Vrijzinnig Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen, Neutraliteit. Nieuwe belastingen. Van het Westelijk oorlogstooneel. Van het Oostelijk oorlogstooneel. No. 2619. Zaterdag 30 October 1915. 26e Jaargang. aankondigingen van den Provincialen Stoombootdienst op de Wester-Schelde, ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 76 eent voor binnen en buiten Ter Neuzen. Voor België 95 cent bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij alle Boekbandelaren, Brievengaarders en den Uitgever, Telef. latere. No IS. ADVERTENTIEPRIJS: V an 1 tot en met 6 regels 50 «ent; elke regel meer 10 cent. Bij abonnement aanmerkelijk ver minderd tarief. Grootere letters naar plaatsruimte. Redactie-adres: Noordstraat 10, Ter Neuzen Deze Courant verschijnt eiken Woensdag- en Zaterdagmorgen bjj den Uitgever M- DE JONGE, te Ter Neuzen. van 1 November 1915 tot nadere aan kondiging. Ter Neuzen, den 29 October 1915. De Burgemeester voornoemd, J. HUIZINGA. De vorige week kon men in een voornaam Eugelsch blad lezen, dat onze gezant in Roemenië had medegedaan aan eene pro-Duit- sche betooging. Onze bladen waren er onmiddellijk bij, om te betoogen, dat dit onmogelijk moest zijn. Zoo'n domheid kon onze gezant, die ais be kwaam en voorzichtig bekend staat, in zijne verantwoordelijke positie niet uitgehaald hebben. Maar wel begrepen die bladen, dat het Engelsche blad zich vergist moest hebben doer verwarring van namen. De gezant van ons land te Boecharest (hoofd stad van Roemenië) heet Vredenburch. Maar redenburch is ook de naam van een der voornaamste medewerkers van het tijdens den oorlog opgerichte pro-Duitsche blad De loekomst, dat zeker ter vervanging heeft ge diend van De Toestand, die echter bij het Nederlandsche volk niet in den smaak viel. De Toekomst nu is hevig pro-Duitsch en is ook expresselijk gesticht om sympathie voor het sterkste der oorlogvoerende landen te maken. Daardoor zijn de artikelen niet alleen op hitsend tegen de geallieerden, maar is het blad geheel onvaderlandsch. Dat het geschrijf van het blad niet zonder gevaar is, blijkt uit de naamsverwarring in het artikel van het Engelsche orgaan. Pas geleden voerde De Toekomst eene dis cussie met de Limburger Koerier, n. b. over het al of niet wensckelijke van de aanhech ting van Vlaamsch-België aan ons land. Men stelde zich even voor, daarover kalm en op zijn gemak, knusjes en gezellig in zijn studeerkamer zittend, te schrijven, terwijl het arme België zwoegt en zucht onder ongekend wee. Erg fijngevoelig van zulke schrijvers. Het optreden van De Toekomst is zeker niet in het belang van ons land en volk, noch uit moreel noch uit eenig ander oogpunt. Is het soms ook aan het verspreiden van ideeën door dit blad en andere, of door wer king van daarmede in gedachten overeenstem mende personen, dat aan veischillende vaklui uit ons land de vrijheid van arbeid werd be lemmerd Wij bedoelen aan het optreden tegenover de werklieden, die in Engeland een hoog loon konden gaan verdienen. Van de zijde der 8. D. A. P., van mannen als Dr. Bos en tal van anderen worden gelukkig hiertegen opgekomen. De druk der tijden maakt het noodzakelijk, dat onze regeering steeds naar middelen moet omzien, om tegemoet te komen aan den heer- schenden finantieelen nood. En zoo komt het, dat de belastingbetalers worden »begiftigd« met telkens weer nieuwe belastingen, waarvan zjj in gewone omstandigheden niet gedroomd zouden hebben. Maandag zijn weer een aantal nieuwe belastingontwerpen van Minister Treub bij de Tweede Kamer ingediend. Zij vormen met de toelichtingen een dik folio-boekdeel van verscheidene honderden pagina's druks. De inhoud moge voor velen buitengewoon in teressant zijn, wij zullen dien onzen lezers be sparen en ons bepalen tot een zeer beknopt overzicht. Het eerste ontwerp is er een houdende de Grondslagen van het stelsel van 's Rijks be lastingen*. Hierin worden de verschillende be lastingen kortelijks aangeduid, en worden de zeer groote hoofdlijnen van elk der belastingen aangegeven. Dit ontwerp verdeelt de belas tingen in 4 soorten A. Zakelijke belastingen, B. Persoonlijke belastingen naar inkomen en vermogen, C. Verkeersbelastingen, D. Verte ringsbelastingen. Under de zakelijke belastingen worden op gesomd 1. De Grondbelasting, eene jaarlijksche be lasting, van de gebouwde en ongebouwde eigendommen geheven, van 4 per duizend van de belastbare waarde. Hierbij als beginsel, dat de belastbare waarde voor ongebouwde eigen dommen wordt gesteld op de verkoopwaarde, en voor gebouwde eigendommen op de som, waarvoor zij tegen brandschade zjjn verzekerd nooit minder dan den kostenden prijs echter. 2. Dividend en tantième-belasting, eene be lasting van naamlooze en commanditaire ven nootschappen op aandeelen, coöperatieve en andere vereenigingen en onderlinge verzeke ringmaatschappijen van 6'/g pCt. van het be drag der uit keeringen. Deze heffing is thans in de Inkomstenbelasting (plus opcenten) begrepen. 3. Effectenbelasting, een jaarlijksche belasting over de waarde van effecten.' Voor buitèn- landsche effecten bedraagt zij f 1 per duizend, voor binnenlandsche effecten 50 cents per 1000. De belasting is niet verschuldigd wegens aandeelen van lichamen, die in het vorige jaar zijn aangeslagen in de dividend en tantième-belasting. Hiermede zijn de zakelijke belastingen uit geput. Volgen de persoonlijke belastingen naar inkomen en vermogen. 1. De Inkomstenbelasting, welbekend, welke o a. in verband met de nieuwe dividend-en tantième-belasting (zie boven) wordt gewijzigd, 2. De Vermogensbelasting, f 0.60 per 1000 gulden vermogen, voor vermogens van/"80.000 of meer. Van kleinere vermogens kan minder worden geheven. Tot 16.000 is vrij. Het ontwerp tot wijziging van deze belasting komt in hoofdzaak overeen met het eind Maart door de Eerste Kamer verworpen ontwerp. 3. Pensioenbelasting, eene nieuwe belasting geheven van natuurlijke personen, die belas tingplichtig zijn volgens de Inkomstenbelasting. Zij bedraagt l pCt. van het inkomen, en zal dienen als bijdrage in de kosten der ouder domsrenten. 4. Weergeld, wederom een nieuwe belasting, als bijdrage in de kosten van 's Lands verdedi ging ditmaal, en geheven van de ingezetenen, die in de inkomsten- of in de vermogensbelas ting zijn aangeslagen en die niet tot de ze.?~ landmacht behooren. Zij wordt bij wijze van opcenten op gemelde belastingen geheven. 5. VlootbelastingDit is een belasting als bijdrage in de kosten van de vloot. Ook weer geheven van de aangeslagenen in Inkomsten en en Vermogensbelasting, naar een progressief stelsel. Aan vermogens van minder dan 51.000 en inkomens van minder dan 5000 gaat deze drinkbeker voorbij. 6. Belasting van de doode hand, eene jaar lijksche heffing van de instellingen van de doode hand. Drie per duizend vaD de waarde van het vermogen der instellingen, die in art. 1 der Armenwet worden vermeld, 6 per duizend voor de overige. 7. Succesiebelasting, welbekend maar, blijkens het wijzigingsontwerp van die wet, met sterker progressie gelijkstelling der verkrijgiug bij schenking of door levensverzekering met ver- krijging krachtens erfrecht of legaat. Hierop volgen de verkeersbelastingen 1. Registratierecht. Hiervoor wordt een gebeel nieuwe wet aanhangig gemaakt. Het registratie recht houdt verband met 2. Het Zegelrecht, ook geheel nieuw ontwor pen. Een van de onderdeelen daarvan is een evenredig recht van nota's van makelaars en com mission nairs in effecten Beursbelastinq 3. Invoerrecht. 4. Statistiekrecht, geheven van goederen die in het vrije verkeer worden ingevoerd of daaruit worden uitgevoerd. Ten slotte de verbeteringsbelastingen 1. I'ersoneele belasting. De haardsteden ver vallen, alsmede de rijwielen, doch daarvoor in de plaats komen pleiziervaartuigen naar de waarde, en biljarten 60. Alleen perceelen dienenende tot woning, tot gemak, uitspanning of vermaak van den gebruiker vallen binnen de grondslagen huurwaarde en meubilair. Het percentage 8 van de huurwaarde geheven wordt 12'/2. De belasting naar de grondslagen meu bilair, paarden en motorrijtuigen te verdubbelen. Dienstboden worden ook verhoogd. 2. Plaatskaartenbelasting, een nieuwe belasting geheven van plaatskaarten op spoor- en tram wegen, 15 pCt. 1ste klasse, 8 pCt. 2de klasse, 3 pCt. 3de klasse van den vervoerprijs. Ar- beidersabonDementen en schoolabonnementen zÜn..vrij Deze belasting zal dienen tot af schrijving op de spoorwegen. 3. Accijnzen. a. Wijnaccijns, wordt van 20 op 24 ge bracht. b. Gedistilleerd accijnsklimt van 90 op/99. c. Bier accijns, overeenkomstig een nieuwe Bierwet. De accijns wordt verhoogd. d. Tabak accijns, nieuwe belasting bedra gende 10 pCt. van den kleinhandelsprijs. e. Suiker accijns. f. Geslacht. g. Zout accijns. 4. Speelkaartenbelasting, 25 cent voor een spel van 32 kaarten of minder, voor de overige 50 cent. 5. Belasting op den waarborg, bedragende 80 per hectogram goud-alliage en f 1.50 per hectogram zilver-alliage. 6. Vóómamenbelasting, een nieuwe belasting op het toekennen van meer dan één voornaam, latere bijvoeging of verandering van voorna men, verandering van geslachtsnaam. Jan is dus vrij Jan Kees betaalt. Het ontwerp is nog niet ingediend, zoodat het bedrag nog open moet worden gelaten. DE OORLOG. Oe algemeene toestand. De gebenrtenissen in Servië beginnen meer en meer Lord Lansdowne gelijk te geven, die het in het Hoogerhuis hoogst onwaarschijnlijk heeft genoemd, dat het Servische leger den vereenigden aanval van zijn vijanden lang zou kunnen weerstaan. Wij lezen in een telegram van onzen Londenschen correspondent, dat die verklaring diepen indruk heeft gemaakt, zoo wel op de leden van het Huis, als op het publiek. Moet men daaruit opmaken, dat de mededeeling verrassend was? Voor wie de officieele berichten van weerskanten heeft ge volgd, was Lansdowne's verklaring slechts een bevestiging van hetgeen bij daaruit allang had kunnen opmaken. De vage optimistische berichten, die het bureau van Reuter ver spreidt, kunnen de Serviërs niet helpen. En de troepen van de geallieerden zijn voorloopig nog te geririg in aantal om de Serviërs hulp te verleenen, die meer uitwerking heeft. Een officieel Fransch telegram van gisteren ia geenszins geschikt om over hetgeen de Fran- sche troepen in Macedonië doen, meer licht te verspreiden. Het vorige officieele bericht vermeldde afgeslagen aanvallen der Bulgaren op den .21 sten en den 22sten, rust op den 24sten. En nu weet ons het nieuwe officieele bericht niets nieuws te vertellen het herhaalt slechts de meededeeling over den afgeslagen aanval van den 22sten. Het blijft dus voor loopig tot het binden van vijandelijke troepen. Maar intusschen hebben in Kraina, in het Noordoostelijk deel van Servië (en het was te voorzien, dat het daar het eerst zou ge beuren) de Oosten rij ksche en de Bulgaarsche troepen zich met elkaar vereenigd. Dit opent voor de centralen niet alleen den waterweg naar het Oosten (dat is te zeggen over den Donau naar de Bulgaarsche haven Widin en vandaar verder per spoor), maar zal hen tevens in staat stellen, al oprukkend naar het Zuid westen, alleDgs hun front te verkorten en tegelijkertijd te versterken. Het blijkt uit de berichten duidelijk, dat de Serviërs Knjadze- wats met groote hardnekkigheid hebben ver dedigd, maar ten slotte is deze versterkte plaats toch in handen der Bulgaren gebleven en daar door is de Servische vestingdriehoek uit elkaar geslagen, de verbinding tusschen Zajetsar en I irot is verbroken en een opmarsch naar het W esten tusschen die vestingen door is niet onmogelijk meer. Aangezien nu voorts de centralen weer op het heele front naar het Zuiden zijn opge schoten, de Oostenrijkers ook met een inval uit westelijke richting dreigen, de Albaneezen zich weer beginnen te roereD, en de Bulgaren van 1 uskuup uit het Noord-oostelijke richting langs den spoorweg trachten op te dringen, is het duidelijk, dat de toestand voor de Serviërs niet rooskleurig kan genoemd worden. Officieele communiqué's. PARIJS, 27 Oct. (Reuter.) Volgens het officieele bericht van hedenavond hebben de Franschen reeksen krachtige mijnen laten ontploffen bij den weg van Afrecht naar Rijssel, ten zuidoosten van Neuville St. Vaast, waardoor Duitsche loopgraven en versperringen vernield werden. De Fransche infanterie ging daarop over tot den aanval en bezette de ge slagen kraters, waar zij zich ondanks het zeer hevige vuur handhaaft. De Duitschers deden verscheiden tegenaanvallen, maar leden zware verliezen. De Fransche artillerie bracht ook ernstige schade toe aan de linies van den vjjand ten westen van Soissons. De Duitschers hebben wederom onder dek king van een gaswolk aanvallen ten oosten van Reims ondernomen. De Franschen, die daarop voorbereid waren, sloegen de aanvallen overal af, BERLIJN, 28 Oct. (Wolff) Officieele mede deeling uit het groote hoofdkwartier Geen gebeurtenissen van belang. BERLIJN, 28 Oct. (Wolff.) Officieele mede deeling uit het groote hoofdkwartier Legergroep Hindenburg. I en N.O. van de plaats Garboenowka zijn nieuwe vorderingen tegen de aanvallen van de Russen behouden. Het kerkhof van Szas- zali is weer in ons bezit. 2 officieren en 250 man zijn gevangen gemaakt. Ons artil- lerievuii,r maakte dat een aanval van den vij and ten Z. van Garboenowka zich niet kou ontwikkelen. Legergroep Leopold van Beieren. Bjj Sjtsjirssy (aan de Njemen ten N.O. vf»ö Nil Uil De Burgemeester van TER NEUZEN brengt ter kennis van logement-, koffie- en bier huishouders en verdere ondernemers van voor liet publiek toegankelijke bedrijven, dat van af heden ter secretarie der gemeente op de gewone kantooruren GRATIS verkrijgbaar zijn

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1915 | | pagina 1