Vrijzinnig Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen, TwccerUi oordeel. Van M Westelijk oorlogstooneel. Van het Oostelijk oorlogstooneel. No. 2617. Zaterdag 23 October 1915. 26e Jaargang. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 cent voor binnen en buiten Ter Neuzen. Voor België 95 cent by vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij alle Boekbandelaren, Brievengaarders en den Uitgever. A Telef. In tere No IS. ADVERTENTIEPRIJS: V an 1 tot en met 5 regels 50 sent; elke regel meer 10 cent. Bij abonnement aanmerkelijk ver minderd tarief. Grootere letters naar plaatsruimte- Redactie-adres: Noordstraat 10, Ter Neuzen Deze Courant verschijnt eiken Woensdag- en Zaterdagmorgen by den Uitgever M DE JONGE, te Ter Neuzen. In de Standaard prijkte een driestar over Saloniki. Men weet het optreden van de Standaard in dezen oorlog, men herinnert zich bovendien de houding van Dr. Kuyper in vroeger dagen bij de Marokkozaak. Over de schending van België door een der oorlogvoerende Staten heeft de Standaard indertijd geschreven op eene manier, dat de heer de Savornin Lohmam (chr-hist.) onmid dellijk naar de pen greep om niet alleen het goed recht van België, maar zelfs zjjn plicht, om de schending tegen te staan, in het licht te stellen. De houding van de Standaard is steeds een misselijke geweest. Konduit kon het blad evenmin als ieder ander onrechtvaardige zaken verdedigen. Maar het draaide en ocht en tolde, om toch ondanks alles, de sympathieën van zijne lezers in eene bepaalde richting te krijgen, wat bij deze soort van coalitiemenschen niet moeiljjk is. Misschien hebben onaangename persoonlijke herinneringen aan België's hoofdstad hiertoe het hare bij gedragen. Toch was het optreden van den aan de Standaard sympathieken Staat steeds zoodanig, dat het toch niet, hoegaarne ook, royaal Duitschlands verdediging op zich dorst nemen. Maar nu hebben Fransche en Engelschen troepen ontscheept te Saloniki, eene Grieksche stad, om het arme Servië (geringer in bevol king dan ons land) bij te staan tegen de machtige legers van Duitschland, Oostenrijk- Hongarije en Bulgarije, waardoor het dreigt verpletterd te worden. Er is van Grieksche zijde tegen die landing van troepen geprotesteerd. L)e Standaard tracht nu dit geval uit te buiten ten behoeve van zijne steeds ingenomen positie. Zelfs zegt het, dat de gevallen niet gelijk staan, wat ook wij zeggen, maar in anderen zin dan de Standaaid. Hit gewilde, het gezochte ligt er in de Staudaarddriestar dik op. Om het zijnen lezers nog smakelijker te maken, wordt zelfs het oude Israël er bij ge haald. Inderdaad staan beide gevallen niet gelijk. Zeer juist wordt dit kalm en zakelijk aan- getound door het N. v. d. D., dat steeds voor alle Staten het voor en tegen na nauwkeurige vaststelling der feiten overwoog. Het N. v. d. D. zegt »Men krijgt zelfs den indruk, een driestar retje van de Standaard lezende, dat Saloniki niet weinigen hier te lande een pak van het hart heeft gelicht". Inderdaad zeer juist uitgedrukt. De ge voelens van een deel onzes volk nauwkeurig blootgelegd. Verder wordt het verschil tusschen beide gevallen aangeduid »Naar ons gevoelen staan die twee gevallen geenszins gelijk. In de eerste en voornaam ste plaats vergeet hij, die zoo spreekt, dat Luxemburg en België bij plechtig verdrag, mede onderteekend door den schender zelf, neutraal waren verklaard; Griekenland daar entegen heeft zichzelf neutraal verklaard, d. w. z. tijdelijk een afwachtende houding aan genomen, zonder gebonden te zijn of zich voor de toekomst te binden precies als wij. We hebben hier het groote verschil tusschen wat men kan noemen geneutraliseerde staten en neutrale staten. Voorts maakte de schending aan het gebied van Luxemburg en België een onmisbaar deel uit van een vooraf beraamd en in alle bijzonder heden vastgesteld veldtochtplan, terwijl de landing te Saloniki incidenteel geschiedt, na Bulgarije's partijkiezen en om Servië te hulp te komeu. En dan werd de Duitsche inval in België ten scherpste weerstaan door al wat Belgisch mocht heeten, terwijl we wel mogen aannemen dat de groote meerderheid van het Grieksche volk tegen de landing te Saloniki geen bezwaar heeft en de aanwezigheid der geallieerde troepen aldaar eerder zal opvatten als een bescherming van den Servischen bond genoot en een beveiliging tegen den Bulgaar- scben vijand. Ware de populaire Grieksche Koning .niet toevallig een man met Duitsche sympathieën (vermaagschapt aan den Duitschen Keizer. Red.), dan is 't de groote vraag of zelfs het ^papieren verzet* wel geschied zou zijn.« Zie daar de zaak tot hare rechte verhoudin gen teruggebracht. Zelfs zou Griekenland door zijn verdrag met Servië zedelijk verplicht zijn dit land te helpen, nu het door Bulgarije overvallen is. Eén mooie en ware zin zij nog uit het lezenswaardige artikel overgenomen. Daarom is ook de sympathie met België overal ter wereld waar men niet grovelijk ver blind is, algemeen. Als wij de Standaard goed begrijpen, mag men geen deur intrappen bij iemand, die verder af woont, maar bij buurman mag men dat gerust doen. Dat is de gewrongen redeneering, door het N. v. d. D. zoo gewraakt. Wij gelooven niet, dat iemand onzer op zulke uitingen van buurschap gesteld is. DE OORLOG. Officieele communique's. PARIJS, 20 Oct. (Reuter.) Het officieele bericht van heden; Woensdag)avond luidt Zeer hevige artilleriegevechten ten noorden van Atrecht, in de sectoren Loos en Givenchy en bij den weg naar Rijsel. Het geconcentreerde vuur der Fransche batterijen heeft groote munitie-depots van den vijand tot ontploffing gebracht. De Duitschers zijn ten noorden van de Aisne en ten oosten van Reims opnieuw een bombardement begonnen. PARIJS, 21 Oct. (Havas) Officiéél bericht van vanmiddag Na het gisteravond vermelde bombardement ten oosten van Reims op een front van 9 K.M. breedte, tusschen den Schietheuvel en Prunay, hebben de Duitschers hun aanval, welke den vorigen dag jammerlijk was mislukt, in dezelfde streek herhaald. Ondanks een voorbereidend artillerievuur, welks hevigheid nog grooter was dan den vorigen dag, en het overvloedig gebruik van verstikkende gassen, hebben de Duitschers opnieuw een nederlaag geleden. Tot driemaal toe hebben de Duitschers getracht bij bestorming de stellingen der Franschen binnen te dringen. Gedecimeerd 1 doojr het vuur der Fransche machinegeweren en artillerie zijn zij ten slotte voor de draadversperringen tot staan gebracht, zonder op een enkel punt de eerste linie der Fransche loopgraven te kunnen bereiken. In den loop van den nacht hebben de Fran schen eveneens een vijandelijken aanval tegen de stelling van het bosch van Givenchy, ten N.O. van Souchez, afgeslagen. In Lotharingen is een poging van den vjj- and om een Franschen luisterpost ten oosten van Moncel bij verrassing te nemen, volslagen mislukt. PARIJS, 21 Oct. (Reuter.) Avondcommu niqué Geen belangrijke krijgsverrichtingen aan het heele front. BERLIJN. 21 Oct. (Wolff.) Officieel bericht uit het groote hoofdkwartier Geen bizondere gebeurtenisseen. BERLIJN, 21 Oct. (Korresp. Norden.) Over de beschieting van Belfort door Duitsche vliegers, waarvan in het Duitsche legerbe- richt van 18 October sprake wa«, ontleent het Berl. l'ageblatt aan de Progres de Lyon, dat Zondagmorgen 9 uur van den 17den October aan de bewoners de nadering van Duitsche vliegtuigen door klokgelui werd bekend gemaakt. Ofschoon de batterijen van de vesting een moorddadig vnur openden, kwamen de vliegtuigen met bliksemsnelheid aan en vlogen over de stad, waarop zij on telbare bommen lieten vallen. Toen' hun taak was afgeloopen, verwijderden zij zich, waarop andere vliegtuigen verschenen, die de beschieting herhaalden. Op deze wijze wis selden vliegtuigeskaders elkander af tot 3 uur in den middag. De bommen vielen in de vesting, in de stad en in de omliggende parken. erscheidene militairen en burgers werden gedood of gewond. ST. PETERSBURG, 20 October. (Pet. Tel.-Ag.) Mededeeling van den grooten gene- ralen staf: In de streek van den weg naar Mitau en in den omtrek van Olai duren de gevechten voort. In de bosschen ten O. van dezen weg worden op vele plaatsen eveneens gevechten geleverd. Onze vliegtuigen hebben gisteren een aanval gedaan op het station Friedrichshof, ten zuid westen van Mitau, en wierpen verscheiden tientallen bommen op de gebouwen en het rollend materieel. Aan het front in de streek van Dunaburg hebben de Duitschers een aanval gedaan in de buurt van den weg naar Dunaburg, van Nowo Alexandrofsk naar het zuiden van het Medoem-meer. Wij hebben dien aanval af geslagen. Ten noorden van het meer Bogiusk heeft de vijand een aanval ondernomen op het dorp Moermisjki. Die aanval is door ons vuur gestuit. Op den linkeroever van de Styr hebben onze troepen de vervolging van den vijand, die in wanorde vluchtte en zich in de bosschen verspreide, voortgezet. Gisteren namen wij na een gevecht de hoeve Moeltsjisjki, ten zuiden van het dorp Moelezicy. Wij sloegen vijande lijke aanvallen af bij het dorp Sowiesjtitsa, aan de Styr, stroomafwaarts van Rafalofka, maakten daar opnieuw krijgsgevangenen en vermeesterden mitrailleurs. Volgens nadere berichten behooren tot de gister als gevangen genomen vermelde officieren van het eerste korps Duitsche grenadiers, be halve de majoor, nog diens adjudant en zeven kapiteins. Bij de buitgemaakte kanonnen was een geheel onbeschadigdebatterij van 4 hou witsers met een groote hoeveelheid kardoezen. SIOCKÜOLM, 21 Oct. (Havas) Volgens het Svenska Dagblat, welks pro-Duitsche ge voelens bekend zijn, hebben de Duitschers aan het Oostelijke front in den loop van September meer dan 300.000 man verloren en de Oos tenrijkers en Hongaren meer dan 250,000 man, w. o. 50,000 aan gevangenen. Echter zijn niet meegerekend de velen, die aan ziekte gestorven zijn en zij die in de moerassen van Pinsk zijn verdronken. ST. PETERSBURG, 21 Oct. (P. T. A.) Officieel bericht uit het groote hoofdkwartier In de streek ten Z.O. van Baranowitsj heb ben onze troepen na een vermetelen overval gisteren de stellingen der Duitschers bij de dorpen Ekimowitsji, Odokhowstjina, No'wiki en Nagorna vermeesterd. Wij hebben gisteren 85 Duitsche en Oos- tenrijkeche officieren en 3552 soldaten gevangen genomen, 10 machinegeweren en een kanon buit gemaakt. BERLIJN, 21 Oct. (Wolff.) Officieel bericht uit het groote hoofdkwartier Legergroep Hindenburg: Ten N.O. van Mitau hebben wij den oever van de Duna van Borkowitsj tot Bersemfinde bezet. Wij hebben daar 1725 gevangenen gemaakt en 6 machi negeweren vermeesterd. Legergroep Leopold van Beieren Ten O. van Baranowitsj hebben wij een aanval der Russen door een tegenaanval afgeslagen. Legergroep von LinsingenAan de Styr, in de nabijheid van Tsartorisk hebben de plaatselijke gevechten grooteren omvang aan genomen. Voor de Russische overmacht heeft een deel der daar strijdende Duitsche divisie in een achterwaarts gelegen stelling moeten terugtrekken, waarbij eenige kanonnen, die tot het laatst in stelling waren gebleven, ver loren zijn gegaan. Een tegenaanval is gaande. WEENEN, 21 October. (Wolff.) Officieel bericht uit het groote hoofdkwartier Ten westen en ten Z.W. van Tsartorisk is den geheelen dag hevig gevochten. Ten Z.O. van Kulikowice hebben de O.-H. en Duitsche troepen krachtige vijandelijke aanvallen afgeslagen. In de gevechten aan de Styr zijn 1300 ge vangenen gemaakt en 3 machinegeweren ver meesterd. Bij Nowo Aleksiniee is vanochtend een offensieve beweging der Russen verijdeld. Overigens niets van belang. Uit Rusland. Ouder de slachtoffers van den oorlog zijn vooral diegenen te beklagen, die om strategi sche redenen door de eigen legers of anders uit vrees voor de nadering des vijands, huis en haard hebben verlaten en thans met het weinige, dat zij hebben gered dikwijls ook met letterlijk niets rondzwerven. Zoo publiceert de Daily Mail een brief van W. E. T. McCarthy uit Moskou, waaraan het volgende is ontleend Vrouwen en zelfs kindaren is door wreede soldaten geweld aangedaanen tallooze kinderen hebben hun ouders verloren door dood of ongelnk. Nog pas dezen morgen ontving de Britsche kolonie er kennis van, dat 1000 kleine kinderen tot 7 of 8 jaar gevonden zijn en thans worden binnengebracht. Een Russische en een Britsche vereeniging probeeren tweemaal daags een soep- en rogge- brooduitdeeling te houden. De Engelsche kolonie is klein en niet rijk, en haar middelen zjjn beperkt. Maar zij onderhouden een hos pitaal van 150 bedden en voeden iederen das 3000 menschen. Duizenden zijn te voet nog Daar hier onderweg hun vroegere woonplaatsen zijn te vuur en te zwaard vernield. Ik heb er massa's gezien, die 300 K.M. zijn komen loopen. Moeders met zuigelingen en kinderen van iederen leeftijd. Met stelle het zich eens voorvelen van hen waren voorheen ver mogende landbouwers. Thans zijn zjj zonder een cent als rondzwervende straathonden speuren zij rond naar een kruimel broods. En de winterHet is vreeselijk.t Ook de Times had dezer dagen een brief uit Rusland over het lot van de Russische vluchteliugen. Het schrijven was van de hand van een oorlogscorrespondent Stanley Hasgburn, die zich brj de Russische strijd krachten bevindt. Deze Eugelschman heeft in een auto een gedeelte van de streek tussehe'n Moskou en het Russische gevechts front afgetuft. Hij ondervroeg de vluchtelingen en kreeg

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1915 | | pagina 1