Op het Zuidelijk oorlogstooneel. Op het Zuidoostelijk oorlogstooneel Op Zee. BINNEiNLaJND. UIT QlïZE OMGEVING. altijd te hooren, dat zij hun lot met gelaten heid dragen, erkennen dat bet onder de gegeven militaire omstandigheden niet anders kon en dat de oorlog moet worden voortgezet tot Duitschland volkomen verslagen is. Of deze gelatenheid van de Russische stum- perds bestand zal zijn tegen wat hun dezen winter te wachten staat »lk reisde* seinde bij dd. 15 October uit het Russische hoofdkwartier te velde »in auto van Moskou en met opzet tufte ik veel langs bijwegen en achterpaden om de boeren te kunnen ondervragen, en mij een denkbeeld te kunnen vormen of de oorlog den steun heeft van het volk zelf. Op de groote wegen kwam ik zonder overdrijving meer dan 100,000 vluchtelingen tegen en velen hunner ondervroeg ik naar hun ziens wijze omtrent den oorlog en zijn afloop. In één stad waren 88,000 vluchtelingen gekam peerd, uit 12 verschillende gouvernementen in de oorlogszone afkomstig. Rijna allen hadden voor de Duitsche invasie hun woningen ver laten.* En verder heet het »De Russische regeering spant al haar krachten in om den toestand van die vluch telingen te verzachten. Overal langs de groote wegen worden gebouwen gezet, waar onderdak verleend wordt. Men schat het aantal vluch telingen op ongeveer 2,000,000, en het valt te begrijpen, hoe groote moeilijkheden een dergelijk aantal moet insluiten. De taak van de regeering wordt echter in hooge mate ver licht door de gedweeheid en het geduld van de boeren, wier gedrag, naar mij herhaaldelijk is verzekerd, in deze uren van ellende en ont bering in alle opzichten uitstekend is.« ROME, 20 Oct. (Reuter.) Het officieele bericht luidt Wjj hebben de belangrijke, versterkte Pa- lonahoogte, die de Ledro- en Daone-valleien beheerst, genomen, bovendien hebben wij de hoogten ten noorden en noordoosten van Cre- sano en Sief veroverd. De Alpenjagers heb ben in de streek van Falzarego de Piccolo Lagazuci bereikt. Een onzer luchteskaders heeft weer met uitstekende resultaten bommen op het vlieg kamp van den vijand bij Aisovazza geworpen en is behou den teruggekeerd. WEENEN, 21 Oct. (Wolff) Officieel bericht uit het groote hoofdkwartier Op het geheele front zijn gevechten van grooten omvang aan den gang. In Tirol zijn gisteren tal van krachtige aanvallen der Italianen op onze vaste stellingen te pletter geloopen. Zoo hebben onze troepen op de hoogvlakte van Vielgereuth gisternacht zes aanvallen afgeslagen en gisteren overdag den stormloopenden vijand driemaal terugge dreven. Vannacht heeft een met zeer sterke strijdkrachten ondernomen vijandelijke aanval hetzelfde lot ondergaan. Ook in het gebied der Dolomieten zijn aan vallen van den vijand bij den Col di Lana, den Monte Sief en bij de grensbrug ten zuiden van Schluderbach afgeslagen. De vijand, die in deze streek zich reeds dagen lang afmat, heeft nergens eenig succes kunnen °behalen.' Bij den Karnischen kam, ten westen van het VVolager-meer, is een aanval van Itali- aansche Alpentroepen afgeslagen. In het kustgebied heeft het vijandelijke ar tillerievuur de grootste hevigheid bereikt en is den geheelen dat op het gansche front aan de Isonzo gaande gehouden. Pogingen van de vijandelijke infanterie en genie om onze stel lingen te naderen zijn door ons geweer- en machinegeweervuur verijdeld. ROME, 21 Oct. (Reuter.) Officieel bericht van den generalen staf. Wij hebben nieuwe voordeelen behaald in Tirol. In l'rentino hebben wij stormenderhand een sterke stelling op de Monte Melino genomen en de Monte Setoio in het Sugana-dal bezet. In het Fonlebbana-dal trekken de vijande lijke troepen terug. Een vlieger heeft weer een schitterenden bomaanval gedaan op Aisovizza, het hoofd- vliegstation, het viaduct van Duino en andere plaatsen. (i95 M.), het dorp Webergi (5 a 6 kilometer ten Oosten van Knjadzewats, Jassen (800 M.) en Gaba^ (875). Bij Pifot namen onze troepen, na verwoe den strijd een zeer belangrijk strategisch punt op de Wileis Plamina. Bij W ranja vestigden zich onze troepen en zuiverden zij het dal van de Morawa, over een lengte van 21 K.M. naar het Noorden en het Noordoosten van vijanden. De buit bij Wianja gemaakt is nog niet geteld, men weet enkel dat men o. a. twee millioen patro nen (systeem Berdan) en verder voor een millioen franks tabak heeft buitgemaakt. Aan het station Bodanowits vond men ongeveer een millioen kilogram hooi. Onze voorbij Egri Palanka voortrukkende troepen hebben een aanval op een sterke vijandelijke stelling gedaan, waaruit de Serviërs in allerijl op Keemanowo terugtrokken. Zij worden vervolgd. In het dal van de Bregatnits schiijft ons offensief met de snelheid des bliksems voort. Het heele dal en ook de Owtsje Pol je is in onze handen, evenals de steden Kotsjana Ra- dowisjte, Tiepkilisse en Negratowo. Onze kavalerie, die de terugtrekkende Ser viërs achtervolgt, haalde hen bij Keseli in en verstrooide hen voldomen. Ongeveer 2000 Serviërs werden gevangen genomen. De overigen slaagden er. dank zij het duister, in te ontsnappen. De bevolking in de van het Servische juk bevrijde streken begroet onze troepen overal met onbeschrijfelijke geestdrift. Overal worden als bevrijders terugkeerende, )ang verbeide soldaten, met bloemen getooid. Zij zijn het voorwerp van opgewonden be toogingen. KOPENHAGEN, 20 October. (Havas). De Deensche pers wijst op het hardnekkig ka rakter van den strijd, die in Servië wordt gevoerd, en wijdt veel aandacht aan een cor respondentie van een medewerker van den Lokal-Anzeiger, die erkent, dat groote mili taire moeilijkheden zullen moeten worden overwonnen. Op den Bronowo-berg had een Brandenburgsch regiment een be langrijke positie veroverd, echter niet zonder bloedige verliezen te hebben geleden. De teruggedreven Seviërs houden op de hoog vlakte van Bronowo echter nog met de uiter ste hardnekkigheid stand. De correspondent meldt ook dat op ver scheiden punten vrouwen en kinderen met de Servische troepen aan het vuren deelnemen, voor de verdediging van huis en haard. Een aanbod aan Griekenland. LONDEN, 21 Oct. (Part.) De Daily Te legraph verklaart op goed gezag te kunnen meedeelen, dat de Britsche regeering een for- meele aanbieding heeft gedaan, Cyprus op staanden voet aan Griekenland af te staan, indien de Grieken er in willen toestemmen onmiddellijk met de entente-mogendheden te velde te trekken tegen de Bulgarije en Tur kije. Men denkt dat deze aanbieding in Grie kenland een uitmuntenden indruk zal maken en zal worden beschouwd als een tastbaar bewijs van de welwillende gezindheid van Engeland, niet enkel in den vorm van een aanbod voor de toekomst, maar als een wer kelijke concessie, die onmiddellijk zal worden uitgevoerd, wanneer de Grieken hun deel van de overeenkomst ten uitvoer leggen. Zoover de Daily Telegraph weet, is tot dus ver door Griekenland nog niet geantwoord op de aanbieding. Ook de Daily Chronicle weet te melden, dat er dergelijke aanbieding aan Griekenland is gedaan en dat daarvan aan de bondgenoo- ten is kennis gegeven. Het blad geeft in een artikel aan Griekenland en het Hellenisme den raad thans niet te weigeren en de gele genheid niet te laten glippen. Britsche hersenen hebben nieuwe methodes uitgedacht om de Middellandsche Zee te be- heerscben en dat wel door middel van schepen die de kanonnen der slagschepen kunnen voeren maar onkwetsbaar zijn voor de aanvallen van duikbooten. Alleen een natie die de volkomen oppermacht ter zee heeft en die haast onbe perkt over de hulpmiddelen van den scheeps bouw kan beschikken, kan zoo een heele vloot door een andere van volkomen verschillend type vervangen binnen korten tijd en te midden van een grooten oorlog, terwijl toch tevens de Duitsche vloot geblokkeerd wordt en alle wereldhandelsrouten worden beheerscht. Het eerste vaartuig van de nieuwe vloot kwam in Juli aan, spoedig door andere ge volgd. De schepen zijn met twee 14 inch kanonnen gewapend. Deze monitors die pro»ec- lelen van driekwart ton vijftien mijlenver kunnen schieten, zijn onder water zoo uitge bouwd dat als een torpedo een der zijden raakt de romp geen schade lijdt. De nieuwe vloot beschiet nu dagelijks de stellingen van den vijand speelt een belangrijke rol bij de landing aan de Soevlabaai in Augustus en de daarop gevolgde operaties. Verlof landweer. Binnen niet te langen tijd, als de eerste lichting van den jongen landstorm voldoende geoefend is om bij het veldleger haar verdere opleiding te kunnen ontvangen, zullen er een of meer lichtingen van de landweer met verlof naar huis worden gezonden. Nu vestigt men er onze aandacht op, schrijft de N. R. Ct., dat met allen, die voor verlof in aanmerking komen, als zij voor de vraag gesteld zouden worden, of zij van onbepaald verlof wenschen gebruik te maken, deze vraag bevestigend zullen beantwoorden. Bij een vroegere ge legenheid, toen er één landweerlichting in het genot van verlof is gesteld, voor zoover dit gewenscht werd, hebben, als wij ons wel hermneren, ongeveer 9 pet. er de voorkeur aan gegeven onder de wapenen te blijven. Zou het nu niet mogelijk zijn, vraagt men ons, om tijdig voor er weer eene lichting landweer met verlof wordt gezonden, gelegen heid tot ruiling te geven. Onder de jongere lichtingen, die nog niet voor verlof in aan merking komen, schrijft men ons, zjjn een aantal mannen, bedrijfsleiders en mannen van nenng of met zaken, die gaarne met verlof zouden gaan. Daarentegen zijn er onder de oudere mannen, die, om welke reden dan ook liever voorloopig bij den troep zouden bljjven'. Is nu niet een systeem van ruiling tusschen deze twee groepen uitvoerbaar >Het netelige, onsympathieke verlofsvraagstuk zou er een heel eind mee opgelost kunnen worden. Mijns inziens zou het een practische maatregel zijn, want behalve de belanghebbenden, die direct zouden worden geholpen, zou ook het Rijk gebaat, zijn, doordat vele ondersteuningen zouden komen te vervallen.* En voor den goeden geest ir. den troep zou eene ruiling wellicht ook voordeelen hebben. Wij geven deze gedachten voor wat zij zijn, In staat om te beoordeelen, of zij voor prac tische uitvoering vatbaar zijn, zijn wij niet. Doch het denkbeeld lijkt ons van voldoende belang, om /het op deze wijze aanhanging te maken. Waaraan is deze buitengewone prijsstijging naar uw meening toe te schrijven?" »De oorzaak is, dat door de speculanten wordt verwacht, dat de grens eerstdaags weder voor den uitvoer zal worden geopend. Met die verwachting in het vooruitzicht hebben zij duizenden hectoliters opgekocht. En de boeren zijn niet eens bijzonder willig om te verkoopen doen mee aan de speculatie Hun geheele bedrijf heeft dit jaar een opbrengst gehad als nooit te voren. Om geld zitten zij niet verlegen; ze kunnen het uitzingen." Wat moet er naar uw meening gedaan worden om aan deze speculatie voor goed een einde te maken Het enkel vaststellen van maximumprijzen geeft natuurlijk niets, zoo lang dat met gepaard gaat met verplichte be schikbaarstelling »Neen, dat is volkomen juist. Zelfs wan neer de minister een maximum prijs bepaalde, zou dat niet veel baten. Er zit niets anders op, dan dat de geheele voorraad aardappelen welke in het land is opgemaakt wordt en dat de boeven en handelaren gedwongen wor den bv. iedere maand een tiende gedeelte van hun voorraad Zeeuwsche Eigenheimers, bon ten en blauwen, Friesche Borgers en Blauwen, op te ruimen. Deze zijn het meest gevraagd voor de buitenlandsche consumptie. De wit- vleezige aardappelen kunnen dan tegelijker tijd voor uitvoer bestemd worden. Dat is het eenige en afdoende waarop aan het verfoei- hjké bedrijf van speculatie in eerste levens behoeften door het middel van achterhouding een einde kan worden gemaakt. Van hei Servische gevechts terrein. SOI IA, 20 Oct. (Wolff.) Officieel bericht over de operaties van gisteren In het Timokdal zijn onze voet voor voet vooruitrukkende troepen reeds voor Negotien verschen. Honderd Serviërs werden in paniek op de vlucht gejaagd, zij lieten een officier en 50 man in onze handeu. In het Timokdal telden wij 150 dooden. Onze troepen hebben Oenji, Trzni Wch (500 meter), Petroesjitsa, Grasisjkatsjonka (907 M.), Oretswaglawa (893 M.). Tachonitas Door een Zeppelin gered. BERLIJN, 19 Oct. (W. B.) Het stoomschip »Scotia« van Stettin van de reederjj Etnil R. Retzlaff te Stettin met erts op weg naar ge noemde plaats, werd ter hoogte van Haele (Bornholm) door een Eogelschen onderzeeër vervolgd tot aan het lichtschip van Adleigrund. Het schip zou zeker het slachtoffer zijn ge. worden van den onderzeeër, wanneer niét plot seling een Zeppelin boven de Oostzee was verschenen. De »Scotia« gaf nu aan het lucht schip een seiü, dat het vervolgd werd door een vjjandeljjken onderzeeër. Toen men op dit schip den Zeppelin, die onmiddelljjk met de vervolging begon, bemerkte, dookhet onderen verdween. Britsche monitors. LONDEN, 19 Oct. (Reuter.) Ashmed Bart- lett schrijft van de Dardanellen Toen de verschijning van vijandelijke duikbooten aan leiding gaf tot het terugtrekken van onze slagschepen, verbeeldde de vijand zich dat hij nu tot het eind Tan den oorlog wel bevrijd zou zijn van het zware geschutvuur. Maar de Voor Antwerpen gezonken vaartuigen. De minister van buitenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de Duit sche overheid te Antwerpen de volgende be kendmaking heeft doen afkondigen Verscheidene in de Schelde voor de reede van Antwerpen, alsook hoogerop dezer reeds gezonken vaartuigen, waarvan de namen en de eigenaars onbekend zijn, moeten zoo haast mogelijk vlot gemaakt worden. Met betrekking op het bericht van den 4den Juli 1890 van den Belgischen minister, wordt den onbekenden eigenaars verzocht zich voor het vlot brengen hunner vaartuigen aan te bieden bij het Kaiserliche Strom- und Ha- fenbauamt Antwerpen, in bet gebouw van het loodswezen tot 21 dezer. Na dit tijdstip worden de gezonken vaar tuigen vèrko'cht.* (St.ct.) Aardappelprijzen. De laatste weken heeft een zeer groote plaats gehad van aardappelprijzen. Een van de grootste Amsterdamsche aardap pelhandelaars heeft ons daarover het volgende verteld «Wanneer door de Regeering niet spoedig ingegrepen.wordt, staat voor velen een bange winter voor de deur. De prijzen van de aard appelen zijn de laatste weken iederen dagge stegen. Drie weken geleden verkochten de boeren hun Zeeuwsche bonten nog voor f2,50 per mud en thans vragen zjj reeds f 3,25. De Zeeuwsche Eigenheimers stegen in dien tijd van f2,— a 2,25 tot /2,50 a 3,— en zoo gaat het met alle soorten. Naar aanleiding van het schrijven uit Zeeuwsch-Vlaanderen opgenomen in ons num mer van 18 Oct. wordt onder de aandacht ge bracht, dat wanneer heeren werkgevers «een werkkrachten kunnen krijgen, zjj zich dienen te wenden tot de districts-arbeidsbeurzen. Wanneer deze niet aan de aanvrage kan voldoen, zal hun worden medegedeeld dat geïnterneerde werkkrachten wel zijn te krijgen, n.I. door bemiddeling van den directeur dier arbeidsbeurs welke is belast met de controle over in zijn district te werk gestelde geïnter neerden. Zonder dat een verklaring kan worden over gelegd, afgegeven door dien directeur is het verkrijgen van geïnterneerden als werkkrachten niet mogelijk, en is het dus zaak, dat de werkgevers zich direct wenden tot genoemde directie. Voor Zeeuwsch-Vlaanderen is de districts- bears te Ter Neuzen en voor Walcheren, Noord- en Zuid-Beveland te Middelburg. De aanval op de „Cornells". Met betrekking tot den op 29 Juli door een Duitseh vliegtuig gepleegden aanval op de Noordzee van het Nederlandsch motorvaar tuig »Cornelis« uit l'er Neuzen vernemen wij van bevoegde zijde, dat de voorstelling der feiten, zooals die van Duitsche zijde worde ge geven, blijft verschillen van die van den ge zagvoerder der «Cornelis* en met name van Duitsche zijde wordt volgehouden dat het vaar tuig de Nederlandsche vlag niet voerde maar deze eerst na den aanval vertoonde. De Duitsche regeering heeft niettemin aan de Nederlandsche regeering haar oprecht leedwe zen betuigd wegens het gebeurde. Een zoon 7an den voerman D. op het Zaamslagsche veer viel gisteren van een voer hooi. Met gebroken rugge^raat werd de on gelukkige man opgenomen en ijlings naar Ter Neuzen vervte d, waar hij heden is over leden. Bij kon. besluit is F. de Putter te Othene gemeente Zaamslag, niet ontvankelijk verklaard in zijn beroep tegen het besluit van Ged. Staten van Zeeland betreffende de verlegging van het pad naar Othene in de gemeente Zaamslag. Appellant verzocht verlegging van een pad overeenkomstig een besluit van den gemeente raad, waarmede Ged. Staten zich niet vereenigd hadden. Maar in het Kon. besluit is overwogen, dat bij het besluit van Ged. Staten, waartegen appellant in beroep kwam, niet de door ap pellant bedoelde legger van wegen is vastge steld, maar een nader door B. en W. ontworpen en door Ged. ongewijzigd vastgestelde legger waartegen appellant geen bezwaren had inge bracht. Daarom was appelant nu niet ontvan kelijk in zijn beroep. De melkboeren te Zaamslag hadden per advertentie aan hun clientèle bekend gemaakt dat zjj de melk op 10 ct., per L. hadden ge steld. Daar zjj echter geen enkele liter kwjjt konden, moesten zjj hun ouden prjjs handhaven aar er enkele landbouwers waren, die de melk aan den ouden prijs n.I. 8 ct. verkochten. De kombewoners gingen nu naar die laod- bcuwers en kochten daar bun melk a 8 ct., zoodat de melkventers achter het net vischten, en dien dag met hun melk bleven zitten. er

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1915 | | pagina 2