Op Zee. Loop der bevolking te Ter Neuzen. Griekenland. BINNENLAND. UIT ONZE OMGEVING. Kerknieuws. nog altijd hoopte, de stad te kunnen redden. Echter gaf hij hun den raad om mocht het Bulgaarsche leger er in slagen den tegenstand der Serviërs te breken en de stad te naderen den Bulgaarschen bevelhebber tegemoet te trekken en hem hun onderwerping aan te bieden, ten einde de burgers te redden voor mishandeling door den vijand. De Times verneemt d.d. 17 dezer uit Milaan, dat een bijzondere berichtgever van de Corriere dela Sera op den avond vaD den 16den dezer uit Fiorina had geseind, dat het lot van Mo- nastir bezegeld is. Na 16 dagen van verwoeden strijd, in welke gevechten de Serviërs zich heldhaftig hadden gehouden, hebben de Bul garen de posities van de Serviërs aan de Baboena omsingeld. De geheele Servische strijdmacht in die streek uit slechts twee regimenten bestaande, was genoodzaakt ge weest terug te trekken voor de 50,000 Bul garen, die in het dal op een noordelijken oever van de Baboena waren saamgetrokken. Anders zouden die Servische regimenten gevaar hebben geloopen, te worden afgesneden door het andere Bulgaarsche leger, dat na ver woede Servische aanvallen op den löden te hebben afgeslagen van Tetowo naar Prilep en Monastir komt aanrukken. Intusschen is het kleine overschot van het Servische leger in Macedonië teruggetrokken ten zuiden Prilep, in het breede Tsjerna-dal, Nn zij meester zijn van het Baboena-gebergte rukken de Bulgaren aan op Prilep, dat alreeds als in hun macht kan worden beschouwd. De afstand van Prilep naar Monastir bedraagt ongev. 40 K.M. Dichtbij deze groote Macedonische stad zal de definitieve slag voor dit gedeelte van het gevechtsterrein worden uitgevochten WEENEN, 18 Nov. (Wolff.) Officieel be richt uit het groote hoofdkwartier De vervolging schiet ondanks het ruwe, ongunstige weer goed op. Ten noorden van Nowa Warosj naderen onze troepen de Oewats (zijrivier van de Lim, waaraan ook de plaats Oewats ligt). Jawor is door onze troepen bezet. Ten zuiden van Iwanjitsa hebben wij onze troepen vooruitgeschoven tot in de streek om de hoogte Jankow en zijn de pashoogten van de Golija Planina (gebergte waar de Morawitsa ontspringt) genaderd. Duitsche troepen zijn tot ongeveer halfver- wege Oesjtse Rasjka doorgedrongen, terwijl Oostenrpksch-Hongaarsche troepen, van het oosten tegen Bar oprukkend, den Kopaonik Planina zijn overgetrokken langs den weg naai den Kara-Dag. De troepen van hei leger van generaal von Gallwitz zijn door het door de Serviërs ge plunderde Koersjoemlje naar het zuiden op getrokken. Bulgaarsche strijdkrachten hebben al vechtend de hoogten van Randan en de streek ten zuiden daarvan bezet. LONDEN 18 Nov. (Part). Volgens draad- looze telegrammen uit Saloniki is de toestand in Servië kritiek, maar niet hopeloos, mist een krachtige gezamenlijke actie wordt onder nomen. Naar de Romeinsche correspondent van de Daily Telegraph intusschen meldt, heeft de Corriere della Sera uit Fiorina een telegram ontvangen over den uiterst hachelijken toestand der Serviërs in het wilajet Monastir na de be zetting van den Baboenapas en Prilep door de Bulgaren. Hun troepen, die daar tot enkele duizenden zijn geslonken, zjjn zonder proviand en munitie en zullen of naar Albanië of naar Griekenland moeten terugtrekken. De ver bindingen tusschen de noordelijke en zuidelijke districten van Servië zijn volslagen verbroken. De Bulgaren hebben Albaneesch grondge bied bereikt. De bevelhebber te Monastir heeft twee offi cieren naar Saloniki gezonden om hulp te vragen. De officieren verklaarden dat de Serviërs niet langer weerstand konden bieden, dat zij maar weinig manschappen hadden en geen voedsel voor de soldaten, die allen van honger zouden omkomen. LONDEN, 18 Nov. (Part.) Een telegram uit Duitsche bron zegt dat na de bezetting van Monastir en Servisch Macedonië de Bul garen de vijandelijkheden niet zullen voort zetten, doch halt zullen houden in de veroverde stellingen en het aan de Duitschers en Oos tenrijkers zullen overlaten om de rest van Servië en Montenegro te veroveren. De Bulgaren hebben geen plan om Albanië of Montenegro binnen te dringen. Een telegram uit Athene aan de Daily Te legraph zegt, dat de Grieksche liberale bladen verontrust zijn over de ophanden zijnde be zetting van Monastir door de Bulgaren. De Chronos verklaart, dat het Griekenland's plicht is te verhinderen dat deze stad den Bulgaren in handen valt. Griekenlands houding. In Frankrijk en Italië heerscht toenemen de ongerustheid over de houding van Grieken land in de naaste toekomst. Men vreest, dat de Grieksche regeering plunnen koestert, die voor de Entente gevaarlijk kunnen worden. Wij hebben reeds met een enkel woord melding gemaakt van de geruchten, dat er eene geheime overeenkomst tusschen Bulgarije en (iiiekeuland zoude bestaan, de ^Stampa* deelt thans mede, dat Denys-Cochin, de Fransche minister die met eene bijzondere zending naar Athene is gegaan en te Rome bij den Griek- schen gezant, Coromilas, de lunch gebruikte, »der Grieksche regeering onomwonden te ver staan zal geven dat de Fransch-Engelsche vloot bij Malta gereed ligt en dat de Grieksche regeering iedere verraderlijke daad, die zij mocht van plan zijn te volvoeren, duur zal moeten betalen. Uit Rome wordt aan de Parijsche »Journal« geseind »ln diplomatieke kringen wordt verklaard, dat een hooggeplaatst Italiaan gezegd zou hebben, dat het Italië beschoren was, de ge allieerden te waarschuwen vour de gevolgen van een voorbeeldeloos verraad, dat iederen dag op den Balkan kan plaats hebben.* De »Stampa« neemt een bericht van het te Athene verschijnende blad »Nea Hellas* over, volgens hetwelk »onderhandelingen voor een Griekseh-Turksch verdrag met speciaal voor dit doel naar Athene gezonden afgevaar digden zijn aangevangen. Engelsch hospitaalschip gezonken. Het hospitaalschip »Anglia" is Woensdag in het Engelsch kanaal op een mijn gestooten en gezonken. Van de 385 opvarenden zijn er ongeveer 300 gered door een patroelje- vaartuig. Een tweede schip, dat op redding uittoog, is eveneens op een mijn gestooten en gezonken. Uit Londen seinde Reuter: Toen de sAn- glia" op een mijn stiet, streek het kolenschip »Lusitania dat in de nabijheid was, onmid dellijk twee booten. Terwijl deze booten naar de »Anglia roeiden, zagen de matrozen, dat hun eigen schip in de lucht vloog. Het gelukte hun echter nog het overige gedeelte der bemanning, die in het geheel 25 koppen telde, te redden. Torpedobooten pikten een groot aantal geredden van de ïAnglia* op. Een later telegram meldde De koning zond een dépêche aan de admi raliteit waarin hij zeide »Ik ben zeer getroffen te vernemen, dat de »Anglia», die mij nog onlangs over het Kanaal bracht, gezonken is. Ik ben bedroefd over het verlies dat daardoor ontstaan is, en hoop dat de overlevenden niet te veel zullen hebben geleden van de ontzettende ramp.* Het kolenschip >Lusitania«, dat de »An- glia* te hulp kwam en booten uitliet, vloog middelerwijl in de lucht. Doch de overge bleven bemanning werd gered door torpedo booten die naar het tooneel van de ramp stoomden. Deze brachten enkele overlevenden naar de haven, onder wie een hoofdverpleeg ster en twee verpleegsters. De machinist van de »Lusitania", die te Dover werd geintervieuwd, zeide Toen de ontploffing plaats had, scheen de boeg van de »Anglia« weg te smelten. De zee was bezaaid met stukkeu van het dek en andere overblijfselen. De bemanning van het kolenschip zag de soldaten op het dek komen en zich opstellen als voor een parade, op de bevelen wachtend om in de booten te gaan. Op ieder oogenblik werd het gedeelte waarop zij stonden kleiner Enkele gewonden sprongen in zee. Vele matrozen doken om hen te redden, terwijl de verpleegsters met bewonderenswaardigen hel denmoed hielpen om de gewonden in de booten te brengen. Een der booten, waarin een ver pleegster met gewonden zat, bereikte juist de Lusitania* toen de ontzettende ontploffing plaats had. Door een toeval werden allen ge spaard. Voorloopig verlof. Nader meldt men, dat met ingang van 28 dezer ook aan de leden van het kader der landweerlichting 1908 een voorloopig (klein) verlof zal worden verleend, althans voorzoo- veel zij dit zelf wenschen. Tegelijkertijd zal aan het nog in werkelijken dienst zjjnde dienstplichtig kader der land weerlichting 1907 en aan het eventueel nog in die omstandigheden verkeerende landstorm kader zulk een verlof worden verleend. Aan eiken landweer-verlofganger wordt toegestaan, nadat hij met verlof is vertrokken, desgewenscht weer onder de wapenen terug te keeren. Hij, die terugkeert, mag eerst na weer ten minste één maand onder' de wapenen te zijn geweest, opnieuw met verlof vertrekken. I<audweerlichting 1909. 's GRAVENHAGE. De dienstplichtigen der landweer behoorende bij de landweerlichting 1909 zullen ongeveer 20 December a. s. met voorloopig klein verlof naar huis worden ge zonden, geheel op denzelfden voet als 25 Nov. a.s. met delandweerhchting 1908 zal geschieden. ■leizen voor militairen. Naar »de Avondp." verneemt bestaat het voornemen om het vrij vervoer van militaire verlofgangers met ingang van 1 Januari a.s. in te trekken, en alsdan de met verlof ver trekkende militairen een bijslag op hun salaris toe te kennen. Voor het vervoer op de spoor wegen zou alsdan voor de verschillende klas sen een gelijk militair tarief worden inge voerd, ongeacht den af te leggen afstand, zoodat dus alle militairen eenzelfde bedrag aan reisgeld moeten betalen om hun woon plaats te bereiken. Geslaagd voor examen M O. Ned. taal en letterkunde de heer P. J. Kerkers van Ter Neuzen. De N. R C. meldt De gepensionneerde kolonel der artillerie ML. Brocx heeft, naar wij vernemen, ont heffing verzocht uit zijn betrekking van ter ritoriaal bevelhebber in Zeeland. Bij Koninklijk besluit is de Woning bouwvereniging »Werkmansbelang«, gevestigd te Ter Neuzen, toegelaten als vereeniging, uitsluitend in het belang van verbetering der volkshuisvesting werkzaam. Een geschikt terrein voor woningbouw, dat bij de ontmanteling der vesting beschikbaar zal komen, is door bovengenoemde vereeniging aan de regeering in koop aangevraagd. Kunstvrienden uit Axel hadden het ons al verteld, dat de mobilisatie een groot kun stenaar in hun midden had gebracht, die van zjjn kunst ook in ouze omgeving wilde doen genieten. De heer Hugo van Dalen, proffassor aan het Klindworth-Scharwenka-Konservatorium te Berljjn, dient thans als sergeant bij de Landweer te Axel. Het is daardoor dut wij in de ge legenheid zjjn gekomen met zijn kunst keun.s te maken. Na Axel en Hulst kwam Ter Neuzen aan de beurt. Donderdagavond gaf de heer Van Dalen in de bovenzaal van het Hotel des Pays-Bas eeu klavieravond. De tamelijk veel belangstellenden, die aan wezig waren hebben dieu avand van booge kunst kunnen genieten. De heer Van Dalen weet uit zijn instrument het ongeloofelijke te halen. Onder de uitgevoerde nummers waren er van Bach, Liszt, Stradel en andere groote componisten. De muzikale gedachten in die componisten uitgedrukt, werden overweldigend weergegeven. De tonen roldeo nu en dan in ontzettende massa uit de piano, en daarbjj zoo zuiver bd afgerond, dat menigeen, ook zjj die op piano geen vreemdeling zijn, verbaasd stonden en nooit gedacht hadd'n, dat een kla vier door een kunstenaar als de beer Van Dalen bespeeld, als 't ware tot het hart kon spreken. Het was in Ter Neuzen een bjjzon- deren avond, waar de kunst hoogtij vierde als nimmer te voren. Bij de Woensdag j. 1. alhier gehouden paarden- en veemarkt waren aangevoerd 1 hengst, 12 paarden, 4 ossen, 81 koeien, 13 kal veren, 5 schapen, 100 varkens. De uitgeloofde premiën werden toegekend als volgt Voor den schoonsten dekhengst van minstens 5 jaar oud, f 5, aan G. Dees te Zaamslag. Voor het schoonste ruinpaard van minstens 2 jaar oud, 4, aan H. de Regt te Ter Neuzen. Voor het schoonste merriepaard, le premie 5 en 2e premie ƒ2, aan J. Huijssen te Ter Neuzen. Voor het schoonste jongpaard, tusschen 1 en 2 jaar oud, le premie 4, aan O. Bossche te Westdorpe. Voor het schoonste veulen, beneden het jaar, 4, aan J. Huijssen te Ter Neuzen. Voor het grootste getal paarden, minstens 3 van een en denzelfden eigenaar, f 4, aan J. Donze (bjj loting). Voor de schoonste hit 4, aan A. de Kra ker te Ter Neuzen. Voor den schoonsten springstier, minstens 1 jaar oud, niet aanwezig. Voor het schoonste stuk rundvee (stieren uitgezonderd), ter markt gebracht uit de kan tons Hulst en I ei Neuzen, le j remie f 4 aan H. Hartog te Ter Neuzen, 2 premie 2 aan A. Schelleman te Axel. Voor het schoonste stuk rundvee van buiten die kantons aangevoerd niet aanwezig. Voor de beste baatgevende of kalfdragende koe le premie 5, aan A Schelleman te Axel, 2e premie 2, aan R. de Baere te Axel. Voor de schoonste kalfdragende vaars, le premie 4, aan A. Schelleman te Axel, en 2e premie 2, aan I. Leijnsen te Hoek. Voor het schoonste rund van 1 tot 3 jaar oud, zond'er tanden, 4, aan J. van Esbroeck te Ter Neuzen. Voor het schoonste kalf van 1/i tot 1 jaar oud^ j 3, aan D. Ysebaert te Ter Neuzen. Voor het vetste stuk rundvee (stieren uit gezonderd), 5, aan J. de Visser te Axel. Voor het grootste getal rundvee van een en denzelfden eigenaar 4, aan A. Schelle man te Axel. Voor het grootste getal schapen (boven de 3 stuks) van een denzelfden eigenaar, 3, aan H. Bossche te Westdorpe. Voer het grootste getal varkens, boven de 6 stuks, j 2, aan J. de Meij te Zuiddorpe. Voor (helgrootste getal varkens, boven de 25 stuks, 5, aan H. Marsilje te Ter Neuzen. Aan den kooper van het grootst aantal ter markt aangevoerde paarden, niet toegekend. Mej. M. van de Vjjver uit Axel, leer linge der R K. kweekschool te Roosendaal, slaagde voor vrije- en ordeoefeningen. Ingevolge aanschrijving der Ged. Staten is te Biervliet het salaris van burgemeester en secretaris voorgesteld op f900 voor ieder. De betrekkingen worden samen bekleed door één persoon. 1 o Hoofdplaat zal de jaarwedde stijgen van f 590 tot f675. le Biervliet zijn tot leden van de commissie tot wering van schoolverzuim benoemd de heeren E. de Dobbelaere, P. Verhage, H. van flaneghem en M. E. Pruyssen. Uit 14 sollicitanten benoemde de raad van IJzendijke Dinsdag den heer A. van Sorgen van Souburg tot machinist der electrische centrale, terwijl de heer 1. van de Sande als plaatsvervanger en adsistent zal optreden. Geslaagd voor vrije- en ordeoefeningen de heeren P. A. Borenborg en H. Th. de Smet, beiden te Oostburg. Te Oostburg is door het Rijk aange kocht het woon- en winkelhuis, laatst bewoo°nd door wijlen den heer M. van Houte en daarna nog door diens weduwe, welk huis staat op den hoek der Nieuwstraat waar de Rijksweg ombuigt naar Aardenburg en Sluis. De be doeling schijnt te zijn om het gebouw te slechten teneinde op dat punt den Rijksweg eenigszins te verleggen waardoor de steeds gevaarlijke boek zoo goed als geheel komt te vervallen. Door de Commissie tot verzending van Vlaamsche (Nederlandsche) lectuur naar het Belgische front is sedert half October ontvan gen aan geld van Mevr. A. Z. te IJ. f 10 door bemiddeling van Mevr. Spruijtenburg— Bujjze te Ter Neuzen f 105 van Mej. M. J. v. B. J. te B f2,50; door bemiddeling van I astoor van Dijke te Eede f10 en van den heer C. te M. f 10, wat met het reeds ontvan- gene een totaal bedrag geeft van f360,35 in Hollandscb geld plus 105 francs. Verder ontving de Commissie ongeveer een 700 boekwerken. Het werk der Commissie warm aanbevelend in de belangstelling van allen. (Zie advertentie.) Zondag 21 November 1915. Ned. Hervormde Kerk. Ter Neuzen. Voorm. 9'/,, u., en nam. 2 u., Ds. A. Timmerman. Sluiskil. Yoorm. 9'/8 u., en nam. 2 u., dhr. L. Dek. Hulst. Voorm. 9'/, u., Ds. L. M. de Boer. Gereformeerde Kerk. Ter Neuzen. Voorm. 9 u„ on nam. 2 u. Ds. F. W. Geerds van Oldekerk. OENSGA.G 24 November. Voorm. 9 u., en nam. 2 u., Ds. J. H. Rietberg van Hcudekerk aan Rijn. Gereformeerde gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u„ en 5>/a u., leeskerk. Oud-Gereformeerde gemeente (Vloos wijkstraat) Ter Neuzen. 9 u., 2 u., en u., Ds. L. Hubreehtse van 's Grave' polder. Lokaal „Eben-Haëzer" (Kerkhoflaan.) Ter Neuzen. Nam. 5'/a u., Evangelisatie. In de loop dezer week zijn alhier de vol gende personen gevestigd A. F. de Jonge, bakkersknecht, Noordstraat 79 van Goes - W. B. van de Velde, dienst bode, Nieuwediepweg 4 van Vlissingen J van Prooye, onderwijzeres, Brouwersstraat 10 van Wissekerke. Vertrokken G. D. van der Peijl, onderwijzer, Vlooswijk straat 49 naar Hontenisse j. C. W. Richard en M. Richard, dienstboden, Schoollaan 21 beiden naar Rotterdam.

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1915 | | pagina 2