Op het Zuidelijk oorlogstooneel. Op het Zuidoostelijk oorlogstooneel Op Zee. BIN NEN Land. UIT ONZE OMGEVING. Nowo-Grodek) n 'ilukte een krachtige aanval van de Russen. Legergroep Linsingen. 1 en W. van Tsartorysk is Roedka genomen hernomen. ST. PETERSBURG, 27 October. (Pet. Tel.-A.) Mededeeling van den grooten gene- ralen staf Ten westen van Riga in de streek van het Babit-meer hebben gevechten plaats gehad tusschen zwakke troepenafdeelingen. De Duit- schers hebben bij de voortzetting van hun aanvallen in de streek ten westen van Ukskul geen succes gehad. Zij werden opnieuw terug geslagen. Een offensief der Duitschers in de richting van Neuselburg, ten noordwesten van Jacobs- stadt, is eveneens door ons vuur afgeslagen. Aan de Duna, van de stad Lievenhof boven Jacobsstadt af tot de streek van Illoekst, artil lerie- en geweervuur. Ten westen van Duna- burg zetten de Duitschers hun aanvallen op verschillende plaatsen voort. Zij hadden echter nergens succes. De gevechten duren voort. Het geschutvuur is van tijd tot tijd zeer hevig. Aan het front ten zuiden van Dunaburg tot aan de Pripet hebben geen gevechten plaats gehad. Ten zuiden van het dorp Redwejka, ten noordwesten van Tsarturysk, is de vijand tot den aanval overgegaan. In een tegenaanval hebben wij alle vijanden aan de bajonet ge regen. Bij het dorp Kamenoeka, ten zuiden van Medwejka, hebben onze troepen in een tegenaanval de Duitschers, die in oostelijke richting optrokken, teruggeslagen. Wij maak ten daar krijgsgevangenen. Ten zuidwesten van het dorp Olyka hebben onze troepen het dorp Koustantinofka en de daarbij gelegen versterkingen van den vijand bezet. Het offensief van den vijand in de buurt van het dorp Drogitsjowka, in de streek van de samenvloeiing van Strvpa en Dnjestr, ia gestuit door een flanktegenaar.val. De vijand werd hier in de richting van het dorp Sjoe- trominste teruggeslagen. ROME, 27 October. (Reuter.) Het officeele bericht maakt melding van vorderingen op verschillende deelen van het frontop de hoogte Santa Lucia tegeuover Tolmeiu, waar 21 g3- vangenen gemaakr werdeD; in het Piava-gebied, waar ten zuidoosten van Globna een schans werd veroverd, 102 gevangenen gemaakt wer en 2 machinegeweren zijn vermeesterd; en op de hoogvlakte van de Karst, waar verschan singen zijn bestormd en 55 gevangenen ge maakt werden. Van het Servische gevechts terrein. KEULEN, 28 Oct. (Part.) Een mede werker van de Köln. Ztg., die zich bevindt in het hoofdkwartier van het leger van von Galiwitz, meldt over het voeling krijgen van het Oostenrijksch-Duitsche leger met het Bal- gaarsche leger, dat die verbinding tusschen de legers een nog hechter karakter heeft ge kregen. Het gebied waaroverbeen de verbin ding werd tot stand gebracht, kan worden beschouwd als van vijanden te zijn gezuiverd, terwijl de troepen der centralen weer een groot eind verder naar het zuiden zijn voor uitgekomen. Nadat tal van gevechten hebben plaats ge vonden, is de toestand thans zóó, dat de Ser viërs de tot stand gebrachte verbinding niet meer kunnen stuiten. In de Servische vesting Kladowa kwam het tot een groot verbroederingsfeest tusschen de Duitsch-Oostenrijkers en de Bulgaren. Aan den Roemeenschen oever was de be volking van Turnu Severini te hoopgeloopen en volgde met levendige belangstelling den loop der gebeurtenissen aan den Servischen kant. BERLIJN, 28 Oct. (Korr. Norden.) Een telegram uit Saloniki aan de Matin te Parijs bevestgt het bericht van den oorlogscorres pondent van het Berliner Tageblatt over het aftreden van den woiwode Poetnik. Het te legram van de Matin luidt woordenlijk »Men betreurt eenstemmig dat Poetnik om gezond heidsredenen het opperbevel over het Servische leger heeft moeten neerleggen." LONDEN, 27 Oct. (Reuter, part.) Aan de Daily Telegraph uit Rome Berichten uit Sofia melden, dat aldaar ver scheiden treinen 5000 gewonden van het Ser vische jfront hebben gebracht. Zij vertelden vreeselijke verhalen. Een telegram van een Servische afgevaar digde te Athene, die vier dagen geleden Niesj had verlaten, verklaart, dat Niesj rustig en niet ontmoedigd was. De regeering en het volk zien den toestand rustig ODder oogen. Het Oostenrijksch-Duitsche offensief heeft met verschrikkelijke moeilijkheden te kampen bij de verovering van beheerschende stellingen, die de Serviërs krachtig verdedigen. De Duitsehers drijven grooten troepenmas- sa's door de dalen, waar de Servische kanonnen en machinegeweren onder hen een vreeselijke slachting aanrichtten. De Duitseh-Oosten- rijksche soldaten weken, maar de officieren dwongen hen met revolver en rijzweep auder- maal voorwaarts te gaan. Bij deze aanvallen waren de Oostenrijksch-Duitsche verliezen zeer ernstig, die van de Serviërs buitengewoon gering. Trots hun berichten over overwin ningen hebben de Bulgaren op het front aan de Timok slechts oubeteekenende resultaten bevochten. Zij hebben slechts een smalle strook gronds bezet, die de Serviërs vrijwillig hadden ontruimd, omdat hun strijdkrachten onvoldoende waren. BERLIJN, 29 Oet. (Wolff.) Officieele me dedeeling uit het groote hoofdkwartier De legers van de generaals Kövess en Gali witz zijn verder aan het oprukken. Het leger van Galiwitz heeft sedert 23 October 2033 gevangenen en verscheidene machinegeweren buitgemaakt. Het leger van geueraal Bojadjef beeft Za-, jetsar genomen. Ten N. van Knjadzewats is de Timok met een breed front overschreden. Knjadzewats is in handen van de Bulgaren. Verscheidene kanonnen zijn buitgemaakt. De hoogte van Drenowa Glawa, 25 K. M. ten N.W. van Pirot, is bezet. WEENEN, 28 Oct. (Wolff.) Officieel be richt uit het groote hoofdkwartier: Ten oosten van Visegrad blijven de Oosten rijksch-Hongaarsche troepen vorderingen ma ken. Zij hebben den vijand teruggeworpen en tegenaanvallen van een Montenegrijnsche brigade, tegen de flank onzer troepen onder nomen, afgeslagen. De uit Oostenrijksch-Hongaarsche troepen bestaande rechtervleugel van het leger van generaal Koevess is de boven-Kolubara over getrokken. De Duitschers hebben den bergketen ten noorden van Rudnik bestegen. Ten oosten daarvan rukken op gelijke hoogte Oostenrijksch- Hongaarsche kolonnes aan beide kanten van den weg TopolaKrazoejewats voort. Het leger van generaal Galiwitz heeft de streek ten westen van bet spoorwegstation Lapowo bezet en den vijand in zware gevech ten van de hoogten ten zuiden en zuidoosten van WilajDts verdreven. Het eerste Bulgaarsche leger h aeft Zajetsar en Knjadzewats veroverd en vecht thans voor spoedig op de hoogten aan den linkeroever van de Timok. In Knjadzewats zijn vier kanon nen en zes munitiewagens buitgemaakt 801IA, 28 Oct. (Wolff.) De Bulgaren hebben de vesting Pirot na lange, bloedige gevechten veroverd. De verbinding tusschen de Bulgaarsche en Austro-Duitsche legers is verkregen. SOFIA, 28 Oct. (Buig. Tel. Ag.) De Bul garen hebben in de Donauhaven Koessiak niet zooals is gemeld 30 kisten muni tie, maar driehonderd buitgemaakt. LONDEN, 28 Oct. (Reuter.) In het La gerhuis heeft Tennant meegedeeld dat luitenant- generaal Bryan Mahon de bevelhebber is van de Britsche troepen in Servië. Hij heeft op dracht met de Franschen samen te werken. Oe beschieting wan de Bul gaarsche kust. Een ooggetuige der beschieting van de Bul gaarsche kust heeft verteld Ze heeft bijna onafgebroken van een uur 's middags tot na zeven uur 's avonds geduurd. De schepen die er aan deelnamen waren meest monitors en torpedojagers en enkele kruisers onder per soonlijk bevel van admiraal Robeck. Het vuur was goed gericht, de eerste schoten werden afgevuurd op de kazernes van Dede Agatsj, die vol soldaten waren. Men zag ze bij hon derden naar buiten stormen om een schuil plaats te zoeken. Terwijl de zware kanonnen de kazernes beschoten, wijdden de torpedojagers hun aandacht aan de vluchtende soldaten. Elk gebouw van militaire beteekenis werd met den grond gelijk gemaakt. Tijdens de beschieting stoomde een trein met troepep in volle vaart langs de kust. De torpedo jagers maakten er jacht op en beschoten hem gedurig de granaten vielen er dicht»achter, maar de ooggetuige heeft geen treffer waar genomen. De spoorlijn is volslagen vernield, het station in puin geschoten, tal van goede renwagens op de lijn in de lucht gevlogen. Zij bevatten zwart kruit voor de munitiefabriek, die ook is vernield. De soldaten hebben her haaldelijk getracht de goederenwagens te ver wijderen, maar de vlammen en de hagel van granaten hibben hun dat belet. De wagens waren weldra veranderd in een hoop asch, waaruit groote zwarte rookwolken opstegen, die de stad voor het gezicht verborgen. Toen de rook optrok bleek de kerk het eenige hooge gebouw dat nog overeind stond, SOI' IA, 28 Oct. (Buig. Tel Ag.) Vanoch tend vroeg heeft de Russische vloot Warna beschoten. De kustbatterijen hebben het vuur beantwoord twee Russische schepen van de klasse I ri Swiatitelia zijn door granaten of torpedo's in den grond geboord. Daarop hebben de andere schepen zich teruggetrokken, door duikbooten vervolgd. Enkele burgers van Warna zijn gedood de aangerichte stoffelijke schade is gering. ROME, 28 Oct, (Stefani.) Blijkens een be richt uit Boekarest is de Russische vloot gisterochtend om 4 uur een beschieting van de Bulgaarsche kust bij Warna begonnen en naar t schijnt ook bij Boergas. Volgens de laatste berichten duurde het bombardement 's ochtends om elt uur nog voort en richtte het belangrijke schade aan. Oe houding wan Roemenië. LONDEN, 28 Oct. (Part.) Woensdagavond seinde de correspondent der Daily Telegraph uit Rome Ik verneem van zeer betrouwbare zijde uit Boekarest dat er een ministerieele crisis op handen is. De mogelijkheid der vorming van een Duitschgezind kabinet kan geheel terzijde worden gesteld. Bratianu zal aan het hoofd van het ministerie blijven, dat zal worden versterkt door voorstanders van de onzijdigheid, doch niet door Duitschgezinde elementen. LONDEN, 28 Oct. (Part.) De Daily Tele graph verneemt uit Rome van Woensdagavond u. 56: - Berichten, heden uit Boekarest ontvangen, zijn neerslachtig. De Idea Nazionale schrijft Toen in Augustus 1914 het Duitsch-Bulgaar- sche verdrag werd gesloten, trof deRoemeensehe regeering eveneens een schikking met Duitsch- land en Oostenrijk. Deze schikking kan niet worden teniet gedaan dan alleen door een crisis of een groote overwinning der entente. Engeland's aanbod van Cypi us aan Griekenland heeft in Roemenië een onaangenaam indruk gemaakt. Men ziet in het aanbod een erken tenis van zwakheid van de zijde der e.ntente. Russische troepen door Roemenië. Volgens berichten uit Genève zou te Parijs het bericht ontvangen zijn, dat Roemenië aan Rusland zal toestaan een expeditiecorps naar Servië te zenden, mits het minstens 60.000 man sterk is. Dit bericht is officieel nog niet bevestigd. Turksch schip in den grond geboord. ATHENE, 26 Oct. (Reuter). Een Engel- sche onderzeeër boorde het Turksche trans portschip »Carmen", geladen met munitie, in de Zee van Marmora in den grond, Engelsche kruiser gestrand. LONDEN, 28 Oct. (R-iuter.) Officieel wordt meegedeeld dat de kruiser Argyll vanochtend aan de Schotsche kust aan den grond is ge- loopen. Uithoofde van het slechte weer vreest men- dat het schip geheel verloren zal gaan. Alle officieren en de geheele bemanning is gered. Samenzweringen in Amerika. De zaak-Fay. De Daily Telegraph* verneemt van haren correspondent te New-Vork, dat de opzien barende onthullingen omtrent de samenzwering van Duitsche agenten te Washington weliswaar diepen indruk hebben gemaakt, maar toch niet tol de indiening van een formeel protest zullen leiden. Als verzachtende omstandigheid wordt aangenomen, dat de Duitsche militaire en marineattachés te New-York geweigerd hebben met Fay en zijne handlangers samen te werken en hem op Canada als een vruchtbaarder arbeidsveld hebben gewezen. NEW-YORK, 28 Oct. (Reuter.) De attor ney-general verklaarde dat de regeering nog niet overtuigd is dat allen die bij de Duitsche complotten zijn betrokken reeds gearresteerd zijn. NEW-YORK, 28 Oct. (Reuter.) Terwijl nog niet vaststaat of de regeering bereid is de wijdvertakte samenzweringen van Duitsche agenten tot de bron te vervolgen, blijven in vloedrijke personen en ook de pers aandringen, dat eens voor al een einde wordt gemaakt aan dit nationale gevaar. De Herald* wijst er op, dat het 't doel van Duitschland is om de fabricatie en ver scheping van munitie voor de geallieerden tegen te gaan. Duitschland kan den oorlog niet winnen als dat doel niet bereikt wordt. Het blad meent dat Duitschland reeds lijdt onder zwaren druk en in de productie van granaten al bij de geallieerden achterstaat, zooals het weldra ook wat het aantal mannen betreft zal achterblijven. Na het mislukken van de plannen om de verscheping van munitie door duikoooten te beletten, zijn tal van Duit sche agenten naar de Yereenigde Staten ge komen, met valsche paspoorten, teneinde daar een campagne te organiseeren en te leiden van verwoesting op groote schaal. De World* maakt de verklaring der Duit sche militaire en maritieme attachés belachelijk. Herhaaldelijk vervoegen zich fanatici bij deze attachés met allerlei plannen om verwoestingen aan tericbten waarom, zoo vraagt de World* leveren de attachés zulke lieden niet aan de Amerikaansche autoriteiten over. De limes* laat zich verontwaardigd uit over het feit, dat op denzelfden dag dat hier de Duitschers werden gearresteerd de Oosten- rijksche »samenzweerder* dr. Dumba gehul digd werd voor het aandeel dat hij had in de belemmering van de Amerikaansche nijverheid. Dat leert, zegt het blad, hoe het Teutonische idee van neutraliteit is. De 4Evening Sun* viaagt als zulke dingen al geschieden, terwijl we in een positie van neutraliteid en vriendschap zijn, wat hebben we dan te wachten al onze betrekkingen met Dmtschland van vijandigen aard waren. De ware vijand zou niet 's Keizers leger en vloot zijn, maar de vijand binnen onze poorten, die verradenlijke agenten der verwoesting. De nieuwe kruisers. A an de werf der Kon. Maatsch. de «Schelde* te lissingen en de fabriek voor Schetpsbouw te Amsterdam is elk opgedragen het bouwen van een van de 7000 tons kruisers, naar plannen en onder controle en verantwoorde lijkheid ^an I riedrich Krupp A.G. »Germania«- werf te Kiel. Aan de werf Feijenoord is de levering op gedragen van drie onderzeebooten groot model, terwijl aan de werf der Kon. Maatsch. sde Schelde* nog opdracht is gegeven voor den bouw van een onderzeeboot. Met ingang van 1 Mei 1916, is de in genieur der 2e klasse de heer J. P. Walland te Ter Neuzen, benoemd tot ingenieur in het arrondissement Friesland, standplaats Leeuwarden. Voorts is met ingang van l Mei, de ingenieur 3e klasse W. J. H. Harmsen te Oosterhout, benoemd tot ingenieur ter standplaats Ter Neuzen. Verder zal de ingenieur 3e klasse L. M. de Nerée tot Babberich te Maastricht, worden belast met de waarneming van den dienst van 1 Febr. tot 1 Mei 1916. Door het voorloopig bestuur der ver- eeniging tot oprichting van een coöperatieve broodbakkerij werd in een Woensdagavond gehouden vergadering rapport uitgebracht. De vergadering werd medegedeeld, dat ruim twee honderd gezinnen zich hadden opgegeven en dat een groot aantal obligatien is geplaatst, zoodat men meent, dat de mogelijkheid tot oprichting bestaat, waartoe besloten werd. Tot bestuursleden werden daarna gekozen de heeren C. Lok, A. P. van Baal, G. Tim merman, J. de Groen en C. R. Leunis, terwijl hieraan werd toegevoegd eene commissie van toezicht, waarin werden benoemd de heeren W. Estor, M. Eijke en J. Willemsen. Voor het examen in de vrije- en orde oefeningen der gymnastiek is te Breda o. a. geslaagd de heer A. van der Bilt van Sluiskil. De heer H. Akersloot van Houten Roos, predikant bij de Ned. Herv. gemeente te Sas van Gent, ontving toezegging van beroep naar Hoofdplaat, vacature Ds. W. A. Noest. Maandagavond zijn nabij Overslag twee soldaten der grenswacht, afkomstig uit Hen gelo, zekere Smit, gehuwd en vader van twee kinderen, en Seesinck, met den electrischen draad in aanraking gekomen en gedood. Zij zijn waarschijnlijk door de duisternis misleid. Vermoedelijk heeft de eene, tegen den be- schuttenden draad staande en dreigende te vallen, den gevaarlijken draad gegrepen en is de ander, zijn kameraad willende redden, even eens door den sterken stroom gedood. Men meldt van de Zeeuwsch Vlaamsche grens, dat de Duitsche grenswacht, die onlangs bij het ter inzage overhandigen van een juist van huis ontvangen portret aan een Holland- schen soldaat, met den electrischen draad in aanraking kwam, krankzinnig is geworden. In de Dinsdag gehouden raadszitting te lJzendijke wijdde de voorzitter eenige woorden van waardeering aan het overleden raadslid den heer I. Leenhouts, waarmede de overige leden instemming betuigden. In de vorige vergadering had de heer Hen- drikse gevraagd een onderzoek te doen instellen

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1915 | | pagina 2