Kit den fcad. 9 „Ter Neuzensch Volksblad." M. DE JONGE, Ter Neuzen, St. NICOLAAS-CADEAUX fel HOTEL DE ZWAAH, Tfoor zft. 9licjo(aaégeschenken. gekookte en Ingelegde gebakken en ingelegde Paling. Verbetering. Laatste Berichten. Burgerlijken Stand. H'jogwatergetij te Ter Neuzen. Advertentiën. JACs, DE KOK. Ter Neuzen. In den Boekhandel van Prentenboeken, Leesboeken, Teeken- en Kleurboeken, Kinderspelen, Vulpenhouders, InktsteSlen, Schrijfmappen, Zakportefeuilles, Luxe Doozen Postpapier, Passerdoozen, Verfdoozen, Tube-doezen, Portret-, Poëzie- en Postzegel- Albums, enz. enz. -:- Het Amerikaansche vier^ast achip »Fre- derik A. Duggan* kapt. Hansen, is in geha- fenden toestand te Queenstown binneoge- sleept Da gedurende 84 dagen geworsteld te hebben met lievige stormen op den Atlaniiscben Oceaan en tevergeefs beproefd te hebben de bestemmingsplaats, Philadelphia te bereiken. In het eind moest men de pogingen opgeven en naar Queenstown terugkeeren om bescuutting te zoeken en te repareeien. Het schip vertrok ongeveer drie maauden ge leden van Fowey naar Philadelphia met een lading Chinakiet, en had hp van het begio der reis af hevige stormen te verduren. Na vele dageD geworsteld te hebben kwam het tot op 38 gr W. L., maar werd toen door een storm die nog heviger was dan een der vorige over vallen. De zeilen woeien in flarden en enor me zeeën sloegen snel achter elkaar over het dek, zetten de kajuit en den bak onder water en veroorzaakten schade aan het dek. Wegens het zware stampen en rolleo vao schip, veroorzaakt door de zware zeeën,ontzet te het schip sterk, de dekken werden lek, waar door de bem nning genoodzaakt was dag en nacht te pompen. Velschillende matrozen wer den tegen het dek geslagen en daar langs ge sleurd, waardoor zij min of meer ernstige kwetsuren opliepen. Uitgeput door den onafgebroken arbeid en het blootgesteld zijn aan weer eD wind en uiet in staat vooruit te komen tegen woedenden storm in, moest kapt. Hansen de reis opgeven ua bijna 2000 mijl westwaarts gevorderd te zijn, en onder top en fakel lenzen. Nabij de Ierscbekust seinde hij om genees kundige hulp voor de bemanning en out sleepboothulp kwam het schip te Queenstown aan. De mensch leeft Fbrt en het leven gaat snel. En ook aan de nagedachtenis van de besten en grootsten onder ons is slechts een kort stondig bestaan beschoren. Hoeveel te meer is dit niet het geval in kleinen kriDg. En wellicht is het hieraan te wijten, dat de vergadering niet haar voordeel wist te doen met de ervaring van den Christeljjken Wet houder, door ons nog vóór de vergadering in ons blad aangehaald. Het is natuurlijk buiten kijf, dat onze col lega Dr. v. Nes gemeend heeft met zijn voorstel tot vermindering der vergunningen een dienst aan de gemeentenaren te bewijzen. Hij is medious en waar hij als zoodanig het gebruik van alcohol een groot kwaad oordeelt, daar maakt het verkondigen van die meening indruk, Zeer ernstig moet men onder den indruk zjjn, om een verstrekkend voorstel te doen, als dit raadslid deed. Hoe ernstig wij het gesprokene van den heer van Nes ook beschouwen en hoezeer wij overtuigd zijn van zijne goede bedoelingen, toch betreuren wij zijn optreden in dezen ten zeerste, omdat op verschillende manieren de eischen der practijk en van het maatschappe lijk leven ten eenenmale veronachtzaamd zijn. Zijn middel lijkt ons erger, veel erger zelfs dan de kwaal. Had onze collega meer het oog gehouden op de omstandigheden en ook op de geschiedenis van het drankgebruik in Ter Neuzen en ons geheele land, dan ware het hem duidelijk ge worden, dat zedelijke propaganda en bevorde ring van goede maatschappelijke toestander, en leiding bij ontspanning de middelen zjjü, die verbetering breugen^zonder dat persoonljjke belangen geschaad worden en persoonlijke vrijheid beperkt. Het drankmisbruik is in Ter Neuzen sterk verminderd in de laatste twintig jaren, het drankgebruik eveneens en andere niet-alco- holiscbe dranken worden in toenemende mate gebruikt zonder dwang. Leest men de geschriften van geheel-ont houders in ons land of daarbuiten, dan dreigt zich, als men zelf niet tot een nauwkeurig onderzoek overgaat of ook de tegengeschriften leest, een eenzijdige gedachtengang van ons meester te maken. Nergens treft men zooveel overdrijving aan als bij geheel-onthouders en in plaats van het van ouds bekende jagers- en visscherslatijn deed men tegenwoordig beter te spreken van het geheel-onthouderslatijn. Zelfs de laster wordt benut, waarvan we nog kortelings een sterk staaltje onder de oogen kregen. Daarom doe men goed bij de lezing hunner geschriften en getallen nauwkeurig te schiften en hierbij heeft ons ernstig raadslid Van Nes wel een weinig te goede trouw betoond. Betreuren wij dus om redenen van algemeen principe en om redenen van practisch belang het optreden van onzen collega, het deed ons genoegen, dat zijn voorstel er niet doorging. Toch was het voorstel van B. en W. al erg genoeg. De heer Visser getuigde, dat hij aan dat voorstel niet debet was. Dit oude raadslid, (Jat zooveel jaren het lief en leed van Ter Neuzen medemaakte en die zoo lang reeds over het wel en wee onzer plaat3 mee helpt beschikken, deed met deze verklaring een goede daad. Het voorstel van B. en W. ging er evenwel door, wat anders had gekund Het aantal van 88 vergunningen blijft dus bestaan. Maar voor tal van jaren blijft vermeerdering uitgesloten, als vastgehouden wordt aan het aangenomen beginsel van maar ééne vergun ning op de 500 zielen. Merkwaardig was de houding mijner colle ga s te zien toen Dr. van Nes zijn voorstel belichtte. Hoofdschuddend zat daar de bedachtzame nestor Visser, bedenkelijk gleden de handen door den baard van den heer Eijke, onaan genaam verbluft zat collega Nolson te kijken en ook de andere vrijzinnige leden keken sip voor zich uit. De indruk bleek sterker dan de spreekwoor delijke Keulsche donder. Met ingehouden adem. maar ook stom ver baasd keken onze tegenvoeters Maar hun blikken stonden vol verholen vreug de de wind woei in hunne zeiltjes. Maar nog sterker spraken oogen en be wegingen van hand en lichaam toen ons jonge raadslid Van Hasselt met jeugdigen overmoed zijne bebendigheidsbewegingen op het gladde ijs uitvoerde. De woorden van zijn ouderen collega schenen hem getroffen te hebben. Hij zag overal spoken oprijzen en naar alle kanten sloeg hij rond om ze te verdrijven Misschien had een klacht van een of ander, die de zon niet graag in het water ziet schijnen, zijn oor getroffen. Maar met den heerschenden toestand met het practisch nut van zijne motie, met het beginsel, waarvoor de liberale partij zoo lange jaren krachtig afiteengesloten streed, hield hij geene rekening. Over zijne motie hebben de stemmen ge staakt. Moge zij wegens hare onnoodige belemme ring en practische onbruikbaarheid verworpen worden. De mensch leeft niet bij brood alleen. De boog kan niet altijd gespannen staan. Laten deze twee spreuken onze vroedschap m de volgende vergadering tegenblinken. Niet ieder kan tehuis genoegzaam eenige oogenblikken van gezellig verkeer smaken of zich eene gepaste ontspanning gunnen. Voor al diegenen, die werkelijk toch niet onder censuur behoeven te staan, blijve de gelegenheid open, zooals ze bestaat. In Ier Neuzen is nog veel te verbeteren, maar in die richting is zeker geene belem mering noodig. En laten boven al onze vrijzinnige raads leden er voor zorgen, dat ze door hunne denk beelden de vrijzinnigheid niet dooddrukken. Ln nu eene volgende reis een paar andere gerechten. (Wordt vervolgd.) In het verslag der laatste vergadering van het Steucomité is eene fout geslopen, die even wel niet aan het verslag is te wijten, maar aan eene vergissing van dengen'e, die de kwestie van het dure varkensvleesch te sprake bracht. Tegenover eene winst van in de 70 cent voor de Axelsehe slager staat eene winst van in de 90 cent vcor de slachters van Ter Neuzen. Of anders uitgedruktTerwijl in Axel eene winst gemaakt wordt van 26°/,,, is deze voor Ter Neuzen 35°/0. Grondwetsherziening en Belastingplan- De regeering hoopt dat de voorstellen ter herziening der grondwet met zoodanigen spoed zullen behandeld worden, dat zij vóór het einde der loopende vier-jarige periode in eersten aanleg zijn afgedaan. Een gevaar voor dit hoofdpunt van het regeeringsprogram ligt h. i. niet in openbaie behandeling vbd het ontwerp Ouderdomswet. Verlof landweer. De Regeering heeft bepaald dat de man schappen van de landweer-lichting 1908, die zulks wenschen, op 25 November a.s. met voorloopig (klein) verlof huiswaarts worden gezonden. DARIJS, 15 Nov. Een Duitsch vlieger heeft bommen geworpen op een voorstad van Duin kerken. Eenige burgers werden gedood. PETROGRAD, 15 Nov. Aan het front van Riga, ten N. van het Kangermeer vervolgden wij opnieuw de Duitschers over een lengte van 5 a 6 K.M. Aan de Dwina boven Riga maakten wij ons meester van het eiland Dalem, ln de omgeving van Frederiksstad en Jacobstadt bleef het rustig. Bij Iüoekst drongen wij na gevechten door de vijandelijke Versterkingen en bezetten het kerkhof. Het dorp Drisjewofsky werd door zware artillerie van den vijand beschoten. In de streek van de Pripet is het kalm. In de streek ten W. en ten N. van Tsartorisk beschoot de vijandelijke artillerie onze loop graven. In den avond van den 13en drong de vijand door tot in de streek ten O. van het 'dorp Pogatsy. Aan de overgangen van de Strypa wordt nog gevochten. In Galicië is het kalm. Gedurende de laatste maand namen wij op het geheele front 144 DuitscheenOostenrijksche officieren en 49200 soldaten gevangen en maak ten wij 21 kanonnen, 108 mitraljeurs, 18 bommenwerpers en 3 zoeklichten buit. ROME, 15 Nov. Een hevige aanval in het Ledrodal werd afgeslagen. De bardiniërs namen in een hevig gevecht opnieuw een loopgraaf op het Karstplateau. DAGEN. Voorm. Nam. Woensdag 17 November 10.46 11.12 Donderdag 18 11.36 11.57 Vrjjdag 19 0.17 Zaterdag 20 0.37 0.55 Zondag 21 1.13 1.30 Maandag 22 1.46 2.2 Dinsdag 23 2.18 2.35 De Heer en Mej. J. J. C. VAN SPRANGDE SMIDT geven kennis van de geboorte van hunne doehter JOHANNA CORNELIA MAATJE. Ter Neuzen, 14 November 1915. PHILIPPINE. Telefoon No. 2. Je adres voor Dinés bij vooruitbestelling, aan zeer billijke prjjzen. Aanbevelend, EÜG. MUSSCHE. Abbonneerd IJ op het Buitengewone Sorteering DA M EST ASCII J ES, (rijke keuze). DAMES-, IIEERE$- en KINDER PORTEMONNAIS. SIGAREV- en SIGARETTEN KOKERS, PORTEFEUILLES. ZAKTOILETS, R EISNÉCÈSSAIR ES, SCHRIJFMAPPEN, enz Groote Sopteering vooi? O Aid en Jong. TER NEUZEN. Huwelijks-aangiften. 12 Nov. Andries Nieolaas Hamelink, 26 j., jm. en Levina Janna de Smit 23 j., jd. Hiiwelyks-voltrekkingen. 11 Nov. Petrus Johannes Pleunis, 22 j jm. en Sophia Maria Anna Kegels, 20j jd. Geboorten. 7 Nov. Leendert Cor elis, z. van Reinier Gerardus Wieland en Anna Jozina Prederiksen. 10 Nov. André, z. vsn Alphonsius Roegiest en Blondina de Vos. Gerard Jolian, z. van Willem Huijbregt van Hort en Coruelia Johanna Schot. 11 Nov. jan; z. van Hendrik Stemmer en Kornelia Danhof. Maria, d. van Reinier Dees, en Pieternella de Jonge. 1 3 Nov. Johanna Jozina Pieternella, d. van Antonie Verhulst en Jacobo Elisa beth Riemens. Overlijden 10 Nov. Jacobus Verslujjs, 79 j., echtg. vaD Johanna de Smit. 11 Nov. Maria de Klerk, 77 j wed. van Cornelis Baak. »l 1» 11 11 11

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1915 | | pagina 3