Vrijzinnig Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Schoolgeld. Schoolgeld. OVcr een adres. pe belastingplannen. Brutale Vervalsingen. GEMEENTERAAD. Van het Westelijk oorlogstooneel. No. 2620. Woensdag 3 November 1915. 28e Jaargang. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 76 eent voor binnen en buiteD Ter Neuzen. Voor België 96 eent b\j vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen by alle Boekhandelaren, Brievengaarders en den Uitgever. Telef. latere No 15. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1 tot en met 6 regels 50 sent; elke regel meer 10 cent. Bij abonnement aanmerkelijk ver minderd tarief. Grootere letters naar plaatsruimte Redactie-adres: Noordstraat 10, Ter Neuzen ^ezp^Oourapt^rerflchgDt elkep Woeugdag- en Zaterdagmorgen bjj den Uitge.er M. DE JONGE, te Ter Neuzen. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN, brengen ter kennis dat het kohier No 3 van het schoolgeld voor het meer uitgebreid lager onderwijs in deze gemeente over het tijdvak van 1 Septem ber-31 December 1915, in afschrift, gedurende vijf maanden op de secretarie der gemeente, voor een ieder ter lezing is nedergelegd. Ter Neuzen, 1 November 1915. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. L. WABEK.E, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN, brengen ter kennis dat het kohier No. 3 van liet schoolgeld voor het middelbaar onderwijs in deze gemeente, over het tijdvak van 1 September-31 December 1915, in afschrift, gedurende vijf maanden op de secretarie der gemeente, voor een ieder ter lezing is nedergelegd. Ter Neuzen, den 1 November 1915. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. L. WABEKE, Secretaris. Het is niet voor de eerste maal, dat wij tegen onnoodigen dwang opkomen. Het is eene eigenaardige gewoonte, dat menschen, die iets voorstaan, vooral als ze eene vereeniging gevormd hebben, het als hun dure plicht beschouwen, om anderen in het gareel te plaatsen, dat z° zichzelven aandeden, ook al zijn die anderen daarvan niet gediend. Ook verbeelden ze zich, dat zij geroepen zijn de wereld te hervormen en te verbeteren. Niet het minst is dit het geval met de drankbestrijders. Bij gelegenheid van het verzamelen van bandteekeningen voor local option hebben wij hierop reeds gewezen. Niet het minst ook op de bespottelijke en ergerlijke overdrijving. Renegaten zijn overal en altijd het ergste, ook hier. Zij, die een deel van hun leven besteed hebben, om te laten zien, hoe een fatsoenlijk mensch niet doen moet, vervallen later in een ander uiterste en treden het bestraffendst op tegen matige en volkomen geoorloofde ont spanning. Bjj onzen Raad is namens eene drankbe strijdersorganisatie een adres ingekomen om het maximum-aantal vergunningen te ver lagen en het geven van verlooven te beperken. Wij gevoelen hiervoor niets, we zijn er be slist tegen. Niet, omdat het zelfs op den vurigsten anti-alcoholist ontnuchterend werken moet, te hooren, dat een geheelonthouder nog kortelings in eene gelegenheid (geen herberg of bierhuis) aan soldaten fleschjes bier tapte, neen, om dat persoonlijk feit niet. Waarschijnlijk kende deze falende broeder zijn drankbestrijdersreglement nog niet ten volle. We zijn er tegen, omdat het in onze plaats niet noodig is en omdat zoo'n maatregel ongelijkmatig en dus onrechtvaardig werkt. Zelfs is het mogelijk, dat in een of ander geval grievend onrecht en ongemotiveerde be nadeeling het gevolg is. Dat het niet noodig is, blijkt uit het adres der verzoekende afdeeling zelf zoo duidelijk mogelijk. Niet noodig inderdaad. Want het drankmisbruik en ook het drank gebruik vermindert staag, als gevolg van betere toestanden wat woning en leefwijze betreft, als gevolg van sport en het verstrekken van andere soorten drank. Waar de drankbestrijdersvereenigingen zede lijke middelen toepassen, daar zullen ze de meeste sympathie wekken. Niet waar ze hunne medemenschen, dikwijls in verschillende hoedanigheden van raensch- zijn hooger staande dan zij, willen reglemen teeren en instrueeren. Ongelijkmatig werkt zoo'n maatregel in hooge mate, waar in de eene plaats een verbod strenger wordt toegepast dan in eene andere. De ervaring heeft genoegzaam geleerd, dat al die kleine maatregelen wel ergernis hebben gewekt, maar gewoonlijk niet tot iets goeds leiden. De gelegenheid tot ontduiking wordt ver groot, ook wat deze afdeeling niet schijnt te weten door het beperken van verloven. Wij weten niet met welk voorstel B. en W. a. s. Donderdag in den Raad zullen komen. Maar wel hopen wij, dat de raadsleden niet zullen medewerken aan een besluit in den geest der adresseerende afdeeling. Wij herinneren ons nog de woorden van een Wethouder onzer gemeente van Christelijk beginsel (nu reeds verscheiden) die door de ervaring geleerd, zeide, dat al dat onthouden van vergunning enz. niets hielp, maar inte gendeel tot ongewenschte toestanden aanleiding gaf. Deze man, die geen herbergbezoeker was, meende zelfs, dat vergunning niet aan enkelen, maar aan meerderen diende gegeven. Hij meende, dat juist op dezen wijze aan schadelijke planten de groei werd belet. Dit was eene meening, door hem verkregen, na jaren in zijn ambt met verschillende toe standen op dit gebied te hebben kennis gemaakt. Hij was dus van voorstander van dwingende maatregelen veranderd in een tegenstander. De feiten waren hem machtiger gebleken, dan de beginselen, die hij vroeger op dit gebied voorstond. Moge een deel van zijne ervaring ook onze vroede vaderen leiden op Donderdag a. s. Dan zullen zij ongetwijfeld weigeren op het verzoek in te gaan De (u.-l.) Vaderlander betoont zich dank baar, dat in de belastingplannen van minister Treub geen voorstel tot tariefsverhooging zal worden opgenomen. Het complex wetten dat de Minister ons aanbiedt, is opnieuw een bewjjs van zijn groote bekwaamheid, zijn ongeëvenaarde werk kracht en zijne buitengewone voorvarendheid. Van het oogenblik, dat het voor hem vast stond, dat bij met de 275 millioen in geen velden of wegen zou toekomen, stond het tevens voor hem vast, en dat te eerder waar de onlangs ingediende Staatsbegrooting opnieuw een zoo aanzienlijk tekort aanwijst, dat hij zich haasten moest met de voorziening in dat tekort en met het financieel mogelijk makeü van het Regeeringsprogram en, zooals te verwachten was, kunnen wjj in de Memorie van Toelichting lezen, dat de Minister zich niet langer verantwoord zou achten 's lands geldmiddelen te beheeren, indien hij voor zijne plannen niet mocht rekenen op de mede werking der Staten-Generaal. Er is zeker niemand, die het plichtsgevoel in deze van den Minister niet op zijn rechte waarde zal schatten al zal deze bewindsman hier dan ook eenig geduld moeten oefenen. Zekerheid öf en in hoeverre hij op de medewerking van de Staten-Generaal zal kunnen rekenen, komt voor hem eerst als zijne plannen door de Kamer zullen zijn onderzocht, en dat voor dit omvangrijke complex 7an belastingen een zeer degelijk voorbereid onderzoek onontbeer lijk is, zal wel zeker een overbodige opmer king zjjn. Misschien laat de beschikbare tijd ook nog toe, dat de Kamer zich in openbare zitting uitspreekt over hetgeen wij Treub's financieele Grondwet zouden willen noemen, en dan zou deze ervaren staatsman meer dan genoeg weten wat bij van de medewerking der Kamer heelt te verwachten. V an de behandeling der ontwerpen zelve kan toch vóór 1917 geen sprake zijn, en dat niet alleen omdat het goed is ook in zooverre de Engelsche methode te volgen, dat de kiezers zich over zoo gewichtige uitbreiding van en omwenteling in ons belastingwezen moeten kunnen uitspreken, wat te meer klemt nu een Grondwetsherziening in het zicht is, die op aanmerkelijke uitbreiding van het kiezerstal aanstuurt. Wij kunnen ons echter voorstellen, dat er zouden zijn, die over dit bezwaar heen stappen, om den heslist democratischen grond slag, waarop dit belastingstelsel is opgebouwd. Maar van openbare behandeling der voorstellen zelf vóór 1917 kan ook daarom niets komen, omdat daardoor het hoofdpunt van het program van de Regeering feitelijk van de agenda zou worden afgevoerd. Zij, die dan ook reeds bij voorbaat riepen, dat de belastingplannen vóór de Grondwetsherziening zouden moeten gaan, gaven blijk de Regeering te miskennen. Wij hebben in dit Kabinet, hoe weinig ook geneigd tot den partijstrijd in den engeren zin des woords, een ministerie van groot plichtsgevoel, en daarom is iedere vrees, als die er mocht zijn, dat de Grondwetsvoorstellen ons niet zeer spoedig zullen bereiken, en liU'g genoeg om in 1917 tot de eerste lezing te komen, in onze oogen hersen schimmig. Niemand weet beter dan de Regeering, dat, als het grondswetsscheepje vooruit gaat en daarachter komt het zwaar beladen financieele vaartuig, er dan goede kans is dat beide in behouden haven komen, al zal dan tusschen beider aankomst een stembusstrijd liggen, maar dat een wedloop tusschen die twee, beide vaartuigen zouden doen stranden op de vele klippen, vooral blinde, die in het vaar water liggen. Het Grondwetsscheepke voorop waarborgt Meeresstille und glückliche Fahrt. Onder dit opschrift deelen de heer dr. Van Hamel Roos en Harmens het volgende in hun «Maandblad t. d. Vervalschingen* mede «Indien men van de brutale vervalschingen kennis neemt, waarmede de rechtbanken zich in den laatsten tijd in ons land hebben bezig moeten houden, zal men niet zonder verbazing daarbij als resultaat dier zittingen vernomen hebben, dat volledige vrijspraak gevolgd is, waar^ het vervalschingen geld, van cacao met ca. 50°/o cacaodoppen en van zemelen met dezelfde hoeveelheden koffiedoppen vermengd. Wij hebben de rechterlijk uitspraken zij het ook onder protest natuurlijk te aan vaarden, en kunnen alleen ons groot leedwezen uitspreken, dat dank zij spitsvondigen juri- dischen adviezen en der totale afwezigheid van een krachtige wetgeving te dezer zake, de knoei ers hoe langer hoe driester worden en het publiek, indien geen deugdelijke voorzorgsmaat regelen bij den aankoop der waren genomen worden, hoe langer hoe meer de dupe wordt hunner misdadige praktijken. Wij konden dezer dagen hiervoor weder een zeer duidelijk bewijs constateeren, hetwelk wel voor het record van brutaliteit kan doorgaan. Een partij als «gly cerine* verkocht bleek slechts ca. 6 clycerine te bevatten en bestond verder uit de gewone D (onzuivere) glucose-(aardappel)stroop van den handel, d. i. een mengsel van glucose, water en dextrine. «Waar glycerine zoo menigmaal voor ge nees- of heelkundige doeleinden aangewend wordt, behoeft het geen betoog, dat dergelijke vervalschte waar niet alleen in dit opzicht geenerlei nut kan doen, doch door hare on zuiverheden bepaald schadeljjk zal kunnen wer ken. De kooper wordt buitendien natuurlijk grovelijk bedrogen, daar de zuivere glycerine circa 6 maal duurder is dan de aardappelstroop. «Het is niet onwaarschijnlijk dat indien deze zaak voor de rechtbank komt, waarschijnlijk weder straffeloosheid gepleit zal worden.... daar het ook hier weder geen «voedingsmiddel voor menschen* betreft! «Bij een dergelijken staat van zaken blijft niets anders over, dan een ernstige waarschu wing aan den handel, om bij den aankoop van waren vooral tegenwoordig nu al of niet geoorloofde oorlogswinsten aan de orde van den dag zijn de uiterste voorzichtigheid in acht te nemen, en nogmaals de hoop uit te spreken dat een krachtige wet tegen de vervalschingen zoo spoedig mogelijk moge vigeeren.* DE OORLOG. PARIJS, 3l Oct. (Reuter). Officieele mede- deelmg. De Franscbe artillerie heeft ver scheidene waarnemingsposten in de streek van Lombaertzijde vernietigd. De beschieting van weerskanten is voort gezet ten noorden sn ten oosten van Souchez in het bijzonder in de buurt van het H-bosch.' Om het bezit van de loopgraven, waar de vijand gisteren in doorgedrongen is, duurt een verschrikkelijk gevecht voort. Wij heroverden een gedeelte. In Champagne hebben de Duitschers, na een nieuwe voorbereiding door de artillerie, die met een overvloedig gebruik van groote stikgas-bommen gepaard ging, hun aanvallen ten noorden van Mesnil hervat. Zij beproefden den aanval gisteren viermaalden eersten om zes uur s morgens, den laatsten om vier uur s middags bij I ahure. Zij werden overal af- geslagen. Ons artillerie- en infanterie-vuur dwong de Duitschers in wanorde te vluchten met reus achtige verliezen. Er zijn 350 krijgsgevan genen gemaakt. In de Vogezen hevige artillerie-gevechten in de streek van Ban-de-Sapt. Belasting van de ongehuwden. Onze Brusselsche correspondent schrijft dd. 28 October Al meer en meer wordt het een raadsel, waar de gemeentebesturen in België de geld middelen vandaan halen om te voorzien in de ontzaglijke uitgaven welke de volksvoeding vereischt. Af en toe worden er in de locale persorganen enkele cijfers openbaar gemaakt en een keer of twee heb ik er u medegedeeld waaruit blijkt dat de nood al maar" door grooter wordt en dat dienvolgens de gemeenten iedere week voor nieuwe, nog aanzienlijker offers staan. Elke gemeentelijke rekeni'ngs. balans, telkens als zij weer eens wordt opge maakt, sluit met een, in verhouding tot de gewone middelen der plaats, enorm tekort! tZijn telkens weer putten die men niet kan delgen. En toch wordt des anderdaags het mildejondersteuningswerk weer voortgezet als van te voren. Nu en dan echter krijgt men reeds een aanplakbiltet voor 't raam van een effecten handelaar te zien, waarbij gemeentelijke lee ningen worden aangekondigd en aangeprezen. Kleine steden, als Aalst bijvoorbeeld, gaan TER UTZEYSIR VOLKSBLAD. Do Burgemeester der gemeente TER NEUZEN maakt bekend, dat Openbare Vergadering van den Gemeenteraad zai worden gehouden op Donderdag den 4 November 1915, des voormiddags ten 10 ure. Ter Neuzen, den 1 November 1915. De Burgemeester voornoemd, J. HUIZING A

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1915 | | pagina 1