Vrijzinnig Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Bekendmaking. Van het Westelijk oorlogstooneel. Van het Oostelijk oorlogstooneel. Op het Zuidelijk oorlogstooneel. Woensdag 17 November 1915. 26e Jaargang. No. 2624. ABONNEMENTSPRIJS: Por 3 maanden 76 cent voor binnen en buiten Ter Neuzen. Voor België 96 cent bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij alle Boekhandelaren, Brievengaarders en den Uitgever. Telef. Interc. No 15. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1 tot en met 5 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. By abonnement aanmerkelijk ver minderd tarief. Grootere letters naar plaatsruimte Redactie-adres: Noordstraat 10, Ter Neuzen Deze Courant verschijnt eiken W O e lisiliu'- en Zaterdagmorgen by den Uitgever M. DE JONGE, te Ter Neuzen. In overleg met den Inspecteur der Volks gezondheid noodigt de Commandant der Kust batterij te NEUZEN, de ingezetenen dringend uit bjj alle gevallen van ziekte waarbij het vermoeden van roodvonk bestaat een geneesheer te raadplegen of terstond kennis te geven aan het gemeentebestuur om te voorkomen dat eventueel NEUZEN HOEK en ZAAMSLAG verboden worden voor met verlof gaande militairen en om te voorkomen dat het garnizoen niet met verlof mag gaan of zelfs het vrjje verkeer van militairen in de gemeente wordt verboden. De burgerij wordt dringend uitgenoodigd aanraking te vermijden tusschen leden van besmette en niet besmette gezinnen. Verzuim van aangifte van roodvonk is straf baar volgens de wet. NEUZEN, 15 November 1915. De Kapitein Commandant der Ivustbatterij A. D. PUTMAN CRAMER. DE OORLOG. De algemeene toestand. Het gaat in den Ralkan niet goed voor de geallieerden. En daarom verwacht men nu, dat Italië zal gaan meedoen. Verschillende berichten wijzen er op, dat daarvoor wordt gewerkt. En al heeft een berichtgever van het Hbld. aan het ltaliaansche front onlangs uit eengezet. dat een Italiaansch optreden in den Ralkan niet te verwachten is, zoolang Italië bet doel van den strijd aan het ltaliaansche front niet bereikt beeft verschillende aan duidingen zijn er, dat men ltaliaansche hulp hoopt en verwacht. De eerste aanleiding daartoe zou zijn, de meening dat de Bulgaren plannen hebben op Albanië. Heel waarschijnlijk is dit niet. Maar men leidt het af uit een bericht, dat uit Parijs ontvangen wordt, en waarin wordt gezegd »VoIgens mededeeliugen uit Rome ontvangen is de prins von Wied, de vroegere M'bret van Albanië, bij den Bulgaarschen Staf geplaatst. Hierin ziet men een bewijs, dat Bulgarije plannen heeft op Albanië Door deze mededeeling hoopt men allicht in Italië bet denkbeeld te doen postvatten, dat ter wille van Albanië dadelijk ingrijpen in den Balkan noodzakelijk is. De «Stampa* echter is het daarmede niet eens en dringt er op aaD, dat geen besluit zal worden genomen tot uitbreiding van de actie van Italië, dan na raadpleging van het parlement. Ook in verband met de torpedeering van de «Aneona* wordt de vraag behandeld, welke houding Italië zal aannemen, zoo het blijkt, dat de onderzeeër, die onder Oostenrijksche vlag optrad, eigenlijk een Duitscbe duikboot was Want, dit zijn de kleine verrassingen van den ingewikkelden toestandItalië, dat den oorlog verklaarde aan Oostenrijk, aan Turkije eu Bulgarije, is, hoewel de diplomatieke be trekkingen zijn afgebroken, niet in oorlog met Duitschland. En nu verwacht men, dat de uitslag van het onderzoek naar de nationaliteit van den on derzeeër, die de »Ancona« torpedeerde, wellicht ook de aanleiding zou kunnen zijd, dat Italië den oorlog aan Duitschland zou verklaren. Een beetje nerveus is men in Entente kringen over het feit dat de landingsplaats te Saloniki bezocht werd door vier Duitsche officieren, die te Saloniki aankwamen, en van daar een uitstapje maakten naar Zeitenlick, waar de troepen der geallieerden gekampeerd zijn. Zij waren vergezeld door Griekscbe officieren, die hen met bijzondere onderschei ding behandelden en vertrokkeD na het be zichtigen van de landingsplaats naar Athene, aan boord van een Grieksche torpedoboot. Of dit bezoek van Duitsche officiereu aan het Fransch-Engelsche kamp, op neutraalge- bied, zoo heeft p'aats gehad, is de vraag. Het is wel 'n zonderling soort neutraliteit, die Griekenland volgten de onderhandelingen over de vraag wat Griekenland zal doen, wanneer de geallieerden en Servische troepen, in den strijd tegen de Duitsch-Oostenrijksche en Bulgaarsthe legers over de Grieksche grens mochten worden teruggeslagen, en dan een schuilplaats in Griekenland zoeken, maakt den toestand jal niet duidelijker. Want die troe pen opnemen zonder meer, zou onmogelijk zijn, wijl daardoor de strijd op Grieksch grondgebied zou kunnen worden overgebracht en de ontwapening en interneering dier troe pen, wat het meest met een neutrale houding in overeenstemming zou zijn, gaat evenmin nadat men de Fransch-Engelsche troepen als gasten heeft ontvangen, en gelegenheid gegeven over Grieksch gebied naar Servië te trekken. Dat de neutraliteit van Griekenland gevaar loopt te worden gewijzigd, gelooft in de en tentekringen niemand. Ook na de verkiezin gen, die in December plaats hebben, en de bijeenkomst der Kamer in Januari, acht men wijziging der Grieksche staatkunde niet denk baar. De vraag of een Venizelistische meer derheid in de Kamer zal komen kan daarbij buiten beschouwing worden gelaten. De aan hangers van Venizelos hebben voortdurend geprotesteerd tegen het houden van algemeene verkiezingen in dezen tijdHanotaux zette in een artikel in den «Figaro" uiteen, dat Venizelos vreest, daardoor zijn eenige wapen te verliezen, namelijk de parlementaire meer derheid. Bovendien hangt de neutraliteit van Grieken land nauw samen met de houding van Roe menië. En nu meldt de »Stampa«, dat het bezoek aan Athene van de bedoelde Duitsche officieren ten doel had de regeering te Athene in te lichten over de plannen der regeering te Boecharest. Een dier officieren was boven dien overbrenger van een schrijven van koning Ferdinand van Bulgarije aan koning Constan- stijn van Griekenland, waarin de vriendschap pelijke en vredelievende bedoelingen van Bul garije tegenover Griekenland worden uiteen gezet. En daar Roemenië verklaarde neutraal te zullen blijven, zoo Griekenland neutraal blijft en Duitschland volgens de »Stampa« al deze onderhandelingen voert en goed keurt, acht men de houding van Griekenland door dit alles vrijwel vastgesteld. Op de oorlogsterreinen komt niet veel wij ziging in den toestand. Nadat eenige dagen lang de berichten uit Frankrijk weinig of geen nieuws hebben gemeld, kwam nu de mede deeling, dat de Duitschers Zondagochtend 'n onverhoedscheu aanval deden op Labyrinth, bij Loos, en er in slaagden in de voorste loopgravenliuie der Franschen door te dringen. Doch bij een tegenaanval werden zij er weer uitgeworpen, en dus blijft de toestand onver anderd. Evenzoo gaat het op het Oostelijk gevechts terrein. De aanvallen der Duitschers in het noordelijk gebied, boven de Njemen, schijnen wat te verminderen, waaruit de P. T. A. be sluit, dat Hindenburg öf den strijd moet op geven öf overgaan tot een nieuw plan. Zulk een opzettelijk geseinde wijsheid toont dat er al heel weinig te vertellen is over den toestand. Om welke redenen dan ook heeft Hindenburg het plau om Riga en Dunaburg te vermeesteren moeten opgeven of wijzigen maar het is dui delijk, dat een bevelhebber als Hindenburg heeft getoond te zijn, niet voor een gat ge vangen zit. In bet zuiden, aan den spoorweg Kowel Sarny, wordt nog steeds gevochten bij Tsjar- torysk, zonder dat ook daar veel wijziging in den toestand komt. En in Servië naderen de Duitsch-Oosten rijksche en Bulgaarsche legers steeds meer het aanvankelijke doel, de in bezitneming van den spoorweg van Belgrado naar Tsjaribrod. Daaraan worden groote verwachtingen ge knoopt. Van Fransche zijde wordt echter gemeld, dat die wel eens konden tegenvallen, daar de spoorweg vernield is, de tunnels ver nietigd zijn. Volgens de »Times« zal Duitsch land, heeft het eens de verbinding met Kon- stantinopel en dan verder met den Bagdad- spoorweg verkregen, zijn hand uitstrekken naar Perzië aan de eene zijde, naar het Suez- kanaal aan de andere. In Perzië worden reeds pogingen aangewend, om een geregeld leger te vormen met Duitsche kaders, onder het ©og van de Russische agenten en de Rjetsjverwijt de geaillieerden, dat zij ook daar op niet hebben gelet, en dat nu niet alleen het naburige Oosten, maar het Midden- Oosten en ten slotte ook het verre Oosten in den strijd zullen worden betrokken. En uit Lausanue wordt aan de „Times" gemeld, dat er vrees bestaat voor een coup de main der Duitschers in de richting van het Suezkanaal, door een lichten spoorweg door de woestijn aan te leggen. Zij rekenen daarbij op de gewone langzaamheid van Enge land om maatregelen te nemen zoo het kanaal behoorlijk versterkt was, zou zulk een aanslag dwaasheid ziju, want over een lichten spoor weg kunnen nooit voldoende troepen, geschut, ammunitie, levensmiddelen en andeie voor raden vervoeren noodig voor een krachtigen aanval op een versterkte kanaalstelling te maken. Bij al deze pessimistische voorstellingen, waarvan de Engelsche bladen vol staan, ziet men blijkbaar over het hoofd, dat volgens diezeFde Engelsche bladen Duitschland reeds gébrek aan manschappen en officieren krijgt voor den strijd in Frankrijk en Rusland, en dat het bijna ondenkbaar is, dat er steeds maar nieuwe aanslagen kunnen worden ge smeed, zonder krachtige versterkingen Zal Duitschland die nu uit Kleiu-Azië of uit Perzië moeten halen Officieele communique's. PARIJS, 14 Nov. (Reuter.) Het officieele bericht van heden(Zondag)avond luidt De Duitsehers hebben Zondagmorgen in Artois een onverhoedschen aanval gedaan op het Doolhof en slaagden er in door te dringen in een van de loopgraven onzer eerste linie. Zij werden er echter onmiddellijk uitgeworpen. De vijand liet alle gewonden 'achter. De Fransche artillerie heeft de Duitsche versterkingen op het Nouvron-plateau met succes beschoten. Het artillerie-duel in Champagne en aan de hoogten van de Maas duurt voort. BERLIJN, 15 Nov. (Wolff.) Officieele mededeeling uit het groote hoofdkwartier: Een ten N. 0. van Ecurie vooruitspringende Fransche loopgraaf ter breedte van 300 M. is na een hevig gevecht genomen en met onze stellingen verbonden. Op het overige front geen gebeurtenissen van belang. PARIJS, 15 Nov. (Havas.) Officieel bericht van vanmiddag In Artois ziju de gevechten met vuurwapens handgranaten in het Doolhof vannacht zonder oponthoud voortgezet. De verliezen der Duit schers in de gevechten van den 14en dezer blijken zeer groot geweest te zijn. lu Champagne hebben de Duitschers met handgranaten aanvallen gedaan op de versper ringen voor onze luisterposten. Aanvallen tegen onze stellingen op den heuvel van Tahure, die werden uitgevoerd met het laten springen van mijnen, gepaard gaande met een krachtig vuur, zijn afgeslagen. In Woevre heeft een ontploffing in de loop graven van den vijand ten noorden van Cirey zijn sappen en verdediginswerken overhoop ge gooid. De oorlogsschatting hernieuwd. Een Brusselscbe correspondent van Hbld. schrijft d.d. 10 November. Men zal zich herinneren, dat het Duitsche voorloopige bestuur, bij «Befehl* van 10 December 1914 aan de bevolking van België een oorlogsschatting ten bedrage van 480 mil- lioen franken heeft opgelegd, te betalen bij maandelijksche afkorting van 48 millioen. De verschillende staten der provincies stemden er in toe, voor de betaling borg te staan. De «Société Génerale de Belgique», die intusschen de bevoegdheid kreeg om, in Je Nationale Bank, bankbiljetten uit te geven, kweet dan die oorlogsschatting. De laatste 40 millioen werden op 10 dezer aangezuiverd. En nu zag men hier met nieuwsgierigheid uit naar wat herder zou geschieden. Of de Duitsche bewindvoerder het nu daarbij zou laten Of hij een nieuwe belasting in zou voeren Ik verneem uit goede bron, dat van Duitsche zijde een besluit is genomen, waarbij aan de bevolking een schatting is opgelegd, eveneens van 40 millioen frank per maand, doch zonder beperking van tijd. Zoolang dus de bezetting van België door de Duitsche troepen duurt, zal de bevolking, boven de gewone belastingen, een bedrag van 40 millioen franken per maand moeten opbrengen. Ik heb tot hier toe niet gehoord dat de provincieraden de zaak der nieuwe oorlogsschating hebben besproken noch weet wie de operatie, als ook zij door de «Société Générale* wordt bewerkstelligd, garandeert. Maar met dat al groeit onze schul denlast, op niet meer onrustbarende wijze aan. Hij wordt te groot, dan dat wij er ons nog om bekommeren kunnen. BERLIJN, 15 Nov. (Wolff) Officieele me deding uit het groote huofdkwartier Legergroep Hindenburg. In de streek van Smorgen is een gedeel telijke aanval van de Russen met zware ver liezen voor onzen stelling mislukt. Legergroep Leopold van Beieren. Niets nieuws. Legergroep Linsingen. In aansluiting op het binnendringen in de linie van den vijand bij Podgacie hebben Duitsche en Oostenrijksche-Hongaarsche troepen gisteren de Russische stellingen op den wes- steljjke oever van de Styr over hun geheele uitgestrektheid aangevallen. De Russen zijn teruggaworpen en de westelijke oever is van hen gezuiverd. ROME, 15 November. (Reuter.) Volgens het officieele bericht heeft de vjjand Zaterdag een hevig geschutvuur geopend op onze stel lingen in het Ledro-dal, zonder dat hij onze verdedigingswerken heeft kunnen beschadigen. In het Plezzo-bekken en op de hoogten ten N.W. van Görz zijn wij opgeschoten. Op de hoogvlakte van den Karst hebben wij een sterke verschansing bestormd. Onze vliegers hebben den 12den dezer bom men geworpen op de stations Refenberg, San Danielo en Dottolieuo op den Karst en op lange treinen, die zich daar bevonden,

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1915 | | pagina 1