Vrijzinnig Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsen-Vlaanderen, Van het Westdijk oorlogstooneel. Van bet Oostelijk oorlogstooaeal. Op het Zuidoostelijk oorlogstooneel No. 2623. Zaterdag 13 November 1915. 26e Jaargang. ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden 75 cent' voor binnen en buiteD Ter Neuzen. Voor België 95 cent bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij aile Boekbandelaren, Brievengaarders en den Uitgever. Telef. Interc. No 15. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1 tot en met 6 regels 50 aent; elke regel meer 10 cent. Bij abonnement aanmerkelijk ver minderd tariei. Grootere letters naar plaatsruimte Redactie-adres: Noordstraat 10, Ter Neuzen Deze Courant verschijnt eiken Woensdag- en Zaterdagmorgen bij den Uitgever M DE JONGE, te Ter Neuzen. DE OORLOG. De algemeene toestand. De strijd in het bergland aan de Oosten- rijksch-Italiaansehe grens is voor de aanval lende partij zeer moeilijk. Want de Oosten rijksche grens is krachtig versterkt, en zooals uit de brieven van een berichtgever van het Qandb. aan het Italiaansche front blijkt, is het ontzettend, met welke offers de steile berghellingen, die overal met geschut zijn gewapend, moeten worden genomen, In een zijner hrieven verklaarde hij dit, door het zoo juiste beeld, dat het moeilijk is op het dak van een alleenstaand huis te komen, wanneer al'e ramen door mitrailleurs zijn bezet, waaruit geschoten wordt. Toch zijn de Italianen er, volgens hunne berichten, in geslaagd, den Col di Lana, een berg die toegang geeft tot den grooten Dolo- mietenweg en die van hoog belang is uit een militair oogpunt, te nemen. De »Times« zegt, dat door het bezit van die hoogte, met dat van Sasso di Strio en Piccolo Lagazuoi, benevens de vernietiging van de vestingwer ken van Tagliata di Ruaz en Corse, op twee plaatsen de toegang tot Oostenrijk voor de Italianen is geopend. Maar nu komen de Oostenrijksche berich ten melden, dat de top van deu Col di Lana door de Oostenrijkers is hernomen, en dat verschillende Italiaansche aanvallen tegen de hellingen van den Col di Lana werden afge slagen. Het Italiaansche legerbericht meldt, dat nadat de Col di Lana was genomen en verschillende vijandelijke aanvallen om die hoogtestelling te hernemen, waren afgeslagen, ook de Monte Sief, die ten Noorden van den Col di Lana ligt, werd bezet. Het Oostenrijksche bericht meldtdat de Col di Lana tijdelijk in Italiaansche handen is geweest, docb denzelfden dag door de Oosten rijksche troepen werd hernomen. Sedert is de berg in het bezit der Oostenrijkers gebleven. Dat de Italianen, na den Col di Lana te hebben bezet, ook den Monte Sief zouden hebben genomen, wordt in de Oostenrijksche berichten onjuist genoemd. Er is in de berichtgeving van een der beide zijden dus een vergissing, die echter hier moeilijk te beoordeelen valt, maar die bewijst hoe lastig het is, een juist denkbeeld van den toestand te verkrijgen. Niet alleen op het gevechtsterrein komen zulke tegenspraken voor in alle berichten over den toestand in het vijandelijke of neutrale gebied ontmoet men ze dagelijks, in eiken vorm. In Rusland schijnen de Duitsche troepen bij Riga genoodzaalst te zijn geweest een eind terug te gaan. Uit de berichten toch blijkt, dat thans gestreden wordt achter de Koer- landsche Aa bij Kemmern, dat westelijk ligt van het gebied, waar reeds voor geruimen tijd werd gestreden. Een telegram uit Petersburg geeft hiervau de verklaring, dat bij een ver rassenden Russischen aanval op Kemmern de Duitsche troepen werden genoopt in wanorde achter de Koerlandsche Aa terug te gaan, en dat meer zuidelijk door tegenslagen, die de Duitschers ondervonden bij Salay en Oaly, zij genoopt waren op Mittau terug te trekken. Dientengevolge zullen, volgens die berichten, de Duitschers genoodzaakt worden in de streek van Mittau en Toekoem nieuwe verdedigings linies te zoeken, die hunne verbindingen en hunne terugtochtswegen verzekeren, wijl door de bezetting van Kemmern de spoorwegver binding tusschen Toekoem en Mittau wordt bedreigd. Meer naar het zuiden is de toestand onge wijzigd En zelfs wordt uit Weenen gemeld, dat aan het Strypa-front de toestand rustig is en dat ten W. van Tsartorysk pogingen, door de Russen aangewend om door de Duitsch- Oostenrijksche linies te breken, werden verijdeld. In Frankrijk is de toestand onveranderd. Sir John French seint zelfs, dat aan het Engelsche front minder activiteit heerscht dan gewoonlijk. Slechts in Servië wordt krachtig gevochten. Niet alleen in het noorden en bosten, waar de Duitsch-Oostenrijksche en Bulgaarsche op- marsch steeds wordt voortgezetmaar ook in het zuiden, waar generaal Sarrail den toestand heeft opgenomen, en in zijn bericht dat er om Walandowo en bij Stroemnilzi wordt gevochten. Door de aankomst van Engelsche troepen is de toestand daar nog beter geworden voor de geallieerden, wier optreden doel heeft de Ser vische troepen in de Baboena-pas bij te staan. En uit Rome wordt gemeld, dat volgens be richten uit Monastir de stad Veles (Köprulu) door de Franschen weder aan de Bulgaren is ontnomen. Het rapport van generaal Sarrail zegt, dat, hoewel het noordelijk deel van Servië voor- loopig als verloren moet worden beschouwd, er goede vooruitzichten zijn, dat de zuidelijke gedeelten kunnen worden behouden, dank zij de medewerking der geallieerden. Doch van pogingen, om de verbinding tusschen Belgrado en Konstautinopel te ver breken wordt noch uit Zuid-Servië, noch uit Seres of Drama iets meer vernomeu. Officieele communique's. BERLIJN, 11 Nov(Wolff.) Officieele mede- deeling uit het groote hoofdkwartier Aan verschillende plaatsen van het front hebben zich artilleriegevechten afgespeeld, naast levendige bedrijvigheid met mijnen en handgranaten. Een Edgelsch vliegtuig moest ten N.W. van Bapeaume landen. De inzittenden werden gevangen genomen. PARIJS, 10 Nov. (.Reuter.) Het officieele bericht van hedenj (Woensdag) avond luidt Onze artillerie heeft in België de vijandelijke werken op de duinen en in den Boesinghe- sector krachtdadig beschoten. In Champagne zijn twee hevige vijandelijke aanvallen tegen de hoogte van Tahure afgeslagen. Koperjacht in België. GEMT, 5 Nov. (Telegraaf.) De volgende officieele mededeling is te Gent verspreid, ouderteekend door den Etappen-commandant »Ten einde een overzicht te krijgen van den voorraad koper, messing, koperlegeeringen of legeeringen, die rijk aan koper en nikkel zijn, die in de gemeenten Gent, Mond St. Amand, Gentbrugge en Ledeberg (voorsteden van Gent) mocht aanwezig zijn, zijn de volgende maat regelen getroffen 1. Ieder gezindsboofd is verplicht, binnen twee dagen na ontvangst van een biljet, dat hem door de commissaris van politie zal worden verstrekt, daarop in te vullen de hoeveelheid huishoudelijke artikelen van massief rood of geel koper, brons, nikkel of een koperrijke legeering, welke hij bezit, en tevens het ge raamd gewicht dezer voorwerpen. In het bijzonder moeten worden opgegeven de kookketels, pannen, keukengerei en alle dergelijke, buiten gebruik gestelde voorwer pen, koperen voorwerpen op daken en aan huisgevels, enz. 2. Vrijgesteld zijn kunstvoorwerpen of dezulke van historische waarde, benevens voor werpen, die met den eeredieDst in betrekking staan. 3. Al degenen, die nalatig zijn in het invul len der bovenvermelde verklaringen, of een on juiste verklaring afleggen, zullen gestraft wor den met boeten tot een maximum van 10,000 mark subsidiaii gevangenisstraf. Russisch legerbericht. - PETERSBURG, 10 Nov. (P. T. A.) Bericht van den Grooten Generalen Staf.) In de streek van Schlock versterkten zich onze troepen, die tot het offensief waren overgegaan voor den linkeroever van de Koerlandsche Aa by Kem mern. Wij bezetten ook Odii.g. In de streek van Jakobstadt en ten westen van Dunaburg zijn gevechten wat minder hevig geworden dan gisteren. Naar het zuiden tot in de Pripjetstreek geen verandering. In de streek ten westen van het dorp Lvolki wordt het hardnekkig gevecht voortgezet. Alle vijandelijke aanvallen aan den kant van Guta- lissowska zijn afgeslagen. Wij drongen door in Je vijandelijke linies ten zuidoosten van het dorp Budki en bezetten tijdens de vervolging van de terugtrekkenden vijand, dit dorp benevens de woudeh ten zuiden en ten noorden. l egen den middag maakten wij 50 officieren en meer dan 2000 soldaten, waarvan de helft Duitschers waren, krijgsgevangen en namen ongeveer 20 mitrailleurs. Bovendien veroorzaakten wij, dat een groot getal vijanden verdronken in de rivier Tsjerniawka. Dit succes werd behaald dank zij de schit terende medewerking van onze artillerie. In de streek van de rivier Okouko namen onze troepen stormenderhand een deel der vijandelijke loopgraven. Twee pogingen der Oostenrijkers om in de streek van Zalescyki tot het offensief over te gaan werden afgeslagen. WEENEN, 11 Nov. (Wolff.) Officieel bericht uit het groote hoofdkwartier: Ten oosten van Trebinge hebben wij een krachtigen aanval der Montenegrijnen met groote verliezen voor den vijand afgeslagen. De van Oesjitse naar het zuiden oprukkende O.-H. troepen hadden gisteren de helft van den afstand naar Nawa Waros (in het vroegere Sandzjak) afgelegd. Ten N.O. van Iwanjitsa hebben wij dsn vijand uit verscheidene stellingen op den Tse- merno-bergrug geworpen. De Duitsche divisies van generaal von Koe- vess dringen de Serviërs in het gebied van den Stolowi Planina (aan den rechteroever van de Ibar) terug Ten oosten daarvan hebben O.-H. strijd krachten den Krnja Jela en den Pagled beklom- med en vermeesterd. Trstenik hebben wij 1000 Serviërs gevangen genomen. In Vrnjatska Banja (ten Z.W. van Trstenik) hebben de Serviërs een veldhospitaal met 1000 gewonde officieren, soldaten en een geneesheer achtergelaten. Het leger van generaal von Gallwitz vecht ten N.W. van Broes (ten zuiden van Aleksan- drowats) en aan den noordelijken voet van het Jastrebats-gebergte (ten oosten van Broes). De Bulgaarsche strijdkrachten trekken bij Aleksinats over Je Morawa. SOFIA, 11 Nov. (Wolff.) Officieel Bulgaarsch bericht van den 9en dezer Onze troepep zetten de vervolging van het verslagen Servische leger op den linkeroever der Morawa voort. Dagelijks ontdekken wij in veroverde steden nieuwe buit. In het dal vaD de Morawa, langs den spoorweg, zijn heden veel snelvuur houwitsers, acht snelvuur-veldkanonnen met gevulde munitiewagens, verscheidene machine geweren met bespanning, 9 nieuwe zoeklichten, waarvan vier vaste en twee diaagbare, en 800 gevangenen ingeleverd. Ten zuiden van Leskowats, in de nabijheid van het station Grablenitsa, hebben w(j 10 lokomotieven en 400 spoorwagens buit ge maakt 50 wagons zijn met allerlei oorlogstuig beladen. PARIJS, 11 Nov. (Reuter.) Servisch com munique van 8 dezer De vijand is bij Kraljewo over de westelijke Morawa en de zuidelijke Morawa in de richting van Leskowats getrokken. Wij hebben aanvallen in de richting van de Gidilitsa en de passen van Katsanik af geslagen. LONDEN, 11 Nov. (Renter.) Bljjkeua een officieel telegram uit Servië waren de 13r' kanonnen, die de Duitschers te Kragoejewats hebben buit gemaakt, oude Turksche en Bul gaarsche kanonnen, die in de oorlogen tegen Turkije en Bulgarije wareu buit gemaakt. Zij waren niet bruikbaar meer en hadden geen waarde dan als oud metaal. Het verlies is van geen militaire beteekenis. SALONIKI, 10 Nov. (Reuter. Part.) Blij kens berichten uit het Grieksche grensstation zijn tusschen Gradsko en Weles (Keuprulu) sedert gisteren hevige gevechten op groote schaal gaande tusschen Fransche en Bulgaar sche troepen. De Bulgaren hadden een wa penschorsing van vyf uur gevraagd om hun dooden te begraven en hun gewonden op te zoeken hun is slechts twee uur toegestaan. LONDEN, 10 Nov. (Reuter. Part.) Uit Servische bron ontvangt Reuter de volgende mededeeling omtrent den toestand in het zuiden van Servië De Bularen zijn teruggedreven op een linie die ten oosten van Gilan (ten N.O. van Kat sanik) in de richting van den spoorweg loopt en verder van Katsanik naar het zuidoosten. Na de verovering van Uuskuup trokken de Bulgaren in N.W. richting naar Kateanik, maar werden teruggedreven. In deze streek is de positie der Serviërs gunstig. Indien het bericht, dat de geallieerden Weles hebben hernomen, juist blijkt, zal dat van groot belang zijn, wat in dat geval zullen de Bulgaren spoedig van de linie Uuskuup Koe- manowo zijn teruggedreven. De spoorweg van Saloniki tot dicht bij Weles is in handen van de geallieerden en wordt dagelijks door hun troepen gebruikt. De ge- heele streek tusschen de zuidelijke en westelijke Morawa is in handen der Serviërs. De door de Duitschers opgegeven cyfers van gemaakte gevangenen, slaan in hoofdzaak op de burgerlijke bevolking, want het Ser vische leger is intact en bezield van den besten geest om te vechten. Zijn kracht is geenzins afgenomen en het is besloten, tot eiken prijs den strijd voort te zetten. De ellende in Servië. Een Engelsche ingenieur, Jenkins geheeten, die in April naar Servië is gegaan om er als vrijwilliger te werken in Engelsche hospitalen, geeft in de Daily Mail een pakkende beschrij ving van de ellende in Servië. Toen Belgrado ontruimd werd stroomde de menigte in Zuide lijke richting, langs wegen waarop men een voet diep in de modder wegzakte. Regen en natte sneeuw vielen zonder ophouden. Vrouwen trokken hun laarzen en kousen uit en waadden tot aan hun knieën door de mod der. Velen droegen zuigelingen of voerden kinderen aan de hand. Dezen en oude man nen kwamen onder de kudden vee, sehepen en varkens terecht. Soms liep zulk een stoet hopeloos vast in de modder, maar geen tee- ken van eenige paniek werd dan waargenomen, slechts zwijgende berusting. Zoo zwierven velen dagenlang rond, niet wetende waarbeen te gaan. Zij schenen meer bevreesd voor de

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1915 | | pagina 1