vrijzinnig Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen, Van het Westelijk oorlogstooneel. Van iiet Oostelijk oorlogstooneel. Op het Zuidoostelijk oorlogstooneel So. 2626. 26e Jaargang. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 cent voor binnen en buiten Ter Neuzen. Voor België 95 cent bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij alle Boekbandelaren, Brievengaarders en den Uitgever. Telef. latere. No 15. ADVERTENTIEPRIJS: V an 1 tot en met 5 regels 50 sent; elke regel meer 10 cent. Bij abonnement aanmerkelijk ver minderd tariel. Grootere letters naar plaatsruimte Redactie-adres: Noordstraat 10, Ter Neuzen Deze Conrant Terachjjnt eiken W O f ll d at - en Zat erdagmorgeu bjj den Uitgever M DE JONGiS. te Ter Neuzen. DE OORLOG. De algemeene toestand. Van den strijd in Servië big ven de berichten ongunstig luiden voor de Servische troepen. Zooals wij reeds deden opmerken kunnen deze, ondanks hun schitterende heldendaden niet op tegen de overmachtige vijandelijke legers, die van uit het noorden, het oosten en het westen in hun land doordrongen en wier opmarscb steeds wordt voortgezet. Nu komt uit Rome het bericht, dat het Servische leger bij Leskowatsj en Nisj een belangrijke overwinning behaalde op de Bul- gaarsche troepen, die zulke zware verliezen hebben geleden, dat zij gedurende eenigen tijd elke operatie in die «treek zullen moeten opgeven. Een rimes"-bericht hierover zegt, dat het gevecht drie dagen duurde het ein digde met den terugtocht der Bulgaren, die groote hoeveelheden ammunitie moesten ach terlaten. De Serviërs bezetten de hoogtestel lingen ten noorden en zuiden van Lemban (Lebane Het is mogelijk, dat de Serviërs een over winning hebben behaald. Maar het is niet waarschijnlijk dat dit gebeurde op de plaats, die in de telegrammen wordt aangegeven. Reeds dagenlang zijn de Oostenrijks-Duitsche en Bulgaarsche troepen in een gevecht met de Serviërs gewikkeld veel meer westelijk van de in dit bericht genoemde plaatsen. Novi Bazar is door de Oostenrijkers bezetde legers van Von Gallwitz en Bojadjef strijden ten Oosten en ten Noorden van Pristina, aan den ingang van het Labdal, en van de vlakte van Kossovo, in de geschiedenis bekend als het Amselveld. De Servische legers zijn saamgedrongen in de kleine ruimte tussc'hen die streek en de grens van Montenegro. Dat troepen uit het Zuiden zouden zijn opgerukt, om de Bulgaren in hun rug aan te vallen is eveneens niet waarschijnlijk wijl het Fransche leizerbericht meldt, dat na de gevechten bij Kosturina in Macedonië, waarin de tegenaanvallen der Bul garen werden afgeslagen, het kalm geworden is aan het Fransche frontdat van daar troepen zouden zijn opgerukt tot in de lijn NisjLeskowatsj is niet aan te nemen. Wat er dus waar is van deze Servische overwinning en waar die heeft plaats ge had, zullen wij waarschijnlijk wel nader hooren. Het Russische legerbericht meldt, dat in een gevecht^ bij Tsartorysk, aan den spoor weg Kowel-Sarny, deze stad door de Duitsch- Oostenrijksche troepen moest worden ontruimd. De Russen, die verleden week over de Styr werden teruggeslagen, hebben van hun zijde de Duitsch-Oostenrijksche legers genoodzaakt weder op den westelijken oever aan de Styr terug te gaan. Uit de nader daarover ont vangen berichten blijkt, dat de Russische ar tillerie, die aan de overzijde van de Styr, in een hooger terrein was opgesteld, de positie der Duitsch-Oostenrjjksche legers onhoudbaar maakte, en hen daaruit verdreef. De herne ming van Tsartorysk heeft aanleiding gegeven aan de Russen om hun aanval in Westelijke richting voort te zetten en Kostinitza, vier mijlen ten N.W. van Tsartorysk eveneens te hernemen. De toestand op het Westelijk oorlogsterrein is niet gewjjzigd. BERLIJN, 22 Nov. (Wolff) Officieele mede- deeling uit het groote hoofdkwartier: Geen gebeurtenissen van belang. De artillerie van den vijand toonde leven dige bedrijvigheid in Champagne, tusschen Maas en Moezel en ten O. van Lune'ville, PARIJS, 21 Nov. (Reuter) De officieele kennisgeving van hedenavond bepaalt zich tot het geven van bizonderheden over de activiteit van de artillerie en de mjjngevechtenop verscheiden punten werden de werken des vijands door de Fransche artillerie ernstig beschadigd. De oorlogsschatting te Brussel. Een der correspondenten van De Tijd in België bericht Het aandeel van Brussel in de nieuwe oor logscontributie bedraagt 27 millioen. Ter ver krijging deze som, welke aan de belang hebbende gemeentebesturen door een consor tium van bankiers werd voorschoten, is een nieuwe belasting der geheelt agglomeratie der stad Brussel noodzakelijk. Deze belasting zal, behoudens goedkeuring der bestendige Depu tatie van Brabant, verdeeld worden over personeel, onroerenden goederen, patenten en belasting op de maatschappijen. De gemeenteraad van Brussel heeft, in over leg met genoemd consortium van bankiers, besloten, om aan de belastingschuldingen uitstel van betaling te verleenen, tot 6 maanden na het sluiten van den vrede als uitersten termijn. Stemmen voor wrede. De Hamburger Volkszeitung schrijft »Het is zeker, dat alle volken den vrede wenseken, met inbegrip van het Duitsche volk. Als Duitschland alleen met Frankrijk en Engeland een schikking had te treffen, zou het niet onmogelijk zijn door middel van ruilingen en vergoedingen, vrede te sluiten, zonder dat toekomstige verwikkelingen te vreezen waren maar ook Rusland is er, dat, ondanks de groote verliezen die het geleden heeft, zich met een verbazingwekkende snel heid herstelt. Duitschland moet partij trekken van zijn gunstigen toestand, om vredesonderhandelingen aan te knoopen. Als het dit oogenblik voorbij laat gaan, zal het te laat zijn.« Opmerkeljjk is, dat de Duitsche censuur deze beschouwing heelt laten verschijnen. Duitsche oorlogsbuit. De bekende abbé Wetterlé had in de Petit Parisien aan het Duitsche leger verweten, dat het niet alleen steelt, maar zijn buit ook nog in het openbaar verkoopt. De Nord Deutsche Allg. Ztg. zet nu uiteen hoe deze beschuldiging in de wereld is gekomen. Bjj het oprukken in Frankrijk was het noodig honderden goederenwagens, die men op het Fransche spoorwegnet in het Noorden aantrof, te lossen en voor militaire doeleinden bruikbaar te maken. Het legerbestuur liet de goederen, waarvan de eigenaars niet bekend waren, eerst opbrengen en daarna voor de belanghebbenden verkoopen. De opbrengst blijft ter beschikking van dengene die vroeger of later zjjn eigen domsrecht op de goederen kan bewijzen. Een tusschenhandelaar had langs dezen weg Fransche garens gekocht en weer aan de firma A. Werthein, te Berlijn overgedaan. Bij wijze van reklame had hij de klossen met een papiertje met het opschrift «Oorlogsbuit* beplakt. Dit garen is zoo eenige dagen bij Wertheim te koop geweest, tot de directie ervan hoorde en de papiertjes liet verwijderen. Een Zeppelin ontploft? KOPENHAGEN, 21 Nov. (Reuter, part.) De ontploffing van- een Zeppelin (te Tondern werd veroorzaakt doordat een matroos, die in de loods werkte, een sigaar liet vallen. De ramp is ten strengste verheimelijkt en sedert Woensdag heeft men niet toegelaten dat er in de pers in Sleeswjjk en elders iets over meegedeeld werd. Tot gisteren toe is aan nie mand uit Jondern (Sleeswijk) een paspoort versterkt. De munitie-aanmaak in Engeland. LONDEN, 21 Nov. (Reuter,) Lord Murray, de directeur van de aanwerving van munitie werklieden, heeft in een gesprek met een ver tegenwoordiger van de New York Times ge zegd dat de stroom van Engelsche munitie zou toenemen, tot Duitschland met zijn eigen wapens overweldigd was. De mannen werkten zestig en zeventig uur en in bijzondere gevallen honderd uur in de week. Het afgeleverde werk was het beste ter wereld. De machine-nijver heid Van Engeland was op een merkwaardige wjjze op den oorlog ingericht. De fabrieken zijn dag en nacht aan den gang en hebben ruim 1 milloen mannen en vrouwen in dienst. De snelle oprichting en uitbreiding van fabrie ken en het bijeenbrengen van machines en werklieden was zonder wedergade in de nijver heid. I e Leeds waren nu 500 werkplaatsen, in het begin van den oorlog was er daar niet een. In een ander deel van Engeland had een groote firma in oorlogsmaterieel thans 60,000 menschen in haar dienst. Voor den oorlog gebruikte zij slechts een te verwaarloozen lractie van dit aantal. Een fabriek voor het vullen van projectielen in Schotland bezit 18,000 M. lorrie-sporen en 35,000 M. verwar mingsbuizen voor de verwarming van de ge bouwen. Zes weken geleden begon men met de oprichting van deze geheel nieuwe richting, maar het werk schoot zoo snel op, dat zij in in de volgende maand al klaar zal zijn. Het zelfde ziet men in het heele land. Zeer op merkelijk is ook de ontembare wil en geest kracht van de werklieden, met name van de vrouwen, en de vrijwillige hulp van velen. Bekwame zakenmannen hebben er zich overal voor gespannen om den goede voortgang van het werk te verzekeren. Van Russische zijde. Over de jongste voordeelen van de Russen in de streek van Riga en Dunaburg meldt de St. Petersburgsche correspondent van de Daily Mail Bij de krijgsverrichtingen van de Russen 4ïn geen groot aantal manschappen gebruikt. Zij leken in het geheel niet op een algemeen offensief, maar de Russen slaagden in hun pogingen. Hun verliezen waren ongelukkig aanmerkelijk, maar zij bereikten er ten minste voordeelen van beteekenis mede. Het verwoede artillerie-vuur dat den weg voor de Russische infanterie baande, was een onaangename verrassing voor den vijand. De Russische kanonniers zijn handig in hun metho den. In den beginne herstelden de Duitschers gedurende den nacht eenigermate de schade, die overdag aan de draadversperringen toege bracht was. Sommige van die versperringen waren 20 voet diep en het was volstrekt noodig, ze te vernielen. De Russische kanonniers merkten op zeker oogenbliik s nachts dat de Duitschers geen lichtraketten meer oplieten. Zij vermoedden, dat dit gedaan werd, ten einde het uittrekken van afdeelingen die de draadversperringen moesten herstellen, te verheimelijken. Telkens wanneer nu de raketten niet meer opstegen o,p plaatsen waar men wist dat de draadver sperringen waren, werden die met uitstekenden uitslag hevig gebombardeerd. De herstelling kon niet langer voortgezet worden. De vei meestering van de zoo sterk verde digde loopgraven kon slechts langzaam ge schieden, maar het gebeurde grondig. De Duit schers hebben nu de streek ontruimd, die zij met de met de moeielijkste hindernissen voorzien hadden en zij zijn gedwongen geworden hun batterjjen weg te halen. Het station van de zijlijn naar Dnnaburg ligt niet meer binnen hun bereik De Russen kunnen eenigen tijd voortgaan met de ver sterking van hun stellingen en de verdedigings werken van de stad, zonder dat zij voor een ernstigen aanval behoeven te vreezen. BERLIJN, 22 Nov. (Wolff) Officieele mededeeling uit hot groote hoofdkwartier Bij Sotsanitsa, in het dal van de Ibar, zijn Servische achterhoeden teruggeworpen. De uitgang naar het Lab-dal ter weerszjjden van Podoejewo is geforceerd. Gisteren zjjn ruim 2600 gevangenen, 6 ka nonnen, vele machinegeweren en oorlogsma terieel buitgemaakt. In het tuighuis van Nowibazar zijn 50 groote mortieren en 8 kanonnen van oud model in onze handen gevallen. BERLIJN, 22 Nov. (Korr. Norden.) Een uit Saloniki te Sofia aangekomen goed inge lichte persoonlijkheid, die vijf dagen noodig had, om de reis Saloniki -Sofia te doen, heeft aan een correspondent van het Berl. Tageblatt de volgende beschrijving gegeven van de te Saloniki heerschende toestanden. »Ik sprak met Engelschen, Franschen en Grieken. De Engelschen, die tot dusverre 17000 man ontscheept hebben, zullen geen nieuwe troepen zenden, doch hun strijdkrach ten gebruiken ter beveiliging van Egypte en misschien ook troepen zenden naar Gallipoli, alwaar Kitchener een inspectie zal houden. De Franschen hebben tot dusver 110,000 man ontscheept en zijn voornemens langzamerhand nog 100,000 te ontschepen. Sedert tien dagen zijn geen versterkingen* meer aangekomen. De Engelschen en Franschen, die een eigen dagblad te Saloniki uitgeven, schijnen deze plaats niet meer te willen opgeven, want de Italiaansche bouwkundige firma, die reeds een voorschot van 4,000,000 francs in goud heeft ontvangen, kreeg van de Franschen de opdracht om een kazerne te bouwen. Het getal der gesneuvel den moet volgens uitlatingen van gewonden buitengewoon groot zijn daar de Bulgaren in hun optreden niets sparen. De wrevel van de 1 ranschen tegenover de Engelschen is grooter dan de wrevel van de Grieken tegenover Franschen en Engelschen*. PARIJS, 21 Nov. (Reuter.) Officieele kennis geving van hedenavond Na het afslaan van de Bulgaarsche tegen aanvallen in de richting van Kostoerino, die alle den vijand aanmerkelijke verliezen hebben berokkend, is het op het Fransche front in Macedonië rustig geweest. De ontscheping van de Fransch-Engelsche troepen in Saloniki gaat zonder incidenten door. LONDEN, 22 Nov. (Reuter.) Naar de Daily Chronicle uit Athene verneemt, heeft de Servische regeering Mitrowitsa verlaten en 's Zuideljjke richting getrokken, waar- schjjnljjk om in Albanië de wijk te nemen. Servische Overwinning ROME, 21 Nov. (Reuter.) De Servische legatie heeft heden een telegram uit Athene ontvangen, dat het volgende inhoudtIn de streek van Niesj en Leskowats heeft het Ser vische leger een belangrijke overwinning be haald, waardoor een einde werd gemaakt aan een veldslag, die verscheiden dagen heeft ge duurd. De verliezen der Bulgaren zjjn ont- zagljjk. Zekere Bulgaarsche eenheden zjjn zoodanig verslagen, dat de Bulgaren genood zaakt zijn zich gedurende eenigen tijd van operaties in kit gebied te onthouden. (Uit Athene seint Reuter rechtstreeks het zelfde telegram, met de toevoeging dat de TER MIZEIÏSÜ VOLKSBLAD

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1915 | | pagina 1